SUCCES Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Laatste Nieuws Stofzuigerhuis MAERTENS elck_wat wi Door adverteeren Agenda 8 April Agenda 9 April De a.s. Verkiezingen ADVERTEER MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam f m i HERINGA WUTHRICH, HAARLEM PHILIPS' RADIO TOESTELLEN Brand te Hengelo Een omwenteling op radio-gebied De algenveni vergadering der Chr. Hist. Unie Een Amerikaansch Bankinstituut De ziekte van Koning George STADSNIEUWS Het R. K. Oratorium Propgramma der orgelbespeling Stroopen cp verboden grond Opening terrein D.C.b." R. K. Leeszaal voor Haarlem en omstreken Houdt den stemmingsdag vrij Faillissementen Gevonden voorwerpen en dieren Een blijde Paaschverrassing BURGERLIJKE STAND De generalissimus als dichter en boer Niet alle advertentiën hebben reeds bij eén enkele plaatsing Zulks hangt grooten- deels daarvan af of er lust tot het koopen van Uw artikel bestaat 3 in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" Orchideeënjagers in de oerwouden van Zuid-Amsrika DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 ALLE MERKEN STOFZUIGERS SPORT EN SPEL VOETBAL 1?.- Wedstrijden voor de eerste divisie der League ■M'/i Woonhuis afgebrand Hedennacht omstreeks 2 uur ontstond te Hengelo brand in de woning van D. Stok vis aan den Langevaartweg. De brand werd door de bewoners zelf ont dek V Het bleek, dat het vuur in de keuken zccdanig woedde, dat aan blusschen niet meer te denken viel. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, tastte het vuur met twee stralen aan en bepaalde zich er toe de belendende percee- ien nat te houden. Het huis waarin de brand uitbrak, brand de geheel af. De belendende perceelen bekwamen wa terschade. De familie Stokvis was tegen brand ver zekerd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De politie stelt een onderzoek in. Radfotelefonis-he verbinding over Het Kanaal met een golflengte van 18 c.M. en een antenne van ongeveer 2% cJVl. Op 31 Maart j.l. is voor het Radio verkeer een nieuw gebied geopend. In tegenwoordigheid van Engelsche en ^ransche autoriteiten en ingenieurs, hebben de raaic-experts van de International Tele phone Telegraph Laboratories radio- telefonisch verkeer in twee richtingen ge demonstreerd tusschen Dover en Calais, op een golflengte van 18 c.M. De daarbij ge bruikte antennes waren nauwelijks een inch lang en de toegeoasts energie bedroeg niet meer dan V, watt, d. i. ongeveer zoo veel als door een zaklantaarn wordt ver bruikt. Bil deze proeven werd gebruik ge maakt van een reflector met ongeveer 3 M. middellijn. Na de openingsrede werd onder applaus en het zingen van het Wilhelmus goedgekeurd het zenden van een telegram van hulde aan H. M. de Koningin. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd. De drie leden van het hoofdbestuur de heeren Dr. J. Schokking, J. ter Haar jr. en Mej. Mr. C. Fr. Catz, die aan de beurt van aftreden waren, werden bij acclamatie herkozen, na dat medegedeeld was, dat een candidatuur van den heer J. J. R. Schmal te Den Haag was ingetrokken. Plannen tot oprichting Door een groep vooraanstaande finanoiers -te New-York zouden plannen zijn ontwor pen voor de aaneensluiting van een 25-tal kleine plaatselijke bankflrma's tot een groot bankinstituut met 100 millioen dollar. Bijzonderheden omtrent het plan en de namen van de betrokken firma's worden geheim gehouden. Hedenmorgen is een lichte verbetering in den toestand van den Engelschen Koning geconstateerd. Gebouw „St. Bavo" Hcarl. Inkoopcom binatie half 9 Kunst na Arbeid 8 uur Studieclub ..St. Bavo" - 8 uur - Tram personeel 8 uur Vertrouwensmannen Metaalbewerkers 8 uur Uitbetaling va- cantiebons R. K. Bouwvakbond 7—91-j uur R. K. Bevolkingsbureai 810 uur. Schouwburg Jansweg Veertiende bijeen komst „Geloof en Wetenschaplezing El len Russe*kwart over 8 uur. Gem. Concertgebouw Cabaretavond ten bate van het Santosfonds uur. Palace Groote Houtstraat lil Voor stelling kwart over 8 uur. Rembrandt-Theater Groote Markt Voorstellingen half 3, 7 en kwart over 9 uur. Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Voorstellingen half 3 en kwart over 8 uur. Gebouw „St. Bavo" „Proza", 8 uur District Haarlenrche Voetbalbond, 8 uur R.K. Volksbond, afd. Overveen, 8 uur R.K. Volksbond, afd. Haarlem, 8 uur Uitbe taling vacantiebonnen R.K. Bouwvakbond, 7half 9 uur Palace r- Groote Houtstraat 111 Voor stelling kwart over 8 uur. Rembrandt-Theater Groote Markt Voorstellingen half 3, 7 en kwart over 9 uur. Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Voorstellingen half 3 en kwart over 8 uur. Het bestuur van de R. K. Oratorium-ver- eeniging verzoekt ons te willen meiden, dat de repetities, zoowel morgen als de volgen de week Donderdag, niet in het Gemeente lijk Concertgebouw zullen plaats vinden, doch in het gebouw der St. Jozephgezellenver- eenlglng, Jansstraat 59. in de Groote of St. Bavokerk op Donderdag 9 April 1931, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. 1. Toccata F gr.tJ. S. Bach 2. Erbarm dich meln, o Herre Gott, J. N. Hanff 3. Toccata F gr.tGeorg Muffat 4. Fan'aisle C gr.tCJsar Franck 5. Adoratlo et Vox Angelica, Th. Dubois 6. Grand Chosur A. GuUmant Zijn de bordjes altijd goed leesbaar? De Kantonrechter behandelde heden een zaak tegen 'n strooper, die geverbaliseerd was wegens het loopen op verboden grond. De strooper beweerde echter geen bordje met „Verboden Toegang" gezien te hebben, wel had hij een „dicht gevouwen verroest stuk blik" gezien. Laten wij aannemen dat het in dit geval niet waar is geweest, maar ai te dikwijls is het wel zoo, er is haast geen bordje dat goed te lezen is; als men daar rond loopt en niets anders riet dan een stuk blik, dat aan een paal hangt, is het best aan te nemen, dat men zonder moedwil op verboden grond gaat loopen. Om het relaas van den strooper voort te zetten: volgens zijn zeggen zag hij plotseling een veldwachter, „die als een kikker uit de sloot" kwam gesprongen en tegen hem zei: „Jan, je weet wat er loos is", vervolgens had de veldwachter hem meegenomen naar het bewuste bordje, doch de strooper hield vol, dat het bordje niet leesbaar was. De Kantonrechter achtte echter de over treding bewezen en veroordeelde den ver dachte tot 10 gulden boete of 10 dagen hech tenis. In alle opzichten mag deze opening ge slaagd heeten. Als om precies 12% uur het muziekkorps „Voorwaarts" zich opstelt op het Hof van Egmond, sluiten zich eenige honderden menschen, plus spelers en dona teurs hierbij aan, waarna de muzikale rond gang door het Slachthuiskwartier een aan vang nam. Onder leiding der Haarlemsche politie had dit een ordelijk verloop. Te 1 uur kwam de stoet op het terrein aan, waar alles schit terend in orde bleek te zijn. Hier is een woord van lof aan 't „D.C.O."be-stuur zeker op zijn plaats. Hier werd de door den heer Segerius aan geboden clubvlag onder fanfare in top ge- heschen. Daarna overhandigde de heer Sondorp als voorzitter der Feestcommissie de diverse sleutels van het kleedhuis en toegangspoort, plus een praght foto van het iste elftal. Daarna betraden de spelers het veld. Als tegenpartij was uitgenoodigd de Am- sterdamsche voetbalvereeniging „The Pi rates." Direct ontwikkelt zich een pittig gelijk opgaand spel. Na 20 min. spelen geeft Carels een mooien voorzet welke door Best wordt ingekopt. 