LEEKEPREEKEN Li f3000.- f750.- f250. f125. f50. 1 I I 1926 1931 R.K. Mannenk. St. Caecilia MT nummer bestaat uit vier bladen EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 11 APRIL 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17739 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Ons beursoverzicht wordt op aanvrage gratis toegezonden VERKIEZINGSALARM Toevallig A udiëntie Mgr. H. J. Taskin Nieuwe postzegels Een cocaïne-affaire De ramp van de Noordpool De Victoria vertrokken Brand in „Scala" te 's Gravenhage Tooneelruimte geheel uitgebrand Reserve-officieren VOORNAAMSTE cXIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem „Gedwongen middagsluiting? De tocht van de „Graf Zeppelin" Admiraal Quant BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARIEMSCHE ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. B0 contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abnnné's op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide ooger bij een ongeval met doodelijketi afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een dui m of wijsvinger bij een breuk van been of arm I /Lli - verlies van 'n nrUa anderen vinger 385 MASSAAL Zoolang er in de wereld sprake is van beschaving, zoolang vallen daarbij twee stroomingen op te merken, de eene ge richt op het individu, de andere op de gemeenschap. Beschavingswerk is er sinds onheuglijke tijden verricht. De cultuurarbeid verliest zich tot in het grijze verleden. Bij alle nieuwe opgra vingen, welke worden gedaan, bij ieder nieuw inzicht in de oudste geschiede nis der menschen blijkt steeds, dat ten allen tijde de meer ontwikkelden naar hart of geest trachtten hun minder be deelde medemenschen omhoog te stu wen. De manieren, waarop dit geschied de, zijn ontelbaar; maar steeds is er één groote scheidslijn te trekken tusschen de individueele en de massale methode. Beide nu hebben him goede en kwade kanten; in beide valt veel goeds te waar- deeren; beide kunnen echter tot groote excessen leiden. Deze uitspraak lijkt ons, .kinderen van de twintigste eeuw, wellicht minder juist. In onzen tijd vindt in het algemeen die kunst, die politiek, die actie waardeering, welke op de gemeenschap gericht is. En dat is ver klaarbaar voor ons, die nog zoo dicht staan bij het fiasco van het individua lisme van een vroeger geslacht. Toch is het onbillijk te beweren, dat bescha vingsarbeid, welke gericht is op verhef fing van het individu zonder meer ver keerd en alle actie ten bate der gemeen schap per se lofwaardig zou zijn. De eerste wordt slechts verkeerd, en leed in een vorig tijdperk daardoor schipbreuk, wanneer bij het streven naar ontwikkeling van de van nature meest begaafden, de minder bedeelden en zwakkeren worden verwaarloosd. Het is het fatum van ieder stelsel en speciaal van het individualisme, om steeds in uitersten te; vallen. Niemand zal bewe ren, dat er iets verkeerds gelegen is in een leer die predikt, dat de maatschap pelijke omstandigheden dusdanig moe ten zijn, dat ieder individu zijn gaven voluit moet kunnen ontplooien, zóó, dat de gemeenschap de vruchten plukt van de talenten, welke in haar schuilen. Maar zij, die zulk een theorie opzetten, verzuimen doorgaans om in de practijk voor een tegenwicht te zorgen. Men ver geet, dat maar weinigen aan het inge boren egoïsme ontkomen. De rijk be gaafden zullen gaarne de gelegenheid aangrijpen om zich zelf op een hooger plan te werken. Maar zij, die hun geestelijken en stoffelijken rijkdom niet voornamelijk ten eigen maar ten ande ren bate aanwenden, zijn steeds zeer schaarsch geweest. De geheele geschiede nis door geeft steeds een neiging van uit buiting der zwakkeren door de sterken te zien. Een cultuur, die dus de beste indi viduen opstuwt, maar nalaat de zwakken te beschermen, is eenzijdig en kan zelfs misdadig worden. Omdat het individua lisme steeds op deze excessen is uitgeloo- pen, heeft het in de beschavingsgeschie denis zulk een slechten naam. Maar het is een even groote dwaling te meenen, dat alle zich noemende ge meenschapscultuur zonder meer goed