Buitenlandsch cdCieuws PSRii FEUILLETON RéW2^7M *Dc zachte en peuripe rooktabak P THEEREN-BAAI Hoofdpijn en Kiespijn DE DROOMER DERDE BLAD SATERDAG 11 APRIL 1931 BLADZIJDE 1 De toestand in Spanje blijft onrustig Bloedige onlusten in Madrid Het geschil met Nieuw-Zuid-Wales De mijnwerkers- internationale bijeen De revolutiotmaire onrust in Portugal Belangrijke kwesties aan de orde De opstand in Venezuela De crisis in Thtiringen Alexandra Tolstoi „Slechts één naam op aller lippen" Echecs voor Lang De publieke vermakelijkheden op Zondag in Engeland Koning George blijft vooruitgaan Gemengde uiten ïandsche cBerichten Een schoolstaking in Brunswijk Burgemeester gearresteerd KORT NIEUWS ONZE OOST De salarisverlagingen KERKNIEUWS Voor de kinderen in Rusland W A verzacht de pijn geneest de wond LÉT ECHTE FR1ESCHE SEDERT 1753 20-50ct. per ons Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen Z. H. Exc. Mgr. Pacificus Bos Sl. Clemensretraitenhuis te Noordwijkerhout INGEZONDEN Mijnltardt's Poeders STOOMVAARTLIJNEN Te Madrid hebben bloedige botsingen plaats gehad tusschen werkloozen en studenten eenerzijds en Spaansche legionairs ander zijds. Onder communistische leiding trokken Werkloozen en studenten dpor de binnenstad van Madrid naar het Tehuis der Nationa listische Legionairs, waar het tot wanorde- liikheden kwam. Een werklooze werd doode- lijk gewond. Men vreest, dat deze gebeur tenissen zullen worden gebruikt als motief voor de afkondiging van een algemeene Sta Icing. Te Barcelona hebben syndicalisten de Bank van Catalonië overvallen. Het aan wezige personeel werd met revolvers in be dwang gehouden, terwijl de kassa werd leeg geplunderd. De daders wisten te ontkomen met een buit van 150.000 peseta's. De ge ruchten over de vermeende aanwezigheid van majoor Franco nemen steeds vasteren vorm aan. De politie heeft uitgebreide veiligheids maatregelen getroffen. Op het vliegveld zijn mitrailleuses opge steld. Fascistische partij in de maak? Er loopen hardnekkige geruchten, dat po gingen in het werk worden gesteld om in Spanje een fascistische partij te stichten. Het schijnt, dat een aantal artillerie-officieren bijeenkomsten houdt, waarin over de moge lijkheid tot stichting eener dergelijke partij wordt beraadslaagd. „El Liberal" en „El So- cialista" melden, dat de' zetel der nieuwe partij, welke den naam van „Spaansche Actie" zal dragen, te Barcelona zal worden gevestigd. De leden worden gerecruteerd uit de vrije vakvereenigingen, de monarchisti sche groepen en de Patriottische Unie. De namen van de generaals Martinez Anido en Barrera als leiders worden genoemd, terwijl twee bekende Italiaansche fascisten als „technische adviseurs" optreden. De geheele beweging zou door bekende financiers wor den gesteund. Volgens de „Liberal" zou de nieuwe partij midden April geheel georganiseerd zijn, waarna zij haar eerste bijeenkomst in een der schouwburgen van Barcelona zou hou den. De raadsverkiezingen De nog niet volledig bekende resultaten van de enkele candidaatstellingen voor lid van de gemeenteraden geven 11.472 monarchisten, 1391 anti-monarchisten. Opgemerkt dient te wordeny dat wil een candidatuur worden erkend,-twee gemeente raadsleden of oud-gemeenteraadsleden den candldaat moeten stellen. Deze bepaling be gunstigt de candidatuur van monarchisten. De Australische Bondsregeering heeft een bevel tot betaling tegen de regeering van Nieuw Zuid-Waies uitgevaardigd. Zij elscht betaling van de rente, die per 1 April aan Engelschen banken moest worden uitge keerd en tengevolge van de veigering van de regeering te Sydney door de federale regeering moest worden voorgeschoten. De Londensche City volgt met gvoote be langstelling den parlementairen strijd in Australië en de uitgifte van 18 millioen pond aan bankpapier, waarvoor voorloopig geen dekking aanwezig is, hetgeen der halve