1o voor „D.C.O." The Pirates gooien er een schepje op en slagen er in voor rust den stand gelijk 11 te brengen. Na de rust pakt „D.C.O." flink aan, luid aangemoedigd door het publiek en weer is het Best die, na een voorzet van H. v. d. Meij, inkopt en de stand is 21 voor „D. C.O." waarmede het einde komt. Lijst der nieuwe aanwinsten. FRANCOIS. J. P. A. Handboek van het volkenrecht d. II. Een Nedcrlandsch hand boek over Internationaal recht; speciale aandacht ls geschonken aan Nederlandsch rechtsmaterlaal en Nederlandsche rechtsop vattingen. GEYL, P. Geschiedenis van den Neder- landschen stam. Onder Nederlandschen stam verstaat schrijver alle volken en volks groepen voor wie Nederlandsch de moeder taal ls. Schrijver huldigt een nieuw stand punt bit het schrijven der geschiedenis, nJ. dat het nationaliteitsgevoel zijn oorsprong niet vindt in den staat, zooals tot hiertoe beleerd werd. maar wortelt in eenheid van taal en beschaving. Het boek is van ver strekkende beteekenis voor de geschiedenis der Nederlanden en voor de studie der ge schiedenis in het algemeen. 8ERRURIER, O. Descartes, leer en leven. Heldere en beknopte uiteenzetting van het leven en de denkwijze van den grooten Fransehen wijsgeer. d:e het gedachtenleven van de 17de en 13de eeuw beheerschte. FRUIN. R. De tijd van De Witt en Wil lem III. Het meest gezaghebbend werk over de Nederlanden tijdens de 17de eeuw en hunne verhouding tot het Engeland dezer da°en. GEYL, P. Willem IV en Eneeland tot 1748 (vrede van Aken). Studie van de buiten- landsche staatkunde van onze republiek van omstreeks 1730 tot 1748, ln het bijzonder ten opzichte van Engeland en in verband met den strijd tusschen Oranjepartij en Staten partli. SCHACHT. H. Das Ende der Reparationen. Het beroemde werk van den bekenden eco noom over het vraagstuk der Duitsche her stelbetalingen. DUHAME'i, G. Scones de la vie future Geographie cordiale de l'Europe. Twee boeken over Amerika en Europa. Reisim pressies en opmerkingen over leven, cultuur, zeden enz. Ook aan Holland heeft de be kende Fransche schrijver meerdere blad zijden gewijd. VALERY. P, Morceaux .choisis Possles. Twee bundels d'cht- en nrozawerk van den beroemden Franschen katholieken schrij ver. BOURGET, P. De netlts faits vrais. Een bundel mooie moderne novellen. BOPDEAUX, H. La goutte d'eau. Een bundel tooneelstukjes. PRINSEN, J. Het drama in de 18de eeuw in West-Europa. Dit belangrijk overzicht is peba-eerd op de colleges, gegeven te Am sterdam. Het ls een aanvulling op het be kende werk van denzelfden schrijver: De roman in de 18de eeuw in West-Europa. SCHULTZ. W. De horlogemaker aan de werkbank. Het handboek en vraagbaak voor herstellers en klokkenmakers, bevattende aller'et wenken en raadgevingen voor het herstellen vah uurwerken. MONTGOMFRY, F. Saamgebracht. MAPYAN, M. Een eereschuld. BOVIU8, J. Rond den toren. Drie populaire romans uit de Opgang- bibliotheek, die door een leder mogen wor den gelezen. BECKER, B. Bronnen tot de kennis van het leven er, de werken van D. V. Coorn- hert. Rüksgecchiedkundige publicatie over een der meest belangrijke Haarlemsche fi guren der 16de eeuw. EISLER, M. Die Gsschichte des Hol- landiches Stadb.'ldes. Belangrijke monogra phic over de geschiedenis der stad Haarlem: mooi geïllustreerd. HASSINGER, H. Geographische grund- lagen der Geschlchte. Een wetenschappelijk werk over de verhoud'ng van geschiedenis tot aardrijkskunde. De Invloed van land, klimaat, ligging enz. op den gang der ge schiedenis en de beschaving dei; volkeren. BERVE, H. Grieehlsche Gesctiiehte. Ge schiedenis van Griekenland door een der be kendste historici uit Duitschland. HOOGSTRAETEN—SCHOCH, Van. De liefde eener moderne vrouw. De nieuwste roman van de schrijfster van „Gouden teu gels". De schrijfster behandelt op de oor spronkelijke en prettige wijze de hedendaag- sche problemen der vrouwenbeweging. Opdat onze lezers daarmede rekening kun nen houden bij het vaststellen van een dag, dat zij eventueel hun woonplaats moeten verlaten, vermelden wij hieronder de data waarop in de verschillende provincies de stemming voor de Prov. Statenverkiezingen zullen plaats hebben: 15 April: Groningen, Limburg en Noord- Brabant. 