is. Ook zij kan tot grove eenzijdigheid ver vallen en de samenleving in haar geheel groote schade berokkenen. Het gaat met beschaving als met de mode: wanneer men eenmaal in haar ban gevangen is, blijkt het voor de groote meerderheid 'onmogelijk zich er aan te onttrekken. Zoo worden b.v. zij, die in onzen tijd, waarin de gemeenschapscultuur hoogtij viert, bemerkingen durven maken or» excessen van sociale politiek of sociale actie in welken vorm ook, onmiddellijK voor dompers en reactionnairen geschol den. Totdat gebeurt, wat de geschiedenis altijd vertoond heeft, het systeem aan zijn eigen fouten ten gronde gaat en de wereld weer in een ander uiterste ver valt. 't Is een droeve waarheid, maar een waarheid. Of is het maatschappelijk niet onverantwoordelijk, dat er in alle be schaafde staten tan onze wereld een overvloed van menschen met middel bare en hoogere schooldiploma's is, jonge menschen die geen perspectief zien, geen plaatsje op den aardbodem, waar zij hun verzamelde kennis ten nutte kunnen maken, terwijl ,er overal gebrek is aan uitmuntend geschoolde handarbeiders? De oorzaak? Een een zijdige gemeenschapspolitiek heeft de poorten der middelbare en hoogeie scholen niet enkel voor de zeer begaaf den, maar ook voor de middelmatigen opengesteld, in den dwazen waan, daar mee de financieel minder bedeelden op een hooger plan te brengen. De uitslag is, dat én de betrokkenen zelf èn de ge meenschap met dezen ballast van weten schappelijk gevormden gedupeerd wor den Zoo gaat het met alle eenzijdige ge- meenschapszorg. Wanneer werkloozen- steun zoo geregeld is, dat de ondersteun de liever bedeeld en werkloos blijft, dan bepaalden arbeid tegen schijnbaar laag loon t3 aanvaarden, gaat er iets scheef. Groote, algemeene werkloosheid wijst gemeenlijk op een wanverhouding tus schen opbrengst en kosten der produc tie. De hooge levensstandaard doet loo- nen vragen, welke de zieke industrie niet betalen kan en bij de heerschende werk loosheid worden de inkoopen tot het uiterste beperkt, waardoor de arme nijverheid geen kans ziet haar produc ten zelfs tegen lagen prijs af te zetten. In dien valschen cirkel blijft de samen leving rondtollen, totdat de spanning, dikwijls met een gevaarlijken schok, ver broken wordt. Zóó zijn er tal van verschijnselen, die er op wijzen, dat onze overigens prijzens waardige gemeenschapszorg grove fou ten heeft gemaakt. Het besef, dat sociale cultuur in het algemeen en ook die van onzen tijd niet feilloos is, moet trouwens wel doordrin gen tot een ieder, die niet ziende blind is. Laten wij maar eens naar het ver- eenigingsleven kijken. Er was een tijd. dat „organisatie" het slagwoord van de omgangstaal was. Alle kwalen van de wereld zouden door het vereenigingsleven worden opgeheven. En jaren lang heb ben wij onafgebroken propaganda voor vereeniging in iederen vorm en op eik gebied zien maken. De moderne tijd kwam in het teeken van het massale te staan. Het individu had afgedaan; ner gens sprak meer de eenling; overal trad de vertegenwoordiger van een groep naar voren. En ontegenzeglijk zijn er zeer grgote en goede resultaten met deze vereenigingsactie bereikt. De verbrok kelde maatschappij werd langs deze groepsvorming weer opgebouwd. En, war heeft bijv. het openbaar katholieke leven niet te danken aan de leiding van de laatste pausen, die onophoudelijk op organisatie hebben aangedrongen en in vele landen zoodoende ook een bloeiend vereenigingsleven mochten bereiken? Doch toen er bijna niets meer te ver eenigen was; toen ieder individu in vier, vijf of meer bonden of organisaties was opgenomen, kwam er een zekere onvol daanheid tot uiting. Steeds luider wer den de klachten over lauwheid der le den, over slecht vergaderingbezoek, in één woord over een wanverhouding tus schen getal van vereenigingen en ge- organiseerden eenerzij ds en de resulta ten van de actie anderzijds. Het ver schijnsel hangt niet aan plaats of streek, aan richting of partij; het is internationaal en algemeen. De oorzaken waren niet onbekend, zij zijn uit en ter na beschreven en be sproken. Maar