il mêmm f f 3000.- f750.- f250. f125. f50. f40. EEN PLECHTIGHEID OP HET R.K. KERKHOF TE BLOEMENDAAL ERNSTIG ONGEVAL IN DRENTHE dit nummer bestaat uit drie bladen MAANDAG 13 APRIL 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17740 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER ER TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL VERKIEZINGSALARM Men verwijt ons De Statendam aan den grond geloopen Geen gevaar voor schip of opvarenden 4 kinderen doodgeschoten Daarna zich zelf gedood Beeldtelegrafie Verduistering van ruim 50 mille Twee priesterjubilea De zegening van het Christus-monument Auto te water gereden Vier personen verdronken Het Moederhuis der St. Juliuna- Congregatie Politieke bijeenkomst te Amersfoort Onderwerp: het kapitalisme De ramp van de „Noordpool" Lijkdienst te Fraserburgh Mijnongeluk in Engeland Negen arbeiders zwaar gewond Reusachtige brand te Maubeuge Eenige millioenen francs schade Een nieuwe politieke aanslag te Birma Telegrafisch Weerbericht Stormwaarschuwingsdienst VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5910. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 11 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bü vooruit be U Bij contract belangryke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abnnné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden «gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerineen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide ooger J301 [BA33UO U33 Exq doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger nooit warm geloopen te zijn voor onze Provinciale Gestichten. De opmerking ls gegrond, maar een verwijt mag het hiet zijn. veeleer een loftuiting, die de katholieken verdiend hebben. De krachtige poging van den katho lieken Gedeputeerde, om althans de kosten der krankzinnigenverpleging be langrijk te verminderen, verdient volle ^aardeering. Die verpleging behoeft niet van de overheid uit te gaan. De wet gebiedt het Wet, de ervaring getuigt het niet. Overal, ook in de tien andere provin- eiën, wordt die verpleging toevertrouwd aan particuliere gestichten, die voor een Patiënt berekenen een 700 a f 850 per laar. zij, die betalen moeten, de ge- hieenten, kunnen dan ook niet tot een hooger bedrag dan 850 verplicht wor den. 't Is al prijzenswaard, dat zij dezen hiaximum-verpleegprijs betalen. Aldus krijgt ook de Provincie „slechts" 850 Per patiënt betaald. Elke patiënt kost de Provincie echter: In Medemblik 1100. In Duin en Bosch 1300. In Meerenberg 1200. Deze cijfers zijn globaal genomen, zij 2ijn lang niet de hoogste cijfers in de Provinciale historie. De Provincie be taalt dus jaarlijks per patiënt gemid deld een 350.— bij. Wat dit zeggen W1 over 'n paar duizend verpleegden begrijpt een kind. En waarom? Om zeker te zijn van plaatsruimte (wettelijke plicht der provincie)? Neen, de andere provinciën zorgen daar vol- öiaakt voor zonder eigen gestichten. Om een betere verpleging te verkrij gen? Neen. De Provincie verzorgt haar krankzinnigen goed. In doorsnee doen bet de particuliere gestichten even goed. Zou het waar kunnen zijn, dat de ge dachte „Overheidsverpleging" dus slechts een theoretische hobby is, die in de practische uitwerking aan de Pro vincie per jaar tonnen en tonnen gouds kost zonder éénig voordeel? Dit IS niet alleen mogelijk, het is zelfs ■waarschijnlijk, neen, het is zeker! Daarvoor voor grauwe theorieën behoeft de belastingbetalende burgerij Van Noord-Holland geen millioen gul den per jaar noodeloos te offeren. Men moet ons, katholieken, niet ver- Wijten, dat wij nooit weghepen met de gedachte „Overheidsverpleging". Inte gendeel mogen zij zich herzien, die prat gaan op het bezit of de exploitatie van drie „eigen" gestichten. Wij hebben zoo iets van de S. D. A. P. gehoord, wij bebben dien triumphkreet beluisterd uit bun jubelzang op eigen glorie „Wij bou wen", een onlangs verspreid verkie zingspamflet. Voor den nadenkenden kiezer houdt deze zelfverheerlijking een veroordee- bng in. Zaterdagvond om half negen is de „Sta tendam", komende van Soutnampton, waar 56 passagiers voor New-York aan öoord gin gen, nabij Cowes, op het eiland Wight, aan den grond geloopen. Het water is daar zeer ondiep en door het vallende tb schijnt de „Statendamvry vast aan den grond te zijn geraakt. Althans de twee tirepbooten, die ter assistentie uit Southampton uitgevaren wa ren, waren er Zondagavond laat nog niet in geslaagd het schip vlot te sleepen. Men verwachtte dan ook. dat het niet eerder lukken zou het schip van aen grond los te krijgen dan hedenmorgen, wanneer de vloed weer zou zijn opgekomen, netgeen om 8 uur gebeuren zou. Er bestaat niet het minste gevaar voor schip of opvarenden. Het weer is goed en de zee rustig. Nog niet vlot. Uit Londen wordt d.d. heden gemeld, dat de „Statendam" nog steeds aan den grond zit. Vier sleepbooten hebben hedenmorgen vergeefs getracht^ het stoomschip vlot te brengen, doch de wind was oorzaak, dat de vloed niet zoo hoog steeg als verwacht was. Een nieuwe poging om het schip vlot te brengen zal hedenavond bij hoog water worden gedaan. In het Zwitsersche dorpje Teufenbach nabij Horgen (aan het meer van Züricl.0 heeft een 35-jarige kantoorbediende Zater dagavond blijkbaar in een vlaag van waanzin zijn twee zoontjes, 4 en 6 jaar oud, en twee meisjes uit Ztirich, van 5 en 8 jaar, die bij hem te logeeren waren, met een revolver doodgeschoten. Daarna doodde hij zichzelf met een militair geweer. Een vaste dienst tusschen Nederland en Indië Ir. dr. N. Koomans, hoofdingenieur der telegrafie en telefonie, deelde in de te Am sterdam gehouden vergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs in een voordracht over beeldtelegrafie mede, dat begin of half Mei een vaste dienst voor beeldtelegrafie tusschen Nederland en Indië, zal worden geopend. Bediende van een effectenfirma de dader Ten nadeele van een cliënt van een ef fectenfirma aan de Keizersgracht te Am sterdam heeft een bediende, een familielid van den directeur der firma, een bedrag van ruim 50.000 verduisterd, dat hem ter hand was gesteld om daar effecten voor te koopen. Toen levering der effecten achter wege bleef volgde een klacht bij de justitie. Bij het onderzoek bleek, dat de jonge man het geld ten eigen bate had gebruikt. Na verhoor door politie- en justitle-autorlteiten Is de dader voorloopig weer op vrije voeten gesteld, daar kans op herhaling van het misdrijf of voor ontvluchting in dit geval niet aanwezig werd geacht. y: In de Kluverparkkerk werden gisteren de zilveren priester-jubilea herdacht van den pastoor, den Zeereerw. heer C. J. v. d. Valk, en den kapelaan, den Zeereerw. pater J. F. H. Dekkers Een overzicht van de plechtigheden tijdens de Hoogmis (Zie verslag pag. I, 2de blad) safe, De zegening van het Christus-monument op het R. K. Kerkhof te Bloemendaal. Pastoor Willenborg tijdens zijn toespraak bij het monument. „Resurrexi, et adhuc tecum sum, alleluia Het zijn de woorden van den Introïtus der Paaschmis, het zijn de woorden, die gegrift zijn in het GTis'uf-monument, dat Zondag middag bij het priestergraf op het R K. kerkhof te Bloemendaal plechtig werd ge zegend; het zijn ook de woorden, wlke de Zeereerw. heer t aftoor L. J. Willenborg, voor zijn toespraak na 'le zegenirz van dit mo nument als tekst bad gekozen. Door honderden parochianen en andere belangstellenden bijgewoond, begunstigd door schitteren! voorjaarsweer, had de plechtigheid der zegening van het monu ment