t A f3000.- f 750.- f250. f125.- f50.- f40. ELECTRIFICATIE SPOORWEG HAARLEM-ALKMAAR TWEE JUBILARISSEN IN DE KLEVERPARKKERK DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 10 APRIL 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17738 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL EN TOCH Een tropen-drama? Zeven personen vergiftigd De nieuwe gouverneur-generaal Buitenlandsch bezoek aan de Zuiderzeewerken Smokkelaar aangehouden Onthulling gedenk- en herinneringsplaat De R. K. Tuinbouw winterschool te Beverwijk Gasverstikking te Amsterdam Brand te Enschede Van een vrachtauto gevallen Tegen een auto geloopen In de modder gestikt Aan den dood ontkomen Felle brand te Someren Zilveren Priesterfeest pastoor C. J. v. d. Valk en Pater J. F. H. Dekkers De „Ster van Afrika" VOORNAAMSTE cNIEUWS >Su?. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Groote overstroomingen in Peru 30 personen omgekomen Een juwelier opgelicht „BLOEMENHUIS" W. v. d. HOEK BUREAUX NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie UJnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIÊN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60ict p. plaatsing; elke regel meer 15 et., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. abonné's op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide ooger bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger De sympathieke en heusch niet on- ^Ugieuze hoofdredacteur van de libe rie „Avondpost" beklaagt zich er over, d&t de anti-revolutionnaire „Standaard" heeft durven schrijven: „Overal waar in het Noorden des lands en elders is het natuurlijk niet anders de moderne prediking, gesteund door een z.g. neutraal onderwijs, het woord alleen had, is nu het ongeloof op den troon en regeert menigmaal reeds het communisme. Men denke aan enkele ge meenten in Oostelijk Groningen." „De Avondpost" noemt dit geschrijf „onwaardig"; noemt de bewering „onbe wezen"; zegt, dat de man, die deze be wering neergeschreven heeft, zich moest schamen; zegt, dat hij „den vrijzinnigen godsdienst" lastert Wanneer wij ons verplaatsen in de heel persoonlijke mentaliteit van dezen hoofdredacteur; dan kunnen wij deze ontstemming begrijpen en verklaren, maar wat toevallig voor één persoon geldt, geldt niet voor de massa. In het algemeen is het maar al te Waar, dat „moderne" prediking, gesteund door z.g. neutraal onderwijs, het onge loof op den troon helpt en.... leidt tot communisme. Wij gaan iets verder terug dan „De Standaard" en beweren, dat voor óns de „moderne" prediking reeds aangevangen Is in de dagen van Luther: toén ver saakte men aan het katholicisme, toén Werd de twijfel aan de eeuwige geloofs waarheden niet alleen geduid, maar zelfs gepropageerd, als een nieuwe godsdienst beleden; daarna volgde, heel conse quent, het liberalisme, dat God niet meer noodig had en in de menschelijke Rede zijn tijdelijk en eeuwig steunpunt gevonden zeide te hebben; het libe ralisme bracht het socialisme voort met zijn historisch-materialisme, met zijn Positieve ongeloofsleer en uit het socialisme groeide het communisme, dat hl Rusland en elders niet alleen een ongeloofsleer aanhangt, doch God in den Hemel tracht te bombardeeren om Hem te vernietigen. Zóó is geweest de ontwikkelingsgang van het ongeloof. Wie eenmaal den rechten weg verloor, raakte steeds verder verdwaald. Het spijt ons voor den hoofdredacteur Van „De Avondpost" en.'