Van Alles en van Overal «er Stadsnieuws R.K. Kiezers en Kiezeressen LIJST 6 LIJST 9 de goedkoope vloer bedekking 1 VV ELDE BLAD VRIJDAG 10 APRIL 1931 BLADZIJDE 1 ENBOUTEM cMUZIEK Propaganda-Concert Voor de Stille Armen J. van der Weijden t i Vader staat 't eerst op Een ongeval Coöo. Verbruiksvereeniging „De Eendracht" U. A. VAN ONZE RECHTBANK GEMENGD NIEUWS Onvoorzichtig oversteken Motorongeluk bij Wassenaar Weer een reeks diefstallen te Rotterdam opgehelderd Een kleine driftkop Ondergrondsch parkeerterrein Noodlottige val SPORT EN SPEL VOETBAL NederlandDuitschland SpanjeItalië R. K. Schoolvoetbalwedstrijden 1931 DOET UW PLICHT! STEMT OP WOENSDAG 22 APRIL den bovensten candidaat van in NOORD-HOLLAND: (in Amsterdam lijst 3) in ZUID-HOLLAND. Schoolwedstrijden Haarl. V. B. BILJARTEN Om het kampioenschap van Nederland eerste klas Voorwedstrijden Kampioenschap 3-banden ATHLETIEK De Marathon op 19 Apri. WIELRENNER' De Zesdaagsche te Parijs 283 Vandaag opent mr. E. O. J M. baron van HövelJ van Weseveld tot Westerflier, Com missaris der Koningin in Limburg, officieel de ENBOUTEM. Nu mag men daar in het Zuiden al zoo zoetjes aan weten, wat men met dit geheim zinnige woord, dat eigenlijk geen woord is, wil zeggen, hier in het Noorden zal het wel noodig zijn, dat ik vertel, dat achter die klanken zich verschuilt de „Eerste Ne- derlandsche Bouwmaterialen Tentoonstel ling te Maastricht", waarvan voorzitter is mr. L. B. J. van Oppen, burgemeester van Maastricht en mr. R. A. H. M. Gielen secre taris. Gisteren heb ik van die tentoonstelling iets gezien, toen daarover een rondgang gemaakt werd door een aantal vertegen woordigers der pers, daartoe door het be stuur uitgenoodigd, maar veel was het nog niet, want, zooals het met elke tentoonstel ling gaat en onvermijdelijk schijnt te moé ten gaan, was alles, daags vóór de opening, nog maar voor hoogstens een kwart klaar. Maar we hebben den rondgang gemaakt en we hebben gekeken naar wat er dan al wél was, eerst in het groote tijdelijke ge bouw aan den Schamerweg en daarna in de oude Dominikanerkerk en we zijn er wel van overtuigd geworden, dat er daar in Limburg op dit gebied toch ook nog wel het een-en-ander wordt voortgebracht. Want het meeste van wat er te zien is, en dat is niet meer dan natuurlijk, is van Limburgsche firma's, al zijn er ook wel an dere tusschen en zelfs enkele buitenland- sche. Zooals dat altijd op elke tentoonstelling het geval is, zijn er mooie en minder mooie stands, de eene inzender heeft er wat meer voor over gehad om goed voor den dag te komen dan de andere of wel zijn artikel leende er zich beter toe, er een aardige stand van te maken. Zoo hebben bijvoorbeeld de Kristal-, Glas- en Aardewerkfabrieken „De Sphinx" met haar muur- en vloertegels heel aardige din gen weten te bereiken en staat er een kiosk, geheel van isoleerplaten van geperste houtvezels gebouwd, die gezien mag worden. Een heel mooie stand heeft ook de P. T. T., die ook deze tentoonstelling weer heeft beschouwd als een middel om reclame te maken voor de post, zooals de moderne di recteur onzer Posterijen dat zoo goed ver staat en zoo staag in toepassing brengt. Maar ai kunnen niet alle stands even aantrekkelijk zijn voor den leek, belangwek kend voor den vakman zijn ze allemaal. Er worden toch op deze tentoonstelling ver schillende nieuwigheidjes op het gebied van de bouwmaterialen getoond, die hun waarde hebben en waarvan door den vakman met belangstelling zal worden kennis genomen Dat de Philipsfabrleken er ook vertegen woordigd zijn, spreekt haast vanzelf en dat de „Maatschappij tot verkoop van electri- schen stroom der Staatsmijnen in Limburg" niet is achtergebleven, is niet meer dan na tuurlijk. Want al is licht nu wel niet bepaald een bouwmateriaal, het is toch iets waar bouwers van huizen rekening mee moeten houden bij den bouw. Enfin, zoo is er, zoowel in de groote hou ten tentoonstellingshal aan den Schamer weg als in de prachtige oude Dominikaner kerk veel te zien wat het zien dubbel waard is en dat het er druk zal zijn dé tien dagen dat de tentoonstelling duurt, daaraan valt niet te twijfelen. We zijn immers in Maastricht en wie de Maastrichtenaars kent, die weet wel dat die van een „uit-je" houden vooral als daar, zooals dat met de ENBOUTEM het geval is, een Luna-park aan verbonden is. Wat zal het dóór 's avonds Limburgsch vroolijk toegaan. ARTHUR TERVOOREN. ten bate van den NEDERLANDSCHEN BLINDENBOND. 't Was ongetwijfeld goed gezien van de Haarlemsche Afdeeling van den Neder- landschen Blindenbond om op haar Pro- paganda-avond het Gemengd- en Kinder koor Polyhymnia, dat zingt onder Willem Hespe, en Lucas Louman, als bariton-so list uit te noodigen om dezen avond op te luisteren. Zoodoende werd opgetreden ook door den heer J. v. d. Berg, Bondspropa- gandist, voor een goed bezette zaal, en we hopen voor den Bond, welke zoo'n belangrijk maatschappelijk werk verricht, dat er op dezen prettigen avond veel do nateurs gewonnen zijn. Het Gemengde Koor opende met 'n goed gezongen „Wilt heden nu treden", zetting van W. Hespe, waarboven we toch altijd nog de origineele verkiezen, een O quam suavis est van Oh Koop, dat we ons nog herinneren van 'n vorige uitvoering, en dat ook nu wel enthousiast, maar niet feil loos werd vertolkt, en het befaamde Rus- sischen Vesperchor van Bortniansky. Dan traden de kleintjes met enkele com- positietjes van den directeur voor 't voet licht, en ze hadden schijnbaar de hulp noodig van enkele basstemmen in de zaal, wat voor ons, die achter in de zaal zaten, nu niet bepaaldelijk den goeden indruk be vorderde. De bariton-solist had een drietal vrij zware liederen van Schubert op z'n reper toire. Hij droeg ze voor met 'n expansief geluid, maar in het mezzo-timbre is z'n stem ons toch 't fraaist. Mej. Emmy van Eeden begeleidde eerst de kleintjes, dan den solist, aan den vleugel op evenals altijd smaakvolle manier. Nadat het Gemengd Koor nog een com positie van L. F. Brandts Buys ,,'n Stem in Rama" had gezongen, in een vertolking, welke hier en daar nog al eens zwevend van toon was, tengevolge van 't niet absoluut zuiver zingen der beide dooreengemengde koren van 't slot, trad vóór de pauze nog de blinde propagandist van den Nederland- schen Blindenbond voor 't voetlicht. In een enthousiaste rede wekte deze vlotte spreker de belangstelling der Haarlemsche toehoor ders op voor het werk der vereeniging. Hij zette het doel der Nederlandsche vereeniging uiteen en het streven der blinden, niet naar een teren op de publieke liefdadigheid, maar een veroveren van een plaats in de samen leving. Door tal van voorbeelden overtuigde hij ons ook van het bestaan eener uitge breide arbeidsmogelijkheid voor de blinden. Het hoeft, zoo zei spreker, niet by borstel maken en matten- en mandenvlechten te blijven. En het was ongetwijfeld even vleiend als verheugend uit zijn mond te vernemen, dat Haarlem in deze poging tot werkver schaffing aan de blinden bovenaan staat. Doch er moet komen, zoo zei spreker, Lan- deiyke Collectieve Blindenzorg. Juist omdat Nederland in deze een betrekkeiyk gunstige positie inneemt met z'n 4000 blinden, terwijl bUv. Perzië met 