22 April: Drenthe, Friesland, Gelderland, Overijsel, Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland. 23 April: Utrecht. Hieronder volgen de reeds vastgestelde data vart verkiezingen voor den Gemeenteraad: Bennebroek: - 10 Juni Heemstede: 17 Juni Haarlem: 24 Juni Beverwijk: 24 Juni Velsen: 24 Juni Gisteren werden door de Rechtbank alhier in staat van faillissement verklaard De Handelsvennootschap onder de firma v. d. Duin's Melkinrichting, gevestigd te IJmuir'en, Industrlest'aat 10, en hare leden: W. C. B. van der Duin wonende te IJmui- den, Rijpstraat 99; V. van der Duin, wonende te IJmuiden, Ri'p-traat 99; G. van Dongen wonende te IJmuiden, Mahustraat 14. Curator Mr. F. van der Goot, wonende te Haarlem. N. V. Visschevf) Maatschappij „Tarbot- bank", gevertlgd te IJmuiden. Curator Mr. F. van der Goot wonende te IJmuiden. J. G. Berk, winkelier in koloniale waren, wonende te Hille^om, Parallelweg 25. Curator Mr. F. J. Gerritsen wonende te Haa-lem. Petrus van Lieroo Jr., bloembollenhande laar. wor.ende te Hillegom. Curator Mr. F. J. Gerritsen wonende te Haarlem. Opgeheven werd het faillissement wegens gebrek aan actief van: H. Bonkenburg, wonende te Heemstede. Curator Mr. R. C. Bakhuyzen van den Brink wonende te Haarlem. Vernietigd werd het faillissement op grond van verzet van: H. A. Hak wonende te Haarlem. Curator Mr. M. A. van Eek wonende te Haarlem. Geëindigd zijn d« faillissementen, door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: C. W. M. Lobry, wonende te IJmuiden. Curator Mr. G. J. BiewingaGijmink wo nende te IJmuic'en. KI. Munnik, wonende te Edam. Curator Mr. H. H. Riepma wonende te Edam. G. Koot en diens echtgenoote J. W. S. KootSteffelaar wonende te Heemstede. Curator Mr. W. G. J. Veenhoven wonende te Haarlem. Terug te bekomen bij: Seret, Raamslngel 18rood, broche. Hartman, Lootsstraat 24, ceintuur. Wubben, Vlersterrenstraat 16, foto toestel. Iklng, Maxwell3traat 5, gewicht. Bu reau van Politie, Smedestraat, gewichten. Wilnis. A. L. Dyserlnckstraat 43rood, hand schoen. Provoost, Heerensingel 3rood, idem. Berghegger, Papaverstraat 16, idem. Koek, Lindenstraat 9, idem. Kennel Fauna, zwart hondje, gebracht door Baggerman, Spaarne 103. Jansen, Tlmorstraat 131, bruin hondje, v. d. Plas, KI. Houtstraat 100, jas en pet. Kennel Haerlem, grijze kat, gebracht door De Boer. Zandvoortschelaan 62. Kennel Haer lem, witte kat, gebracht door Ciager, Ver- spronckweg 56. Kennel Fauna, grijs-witte kat, gebracht door v. d. Welde, Bakenesser- gracht 50. Jonkman, Berckheijdestraat 29, portemonnaie met inhoud. Schouten, Ged. Schalkburgergracht 7rood, rozenkrans. Van Zeeland. Gen. de la Reestraat 40, stoplicht van auto. Snel, Leidsche Zijstraat 14wart. sleutel. Kotten, Seringenstraat 14, tasch met inhoud. Kraanendonk, Zijlweg 33, vulpen. Prins, Kruisstraat 23, idem. Bureau van Po litie, Smedestraat, idem. Terug te bekomen bij: Ka-itein. A. L. Dv- serink.straat 18, ceintuur. Dijkstra, Zwaard- straat 5, handschoen, v. d Aar, Harraen- Jansstraat. 90, idem. Kennel Fauna, wit grijze kat, gebracht door: v. d. Gevel. L. Margarethastraat 38rd. Tupker, Zijlstraat 73, medaille. Bureau van Politie, Smede straat, motorrijtuiglantaarn. Molenaars, Frtnsenbolwerk 22, portemonnaie. Kostekoos, Tempelierstraat 59rd., idem met inhoud. Tips, Emmastraat 28, portefeuille. Bureau van Politie, Smedestraat, plaatijzer. Solka- mans, Emmalaan 19, reservewiel met band. Elfring, Santpoorterstraat 15, rozenkrans. Bureau van Politie, Smedestraat, rijwiel, v. Woerden, Bosch en Hovenstrant 12, voetbal schoen. Mattiesing, Pieterstraat lrd.. sleutel. De Klerk, Drappenierstraat 17, tasch Ie. v. d. Kamp, Spaamwouderstraat 128rd.. touw. Konings, Eikenstraat 7. taschje, Hensen, Gr. Houtstraat 5, zadeldek. Schaken, Velserstraat 29, vulpotlood: van Kouteren, L. Heerenvest 38a zw., weekkaart N S. (Roos)M. v. d. Aardweg, Lambr. v. Da lelaan 2, actetasch; Alders, Goudsmidpl. 