... voor „De Standaard", maar.... de waarheid is niet anders. De „Borneo Post" meldt een mysterieus vergiftigingsgeval op een Inlandsch huwe lijksfeest te Tandjong, waarbij alle Europee- sche gasten werden getroffen, n.l. de admi nistrateur en twee employé's van de onder neming Haijoep, voorts de controleur van de Onderafdeeling Kotawaringin D. J. P. Bals, de Inlandsche arts A. Roesma, alsmede een Politie-opzieneruit Tandjong, die allen Zwaar ziek zijn terwijl een employé van de onderneming Haijoep stervende moet zijn. Inlichtingen zijn zeer moeilijk te verkrijgen, doch het vermoeden wijst in de richting van een mandoer van de onderneming Haijoep, die een vergiftigden vleeschschotel moet heb ben rondgedeeld aan de tafel der Europee- sche gasten, waaraan mede aanzat de arts Roesma. Aangezien geen enkele Inlandsche feestvierder ongesteld is geworden, wordt ver moed, dat de bedoeling bestond een der Europeesche gasten uit den weg te ruimen. Nog niemand aangezocht of gepolst De Java -Bode" van 9 Maart bevat op baar voorpagina, vet gedrukt over twee ko lom het volgende bericht: „Naar wij uit een zeer goede bron ver namen, is de heer Colün voor den aandrang op hem uitgeoefend, om de Landvoogdij, na het aftreden van Jhr. Mr. De Graeff, te aanvaarden in zooverre gezwicht, dat hij zich voor eer. korteren termijn, vermoede lijk twee twee-en-een-half jaar, heeft beschikbaar gesteld. Zijn benoeming is vrij wel verzekerd." Na ingewonnen informaties heeft de „Msb." goeden grond om aan te nemen, dat op het oogenblik niemand voor de functie van gou verneur-generaal is aangezocht^ of zelfs maar gepolst, zooda. het bericht van de „Java- Bode" als louter fantasie moet worden be schouwd. Bovendien werd van een zijde, welke het kan weten, een benoeming voor den tijd van 2!4 jaar als iets onmogelijks gequalificeerd. De centrale recherche te Rotterdam heeft ln den vorigen nacht een man aangehou den, die geregeld reukwaren van België toiletinrichtingen in den trein. De smokke- waar werd verborgen in het plafond van de toiltinrichtingen in den trein. De smokke laar, die negen maal gesignaleerd staat in het .Algemeen Politieblad" en die in totaal ongeveer twintig maanden hechtenis- en gevangenisstraf te goed heeft, vertoefde in den regel in België, maar dezer dagen ver toonde hü zich te Rotterdam, waar hij thans is aangehouden. Gisteren is de man ter beschikking van het parket van den officier gesteld Woensdag bezocht de Belgische Minister van Waterstaat met een zijner ambtgenootcn en den burgemeester van Antwerpen de Zui derzeewerken. Dr. H. Colijn was als voorzit ter van den Zuiderzeeraad aanwezig, zoo mede de directeur-generaal der Zuiderzee werken, de directeur-generaal van het de partement van Waterstaat, ir. J. A. Ringers, en de voorzitter der Wieringermeer-directie', ir. S. Smeding. Na het bezichtigen van het eiectrisch ge maal „Lely" werd de tocht via Kolhom en de Haukes naar Den Oever voortgezet. Donderdag was het voor de Zuiderzeewer ken wederom een belangrijke dag. Bij de officieele inbedrijfstelling der ge malen op 10 Februari 1930 was door den Minister van Waterstaat aan het Dieselge maal te Den Oever, de naam „Leemans" ge geven, naar ir. Leemans, Hoofdingenieur- Directeur van den Rijkswaterstaat. In het Dieselgemaal werd in tegenwoordig heid der kinderen en kleinkinderen van de ingenieurs Lely en Leemans een gedenkplaat onthuld, waarna te Medemblik een herinne ringsplaat werd onthuld ter eere van ir. C. Lely. Op deze herinneringsplaat staat te lezen: „Bij de indienststelling der bemaling van de Wieringermeer 10 FebVuari 1930 door de Minister van Waterstaat Mr. P. J. Reymer