(Rinnenlandsch Nieuws Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN „Schuttevaer" 6Sste Algemeene vergadering De Internationale Tentoon stelling „De Suiker" Een „smakelijke" expositie De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat Zaterdagavondfuif De Comjnissaris der Koningin in Limburg KERKNIEUWS Zilveren priesterfeest pater Salvator Booms O.F.M. Pater M. Sars T RECHTSZAKEN Oplichting RADIO-OMROEP Stedelijke uitzendingen op ultra kortegolf? KUNST EN KENNIS Prof. Piccard's opstijging LANDBOUW EN VEETFlpT Veilingsvereenigingen (lste dag) Te Zuid-Scharwoude, in de kolfbaan van den heer P. Kramer, werd gisteren de 68ste algemeene vergadering gehouden van de Schippersvereeniging „Schuttevaer". Dit feit bracht heel wat beweging in het ander zoo rustige dorp. Met auto's en bussen kwamen de ruim honderd afgevaardigden aan. De vergaderzaal was stemmig ver sierd. De voorzitter, de heer mr. H. Smeenge, opende de vergadering met een woord van welkom tot de afgevaardigden; spr. uit zijn genoegen over het feit, dat de vergadering er is reeds dikwijls om gevraagd einde lijk eens in Langendijk gehouden wordt, het deel van het land, dat voor de groote scheep vaart nog is afgesloten. Ook hier is de scheepvaart van belang; hier leeft een volk, dat stoer, arbeidzaam en vooral vasthoudend is, dat hier een klein stuk grond heeft ver overd op het water en het moeras; een stuk grond, dat, ofschoon het klein is, misschien meer waard is dan de grond, waarop tarwe wordt verbouwd. Speciaal heet spr. welkom burgemeester Van Spengler van Zuid-Scharwoude en den heer Hoogland, voorzitter van de afdeeling Langendijk van „Schuttevaêr". Bericht van verhindering was o.m. geko men van den Minister van Binnenlandsche Zaken en van burgemeester Wendelaar van Alkmaar. Een aantal ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen. Uit het vervolgens uitgebrachte Jaarver slag, stippen we aan, dat het aantal aange sloten vereenigingen stabiel bleef, n.l. 47 Het aantal leden is met ongeveer 200 ver meerderd. De rekening van den penningmeester sloot in ontvangsten en uitgaven op een totaalbedrag van f 2022.09, met een batig saldo van f 811.12. Voorts werd een opsomming gegeven be treffende het aantal verzonden verzoek schriften en requesten en de daardoor met meer of minder resultaat verkregen ver beteringen of toezegingen. Mede onder verwijzing naar hetgeen door de afdeelingen in eigen kring wordt bereikt, wordt in het jaarverslag geconstateerd, dat vruchtdragenden arbeid is verricht. Ver wezen wordt voorts naar hetgeen door den voorzitter onder de aandacht van de Re geering werd gebracht, wat betreft vracht reductie voor vervoer per spoorweg en het euvel der hooge tolheffingen, naar den ar beid van de Commissie voor drinkwater voorziening aan schippers, naar het aan den Minister van Justitie verzonden adres, in verband met het ontwerp Binnenscheep- vaartwet. De voorzitter brengt onder applaus van de vergadering hulde aan den secretaris, die het jaarverslag samenstelde en in het voor bije jaar veel voor de vereeniging deed. Als kasnazieners worden aangewezen de afgevaardigden van De Lemmer, Vlissingen en Oude Tonge. Als stemopnemers zullen fungeer en de af gevaardigden van Schouwen-Duiveland, Rotterdam, Dongestroom. Hierna kwamen de afdeelingsvoorstellen in behandeling. Op voorstel van de afdeeling Katwijk e.a. zal aangedrongen worden op gelegenheid tot aanleggen aan de Zuidzijde van de Catha- rijnebrug te Haarlem. Aan de orde waren voorts de voorstellen van de afdeeling Langendijk. 1. Aan te dringen op spoedige verdere uitwerking van het West-Friesche kanalen- plan. 2. Met klem bij Ged. Staten aan te drin gen op langere openstelling der kleine sluis te Zaandam en op electrificatie der Wilhel- minasluis, aldaar. 