12 millioen inwoners er alleen 34000 telt, is dit mogelijk. Er moet ook komen Leerplicht voor het blinde kind: en hy citeerde Duitschland, waar deze reeds sedert 1911 bestaat, Dene marken, dat dezen reeds sedert 1865 kent. Een blinde arbeider is zelfs in de industrie tc gebruiken. De Amerikaansche Automobiel koning Ford heeft ze in z'n bedrijf, en roemt hun werkzaamheid: in Nederland zijn ze op twee plaatsen in de fietsen-industrie te werk gesteld, en werken er als een normaal arbeider. Beklaag de blinden niet, zoo be sloot hy met een Vlaamsch citaat, zonder hen te helpen, maar help ze zonder ze te beklagen. Laten we hopen dat zyn rede, die enthou siast applaus verwekte, ook financieel suc ces moge hebben geboekt. Het Gemengd Koor had verder op 't pro gramma staan het achtstemmige „Adstant Angelorum Chori" van Averkamp en Lente- Boodschap van Niels Gade, terwyl de klei nen lieve en aardige, zelfs guitige liedjes zongen, zooals op een der laatste concerten al eens ten gehoore gebracht en besproken. Luc. Louman sloot zijn deel van den avond met Hollandsche liederen van Kor Kuiler, Cath. van Rennes en Kees Andries- sen, ongetwyfeld voor dezen avond een goe de keuze. Voor allen was het een succesvol gebeu ren en voor de Haarlemsche afdeeling van den Ned. Blindenbond ongetwyfeld een gunstig financieel sucoes. A. J. Ingekomen: „Osterhase" 10. N. N2.50 N. J50.— N. N2.50 N. N. (uit dankbaarheid)3. De Commissie voor 1de S. A. zegt allen ge vers hartelijk dank en schrijft: Ontluyct, gelijck een lustdal schoon Dat in den morgenstont syn bloemen stelt ten toon. Vervroiyckt u, gelijck de vogelkens met lusten De Sonne groeten als sy stygt uit heurder rusten, Gy die verlaten scheent! Dat wy u, beproefde, verlatene, stille ar men, met deze woorden uit Vondel's „Pascha" hoopvol en verblijdend mogen stemmen, wy wenschen het en droomen ons, dat, waar heel de natuur thans herleeft, waar de mensch naar ziel en lichaam herleeft, ook voor U zonniger, vreugdevoller dagen mogen- komen en de voorspoedige tyden van voor heen zullen herleven. Wy zullen gaarne ons beyveren, om plichtgetrouw met de ons ten dienste staan de middelen, daartoe mede te werken. Wy vertrouwen daarby op de hulp veler begun stigers, waarbij, zoo bidden wij, zich vele nieuwe vrienden moge aansluiten, op wien tot hurt eer van toepassing zijn Vondel's verdere woorden uit hetzelfde Pascha: „Ghy zult de Leydsman zijn, en brengen hun persoonich „Met uwen staf in 't lant dat vloeyt in melck en honich." Moge dit zoo zyn! Er zyn vele menschen, die door tydelijken steun voor biyvende ar moede bewaard kunnen blijven. Uw büdra- gen, die door ons met zorg worden beheerd en uitgereikt na ampele bespreking en na eventueel overleg ook met andere vereem- gingen, zoodat versnippering is uitgesloten, worden gaarne in ontvangt genomen aan het bureau dezer courant, by den penning meester, den heer P. J. Buss, Gasthuissingel 64, Postgiro 13543 en by de overige com missieleden, in iedere parochie wel bekend. Te dezer stede is in den ouderdom van 60 jaar overleden de heer J. van der Weü- den, generaal-majoor der infanterie by het Ned.