f3000.- f 750.- f250. f125. f50.- f40. BELANGRIJKE WIJZIGINGEN BIJ DE E.S.M. R.K. Kiszers en Kiezeressen LIJST 6 VERKIEZINGSALARM De S. D. A. P. drijft naar den linkerkant LIJST 9 BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENTIÈN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 9 APRIL 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17737 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Geen rijkje spelen! en toch Kortzichtige grootspraak Een Vergelijking, die Kant noch Wal raakt Treinbotsing bij Marseille „Schuttevaer" Rijkswaterstaat De werkloosheid in Berlijn Dr. Frederik van Eeden De toestand niet zoo ernstig Pater H. Ermann S.J. t Een dure Kiezerslijst Besprekingen tusschen Fransche Ministers De biljetten op de lijnen AmsterdamHaarlem en Haarlem Zandvoort geldig op de Haarlemsehe stadslijnen De retourbiljetten 2 dagen geldig of gedurende een week-end Kinderretours 10 cents-biljetten voor de trajecten Schoten Blauwe Brug en HeemstedePlein. Onder een partij zakken bedolven Een ernstig- en een licht gewonde Het huwelijk van den graaf van Parijs Een grootsche plechtigheid in Palermo's kathedraal De Raadsverkiezingen in Bloemendaal De groslijst der R. K. Staatspartij De Japansche minister-president Heiligschennis op Paschen Schandelijke uiting van anti godsdienstige propaganda DOET UW PLICHT! STEMT OP WOENSDAG 22 APRIL den bovensten candidaat van in NOORD-HOLLAND: (in Amsterdam lijst 3) in ZUID-HOLLAND. VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De verbinding AmsterdamZandvoort Een autobusdienst? Telefoon No. 13866 (drie Hjnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per «wartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. by vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonne's op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide ooger bij een ongeval met doodelijketi afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bii verlies van 'n. anderen vinger In het Wegen- en Kanalenvraagstuk heeft de provincie Noord-Holland zich zeer energiek getoond. Vooral het we- Benbelang werd plots In de sfeer der Provinciale bemoeiing getrokken als be stond van oudsher hier een gewestelijke PUcht, die verwaarloosd was en om „in halen" vroeg. Niets Is minder waar. De Provincie bezat slechts een paar K.M. "e3 (den Huijgendijk b.v.) en al het an dere was óf Rijksweg óf in beheer en °nderhoud bij Gemeenten en Water schappen. Waarom plots die provinciale drift voor 'n eigen primair en secundair we gennet, besomd op 'n totaal-uitgave Tan (lees goed) 35 millioen gulden? Wy weten het niet. De proef met een, desnoods sterke, subsidieregeling aan de °ude onderhoudsplichtigen is nooit ge komen; het ware wel zeer belangryk goedkooper geweest, wy weten alleen, dat hy, die voor de prov. financiën al lereerst aansprakelijk is, voor 'n paar "eken publiek gezegd heeft, dat hy zich destyds had voorgesteld zéér royaal te zijn met 6.000.000 gulden voor de wegen dit te leggen. Het is ook wezeniyk reeds deel, gelet op de beperktheid der pro- dinciale belastingheffing, gelet op de Inkomsten per jaar uit belastingen, 'n Paar millioen. Hier, zoo komt het ons voor, is te veel •>Rijkje" gespeeld. Iets waarvoor wy lang niet ryk genoeg zijn. Hier is een avontuur aangegaan, dat zich bitter "reken kan. Reeds is de jaarlijksche hydrage van 750.000 gulden op 1.000.000 Verhoogd. Reeds moesten uit de zoo nuttige overschotten der laatste zeven Jaren (goed voor de komende magere zeven jaren) 10.000.000 gereserveerd "orden ter fondsvorming van den