3. Aan te dringen op verbetering van de verlichting der Schouwsluis te Spaam- dam. 4. Aan te dringen op betere verlichting van de pont te Molletjesveer bij Kromme nie. 5. Aan te dringen op toezicht op de bakkensleepen der Stadsreiniging te Am sterdam. Het voorstel sub 1 werd aangehouden tot het einde der vergadering. De heer Keijzer toont met cijfers aan, dat de passage door de kleine sluis te Zaandam zeer druk is en acht het zeer gewenscht, dat het voorstel sub 2 wordt aangenomen. De heer Bets (Zaandam) zag gaarne het verzoek, om electrificatie der Wilhilmina- sluis nog wat aangehouden; spr. acht dit niet urgent. De heer Duiker (Alkmaar) dringt aan op electrificatie, hetgeen door jlen heer Kamp (Langendijk) wordt onderstreept. De heer Hoogland acht het van grooter nut voor de scheepvaart, dat de sluis ge- electrificeerd wordt, dan dat de tolgelden verlaagd worden. Door electrificatie wordt veel tijd gewonnen. Dit voorstel sub 2 wordt, evenals die sub 3, 4 en 5 z. h'. st. aangenomen. Bij de behandeling van een voorstel- Meppel, brengt de voorzitter dank aan het gemeentebestuur van Meppel, dat een kade naar spr., de Mr. H. Smeengekade heeft genoemd; in deze daad, die gesteld is door menschen van een andere geestesrichting dan spr. is, ziet spr. een waardeering. niet alleen wat spr. gedurende 40 jaar voor de scheepvaart heeft gedaan, maar ook een geste, die zegt: de scheepvaart blijve in eere. Bij een bespreking van een voorstel Ouder kerk, om bij de Rijkswaterstaat aan te dringen op een betere regeling van h°t voorschuttingsrecht aan de Mallegatssiuis te Gouda en elders, werd uitvoerig gedis cussieerd. De heer Dane wees op Zaandam, waar de gemeente voor een goede regeling heeft ge zorgd. De heer Merkx betoogde, dat onlangs te Zaandam een schuit met lammeren uit Texel naar Amsterdam, een uur lang moest wach ten. Het betreffende voorstel, om op verbete- tering aan te dringen, werd aangenomen. Besloten werd ook aan te dringen op meerdere opening van i'e spoorbrug ovei het Galgewater e? Leiden, van die van den Omval te Amsterdam, van de spoorbrug te Meppel en van die over de Gouwe te Gouw- sluis, zoo mogelijk gepaard gaande met verhooging en electrificatie. Op voorstel van de afdeeling Rijnstreek, werd besloten er op aan te dringen, dat de Rijkswaterstaat, bij het ontwerpen en maken van bruggen, rekening houdt met de belan gen van de binnenvaart en overleg pleegt met de Vereeniging „Schuttevaer", in casu de volgende bruggen: a. brug in den aan te leggen Rijksver- keersweg Rotterdam—Amsterdam over de Gouwe te Waddinxveen; b. brug in den weg Leiden—Utrecht over de Gouwe te Gouwsluis: c. brug over den Ouden Rijn ten O. van Gouwsluis in den nieuwen Provincialen ver keersweg Goudarichting Amsterdam. Aangedrongen zal ook worden op vlugge re bediening van de bruggen te Leiden. Om half 6 schorst de voorzitter de ver gadering tot heden 10 uur. Officieels ontvangst ten Raadhuize Na de vergadering van den eersten dag werden de genoodigden, hoofdbestuursleden en afgevaardigden officieel ten gemeentehuize ontvangen door het Dagelij ksch Bestuur van Zuid-Scharwoude. De burgemeester, jhr. Van Spengler, heette namens het gemeentebestuur van Zuid-Scharwoude, allen van harte welkom in deze gemeente. Met groote belangstelling is de komst van „Schuttevaer" tegemoet gezien en het hou den van deze vergadering in Zuid-Schar woude, stelt het gemeentebestuur op hoo- gen prijs. Ook in deze streek, is het scheep vaartverkeer belangrijk, al ontbreken vol doende goede waterwegen voor grootere vaartuigen. Als straks het kanaal Huigen- dijkKolhom enz. tot stand zal zijn geko men, zal dit beter worden. In verband hier mede brengt spr. hulde aan de N.