als een inflatiemaatregel moet wor den beschouwd. Dinsdag zal deze kwesrie waarschijnlijk reeds in het Darlement aan de orde komen. Het deficit op de begroo ting van de Bondsregeering voor de eerste negen maanden van het financieele jaar, dat op 30 Juni sluit, bedraagt 19.953.000 pond. De beweging breidt zich uit „Paris Nouvelles" verneemt uit Lissabon, dat, ondanks de optimistische verklaringen der regeering, de toestand in Portugal meer dan ernstig is. De garnizoenen van Punta Delgada en Angra do Hervismo op de Azoren zouden zich bij den opstand op Madeira heb ben aangesloten. De regeering beraadslaagt permanent in de kazerne van het derde regiment artillerie en overweegt het afkondigen van den staat van beleg te Lissabon. E zijn talrijke personen, o.a. de voormalige ministers Camacho en Limoen, gearresteerd. De post- en telegraafkantoren, zijn militair bezet. Geen revolutie Blijkens diverse telefonische informaties te Lissabon, vinden de verschillende buiten- landsche berichten betreffende het uitbreken van een revolutie in Portugal geen bevesti ging. In het geheele land heerscht rust. Te Lissabon is de politie versterkt. Cava- lerieoatroullles doorkruisen de stad. Eenige vliegerofficieren zijn uit, vrees voor arrestatie gevlucht. Naar e°meld wordt zijn zij over de Spaansche grens ontkomen. De belangrijkste spoorwegstations zijn 'loor mi litairen bezet. Talrijke geruchten doen de ronde. Zoo wordt medegedeeld, dat de naar Madeira gedirigeerde tcnepen geweigerd heb ben op te treden tegen de insurgenten. Een bevestiging van deze mededeeling kon evenwel niet worden verkregen. Optimisme in offlcieele kringen. Het Fortugeesche Ministerie maakte gis teren officieel bekend, dat uit al'e deelen van het land geruststellende berichten ont vangen worden. Niettemin zal de regeering de door haar genomen voorzorgsmaatregelen van kracht laten, ten einde ieder eventueel verzet in de kiem te kunnen smoren. Volgens deze proclamatie zou ook de si tuatie op Madeira aann'srkelijk gunstiger zijn. Het eenige gevolg der ->n uster zal zijn een veroordeeling der insureentenieiders. Vliegerofficieren ontsnapt Volgens de laatste berichten uit Portugal heeft de regeering het vliegkamp Amadora laten bezetten. De opstandige vliegerofficieren waren toen echter reeds per vliegtuig ovei de Spaansche grens ontkomen, in weerwil van het feit, dat zij ondertusschen nog een noodlanding moesten maken.' Te Brussel heeft de Mijnwerkersintema- tionale onder voorzitterschap van Joseph Dejardin vergaderd. Aanwezig waren: voor België De Lattre en Lombard; voor Frank rijk Quentin en Bard; voor Duitschland Limbertz, Berger en Schmidt; voor Engeland Cook en Edward; voor Polen Stanczyk en voor Nederland Van der Bilt. In de vergadering hebben verscheidene af gevaardigden verslag uitgebracht over: le. den toestand van de mijnindustrie in hun land en over de loongeschillen, die er hangende zijn. 1 2e. de toeneming van de werkloosheid en van de kol en voorraden. Na langdurige besprekingen over den in ternationalen toestand werd de volgende motie aangenomen: „De Mijnwerkers Internationale stelt vast, dat overal loonsverlaging toegepast is of dreigt te worden. Desondanks worden de levensvoorwaarden voor de mijnwerkers met den dag slechter; geeft nogmaals uiting aan haar eisch, dat de arbeidstijd in de mijnen verkort worde; oordeelt intusschen, dat nog andere maat regelen genomen zijn om een einde te ma ken aan de huidige economische wanorde; besluit een buitengewone internationale vergadering te houden in Juli a.s om maat regelen te beram°n voor het geval, dat de Volkenbond in zijn afzijdige houding mocht blijven volharden; en verzoekt den Iandelijken mijnwerkers bonden onmiddellijk te beginnen met het voorbereiden van rapporten over de midde len, die toegepast moeten worden om de fouten van het huidige stelsel