Buitenlandsch cdCieuws FEUILLETON DE DROOMER DERDE BLAD WOENSDAG 8 APRIL 1931 BLADZIJDE 1 Rusland en de Duitsche industrie Wereld-congres der in het buitenland levende Oostenrijkers Zelf sta ndigheidsbeweging in Nieuw-Zuid-Wales een nieuwe grondwet .aangenomen Het buitenlandsch? bezoek aan Londen Het Vlootverdrag Bespreking der moeilijkheden De opstandige beweging op Madeira De a.s. Ontwapeningsconferentie De ongesteldheid van Koning George Het conflict onder de nazi's Göbbels stuurt den deurwaarder Reorganisatie in den Congo? Internationale samenwerking Het tot stand komen van de Duitsche noodverordening Het Voiksbegehren van „Stahlheim" Een gilt voor Brüning Afschaffing der jury in Italië Vrijheid voor Katalonië Gemengde (Buitenlandsche cBerichten Na de ramp te Managua Hoteldief aan het werk Rotsmassa in een meer gestort Als een kruidenier in New-York niet kan betalen 100.000 Mark verduisterd RA PIP-OMROEP Twee motorrijders doodgereden Een doodelijke draad te Kowno KORT NIEUWS De voorzitter der Duitsche Volkspartij, Dr. Eduard Dinge'dey, geeft in een onderhoud verklaringen omtrent het moeilijke probleem der Duitsch-Russische economische betrek- Kingen: Voor zoover economische gezichts punten in aanmerking komen, zie ik in de verdere uitbreiding der betrekkingen van onze industrie tot de Russische economie ook zekere kansen, om de gehesle economie van Duitschland vooruit te helpen. Het is duide lijk, dat door de Russischs bestellingen aan de Duitsche industrie een betrekkelijk groot aantal werkkrachten opnieuw kan worden aangesteld. Bij den tegenwoordigen stand van rond vijf millioen werkloozen in Duitschland kan de hierdoor veroorzaakte vermindering van het werkloozen-cijfer wel niet meer dan een paar procent bedragen, maar in ieder geval zou dit toch een vooruitgang betes- kenen, welke aanstoot zou kunnen geven tot een, in den loop van het voorjaar begin nende verlichting van het werkloozen-pro- bleem in het algemeen. Anders ziet de politieke zijde van het pro bleem cr uit. Hier dost zich de vraag voor, of de bolsjewistische staat niet van plan is, met behulp der industrie-producten, welke hij door middel van credieten op langen ter mijn verkrijgt, een groot dumping-offensief tegen de Europeesche economie in te leiden. Wanneer het vijf-jaar-plan in al zijn conse quenties wordt uitgevoerd, dan zou het ge vaar van een roods dumping voor Midden- en West-Europa voor de deur staan. En vooral Duitschland zou door een overstroo ming met Russische waren bedreigd zijn. Zulk een ontwikkeling zou èn de economi sche èn de politieke betrekkingen tusschen Duitschland en den Sovjetstaat blijvend be- nadeelen. Alle voordeelen uit de intensivee- ring der Duitsch-Rusland-zaken zouden dan door even groote nadeelen worden geparaly seerd, en de, bij het Berlijnsche verdrag van 1926 bepaalde, politieke en economische be trekkingen tusschen de beide landen zouden wel nauwelijks meer kunnen worden gehand haafd. Volgens de verklaringen van de leiders der Duitsche economie schijnt toch op het oogenblik de crediet-kwestie het meest ac tueel en beslissend. De nieuwe leveringen der Duitsche industrie kunnen alleen dan worden uitgevoerd, wanneer de kwestie der door de Russen verlangde credieten op lan gen termijn en het probleem der uitval- garantie door rijk en landen bevredigend wordt opgelost. De, door de Russen geëischte, looptijd der cred'eten bedraagt, gedeeltelijk twee en een half jaar. Deze. lange betalings termijn bemoeilijkt natuurlijk de zaken wel, maar men mag niet vergeten, dat zoodanige termijnen reeds in vroegere geva'len door de Duitsche industrie zijn toegestaan en,'-" vol gens verklaringen der Duitsche economische leiders, zijn de beta'ingen door Rusland steeds stipt uitgevoerd. Ik geloof daarom, dat we ook in toekomstige gevallen alle reden hebben, on den vastgestelden termijn op de Russische betalingen te kunnen rekenen. Half September heeft in Weenen het eerste wereld-congres plaats van de, in het buiten land levende Oostenrijkers. Op dit congres, waartoe zich Oostenrijkers uit de meeste Europeesche staten, ook uit Nederland en