Is aan dit gemaal gegeven de naam „Lely" ter herinnering aan de uitmuntende dien sten van Dr. Ir. C. Lely voor de afsluiting en de.droogmaking der Zuiderzee." Hierna bezichtigden de beide families de in werking gestelde pompen. Officieele opening bü den aanvang van den nieuwen cursus Naar wij vernemen, zal de officieele ope ning van de R. K. Tuinbouwwinterscbool te Beverwijk plaats hebben bij den aanvang van den cursus 19311932 in September a.s. Een oude man overleden In de 2de Wittenburgerdwarsstraat te Amsterdam heeft zich gistermiddag een tra gisch ongeval afgespeeld. Een buurvrouw van het echtpaar De J. rook een sterke gaslucht. Toen zij in de woning van het echtpaar ging kijken, vond zij den 78-jarigen man in de achterkamer dood in zijn leuningstoel zitten, terwijl een gaskraantje openstond. In de voorkamer lag zijn vrouw met een zware ziekte te bed. De brandweer en de G. G. D. werden geroepen. Kunstmatige ademhaling, welke op den man werd toegepast, ttiocht niet meer baten. Het ljjk is naar het Bin- nen-Gasthuis vervoerd. Ook de vrouw, die van het gas niet had geleden, is op advies van den G. G. D. in het Binnengasthuis opgenomen. De politie stelt een onderzoek in. Woensdagavond laat is brand uitgebroken in de garage van den heer Rekers aan den Oliemolensingel te Enschede. De garage is grootendeels uitgebrand. Twee vrachtauto's en een personenauto werden door het vuur vernield. Van het zich boven de garage be vindende woonhuis brandden twee vertrek ken gedeeltelijk uit. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles is verzekerd. Gistermorgen is de tienjarige Sjourd Coster, die bü zijn vader op de vrachtauto zat, in een bocht bij Bèilen van den wagen geslingerd en in hopeloozen toestand opge nomen. Klein meisje gedood Woensdagavond omstreeks zeven uur.reed door de Diepenstraat te Tilburg een auto, bestuurd door J. W. uit de Nieuwstraat, toen het driejarig meisje A. J. spelend uit het ouderlijk huis kwam loopen en tegen den wagen opliep. De kleine smakte tegen den grond en overleed spoedig daarna. Woensdagmiddag is te Amsterdam een be woner van de Mesdagstraat, die in een tuintje van „Ons Lustoord" bezig was het timmerwerk aan een tuinhuisje, van een ladder gevallen en in een sloot terecht ge komen, waarna hij gestikt is. Nadat hij uit de sloot was opgehaald, hebben twee agenten trog getracht, door toepassing der kunstma tige ademhaling, de levensgeesten weder op te wekken, echter zonder succes. Gistermorgen hebben op het baanvak AlkmaarUitgeest de eerste proefritten plaats gehad met den electrischen trein. Deze trein bestond uit twee motorwegens en twee tusschenrijtuigen. De eerste trein arriveerde te Alkmaar te ongeveer kwart voor elf en vertrok in de richting Uitgeest om 11,03 uur. Om 12.57 uur arriveerde in Alkmaar de tweede trein, die om 13.08 uur weer naar Uitgeest vertrok. De derde trein arriveerde hier om 13.47 uur en vertrok weder om 13.55 uur. Bjj informatie deelde men ons mede, dat het traject AlkmaarUitgeest zonder stop pen kan worden afgelegd in 12 minuten. Tijdens den tweeden proefrit in de rich ting Alkmaar waren de navolgende t.jden gemaakt: UitgeestCastricum 4 minuten. Castricum—Heiloo 6 minuten. HeilooAlkmaar 5 minuten. Aan elk station had men 1 minuut ge wacht, zoodat de reis UitgeestAlkmaar met het aandoen der beide tusschen gelegen sta tions, 17 minuten duurde. De maximumsnelheid, waarmede op dit baanvak zal worden gereden bedraagt 90 K.M. Tijdens de proefritten hadden zich geen storingen voorgedaan. Zeer vele