te verbeteren." De vergadering heeft zich daarna bezig gehouden met den arbeidstijd in de mijnen en met de internationale ontwerp-conventie van het I. A. B., welke Conventie voorgelegd zal worden aan de Arbeidsconferentie. die in Mei a.s te GenèVe gehouden wordt. Men besloot vast te houden aan een maximum arbeidsdag van zeven uur. Verder zal men blijven eischen, dat de bruinkolenmijnen in dezelfde conventie opgenomen zullen wor den. De vergadering besloot vervolgens een aanvullend artikel op de conventie in te dienen, waarin bepaald wordt, dat de rati ficatie van de conventie door een land in geen geval ertoe mag leiden, eventueele reeds bestaande gunstiger voorwaarden niet te doen vervangen door die, welke in de con ventie neergelegd zijn. Na afloop van de besprekingen hield de Mijnwerkersinternationale .en gezamenlijke vergadering met het Uitvoerend Comité van het I. V. V., dat eveneens op het dgenblik te Brussel bijeen is teneinde een gemeen schappelijke houding te bepalen voor de be spreking van het steenkolenvraagstuk op de a.s. conferentie te Genève. De bijeenkomst werd geleid door den voorzitter van het I. V. V., Citrine. De secretaris van de Mijnwerkers Inter nationale, De Lattre. gaf en uiteenzetting van de houding, die de mijnwerkers zullen aannemen ten aanzien van de internationale conventie, betreffende den arbeidstijd in de mijnen. Verscheidene afgevaardigden licht ten het standpunt van de mijnwerkers nader toe. Als resultaat van de besprekingen kan men zeggen, dat er volmaakte overeenstem ming bereikt is onder de arbeidersorganisa ties ten opnehte van de in Genève aan te nemen houding. Berichten overdreven genoemd. Over de onlusten in Venezuela wordt van gezaghebbende zijde medegedeeld, dat van een werkelijken opstand geen sprake kan zijn. Op de plaatsen waar groote gevechten zouden zijn geleverd, liggen slechts onbe duidende dorpen, welke ver van de kust zijn verwijderd. De berichten welke door de op standelingen verspreid worden, zijn schro melijk overdreven. Een minderheldsregeerlng? Nu de nationaai-socialisten Frick en Marschler uit de coalitie-regeering van Thtiringen zijn weggewerkt, op initiatief van de soc., die moties van wantrouwen tegen hen hebben ingediend, welke door de D. Volkspartij werden gesteund, zijn de bespre kingen begonnen over de aanvulling van het rompkabinet, daar de overige leden er niet aan denken hun zetelt op te geven. Een eisch van de nationaal-soc. tot her kiezing van hun twee voormannen in de regeering, heeft de D. Volkspartij kort en krachtig afgewezen. Waarschijnlijk zal Thtiringen verder door een burgerlijke minderheidsregeering geleid worden, samengesteld uit le vertegenwoor digers van de trouw gebleven coalitiepar tijen, nl. Landvolk, Economische Partij en D. Volkspartij, welke de soc. partij zou steu nen voor de afdoening van de begrooting. Een soortgelijke toestand dus als in het Rijk. Men neemt aan, dat de socialisten zien bij deze regeling zullen neerleggen, daar zij van een verkiezing thans, geen versterking van hun positie verwachten. Niet in Canada toegelaten De Canadeesche autoriteiten weigerden definitief aan Alexandra Tolstoi, de dochter van wijlen Leo Tolstoi, den bekenden Rus- sischen schrijver, toestemming te verleenen om naar Canada te komen, omdat zij geen geldig paspoort kon toonen. Alexandra Tolstoi vertoeft thans in Japan en maakte dezer dagen bekend, dat de con sulaire autoriteiten der Sovjets haar geen paspoort voor Canada vilden verstrekken. Die van den Duce Het Italiaansche Kamerlid Scorza, opper bevelhebber van de „Giovani fasci di com- battimento", de fascistische jeugdorganisatie, heeft de volgende circulaire tot de verschil lende afdeelingen in de provincie gericht: „Ter gelegenheid der jeugdbijeenkomsten is het gebruik ingevoerd onder de jeugdige „zwarthemden", om liederen te zingen, waar in de leiders van het fascistisch regime wor den verheerlijkt. Ik wensch dat met deze ge woonte wordt gebroken. Slechts één naam rr.oet op aller lippen en in aller harten zijn, die van den Duce".... Tweemaal een zaal geweigerd De premier van N. Z.