-Indische leger b. d. en oud-lid van den Volksraad. Grootmoeder„Hoe heet dit liedje?" Kleinzoontje: „Zingen in Honoloeloe!" Grootmoeder: „Ik wou dat 't waar was!" %Tudge) Vertelt hoe hy de heele familie „fit" houdt. „Myn huisgezin bestaat uit zes personen vier jongens en twee meisjes tusschen 23 en 12 jaar en een zwakke vrouw, en toen ze vier jaar geleden allen onwel waren, nam ik de teugels zelf in handen. Het eten smaak te hun niet en medicijnen geven stond gelijk met straf uitdeelen. Gedurende vier jaren gebruik ik nu geregeld Kruschen Salts vier of vijf maal per week, tot op heden bui ten medeweten van myn vrouw en kinde ren. Ik sta altyd 't eerst op en doe een hal ven theelepel Kruschen in den theepot, waar uit ieder zyn eersten kop krijgt. Zoodat, wat vier jaar geleden een ziekelijk huishouden was, nu tot mijn vreugde een gezonde en flinke familie is. zy hebben altyd eetlust en genieten van hun maaltijd Altijd opgewekt, vlug en actief en nooit vermoeid, alles dank zij mijn geheim, om in de morgenthee een half theelepeltje Kruschen te doen." C. D. Als slechts alle ouders zoo waakten voor de inneriyke reinheid hunner kinderen als voor de uiteriyke zou er heel wat minder hoofdpyn worden geleden, er zou niet meer met lange tanden worden gegeten, er zou niet meer worden gepruild, terwijl de bleeke gezichtjes zouden verdwijnen. Kruschen Salts laat het lichaam dageiyks zyn belangrijksten plicht doen. zyn zacht-purgeerende werking verzekert het goed functionneeren van lever en nieren, zoodat deze afvoerorganen het lichaam van alle belemmerende afvalstoffen zuiveren. Kruschen zorgt zoo voor een zui veren bloedstroom,-die gezondheid en kracht door het geheele lichaam voert. Kruschen Salts is verkrügbaar by alle apothekers en drogisten f 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) Gisterenavond omstreeks 10.30 uur reed in de Kruisstraat een motorrijwiel, bestuurd door zekeren v. d. G. Op de duo zaten een man en een vrouw. De motor slipte, waar door de berijders op den grond terecht kwa men. De 38-jarige vrouw, mej. W., kreeg een lichte kneuzing aan de rechterknie; zij is door een lid van den O. D. verbonden. De Coöperatieve Verbruikersvereeniging „De Eendracht" U. A. te dezer stede houdt Vrijdag 17 April, des avonds te half 8 uur, een buitengewone ledenvergadering in het ge bouw van den Protestantenbond aan de Jacobstraat. Dien avond zullen behandeld worden het ontwerp statuten en huishoudelijk reglement. De Haarlemsche Rechtbank deed uitspraak in de volgende zaken: B. S„ metaalgieter, wonende te IJmuiden. „Overtreding Accünswet." Drie gevangenis straffen, resp. 14 dagen, 7 dagen en 7 dagen o.v. met verbeurdverklaring. C. N„ slager, wonende te Wormer. „Over treding Accünswet." f 25.boete subs. io dagen hechtenis o.v. J. M. P., sigarenfabrikant, wonende te Haarlem. „Overtreding Tabakswet." f 100. boete subs. 10 dagen hechtenis o.v. A. C. R„ sigarenfabrikant, wonende- te Haarlem. „Overteding Tabakswet." f 100. boete subs. 10 dagen hechtenis o.v. J. G. S„ sigarenmaker, wonende te Haar lem. „Overtreding Tabakswet." f 100.boete subs. 10 dagen hechtenis o.v. Met den dood bekocht Donderdagmorgen is de twaalf-jarige M. Offenbach uit Voorburg, die bij zyn familie te Rotterdam gelogeerd was, op den Beukels- dük bij het onvoorzichtig oversteken door een vrachtauto gegrepen. Het kind bekwam ern stige verwondingen aan het hoofd en bleek na aankomst in het ziekenhuis Coolsingel reeds te zijn overleden. Drie personen gewond Donderdagavond zijn op den Leidschen straatweg by Klein Persijn onder de ge meente Wassenaar twee motorfietsen tegen elkaar gebotst. De drie personen, die op de motoren zaten, werden allen gewond. De Geneeskundige Dienst van Den Haag, die gewaarschuwd was, oordeelde overbrenging naar het zieken huis noodig. Een van hen had een gebroken been, de twee anderen niet ernstige verwon dingen. De politie doet een goede vangst Voor de tweede maal binnen vrü korten tyd is het de politie van het bureau Nas- saukade te Rotterdam