autoriteiten op spoorweggebied maakten deze proefritten mede. Voorts vernemen wij nog, dat de lucht brug, die enkel voor het goederenvervoer zal worden bestemd, 75 c.M. de hoogte in gebracht za' worden. De beide trappen zullen worden wegge broken en vervangen door liften. (Wij kiekten den eersten electrischen trein op het station Uitgeest). De heer A. v. D. te Roosendaal is met drie kinderen en twee dames-familieleden aan den wissen dood ontkomen. Komende van den Moerdijk, kwam het gezelschap per auto aan den overweg op Kalsdonk te Roosendaal aan. Deze was niet afgesloten en dus reed men door. Op hetzelfde moment naderde de trein uit Breda. De machinist, het gevaar ziende, gaf signalen en remde wat hij kon. Gelukkig was de auto juist voor de locomotief over de spoorbaan gekomen, toen de machine achter den auto nog voor bijschoof zoodat men met den schrik vrij kwam. Het schijnt, aldus de Tijd, dat de baanwachter werf lastig gevallen door eenige dronken lieden, waardoor de man verhinderd werd tijdig de afsluitboomen neer te laten. Drie woningen in de asch gelegd Woensdagmiddag is te Someren-Eind brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer A. Th. Het vuur breidde zich zóó snel uit, dat aan blusschen niet te denken viel, terwijl bovendien twee in de nabijheid gelegen woningen werden aangetast. De drie panden brandden tot den grond toe af. Van Th. kwamen het paard en eenige varkens in de vlammen om en ook het groot ste deel van den inboedel en landbouwin- ventaris ging verloren. Het huisraad van H. v. d. V., die een der medeverbrande per- ceelen bewoonde, werd evenéens nagenoeg geheel een prooi der vlammen. Uit het an dere huis kon de inboedel nog tijdig in vei ligheid worden gebracht. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Zondag is er feest in de Kerk van het H. Hart aan het Kleverpark. Een dubbel feest, een dubbel priesterfeest! Pastoor v. d. Valk en pater Dekkers wer den tegelijk priester gewijd en de beide sympathieke paters maken nu de zilveren jubeldagen door. De Kleverparkkerk neemt in onze stad een uitzonderlijke positie in, omdat men er twee categorieën kerkgangers kent, de parochia nen en de zeer vele vrienden. Parochianen zijn er niet zoo heel velen, hoewel de intense bebouwing van 't kwar tier, vooral in dè laatste jaren, de kerk op deze plaats onontbeerlijk heeft gemaakt. Vooral des Zondags komen van ale kanten, doch speciaal van Bloemendaal en Overveen, de vrienden van het Kleverpark, de H. Diensten bijwonen. Grensbewoners preferee- ren de mooie, groote kerk, terwijl de rijen auto's, die eiken Zondagmorgen op den Kleverparkweg staan, wel een bewijs vormen, dat men ook van ver-af de „vriendschap" betoont. Zondag is het dus niet alleen feest voor de bewoners van het Kleverpark, maar voor geheel katholiek Haarlem en Omstreken. Pastoor Van der Valk werd geboren te 's-Gravenhage 11 Oct. 1879. Hij trad te Wychen in de Orde der Minderbroeders in 1899 en werd 25 Maart 1906 priester gewijd te Weert. Op 2 Augustus 1906 werd hij verplaatst naar het klooster, te Woer den, waar hij werkzaam was tot 7 September 1907, toen hij benoemd werd tot kapelaan aan de Kerk van het H. Hart in het Klever park, die destijds nog hulpkerk was van de parochie van den H. Antonius aan de Groen- Öiarkt. Hier was hij gedurende 10 jaren werkzaam met Rector Van Schalk O.F.M. en diens opvolger pater Lips O. F. M. Op 1 Febr. 1917 werd hij belast met de ge wichtige taak van rector van het Gymnasium te Megen, dat bestemd is voor opleiding van toekomstige