KINDERLIJK INITIATIEF TOILETJES SMAKELIJK ETEN Hf- Goedkoope Patronen OP VERZOEK voor meisjes van 2 jaar r—/a. r Gemakkelijke stoelen en canapés OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN „Rietje, we gaan vanmiddag naar tante Wies. Is dat niet fijn? Je krijgt je nieuwe blauwe manteltje en hoedje aan. Tante wil je graag zien." „Maar, moesje," zegt kleine Riet, ,,'t regent zoo, en ik wou zoo graag mijn leeren regenjasje en m'n kaplaarzen aan doen, en m'n parapluutje meenemen, dat er zoo mooi bij kleurt. Als ik bij tante Wies ben, wil ik ook even doorloopen naar Oma, heelemaal op m'n eentje. D hebt beloofd, dat ik dat den eersten den besten keer mocht. En als ik dan in den regen uit moet, hoor ik eigenlijk ook regenkleeren aan te hebben, vindt u niet?" „O, Rietje, houd nu asjeblieft op met dat geratel! Je kunt iemand zoo moe ma ken. Doe zooals ik Je gezegd heb, en trek je blauwe jasje aan. Daar géAn we nu juist zoowat voor. En Oma! Waarom wil je daar met alle geweld op je eentje naar toe? 't Is twee straten ver, en ik zou doodsangsten uitstaan. Nee, dat kan heusch niet vandaag!" Wat mankeert er aan dit praatje? Ik zal 't u zeggen. Om te beginnen: toen Rietje een verstandig voorstel deed, ver stikte haar moeder een veelbelovend, ont luikend initiatief in de kiem. Wanneer zullen ouders eens leeren hoe 'n gewich tige en onmisbare eigenschap dat initia tief is? Rietje was allerminst ongehoorzaam. Ze maakte gebruik van haar goed kin derlijk recht om zelf na te denken en een volmaakt verstandige en gerechtvaardigde opmerking te maken. Kinderen leeren de frase „moeder weet 't het best", of „vader weet 't het best", gewoonlijk met een onbewuste innerlijke reserve. Daar ze wezentjes zijn met een eigen verstand en eigen opmerkingsgave, en geen verzameling marionetten, zien ze heel goed, dat ook vader ten moeder 't even vaak bij 't verkeerde eind hebben als bij het goede. In dit geval was moe der er al heel erg naast! Ze had om te beginnen, 't verblijdend symptoom van initiatief, al was 't in zoo'n eenvoudige kwestie als die van een manteltje, heel anders moeten begroeten. Er was een onmiskenbaar element van gezond ver stand in. Maar dit irriteerde haar blijk baar meer dan 't haar verheugde. Zeer zeker hebben de ouders het recht, blinde en onvoorwaardelijke gehoorzaam heid te eischen in alle kwesties van eenig gewicht, en het kind behoort dit recht te beseffen en te eerbiedigen. Maar wan neer 't van zijn kant nóóit de gelegenheid krijgt, zijn persoonlijk inzicht te uiten, wordt 't ten slotte een papegaai of pop- penkastfiguurtje. Er zijn nog altijd ouders, die in 't bezit van zulke spruiten hun ideaal zien. Maar ik voor mij zou er heel, héél hartelijk voor bedanken. Nog iets! De moeder joeg Rietje op 'n onverstandige manier vrees aan voor de gevaren van 't drukke verkeer. Ze stond „doodsangsten" uit om 'n uitstapje van twee straten ver. Dat had ze zóó in geen geval moeten uitdrukken. Het bijbrengen van voorzichtigheid bij 't oversteken be hoort heel anders te gebeuren. Ten derde brak ze een vroeger aan 't kind gedane belofte. Ze had Rietje beloofd, dat 't „den eersten den besten keer" zou mogen, en nu krabbelde ze terug. Psychologen kunnen u uitvoerig ver tellen, hoever de gevolgen van teleur gesteld kinderlijk vertrouwen kunnen reiken. We behoeven daarom nog niet in de fout van veel moderne menschen te vervallen, en elke kleinigheid scrupuleus- tragisch te nemen met 't oog op allerlei mogelijk daaruit voortspruitende com plexen. Maar we mogen toch ook niet vergeten, dat een kind alles tien keer zoo ernstig opneemt als wij, en den in druk véél