Ieclr°lu* Model EEN BEZOEK AAN DE PAPIERFABRIEK „DE EENDRACHT" PIJLTJES TWEEDE blad WOENSDAG 8 APRIL 1931 BLADZIJDE 1 DER FIRMA VAN GELDER ZONEN TE VELSEN Crootsch en interessant bedrijf - Hoe de boom tot papier wordt STADSNIEUWS Staatsbladen R.K. Bond van Technici De halte HeemstedeAerdenhout cMUZÏEK Negende Gemeentelijke Orgelconcert Vereeniglng „Haerlem" Ned. R. K. Volksbond J. C. A. Groin f Propaganda-Kunstavond Blinden- bend Triduum R. K. Volksbond Personalia Kindervoeding De gerifischlooze,; de bacceriënvanqer. Binnenbrandje ontstaan Het vervoer tij de N. Z. H. T. M. Feestavond Spaarkas „St. Nicolaas" St. Raphael Het feestconcert van St. Caecilia GEMENGD NIEUWS Inbraak in een pastorie Levenswijsheid W. KUIPERS Zn. Optici 2HS, Zijlstraat 97 Kijkt niet door een te sterken o! zwakken bril Belastingbetalers, die zich wisten te helpen! Voetballende i?. K. Scholieren De papierfabriek te Velsen gezien van den overkant van het Noordzeekanaal Tn 1783 stichtte Marten Schouten in Wor ker den papiermolen „De Eendracht" Dit was de oorsprong van het moderne bedrijf der N.V. Vereenigde Koninklijke Papierfa brieken der firma Van Gelder Zonen, welke V. groote fabrieken heeft in Velsen, Wor ker, Apeldoorn en Renkum, fabrieken, die Jaarlijks honderden hectaren Russisch en Pinsch oerwoud in hare machines verslin den. Als straks het vriendelijke lentezonnetje de ijskorst in de Noordelijke havens heeft versmolten, komen weer de stoomschepen, zwaar beladen met de 1 M. lange „palen" dear Velsen; dan wordt de in den winter geslonken voorraad weer aangevuld, dan rij den de miniatuurtreintjes weer het „palen- ®ark in", waar huizenhooge stapels liggen te wachten om tot papier te worden ver- Werkt. Daartoe in de gelegenheid gesteld door de Directie te Amsterdam, brachten we dezer dagen een bezoek aan de fabriek te Velsen. We werden op onzen weg van hout tot pa- Mer rondgeleid door den heer J. Smit, pro curatiehouder, die ons het geheele proces toonde, van het oogenblik, dat de palen ir de breekmachines tot spaanders werden ge lagen, tot dat waarop het papier in groote tollen uit de machines te voorschijn komt. Allereerst betreden we dus het gebouw, Waar twee breekmachines zijn opgesteld, ma chines, die het best te vergelijken zijn met auijboonmolens. Arbeiders lossen de lorries en doen den inhoud daarvan verdwijnen in de Üzeren muilen dezer machines, waarin de Palen met donderend geraas tot stukjes wor den gehakt. Na op de juiste grootte te zijn gesorteerd, gaan deze stukjes langs trans portbanden naar het kookhuis. Wat door de 2eef valt gaat, eveneens langs transport banden. naar de stoomketels om verbrand te worden. Ook deze afval doet dus zijn nut. Onze weg naar het kookhuis leidt langs twee iooTreservoirs, elk van 1000M.3 inhoud. Bet kookhuis, dat we bezichtigen (er ziin cr twee) is een gebouw van 40 M. hoog. De "ft brengt ons in een paar seconden naar boven, .Alvorens onren weg langs het fabri- cage-prozes te vervolgen leidt de heer Smit langs eenige trap'es naar het dak van het Bebouw. Van hier hebben we een schitterend Uitzicht op de fraaie omgeving. We zien aan °nze voeten het groote palenpark. We vragen haar hst aantal palen, dat er ligt opge speld. De heer Smit cijfert even en noemt °«s dan het getal van 12.600.000! Telt u maar Pu. Het Noordzeekanaal teekent een zilveren 'hit door de weiden van het polderland. Aan de zeszijde zien we de machtige havens en buizen van IJmuiden en daarachter strekt rich de Noordzee uit, nauw zichtbaar door 'n Uien nevel. Het landschap om ons heen is p°1 afwisseling. Aardige dorpjes met hunne jeektorens zien we bescheiden uit dichte bosschen te voorschijn komen. Dan bstreden we de bovenste verdieping v°n het gebouw. Hierin bevinden zich de reusachtige karen, waarvan er een gevuld ls met de uit het breekhuis aangevoerde stuk jes hout. De inhoud van