priesters en door zijn zorgen tot een model-inrichting werd. 20 Nov. 1929 volg de zijn benoeming tot pastoor van de pa rochie van het H. Hart in het Kleverpark. In den korten tijd van zijn herderschap heeft de pastoor zich zeer bemind weten te maken. Toen de pastoor eenige maanden in zijn kerk arbeidde, vroegen wij hem. of hij niet eens terugdacht aan Megen. Het antwoord was frappant: „In Megen had ik den geheelen dag de jonge studenten om mij heen, daar was altijd bedrijvigheid, daar was van den morgen tot den avond een druk te van belang. Na 1214 jaar rector te zijn geweest en te hebben vertoefd tusschen de blije, vroolijke jeugd, werd ik plotseling ge roepen om naar Haarlem te gaan. Het pas toorschap viel mij in den beginne niet mee. In de pastorie was het stil, ik miste de stu denten, die bij mij kwamen aankloppen, mijn taak was een geheel andere." Deze week brachten wij weder een bezoek bij den herder. Weer vroegen wij hem: „Hoe gaat het, pastoor?" En hoe was nu het antwoord? „Een heerlijke arbeid wacht mij eiken dag. Mijn kerk verfraaien is een van mijn liefste wenschen." Inderdaad is er veel verfraaid in korten tijd. Vijf nieuwe Kruiswegstaties bedekken reeds de muren, de andere zullen spoedig volgen. De nieuwe staties maken de kerk voller, passen geheel in de omgeving en bij de zij-altaren. Sinds kort is de kerk den geheelen dag geopend. Ook dat was al spoedig een wensch van pastoor v. d. Valk. Een fraai ijzeren smeedhek is onder het koor geplaatst, waar door de kerk is afgesloten* terwijl men bij het passeeren toch even een groet aan het Allerheiligste kan brengen. Het orgel is veel verbeterd, nieuwe pijpen zijn bijgebouwd, de klank is veredeld. Als het den pastoor gegeven is, nog vele jaren te kunnen werken in zijn parochie, zal de Kleverparkkerk ongetwijfeld een sieraad voor de stad blijven en zijn een bedehuis, waar men gaarne vertoeft. Pater Dekkers werd geboren te Breda 10 Sept. 1879. In 1899 trad hij te Wyc.:m in de Orde der Minderbroeders, na zijn gymna siale studiën voltooid te hebben te Venray, evenals pater van der Valk. Hij ontving het priesterschap in de kloosterkerk te Weert op 25 Maart 1906. In hetzelfde jaar werd hij verplaatst naar Woerden. Van Augustus 1907 tot 14 Sept. 1910 was h(j in het klooster te Maastricht, waar hij belast was met de verantwoordelijke taak van leider der fraters theologanten. Daarna werkte hij met veel succes te Bolsward van Sept. 1910 tot Mei 1918 en te Delft van 1918 tot 1925, toen hij benoemd, werd tot kapelaan aan de parochie van het H. Hart in het Kleverpark. In de jaren dat pater Dekkers in het Kleverpark geweest is, heeft de parochie een tijd van krachtige en snelle evolutie doorgemaakt en veel van zijn zorgen geëischt, vooral onder de ziekte van den vorigen herder. Er is nog een reden, waarom de vrienden van het Kleverpark zoo gaarne naar de H. Diensten komen. Pater Dekkers is een pre dikant met groot talent en machtig geluid. Met graagte luistert de eivolle kerk naar zijn schoon gekozen woorden, naar zijn heer lijke beeldspraak. Het zou niet de eerste keer zijn, wanneer een parochiaan met de mededeeiing thuis kwam „Pater Dekkers heeft weer zoo mooi gepreekt!" Is het wonder, dat het Zondag feest is in het Kleverpark? De kerk zal voller zijn dan ooit, de receptie zal door honderden vrien den bezocht worden en tallooze H.H. Com munies zouden worden opgedragen tot inten tie van de jubilarissen. Volgaarne willen wij nog even het woord geven aan den pater-assistent,den leider van de feestelijkheden: „Het doet sympathiek aan te vernemen, dat iemand in de maatschappij 25 jaren lang de plichten van een ambt trouw heeft vervuld en de moeilijkheden, die er aan ver bonden waren, flink heeft doorstaan. Zulk een feit geeft terecht aanleiding tot een pas send feestbetoon. 