-H. Ka- nalenvereeniging. Spr. wijst op de nood zaak van de scheepvaart als de schakel tus- schen het economisch leven en de welvaart dezer streek. Het goedkoope binnenwater- vervoer in ons land, is een der meest gun stige factoren van het economische leven in ons land. „Schuttevaêr" bevordert de belangen der scheepvaart en heeft reeds veel goeds in dezen tot stand gebracht. Verwezenlijking van vele verlangens en wenschen zijn er gekomen, mede dank zij het persoonlijke werk van den voorzitter. Spr. hoopt, dat ook zijn wensch beter onderwijs aan schipperskinderen mag verwezenlijkt worden. Spr. hoopt, dat de voorzitter nog lang de schutspatroon van „Schuttevaêr" mag blij ven. Spr. eindigde met den wensch „Den besten vaêr van Schuttevaêr heilI(Applaus). De heer Abr. Smeenge dankt voor deze woorden en wenschen en deelt mede, dat het punt van de afd. Langendijk, aandringen op uitvoering der kanalisatieplannen is aangehouden tot het einde der vergadering, om hulde te kunnen brengen aan de per sonen, die dan aanwezig zullen zijn en die veel voor de kanalisatie gewerkt hadden. Als spr. gezond blijft en gewaardeerd zoo als hü dat thans is, zal hü blijven wérken voor het onderwijs aan schipperskinderen en andere desiderata van „Schuttevaêr". Spr. dankt den burgemeester voor de gastvrijheid in Zuid-Scharwoude genoten en uit voorts zijn genoegen over hei feit, dat de kanalisatieplannen nu eens. werkelijkheid gaan worden. Spr. eindigt met den wensch, dat den Langendijk zal blijken, dat „Schuttevaêr" zich bij de uitvoering niet onbetuigd zal laten; spr. hoopt, dat als de gemeentebe sturen medezeggingskracht krijgen over tol len, bruggen en sluizen, de tolgelden enz. zoo laag mogelijk zullen worden gehouden. (Applaus). Hierna werd de eerewijn geserveerd. (Wordt vervolgd). De Internationale Tentoonstelling „De Suiker", welke van 10—26 April in het R.A.I.-gebouw aan de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam gehouden wordt, is een der grootste gespecialiseerde industrieele expo sities, welke de hoofdstad tot dusverre ge kend heeft. Onder de exposanten van deze ook naar het uiterlijk buitengewoon keurig verzorg de tentoonstelling treffen wij vrijwel alle groote fabrieken en ondernemingen aan, welke direct of indirect met de suikerindus trie verband staan. De grootste ruimte wordt uit den aard der zaak ingenomen door de exposanten, die met „bedrijven-in- werking" zijn uitgekomen. Deze bedrijven zijn eigenlijk tot in de perfectie uitgevoerde miniatuurfabrieken, welke ons laten zien wat er zoo al met suiker gedaan kan wor den. Over het algemeen weten wij, voor zoover wij geen deskundigen zijn, hiervan maar heel weinig af. De eindproducten ken nen wij natuurlijk wel uit de etalages, doch verder reikt onze suikerkennis gewoonlijk niet. Wie precies wil weten hoe al die fraaie chocolade- en suikerwerken gefabriceerd worden, die kan er op deze tentoonstelling tot in de finesses mede kennis maken. Zoo laat een „bedrijf" van een bekende groote firma, welke met niet minder dan 35 em ploye's voor den dag is gekomen, ons het geheele procédé zien, dat de chocolade te volgen heeft, alvorens zij in den vorm van fraai verpakte lekkernijen de fabriek ver laat om aan den consument verkocht te worden. Zeer veel aandacht het spreekt eigenlijk vanzelf wordt bovendien be steed aan de emballage, die een zeer be langrijke factor is geworden in de suiker en chocoladewerkenindustrie, want het is zaak bij de fabricage de grootst mogelijke hygiëne aan uiterlijke aantrekkelijkheid te paren. Diverse machines toonen ons, dat het emballeeren, hetzij in karton, hetzij in pa pier, geheel mechanisch geschiedt, zonder dat het eindproduct met de hand behoeft te worden aangeraakt. De emballage zelf kunnen wij bewonderen in een aantal stands, die ons laten zien, dat tegenwoordig ook bij etiketten en kartonnen doosjes doel matigheid, hygiëne en smaakvolle uitvoering zeer wel kunnen samengaan. Wie belang stelt in de wijze, waarop li monade gazeuse gefabriceerd wordt, kan zijn kennis hieromtrent verrijken in enkele groote stands, die veel op machinekamers gelijken en waar men het geheele mecha nische procédé kan volgen. Ook het wetenschappelijk gedeelte is niet verwaarloosd. Zoo zien wij bijv. een vrij