verschihende overzeesche landen in groot aantal hebben aangemeld, zullen de betrek kingen tusschen het moederland en de Oostenrijksche kolonies in het buitenland in alle richtingen worden besproken. De onder vindingen op dit gebied van den Oosten- rijkschen buitenlandschen Bond (zetel in. Weenen) zullen bij deze beraadslagingen den grondslag vormen. De Oostenrijksche buiten- landsche Bond te Weenen is in het jaar 1926 opgericht. De omstand'gheden, waar onder het tegenwoordige Oostenrijk 15 jaar geleden is ontstaan: de plotselinge losmaking uit ten groot rijk en de economische moei lijkheden, welke hierdoor het nieuwe staats wezen in de wieg werden gelegd, hebben geen afbreuk kunnen doen aan de vaderlandsliefde van het Oostenrijksche volk. De deelnemers van dit congres, met welks arbeid een reeks feestelijkheden verbonden zal zijn, zullen gelegenheid hebben, zich er van te overtuigen, dat Oostenrijk ondanks de ongunstige situatie gelukkig aan het voor uitgaan is. wat zijn herstel en den inner- lijken vrede betreft en dat het den rijkdom van zijn oude cultuur zorgvuldig weet te be houden. Een groot aantal gezelschapsreizen zullen den bezoekers de kans geven, de schoonheden van het Oostenrijksche land schap te leeren kennen, of na jaren weer te zien. 150 vertegenwoordigers van de Noord- Oostelijke dee'en van Nieuw-Zuid-Wales hebben te Maifand (ten Noorden van Syd ney) besloten tot afscheiding van hun stre ken van Nieuw-Zuid-Wales. Een nieuwe zelfstandige grondwet wevd aangenomen. Tegelijkertijd is een beweging begonnen tot uitroeping der zelfstandigheid van het district Riverina, dat eveneens niet accoord gaat met de financieele politiek der regee ring van Nieuw-Zuid-Wales. De datum nog niet vastgesteld. De Duitsche Ambassadeur Von Neurath heeft een bezoek gebracht aan den Onder- Staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, met wien hij besprekingen voerde over den vermoe deiyken datum van het bezoek van den Duitschen Rijkskanselier en den Rijks minister van Buitenlandsche Zaken aan Londen. Na den terugkeer van Henderson van zijn jongste bezoek aan Parijs werd gelijk be kend, door de Engelsche regeering voorge steld, dat de Duitsche staatslieden op 1 Mei a.s. te Londen zouden aankomen om het weekend door te brengen bij den Engel- schen Premier oo diens landgoed The Che quers. MacDonald heeft later laten weten, dat hij omstreeks 1 Mei zeer druk bezet is met allerlei maatschappelijke verplichtingen en dat de daaropvolgende week hem voor het verwachte bezoek aangenamer zou zijn. Gezien het feit, dat de Raad van den Vol kenbond 15 Mei a.s. bijeenkomt, zou het den Duitschers echter beter geconvenieerd hebben, indien Engeland aan den oorspron- keliiken datum had vastgehouden. Een de finitieve afspraak kon intusschen nog niet gemaakt worden, aangezien MacDonald met verlof in Schotland is en de telefoonver binding met zijn verblijf aldaar op allerlei moeilijkheden stuit. De kwesties, die een onderwerp van be spreking zullen uitmaken, werden nog niet aangeroerd. Mussolini niet naar Londen. Van het in de buitenlandsche dagbladen verschenen bericht over een ophanden zijnd bezoek van den Minister-President Mussoli ni aan Londen, kon te Rome nergens be vestiging worden verkregen. Briand op de hoogte. In gezaghebbende kringen verklaart men, dat Henderson Briand reeds eenige weken geleden voorstelde, van 2 tot 4 Mei een bij eenkomst met Brüning en Curtius op Che quers te houden. In tegenspraak met be paalde berichten weigerde Briand de uit- noodiging, doch behield zich zijn antwoord voor, dat gedeeltelijk zou afhangen van de binnenlandsche politieke omstandigheden. Ook andere mogendheden, met name Italië, zouden tot de bijeenkomst uitgenoodigd kun nen worden. Er wordt een belangrijke conferentie van FranschItaliaansche staatslieden aange kondigd. Zij zou morgen in de nabijheid van Nice bijeenkomen. Aan de conferentie zouden deelnemen pre sident Doumergue, die na afloop zijn reis naar Tunis zal ondernemen; voorts Briand en Dumont, de Fransche minister van ma rine. Als vertegenwoordiger van Italië wordt Grandi, de minister van