Zondagmiddag op het R. K. kerkhof aan den Dennenweg te Bloemendaal plaats. Het staat, als bekroning van het priester graf op een heuvel van het terrein, dicht bij den ingang gelegen. Vóór de zegening had In de intieme kerk hofkapel de plechtige Vespers plaats. Daar na trokken alle aanwezigen processiegewijs naar buiten, onder het zingen van toe passelijke liederen. Na een kleinen rondgang over het kerk hof, arriveerde men aan het monument, waaromheen allen zich schaarden. Het zangkoor hief den introïtus der H. Mis van Paschen aan, „Resurrexi et adhuc tecum sum, alleluia", waarna pastoor Wil lenborg het monument zegende. Daarna beklom Z. E. den grafsteen en hield tot de talrijke menigte een geestdrif tige toespraak, waarbij hij wees op de bij zondere beteekenis van dezen dag en van deze plechtigheid, waarmede men een daad stelt van geloof, van eerherstel en van pië teit. Een daad van geloof, het geloof, dat de wereld overwint; een daad van eer herstel aan den verrezen Christus, die vooral in deze dagen in zijn Verrijzenis door de ongeloovige wereld zoo diep ge hoond en beleedigd is. Een daad van pië teit, want door de zegening van het monu ment is 't beeld 'n gewijd voorwerp gewor den, voor al wie, het kerkhof bezoekend, er een oog op zal slaan. Tenslotte dankte Z. E. het kerkbestuur en de parochianen, die hem in staat hadden gesteld, zulk een monument hier op te richten. In processie trok men daarna weder onder het zingen van Paaschliederen naar cce kapel, waar de relikwie van het H. Kruis ter vereering werd aangeboden. Zeer velen maakten na afloop der plechtig heid van de gelegenheid gebruik, het mo nument meer van nabij te bewonderen. Zondagavond omstreeks kwart over zes heeft op den Rijksweg MeppelAssen tus schen Hoogersmilde en Hylkersmilde een ern stig auto-ongeval plaats gehad, dat aan 4 personen het leven heeft gekost. Omstreeks dien tijd reed op den weg rich ting Assen een Fordauto, waarin 4 personen waren gezeten. Een luxe-wagen reed hen achterop en passeerde hen. Men heeft mo menteel nog niet precies kunnen vaststellen wat er gebeurde, maar op een gegeven oogen- blik zagen verschillende personen den Ford auto slingeren, tusschen de rails van de tram geraken, waarna tenslotte de wagen in de Drentsche Hoofdvaart terecht kwam. Ver moedelijk heeft de luxe-auto den Fordauto bij het passeeren aangereden, waardoor de laatste bekneld is geraakt, geslipt is met het voornoemde gevolg. Eenige jongelui in een autobus van een wedstrijd te Meppel naar Groningen terug- keerend, zagen ook het ongeluk gebeuren. Onmiddellijk schoten zij te hulp en ook van andere zijde kwamen personen toegesneld om te .trachten de inzittenden van den ver ongelukten auto te bevrijden. Eenige mannen sprongen in een boot en wisten door middel van scheepshaken een gat in den bovenwand van den auto, die intusschen gezonken was, te maken, waarna zij na verloop van eenigen tijd de vier inzittenden te voorschijn wisten te halen. De luxe-auto had inmiddels gestopt en na dat men het gebeurde had gezien, reed men onmiddellijk door naar Smilde om medische hulp te halen. De doktoren S. Boonzaaijer en C. Tholen waren spoedig ter plaatse en poogden door het toepassen van kunst matige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. Helaas, dit mocht niet meer baten. De doktoren konden slechts den dood c'onstateeren. De vier slachtoffers zijn de 23-jarige ongehuwde G. Kamst, de ongeveer 22-jarige, ongehuwde Jan Lanting, de 30- jari"e ongehuwde J. Uiterwijk en de 50-jarige weduwnaar Steenbergen. De slachtoffers hadden een tochtje ge maakt naar Koekange, waar een dezer dagen Steenbergen, die bakker is, een nieuwe bakkerij zou openen. In den tot bak kerswagen verpouwden Fordauto waren zij