langer behoudt. Lijkt 't ons wenschelijk, dat een kind zijn vroegsten en sterksten indruk van onbetrouwbaar heid en oneerlijkheid krijgt van óns, die het voortdurend inprenten, hoe leeltjk liegen en woord-breken is? MACHTELD. Geheele lengte 46 c.M., mouwlengte 26 c.M. Benoodigd 2 groote knotten wol, 2 alluminium breinaalden no. 3, 3 knoo- peh, 2 drukknoopjes. Er is gerekend dat er 3 steken op één c.M. komen, terwijl de hoogte 4 toeren op één c.M. is. Men begint onderaan bij den rug, waar voor ge 120 steken opzet. Hierop breit ge in heen en teruggaande toeren recht, tot ge 4 c.M. hebt. Verder wordt het man teltje recht heen-, en aver, terugge- breid, terwijl ge aan het begin en aan 't einde van de naald bij den 16en, 32sten, 48sten, 64sten, 80sten en 96sten toer een steek wegmindert, dus aan den aver. kant. Aan 't begin van den 109den toer kant ge aan 't begin van de naald 3 st. af; eveneens worden aan 't begin van den HOen toer 3 st. averecht afgekant. Nu mindert ge weer bij den 112d,en, 114den, ll'6den. 118den, 120sten en 122sten toer aan 't begin en aan 't eind van de naald een steek weg, waarna ge hierop weer recht heen- en averecht terug nog 40 toeren breit. Dan begint ge met de schouders. Hiervoor breit ge de naald recht uit tot op 7 st., omkeeren, aver, uitbreien tot op 7 st., omkeeren, rechtuit tot op 14 steken, omkeeren, averecht tot op 14 steken, omkeeren, en de volgende toeren af st. meer, zoodat de schouders 30 st. breed worden, en ook de hals 30 st. telt, welke ge afkant. De 30 st. van de schouders neemt men op een draad. Linkervoorkant. Hiervoor zet ge 75 st. op, waarna ge weer in heen- en terug gaande toeren recht breit, tot ge 4 c.M. hebt; dan de toeren recht heen, aver, terug, waarna ge aan t eind van den 16den, 32sten, 48sten, 64sten, SOsten en 96sten toer een mindering maakt. Aan het begin van den 109den toer kant ge weer 3 steken af, terwijl ge aan 't eind van den 112den, 114den, 116den, 118den, 120sten en 122sten toer een stuk wegmindert. Dan wijl na 8 toeren de schouder begint. Hiervoor laat ge aan 't eind van den aver, toer 7 st. staan, dan 15 st., 22 st. en 30 st., waarna ge deze weer op een draadje neemt. Den rechtervoorkant breit ge symme trisch met den linker-voorkant; de min deringen komen dan in dezelfde toeren, maar dan aan 't begin van de naald, terwijl ge voor den hals aan 't begin van de rechte naald de 15 steken afkant. Voor 't mouwtje worden 66 steken op gezet, waarop ge weer 4 c.M. breit. Ver der is het mouwtje, evenals het mantel tje, recht heen-, en aver, teruggebreld, terwijl ge aan het begin en aan 't eind van de naald bij den 12den, 24sten, 36sten, 48sten, 60sten en 72sten toer een steek meerdert, zoodat ge hier 78 st. hebt. Hierop breit ge 4 toeren, waarna ge aan 't begin en aan 't eind van iedere naald één steek mindert. Na 9 toeren hebt ge dan nog 60 st. over, welke ge aan den rechten kant afkant. Belde mouwtjes zijn gelijk. Voor het kraagje zet ge 84 st. op. Dit wordt ook weer in ribbels gebreid. Aan 't begin en aan 't eind van de even ribbels meerdert ge één steek. Na 6 c.M. (pl.m. 18 ribbels) hebt ge dan 108 st. op de naald, waarop ge nog één c.M. breit en daarna de steken afkant. Het kraagje wordt heelemaal met een vasten steek omgehaakt, zoodat de hoek eenigszins rond wordt. Den 30 st. breeden Schouder maast ge aan elkaar; hierna zet ge het kraagje op, de mouwtjes worden inge naaid, waarna ge den naad eerst goed op den verkeerden kant plat perst. Dan kunt ge ook zij- en mouwnaad verbin den, waarna ge het geheele manteltje, met uitzondering van het geribde ge deelte, plat perst. Bovenaan, onder