uit gebreide stand van het Proefstation voor de Java Suiker-industrie, Filiaal Neder land, waar wij statistieken en grafieken be treffende productie en verbruik van de sui ker in de beschaafde landen kunnen raad plegen. Van de meeste cijfers staan wij even verwonderd te kijken. Het is bijv. interes sant hier te leeren, dat juist Denemarken aan de spits staat met een wekeHjksch sui- kerverbruik van 954 Gram per hoofd. Achter in de zaal is een uitgebreid vak ingeruimd voor banketbakkerijwedstrijden, die tegenwoordig in het buitenland nog al in trek zijn. Amsterdam zal er dus ook van profiteeren. Hier zullen de virtuozen onder de banketbakkers elkaar de zege betwisten. De zijzaal achter het restaurant is ditmaal met behulp van geniaal schilderwerk en buitenissig gekleurde doeken omgetooverd in een groote, spookachtige „grot", waar men bij de muziek van Beiersche kapellen den inwendigen mensch kan versterken. Het bovenstaande, dat uit den aard der zaak geen aanspraak kan maken op volle digheid, is in een kort bestek een overzicht van wat er op deze „smakelijke" tentoonstel ling te zien is. Zij is een bezoek ten volle waard. Ir. P. J. P. van der Steur De gepensionneerd reserve kolonel der ge nie ir. P. J. P. van der Steur, referendaris bij het Departement van Waterstaat, die, zooals wij reeds meldden, met ingang van 16 April is benoemd tot hoofdingenieur directeur van den rijkswaterstaat te 's-Gra- venhage, is 29 April 1871 te Haarlem gebo ren. Hij werd in 1891 2e luitenant bij de genie en na zijn benoeming tot kapitein, commandant van een der pionierscompag nieën en kort daarna commandant van de Telegraafafdeeling; is tot aan de plaatsing in 1909 bij den staf der genie te Utrecht werkzaam geweest om belast te worden met den bouw van de Kromhoutkazerne. Bij het in gebruik nemen van de kazerne werd hü ridder in de orde van Oranje-Nassau. In 1913 werd hij op verzoek gepension neerd, maar als reserve-officier was hij tij dens de mobilisatie o.a. anderhalf jaar te Amsterdam werkzaam bij de uitvoering van werken in het Noordfront der Stelling van Amsterdam. 1 Juni 1929 werd hij benoemd tot refe rendaris bij het Departement van Water staat bü de technische afdeeling en in dat zelfde jaar bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. In April 1930 ging hij over bij de directie van den Waterstaat on der den directeur-generaal dr. ir. Ringers. Bij het departement en bij de directie is hij in hoofdzaak belast met belangrijke wer ken, zooals de Zuiderzee en Wegen. Aan zijn benoeming tot hoofdingenieur directeur is voorafgegaan een wijziging van het organiek besluit voor benoeming tot in genieur bij den Waterstaat. Voorheen kon den n.l. alleen ingenieurs met Delftsch di ploma bü den Rykswaterstaat worden ge plaatst en thans in bizondere gevallen ook genie-officieren, oud-genie-officieren en in genieurs met buitenlandsch diploma. Albert vond het leven vervelend. Alle da gen hetzelfde naar den trein nollen, saai kantoorwerk, met 't treintje terug en de vele treden op naar zijn derde bovenhuis. Van daag zou het wat beter zijn, hoopte hü: ze aten kalfsrolladeMaar toen hü bovenkwam, en de keuken inging, lagen de boodschappen nog in hun bruine papieren op tafel, en Viola zat voor 't raam naar buiten te staren. Wat bleek? Ook zü zaï te peinzen over de eentonigheid des levens. Huishouden is nu eenmaal niet zeer afwisselend en een enke len keer naar de bioscoop was al wat ze hadden. „Toen we nog in New York woonden", zei Albert, terwyl ze samen aan 't koken gingen, „hadden we tenminste nog kennis sen." „En af en toe een fuifje", zei Viola. „Hoe lang is er nu al niemand hier geweest?" „Meer dan een jaar sir.ds we getrouwd zün „Zouden we niet eens een fuifje kunnen geven?" vroeg het vrouwtje. „Kost te veel," zei de echtgenoot. „Dat hoeft niet," pleitte ze. „Ik maak wat sandwiches, we rollen 't kleed op en we ver sieren met slingers Het idee