deze karen wordt Uitgestort in de zich daaronder bevindende bookketels, in welke ketels het hout gekookt Wordt met e?n zwaveligzure kalkoplossing. De kooktijd varieert van 14 tot 20 uur. Onder Waterdruk worden de kookketels geledigd in U'tspoelbakken, die voorzien zijn van bodems 1,1 et geperforeerde tegels. Baggermolens halen de gekopte stof (cellulose) uit deze bakken co transportbanden vervoeren haar naar de separatie". Hier wordt de stof uit elkander gewreven, met veel water verdund en door de sorteerders geleid, teneinde de kleine on- *Uiverheden af te scheiden. De gesorteerde «Of wordt weer ingedikt en stroomt voor ecu deel naar de voorraadkuip bij de cel- 'klose-machines, terwijl een ander deel dcor 00 „Zellen"-filters wordt ontwaterd en sa mengeperst en naar de papierfabriek ge- v°erd. Langs allerlei gangen en trappen volgen we bet proces. We komen op een galerij, waar P'e geweldige hoeveelheden water langs ons been zien stroomen. Overal ontmoet men in beze fabriek trouwens water. Het is water cp nog eens water, dat uit 45 tot 80 M. diepe bronnen uit den bodem wordt gepompt en in s.nelniters wordt gereinigd. De opbrengst van ueze bronnen bedraagt ongeveer 360 M.3 per Uur. We komen in het ketelhuis, eén der mo dernste van Nederland. Is dit wel een ketel buis? Waar zijn de zwarte stokers, de zwarte Remmers? Netheid heerscht er. als in een ectrisohe centrale. Een paar arbeiders wan- beien er rond. L>e stoom, noodig voor het opwekken van ectriciteit en voor kook- en droogdoelein- iBP. wordt opgewekt in 13 stoomketels, ''aarvan 10 met kolen, 3 met industriegas van de hoogovens te IJmuiden worden ge- 3°okt. Het zijn de twee hoogedrukketels van afm. met 000 M2. verwarmd oppervlak elk, 'e dit ketelhuis stempelen tot een ultra modern bedrijf. De kolen worden automa- ch naar de vuren gevoerd, automatisch orden de sintels uitgeworpen. Op een be- 'eningstafel wordt de kolenaanvoer gere ld en bevinden zich de instrumenten, sarop dc hoeveelheid geproduceerde stoom, ®P stoomdruk, de temperatuur van den kan worden afgelezen. Twee hooge- en "j'ee ia,ge drukvoedingpompen voorzien de 3tels van water. Om het vormen van ketel- een te voorkomen, wordt het water gedis- leerd, waarvoor een installatie met een ca- '^citeit van 40 M3. gedistilleerd water aan- V0zig is. Reeds worden de fundeeringen gelegd voor ee nieuwe hoogedruk-ketels. °P den zijweg, dien wij inslaan van den e® der fabricage komen we in de electri- "Ps-werkp'.aats, waar voor het onderhoud aP de ongeveer 700 motoren, die in de fa- v,riek aanwezig zijn. alsmede voor het in- cbten der uitgebreide eloctrische installa- „*es wordt gezorgd. Voorts in de mechanische ^erkpiaats, waar 120 arbeiders werken onder r^P staf van ingenieurs, bazen en teekenaars. ah bezichtigen we de houtslijperij. Motoren jPP ca. 1700 pk. brengen groote slijpsteenen u beweging, tegen welke slijpsteenen het ut, onder toevoeging van veel water, met stempels wordt geperst. De aldus verkregen houtstof (houtslijp) wordt in centrifugaal- sorteerders gereinigd, waarna de stof komt in indikmachines, in welke machines de stof voor een groot gedeelte van water wordt ont daan, waarna ze in een voerraadkuip stroomt uit welke ze naar de papierfabriek wordt ge- p, nipt. Overal op onzen weg ontmoeten we tech nische wonderen van allerlei aard, waarvan de vijf enorme papiermachines, die het eind proces volvoeren voor den leek wel het in teressantst zijn. Hier zien we den overgang van vloeistof tot papier. Hier zien we aan den eenen kant een breede stroom water, aan den anderen kant een eindelooze band papier, die met een groote snelheid wordt opgerold. Een breede waterstroom stort zich uit over een fijn-geweven koperdoek. Het overtollige water zakt door het doek en de steeds brei- achtiger wordende stroum nadert de pers- walsen. waaronder deze stroom als een vast