nooit duidelijker hebben we ze gevoeld, dan toen wij op den tweeden Paaschdag van deze week in het machtige Amsterdamsche stadion tegenwoordig waren bij het spreekkoor van de nieuwe, katholieke vrouwelijke jeugdbeweging, welke zich „de Graal" noemt. Daar is een ieder, die peinst en piekert over de fouten van ons ver eenigingsleven een spiegel voorgehou den, waarin hij onmiskenbaar de feilen van zijn eigen tijd weerkaatst zag. Hier was enthousiasme op kookpunt, tegen over lauwheid tot het nulpunt elders; hier was élan tegenover onverschillig heid, hier was liefde, geheele persoon lijke overgave met behoud van indivi dualiteit. Wij spreken niet over de waarde van 't gebodene als kunst; niet over 't bewonderenswaardige der orga nisatie en het succes van een meester lijk geleide reclame. Dat zijn alles bij komstigheden, die van wisselende om standigheden kunnen afhangen. Maar wat van blijvende waarde is, dat was de geest, die^ uit deze organisatie sprak, een frissche, jonge geest, met een eigen karakter. Hier was alles gericht op de grootsche taak, welke men zich gesteld had, met vermijding van alle pom peusheid en ijdele franje. Hier eens een ondernaming zonder een eere-comité met altijd dezelfde namen; hier eens werk, waarbij niemand iets deed tot eigen eer, maar allen zich instelden op slagen van het geheel. Hier werd niemand bedankt; aan niemand luide lof toegezwaaid; geen lijsten met comité- leden; geen honderd heiligen die ieder een eigen kaarsje moesten hebben; geen dringen om den voorrang; geen voldoen aan welke menschelijke ij delheid ook; geen toegeven aan sensatie; geen schroom voor het onvervalschte begin sel. Moet daaraan de mogelijkheid niet worden toegeschreven om twee uren lang eenige duizenden jonge menschen den lof van het kruis te laten zeggen met onverflauwde geestdrift van de eerste tot de laatste minuut? Wie had het vóór dezen Paaschdag mogelijk ge acht om dertigduizend menschen in de open lucht uren lang te boeien met niets dan vrome overpeinzingen in den geest van Thomas a Kempis en dat uit den mond van eenvoudige stadskinde ren? Achter zulk een resultaat moet een ziel schuilen, die onze tijd met vrucht zal leeren kennen. Wie den geest van deze Graalbeweging gaat onderzoeken, AARNE BANK 1 die zal er ongetwijfeld elementen vin den, welke wij tot nog toe in ons ver eenigingsleven gemist hebben. Wij heb ben te veel aan het getal gehangen en aan uiterlijkheden. De middelen werden te veel voor het doel aangezien. Wordt er niet alles op gezet om de leden maar bijeen te krijgen. Een mooie zaal, een naam, een vaandel, een uitstapje, een wedstrijd, een vergadering met vuur werk, een spreker, die na iederen zin de handen op elkaar weet te brengen.... was dat alles bij elkaar niet langzamer hand het ideaal geworden? En is het jeugdwerk wel veel meer dan een min of meer geslaagde poging om de op groeiende jongens en meisjes op be paalde avonden van de straat te hou den? Maar wat wordt er gedaan aan indi vidueele vorming, aan opvoeding, aan training van het karakter, aan propa ganda voor de idee, dat de gemeen- schapsmensch slechts door verzaking van zich zelf, slechts door afstand te doen van kleine egoïstische strevingen, kan meewerken aan een betere maat schappij? Het antwoord op deze vragen gaf, voor een ieder die oogen om te zien en ooren om te hooren heeft, verleden Maandag bij haar eerste naar buiten tre den, de katholieke vrouwelijke jeugdbe weging, „de Graal". En dat antwoord is: Bouw het massale op door de eenlingen te vormen naar een scherp gesteld doel; geef aan ons vereenigingsleven weer een groot, een tastbaar ideaal! HOMO SAPIENS. De werkzaamheid van Gedeputeer de en Provinciale Staten beïnvloedt vaak de Gemeentepolitiek en komt soms toevallig een gemeente zeer ten goede. Toevallig heeft Haarlem reden zeer dankbaar te zijn over het gewestelijk beleid van de laatste jaren. Toevallig viel hierin de geweldige kwestie der financieele regeling ten ge volge van de grenswijziging. Niemand beter dan de Haarlemsche wethouder van financiën zou kunnen getuigen, dat