het kraagje, worden de drukknoopjes aange- breit ge nog 32 toeren recht, waarna ge voor den hals aan 't begin van de averechte naald 15 st. aver, afkant. Voor den hal" wordt aan eind van i^dert rechten toer er aan het begin van iederen averechten toer een steek weggeminderd, ter- i i i i i L J! II zet, waarna ge aan den rechter voor kant 3 lussen haakt en links de knoopen aanzet. Het manteltje sluit 10 cM. over el kaar, waarmee g° mat het opnaaien der knoopen reke ning moet houden. Het afgebeelde pa troon is ln cM. op gezet. DINY. By de groote verscheidenheid die we dit voorjaar in de toiletten zien, vinden we toch één gemeenschappelijke eigen schap n.l. een zeer gecompliceerde coupe, 'n Rok, die by nader bezien uit verschil lende kleine panden bestaat; 'n corsage dat 'n groote overeenkomst vertoont met een legkaart, een mouw die uit vele deelen is samengevoegd. En toch biyft de groote lyn der costumes eenvoudig en zonder veel pretentie. We zullen ruiten zien dragen. Of het 'n langdurige liefhebbery zal zyn? Wjj betwyfelen het maar wat is lang van duur op modegebied? Alleen het tweed heeft lang stand gehouden. En doet het nog althans dit voorjaar. We zien hier een paar aardige echte lentetoiletjes. Pig. 5814, van een groote zwart en gele ruit heeft een leuke sluiting met eenige glimmende zwarte knoopen. Het even Met genoegen ontving ik enkele brieven van lezeressen, die my inlichtingen vra gen omtrent de wekelüksche menu's. In de opgave voor deze week zullen zy zelf het antwoord kunnen vinden op hare vragen. Nu de versche groenten nog schraal zyn en duur, moeten we ons meer met gedroogde groenten en inmaak tevreden stellen. ZONDAG A W i Griesmeelsoep - Kalfsfricandeau Snyboonen uit blik Aardappelen Warme rijstpudding met vruchtensaus MAANDAG Ryst met kerry van het soepvleesch Koud kalfsvleesch Abrikozen-compote Aardappelcroquetten Beschuit met bessensap DINSDAG Croquetten van overgebleven kalfsvleesch Runderlappen Brume Boonen Aardappelen Sinaasappelen WOENSDAG Bruine Boonensoep Gehakt met Roodekool Aardappelpuree Rystebry-rand met tutti-frutti DONDERDAG Macaroni met tomatensaus Varkenslappen Andyvie uit 't zout Aardappelen Vanillevla VRIJDAG Magere Preisoep Gestoofde Schelvisch Winterwortelen Aardappelen Wentelteefjes met jam ZATERDAG Hutspot met Klapstuk Kamemelkschepap RECEPTEN: Griesmeelsoep. Van 1 pond kalfspoulet wordt met zout en een stukje foelie 2 liter bouillon getrokken, gedurende een paar uren. Dan door een zeef gieten, waarin een schoone doek. Den bouillon weer aan de kook brengen en roerende er een kopje griesmeel doorheen mengen. 10 minuten doorkoken met balletjes kalfs gehakt (154 ons). In de soepterrine een ei kloppen en onder voortdurend roeren de soep langzaam bymengen. Warme Rijstpudding. Kook een dikke rystebry van liter melk en 70 gram ryst. Meng daar doorheen twee eierdooiers en één geheel ei, 180 gram suiker en 54 ons boter. Vervolgens twee styfgeklopte eiwitten. Leg in een warmen puddingvorm, die met boter is ingesmeerd en bestrooid met paneermeel, laag om laag, ryst en 1 ons in water en suiker geweekte abrikozen. Kook den pudding in een goed gesloten vorm au Bain-Marie van al onze modellen, die genummerd zijn boven 4000, eijn verkrijgbaar aan „Het Patronenkantoor, Postbus No. 1, Haarlem. Onberispelijke coupe. Dameskleeding in de maten 88, 96, 104 bovenwijdte, a f 0.55. Kinder - kleeding, alleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd a 0.35. Bij elk patroon handleiding voor het knippen en naaienbenevens een verkleinde patroon- echtte- Franco toezending, direct na ontvangst van bestel- ling, met het