geworden papiermassa te voorschijn komt. Maar deze papierbaan bevat nog 70 pCt. water. Dit water wordt door een groot aan tal door stoom verwarmde cylinders verdampt en als de laatste cylinderds gepasseerd is het papier kurkdroog. De baan gaat ten slotte nog door een kalander, waardoor het papier een gladde oppervlakte verkrijgt. Na nog eens overgerold te zijn, om de slechte stuk ken te kunnen verwijderen, wordt het pa pier tot rollen voor de courantenpersen ge wikkeld. Illustratiepapler wordt verkregen d.ocr de papierbaan door een satineerkalan- der te leiden Het werk is af. De machines hebben haar taak verricht met een bewonderenswaardige geraffineerdheid. De rollen gaan naar de loodsen om vandaar te worden geëxpedieerd naar alle windstreken, naar binnen- en bui tenland, waar de rotatiepersen gereed staan om ze te bedrukken in velerlei talen. In het koude Noorden, in het zonnige Zuiden, in Oost en in West, soms bedrukt met voor ons onleesbare letterteekens, vindt ge het panier, dat van de Russische of Finsche naaldboo- men. die langs snelstroomende bergrivieren uit de oerwouden werden afgevoerd, in de fabriek te Velsen werd vervaardigd. Ten slotte nog eenice cijfers, die een dulde- 1,'k beeld geven van den omvang der fabriek. Vier turbines, in de machinekamer ongesteld, hebben een totale capaciteit van 26000 kw. Aan hout wordt per week gebruikt circa 7500 M3 voorts verslindt de fabriek 1.000» 00 kg. steenkolen en 550.000 M3. gas. De productie bedraagt circa 1 000.000 kg. cllnlose. 850 000 kg. courantenpapier en 500.000 kg. houtstof, eveneens per week. Ongeveer DOO arbeiders, benevens een staf van 105 personen vinden er hun dage- lijksch werk. Dinsdag zijn afgekondigd de „Staatsbladen, verklaring van het algemeen nut der ont eigening van perceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor den aanleg en de verbetering van een weg van Schagen naar het Niedorper Verlaat, in de gemeenten Schagen, Barsingerhocn, Haren karspel en Oude-Niedorp; den aanleg van een weg van Limmen naar Eakkum (gem, Castricum), in de gem. Limmen en Castri- cum. Jaarvergadering te Haarlem. De jaarvergadering van den Ned R.K. Eond van Technici „St. Bemulphus" zal Za terdag 11 en Zondag 12 April a.s. te Haarlem worden gehouden in Hotel St Jan, Jans- weg 20. De agenda omvat een 17-tal punten, waar onder aanzienlijke bestuurswijzigingen (er zal o.m. een nieuwe Bondsvoorzitter geko zen worden), terwijl van de verschillende afdeelingen in den lande verscheidene be langrijke voorstellen zijn binnengekomen, o.a. aangaande werkloosheids-uitkeering. De groei dezer organisatie is het laatste jaar zeer aanzienlijk geweest, waardoor ook de jaarvergaderingen uiteraard nieuwe pers pectieven openen en toenemen in t slangrijk heid. Meer treinen zullen stoppen Met ingang van 15 Mei a.s. zullen aan de halts Heemstede—Aerdenhout qenige trei nen meer stoppen dan tot nog toe het geval was en wel een ochtendtrein en een des Zater dagsmiddags. Het zijn de volgende; Trein Leiden Heemstede A. Amsterdam C.S. Trein 1081 Amsterdam C.S. Heemstede A. Leiden Dagelijks v. 8.56 stopt 9.15 a 9.36 's Zaterdags v. 14.30 stopt 14.51 a. 15.08 Tegen Hoest en Keelpijn B0R5TPA5T1LLE5 JCcUn 50U ptrdocs alten bij Apothekers en Drogisten. Solist: CAREL V. LEEUWEN- BOOMKAMP, cello. Er hing een pril waas van uitbundigheid en nieuw, jeugdig leven over dit heele con cert, dat wel een echt Paasch-Concert was. Zoowel het geanimeerde spel van onzen stadsorganist, George Robert, als dat van den solist voor dezen avond, den cellist Carel van LeeuwenBoomkamp, die 'n vo rige maal door ziekte verhinderd was, droe gen t«t. deze blijde stemming bij. De eerste met de beide Toccata's in F van J. S. Bach en van Georg Muffat, waarvan vooral Bach's compositie, met. de levendige en fraai bewerkte pedaal-party terecht den prijs wegdraagt der algemeene