we genaanleg. Reeds moesten nog laatste lijk 2.000.000 ontnomen worden aan de reserve ter egaliseering van de belastin- Een.... Nog zyn alle Statenleden niet voldaan In hunne eischen naar steeds meer, steeds schooner, steeds breeder en dus steeds duurder.... Wy kennen den inwendigen stryd in het College van Gedeputeerden niet, het is een zwijgzaam College, dat steeds naar. buiten met één mééning (de meer- derheldsopinie) optreedt, maar wy ver bloeden, dat er fel gestreden zal zyn. Zonder twyfel is wegenaanleg iets nioois en nuttigs. Maar elk tempo en dke omvang heeft zyn grenzen, vooral financieel. De Provincie behartigt veel, niogeiyk te veel. Maar het schynt ons °nverantwoordelijk de geldmiddelen op één belang te zetten. De toekomst zai leeren of de dageiyksche wegberijder, tevens beheerder der prov. financiën, hier geiyk had het hoofd te schudden. Eerlijk gezegd: 35.000.000 voor éen belang maakt ons kopschuw. De Vryz.-Democraten wyzen hier op »,hun" werk. Argeloos wellicht op hun fiasco. De sympathieke en heusch niet on- feligieuze hoofdredacteur van de libe rie „Avondpost" beklaagt zich er over, <lat de anti-revolutionnaire „Standaard" heeft durven schryven: „Overal waar In het Noorden des lands - en elders is het natuurlijk niet anders de moderne prediking, gesteund door een z.g. neutraal onderwijs, het woord alleen had, is nu het ongeloof op den troon en regeert menigmaal reeds het communisme. Men dsnke aan enkele ge meenten ln Oostelijk Groningen." „De Avondpost" noemt dit geschrijf „onwaardig": noemt de bewering „onbe wezen"; zegt, dat de man, die deze be dring neergeschreven heeft, zich moest schamen; zegt, dat hy „den vryzinnigen godsdienst" lastert Wanneer wy ons verplaatsen in de heel persoonlyke mentaliteit van dezen hoofdredacteur; dan kunnen wy deze ontstemming begrypen en verklaren, blaar wat toevallig voor één persoon geldt, geldt niet voor de massa. In het algemeen is het maar al te "aar, dat „moderne" prediking, gesteun? floor z.g. neutraal onderwys, het onge loof op den troon helpt enleidt tot communisme. Wy gaan iets verder terug dan „De Standaard" en beweren, dat voor óns de „moderne" prediking reeds aangevangen is in de dagen van Luther: toén ver zaakte men aan het katholicisme, toén "erd de twijfel aan de eeuwige geloofs waarheden niet alleen geduld, maar zelfs gepropageerd, als een nieuwe godsdienst beleden; daarna volgde, heel conse quent, het liberalisme, dat God niet bieer noodig had en in de menschelijkc ftcde zyn tydeiyk en eeuwig steunpunt gevonden zeide te hebben; het libe ralisme bracht het socialisme voort met zyn historisch-materialisme, met zyn Positieve ongeloofsleer en uit het socialisme groeide het communisme, dat in Rusland en elders niet alleen een ongeloofsleer aanhangt, doch God in den Hemel tracht te bombardeeren om Hem te vernietigen. Zóó is geweest de ontwikkelingsgang van het ongeloof. Wie eenmaal den rechten weg verloor, raakte steeds verder verdwaald. Het spyt ons voor den hoofdredacteur van „De Avondpost" envoor „De Standaard", maarde waarheid is niet anders. In zijn rede, waarmede de heer Oudegeest het Paaschcongres der S.D.A.P. heeft ge opend, heeft hij er zich op beroemd, dat de vobligatieleening voor de N.V. .Arbeiders pers" in één week volteekend was en op 1 April de één millioen had overschreden. „Hoe steekt hierbij af de poging der R.K. Staats partij in 1929 gedaan, om een millioen bij een te brengen voor een partij-secretariaat. Thans, is dat nog niet gelukt," aldus triom fantelijk de Congres-voorzitter. De