verschuldigde bedrag aan postzegels in gesloten, waarbij vermeldnaam en adresnummer van het model en het blad, waarin het voorkomt en bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het lichaam, recht onder de armen door, gewoon glad, zonder extra toegift. Een eeuw geleden waren de regels van de conventie en de mode der kleeding een slagboom voor geriefeiykheld. De gemak kelijke stoelen, die toen bestonden, kwamen nauwelijks ln aanmerking voor het woord gemakkelyk. klokkende rokje is genomen van stof in schuine richting. De eenige versiering is een klein vestje met stukje van wit piqué of, zoo het ons staat, van geel crêpe. Pig. 5931, is een zeer eenvoudig model, maar daarom geschikt voor elk figuur en eiken leeftijd. De klokrok is schulpvormig aangezet. De taille heeft van voren een paar fyne plooitjes, doch is aan de ach terzijde recht. Een groote strik, van het zelfde' materiaal als de japon, sluit zich by de halsuitsnyding aan. Pig. 5816 is een namiddagjapon van zwarte zijde. Het rokje is met diepe plooien, die boven puntig zijn ingezet. Het vestje evenals de puntige bies langs den hals zyn van witte crêpe de chine. Een aardig voorbeeld van de nog steeds gelief de zwart-wit mode. POLA. gedurende één uur. Laat hem dan in den vorm voor een heeten oven even op drogen en presenteer er abrikozensaus by. Het nat van de geweekte abrikozen met wat vruchten aan de kook brengen en door een zeef fijn wrijven. Rijst met kerry van het soepvleesch. Een groote ui wordt gesneden en licht bruin gefruit in boter met een eetlepel kerry. Hierbij voegen y, liter bóuillon, gemaakt van maggyblokjes of bruin van Jus. Het gehakte soepvleesch hierin sto ven tot het malsch en geurig is, pl.m. 54 uur. Dan mengt men er doorheen 4 ons gekookte ryst, ruim 1 ons rauwe ryst. Alles samen nog een kwartier stoven, afmaken met wat zout en peper naar smaak, een ei en dan, bestrooid met boter en paneermeel, in een vuurvasten schotel in den oven plaatsen en vlug bruin laten worden. Aardappelcroquetten. 1 pond gekookte aardappelen fynmalen of wrijven, door- eenkneden met 2 eierdooiers, 65 gram gesmolten boter, wat zout, nootmuskaat en de twee styfgeklopte eiwitten. Met twee lepels er croquetten van vormen, deze door met water losgeklopt eiwit halen en in paneermeel wikkelen en in heet vet bakken (frituurvet). Croquetten van overgebleven kalfs vleesch. Een klein stukje ui, fijngesnip perd, wordt in 60 gram boter gefruit. Toe voegen ons bloem en 'n paar minuten mede laten fruiten. Met 4 d.L. bouillon (zie boven) er een sausje van koken. Dit vermengen met een eierdooier, wat zout, peper, nootmuskaat en 12 gram gelatine en ten slotte 3 t 4 ons fyngehakt gaar kalfsvleesch. De massa op een schotel uitspreiden, goed koud laten worden en verder behandelen als aardappelcroquet ten (zie boven), Rystebry-rand met tutti-frutti. Van 54 pond tutti-frutti, die een nacht ge weekt heeft, wordt een niet te dikke compóte gekookt (de vruchten mooi heel laten). Op de gewone wijze wordt van melk en ryst met- wat vanillesuiker een dikke rijstebrij gekookt. Deze wordt in een met warm water omgespoelden ryst- rand stevig aangedrukt en dan op een schotel gestort en gevuld met de tutti frutti. Macaroni met tomatensaus. Op de ge wone wijze wordt macaroni gebroken, ge- wasschen en in water met zout gaar ge kookt tot een smeuïge massa. Een weinig boter er doorheen geroerd en opgediend met tomatensaus. Hiervoor neemt men 54 liter bouillon (water met maggy blokjes). In een pannetje fruit men een uitje, een worteltje, takje peterselie, 10 minuten in 60 gram boter. Dan de groen te verwyderen en een paar eetlepels b'oem door de boter roeren, en een klein bljkie tomatenpuree. Dan langzaam den bouillon byvoegen, steeds roerende en de saus pl.m. tien minuten doorkoken. Magere preisoep. 