6, autosllnger; Bur. v. Politie, Smedestraat, notitieboekje en ba); A. v. Loenen, Waldeck Pyrmontstraat 10, broodzak met kruikje; P. Hansen, Ben Vlljoenstraat 08, zilv. broche; W. H. de Meftr, Tetterodestraat 19, bruine ceintuur: Kooi, Indlschestraat 38, corsage; Kuijt, Tetjlerplein 27 ceintuur; De Haas, Ged. Oudegracht 94 rd., dop van Fordauto; v. d. Weiden, Spaarnwouderstraat 55, 3-wiel. kinderfiets; Bur. van Politie, Smedestraat, dekzeil; Doodenhuis, Wagenweg 166, hond; M. Schouten, v. Zeggelenstraat 23, hond, witte fox; L. van Bakel. Oost-Indiëstraat 124, napoa h. handschoen: M. Manfnl. Leldscheplein 32, hondtnhalsband; H. Zoelen, Sumatrastraat 6, glacé handschoen; J. Jorna, Anjelierstraat 27, grijszwart hond- Je; J. Mooij, KI. Houtweg 57, glacé h. hand schoen; Coti. Kloppersingel 165, paar napna handschoenen; De Groot, Iordenstraat 52, glacé h. handschoen; Kennel „Fauna', Parklaan,, geel-wit keeshondje; ruige terrier, zwarte kat;Henariks, Korte Hofstraat 7, kinderjasje; H. Bom, J. F. Helmerstraat 23, R. K. Kerkboekje; Alta, Vondelkade 3, Heemstede, lorgnet ln étui; Kappelhof, Kor te Dijk 17, manchetknoop; J. v. d. Meer, Tulpenstraat 46 rood, pakje met lijfgoed; A. Koot, Colensostraat 8, pakje met brei werk, Herkhuizen, Indlschestraat 6, grijze pat; D. Marchant, Vooruitgangstraat 17, heerenportemonnaie; F. v. d. Zande, Waal straat 16, portemonnaie; Eendebeek, Sterre- boschstraat 77, bruine portemonnaie; Bor- gerding, Raamvest 31, portemonnaie; Groe- nink, Ruijsdaelstraat 6 zw., rijwielbeiasting- plaatje in etui; Lambrachts, v. Houwenin- genstraat 471, Amsterdam, reservewiel met band; Breuker, Mentawistraat 34, rozen krans In etui; Bur. v. Politie, Smedestraat, klnderrUwlel; De Groot, Tlmorstraat 112, een sleutel; St. Annalanü, Kanariestraat 81, sleutels aan ring; Bur. v. Politie, Smede straat, Lipssleutel; Scholten, Twünders- laan 19, zadeltaschp Termaat, Antoniestr. 33 zw., bruin taschje m. inhoud; Borger- ding, Raamvest 21, taschje m. inh.; Ooster kamp, Berkenstraat 13, taschje m. Inhoud. Dikkeboom, Oranjeboomstraat 126, acte tasch met inhoud; Buurman, Zomerkade 75, citybag met inh.; de Loor, Gierstraat 47rd., handschoen; v. Diggelen, Teslastr. 51, bond: Kalis, Slachthulsstr. 12rd„ horloge; Stap horst, Lootsstr. 38, handschoen v. d. Haak, Burgwal 5, handschoen; de Kuster, L. Wijn gaardstraat 30, portemonnaie; Petterson, Kedocstraat 35, pet; Silvis, Oostvest 00, portemonnaie; Bister, Wilhelminastraat 18 rood, rijwielbelastingmerk; de Haas, Zijlstr. 23, idem; van Maren, Gen. de Ia Reijstraat 11, rozenkrans; Zuideveld, Sophiastraat 29 zwart, rijwielbelastingmerk; Jongejans, Am sterdamstraat 29zwart, ring m. sleutels; Cal- landt, Vooruitganstraat 11, rozenkrans; In- cassodiensl, Jacob'jnestraat 22, souvenir; v. Loog, Kampervest lözwart, taschje; van de Berg, Gen. Bothastraat 77, taschje Schreu- der, Spiegelstraat 37 rood, voerzak met ha ver; van Oldenborg, Verspronckweg 13, vlag; Makkelie, Camphuisstraat 14, wieltje; Hage, P. Buyslaan 2, Heemstede, weekkaart N.Z. H.T.M. 2500 eieren uitgereikt Door vriendelijke welwillendheid, daartoe in staat gesteld, is de R.K. Volksbond in de gelukkige gelegenheid geweest, aan een 150- tal gezinnen van R.K. werkloozen een Paaschverrassing ts bezorgen. Het bestuur had n.l. de beschikking gekregen over 2500 eieren, die aan de hiervoor bedoelde gezin nen verstrekt konden worden. Geboren: 3 April: E. Konst—Slieker, z. S. C. Snoekv. d. Horst, d. 5 April: C. M. TammerVreeswijk, d. J. M. J. C. C. Hoebenv. Kampen, z. C. Teeuwende Wildt, z. .R. v. d. WeideMulder, z. 6 April: C. M. SchneidersBuur, z. C. J. Vreekenv. Mastrigt, d. A. G. v. Es Burghout, d. 7 April: L. Müller—Treij, z. D. VaderFloris, z. Ondertrouwd: 7 April: J. C. A. M. A. O. v. Crimpcn en M. C. Mulder M. J. Rlenks en A. V. Stroman G. J. A. Barens en C. E. A. Uittenbogaard. Overleden: 4 April: A. Koster—Kerkman, 57 jaar, Karolingenstraat H. P. Verbeme v. Buggenum, 57 jaar, Leidschestraat W. Bennik, 65 jaar, Ruijsdaelstraat 5 April: A. M. CornelisseHessels, 52 jaar, Meester Cornelisstraat A. de Vries—Hol- Icman, 65 jaar, Oostkolk G„ 6 jaar, d. van W. E. Ehrenfeld, Hazepaterslaan R. Cor- nelissen—Meijer, 82 jaar, Barrevoetestraat M. T. Suurendonk—Voortman, 72 jaar, Vredenhofstraat J. Kwant—Meeuwisse 32 Jaar, Sterreboschstraat 6 April: M. C. Brunt—de Bruin, 29 jaar, Kweektuinstraat G. Blaauwde Jong, 79 jaar, Beuken straat A. Hoetmer, 61 jaar, Eendjespoort straat M. Kuik, 32 jaar, v. Oosten de Bruynstraat P, Balder, 41 jaar, Hazepa terslaan A. G. E. Koning—Hartgers, 65 jaar, Grebberstraat L. H. Zandstrav. 't Hek, 76 Jaar, Klarenbëekstraat E. F. A. Böhme, 24 Jaar, Meester Gerlingstraat. Nog maar enkele maanden geleden voerde de „christelijke generaal" Feng het opper bevel over een leger van bijna 3 millioen sol daten. Als aanvoerder van het leger mocht hij zich ln hoog aanzien verheugen; de Regeering in Nanking was bang voor hem. Sedert enkele maanden trekt de Chineesche general'ss'mus in pelgrimskleedlng door het land, dat door een feilen burgeroorlog geteis terd werd. H'l heeft zijn leger en zijn gene- ralen staf verlaten en boerenkleding aange trokken. Zoo zwerft hij door het land met een zak op den rug, waarin hij een kleinen mondvoorraad, benevens papier en inkt be waart. Feng zoekt naar motieven, d'e geschikt zijn om zijn artistieke neigingen te prikke len, Hier en daar maakt hij aan den rand van den weg halt, om een perzikbloesem te teekenen of een gedicht neer te schrijven. Dan beschouwt hü zijn werk en verscheurt het weer. Hij wordt op zijn tocht vergezeld door vier vrienden. d'e vroeger zijn adjudan ten waren Onder het loopen blijven zij altijd on een afstand van 50 M. van hun vroegeren chef verwijderd en des nachts bewaken zij ziin slaapstede. Feng wil niet, dat iemand een van zijn teekeningen of gedichten onder het oog krijgt Daarom is hij er ook uiterst bezorgd voor, de stukken rapier, waarop hij do verbeelingen van zijn fantasie weergeeft, d'rect te vernietigen. De generaal staat 's morgens om 4 uur op en gaat dan op jacht. Heeft hij een haas geschoten, dan maakt hij hem op een open houtvuur bu'ten klaar. Hij vraagt van nie mand eenig hulp. Ng en dan vindt hit er genoegen in, met een van zijn medemenschen in contact te komen. Dan knoopt hij met een eenvoudigen boer een gesprek aan, om iets te weten te komen omtrent ziin levens omstandigheden en levensbeginselen. Of schoon hij afstand gedaan heeft van Iedere militaire werkzaamheid, schijnt de generaal wordt de lust tot koopen opgewekt toch nog altijd grooten Invloed bij de troepen en de militaire en politieke autoriteiten van China te bezitten. In Nanking beschouwt men het optreden als pelgrim van den generaal, slechts met een medelijdend schouderopha len. Toch zijn er nog veel vooraanstaande per sonen, die verklaren, dat de generaal uit vrees van zijn populariteit te verliezen, heel bewust de rol van pelgrim speelt, zonder dat hij nog eenige aanspraak maakt. Wanneer hi) zich in deze rol aan de ge ruïneerde en wanhopige bevolking van China vertoont, dan geschiedt dit met de bedoe ling, om den stralenkrans van populariteit weer terug te winnen en daardoor het mid del te verkrijgen, om binnen afzienbaren tijd weer een voorname positie in China ln te nemen. Een eigenaardig beroep Zuidzee-cactus- sen voor Japan Gevangenen vangen vlinders Een Fransch onderzoeker, die diep in het Brazlliaansch