heer Oudegeest heeft bij deze inder daad malle verge, !1-lng één kapitaal ding over het hoofd gezien, merkt „De Tijd" te recht op. Als bij elke andere zuiver „kapita listische" obligatieleening krijgen de roode inschrijvers eerstens van hun geld vier-en- een-half procent rente, en tweedens dóen zij niets anders dan aan de socialistische N. V. geld „leenen". Zij ontvangen het bedrag la ter derhalve onverkort terug. De bijdragen echter, welke de Katholieken gestort hebben en nog storten voor hun par tij-secretariaat (Dr. Schaepmanfonds) zijn giften zonder meer. Hier wordt geen cent rente genoten en van de giften wordt later ook niets meer aan de schenkers gerestitu eerd. De vergelijking van den heer Oudegeest raakt dus kant noch wal. Zij iskortzich tige grootspraak. De uitslag van de stemming over de re solutie van het Partijbestuur der S. D. A. P. ten aanzien van de links-georiënteerde par- lijgenooten besprekend, schrijft de „Geld.": „Nu let eens op de sremmenverdeeling, als er over deze resolutie wordi gestemd. Vóór 838, tegen 493. olancc 204. Dat is van de 1500 slechts 838, nauwelijks de helft vóór. Terwijl het ging om fcit zelfbehoud der partij! Om de vraag, of kon worden toegelaten, dat er ln de party een andere party zou worden georganiseerd. Nauweiyks de helft van het aantal stem gerechtigden heeft dit vlakaf veroordeeld. En de overige 700? Laat maar loopen. meenden er 200. Toelaten, zeiden 500. Vyfhonderd van de 1500 verlangden der halve den zelfmoord der party, tweehon derd zouden het gelaten aanzien, slechts achthonderd verzetten zich Ontegenzeggeiyk drijft ae S. D. A. P. naar den linkerkant, hoezeer „Het Volk" de be- teekenis der cyfers tracht te verdoezelen door er allerlei bijkomstige bedoelingen in te leggen. De een zou dit hebben bedoeld met zyn stem en de ander dat; maar men maakt ons niet wys, dat de afgevaardig den op het kongres der S. D. A. P., gerouti neerde partygenootsn. de meest vooraan staande uit de verschillende afdeelingen, niet zouden hebben begrepen, waarom het by deze stemming ging en door bijkomstige overwegingen zich zouden hebben afgewend van de hoofdzaak. Het ging om het zelfbehoud der party. vyfhonderd afgevaardigden willen de nieuwe richting in. de revolutionnaire rich ting, de verloochening der oestaande Twee de Internationale en „ce eenheid met de ar beiders van Sowjet-Rusland' en „voortdu rende nauwe betrekkingen met de nationa listische bewegingen in koloniale landen"; 200 afgevaardigden zullen dat zonder verzet gedoogen, slechts 800 stellen prys op behoud der oude S. D. A. P. en op de voortzetting der tot heden gevoerde Internationale poli tiek. Het feit is van groote beteekenis en wy zullen goed doen er rekening mede te hou den." Dooden en gewonden Gisteravond vond naby Marseille een ernstig spoorwegongeluk plaats. Een arbei- derstrein wilde juist een tunnel inrijden, toen uit tegenovergestelde richting een loco motief met groote snelheid uit den tunnel reed en in botsing kwam met den gereed- staanden trein. De botsing was zóó hevig, dat verschillende wagens van den trein ont spoorden en geheel werden vernield. 