werd vurig besproken. Ze kon den wat nieuwe platen op de gramofoon koopen Albert wist een opruiming ze zouden een man ol twaalf vragen mis schien bracht Max z'n saxophoon mee Dienzelfden avond werden de uitnoodigin- gen geschreven. De volgende dagen waren veel minder saai. Al hadden ze Vrijdags nog van niemand ant woord, ze vertrouwden, en oefenden zich vast weer wat in het dansen. Maar toen de Zaterdag er was. waren beiden stil. Albert bekende zün bezorgdheid, omdat ze nog van niemand iets gehoord hadden. „Wü gaven op zooiets toch ook nooit ant woord?" zei Viola. „Ze komen wel. We mo gen ons wel vast verkleeden, ais we klaar willen komen. Ik heb allemaal geschreven, of ze tusschen half acht en acht uur kwa men." Om half acht zagen ze er allebei feestelük uit. Albert luisterde naar de bel, en Viola keek uit het raam. Toen het, millioen jaren later, tien uur sloeg, en de aschbak vol sigaretteneindjes was en Albert voor de zesde maal dezelfde tango had opgezet, kwam Viola 'dü het raam vandaan, viel op den divan neer en snikte. Albert bleef nog wat üsberen, met de tango tusschen de vingers. Toen gooide hü op eens de plaat tegen den vloer aan scherven en riep: „Begin nu nóg eens over fuifjes!" Maar ook de gevoelens van Viola hadden een uitlaat noodig. ,,'t Heele plan kwam van jou!" verweet ze. „En als je denkt, dat je verder komt met mijn boel stuk te gooien, heb je 't nóg een keer mis." „Ik gooi jouw boel niet stuk! Ik heb nieu we platen gekocht, en als ik die vernielen wil, verniel ik ze." „O ja? Als je maar weet, dat ik even goed vernielen kan als jij". En ze sprong overeind, en begon met vinnige vingers de papieren slingers neer te rukken. Albert zet te zijn werk met de gramofoonplaten voort. Toen hij ongeveer klaar was, liep hü de ka mer uit en liet de deur wüd openstaan. Dan moest zij die dichtdoen en triomfeerde hij ten einde toe. Op de hall stond hü te peinzen, wat hü doen zou. Hü kon een eindje gaan wande len. De stilte zou hem kalmeeren. Dat ver velende kind twee hoog! Dat gegil sloeg hem nu dubbel op de zenuwen. Hij begon de trap af te gaan, maar een nieuwe schreeuw van de baby hield hem staande, 't Was duidelijk een echte smartkreet en schreeuw volgde op schreeuw. Hü keek om. Viola stond op het portaal, luisterend. „Waarom probeer je 't niet stil te krijgen?" vroeg ze. „Hoe kan ik dat nou," zei hü, zich her innerend, dat ze nog boos op elkaar waren. De ouders zün zeker naar de bioscoop of zoo.... In ieder geval gaat 't ons niets aan." Viola luisterde aan de deur. „Misschien prikt een speld hem," zei ze. „Arm schaap! 'ns Kijken, of er iemand thuis is." Ze belde en wachtte. Er kwam geen ant woord. „Probeer dan eens of de dein- los 's!" riep ze. „Hoe zou jü het vinden, als je een speld in je rug had?" De deur was los. Het kind schreide ont zettend, ontzenuwend, onbedaarlük. Het kind lag onder de wieg. „Arm engeltje", suste Viola het kind. „Is ie uit z'n wiegje gevallen? Heeft ie z'n hoofdje niet bezeerd? Is er niemand thuis, Al?" „Weet ik 't? Zie jij iemand?" „Je hoeft niet zoo te snauwen! Heeft z'n moeder hem zoo maar alleen gelaten? Wees maar zoet, hoor lieverdje." „Als je nu 'ns klaar was met dien baby- praat konden we zien, wat we verder doen moeten," zei Albert, tamelük rustig. „Ik neem hem natuurlijk mee naar bo ven, tot zijn moeder thuis is. Sommige menschen verdienen niet, dat ze kinderen hebben. Stel je voor „Ja ja, ga nu maai, dan draai ik 't licht uit." Toen ze weer boven waren, zat Viola neu riënd met het kind op de knieën, en Albert vond het een lief gezicht. Toen het kind sliep, legde Viola het in haar eigen bed. Er werd op de deur gebonsd. Albert ging vlug opendoen. Een jonge vrouw, met wild haar en wilde oogen, stormde binnen en riep: „Mijn baby! Mün baby! Ze hebben mün baby gestolen!" Viola nam haar hand. „Weest u maar niet zenuwachtig," zei ze, „uw kindie is hier. Het slaapt...." Ze wees naar de