buitenlandsche za ken, verwacht. Bovendien rekent men nog op de aanwezigheid van een Engelschen des kundige. Op deze conferentie zullen de moeilijkhe den worden besproken, welke bij de defini tieve regeling van het Fransch-Italiaansch vloot-accoord zijn gerezen en die er toe heb ben geleid dat de onderhandelingen te Lon den v.oor den duur van tien dagen moesten worden onderbroken. Troepencontingenten onderweg Naar gemeld wordt, zijn, ter onderdruk king van den opstand op Madeira, nieuwe contingenten troepen ter sterkte van twee regimenten met artilerie, mitrailleuses en watervliegtuigen van Lissabon per transport schip „Pedro Gomez" vertrokken. De landing op Madeira zal door den krui ser „Carvalla Araujo" gedekt worden. Als gevolmachtigde van de regeering is ,'uitenant-kolonel Fernando Borges gisteren naar het eiland vertrokken. In een telegram aan de regeering, dat door een luitenant onderteekend is, deelen de opstandelingen mede, dat de ambtenaren zijn afgezet en de verordeningen van de re geering niet meer worden uitgevoerd. In Portugal is de censuur ingevoerd, zoo dat alle berichten slechts over Spanje te verkrijgen zijn. Een Engelsche kruiser derwaarts In verband met de onlusten op Madeira is een Engelsche kruiser van Gibraltar naar Madeira vertrokken, teneinde daar de En gelsche belangen te beschermen en de vei ligheid van Britsche staatsburgers te waar borgen. Deel der beweging. De militaire autoriteiten deelen in een ver klaring aan den vertegenwoordiger van Reu ter te Funchal mede, dat de militaire junta met de instemming der geheele bevolking, haar reserve mobiliseert, met het oog op de mogelijkheid, dat de regeering te Lissabon pogingen doet de beweging te onderdrukken. Drie Portugeesche stoomschepen zijn in beslag genomen, ten einde de voedselvoor ziening der 200.000 inwoners te verzekeren. Alle plaatselijke autoriteiten zijn door andere vervangen, de civiele gouverneur is afgezet. Het doel der beweging is het herstel der openbare vrijheid op elk gebied. Voorstel van Curtius Curtius heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond verzocht, opnieuw de kwesties der voorbereiding van de ontwape ningsconferentie op de agenda der Raads zitting te plaatsen, aangezien het raadsbe sluit van 24 Januari j.l. z.i. niet voldoende is om de conferentie de bcnoodigde gegevens te verschaffen over den stand der bewape ningen in alle landen. Bij genoemde reso lutie werd den regeeringen verzocht, aan de conferentie een volledig overzicht voor te leggen van de factoren, die zij moet ken nen om de methode, en de mate van ver mindering of limiteering der nationale be wapeningen vast te stellen. Hij zal aan de Mei-zitting van den Raad voorstellen, dat de gegevens door alle staten moeten worden verschaft op voet van vol komen gelijkheid volgens een door den Raad aan die regeeringen toe te zenden uniform schema, dat de conferentie moet in staat stellen, de bewapeningen van alle landen nauwkeurig met elkaar te vergelijken. Hij zegt in dit schrijven, dat het wel juist is, dat hij bij de tot stand koming van de Noodverordening betrokken is geweest, in- j dien Van W. zijn verzoek bij bevoegde in stanties vjm Rijk en Pruisen, om wettelijke bepalingen tegen de verruwing van de poli tieke strijdmethoden, tenminste als zoodanig wil aanmerken. Hij heeft bij particuliere en officieele gedachtenwisselingen, inzonder heid tijdens de Conferentie van Ministers van Binnenlandsche Zaken, aan den Rijks minister van Binnenlandsche Zaken mede- deeling gedaan van zijn opvattingen in ake de gewenschte afzonderlijke maatregelen. Ret ging niet alleen tegen de atheïsten- propaganda, doch tegen iedere uiting van politieke en cultureele verwildering. In zoo verre erkent Severing volgaarne aan de uitvaardiging van de verordening te heb ben medegewerkt. Op de uiteindelijke for muleering en parapheering heeft hij echter geen invloed meer kunnen hebben. Het is aan u aldus Severing in zijn brief evenals mij zeer goed bekend, dat de volmacht van artikel 48 van de Rijks- grondwet niet aan de Rijksregeering, doch aan den Rijkspresident is verstrekt. Dit ontheft