Haarlem méér dan voldaan, ja warm dankbaar mag zijn over de eindbeslis sing en de adviezen van Gedep. Staten op dit, voor Haarlem, zeer belangrijk geldelijk terrein. Toevallig was het Haarlem, waaraan prov. subsidies wer den verleend voor behoud van 't prachtige huis aan het Spaarne, van de Gasthuishuisjes, van de oude Bavo en straks van de Bakenesserkerk. Toevallig is het Haarlem (de Maria- stichting) waarin inrichtingen van lief dadigheid jaarlijks sterk profiteeren van de laatste beslissingen van Gedepu teerde Staten in zake de grondbelas ting. Een voordeel van duizenden gul dens per jaar. Toevallig is het de Haarl. R.K. Open bare Leeszaal, die opgenomen is onder de goede subsidieregeling van de Pro vincie en daardoor een werkzaamheid kan ontplooien onder een kundige di rectie, die aller respect afdwingt. Toevallig is het Haarlem (de R.K. School voor Buitengewoon Onderwijs1), dat hét eerst en voorloopig alléén profi teert van de mogelijkheid, dat de Pro vincie in de stichtingskosten kan steu nen. Zij doet dit, bij ongemotiveerde afzijdigheid van het Rijk, voor niet minder dan 40 procent en staat dus garant voor het belangrijke bedrag van 80.000.—. Toevallig eindelijk is het Haarlem, dat de laatste jaren een verblijf voor de Staten zag inrichten, waardoor een der mooist gelegen en gebouwde palei zen in Nederland een bestemming heeft gekregen, het geheel waardig en waar door Haarlem inderdaad in het hoofd stedelijk bezit bevestigd is. Maar ai deze toevalligheden der laatste jaren (de reeks is zeker niet uitgeput) kunnen de Haarlemmers er wel toe brengen sterken steun te verleenen aan een college van Gedeputeerde Staten, waarin de katholieke vertegenwoordi ging blijkbaar zoo'n belangrijke taak vervult. Een onzer Gedeputeerden staat aan het hoofd van de R.K. Lijst. De Spaarnebewoners kunnen met hun- katholieke stem tevens een bewijs leve ren van Haarlems hulde en dank. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week alleen Vrijdag en Zaterdag audiëntie verleenen. 25 jaar President Mgr. H. J. Taskin herdenkt 29 April as. het feit, dat hij 25 jaar President is van het Groot Seminarie te Warmond De jubilaris houdt dien dag van 3 tot half 5 uur receptie. Ten bate van kerkramenherstel Donderdag is o.m. afgekondigd „Staats blad" no. 86, bevattende het K.B. van 14 Maart 1931, tot uitgifte van bijzondere post zegels ten bate van het Fonds tot Herstel van de Goudsche Glazen. In een nader te bepalen tijdvak zullen n.I. ten bate van het Fonds tot Herstel van de Goudsche Glazen (bedoeld zijn: de Goudsche Kerkramen) postzegels worden uitgegeven in twee waarden, n.I. van 1 y, en van 6 ct. De toeslag daarop zal bedragen resp. 1^ en 4 cent. Na aftrek der kosten zal de opbrengst ten bate van genoemd comité komen. Over het ontwerp enz. moeten nog nadere beschikkingen gegeven worden. De luchtpostzegels Verder is Donderdag afgekondigd „St.bl." No. lè van 20 Maart 1931, betreffende het gébruik van luchtpostzegels. Hierbij ls bepaald, dat de thans In het verkeer gebruikt wordende luchtpostzegels van 40 en 75 cent, 1, 1.50, 4.50 en f 7.50 (alleen voor de luchtpost geldig) op een nog nader te bepalen datum ter kwij ting van porto enz. ook gebruikt zullen kun nen worden als gewone frankeerzegels voor het binnenlandsch verkeer. De politie arresteerde te Bodjonegoro en Sosrabaja twee Europeanen, resp. geheeten Bakkerus en Van Nieuwenhuizen, beschul digd van het smokkelen van cocaïne. Een justitioneel onderzoek is reeds inge steld. De stoomtrawler Victoria IJM. 327, die, zooals bekend is door de directie van de V. E. M beschikbaar werd gesteld voor het overbrengen van de geborgen ijken van de slachtoffers van de ramp van de „Noord pool", ls gistermiddag omstreeks uur uit de Visschershaven naar Fraserburgh ver trokken. Schipper is de heer G. Smit. Het vaartuig was geheel voor z'n droevige taak ingericht. Het visehriim was geheel met rouwfloers behangen, zooaat het den indruk gaf van een eenvoudige chapelle ardente. De overbrenging a.s. Dinsdag, der slachtoffers Rev. J. Hyda en de heer Kool (Holland) hebben