-Wales, Lang, heeft in de laatste paar dagen tweemaal een échec geleden. De gemeenteraad heeft hem toestem, ming geweigerd om een vergadering te hou den in het stadhuis en het bestuur van het tentoonstellingsgebouw heeft hem het ge bruik van dit gebouw geweigerd, omdat hij onbehoorlijk handelde door opzettelijk ver plichtingen tegenover Londen niet na te komen. De tekst is bekend gemaakt van het door den Minister van Binnenlandsche Zaken, Clynes, in het Lagerhuis voor het reces in gediende Wetsontwerp inzake publieke ver makelijkheden op Zondag. Het ontwerp voorziet in het geven van vergunningen door graafschaps- of gemeen teraden in Engeland Voor muziek- of bios coopvoorstellingen, tentoonstellingen en openbare debatvergaderingen. De vergunningen zullen verleend worden op voorwaarde dat de baten voor weldadig- heidsdocleinden aan den Raad zullen worden afgestaan en dat den employé's een vrije dag in de week zal worden toegestaan. Het wetsontwerp geeft geen verlof voor tooneeluitvoeringen. Medegedeeld wordt, dat de toestand van den koning steeds vooruitgaande is. Lord Dawson of Penn heeft Z. M. gisteren niet bezocht. Dit was deze week voor het eerst, dat de geneesheer een dag kon over slaan. Als voorzorgsmaatregel zal de koning de komende dagen nog zijn kamer moeten houden. Het is nog niet vastgesteld, of de koning zijn voorgenomen bezoek aan de New Mar ket-races, welke aan het einde der maand gehouden zullen worden, zal houden. 75 pet. van het aantal kinderen staakt Een staking der schooljeugd in Brunswijk omvatte, naar gemeld wordt, alle openbare scholen. In Wolfenbüttel zijn van de 282 leerlingen slechts 18 in de klas verschenen, terwijl in Schoeningen alle kinderen waren weggebleven. Van de ongeveer 3000 kinderen, die in Brunswijk de openbare scholen be zoeken, was meer dan 75 pet. absent. Afgevaardigden van den Ouderraad bega ven zich 's middags naar het ministerie ten einde besprekingen te voeren met de overheid. Zij werden evenwel niet ontvan gen. Iedere bespreking met hen wordt van de hand gewezen. Het ministerie van Volksopvoeding heeft een proclamatie uitgevaardigd waarin er op wordt gewezen, dat op het doen deelnemen .aan de staking door kinderen van den school- plichtigen leeftijd geldboeten staan tot 150 mark, subs, gevangenisstraffen tot 14 dagen. De politie-autoriteiten moeten optreden tegen handelingen, welke ten oei hebben, het be zoek aan de scholen tegen te gaan. De aanleiding tot deze staking was een besluit vin de regeering om een aantal on derwijzers te ontslaan. De Ouderraad had zich solidair met de onderwijzers verklaard en de kinderen niet naar school gestuurd. Kinderen, die toch probeerden in school te komen, werden door posten daarvan terug gehouden. Te Wolfenbüttel werden vier pos ters gearresteerd. Onder hen bevond zich een der ontslagen onderwijzers. Verdacht van aansporing tot moord en verduistering De burgemeester van de gemeente Herms- dorf, in Saksen, is gearresteerd, wegens vermoedelijke aansporing tot moord en ernstige verduisteringen. Burgemeester Bemer zou zijn vroegeren knecht hebben aangezet tot moord op den zandgroevebezitter Schmidt, te Pleissa, om in het bezit te komen van diens levensver zekeringspremie van 30.003 Mark. Hiertoe zou hij den knecht in het bezit hebben gesteld van een gummiknuppel en een re volver. Intusschen is uit een onderzoek van de gemeentekas gebleken, dat er verduisterin gen zijn gepleegd, die in de tienduizenden loopen. Het juiste bedrag kon nog niet vast gesteld worden. Geruimen tijd geleden is Bemer al eens disciplinair vervolgd; hij is er toen