25 jaren hebben de jubi larissen een zeer verheven en zeer verant woordelijke taak vervuld. 25 jaren hebben zij het H. Priesterschap op waardige wijze be kleed. 25 jaren hebben zij gebeden, geofferd, zielen gered en zielen geheiligd, zieken ge troost en stervenden bijgestaan, wankelen den gesteund, dwalenden teruggevoerd, on wetenden onderwezen, armen en noodlijden den geholpen. Het is niet gemakkelijk te be rekenen welk een kapitaal aan goéde werken zij aldus in al die jaren hebben bijeen ge bracht, met en door Gods genade. Deze vijf en twintig jaren zijn een ver rijking geweest voor kerk en maatschappij. Zij zijn van invloed geweest voor hemel en aarde. Hier is toch wel reden dat we even stil staan om dezen staat van dienst te overzien en dat we door een passend huide en feestbetoon uiting geven aan onze erken telijkheid en waardeenng. Zoo zullen we ook onzen dank betuigen aan God, die door de genade van het priesterschap een stroom van genaden over talrijke zielen al die jaren heeft uitgestort. Zondag moet een onvergetelijke dag wor den in het leven der jubilarissen." Bij gelegenheid van het groote banket, dat kortgeleden in Londen ter eere van de tal rijke Indische vorsten in het Buckingham Palace gegeven werd, droeg de koning weer voor het eerst sinds langen tijd de beroem de „Cullinan-diamant" of beter gezegd een gedeelte daarvan, want hij werd in acht grootere en kleinere stukken verdeeld en geslepen. Het was in 1905, dat een opzich ter der beroemde Premier-diamantmijnen in Zuid-Afrika zijn gewone avondronde deed. Plotseling zag hij voor zijn voeten op den grond iets schitteren. Hij peuterde met be hulp van zijn zakmes den grond los en ten slotte kwam er een reusachtig groote, ruwe diamant voor den dag. Het was de „Culli nan-diamant". genoemd naar den toenma- ligen directeur der mijnen. Deze diamant had een gewicht van niet minder dan 3025 Eng. karaat, dus twee, ja, driemaal zoo zwaar als de zwaarste diamant der wereld. Verborgen in den hoed van de vrouw van een postbeambte werd de onschatbare steen van Johannesburg naar Londen verzonden. Hier bleef hij gedurende 2 jaar in de safe van een bank. Toen werd hij door de Re geering van Transvaal aangekocht en aan koning Eduard VII van Engeland, bij gele genheid van zijn 66en verjaardag in 1907 door Transvaal ten geschenke gegeven en hij werd door den koning „als een teeken der loyaliteit van het volk in Transvaal" ook ln dank aangenomen. Ook koningin Victoria van Engeland had den „Koh-i-noor dia mant", den „berg des lichts" van de East India Company ten geschenke gekregen en evenals deze, werd de „Cullinan" naar Am sterdam gezonden, om daar verdeeld en ge slepen te worden. Natuurlijk werd eerst met het oog op de kolossale waarde van den steen, terdege overlegd, hoe de verdeeling van den steen zou geschieden, om zoo groot mogelijke steenen te verkrijgen, die zoo kunstig mogelijk geslepen werden. Tot dit doel werden talrijke modellen van den ru wen diamant vervaardigd, die verschillend verdeeld werden, om op deze manier te kun nen beslissen, welke verdeeling de beste en meest gunstige resultaten opleverde. Het slijpen van den „Cullinan" eischte een tijd van 9 maanden. Het meest beroemde deel is wel de „Ster van Afrika", die zich