2 arbeiders werden gedood en 10 zóó ernstig gewond dat men voor het leven van de meesten hunner vreest. Minister Reymer ter jaarvergadering. De Minister van Wate—tapt, mr. Reymer is voornemens om morgen de jaarvergade ring van de SctdopsT'e..Sehutte- vaer" te Zu'd-Scharwoude voor een gedeelte by te wonen. Benoeming hoofdingenienr-directeur By Kon. besluit Is P. J. P. van der Steur gepensionneerd reserve-kolonel der genie, thans referendaris by het Departement van Waterstaat, te rekenen van 16 Maart 1931, be noemd tot hoofdingenieur-directeur van den Rykswaterstaat, ter standplaats 's-Graven- hage. Met 200.000 verminderd Naar vernomen wordt, is de werkloosheid in Beriyn sterker terug geloopen dan aan vankelijk werd gedacht. De juiste cyfers over de laaiste weken zijn nog niet bekend, doch naar verluidt, zou de werkloosheid met on geveer 200.000 zijn verminderd. Naar de Zeereerw. Heer A. Beumer, Pas toor der St. Vitusparochie te Bussum, die vorige week dr. Frederik van Eeden bediend heeft, ons bij. informatie mededeelde, is de toesta» d van den dichter niet zoo ernstig als enkele alarmeerende krantenberichten wel doen vermoeden. Reeds maanden is dr. Van Eeden bedlegerig, doch tot ongerustheid gaf zijn toestand geen aanleiding. Toen vorige week echter de koorts hoog opliep, heeft men uit voorzorg den patiënt voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden. Thans echter is de koorts gelukkig weer teruggeloopen en behoeft niet direct voor levensgevaar geducht te worden. Te Rotterdam is gisternacht om vier uur in de pastorie der Z.Z. E.E. Paters Jezuïeten aan de Van Vollenhovenstraat, overleden de Z.Eerw. pater H. Ermann S.J. Dinsdagmorgen om halftién had'de thans ontslapene nog het H. Misoffer opgedragen. In den laten namiddag werd hij door een be- nauwheid overvallen. Een geneesheer werd geroepen en men oordeelde het noodig, den zieke de laatste H. H. Sacramenten toe te dienen. By volle kennis en met groote gods vrucht ontving de bijna tachtig-jarige pries ter de genademiddelen der Kerk. In 1851 te Utrecht geboren, trad hy als student van Culemborg in de Sociëteit van Jezus (1872) te Mariëndaal, waar hy ook a.s. Zaterdag na de plechtige uitvaartdiensten te Rotterdam zal begraven worden. Na zyn wijsgeerige vorming te Laval (1875—1373) en zijn godgeleerde studiën te Maastricht (1881—1885) gevolgd door een leeraarsloop baan, begon hy te Rotterdam het apostolaat van de pen, dat hij tot enkele dagen vóór zyn verscheiden rusteloos voortzette. Hy vermenigvuldigde de vruchtbaarheid van zyn gedachten cok in het vlot gesproken woord en ondernam door geheel Nederland kruistochten tot leering en verlichting van duizenden. Pater Ermann was bovenal Apologeet. Schier al zün geschriften zyn apologie, zyn vierdeelig werk „De Paus" is een echt bron- werk van nieuwe en oude getuigenissen nieuwe meest van protestantsche schrijvers, voor den Paus, en de Katholieke Kerk. Hy was de oprichter van de Apologetische Vereeniging. De sterke man te Soest De gemeente Soest is door een harer In woners geheel onnoodig op vry hooge kosten gejaagd. Hy eischte n.l dat het gemeente bestuur hem een kiezersiyst zou bezorgen. De eenlg aanwezige lijst berust ter secretarie en werd niet afgestaan. De betrokken in woner nam hiermee geen genoegen en wendde zich tot den Minister van Bi.men- landsche Zaken. Deze heeft het gemeente bestuur bericht, dat het wettelijk aan den eisch heeft te voldoen. De prys dien de ge meente hem mag berekenen, is maximaal f 5,Het drukken der lyst zou zeker f 1500.