met een geldboete afgekomen. In den afgeloopen nacht heeft te Görlltz een 34-jarige vrouw zichzelf en haar beide kleine kinderen door gasverstik- king van het leven beroofd, waarschijnlijk op grond van maatschappelijken nood. De .Parljsche politie heeft gisteren een razzia gehouden in de wijk achter de Bastille. Er werden 200 personen gear resteerd, waarvan het meerendeo), na ver hoord "te zijn, weer op vrije voeten werd ge steld. De Sowjet-regeering heeft beslo ten, den Moskouschen correspondent van de „Neue Freie Preste", Nikolaus Basmckes, uit de Sowjet-Unie uit te wijzen, aangezien hij in een telegram over dwangarbeid in de Sowjet-Unie mededeelingen heeft gedaan. Vragen van het Eerste Kamerlid Moltmaker Het Eerste Kamerlid, de heer Moltmaker, heeft den minister van Koloniën de volgen de vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de voorgenomen loonsverlaging van de Indische ambtenaren, ingaande 1 Juli 1931 met 5 pot. en opnieuw 1 Jahuari 1932 met nog eens 5 pet.? Heeft de minister zelf mede zijn Invloed doen gelden op deze vermindering der wed den? Acht de minister dan de politiek juist, de toch al niet buitengewoon hooge inkomsten der Indische ambtenaren opnieuw te doen verlagen? Is den minister bekend hoe een storm van verontwaardiging is opgegaan onder de straks gedupeerde ambtenaren? Is de minister ook niet van oordeel dat de voorgestelde financieele bezuinigingen op de Indische begrooting geen belangrijke finan cieele gevolgen kunnen hebben voor het Rijk? Is de minister niet van meening, dat, zoo noodig in overleg met de Indische autoritei ten, het van een verstandig beleid zou ge tuigen de voorgenomen salarisverlaging niet te doen doorgaan? Is de minister dan bereid, die maatregelen te overwegen, welke kunnen leiden tot het door den steller der vragen beoogde doel: de rust in de gelederen der ambtenaren te doen terugkeeren? Algemeene Kindercommunie in het bisdom 's"Hertogenbosch Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen publiceert in „St. Jansklokken" het volgend schrijven: „Uit de voorschriften van Z.H. Paus Plus XI, verleden jaar o.a. ook over de gebeden na de H. Mis gegeven, blijkt duidelijk het S'<C- R- BKaMfesg innig verlangen van den H. Vader, dat de geheele wereld Gcd een heilig geweld aan doe, om den terugkeer tot God voor het zoo ver van Hem afgedwaalde ongelukkige Rusland te verkrijgen. De Rector van de kapel der alom ver eerde H. Theresia van het Kindje Jesus te Hermance (Genève) vatte onlangs de gedachte op, 's Pausen verlangen te bevor deren door het instellen van een jaarlijk- schen algemeenen Communiedag van alle kinderen, ten einde Gods ontferming en hulp af te smeeken over de Russische kin deren, wier lichamelijke, zedelijke en gods dienstige ellende ons allen, doch vooral onze kinderen met deernis moet vervullen. Hij wilde die algemeene Kindercommunie jaarlijks doen plaats hebben, zoolang de dieptreurige toestand in Rusland voort duurt, stelde die H. Communie onder de be scherming en de voorspraak der Kleine H. Theresia, en sloeg voor, daarvoor aan te wijzen den 8 Mei, den verjaardag der éérste H. Communie der H. Theresia of den daar op onmiddellijk volgenden Zondag. Gesteund door de volle goedkeuring van zijn Bisschop, richtte hij tot alle Bisschop pen der wereld het eerbiedig en dringend verzoek, ook voor hunne Bisdommen tot de instelling van dien jaarlijkschen alge meenen Kindercommuniedag wel te willen overgaan. Overtuigd door die instelling geheel in den geest van Z. H. den Paus te handelen, geven Wij gaarne gevolg aan dat verzoek en stellen Wij hierbij dezen Algemeenen Kindercommuniedag voor de Russische kin deren in voor -ons Bisdom. Wij noodigen bovendien al onze Geeste lijke Herders uit, in het vervolg, zoo lang de Russische toestanden dit wenschelijk maken, jaarlijks op 8 Mei of den daarop volgenden