tegen woordig aan den spits van den Engelschen scepter bevindt. Zijn gewicht bedraagt 516 Eng. karaat. Het tweede gedeelte van den „Cullinan"- diamant weegt 309 karaat en bevindt zich in de Engelsche koningskroon. De overige zes deelen van den voormaligen „Cullinan" nog altijd zeer groote, prachtvolle en vurige steenen van de zuiverste soort vormen een stuk van het halssnoer, dat de koningin van Engeland aan bovengenoemd banket droeg. Interessant is, dat- tegenwoordig nog in Zuid-Afrika de overtuiging bestaat, dat de „Cullinan" vroeger ongeveer dubbel zoo groot moet geweest zijn als op het tijdstip dat hij gevonden werd. Deze meening steunt op het feit, dat de steen bij het eerste on derzoek een groote zijvlakte bezat, die on getwijfeld door een breuk moet ontstaan zija Het tweede deel van deze steen die al zoo lang de grootste diamant ter wereld is bevindt zich wellicht nog ergens in het „blauwe leem" van Zuid-Afrika. Misschien werd ook dit stuk reeds gevonden en ver deeld. Geheimzinnig vergiftigingsgeval in Indië. Zeven Europeanen ernstig ongesteld. (biz. 1, lste blad) Gedenk- en herinneringsplaat bü de Zui derzeewerken onthuld. (blz. 1, lste blad) Juwelier te Rotterdam voor 2700.op gelicht. (blz. 1, 2de blad) Een Fransch economisch plan tegen de Duitsch-Oostenrijksche Tol-unie? (blz. 1, 3de blad) De werkloosheidsbestrijding in Dnitschland. (blz. 1, 3de blad) Bü een overstrooming in Peru zouden 30 personen om het leven zün gekomen. (biz. 1, 3de blad) I Te Nizza heeft Doumergue een rede ge houden over de Fransche vredespolitiek. (blz. 1, 3de blad) De suikertentoonsteliing te Amsterdam. (blz. 2. 3de blad) Algemeene vergadering van „Schuttevaer" te Zuid-Scharwoude. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m. 769. Vooruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.18. Hoogste barometerstand 773.0 te Vardö. Laagste barometerstand 740.7 te Vestma- nör. Verwachting: Meest matige, Noordelüke tot Westelijken of Zuidwestelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. In Peru is het gebied Cubco door een groote overstrooming geteisterd, waarbü 30 personen om het leven zouden zijn gekomen. Voor ongeveer 2700 verdwenen Een bekende juweliersfirma te Rotterdam is opgebeld door iemand, die voorgaf een goede klant van de zaak te zijn. De man vroeg of men aan zijn woning aan de Nieuwe Haven een zichtzending wilde sturen gelijk aan die, welke de familie kort tevoren had ontvangen. Om half acht 's avonds zou de zending bezorgd moeten worden. De juwelier zond 's avonds een bediende, die evenwel een weinig te laat aan de Nieuwe Haven kwam, waar een mijnheer op hem stond te wachten in een open huisdeur en welke mijnheer den jongen een standje gaf, omdat hij niet vroeger gekomen was. In een kantoortje, gelegen in een pakhuis, heeft de man de zending nagekeken, waarna hü den jongen zei, dat alles in orde was en dat hü we) kon vertrekken. De loopjongen kreeg een kwartje fooi. Eenige dagen later liet de juwelier bü zün klant navragen, of men al gedecideerd had en toen bleek, dat de klant geen zichtzen ding had gevraagd. De juwelier had twintig ringen met brillanten, dertig gladde ringen en veertig armbanden, alles van goud en tezamen een waarde vertegenwoordigend van ongeveer 2700, meegegeven. Er is van de oplichting aangifte gedaan bü de politie. ■ir ARTISTIEK BLOEMWERK 16 v.h. chef-bloem. Gem. Plant. Haarlem KRUISWEG 40 TELEFOON 10700 SPECIAAL ADRES voor BLOEMEN en PLANTEN in BETERE KWALITEIT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1