— kosten. Men heeft nu een aantal schryvers aan het werk gezet, dat de lüst voor f 400— zal uitschryven. Maar wat te doen als de man om een tweede exem plaar vraagt, of een ander inwoner denzelf den eisch stelt? O.m. over het ontwapeningsvraagstuk Minister-president Laval had gisteren een langdurig onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken, Brland. In welingelichte kringen meent men te weten, dat de besprekingen in de eerste plaats liepen over de komende volkenbonds raadszitting te Geneve en wel in het bijzon der over het ontwapeningsvraagstuk. Besloten zou zijn in de toekomst meer besprekingen te arrangeeren tusschen de ministers, teneinde te trachten, in Midden- Europa een sterk agrarisch bloc te vormen, dat onafhankelijk van Duitschland zou kunnen bestaan. In dit verband betoogt de „Echo de Paris", dat het zeer goed mogeiyk is, dat de Fransche regeering reeds in het begin van de volgende week openiyk mededseling doet omtrent het doel van haar politiek. Naar wy vernemen, zal zeer binnenkort, waarschyniyk begin Mei, een belangryke wyziging worden aangebracht in het vervoer by de Electrische Spoorweg Maatschappy. Dan zal een nieuwe regeling gaan gelden voor het gebruik der plaatskaarten, waar door practisch een tariefverlaging ontstaat. Alle biljetten, welke afgegeven wor den van bestemming Haarlem af of bestemd voor die plaats, zullen na ln werking tre ding der nieuwe regeling geldig zyn op een der stadsiynen in Haarlem. Hieronder vallen dus de biljetten HaarlemAmsterdam, HaarlemSloterdyk, Haarlem—Halfweg. HaarlemZandvoort, kortom, alle biljetten, welke Haarlem als begin- of einddoel hebben. Met die bil jetten kan men aan de Tempeliersstraat over stappen op de E. S. M In de richting Heemstede gelden ile bil jetten tot aan de halte Blauwe Brug. In den vervoerprys zal dus voortaan begrepen zyn het tarief voor het vervoer op de stadslijnen. „Week-end"- biljetten. Een nieuwe maatregel, welke geiyktydig ingevoerd zal worden, is die, waardoor re tourbiljetten op de lynen AmsterdamHaar lem v.v. en HaarlemZandvoort v.v. in den vervolge twee dagen geldig zullen zyn, nJ. op den dag van afgifte en dm daarop vol genden. Retourbiljetten, welke msn 's Zater dags neemt, zullen geldig zyn tot en met Maandag daaropvolgend en biljetten, welke genomen zyn op een Zaterdag voor een tweetal feestdagen (byv. Paschen of Pink steren), zullen geldig zijn tot en met Dins dag daarop. Die krygen dus het karakter van week-end-kaarten De prijs van een retour AmsterdamZand voort zal verlaagd worden van f 1.35 tot f 1.25. Op de iyn HaarlemAmsterdam zullen kinderretours verkrygbaar worden gesteld, tegen den prijs van f 0.70. Deze retours zyn verkrygbaar voor kinderen tot en met 9 jaar. In verband met de nieuwe regeling zal waarschyniyk ook weer de halte Ko ninginneweg in eere hersteld worden, om dat vandaar reizigers met iyn 4 vervoerd kunnen worden. De 6-rittenkaarten, welke tot nu toe op het traject HaarlemAmsterdam verkryg baar werden gesteld f 2.70, worden om gezet ln 10-rittenkaarten, waarvan de prys dan f 4.50 zal gaan bedragen. Ook deze zul len geldig zyn op de Haarlemsche lynen 1 en 4. In de richting Soendeplein-Heemstede zullen de 10-cents plaatsbiljetten voortaan geldig zyn tot de Blauwe Brug en in de richting Heemstede vanaf Heemstede tot het Plein en natuuriyk Den HoutSoendaplein. Ten slotte ligt het in de bedoeling, ook voor de abonnementen dezelfde regeling te treffen als nu zal gaan gelden voor het ver keer op gewone plaatskaarten. Hedenmorgen had een ernstig ongeval plaats in de opslagplaats van kunstmest stoffen van den heer Van der Dussen te Dongen, plotseling begon een groote party opgestapelde zakken te verschuiven. De heer Van der Dussen en de knecht F. werden bedolven. Na veel moeite slaagde men er in belden onder de zakken vandaan te halen. De heer Van der Dussen bleek er het slechtst aan toe. Hij is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht. De bediende