bewondering. De Toccata van Muffat toch is een meer eigenaardige dan fraaie compositie; daar voor ontbreekt haar te veel de eenheid van stijl en motief-behandeling, welke Bach's werk kenmerkt. Waar we echter weinig in de gelegenheid zijn om werk van dezen Salzburger-meester te hoeren, was ons deze uitvoering nochtans zeer welkom. We hadden van Toumemire's Dominica Resurrectionis, zooals we voor eenige weken reeds schreven, groote verwachtingen: ze werden echter niet in alle opzichten ver vuld. Deze zeer zelfstandige leerling van César Franck, die sinds 1898 als organist van Ste Clothilde te Parijs werkzaam is, heeft voor de opeenvolgende Officies van het Kerkelijk Jaar een cyclus van 51 composities vervaar digd. voor groot orgel. Hiervan is dit giste ren uitgevoerde Paasch-offieie met Prélude, Offertoire, Elévation en Communion er één In vrij mederne tonaliteit geschreven, bevat het echter o.i. te weinig van het Gregovi- aansche Paasch-officie zelf, om volkomen dien naam waardig te zijn. Origineel is de muziek zeer zeker, en zooals reeds in den aanvang gezegd, er hangt ook hier een pril le stemming van hooge, ijle voorjaarsluch ten, maar van den rijkdom aan motieven, we'ke uit het Paasch-Officie al ware het slechts het „Victimae Paschali laudes" ge weest te putten viel, heeft Tournemire niet geprofiteerd. Hier en daar beluistert men een zeer zwakke poging daartoe, bij voorbeeld in de Communio, maar verder zou deze compositie even goed voor het Pink sterfeest kunnen dienen. De uitvoering echter door George Robert was keurig van registratie en sfeer. Van de Finale uit de lste Symphonie van Louis Vierne, even eens een zeer begaafden leerling van César Franck, en sedert 1900 organist aan de Notre Dame, ging voor ons een zeer groote bekoring uit. Met welk een prachtige mid delen wordt in deze compositie, in A moll, naar we meenen, een grandioze paraphrase gegeven van Handel's Alleluja, en hos sug gestief wordt ons hier het gebeier van zilveren klokken Paaschklokken zouden we kunnen zeggen weergegeven. In de Keurige registratie, welke George Robert hier wist te treffen, was dit nummer zeer zeker de bekroning van een uitnemend ge slaagd concert. De solisten hadden betere opkomst verdiend: de naam Carel v. Leeu wenBoomkamp moet dsn liefhebbers van goede muziek toch wel Iets zeggen, zouden we zoo denken. Zijn vertolking van de Sonata in A, van Boccherini, van de Elégie van Fauré, en van da compositie van Huré, was boven onzen lof verheven. Welk een technische beheersching van het instrument, welk een gevoelvolle voordracht en kunst zinnige interpretatie, gaan hier hand in hand. Alleen het Allegro van Boscherini's werk leek ons iets te snel, en had meer van esn Vivace, zoodat George Robert alle zei len bij mosst spannen, om bij te blijven. Maar, zooals gezegd, er scheen nu eenmaal een „prille" stemming in de lucht te han gen, welke blijkbaar ook op sommige toe hoorders oversloeg. We zullen de laatsten zijn, om ons hier over te verwonderen, want eerlijk gezegd, waren we zelf ook spoedig onder ten in druk ervan. Dit negende concert behoort ongetwijfeld tot de best geslaagde, zij het dan misschien tot de minst bezochte. Zullen er voor het laatste concert, waarop Truus StotijnMolenaar zingt, en Jaap Stotijn z'n geliefd instrument bespeelt, meer liefhebbers zijn? We hopen het, en waarlijk niet alleen voor de kunstenaars! J. S. Ir. Dumont over de uitbreiding vrn Haarlem In den loop der eeuwen Aan de oproeping van het bestuur van „Haerlem" om te komen luisteren naar de voordracht van ir. Dumont, hadden velen gevolg gegeven. Even acht uur was het zaaltje in de oude Hoofdwacht al vol, om in het prinsen kwartiertje nog voller dan vol te worden. Ir. Dumont hield eerst een korte inleiding en vertoonde daarna een plattegrond van Haarlem, gemaakt in 1914 en dienstdoende tot 1926. Wat de