gisteren de laatste sonikklng te Fra serburgh getroffen voor de overbrenging der negen lijken van de bemanning van den gestranden trawler „Noordpool' naar Hol land. Deze overbrenging zal Dinsdag a.s. ge schieden. Decors verloren gegaan Gistermiddag is In het theater „Scala" te 's-Gravenhage brand ontstaan. De tooneel ruimte is geheel uitgebrand en alle daar aanwezige decors en requlsieten gingen ver loren. Eerst in het midden der volgende week zal het mogelijk zijn de voorstellin gen te hervatten Ongeveer kwart voor vijf werd vrijwel ge lijkertijd door twee werklieden van „De Bijenkorf", die bezig waren op den dak tuin, door iemand van het technisch perso neel van dit magazijn en door personeel van „Scala", rook ontdekt, welke kwam uit de ramen aan de N.W.-westzijde van het theater. Onafhankelijk van elkaar waar schuwde personeel van „De Bijenkorf" en van „Scala", de brandweer, welke op het alarm, dat er brand was in dit gebouw, uitrukte met groot materiaal. Intusschen had het personeel van „Scala", dat ook den brand had ontdekt, niet stil gezeten. Het bracht in de eerste plaats het regenscherm in werking, waar door eventueel het vuur niet dadelijk zou kunnen overslaan op de zaal. Bovendien vatte een man van het technisch perso neel van het theater met een brandslang post op het eerste balcon rechterzijde en tastte van die zijde, den straal dwars voor het tooneel, waarvan het brandscherm ge zakt was, langs, het vuur in den linkerhoek van de zaal aan. Toen de brandweer dan ook bij het gebouw aankwam, werd er reeds met twee stralen, zij het kleine, water ge geven. De brandweer tastte het vuur met negen stralen, gekoppeld op een motorspuit en op de waterleiding, aan. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door kortsluiting in de schakelkist achter het tooneel aan de linkerzijde, althans daar ter plaatse en in de onder de schakelkast ge legen kleedkamer van het theater-perso neel, woedde het vuur het hevigst. Aange zien vrijwel het geheele gebouw vol rook stond, kon men den vuurhaard blijkbaar niet onmiddellijk ontdekken, zoodat het aanvankelijk even zoeken was naar de beste plaats om de brandslangen langs te leg gen. Door de groote rookontwikkeling kon het vuur ook ongemerkt zijn weg naar hoo gere regionen van dat gebouw, doch steeds achter het tooneel, vervolgen. De vlammen lekten vrij snel naar boven en hadden reeds den muur, welke de boven- galerij aan de linkerzijde afsluit, bereikt, toen een brandmeester het vuur daar ont dekte. De man koppelde toen onmiddellijk een van de slangen van het theater aan, en waarschijnlijk aan zijn doortastend op'tre- jlen is het te danken, dat het vuur niet de zaal heeft bereikt. Ware dat het geval ge weest, de brand had ongetwijfeld een ern stiger karakter aangenomen. Hoewel de muurschotten, welke de zaal scheiden van de tooneelruimte over alle verdiepingen, althans aan de linkerzijde, gebrand hebben, is men er toch overal In geslaagd het vuur buiten de eigenlijke zaal te houden. Intusschen werden groote watermassa's in de tooneelruimte geworpen, doch het hier aanwezige materiaal was uiteraard zeer brandbaar. De requlsieten van „Frank van Wezel's roemruchte jaren", dat het gezel schap Bouber tot op gisteren In „Scala" ten tooneele voerde, waren al spoedig een prooi der vlammen. Trouwens, de geheele tooneel ruimte bood voldoende voedsel aan t vuur „Scala" ls een oud gebouw en niet bepaald van zeer hechte constructie. De groote hoeveelheden water, welke in 't vuur werden geworpen, smoorden langza merhand de vlammen. Weliswaar drong nog aan verschillende kanten rook naar buiten, vooral ook aan de achterziide uit het dak. doch branden deed het na ruim een half uur al niet meer. Hier en daar smeulde het vuur nog, doch dat was niet van groote beteekenis. Toen de rook bovendien vermin derde, kon men de aangerichte schade ln oogen'chouw nemen. De tooneelruimte ls geheel uitgebrand en alles wat zich in de onmiddellijke nabijheid daarvan bevond eveneens. In de zaal is al leen waterschade aangericht, welke zich overigens nog beperkt heeft tot het voorste gedeelte en de orkestruimte. Verbintenis tot het 45e in plaats van het 50e levensjaar. In verband met het bepaalde in de gewij zigde Dienstplichtwet is thans vastgesteld, dat de res -officieren, benoemd onder vigueur van de oude Militie-, Landweer- of Land stormwet, of onder vigueur van de Dienstpl.