gelukt een bende brutale dieven op te sporen en aan te houden. Enkele dagen geleden stonden de daders van een serie inbraken, die in het begin van dit jaar de Zuiderstad van Rotterdam in opspraak brachten terecht. Men hoopte, dat met de arrestatie van deze lieden een einde gekomen zou zijn aan de talrijke inbraken op den linker oever en een tydje leek het ook of deze hoop in vervulling zou gaan. De laatste weken werd de politie echter weer herhaaldelijk voor inbraken gealar meerd. B. v. de inbraak by de firma Lap. Het Colosseumtheater genoot niet minder dan driemaal de belangstelling van de heeren inbrekers en Donderdagnacht j.l. werd er ingebroken in het „Kofa-magazün" aan de Beijerlandschelaan. Daar werd een koffergramophoon gestolen en een kaart met dasspelden terwül ook vergeefsche pogingen werden aangewend om de cassa te forceeren. Aan de waakzaamheid van een surveil- leerenden agent van politie is het te dan ken, dat mfen de bende, op wier rekening de meeste van deze inbraken geschreven moe ten worden, op het spoor kwam. Deze agent zag eergisteren een man met een koffergramophoon onder zyn arm een pandhuis in de Steven Hoogendijkstraat binnen gaan. Hü vertrouwde het zaakje niet en ging er toe over den man aan te houden en naar het politiebureau aan de Nassaukade over te brengen. Bü een verhoor verklaarde de arrestant, de 40-jarige los-werkman P. H, dat hü de gramophoon voor 2.50 van zyn stiefzoon gekocht had. De politie verstoutte zich deze verklaring in twüfel te trekken en by een nadere ondervraging viel de man al spoedig door de mand en vertelde, dat de bewuste stief zoon herhaaldeiyk met allerhande dingen thuis kwam, waarvan hy wel begreep, dat ze niet op eerlijke wyze verkregen waren. De politie deed na deze mededeeling een inval in de woning van H. aan den West Varkenoordschen weg en vond daar een heele verzameling van gestolen winkel artikelen. Men bleef de wacht houden en toen de stifzoon, de 18-jarige fabrieksarbeider M. L. thuis kwam, werd deze onmiddeliyk gearresteerd. Bü het onderzoek bleek, dat deze jongen slechts zijdelings in het com plot betrokken was. Maar de politie kwam daarbij op' het spoor van de eigenlijke daders, twee loopjongens van 16 jaar, S. L. en A. H„ die kort daarna gearresteerd wer den en bekenden zich aan verschillende inbraken en diefstallen te hebben schuldig gemaakt. De meeste inbraken van den laat- sten tijd zijn nu opgehelderd en verschil lende gestolen goederen zijn terug gevon den. Bij den inventaris, die daarvan is opge maakt, behooren om. verschillende dassen, die bü de firma Lap gestolen zyn. Van de costuums, die daar gestolen werden, heeft men niets gevonden en de gearresteerde loopjongens ontkennen zich daaraan schul dig gemaakt te hebben. Het onderzoek wordt inmiddels nog voortgezet. De 40-jarige P. H. en de loopjongens zyn in bewaring gesteld. Laatstgenoemden ston den reeds onder toezicht van den Voogdij raad. Te Mantgum kregen twee kinderen aan den maaltijd twist, waarbü het eene zijn broertje met een vork gooide. Het voorwerp drong in het oog, dat waarschünlijk als ver loren beschouwd moet worden. Het getrof fen kind is in een ziekenhuis opgenomen. De heer G. Staalman Azn. te Amsterdam, heeft een plan ontworpen, om wanneer het Rokin zal worden gedempt, op de plaats waar het water was, een ondergrondsche parkeerplaats te bouwen. De plannen zyn nader uitgewerkt door de architecten Mer- kelbacl^ en Karsten. Wanneer echter de voorstellen van B. en W. worden aangenomen om het Rokin slechts te dempen tot de St. Pieterspoort, zal overwogen worden