5 6 middelmatig groote preien worden in kleine plakjes gesneden, gewasschen en opgezet met 154 liter water en 75 gram gebroken maca roni, 10 gram zout en een stukje foelie. Alles samen laten koken pl.m. 5 kwartier. Daarna voegt men er 65 gram boter, een eetlepel maggy-aroma, wat nootmuskaat en een kopje melk bij. Nog even door koken en presenteeren met stukjes ge bakken brpod. SYLVIA Tegenwoordig denkt men, en terecht, dat sport en vryheid van beweging beter is voor een rechte houding, dan de gefor ceerde houding op de ouderwetsche stoe len; trouwens de dames konden niet anders dan kaarsrecht zitten, vanwege de toen In de mode zynde stijve en sterk ingeregen corsetten. Gelukkig heeft deze zaak zich gewy- zigd en daarmede zyn ook de stoelen ver anderd. Men wil voor zichzelf, en vooral ook voor zyn gasten, dat men gemakke lijk en ongedwongen zit en haast iedere stoei in de zitkamer is min of meer ge makkelyk ge worden, terwyi het aantal rechte, beklee- de stoelen tot een minimum is beperkt. Dit is spe ciaal op te merken in die huizen, waarin men een groo te eetkamer heeft. De zoo genaamde salon of ontvangkamer verdwynt van het tooneel der moderne meubileering. Een paar rechte stoelen zyn echter noodzakelyk, zooals voor 't diner, schrijven en kaartspelen; hun aantal wordt echter ook al tot het uiterste be perkt omdat men hoe langer hoe meer van die moderne, lage tafeltjes toepast, welke men zoo handig naast een gemak- keiyken stoel of era- paud kan plaatsen. De lage plafonds doen de vraag ont staan naar laag meu belwerk en de pooten van de crapauds, enz., zyn ook lager ge worden en daarby zitten deze meubelen prettig. Men streeft er tegenwoordig naar, zyn huis zoo aangenaam mogeiyk in te richten. Men plaatst veel een canapé voor den haard, met een stoel aan iederen kant. Zulk een rangschikking geeft echter het idee van een afgesloten ruimte. Dit kan men vermijden, door een canapé te ne men met een lagen rug, of ook wel door een divan te nemen, en dan maakt men den kring rondom het vuur flink groot. Een langwerpige tafel met een moderne lamp of een aardige vaas met bloemen erop, wordt onmiddeliyk achter de cana pé gezet, om het effect van den rug te breken, die anders zeer ongezellig aan doet. Wanneer men gemakkeiyke stoelen gaat koopen, dan merkt men twee typen op. Het eene type is klein, maar goed be kleed. Het is verstandig, om hierin veerende zittingen te hebben, ofschoon het niet noodzakelyk is, mits de losse kussens van een goede kwaliteit zyn. Er Zijn verschillende variëteiten van dit soort stoelen, zoowel van ontwerp als be kleeding. Een van de aantrekkelijkste is geheel bekleed, behalve dat deel van het geraamte, het welk het op vulsel bevat. Het tweede type stoel is de groote gemak keiyke stoel. Deze is ont worpen om vol komen gemak te geven, maar toch is hier nog wel iets op aan te merken. De meest voor komende fout is de diepte van de zitting. Aan het belang hiervan wordt te weinig aandacht geschonken, terwijl dit er toch nog meer op aan komt dan de kwaliteit van de veeren. Prettig zittende stoelen worden gemaakt met zittingen, varieerende van 55 c.m. tot 68 c.m. diepte of zelfs nog meer. Het beste kan men ze probeeren door erin te gaan zitten. De zitting moet dan juist tot aan de knieën komen. Deze stoelen zyn niet veel duurder dan de andere soorten. De zitting van een goedkoopen stoel is vaak voorzien van een dik los kussen van de beste kwaliteit. Wanneer