uitbreiding van 1927 betrof, daarover werd niet veel gesproken, als niet veel te maken hebbende met de geschiedenis van Haarlem. Spr. wees daarbij op een ge projecteerde school in het Kleverpark, die pas 18 jaar later ls gebouwd. Een plattegrond is op een bepaald moment niet nauwkeurig, omdat o. a. nog uit' te voeren werken aan gegeven zijn en soms ook blijven fouten bij herdruk bestaan. Dezelfde kaart kwam weer. maar nu met duidelijke scheiding tusschen de oude en de nieuwe stad, zooals die door Oude-, Kraaijenhorster- en Bakenesser- gracht werd ingesloten, in pl.m. 1350. Nooit is er sprake van geweest, dat men een stad Haarlem wilde stichten. Als waarheid mag worden aangenomen, dat reeds in de eerste eeuwen een dorp aan het Spaarne is geweest, waar een zekere heer Lem zich ter woon vestigde omstreeks 1700 en dat omstreeks 1000 op het Sant reeds een kapel stond. In 1232 werd al gesproken van den Pastoor van Haarlem. Later, na 1370, werd de houten kerk vervangen door een steènen. 't Grafelijk paleis (nu deel van 't Stadhuis) dateert uit het midden der 13e eeuw. We zien, dat in deze oude stad alle straten op het Sant uitkomen. De aanleg was dus centraal. Aan de overgangen van de grachten kwamen poorten, zoo o. a. aan de Bakenessergracht de Gravensteen, die vermoedelijk ook tolhuis was. Branden hebben in 1328 en 1347 Haar lem zeer geteisterd. Door het graven van den Burgwal, werd de stad naar 't Oosten ver groot; daar was reeds de St. Jacobskapel. Prachtig was ook de plaat uit het archief van Rijnland. We zagen daar Haarlem van den Amsterdamschen kant af, Jans- en Kruisbrug, Houtvaart, Delft en Spaarne waren er goed te onderscheiden. Het origi neel dateert van pl.m. 1403. In 1287 kwam er een dam In het Spaarne, dat was voor de stad (nu niet meer onder invloed van eb en vloed), een feit van belang. We zagen er een kapel' aan de Bakenessergracht, waar nu de kinderkerk is. Eisner, die een beschrijving van Haarlem gaf in het Dultsch; onder scheidde een grafelijk en een burgerlijk stadsdeel. HU voert daarbij aan, dat men sprak van Valkenstecg, Koksteeg, enz. De bebouwing aan de oostziide vlette niet zoo erg; men wilde er fabriek-n hebban. Er kwamen o. a. een glasblazerij, een bierbrcu- weril en een timmerwerf. De volgende uit breiding kwam begin 15e eeuw. Nu k .men er nieuwe wallen in westelijke richting (achter Voldersgracht en van de Eendjes poort af in noordelijke richting tot bij de Nieuwe Gracht). De stad werd nu tweemaal zoo groot, maar de centrale indeeling ging daarbij verloren. Over de Oude Gracht kwa men nu eenige bruggen voor de verbindingen met de nieuwe gedeelten; ook kwamen er nieuwe poorten en torens o. a. de Pinktoren. Bij keur werd bepaald, dat voorshands niet binnen het nieuwe uitgezette terrein mocht gebouwd worden. Wat daar na 1428 was ge bouwd. moest worden afgebroken. Iedereen moest meebetalen aan de nieuwe verdedigingswerken. De bijdragen daartoe, heetten „weergeld". Dit werd bij de huizen van stadswege opgehaald. De kloosters moesten er ook toe b'jdragen. Ook werden er maatregelen genomen om beschadiging te voorkomen. Zoc b.v. in 1516, om steenem uit de wallen en poorten te halen en geen vuil in de stadsgrachten te werpen. Niet alleen, dat dat schadelijk voor aller gezond heid was, maar ook omdat anders de bier brouwerijen het Faar'emsche water niet zouden kunnen gebruiken. De nieuwe verdedigingswerken, waarbinnen Haarlem nu werd besloten, hebben drie belegeringen meegemaakt: in 1476 van Jacoba van Beieren, in 1493 van 't Kaas- en Broodvolk en van de Spanjaarden in 1572/73. In later jaren vestigden zich hier ter stede vele vreemdelingen, o. a. Engelschen, Franschen, Vlamingen. Zij brachten tal "van handwerken en bedrijven mee, zoodat Haarlem, bi) een volkstelling, op last der Staten van Holland gehouden, 40.030 in woners bleek te bezitten. In het