deze parkeerplaats onder het dan overblijvende water te bou wen. De kosten zyn dan veel grooter. Gistermorgen struikelde een 73-jarige man in de Graadt van Roggenstraat te Nijmegen, viel en toen een wandelaar hem wilde helpen, bleek de man reeds te zyn overleden. Het ïyk werd per politie-brancard naar zyn woning gebracht. Zooals te verwachten was, is het aantal aanvragen buitengewoon groot. Officieel zün er geteld een aantal aanvragen van 58.000, doch velen duizenden zijn niet geteld, om den eenvoudigen reden, dat zy onmogeiyk in aanmerking konden komen. Het is niet overdreven het totale aantal plaatsen dat aangevraagd is, ver over de 100.000 te schat ten. Naar alle waarschijniykheid zullen 5000 a 6000 toeschouwers uit Duitschland hier,ko men, immers dit aantal zal worden beschik baar gesteld aan den vertegenwoordiger van de Nederlandsche Spoorwegen te Aken. Verwacht wordt dat acht a negen extra- treinen van Aken zullen loopen. Deze gaan via, Utrecht en Leiden en daarna met een snelheid van 15 K.M. ter bezichtiging van de bloembollenvelden via Haarlem naar Am sterdam. Ook van Berlijn zal misschien een extratrein gaan. Als scheidsrechter is aangewezen de heer Axel Bergquist (Zweden). Het Spaansche elftal, dat op Zondag 19 April te Bilbao tegen Italië uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Zamorra (Real Madrid); Achter: Quincoces en Ciriaco (beiden De- portive Alaves). Midden: Marti, Marculeta en Roberto (allen Athletic Bilbao). Voor: Lafuente (Athletic Bilbao), Regueiro (Real Irun), Bata, Chiri en Gerestiza (allen Athletic Bilbao). Italië speelt Zondag 12 April te Oporto tegen Portugal, daarna zal het Italiaansche elftal tegen Spanje definitief worden samen gesteld. Uitslag Demi-finale, Donderdag 9 April R. K. U. L. O. Ged. OudegrachtSt. Jozefschool, Heemstede: 60. PROGRAMMA ZATERDAG 11 APRIL Om den derden prijs St. Jozefschool HeemstedeSt. Fran- ciscus (Tugelastraat), om 2 uur, terrein Lyceum. FINALE. St. Franciscus XaveriusR. K. U. L. O. Ged. Oudegracht. Aanvang 3 uur, terrein Lyceum. Het terrein is gelegen achter het R. K. Lyceum, zyiweg. Toegang vry. Prijzen: Eerste prys: Wisselbeker met elf draag- medailles. Tweede prys: Medaille met elf speldjes. Derde prys: Medaille. De draagmedailles en speldjes werden ons aangeboden door de R. K. Voetbal- vereeniging H. B. C. te Heemstede. Afdeeling A Halve eindstrijden Ambachtsschool IH. B. S. I 21 H. B. S. A IGem. Lyceum I 90 In den eindstrijd komen dus H. B. S. A I en Ambachtsschool I. De uitslag is wel te voorspellen: een flinke zege van H. B. S. A I. Deze wedstrijd wordt gespeeld Zaterdag morgen 10 uur op het terrein van Haarlem. Afdeeling B Halve eindstrijden U. L. O. I (IJmuiden-O.) U. L. O. Zandvoort 10 H. B. S. II (Velsen)U. L. O. B I 1—3 In deze afdeeling zit meer spanning. De eindstryd gaat a.s. Zaterdag tusschen U. L. O. B I (Zaanenlaan) en U. L. O I (IJmuiden). Gespeeld wordt op het Haar lemterrein, des middags om drie uur. Afdeeling C Halve eindstrijden (winnaars) De uitslagen waren: NoorderschoolU. L. O. B II 10 O. L. S. 38O. L. S 43 (Houtmansch.) 