op den terugtocht naar Gieten, waar allen woonachtig zijn. De marechaussee uit Smilde was spoe dig ter plaatse en stelde een voorloopig on derzoek in. Nog in den loop van den avond werd het parket van Assen gewaar schuwd. De lpken zijn voorloopig ondergebracht in de, in de nabijheid gelegen kalkzandsteen fabriek. Uit den aard der zaak heeft het ongeval te Gieten groote beroering veroorzaakt. Nadere bijzonderheden Nader vernemen wij dat de bestuurder van den luxe-auto was de heer J. J. A. W„ ga ragehouder te Veendam. De heer W had voor den heer Heerdt, arts te Veendam, een nieuwen auto uit Rotterdam gehaald en was op weg naar huis. Nabij Smilde wilde hij een voor hem rijdenden vrachtauto uit Gieten passeeren. Hij is echter vermoedelyk te weinig naar links uitgeweken, althans de voorste auto werd in de flank aangereden en viel in de Smildervaart, met het bekende noodlottige gevolg. De auto, bestuurd door den heer W„ is later door de politie en marechaussée in beslag genomen en ondergebracht in het bouwhuis te Veendam. De politie zet het onderzoek in deze zaak voort. De Faaschdrukte verhinderde mij de vorige week een berichtje in te zenden. Dus nu het resultaat van twee weken. Haarlem bracht de vorige week van C. J.f 5, van v. D. f 1. 's Hage voegde er f 147.50 bij. Deze week Haarlem niets, 's Hage f 1075. Van Heemstede ontving ik f 2. Groote bedragen zijn het niet, maar vele kleintjes kunnen één groote maken. In het onderhavige geval waar de nood praamt zou ik wenschen, dat die kleintjes maar heel spoedig hun taak volbrachten. Als iedere lezer één gulden gaf, dan was de moeilijkheid zoo maar opgelost. Ik heb nog f 33304.46 noodig. Iedere lezer één gulden, prent dat diep in uw geheugen. 's Hage, 11 April 1931. Da Costastraat 44, Giro 88072. J. JORMA, S.J., Pastoor Bisschoppelijk Bestuurder der Julianacongregatie. Zaterdag en Zondag j.l. is in het pen sionaat „St. Louis" te Amersfoort, onder leiding van mr. C. M. J. Goseling, voorzitter der R.K. Staatspartij, de vijfde politieke bijeenkomst gehouden. Behandeld werd: het Kapitalisme. Inleidingen hielden Zaterdag prof. mr. P. Pompe, ir. M. Bongaerts en pater Lr. G. Vrijmoed O.F.M. De politieke bijeenkomst was druk bezocht 175 deelnemers en had een geanimeerd verloop. Minister mr. T. Verschuur woonde de vergadering van Zondag bü. Gisteravond vond in de kerk van Fraser burgh een zeer druk bezochte dienst plaats, gewijd aan de nagedachtenis van de om het leven gekomen opvarenden van den bij Fraserburgh gestranden Nedevianuschen trawler „Noordpool" IJmuiden 132. Ds. H. J Heida uit Viaardingen dankte namens het Nederler.dscne -oik d° verza melde gemeente en de bevolking van Fra serburgh voor het betoonde medeieven en voor de verleende hulp oy het droevige ongeval. Ds. Heida en de heer Kool uit IJmuiden dragen te Fraserburgh zorg vpor h 't opgra ven van de lijken der slachtolfers, die Dinsdag met den trawler „Victoria" naar Nederland zullen worden -.vergebracht. Gistermiddag werden in de Minorca- schacht van de Miasham-kolenmijnen in Lei cestershire negen arbeiders tengevolge van een hevige explosie zwaar gewond. De negen slachtoffers liepen brandwonden op en moes ten naar het ziekenhuis worden overgebracht, waar zij in levensgevaarlijken toestand wer den opgenomen. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. In den nacht van Zaterdag op Zondag brak te Maubeuge (Noord-Frankrijk) een brand uit in een groot warenhuis, welke brand spoe dig met groote snelheid om zich heen greep. De brand, die in den dakstoel begon, be reikte spoedig de vierde verdieping, die be woond wordt door het interne verkoopsters- personeel van het warenhuis. De bewoonsters konden zich slechts met moeite redden. De geheele brandweer van Maubeuge werd gealarmeerd, maar ondanks de krachtige blusschingspogingen bereikten de vlammen spoedig de lager gelegen verdiepingen, waar zich veel brandbaar materiaal bevond. Inmiddels had men ook de assistentie van de brandweer uit de naburige gemeenten in geroepen, en met vereende krachten slaagde men er in, de in de onmiddellijke nabijheid van het brandende gebouw gelegen Cathe dral St. Pierre tegen het vuur te beschermen. Politie en soldaten hadden de geheele omgeving afgezet en hielden het talrijke pu bliek op een afstand. Eerst vroeg jn den morgen kon men het gevaar als geweken beschouwen. Van het gebouw zijn slechts de muren overeind biyven staan. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De aangerichte schade bedraagt eenige millioenen francs. Op een Engelschen officier In Birma is weder een politieke aanslag op een Engelschen officier gepleegd. Door 'n Mohammsdaanschen landmeter werden zon der eenige aanleiding op een zekeren kapi tein Hanney drie revolverschoten gelost, waardoor de officier gewond werd. De dader kon nog niet gearresteerd worden. Hoogste barometerstand 771,0 te Valencia. Laagste barometerstand 745,3 te Jan Mayen. Verwachting: Krachtigen tot matigen, later afnemenden, Noordwesteiijken tot Weste lijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk koeler. Geseind van De Bilt hedenmorgen te 8 uur aan alle posten: Weest op uw hoede! I De inzegening van het Christus-monument op het R.K. Kerkhof te Bloemendaal. (blz. 1, lste blad) In Mei wordt een vaste dienst geopend voor beeldtelegrafie tusschen Nederland en Indië. (blz. 1, lste blad) Verduistering van ruim 50.000 te Am sterdam. (biz. 1, lste blad) Poging tot doodslag te Den Haag. (blz. 3, 2de blad) Verschillende arrestaties in verband met den juweelendiefstal te Rotterdam. (blz. 3, 2de blad) Auto in de Drentsche Hoofdvaart gereden. De vier inzittenden verdronken. (blz. 1, lste blad) De „Statendam" aan den grond geloopen. Geen gevaar voor schip of opvarenden. (blz. 1, lste blad) Jasper over de krisis in den Belgischen Congo. (blz. 2, 2de blad) In Frankrijk zijn bezwaren gerezen tegen de door Briand gevoerde buitenlandsclie po litiek. (blz. 2, 2de blad) Russische industrieele spionnage .in Duitschland. (blz. 2, 2de blad) Wakatsochi benoemd tot Japanschen mi nister-president. (blz. 2, 2de blad) Madeira zou een .zelfstandige republiek willen worden. (blz. 2, 2de blad) De gemeenteraadsverkiezingen in Spanje zijn rustig verloopen. Republikeinsche meer derheden in vele steden. (blz. 2, 2de blad) Bij een mijnongeluk in Engeland zyn 9 arbeiders zwaar gewond. (blz. 1, lste blad) Bij een autobus-ongeluk nabij Diiren wer den 12 personen vry ernstig gewond. (blz. 1, lste blad) Het Albaneesche kabinet is afgetreden. (blz. 2, 2de blad) Groote brand te Maubeuge (Noord-Frank rijk). (blz. 1, late blad) De zilveren priesterfeesten van pastoor Van der Valk en pater Dekkers te Haarlem. (blz. 1, 2de blad) Het eerste lustrum van „St. Caecilia" te Haarlem feestelijk herdacht. (blz. 1, 2de blad) Te Haarlem is de jaarvergadering van den R. K. Bond van Technici gehouden. (blz. 4, 2de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.67 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.24. De bekende Amsterdamsche menschenredder D. Rietveld, moer bekend ais Dirk de Waterdniker, werd Zondag, ter gelegenheid van zijn gouden bruiloft, door verschillende buurtvoreenigingen gehuldigd. Om met Davids te spreken: „Heel de buurt, zoo vaak verdeeld, was het vandaag weer roerend eens...." „Bruidstranen". De vrouw van den waterduiker kon de waterlanders tijdens de huldiging niet bedwingen. De zang der buurtkinderen werd haar te machtig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1