weliswaar de Rijksregeering niet van de politieke verantwoordelijkheid, die zij tegenover den Rijksdag draagt, doch laat geen ruimte open voor onderhandeling met de landsregeeringen over détails van de alleen door den Rijkspresident te bepalen maatregelen. Het verbaast mij, dat juist gij in dit geval de rechten van de landen in het bijzonder gewaarborgd wenscht te zien, terwijl door uwe politieke vrienden bij andere gelegenheden meermalen nadrukkelijk een vermeerdering van de rechten van den Rijkspresident geëischt werd. Lijdende aan bronchitis Drie geneesheeren hebben den Engelschen koning gedurende het einde der vorige week bezocht De koning ligt te bed. Hij heeft gis teren opnieuw staatszaken behandeld. Officieel wordt van Windsor Castle ge meld, dat de koning lijdende is aan een aan val van bronchitis. Hij gaat langzaam, maar bevredigend vooruit. Verbetering houdt aan Gisterenavond werd uit gezaghebbende bron medegedeeld, dat in den toestand van den koning geen verandering is gekomen, doch men kan aannemen, dat de langzame verbetering aanhoudt. De koningin maakte des middags een autotocht in Buckinghams hire, hetgeen er op wijst, dat men van mee ning is, dat de tosstand des konings geen ernstig karakter draagt. Op instigatie van Dr. Göbbels verscheen gisteren een deurwaarder in de Mattha- kirchstrasse te Berlijn, om het meubilair in bsslag te nemen. Daar hij gooten tegen stand van de zijde der stormtroepen vreesde, had de deurwaarder een 100-tal Schupo's meegebracht en voor het transporteeren van het meubilair had hij zich de hulp van 40 kruiers met twee vrachtautcmobielen ver zekerd. Stennes raadpleegde direct zijn rechts kundigen adviseur Dr. Becker, die den deur waarder er op wees, dat het exploit juridi sche fouten bevatte. De deurwaarder zag daarop van zijn be slaglegging af en keerde onverrichterzake met zijn metgezellen terug. Een en ander werd gadegeslagen door een groote menigte nieuwsgierigen, die door de politie op eerbiedigen afstand werd gehou den. Stennes ruimt het veld. Naar medegedeeld wordt, zou Stennes met de hem trouw gebleven functionarissen van de Nationaal-socialistische Stormafdeeling heden de lokaliteiten aan de Matthakirch- strasse ontruimen. Aanklacht wegens beleediging Naar de Berlijnsche bladen melden, heeft de gep. kapitein Stsnnes een aanklacht wegens beleediging ingediend tegen Hitier, Rosenberg, dr. Göbbels en Lippert. Op verzoek van Stennes heeft de justitie aan de genoemden onder bedreiging met ge vangenisstraf of boete verboden de bewering te verspreiden, dat Stennes als politiespion zou zijn opgetreden. De gouverneur-generaal naar Brussel De gouverneur-generaal van den Congo, generaal Tillens is onverwacht naar Brussel ontboden in verband met belangrijke reor ganisatieplannen van Minister Jaspar. Ben es j over de D. O.-Tolunie Aan het slot van de Paaschconferentie der Tsjechische N. S. Partij, besprak de minister van buitenlandsche zaken, dr. Benesj, nogmaals de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie. BENESJ het In zijn redevoering zeide hij o. a. volgende: Tsjecho-Slowakye moet zich wel verzet ten tegen het plan in zijn huldigen vorm, aangezien het zoo alleen ten voordeele is van Duitschland en Oostenrijk. De uitwer king van dit plan_ dat economisch ondoor dacht is, zou Europa in twee kampen split sen en schadelijk zijn voor de vitale belan gen van Tsjecho-Slowakije, vooral daar een politieke aaneensluiting van Oostenrijk by Duitschland in voorbereiding is. Wanneer Tsjecho-Slowakije zich bij dit plan zou aansluiten, zou het zijn politieke bewegingsvrijheid en zelfbestemming verlie zen en politiek beïnvloed worden. Reeds daarom moet de Tolunie worden afgewezen, omdat de overige staten voor een fait ac- i compli gesteld zijn, hetgeen zeer doet den ken aan vooroorlogsche diplomatie, en niet in overeenstemming is met de internatio nale usances, waartoe alle staten zich door den Volkenbond hebben verplicht. Nadere bijzonderheden De voorzitter van de Landdagfractie der D.