11 (O. L. S. 38 wint). O. L. S. 38 won voor de tweede maal in deze week met strafschoppen. Fortuna is deze school wel goed gezind, want al eenige malen was het veldspel der tegenparty veel beter. Maar.... de „mannetjes" zit ten tóch weer in den eindstrijd en zullen wel voor de derde achtereenvolgende maal het kampioenschap willen behalen. Waarschijn- ïyk zal de Noorderschool daar dit jaar wel geen genoegen mee nemen. Als het ten minste geen strafschopwedstrüd wordt! De eindstrijd NoorderschoolO. L. S. 38 is bepaald op Zaterdagmiddag 2 uur, ter rein Haarlem. Afdeeling C (verliezers) Zelfs het voorspellen van uitslagen by schoolwedstryden schünt al een moeiiyke bezigheid te zün. Werd O. L. S. 34 al bü voorbaat als winnaar der verliezersronde aangewezen, O. L. S. 14 dacht, er anders over en won van O. L. S. 34, al dient op gemerkt, dat O. L. S. 34 niet volledig was. Hier waren de uitslagen der halve eind- wedstryden: O. L. S. 34—O. L. S. 14 1—2 Chr. School AnthoniestraatO. L. S. 7 00 (O. L. S. 7 wint). De eindstrijd tusschen O. L. S. 7 en O. L. S. 14 wordt Zaterdagmorgen gespeeld op 't Gemeenteterrein aan den Middenweg, aanvang 10 uur. Vrijdag is dus voor alle afdeelingen een rustdag geweest. EERSTE DAG Donderdagmiddag zün onder groote be langstelling de wedstryden aangevangen om het kampioenschap van Nederland eerste klasse groot biljart, welke georganiseerd wor den door de Friesche Biljart Club. De heer Nieuwland, voorzitt^- van de Friesche Biljart Club, heette de aanwezigen, in het bijzonder de spelers hartelijk welkom, waarna namens den Nederlandschen Biljart Bond de heer van Haren, bestuurslid, offi cieel het tournooi liet aanvangen. Aangevangen werd met de partyen van Vliet-Tjoa en de Leeuw en Gehrels. In de partij van VlietTjoa konden beide spelers er aanvankelük niet inkomen. Nadat beiden er eenige malen danig op los hebben geknoeid komt van Vliet in'actie en maakt in zijn 14e beurt een mooie 43, welke op vastlig gen eindigt, vervolgens komt een fraaie 124, zoodat na 17 beurten de stand is 84234. Tjoa slaagt er wel in den achterstand een weinig in te halen, doch wanneer van Vliet in de 23ste beurt een serie van 55 maakt is de stand 179321. Veel byzonders wordt er niet meer gegeven en in de 34ste beurt maakt van Vliet de 400 vol. In de tweede party de Leeuw-Gehrels wordt in den beginne zeer zwak gespeeld. In de 13e beurt komt de Leeuw los en maakt een serie van 50, waardoor hij op 108 komt tegen Gehrels 85. Veel moois krijgen wü niet meer te zien en na 40 beurten is de stand 243356 voor de Leeuw. De Leeuw fabriceert in 3 beurten de laatste 44, zoodat deze slech te partij met de volgende cijfers eindigt: De Leeuw 400 punten in 43 beurten h. c. 70 gem. 9.30. Gehrels 253 punten in 43 beurten h.s. 28 gem. 5.88. Van Vliet 400 punten in 84 beurten h.s. 124 gem. 11.76. Tjo Sie Lian 244 punten in 34 beurten ha. 38, gem. 7.17. In den namiddag speelden Sweering en Wiemers tegen elkaar, terwül op het andere biljart Dommering en' Theeboom elkaar ont moetten. In de partij Dommering-Theeboom kon de laatste er maar niet inkomen. Dommering daarentegen maakte aardige series en wanneer deze in de 13e beurt een serie van 79 maakt is de stand reeds 20351 in zyn voordeel. In de laatste beurt kwam Theeboom nog even op zetten en met een serie van 63 weet hü zyn moyenne in elk geval nog wat op te knappen. In de partij Sweerfug-Wiemers beginnen beide spelers onzeker. Sweering weet met een vlotte 32 de leiding te nemen. Als Wiemers echter met 16 en 33 antwoordt, gevolgd door 15 en 31 staan de partyen bü de 10e beurt vrijwel gelijk. Op den stand 332354 strandt Wiemers, waarop de Amsterdammer weer 18 scoort. Als Wiemers met een serie van 20 antwoordt heeft hü zijn voorsprong echter weer ver groot om ten slotte met 3 en 23 te winfïen. De cüfers der beide laatste middagpartüen luiden: Wiemers 400 punten in 39 beurten h.s. 42 gem. 10.25. Sweering 354 punten in 39 beurten h.s. 60 gem. 9.07. Dommering 400 punten in 31 beurten h.s. 79, gem. 12.40. Theeboom 213 punten in 30 beurten h.s. 63 gem. 7.10. De