Zondag de kinderen hunner parochie de gelegenheid tot die algemeene H. Communie te bieden en deze op gepaste wijze te bevor deren. Wij vertrouwen, dat de kinderen, aange spoord door hunne ouders en onderwijzers, in grooten getale aan dien oproep zullen gevolg geven en aldus in de maand der H. Maagd en Moeder Gods Maria, op hare moederlijke voorbede en door de in te roe pen bescherming der Lieve Kleine Theresia, Gods goedertlerendste gunsten over hunne lijdende Russische broertjes en zusies snoe- dig en in de ruimste mate zullen doen neerdalen. Bezoek van den Aartsbisschop Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, aarts bisschop van Utrecht, heeft Donderdag een bezoek gebracht aan Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen, bisschop van Roermond. Op Borneo aangekomen Blijkens in het Capucijnerklooster te 's-Hertogenbosch ontvangen bericht zijn Z. H. Exc. Mgr. Pacificus Bos en zijn mede broeders-missionarissen, die begin Maart naar de missies van Borneo en Sumatra vertrokken, aldaar behouden aangekomen. Naar wij vernemen, zullen er te Noordwij kerhout voortaan ook retraiten worden ge geven aan vrouwen en meisjes. De eerste retraite voor meisjes begint op 19 Mei Aan melding bij de Directie van het Retraiten- huis. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk HOLLAND—DENEMARKEN. Onder dit opschrift is de laatste drie ja ren in de katholieke pers een oproep ver schenen, die gericht was tot katholieke fa milies met het verzoek, een katholiek Deensch kind als gast uit te noodigen in de groote vacantie. Indien men de verhoudingen kent, waar onder deze kinderen leven, en den gezegen- den invloed heeft kunnen waarnemen, dien het verblijf in Holland in een goed katholie ke familie op deze kinderen uitoefent, dan verwondert men er zich niet over, dat ook dit jaar de oproep wordt herhaald. Het zijn geen kinderen, die herstel van zwakke gezondheid zoeken, doch kinderen van gegoede families, maar die levende on der eene religieus onverschillige bevolking, waarvan nog niet 1 pCt. katholiek is, gees telijke hulp behoeven, tot versterking van het geloof en van den katholieken geest. Vol vertrouwen op de christelijke liefde mijner Hollandsche geloofsgenooten, kom ik tot allen, die het kind een geschikt milieu kunnen bieden, was- door het goede voor beeld ongemerkt een heilzame invloed wordt uitgeoefend die zooals de ondervinding zullen spoedig bedaren door Vraag daarom Mijnhardt's Hoc'dpijn- poeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koo- pen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist leert, strekt tot zegen van kinderen en ouders. Ik kom tot u met de bede ter liefde Gods het offer te brengen, en een kind uit te nod- digen in de groote vacantie, om het de ge legenheid te geven zich te laten bezielen door het volle katholieke leven. Men gelieve tegelijk met de uitnoodiging eenige inlichtingen te geven, die gewenscht zijn, om de kinderen te kunnen plaatsen in de families, waar ze zich kunnen thuis ge voelen. 1. De kinderen zijn in den leeftijd van 12 tot 18 jaren, jongens en meisjes, gezond naar ziel en lichaam. 2. Zij betalen zelf de reis, heen en terug. 3. Zij stammen van nette families, zijn bij na alle leerlingen van gymnasium of hoo- gere burgerschool en kennen daarom een weinig puitsch. 4. De'groote vacantie begint in Denemar ken 1 Juli en duurt tot ongeveer 10 Au gustus. PATER A. SMITZ, O.M. CONV. Bispegade 12 Nykóbing F. (Denemarken). Stoomvaart Mij. Nederland JAN PIETERSZ. COEN (thuisr.) 10-4 te Genua. TARAKAN (thuisr.) 10-4 te Suez. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij ACHILLES 9-4 v. Alicante te Barcelona. AURORA 10-4 v. Amsterdam te Rotterdan BODEGRAVEN (uitr.) 9-4 v. Valparaiso n. San Antonio. CERES, Algiers-Rott; pass. 9-4 Eastbourne. CLIO 9-4 v. Cephalonia n. Algiers. COLOMBIA 9-4 v. Amsterdam te Ham burg. DOROS 9-4 v. Messina n. Palermo. HERMES 9-4 v. Hamburg n. Amsterdam. IRIS Amst.