-Nationale Volkspartij, Von Winterfeldt, heeft onlangs tot den Pruisischen Minister van Binnenlandsche Zaken een open brief gericht betreffende het tot stand komen van de Noodverordening. Naar de officieele Pruisische Persdienst mededeelt, heeft Minister Severing den af gevaardigde Von Winterfeldt schriftelijk ge antwoord. De Centrum-Partij tegen De „Germania" publiceert een verklaring van de Pruisische Centrum-Partij, waaruit blijkt, dat deze tegenstandster is van het door Stahlheim, Bond van Frontstrijders, voorgestelde Voiksbegehren tot ontbinding van den Pruisischen Landdag. De Partij is het niet eens met de door Stalhhelm aangevoerde motieven. Het Duit sche volk heeft voor het oogenblik slechts orde en rust nocdig. Uit dankbaarheid Een te Berlijn wonend Oostenrijker heeft uit dankbaarheid voor hetgeen de rijkskan selier Brüning in politiek opzicht voor het herstel van het vertrouwen in binnen- en buitenland heeft verricht, dezen 25.000 M. ter beschikking gesteld om naar welgevallen te besteden. De rijkskanselier heeft het geld over ver schillende fondsen tot steunverleening aan werkloozen, enz., verdeeld. Nieuwe samenstelling der Assisenhoven. Thans is het decreet van 23 Maart j.l., waarbij de jury in de Italiaansche recht spraak wordt afgeschaft, van kracht ge worden. Het stelsel dateerde uit het jaar 1859, doch voldeed sedert lang niet meer. Krachtens het decreet blijven de Assisen hoven bestaan, doch hun samenstelling wordt gewijzigd. Zij zullen voortaan worden gevormd door twee beroepsrechters en vijf „leeken-rechters" of „assessors". De presi dent moet een beroepsrechter zijn. De keuze der leekenrechters is zeer streng. Anti-fascisten worden niet genomen; de gekozenen moeten aan strenge moreele, intellectueele en maatschappelijke eischen voldoen. Voor de oprichting der republiek Spanje Uit Barcelona wordt gemeld, dat kolonel Macia, de leider der Katalaansche republi keinen, het samenroepen van alle Spaansche gemeenteraden heeft aangekondigd tct het uitroepen der republiek, in geval zijn partij bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen de overwinning zou behalen. In elk geval echter zal verder worden ge streden voor de vrijheid van Katalonië en de oprichting der republiek. Unamuno vervolgd De tekst van een rede, door Unamuno in een bijeenkomst van republikeinen uitge sproken, is door de justitie in beslag geno men. Unamuno zal waarschijnlijk worden ver volgd wegens ongepaste opmerkingen aan het adres van den koning. Twee knaapjes levend onder de puinhoopen gevonden Het nationale congres van Nicaragua is bijeengekomen om de mogelijkheid te bespre ken Managua opnieuw op te bouwen. De „N. Y. Times" schat dat thans 975 slachtoffers van de aardbeving begraven zijn. Er worden nog lijken onder de puin hoopen vandaan gehaald. Maandag heeft men twee knaapjes, die een week bedolven waren geweest, nog levend bevrijd. Men meent dat ze krankzinnig geworden zijn. Nieuwe aardschok. Een nieuwe aardschok van matige kracht veroorzaakte de ineenstorting van enkele nog staande gebouwen. Menschenlevens zijn niet te betreuren. In een hotel aan de Stassartstraat te Brussel is een Yougo-Slavische student op heeterdaad betrapt bij een inbraak. De dief kon echter ontkomen met medenemen van een groot bedrag aan geld en kostbaarheden. Vrachtbooten vernield Aan de Alpnachtersee, een uitlooper van de Vierwaldstaedtersee, is een rotsmassa van 30.000 M2. in het water gestort. De daardoor veroorzaakte golfslag was zoo hevig, dat het water op verschillende plaat-sen over de Staatsstrasse sloeg. Op anderhalven K. M. afstand waren de golven nog ruim een me ter hoog. Eenige vrachtbooten werden ver nield. Dan plegen de schuldeischers geweld Misdadigers te New York hebben bommen geworpen in een door een Italiaan gehouden kruidenierswinkel, waardoor brand ontstond. Twee kleine meisjes kwamen in de vlammen om, ongeveer zes personen werden gewond. De Italiaan verklaarde, dat hij sedert eeni ge weken bedreigd werd, omdat hij het van hem geëischte geld niet had kunnen beta len. Ontrouw kassier achterhaald De kassier Klarr, die ten nadeele van de Deutsche Allgemeine Versicherungsgesell- schaft te Berlijn ongeveer 100.000 Mark heeft verduisterd en sedert 28 Maart jj. voort- DONDERDAG 9 APRIL HUIZEN, 1875 M. 8.C0 KRO. 10.00 NCRV. 11.00—2.00 KRO. Daarna NCRV. 8.00—9.30 Gramofoonplaten. 