noorden stonden binnen de stadsvriiheid (zieh u't- strekkend tot ongeveer Schoterstraat) 453 huizen. De bewoners werden ook als Haarlemmers beschouwd, al waren ze buiten poorters. Dan komt in 1643 Pieter Post met een ontwerp tot uitbreiding van Haarlem: er was woningnood. Zijn ontwerp gold uitzet ting naar Noord en Noordoost. In 1624 had Salomon de Braay a! een uitbreiding ont worpen. Het stadsbestuur liet zich nu voorlichten door een commissie. Die stelde een verred voor van nieuwe getimmerten buiten de aangegeven rooilijn. In 1660 komt er een nieuwe commissie van advies over de kwestie: Welke maatregelen voor de steeds voortgaande bebouwing? In 1661 op 18 Februari komt dan het advies tot uitbreiding volgens een vast plan, ook met kostenberekening van verdedigings werken. 'Dan wordt Salomon de B-aay uitgenoo- digd een nieuw gewijzigd plan te maken. Hij voldeed daar reeds hetzelfde jaar aan met een nauwkeurige exploitatie- en kosten berekening. Het geheel is in een boekwerk vereenigd. Het werd gedrukt in 1631 bij Adriaan Casteleyn. Hij noemde het „Be denkingen". Het getuigt van toenmalige in zichten en bestaat uit 5 hoofdstukken. Na tuurlijk kregen we ook een lichtbeeld van hem. naar een gravure van zijn broer en ook zijn boek. Hjj gaf veel economische overwe gingen en meende ook in dit officiesle stuk, ziin vele tegenstanders te moeten aanvallen. Hij verwachtte door de uitb-eiding heel wat nieuwe neringen. De heele schaar van tegen- schrijvers ncemde de tijden te slecht en de kosten te hoog. H'j merkt dan op, wat niet gedaan kan worden, kan worden gelaten.... tot later. Volgens De Braay moesten de particuliere bezwaren zwichten voor de algemeene be langen. H'i ziet in de uitbreiding esn prach tige en nuttige werkverschaffing. „Die geen fuiken uitstelt," schreef hij, „kan geen visch vangen." Gaarne zou ik nog meer hier van ver tellen. Genoeg voor dit oogenbhk, dat Haar lem in een cirkel met 16 uitstekende punten, niet kwam. Onder zün leiding kwam van 15741687 de uitbreiding tot Kinderhuis-, Schoter-, Klopper- en Oostsingel. Dat was vooral in Vnr'-.n--■> sche Vaart en het Stadsziekenhuis aan den Schotersingel. Over de jongste uitbreidingen kregen we weinig te hooren. Wel zagsn we nog een reeks plaatsen van Oud-Haarlem met de ,To "'"•iirr p'r» cl De heer Knappert sprak daarop den heer Dumont toe, wees op de groots bclang~tel- ling door de aanwez'gen getoond en dankte spreker voor zijn welwillendheid. Ledenvergadering Morgenavond houdt de R. K. Volksbond rijn maanr'elijksche ledenvergadering. Enke le belangrijke pvntén starn op de agenda, waarvoor verwacht wordt een groote opkomst. Op 74-jarigen leeftijd is a'hier overleden de heer J. O. A. Croïn, oud-onderwijzer en oud-penningmeester der afdeeling Haarlem van het Algem. Nederl. Verbond. Door de afdeeling Haarlem van den Ne- derlandschen Blindenboad is op Donderdag 9 April a.s. des avonds 8 uur in de Gemeen telijke Concertzaal een propaganda-kunst avond georganiseerd. Op dezen avond zullen welwillende mede werking verleenen de heer Luc. Louman, ba riton, alhier; Mej. Emmy van Eeden, piano, alhier en het Gemengd- en Kinderkoor „Po lyhymnia", dirigent de heer Willem Hespe. Het doel van dezen avond is, bshalve aan de leden en begunstigers van voornoemden Eond een aangenamen kunstavond te ver schaffen, meerdere bekendheid te geven aan het doel en streven van den Eond en daar voor de belangstelling van velen op te wek ken, opdat deze hun steun aan den Bond zullen willen verleenen. Het Triduum van den R. K. Volksbond ral worden gehouden op 16, 17, 18 en 20 September a.s in de St. Jossphkerk, Uitgenoodigd om het Triduum te leiden ls de Weleerw. heer Th. v. d. Lugt, Kap. Par. Joh. den Dooper. Met ingang van 1 Mei a.s. Is aangewezen als directeur van het P. T. T.-kantoor te Hoorn de referendaris 2e kl. der P. T. T., J. M. Blote, te Haarlem, hoofdkantoor. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de af geloop on week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat: ü.liandag 131 porties, Dinsdag 124, Woensdag 114, Donderdag 70, Zaterdag 64. In de Gen. Cronjëstraat: Maandag 97 porties, Dinsdag 88, Woensdag 80, Donder dag 80, Zaterdag 64. Haarlem: Kruisweg 70 c. Telefoon 14271 Door benzine-ontploffing Gistermiddag omstreeks 4 uur was een 15-jarige jongen bezig in de bijkeuken van het perceel Kenaupark 31 een dang van een fietspomp te repareeren, waarbij hij trachtte eer. stukje slang met een brandenden lucifer uit de pomp te branden. De brandende lucifer viel uit zijn hand op den grond in de onmiddellijke nabijheid van een pot ben zine, waardoor een ontploffing ontstond, ge volgd door een begin van brand. Met een slang op de waterleiding is de brand geblusc'nt door den timmerman B., die op het hulpgeroep was toegesneld. De keuken en een aangrenzende gang zijn ontkalkt en geschroeid. De brandweer was aanwezig, doch be hoefde niet op te treden. De jongen' had geen letsel bekomen. Het aantal reizigers Gedurende de maand Maart werden op de lijn ScheveningenLeidenKatwijk Noordwijk (incl. stadsiijn Leiden) vervoerd 116.321 passagiers; op de lijn LeidenHeem- -óede 8165; Amsterdam—Zandvoort 96.730; stadslijnen Haarlem 67.514 passagiers; in totaal 288.730. In de maand Maart van het vorig jaar bedroeg het aantal 300.932. Onder de vroolijke muziek van The Yel low's Jazzband, leider dj heer F. de Paus, werd de feestavond van de spaarkas „St. Ni colaas" ingezet en na 'n kort openingswoord van den heer J. Ph. Castricum, verscheen het duo Busch op de planken met een aar dig repertoire. Vooral de twee kluchtspelen „Leer om Leer" en „Rosa's Geheim" vielen zeer in den smaak. Het was werkelijk een avond van vroolijke kunst en gullen lach Tijdens de pauze werd er nog een col lecte gehouden ten bate der werkloozen. Afdeeling Haarlem I (Spoor) Vrijdagavond 10 April, des avonds 8 uur, is er voor de spoormaanen een algemeene /erga-lering in St. Bavo. Deze vergadering is voor de St. Raphaël- mannen een zeer bijzondere en wel, omdat de zeereerwaarde heer pastoor Burwinkel, de oud-adviseur der afdeeling, zal sprken. Ruim zeven jaar was Z.E. Adviseur en sichts on gaarne zag men hem vertrekken. Ongetwij feld zal het een druk bezochte vergadering worden. Van de 1000 donateurs en kunstlievende leden zijn er ongeveer 40, die nog geen kaarten hebben ontvangen voor het feest concert op 12 April a.s., daar hun adres niet bekend is. Zij worden beleefd verzocht dit ten spoedigste op te geven, in verband met het feestconcert op 12 April a.s. In de pastorie te Leimuiden, welke reeds eerder genoemd is in verband met de inbraak, waarvan de dader echter kon wor den gearresteerd, is in den nacht van Zaterdag op Zondag opnieuw ingebroken. Door opschuiven van een raam heeft men zich tot de pastorie toegang weten te ver schaffen. Toen de koster zich 's morgens naar de kerk wilde begeven, zag hij dit raam openstaan, waardoor onmiddellijk vermoe dens van inbraak werden gewekt. In de kamer was een stoel tegen de deur ge plaatst, terwijl voorts alles overhoop bleek te zijn gehaald. Een onderzoek bracht aan het licht, dat een bedrag van ongeveer 100 aan huishoudgeld was ontvreemd. De politie heeft voetsporen ontdekt, waardoor men hoopt den dader te zullen kunnen vin den. De kranten publiceerden een dezer dagen de uiterste beschikking, die de pas overleden burgemeester van Mar seille, M. Flaisisres, genomen had be treffende zijn begrafenis. Eenvoudiger kan men zich een begrafenis bijna niet voorstellen. Er zijn menschen, ook groo- ten dezer aarde, geweest, die gevraaed hebben om te worden begraven zooals voor de armsten der armen gebruikelijk is, er zijn er, die vragen om geen bloe men te sturen, er zijn er, die het houden van