-Kopenh. p. 10-4 Holtenau. JUNO 10-4 v. Amsterdam te Hamburg. NEREUS 8-4 v. Danzig n. Stettin. ORION 9-4 v. Triëst n. Fiume. PERSEUS 10-4 v. Amst. te Rott. PLUTO 9-4 v. Kopenhagen n. Aarhus. THESEUS 9-4 v. Stettin n. Amsterdam. ULYSSES 9-4 v. Varna n. Stamboul. VENUS 9-4 v. Malta n. Roiterdam. Kon. Holl. Lloyd EEMLAND (thuisr.) pass. 9-4 nam. II u. Ouessant; 11-4 's avonds te IJmuiden ver wacht. MONTFERLAND (uitr.) 9-4 te B.'Ayres. Holland - Amerika -Lijn ALDABI (thuisr.) 10-4 te Genua. NIAS 9-4 v. Hamburg te Danzig. Holland-Afrika-Lijn ALMKERK thuisr.) 10-4 te Antwerpen. JavaNew-York-LUn KOTA BAROE, New-York n. Java, 10-4 te Sabang. Rotterdamsche Lloyd BALOERAN (thuisr.) 9-4 nam. 6 u. v. Port Said. DJAMBI 10.4 v. Rott. te Hamburg. KEDOE (thuisr.) pass. 8-4 Finisterre. TJERIMAI (thuisr.) 10-4 v. Singapore. Pacific-Java-Bengalen-Lfln ALWAKI (thuisr.) 9-4 v. Santos. Stoomvaart Mij. Oceaan AGAPENOR, Japan-Amst.; 9-4 te Singa pore. AUTOLYCUS, Japan-Rott.; 9-4 v. P. Swettenh. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ARGUS 9-4 v. Snodland te Poole. AVENTURA, m.s„ Raap 8-4 v. Dornbusch te Hamburg. BATAVIER TV 10-4 v.m. 7 u. 40 v. Rott. te Gravesend. JANTJE, m s. 9-4 v Horsens te Holtenau. MOLENWATER 9-4 v. Mar del Plata n. Rott. NEERLANDIA, lichter, per sleepb. Utrecht, 9-4 v. Blexen t Hamburg. FRISIA. lichter, per sleepb. „Vlaanderen", 10-4 v. Rott. te Hamburg. PARKHAVEN 10-4 400 mijl Zuid v. Cape Race. Mobiic n Bremen. PROF. BUYS 9-4 v. Harlingen te Huil. STAD ZALTBOMMEL 9-4 V. Rott. te Oran. TELA 9-4 Ouessant, gep., Rott. n. Oran. ZUID-BEYERLAND 9-4 v. Gothenburg n. Gdingen. 26. HOOFDSTUK XXII. Besluit. A's er een bom tusschen de aanwezigen op de Abbey was geworpen, dan waren zij niet zoo verbaasd en ontzet geweest, als bij de woorden van het meisje, dat zij ge kend hadden als Miss West. „Kom, Mrs. Hastings," noodigde de zaak waarnemer, „neem de plaats in die u toe komt." Zij gaf hieraan gehoor, maar, eer zij zit ten ging, kuste zij teeder degene, die ge durende al die maanden de rol had ge speeld van de weduwe van Philip Has tings, en vroeg zacht: „Is u nu tevreden?" Ronald, die dicht bij Fay zat, fluisterde haar in: „Nu kunnen wij de hoop wel opgeven, want nu zal het Simon worden; en jij en ik, Fay, we mogen verder samen arm zijn!" Droevig zei ze: „Niet samen, maar ieder voor zich." „Geen denken aan," sprak hij beslist. „We gaan verder samen het leven door; daar hoef je je niet tegen te verzetten!" Toen Nancy eenmaal had plaats geno men, keek ook zij het gezelschapje rond eu haar blik bleef op Simon rusten, dien zb noodde „Simon, wil je naast me komen staan?" Natuurlijk gehoorzaamde hij. Maar, ver baasd als hij was, als de anderen, over dien plotseling veranderden staat van zaken, was het nog in het geheel niet tot hem door gedrongen. welke de gevolgen zouden we zen voor hém. „De verklaring is toch eenvoudiger, dan gij allen wei denkt," begon zij met vaste stem. „Ik ben de dochter van Annette fcasi die, zooals gij dikwijls gehoord zult heb ben, de eerste en de laatste liefde was van uw neef Phüip. Zij, mijn dierbare moe der dus, was eens met hem verloofd, maar door nicht Annette," en zil legde de hand op den arm van de oudere dame, „want zij was al mijn nicht Annette lang eer zij dit van u allen werd, die de beste vriendin uit haar jeugd was, werd de ver loving verbroken. Dit kwam zoo: nicht Annette, of zooals ik haar nu aan u moet voorstellenMiss Lister, was aan het tooneel gegaan, en zóó zeer had zij dit leven lief, dat zij mijn moeder overhaalde, er zich ook bij aan te ,:hr ten. Dit heeft zij zich gedurende al die jaren nooit vergeven; want het leidde tot het verbreken van de verloving en had uw neef groote droefheid bezorgd. Nu. mijn moeder was niet