10.00- 10.30 Zang Dames koor NCRV. 10.30—11,00 Ziekendienst. 11.00 11.30 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. Halfuurtje door Pastoor Perquin. 12.0012.15 Politieberichten. 12.151.45 KRO-Trio onder leiding van P. Lustenhouwer. 1.4o—2 15 Gra- mcfoonplaten. 2.15—3.15 Hand wei kcursus. 3.153.45 Vrouwenhalfuurtje. 4.005.00 Zie- kenuurtje. 5.005.45 Cursus Handenarbeid voor de jeugd. 5.456.30 Concert. Mej. Tr. Versteege (zang), Mej. C. v. d. Veen (piano). 6.306.45 Knipcursus. 6.457.00 Gramofoon platen. 7.007.30 Vragenhalfuurtje. 7.30— 8.00 Politieberichten. 8.00 Concert door het Luth. Kinderkoor „Een vaste Burg", onder leiding van J. A. Berkhout. 8.30—9.00 H. Amelink: „De internationale positie van de Chr. Sociale Arbeidersbeweging." 9.00 Ver volg concert. 9.25 Intermezzo. 9.35 Slot con cert. 10.00 Vaz Dias. 10.10—11.30 Gramofoon platen. HILVERSUM, 298 M. Uitsl. AVRO-Uit- zending. 8.0010.00 Gramofoonplaten. 10.00—10.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Con cert AVRO-kwartet onder leiding van D. Groeneveld. 12.002.00 Gramofoonplaten. 2.303.00 Concert. Mevr. Greoede Lange (zang), B. Drukker (piano). 3.003.30 Gra mofoonplaten. 3.404.00 Guitaarspel door Louise Walker. 4.00—5 00 Ziekenuurtje. 5.00 5.30 Loetafoon-programma. 5.30(.00 Con cert Omroeporkest onder leiding van N. Treep. 7 007.30 Radio Volksuniversiteit. 7.308.00 Sportcauserie H. Hollander. 8.00 Gramofoonplaten. 8.15—1015 Aansluiting Concertgebouw Amsterdam. 10.15 Vaz Dias. 10.3011.15 Concert Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.1512.00 Gramoioonplaten. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door R. Foort. 1.20 Concert. E. Floyer (sopraan), A. Millward (bariton), V. Austin (piano). 2.20— 2.50 Gramofoonplaten. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Dansmuziek. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kin deruurtje. 6.35 Bericnten. 7.00 Concert. Strijkkwartet. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Pianorecital door Pouishnoff. 8 35 Cabaret programma. 9.20 Berichten. 9 35 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 Concert Militair orkest. B. Eveline (cello). 10.50—12.20 Dansmuziek. 12.20—12.25 Televisie. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12 50 Gramofoonplaten. 125 Gramofoonplaten. 4.05 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Uitz. van een opera- comique. Solisten, koor en orkest. LANGENBERG. 473 M. 6.20—7.20 Gra mofoonplaten 9.3510.35 Gramofoonplaten. 10.35—11.15 Gramofoonplaten. 11.30 Gramo- foonplaten.12.251.50 Orkestconcert. 4 20— 5.20 Solistenconcert. 7.50 Concert. Orkest en J. Szigeti (viool). Daarna berichten en tot 1120 Concert. BRUSSEL, 508.5 M. 5 20 Concert Om roeporkest. 7.05 Gramofoonplaten. 8 20 Or kestconcert onder auspiciën van de Resef (gramofoonplaten) 338 2 M.: 5.20 Kamer muziek. 7.05 Gramofoonplaten. 8.20 Orkest concert en zang. Onder auspiciën van K V. R. O. ZEESEN, 1635 M. 5.4011.20 Lezingen. 11-2012.15 Gramofoonplaten. 12.15150 Berichten. 1.20—2.20 Gramofoonplaten. 2.20 —3.50 Lezingen. 3.50—450 Concert. 4.50—8.10 Lezingen en Berichten. 8.10 Hoorspel „Leben und Sterben des groszen Sangers Enrico Caruso", van G. Eich en M. Racchke. 9.20 Berichten. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. vluchtig was, is te Mahrisch-Ostrau door Tsjechische gendarmen gearresteerd. Zijn uitlevering is reeds aangevraagd. De chauffeur had niets gemerkt. Nabij Giessen in Boven-Hessen werden op den straatweg naar Lich de lijken gevonden van twee jongelieden, die, op een motor rijwiel gezeten, door een tegenkomenden transportauto tegen den grond waren geslin gerd. De chauffeur had niets van het onge luk bemerkt. Enkele personen getroffen Te Kowno zijn drie vrouwen gedood door het aanraken van een draad, die door een onbekende over de hoogspanningsleiding was geworpen. De draad werd het eerst aangeraakt door een jong meisje, dat den volgenden dag in het huwelijk zou treden. Zij was op slag