F. werd minder ernstig ge wond en kon per auto naar huis worden vervoerd. Ter gelegenheid van het huweiyk van den graaf van Parys, dat te Palermo gisteren plaats vond was de kathedraal schitterend versierd. Het interieur had men speciaal voor de ontvangst van prinsen en autoritei ten Ingericht. Het voltallig metropolitaansch kapittel was by de plechtigheid tegenwoordig. Naast den bisschoppeiyken troon bevond zich een fauteuil voor koningin Amalia van Portugal, en tegenover den troon waren drie zetels ge plaatst, bestemd voor prins Charles de Bour bon en de gezanten van Engeland en België. Vier en vyftig bidstoelen waren geplaatst in het midden van het priesterkoor voor de prinsen en prinsessen, die de plechtigheid bijwoonden. Drie schepen waren gereser veerd voor de autoriteiten, de vertegen woordigers der pers, een groot aantal Fran sche leden der legitimistische party en Bra- sil'aansche genoodigden. Toen de stcet de kathedraal binnentrad, was deze reeds tot ln alle hoeken gevuld met genoodigden, politieke en militaire autoritei ten, leden van het corps diplomatique, offi cieren en leder» van den hoogen adel. Z. E. Kardinaal Lavitrano wachtte den stoet op aan den hoofdingang der kathe draal, waar hij het vorstelyk bruidspaar zegende. Nadat de bruidsmarsch van Men delssohn was uitgevoerd, zegende Z. E. het huweiyk ln. Daarna had de onderteekening der huwelljksacte plaats. Onder de plechtige H. Mis, die eveneens werd gecelebreerd door kardinaal Lavitrano, hield Z. E. een 'predikatie. Na afloop van de plechtigheid begaf zich de bruidsstoet, voor afgegaan door het vorstelyk echtpaar naar het Pa'azzo Orleans, waar aan de genoodig den een dejeuner werd aangeboden. Een ontzagiyke menigte sloeg den bruidsstoet gade. Receptie. In het Palazzo Orleans is een groote receptie gehouden ter gelegenheid van het huweiyk van den graaf van Parys en prin ses Isabella van Orleans-Braganza. Tegen woordig waren o. m. de ex-koningin-moeder Amelie van Portugal, de hertog van Apullë. de prins van Hessen en tal van andere prinsen en prinsessen, die voor het heden plaats vindende huwelijk naar Palermo zyn gekomen. Ook 400 Fransche legitimisten waren aan wezig. Het feestmaal. Ter gelegenheid van het huweiyk van den Graaf van Parys, had op het palels Orleans een dejeuner met 100 couverts v laats, terwyi in vier apart opgerichte paviljoens de 1000 genoodigden een plaats vonden. Na het feestmaal begaven de jong-gehuw- den zich naar de villa Igiea» Door de R.K. KiesvereenJging „Recht en Plicht" te Bloemendaal, is het volgende Politiek Advies voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen samengesteld: 1. A. J. Prinsenberg. 2. Mr. Th. de Lestrieux Hendrlchs. 3. P. N. Bolleman. 4. P. Verdegaal Rzn. 5. Mr. dr. P. J. Witteman. 6 H. A. E. M. Kraetzer. 7. L. Warmerdam. 8. J. Lensen. 9. J. M. B. van Vlymen. 10. C. v. d. Berg. De grosiyststemming wordt gehouden Zondag 19 April a.s. Hl) vraagt ontslag De Japansche minister-president Hama- goelsjl heeft bij den keizer zyn ontslag aanvrage ingediend. De anti-godsdienstige propaganda in Duitschland heeft reeds treurige gevolgen gehad. In de kerk te Windmuehl by Freiberg heb ben, naar de .Deutsche Allgemeine Zeitung" meldt, tydens de Paaschdagen verschillende inbrekers huisgehouden. Alle altaarstukken werden uit elkaar ge worpen. In de sacristie werden de missaals verscheurd en de H.H. Vaten vernield. Een flesch miswyn werd leeggedronken. Hier voor maakten de inbrekers gebruik van een kelk. De kerk werd daarna in de nabyheid van het altaar op