oerwoud doorgedrongen was, ontdekte op een open plaats in hst boscli onverwachts een kleine hut, die bewoond scheen te zijn. Daar hij er maar niet met zijn verstand bij kon, welke zonderling deze eenzame plek wel als zijn woonplaats uit gekozen kon hebben, besloot hij tot den avond te wachten om te zien wie de nut betreden zou. Zijn geduld werd beloond. Even voor zonsondergang werd de gestalte van een breedgeschouderd man zichtbaar, die zijn gasten met onverholen vreugde be groette en zeer bereidwillig over zijn ver blijf in het vijandig oerwoud eenige mede- deelingen gaf. Hij was, zoo vertelde bij lachend aan zijn verbaasde en ongeioovige gasten, een jager. Maar geen jager op le vend wild of jaguars, b.v. of apen, neen, hij jaagde op bloemenop orchideeën. Maar, zoo wierp men hem ongeloovig te gen, waar hebt u dan uwe orchideeën? Wij zien er absoluut geen. Steekt u ze dan in het knoopsgat? Lachend wees de zonderlinge man op een kleine houten doos en deed ze open, Toen kwamen er kleine knolletjes te voor schijn, zorgvuldig verpakt ln mos en ver gane bladeren. Dat zijn hier mijn orchideeën. De bloe men zelf zou ik nooit meer frisch thuis brengen als ik ze geplukt had. Deze knol len daarentegen blijven bij een goede behan deling jarenlang hun kiemkracht behouden. Uw afnemers en lastgevers?.,.. Er bestaat eigenlijk op de heele wereld maar één onderneming, die orchideeënjagers ln haar dienst heeft. Het is een Londensche firma. De eigenaar hiervan is een der be roemdste orchideeënkweekers der wereld en voert over de heele wereld een ultgebrelden handel hierin. U kunt u waarschijnlijk niet voorstellen, hoe rijk men kan worden door het kweeken van orchideeën. Maar het is toch een feit dat sommige zeldzame exem plaren 12000 gulden en nog meer kosten. Gedeeltelijk zijn dit zeer zeldzame orchi deeën, die men door zeer ingewikkelde en langdurige methoden heeft kunnen kwee ken, maar voor de rest zijn het bloemen, die de orchideeënjagers in de oerwouden ontdekten. De geschiedenis is waar. Er bestaat wer kelijk een aantal orchideeënjagers en men mag gerust aannemen, dat het beroep van zoo'n jager wel zeer interessant en onge woon is, maar ook, dat het niet van alle gevaar ontbloot is. Talloos zijn de gevaren van het Zuid-Amerikaansche oerwoud en het komt vaak voor, dat de jager op or chideeën plotseling heel ander wild ont moet,. waarop hij eigenlijk niet van plan was jacht te maken. Niet minder interessant ls het beroep van een Cactus jager al ls dit wat minder rijk aan gevaren. Cactusjagers vindt men echter absoluut niet alleen in Mexico, zooals men Ucht ge neigd zou zijn aan te nemen. Talrijke dorre eilanden in de Zuidzee, waar de zon haar loodrechte stralen laat neerkomen, vormen eveneens een geliefkoosd doel van deze ja gers. Ook een cactusjager denkt er natuurlijk absoluut niet aan, om een cactus van on geveer een manshoogte, met wortel en al uit te graven en ze dan naar zijn opdracht gever te verzenden. Hij zal volgens de re gelen der kunst meestal een loot van de plant nemen en deze voorzichtig met wat aarde in een botaniseertrommel bewaren. De voornaamste afnemer van dure en zeld zame cactussen is eigenaardig genoeg niet Europa, maar Japan. Ook met cactussen kan men, wanneer het uitgezochte mooie on zeldzame exemplaren betreft, schitterend zaken maken. Men kan, in zooverre men er lust toe gevoelt en er ook het benoodigde geld voor bezit, een klein vermogen in cac tussen beleggen. Een jager van geheel ander soort is de Vlinderjager, die men bij honderdtallen op het Zuidelijk halfrond aantreft. Het moet beslist een uiterst komisch gezich zijn, wanneer men hier of daar in het oerwoud een man met een vlindemet ontmoet, die door zijn zon derlinge sport geheel en al in beslag ge nomen wordt. Maar deze jacht ls niet al leen