dood. Twee vrouwen, die het meisje zagen neervallen en haar hulp wilden verleenen, werden by het aanraken van het ïyk even eens door den stroom gedood. Aangezien in den laatsten tyd dergeiyke gevallen vaker zü'n voorgekomen, wordt door de autoriteiten een streng onderzoek inge steld. De opperpresident van de Ryn- provincie heeft het dragen van de uniformen der nat. soc. organisaties verboden. Een onbekend gebleven persoon loste revolverschoten op Peddie, magistraat van het district Midnapore (Engelsch-Indië), die met vüf kogelwonden in hacheiyken toe stand in het ziekenhuis werd opgenomen. In verband met het vlootverdrag is meer dan 8000 man personeel van de Japan- sche werven en arsenalen ontslagen. Zü zyn ruimschoots schadeloos gesteld. 23 „Dit antwoord verwachtte ik wel", zei mrs. Hastings met kwalijk verholen ongeduld. „Bat zelfzuchtige kind heeft klaarblijkelijk nog macht over je. Je hebt haar zeker je wcord gegeven, om haar vriend te blijven. Totdat zy je van deze belofte ontslaat, ver beeldt je je zeker, dat je aan je eer verplicht bent, dit antwoord te geven. Ik zal Miss West roepen. Bel eens even!" „Dat heeft niet", klonk het onverwacht. En van achter het zware gordijn trad Nancy te voorschyn en sprak, zonder eenige schaamte of verlegenheid: „Ik hoorde, dat veel van de bespreking van vandaag van mij afhing. Dus besloot ik er ook by tegenwoordig te zijn". „Dan kreeg u uw gerechte straf! Want u weet: Luisteraars aan den wand, en zoo "port" zei Mrs. Hastings boos. „Maar mak kelijk is het wèl: nu hebt u meteen gehoord den stand van zaken: dat ik door uw mis leiding het tot een voorwaarde heb moeten stellen, dat de legataris van de honderd duizend pond my beloofde, alle vriend schapsbetrekkingen met u te verbreken. Dit heeft mijn neef Simon geweigerd, waar- schijniyk door een dwaze belofte aan u. Heeft u daarop ook iets te zeggen?" „Ik zie niet in, waarom ik een van u bei den zou verplichten", zei Nancy met een harde, vastberaden uitdrukking op het ge laat. „Als u hem niet van zijn belofte ontslaat, zal hij niet voldoen aan de door mij gestelde voorwaarde; hij zal het geld dus ook niet krijgen en even arm zijn als hij nü. is. En als hij arm blijft, heeft zijn vriendschap voor u ook geen waarde, terwijl u er van op aan kunt, dat ik het goed met u maken zal, als u handelt, zooals ik dit verlang". „Dus u wilt my afkoopen?" zei Nancy, met aandacht naar de punt van haar sier- lyk verlakt schoentje kijkend. „Van mijn zaakwaarnemer heb ik ge hoord, dat de innigste wensch was van wijlen uw neef Philip, om Simon's plan tot in de kleinste bijzonderheden ten uitvoer te brengen, daarom is dit ook mijn wensch Maar, alléén, zónder hulp, durf ik het niet ondernemen. Als Simon mij in den stee.: laat, dan moet ik een anderen legataris kie zen" En haar blik, hetzij dan toevallig of opzettelijk, "uste op Maud. Simon zag dien blik en de schrik sloeg hem oin 't hart: wat zou Maud doen met het geld? Het besteden aan allerlei erger- lyke weelde? „Kyk, hier zyn de plannen, door den architekt gemaakt," en zy vouwde de papie ren open. „Wat een prachtig monument voor den generaal", sprak ze vol piëteit. „Van alle streken uit het land zullen de kreupelen hierheen gevoerd worden en zul len zy er de verpleging en verzorging vin den, waardoor hun lyden zooveel mogelijk verzacht zal worden. Nu, Simon?" vroeg zy vriendelijk. Een vreeselijke twijfel voelde hy in zich oprijzen: mocht hij de leniging van het leed van zoovelen nu opofferen aan die eene, die hij lief-had? „Miss West. spreek!" klonk het gebiedend van Mrs. Hastings. Nancy keek naar Simon, las den mnerlij- ken strijd op zyn gelaat en trad een schrede naar hem toe. „Ik ontsla je van je belofte," zei ze kalm. „Het was maar een grap, toen ik je vroeg, om mij tegenover iedereen by te staan Waarom ook?. Eigenlyk ben je my niets!" Met een zucht van verlichting zei Mrs. Hasting: „Zóó is het goed." In de Heilige Schrift stond immers: „gij zult niet woordbreken," viel het Simon in. Nu, dan behoefde hy zich ook niet langer te kwellen, maar wist, wat hij doen moest. En met een vastberaden heid, die op een eind