slaapkamer, en de vrouw ging er heen, en drukte het kind hongerig tegen zich aan, liefkoozingen stamelend tusschen snikken door. „Het schreeuwde zoo," begon Albert uit te leggen, „en er was niemand thuis en toen...." „De kleine was uit z'n wiegje gevallen en toen hebben we hem maar hier gebracht, 't Spüt me zoo. dat u zoo geschrokken bent......" Zij was nauwelüks uitgesproken, toen er door de open deur een gespierde jonge man binnenkwam. „Is mijn vrouw hier?" vroeg hij; en toen hü haar zag: „Rum wat is er, schat?" Zün vrouw zuchtte verlicht. „Ik ben blij, dat je er bent, Sam. Mijn zuster Mary belde me op bij den kruidenier, en toen ben ik even heen gegaan, en toen ik terug kwam, was Frankie weg Mary komt hier wonen met haar man, en ze willen bü ons logeeren, tot ze een huis hebben Ik heb Frankie hier gevonden, ze hadden hem mee naar boven genomen „Wat zün dat allemaal voor mallighe den?" riep de gespierde man. ,,'t Lijkt wel een verhaal uit de krantHoe komt u aan dat kind, meneer?" Albert trachtte te vertellen, en Viola zei er het hare tusschen en de moeder van Frankie slaakte uitroepen, en Frankie huil de weer. „Uw smoesje klinkt goed," zei de gespier de man, die ook last van zenuwen scheen te krügen, „maar wie zegt me, dat u 't kind niet stelen wou? Misschien is dat uw ma nier van werken." „Hoor je diè?" zei Albert tegen Viola. „Dat moesten we nog nèt hebben vanavond." De man nam Albert bü zün jasje, maar Albert rukte zich los en de man hield de verlepte anjelier in zün hand. Toen legde de vrouw van den politieman haar baby neer en greep haar man bij den arm. „Doe nu niet zoo gek," zei ze, „je weet heel goed, dat Je geen recht hebt, Sam Turner Albert stak het hoofd op en keek den man aan. Sam Turner Sam Turner? Langzaam verbreedde zich zijn mond tot een lach, toen keerde hü zich vlug om en ging de kamer uit. „Hé daar!" riep Sam gebiedend. Maar in de naaste kamer woelde Albert in een la van een kast. Hij haalde er een dik cahier uit, bladerde er in, en kwam toen terug, op een bladzüde wüzend. Daar zat een krantenknipsel opgeplakt een voetbalverslag, met foto van het win nende elftal. En Sam las: „Albert Wade, spil Sam Turner, halfback! „Hou je me niet voor den gek?" zei Sam Turner. „Geen kwestie van! Dus je bent tegen woordig politieagent? 't Leven is grappig, hè?" Viola en Ruth kwamen de kamer in om te zien, wat er was. „We zün oude vrienden, Vi," riep Albert. „Alles is in orde." „Alles is niet in orde!" riep Viola. „Kük eens wat ik in je overjas gevonden heb, Al- bert Wade!" Ze wuifde met een bosfe brie ven. „De invitaties! Je hebt ze vergeten te posten, slimmerik!" Sam sloeg Albert op den schouder en riep lachend: „Maar goed dat je 't vergeten hebt! Niets van aantrekken, mevrouw Wade. Ruth en ik hebben ons net zoo gevoeld, vóórdat Fran kie geboren was. Jongelui komen niet zoo graag bü getrouwde menschen. Kunnen wü niet 'n keer wat doen samen? Ruth 'r zus ter komt ook met haar man we kunnen een prachtfuif maken allemaal getrouwde lui, behalve Frankie." „En misschien eens 'n keer picnicken", zei z'n vrouw. „Hè ja," riep Viola. „Met bal champêtre en lampions „Maar wij kunnen 't nooit zoo erg laat maken," zuchtte Ruth, „want „Want?" vroeg Albert. „Omdat," begon Sam, zijn gezicht ver trekkend, „eh.... ik moest 't nu maar be kennen ik ben niet écht bü de politie Ik ben opzichter bij een bouwonderneming en ik heb om de week nachtdienst.' Éen 12 y, -jarig jubileum Op 1 Mei a.s. zal de Commissaris der Ko ningin in de provincie Limburg, baron van ïtövell tot Westerflier zün 12 '/t -jarig jubi leum vieren als Gouverneur van de provin cie Limburg. Een commissie heeft zich ge vormd uit verschillende lagen der bevolking om den zeer gezienen Commissaris der Koningin te huldigen. Op waarlijk grootsche wüze heeft Katho liek Zaltbommel op 6 en 7 April het vijf en twintig-jarig Priesterjubilé gevierd van zijn ijverigen kapelaan pater Salvator