komisch, zij is ook gevaarlijk; gevaar lijk vooral voor de gezondheid. De mooiste vlinders komen voor in moerassige streken. Maar waar in de tropen moerassen zijn, daar is ook de koorts. De mooiste vlinders met de schitterendste kleuren vindt men waarschijnlijk in Guyana en wel in net Fransch gedeelte, waar, zooals men weet, het bagno voor de grootste misdadigers ge vestigd is. Ook de gevangenen, die in het open veld werken, gaan met voorliefde cp de vllnderjacht, waarmee zij zich een wel kome bijverdienste verschaffen. Geweten- looze handelaars betalen hun meestal slechts een klein gedeelte van de werkelijke waarde uit. Behalve de vlinderjagers treft men in het Zuid-Amerikaansche oerwoud, dat zoo rijk is aan curiositeiten, nog een bijzondere soort jagers aan en wel: de kolibri-jagers. De kleine vogeltjes worden ln een net ge vangen en direct ter plaatse gedood en voorloopig geprepareerd, als men het met op de zijdeachtige veertjes voorzien heeft. Men treft zonderlinge Nimrods aan op aarde. En wanneer men ze tegenover elkaar stelt, de groote jagers, de leeuwen- en oli fantenjagers en aan de andere zijde de pseudo-Nimrods, die zich tevreden stellen met bloemen en vlinders, dan is het nog heelemaal niet uitgemaakt, aan welke zij den grootsten moed. de grootste overgave en de grootste resultaten te behalen zijn. 65ste jaargang No. 28 In dit nummer schreef Marie de Belmonte een interessant artikel over „De Donau" en vertelde D. „Uit Zeeiands turn" Christine Kamp vangt baar kort vervolgverhaal „De stervende zwaardvechter" aan, terwijl Tito Casini „Hoe Don Amanzlo tot andere ge dachten kwam" en René Valk ,De verloren zoon" bijdroegen. R. IJmer geeft zijn we- kelijksche kroniek. De Jeugd vindt haar wekelijksche pagina gevuld door R. K. en H. v. d. Kop. De bekende rubrieken als „Van den vroolijken kant", Uit 't rijke Roomsche Leven" en „Schilderachtig Nederland" too- nen als steeds htm gunstige zijde. Tenslotte verdient het vermelding, dat het geheel met een keur van actueele foto's verlucht is. WOENSDAG 8 APRIL 1931 Parijs Bru'sel norden New-York (caoie1 Berlijn Zünch Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenerj Wtrscnau 9.70 9.80 34.65 34.75 12.11% 12.12% 2.49 2.50 59.35 59.45 47.95 48.C5 13.10 27.30 27.50 66.65 66.80 66.70 66.80 66.65 66.75 7.30 7.40 35. - 35.10 De uitslagen van de Dinsdag voor de eerste divisie der League gespeelde wedstrij- den, zijn als volgt: Aston Villa—New Castle 4-3 Huddersfleld—Sheffield Dednesday 1-1 Leeds UnitedSheffield United 4—0 LeicesterChelsea 3-1 Tweede divisie: Bradford City—Swanea S~<! Wolverhampton—Bradford 1-1 WOENSDAG 8 APRIL 1931 Vorige Koersen Koers 3.1» Staatsleeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 i'/i Nederl. 1916 i'/i Nederl. 1917 4 yt N.lnd. 1926 U 101% IOC 102 102% 99 101% 1CG%, 1C2u/x, !C2% 99 Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mjj. 133 125 145% 131 125 mdnstrieën OnUever Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Kucn. Accousttek 207 112% 87% 52 230 81% 304% 2C6% 113 88% 52 j 230% 81 3C3 Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel 8 Leather Intern. Nickel 67% 57%, 9% 17% 63% 53% 17% Mijnbouw Boeton Mijnbouw 51 84 50 85 Petroleum Oortsche Petr. Gaboes Kon Olie 258 22% 274% Continental Oil Shell Union OU 165 »/4 8% 9% 7% 165 ~7% Rubber A dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubb Rott Tapanoeü 96»/, 72 47 26% 55 24 48% 46 3%» 95 Silau V ICO Allied Intercontln Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem Eigend Kon. Ned Stoomo Scheepvaart-Unie Marine comm 11% 10% 47% 127 12% 12% Suiker U V. A. 375% 25% 101% 76,60 376 Tabak 267% 287 58% 327% 41% 263 280 59 330 Spoorwegen Wabash 187 14% 7 41% 27% 17 5% Jhic Milw St. Paul Kansas City South 1%%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2