besluit duidde, zei hy: „Ik wil mijn woord niet breken; dus kan ik u de belofte niet doen, nicht Annette!" „Ondankbare!" riep Mrs. Hastings, in drift ontstoken. „Hoe durf je nu te spelen met het geluk van tallooze lyders? Hoe durf je voorbij te zien de wenschen van den ge neraal, voor wien je toch zulk een innige ge negenheid voelde? Hoe is het mogelijk, dat je dit alles kunt ten offer brengen, ter wille van een avonturierster, die je niet meer acht dan den grond onder haar voeten? Let op de uitdagende houding, die zij nu aanneemt, zij, die my zoo schaamteloos heeft misleid!.. Ze heeft je niet eens bedankt voor de trouw, waarmee je je woord houdt. Ze zal uit je leven verdwijnen; je zult haar niet weerzien!" „Ze zal niet uit mijn leven verdwijnen," betuigde Simon. „Dat zij niet om mij geeft, daar heeft zij gelijk in. Waarom zou zij ook om mij geven? Wie geeft er nu om my? Maar ik heb haar gezworen, dat ik haar zal bystaan, en mijn woord blijf ik getrouw." „Dus je weigert het geld?" „Ik weiger het, om de voorwaarde, er aan verbonden." „Dan valt heel het plan in duigen!" zei Mrs. Hastings en scheurde de schenkings- acte en de ontwerpen van den architect in snippers „Dus dit is dan je liefde tot de arme, lydende menschheid, jou huichelaar?" riep zy smalend. „En heeft u dan geen gedachte gewijd aan het arme. lydende persoontje, dat daar ginds staat?" vroeg hy, op Nancy duidend. „Als zy, door de slechtheid van de wereld gedre ven, u misleidde, en u trekt nu de nanden van haar af, wat moet er dan van haar wer den? De kreupelen naar het hart behoeven evenzeei verzorging en verpleging, als de kreupelen naar het lichaam. En daarom cus te meer, al geeft zy er nu ook niet om, dat ik haar vriend ben, mocht zij ooit mijn hulp noodig hebben, dan ben ik bereid, baar ter zijde te staan en zal zy ondei-.'inden, dat. mag ik dan al weinig levendig en traag van begrip zyn, ik tenminste een man van mijn woord ben!" Zijn welsprekendheid ontroerde zelfs Nan cy, die doodsbleek en met tranen in de oog en op hem toe trad en zei: „O. Simon, je bent de eenige ware chris ten hier in het vertrek!" En zy stak hem haar beide handen toe. Ronald was nu ook opgestaan en kon niet anders, dan zijn broer de hand op den schouder leggen, terwyl hij uit den grond van zijn hart betuigde: „Jij bent meer waard, Simon, dan de rest van de familie samen!" HOOFDSTUK XX. In de ontruimde zitkamer op de „Duiven til" zat Fay op de sofa, nagenoeg het eenige meubel, dat daarnog stond met een doos op haar schoot, waaruit zy brieven nam, die zy achtereenvolgens in het vuur wierp. Over drie dagen zou zij op de boot zyn naar Australië en mogelyk zou zy Engeland r.ooit weerzien; want. zooals zy dien ochtend op the Abbey was komen vertellen, had zij toch maar besloten, haar vader te vergezellen, of schoon hij dit besi'dt nu niet zoo hartelyk welkom had ,geheeten Hij was nog in huis bezig, terwyi Fay, uitgeput door de inspanning van de voor bereidende maatregelen, nu even was gaan rusten, en lederen brief nalas, dien Roland haar in al dien tyd geschreven had. Ofschoon hy nu niet eens zoo'n drukke correspondentie met haar had gevoerd, was het pakketje brieven, dat zij gedurende die tien jaren van hem ontvangen had, toch nog beduidend;' en, ofschoon zy er nu ai meer dan een uur aan bezig was, had zy nog maar de helft nagekeken, toen ze iemand hoorde binnenkomen. Daar zy dacht, dat het haar vader was, wendde zy het hoofd niet om, maar ging kalm met haar werk door. „Fay!" Ze schrikte geweldig, want het was Ro nald Zy vloog op en in haar verrassing gleden al haar orieven van haar schoot. Zij had zoo half-en-half gehoopt, dat zy hem nog wel eens zou zien en toch zag zy ook op tegen de beproeving van een afscheid. Het was toch wel waar, ijjgt hy ééns tegen haar had gezegd, dót, er mocht gebeuren wat wilde, in het eind keerde hy altyd tot haar terug. „O. Fay, vergeef mij toch, hetgeen ik den laatsten keer zei! Ik ben je nooit moe, liefste; zal je ook nooit moe worden! Je moet ook niet weggaan. Kom tot my en zeg, dat je mij vergeven hebt?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9