redevoeringen bij de groeve verbie - den. Maar deze burgemeester, en als burgemeester had hij zijn verdiensten, wenschte niet alleen, dat niemand tot zijn begrafenis zou worden uitgenoo digd, geen vrienden, geen ambtenaren, niemand, maar hij vroeg ook om zijn stoffelijk overschot te deponeeren in het gemeenschappelijk graf der armen, zon der eenige nadere aanduiding, zoodat het later niet meer te herkennen zou zijn. Hij vroeg om bij de begrafenis van elk uitwendig eerbetoon verstoken te blijven, hij wilde geen grafsteen en geen grafschrift, hij eischte voor zich de „vergetelheid" op. De „vergetelheid". Ook buiten het kerkhof. Hij wenschte, dat zijn naam in deze wereld niet meer zou worden genoemd, dat er geen Flaisièresstraat in Marseille zou komen, dat er gee a buste, geen standbeeld, geen gedenk steen voor hem zou worden opgericht. Niets. Hij vroeg de stilte, de rust, de eenzaamheid. Hij wenschte met deze wereld niets meer te maken te hebben. Zit er geen diepe gedachte in deze ernstige bezorgdheid? Bijna allen komen wij in opstand tegen het idee, dat wij eenmaal voor goed van deze wereld afscheid zullen moeten nemen. Wij zouden er, wij willen er, o, zoo graag tenminste nog een spoor van ons achterlaten, een herinnering bij onze medemenschen aan ons aardsch bestaan. Hoevelen zijn er, die het ver schrikkelijk zouden vinden als zij hoor den, dat na hun dood zelfs geen een voudig kruis, waarop de lettergrepen van hun naam vermeld staan, hun nage dachtenis een poosje voor het nageslacht zal bewaren? En toch, van waarde bij onzen dood is alleen, wat wij mee kun nen nemen naar boven: onze deugden, onze goede werken, zielenadel, zielen- heiligheid. Buiten dat is alles ij del. Een mooie laatste rustplaats vragen en wen- schen voor ons lichaam is eigenlijk een zwakheid. Onzen grafsteen laten opsie ren met snorkende opschriften is een kinderlijkheid. Maar ja, wij zijn zwak en naïef. Wij probeeren de rauwe werkelijkheid van den dood te bedekken, wij willen ons aardsche bestaan een beetje langer maken door na onzen dood aan ons te laten denken. Het is daarom goed, dat zoo nu en dan eens iemand met een beetje nadruk onze aandacht er op ves tigt, dat wij stof zijn en tot stof en tot niets dan stof zullen wederkeeren. Wie zal over honderd jaar nog aan ons den ken? En de mooiste grafsteen zal dan teekenen van ouderdom vertoonen, zoo dat het bestuur der begraafplaats het ding maar liefst zou willen laten ver wijderen. „De nood maakt vindingrijk," zegt het spreekwoord, maar ook het aanzetten der belastingschroeven spoort de belastingbeta lers aan, om na te gaan, op welke manier men door de mazen der wet kan kruipen. Tot we'ke methoden de zware belastingdruk, die den Engelschen tengevolge der Napoleon tische oorlogen in de vorige eeuw opgelegd werd, leidde, moge blijken uit de volgende feiten: Honderd jaar geleden zuchtten vooral de Engelsche bladen onder allerlei be'astingen. De opheffing der belasting op bedrukte ka toen had toen een slimmen uitgever op de gedachte gebracht een op katoen gedrukt blad uit te geven, dat in het formaat van een flinken zakdoek verscheen en daarom ook „De politieke zakdoek" genoemd werd. In denzelfden tijd had de hertog van Bed ford, die geen zin had, om de nieuw-inge- voerde weggeldbe'asting te betalen, een reis wagen laten bouwen met vijf wielen, omdat volgens de bepalingen der wet alleen van vierwielige voertuigen weggeld geheven werd. Dank zij zijn slimme uitvlucht kon de hertog zich de eenig uitverkorene noemen, die zon der weggeld te betalen in het land rond reed. Gisteren is op het terrein van het R. K. Lyceum aan den Zijlweg een voetbalwed strijd gespeeld tnsschen de R. K. Haarlem che Schoolverceniging en de R. K. Mulo- school aan de Ged, Oudegracht. De twee elftallen vaardig tot den strijd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5