gelukkig on het tooneel en na twee laar verliet zij het en trouwde met kapitein Jast van de fusi liers, die een paar jaar later in Egypte sneuvelde." Zij keek even naar Maud. „Hadt je in het officiersboekje naar den naam van East, in plaats van naar dien van West gekeken wat mijn tooneelnaam was dan zou je 'm gevonden hebben." Maar om nu voort te gaan: ik verloor al vroeg mijn vader en mijn moeder. Ongeluk kig heeft mijn voogd mijn fortuin verspeeld, en, daar ik dus zonder vrienden en zonder geld de wereld in moest, besloot ik ook aan het tooneel te gaan. Met niet al te veèl moeilijkheden werd ik geengageerd bij een reizend tooneelgezelschapmaar ik vond het leven daar ondragelijk en dacht er reeds over, een andere betrekking te zoeken, toen ik de oude vriendin van mijn moeder ont moette, mijn geliefde nicht Annette En hierna zijn wij nooit meer van elkaar gegaan. Zij voegde zich ook bij een gezel- schap, waarvan de directeur de eenige was, die mij een positie bood; dus offerde zij haar eigen vooruitzichten aan mij op. En zoo is zij steeds mijn moederlijke vriendin gebleven. Met dat gezelschap, the Stanyon, maakten wij reizen in het buiten'and en toen wij in Egypte waren, werd ik ziek. Het ge-elschap ging juist omtrer.;, dien tijd fail liet, zoodat nicht Annette me' mij. ziek, troosteloos daar in het verre land zat. Toch heeft zij er mij doorgehaald en wis ik al herstellende, toen wij het pad kruisten van den hoffelijksten. edeisten man, dien ik ooit ontmoette, uw neef Philip." Hier wachtte zij even, maar, daar nie mand sprak, ging zij voort: „Nicht Annette had uw neef Phi'ip goed gekend in den tijd, dat mijn moeder met hem verloofd was Maar daar zij -dch be wust voelde, hoe het voor een deel héér schuld was, dat de verloving verbroken werd, zag ze er in 't eerst tegen op, zich aan hem bekend te maken. Maar, daar zij wist, hoe edelmoedig hi) was, besloot zij, om der wille van mij, deze gelegenheid niet te laten voor bijgaan. Op een avond bevonden wij ons vlak in zijn nabijheid. En toen zijn blik op mij viel, dacht hij in het eerst dat zijn oude liefde herrezen was. Want ik moet treffend gelijken op mijn moeder, toen zij dienzelf den leeftijd had „Toen hij tot de ontdekking kwam, dat ik de dpchter was van Annette East, en hij hoorde van de moeilijkheden, waarmee ik te kampen had. vroeg hl; of nj, cm aer wilie van mijn moeder, die hij nooit nad opge houden lief te hebben, mü tot de zijne mocht maken. „Nicht Annette drong er eveneens op aan en zoo gaf ik toe. Hij was overtuigd, zei hij, dat zijn dagen geteld wart.il, maar hij kon niet gelukkig sterven, als hfi wist. dat het kind van Annette genoodzaakt zou zijn, in haar eigen onderhoud te voorzien. „Hij voelde voor fcnij niet de liefde van een man tot zijn vrouw maar van vader tot dochter en ik had hem dar ook dien korten tijd leeren hoogachten en eerbiedigen Maar hij schonk mij zijn naam en stelde neel zijn bezit op mij vast. Ik was echter nog geen veertien dagen getrouwd, of ik werd weduwe. En, ofschoon hij mij dikwijls had gesproken van zijn na derend einde, had hü mi) toch nooit eenige aanwijzingen gegeven, hoe ik zijn geld dan besteden moest Hij zei altijd, dat hij ver trouwen in mü had en dat ik moest doen, zooals mijn hart het mij ingaf." „Tot mij," vervolgde nu nicht Annette, rondkijkend, „wie hij in het geheel geen wrok toedroeg, sprak hij meer open. Hij wilde, dat zijn weduwe niet beperkt werd in haar vrijheid van handelen door eenigerlei voorwaarde, maar aan mij heeft hij toever trouwd de wenschen, die hem het naast aan 't hart lagen, en ik heb er nooit met iemand over gesproken „Hè, wat hadt u mü dan kunnen hel pen!" fluisterde Nancy, halfverwijtend. „Liefste, ik mocht nog niet spreken, maar ga voort met hetgeen je te vertellen hebt." (Slot volgt).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9