Booms O.F.M. De feestelijkheden werden op den tweeden Paaschdag ingezet met een plechtige Hoog mis van dankbaarheid door den jubilaris ge celebreerd, welke o.a. werd bijgewoond door diens oude moeder en eenige andere familie leden en waaronder pastoor Bulters uit 's-Gravenhage, heeroom van den feesteling, een treffende predikatie hield. Na de H. Mis zong het kerkkoor op ver- dienstelüke wüze de Priestercantate van Dobbelsteen. Van de receptie op de pastorie werd door het grootste deel der parochianen gebruik gemaakt. Des avonds vond in de feestelijk versierde patronaatszaal de officieele huldiging plaats door de parochie en door de vele vereenigin gen, waarvan pater Booms adviseur is. Ver scheidene sprekers kwamen den jubilaris hulde brengen en schetsten in treffende woorden zijn verdiensten als kapelaan en adviseur en deden ook diens moeder in de hulde deelen. De groote zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld, wat ten duidelükste demonstreerde de groote -ympat.hie, welke de jubilaris bezit bü zijn parochianen. Zicht baar bewogen dankte de feesteling op het einde van dezen onvergetelijken avond voor de hulde in woord, spel en gezang hem ge bracht en voor de vele geschenken, welke hij had mogen ontvangen. Was de eerste dag voor de volwassenen der parochie, de tweede was uitsluitend be stemd voor de jeugd. Des middags kwamen de jongens en meis jes van de beide R. K. scholen te zamen en brachten op hun beurt, op verschillende wij zen aan hun kapelaan hulde en dank voor al het werk, aan hen besteed en boden te vens een passend geschenk aan. Tot slot van de feestelükheden kwam des avonds nog de huldiging door het meis jes- en het jongenspatronaat, die hun be minden directeur eveneens blük gaven van hun waardeering voor zün arbeid voor de rijpere jeugd, en die tevens elk een stoffe- lü'k aandenken aan dezen heerlüken feest dag aanboden. Hiermede was het einde gekomen dezer schitterend geslaagde feestelükheden, welke den jubilaris zeker nog lang in aangename herinnering zullen blijven. Op de reis naar Nederland overleden. Bü de familie Sars te Kerkdriel is het droevig bericht ontvangen dat de zeereerw. pater M. Sars van de orde der Praemonstra- tensers, van uit de missie van Brazilië op zün terugreis naar het vaderland op zee is gestorven. Zün Eerw. had ruim 30 jaren in die missie doorgebracht en zou nu in Holland zün rust gaan nemen. De Vüfde Kamer der Amsterdamsche Recht bank heeft uitspraak gedaan in de straf zaak tegen den 44-jarigen Hagenaar „zonder beroep", die zich te verantwoorden had we gens oplichting van een 61-jarige dame, met wie hij korten tijd later trouwde, voor een bedrag van f 50.000 aan effecten of waarde papieren. De verdediger mr. F. A. Kokosky had be toogd, dat de officier niet ontvankelijk is, omdat door de voltrekking van het huwelük de strafvervolging van den dader buitenge sloten is. De Rechtbank oordeelde den officier ech ter wel ontvankelük, omdat uit de bewoor dingen van art. 316, lste lid, 'W. v. Str., en ook uit de ratio volgt, dat de betrekking van echtgenoot bestaan moet hebben op het oogenblik, dat de oplichting plaats vond. Ook overwoog de Rechtbank, dat uit de dagvaarding volgt, dat alle handelingen van verdachte plaats hadden tijdens de verlo ving. Ten slotte legde de Rechtbank den ver dachte 1% jaar gevangenisstraf op. Het O.M. had 2 J4 jaar gevorderd. Proefnemingen van Philips In verband met de uitstekende resultaten van door Philips te Amsterdam gehouden proefuitzendingen op de 7.85 meter-golf wordt nader gemeld, dat na langdurige proefne mingen op het Philips-laboratorium te Eind hoven reeds sinds begin Februari j.l. des nachts experimenteele muziek-uitzendingen op deze golflengte hebben plaats gehad. Het Philipslaboratorium is niet eerder tot publi catie hiervari overgegaan dan na nauwkeu rige metingen te hebben verricht aangaande reikwijdte en ontvangst sterkte en mede