gisteravond voortgezette wedstryden om Voor eiken smaak en elk interieur het juiste patroon in mooie, frissche kleuren. Daarbij een lage prijs in verhouding tot de groote duurzaamheid Let op het metkteeken .Stragala" op de achterzijde f 1.45 per ei (68 cM.) 200 cM. br. f 1.35 per el (68 cM.) 183 cM. br- Bi) eiken winkelier verkrijgbaar het kampioenschap groot biljart, eerste klasse, hadden het volgend verloop. pt. a.b. h.s. moyenne L. Gehrels 400 21 190 19.04 H. Theeboom 223 20 65 11.15 C. v. Vliet 400 27 92 14.81 P. de Leeuw 318 26 108 12.23 T. Wiemers 400 21 83 19.04 Tjoa Sie Lian 215 21 42 10.23 J. Dommering 400 36 50 11.11 J. H. Sweering 258 36 81 7.02 Gespeelde voorwedstrijden voor het kam pioenschap van Nederland 3-banden le klasse in de groep: A. Sergers (B. V. „Rot terdam" te Rotterdam); C. Sluiters, idem; P. Petersen (B. V. „De Maasstad" te Rot terdam) en D. A. de Foeljaeger (B. C. der Sociëteit-Vereeniging te Haarlem). pnt. brt. hs. A. Sengers 53 95 7 D. A. de Foeljaeger 35 94 3 A. Sengers 50 86 4 P. Petersen 33 86 5 D. A. de Foeljaeger 50 72 4 C. Sluiters 46 71 5 P. Petersen 35 126 6 C. Sluiters 50 126 4 P. Petersen 40 91 4 D. A. de Foeljaeger 50 91 5 A. Sengers 50 76 4 C. Sluiters 32 75 4 De eindstand luidt: 1. A. Sengers 150 257 7 0.583 2. D. A. de Foeljaeger 135 257 5 0.521 3. C. Sluiters 128 272 5 0.470 4v, P. Petersen 106 303 6 0.349 De volledige uitslag der voorwedstryden is nu: 1. A. Sengers 3 150 257 7 0.583 2. C. B. Koopman 2 143 247 4 0.578 3. J. Kleerekooper 2 146 256 8 0.570 4. D. A. de Foeljaeger 2 135 257 4 0.525 5. J. Groenteman 1 138 275 4 0.501 6. S. van Bever 1 121 251 5 0.482 7. C. Sluiters 1 128 272 4 0.470 8. Petersen 0 108 303 6 0 356 Aangezien H. J. Robyns ékampioen 1930) zonder voorwedstryden geplaatst wordt, ko men alle bovenstaande spelers in 3e finale, uitgezonderd Petersen. 27 deelnemers Naar wy vernemen hebben 27 deelnemers ingeschreven voor den Marathonloop, welke op 19 April a.s. op het Olympische parcours van 1928 zal worden gehouden. De namen der deelnemers zyn: E Royak- kers D.H.C. Delft; C. Vrymoet D.H.C. Delft; P. J. de Vries A.A.C. Amsterdam; J. P. M. Koevoets A.A.C. Amsterdam; G. J. Hanselaar A.A.C. Amsterdam; W. Boelhouwer A.A.C. Amsterdam; J. Haitsma A.V. 1923 Amster dam; L. Hoogeveen R.A.V 31, Rotterdam; Olympisch deelnemer, J. van Egmond A.A.C., Amsterdam; P. Suurendonck idem; A. Groe- neweg Pro Patria. Rotterdams Olympisch deelnemer: E. M. Wyburg en P. Burri; idem, J. Stolk A.V.A.C. Amsterdam; E. Coenen O.DI.N. Amstelveen; J. L. van Toorenburg A.V.A.C. Amsterdam; H. Knol Jr., West Frisia. EnkhuizenJ. P. van 't Hof K.N S.M., Amsterdam; W. H. Engelen G.A.C., Hilver sum; E. L. Hagen A A.C., Amsterdam; B. Postma G.A.C. Hilversum: J. de Wit Q.S.C. Wormerveer, B. Altink G.S.C. Wormerveer, P. Leene D.O.S. Rotterdam Olympisch deel nemer, K. Wagner, Deutscher Turnverein Amsterdam; J. K. Herblot P.E.C. Zwolle en W. Kwakkel, Apeldoorn. Dr. Kremer uit Amsterdam verzorgt het medische gedeelte, terwijl „De Germaan voor de begeleiding zorgt. Start Stadion precies 13 uur. BuschenhagenBroccardo op de tweede plaats Een protest van het Duitsch—Italiaansche koppel BuschenhagenBroccardo heeft in zooverre een wüziging in den einduitslag van de Parijsche Zesdaagsche gebracht, dat zy op de tweede plaats zyn gekomen achter het winnende Italiaansche koppel Linari—Dinale met een ronde achterstand. PijnenburgVan Kempen zyn dus nu derde gekomen met twee ronden achterstand, echter toch met he' meest aantal punten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5