gemeene en schandeiyke wy- ze bevuild. Dat het den inbrekers alleen er om te doen was. de kerk te ontheiligen, blijkt uit het feit. dat geen enkele offerbus werd opengebroken Ook in Nassau in het Ertsgebergte werd, naar het blad verder meldt, den tweedei: Paaschdag m de kerk ingebroken. De ini ie- kers braken zeven offerblokken open en roofden den Inhoud. In béide gevallen is men er nog niet in geslaagd, de daders te arresteeren. De toestand van dr. Frederik van Eeden niet zoo ernstig. (blz. 1, 1ste olad) Overleden is de Zeereerw. Pater H. Er mann S.J. (blz. 1, 1ste blad) Vermindering der werkloosheid in Beriyn. (blz. 1, 1ste olad) Het huweiyk van den graaf van Parys. (blz. 1, lste olad) Schandelijke heiligschennis in Windmuehl (Duitschland). (blz. 1. lste )lad) Ernstige treinbotsing bU Marseille (blz. 1, lste 3'ad) Belangryke wyzigingen by de E. S. DL, speciaal voor de iyn AmsterdamHaarlem— Zandvoort. (blz. 1, lste olad) Ged. Staten hebben het besluit van den gemeenteraad van Amsterdam inzake het extra-subsidie van f 50.000 aan de K. V. „Het Nederi. Tooneel" goedgekeurd. (blz. 1, 2de blad) Ingediend is een wetsontwerp tot het aan gaan van een leening van 200 millioen ten laste van Ned.~Indië. (blz. 2, 2de blad) Rede van dr. H. Colijn op de deputaten- vergadering der Anti-Rev. Partij. (biz. 2, 2de blad) Uitbreiding der opstandige beweging in Venezuela. (blz. 1, 3de olad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.67 vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.17. Hoogste barometerstand 772.6 te Vardö. Laagste barometerstand 738.0 te Isafjord. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid oostelijke tot Zuidwestelijken wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering In temperatuur. Voor den Raad van State afdeellng ge schillen van bestuur, is gisteren behandeld een beroep van L. A. Kors te Andyk, tegen een beschikking van Ged. Staten van Noord- Holland, waarby afwijzend is beschikt op zyn verzoek tot het in werking brengen van een autobusdienst van Amsterdam naar Zand voort langs de Zomervaart. Deze vergunning was geweigerd op grond dat voldoende voor zien is in de verbinding Amsterdam—Zand voort door scoor, bussen en trams, en verder op grond dat de route langs de Zc— ervaart ongeschikt is voor het zware vervoer. Appellant had hiertegen aangevoerd, dat hij in verband met de concurrentie met de tram en andere verbindingen eventueel ac- coord zou gaan met een vervoerverbod Haarlem—Zandvoort. De andere, reeds be staande bussen, hebben andere begin- en eindpunten, ondervinden geen concurrentie van de nieuwe verbinding en hebben dan ook geen bezwaren ingediend. De weg langs de Zomervaart is 5 M. breed en wordt door apellant geschikt geacht. Weliswaar kunnen op de bruggen twee bussen elkaar niet pas- seeren. doch dit is het geval met alle brug gen in Noord-Holland. Namens appellant werd het beroep toege licht door den heer Kraak Sthsemann, se cretaris van den Bond van Nederlandsche Autobusondernemers, die zeide. dat by de gemeente Amsterdam het plan bestaat, zelf een verbinding met Zandvoort te gaan ex- ploiteeren. zy ziet dus deze o--'--reming l.e- ver n:et op dit traject. De bus wil enkele plaatsen uit hun isolement verloesen, eenlge dorpen een welkom- re'-leg-rheid geven en de bewoners van d--> p---1 „-nmemeerpol der in staat stellen, Zandvoort te bezoeken. Spr meende dat door een en ander het alge meen helarg voldoende wordt ged'end. De Koninkiyke beslissing volgt later.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1