de bezitter zich heerlijk in den stoel laat zakken, dan denkt hy er niet aan, dat een goed los kussen meestal een slechte veering ver bergt. Een stoel, voorzien van een goede veering, heeft geen dikker kussen noodig, dan een van ongeveer 5 c.m. Het is verstandig, alvorens men een dergeiyken stoel koopt, dat men erop gaat zitten, zonder kussen erin. Men kan ook den stoel van onderen bekyken en dan zien of er voldoende veeren in zitten, of een en ander solide gemaakt en afgewerkt is. Deze kleine voorzorgsmaatregelen worden meestal nagelaten, met als resul taat, dat de zicting begint te zakken, voordat er eigeniyk van eenige slijtage sprake mag zyn. De nieuwste veering is van spiraal- veeren gemaakt, welke aan het geraamte der zitting en aan den rug zijn vastge maakt. Veerende kanten aan de zitting zyn een luxe, welke men by de duurdere soorten aantreft. Opvulsel en bekleeding. Het beste op vulsel voor deze stoelen is natuurlijk zuiver haar. Een andere opvulling is ook wel goed, maar duurt niet zoo lang. De fijnste losse kussens bevatten zuiver haar- dons. Veder-dons is net zoo goed, maar het is een weinig grover. Het is verwon- deriyk, dat men nog geen luchtkussens toepast bij de fabricatie van gemakke iyke stoelen. Dit is hygiënisch en stof vrij en 't verschaft een heerlyke' zit ting. Van de verschil lende bekleedsels van gemakkeiyke stoelen is runder huid het duurzaam ste, maar het geeft eenige strengheid aan de kamers; het is het beste geschikt voor rookkamer en bibliotheek. Maar toch ziet men het by een mo derne woninginrichting meer en meer toegepast. Losse kussens zyn gemakke- lyker dan vaste, maar zij zien er niet zoo keurig uit. De mode om de stoelen en de canapé te bekleeden met geheel gepatroonde stof in vroolijke kleuren ts 3 voorby en men ziet ook de exotische "S kussens van zijde, welke een paar jaar geleden zoo populair waren, hoe langer hoe minder. Het is nu gebruikelyk, om bekleedsel te nemen van effen stof, matte, zachte kleuren van motvry ge maakt materiaal, passende by de kleur lÜj.iauivv--— 'ril.,1 l i J', ;l van het behang en de gordynen. Biscuit- kleur, verschillende kleuren grys en beige worden veel toegepast. Losse kus sens sluiten precies in den rug of de zitting van den stoel of canapé en zij zyn gemaakt van hetzelfde materiaal. Het bekleed sel moet har monieeren met de kleur van 't behang, ter- wyi de eento nigheid gebro ken wordt door het houtwerk van tafels en bureaux, door artistieke bloemhangers, wandlampjes en schilderijen. Er zijn heel veel menschen die het schryven in een gemakkelijken stoel ver kiezen boven 't schrijven aan een tafel, bureau of lessenaar. MeïT kan echter op de knieën of op de armleuning van den stoel moeilyk schryven; pennen en potlooden zakken weg tusschen het be kleedsel of vallen spoedig op den grond. Een sehryfplank lost deze moeilykheid op. Men kan er een koopen of wat nog aardiger is zelf maken. De plank ligt op de armleunin gen van den stoel en heeft over de lengte in het midden een scharnier, zoodat zy ook als boekenstan- daard dienst kan doen. Ver der zyn er aan de zykanten holten gemaakt om er een aschbak in te zetten en een glas. Wanneer men nu de stoelen uit ver schillende tydperken gaat vergelijken, dan merkt men welk een groote veran dering er heeft plaats gehad. De stoelen van de 17de en 18de eeuw waren wel mooi maar misten het comfort. Die van de 19de eeuw waren wel comfortabel, maar misten schoonheid van lyn. De moderne meubel-architect combineert de goede hoedanigheden van de meubels der verschillende eeuwen. AMETHIST.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 14