- wet, tot het reserve-perroneel blijven be- hooren, tot den len October van het jaar, waarin zij 45 jaar oud worden. Voorheen was dit tot hun 50ste jaar. Een droeve tocht Er zullen postzegels uitgegeven worden ten bate van het Fonds tot Herstel van de Goud sche glazen. (blz. 1, 1ste blad) De luchtpostzegels zullen binnenkort ge bruikt kunnen worden als gewone frankeer zegels voor het binnenlandsch verkeer. (blz. 1, lste blad) By een brand in het theater „Scala" te 's-Gravenhage is de geheele tooneelruimte uitgebrand en zyn de daar aanwezige décors verloren gegaan. (blz. 1, lste blad) Mr. H. Smeenge als voorzitter van Schut* tevaer gehuldigd. Hy is benoemd tot groot officier in de orde van Oranje-Nassau. (blz. 2, 3de blad) De Boltha te Den Helder officieel geopend. (blz. 1, 2de blad) Z. H. Exc. Mgr. Pacificus Bos behouden in Borneo aangekomen. (blz. 1, 3de blad) Volgens officieel bericht is de toestand ln Portugal rustig. (blz. 1, 3de blad) Bloedige botsingen te Madrid. (blz. 1, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.72 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.20, overmorgen 7.22. Ond. afd. R.K. Volksbond Gemeentelijk Concert Gebouw FEESTCONCERT 12 APRIL 1931 Alle Eere-leden, Donateurs, Kunstmin nende leden, Begunstigers en Genoo- digden worden beleefd en dringend verzocht vóór 8 uur in de zaal te wezen. H.H. Zangers, komt op tijd jj f Verboden te rooken Buitengewone vergadering van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Zooals bekend is, voeren in verschillende gemeenten (ie organisaties der winkelbedien den actie om te komen tot sluiting der win kels op een middag in de week. Zij vragen daartoe toepassing van art. 6 der Winkel sluitingswet Waar het gevaar niet denkbeeldig is, dat bij de verdere behandeling van deze aange legenheid een minder juiste opvatting van art. 6 der Winkelsluitingswet weerklank zal vinden, heeft de Ned. R. K. Middepstands- bond besloten een buitengewone landelijke vergadering te wijden aan de toepassing van Werktijdenbesluit en Winkelsluitingswet. De vergadering, waartoe alle georganiseer de R. K. Middenstanders toegang hebben, zal worden gehouden op Maandag 20 April a.s te 2 uur in Utrecht, in de groote zaal van Hotel I'Europe, Vreeburg. Door een drietal sprekers zal hier de strekking en toepassing van art. 6 der Win- ke'si.uitingswet in het licht worden eestsld. Het woord zullen voeren de heeren mr. Van Helenberg Hubar, Van Gemert en P. J. M. van Tetering. Boven Caïro Het Luchtschip „Graf Zeppelin" is gister middag te vier uur boven Caïro verschenen. Het ruim van de „Victoria", waarin straks de lykkisten zullen worden geborgen, wordt vóór het vertrek gesloten Afscheidsreceptie De zeer druk' bezochte avondreceptie, die gisteravond gehouden werd door den vice- admiraal en mevrouw Quant, naar aanlei ding van het aftreden van dezen vlagofficier als Commandant der Marine te Willemsoord, werd o.m. bezocht door een denutaüe van het hoofdbestuur der Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot." De voorzitter, de heer H. M. van Bemme- len, vertolkte daarbij ce gevoelens an „Onze Vloot" en bood den admiraal u.t dankbaar heid voor hetgeen hij voor de vloot heeft gedaan, een grooten gedennscbctel aan, ver vaardigd door de Po: celeinen Fies te Delft. Op den schotel staat vermeld naam en kwaliteit van den scheidenden admiraal met vermelding van de data van het aanvaarden en neerleggen van het oommandement der marine te Willemsoord, zoomc-de het mono- :ram en de naam der veieenisl.ig. Op het midden van den scnotel is een "raaie afbeelding aangebracht van Hr. Ms. Kruiser „Java", wasrover oen admiraal by eerste indienststelling het bevel werd opge dragen.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1