te hebben nagegaan of de kwaliteit van de ont vangst deze golflengte geschikt doet blüken voor toepassing in groote steden. Tevens is inmiddels onderzocht of met eenvoudige middelen de ontvangst van der- gelüke ultra kortegolfuitzendingen moge lijk is. Ook hiervoor is een afdoende oplossing ge vonden, zoodat de bezitters van radiotoestel len voor een gering bedrag hun apparaat voor deze ultra kortegolf ontvangst geschikt kunnen maken. Nadere bijzonderheden kunnen spoedig worden verwacht. Professor Piccard, die naar men weet te Augsburg vertoeft, heeft zün voorbereidin gen voor den start in de stratospheer reeds zoover getroffen, dat de opstüging bü gun stige weersgesteldheid kan plaats hebben. De geleerde en zijn medewerkers wachten nu met spanning op de Beiersche weerkaart van hedenochtend. Als deze gunstig uit valt, zal in den nacht op Zaterdag 11 April tusschen vier en vijf uur de opstijging ge schieden. Algemeene vergadering De vereeniging „Groep Veilingsvereenigin gen" uit den Nederlandschen Tuinbouw-Raad heeft Donderdag te Utrecht haar algemeene jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter, de heer F. V. Valstar, den heer Trie- nekes die van de oprichting van het Centraal Bureau der veilingen af, deel uitgemaakt heeft van het dagelüksch bestuur. Spr. stelde in het licht dat het dringend noodig is om te beraadslagen over de middelen die moeten worden aangewend om den moeilükheden die den tuinbouw bedreigen, het hoofd te bieden. Spr. herinnerde er aan dat de Ned. Spoorwegen niet geneigd zün om door vrachttarievenverlaging steun te verleenen. Hij verwachtte voor de toekomst echter een geweldige toeneming van het vervoer per vrachtauto! Ook andere middelen staan den veilingsvereenigingen ten dienste om den af zet te bevorderen, n.l. verbetering van de kwaliteit van het product, betere sorteering en verpakking. Hiervoor is het noodig dat samenwerking met den handel wordt ge zocht. De verkiezing van een voorzitter had tot resultaat dat de heer F. V. Valstar werd herkozen. Uit het rapport van de financieele com missie bleek, dat de exploitatie-rekening die sluit op een bedrag van 59.766 een batig saldo van 3652.— vertoont. De ba lans per 31 Dec. 1930 sluit met 14065. De begrooting van ontvangsten «n uitgaven voor het jaar 1931 werd vastgesteld op 63152.—. In de middagvergadering kwamen de ver schillende voorstellen in behandeling. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten de bijdrage der aangesloten vereenigin gen in de kosten der in 1931 te voeren recla me te bepalen op 1/20% van den omzet over 1930. Tevens werd het bestuursvoorstel aange nomen inzake vaststelling der prijzen bij gebruik van eenmalig fust evenals het voor- stel-Enschede betreffende de vaststelling van minimumprijzen. Het voorstel Noord-Scharwoude over de invoering van een afzonderlük merk voor tweede kwaliteit werd op advies van het groepsbestuur dat er verslapping van den prikkel tot kwaliteitsverbetering van ver wacht verworpen. Tenslotte kwam in be handeling het voorstel Rotterdam waarin de wenschelükheid betoogd wordt van de in stelling eener commissie die leiding zal ge ven aan het streven naar verbetering in de wijze waarop het Nederlandsche fruit op de veilingen wordt aangeboden. Na een geani meerde discussie werd dit voorstel aangeno men. 277. Terwül de agent alle moeite deed Zün gebonden hand los te wringen. Begon die ondeugende jongen Wim Een treiterend lied te zingen Om den politieagent te plagen, Wim op het muurtje klom. En hü zong telkens: ,3este agent, Och, kük je nog eens om." 278. De vliegenier sloeg met ferme slagen Zün weg door de golvende zee, En hij nam, daar het geen groote last wa.s, Vriend Pim op zün breeden Tug mee. Hij zeide al hijgend tot den jongen: „Wü naderen al meer het land, Wü moeten nog een klein half uurtje zwemmen En wü zün dan op den kant."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10