f750.- f250. f125.- f50.- f40. DH NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 14 APRIL 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17741 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Willem van oranje Onvoorzichtigheid met een revolver De gehuwde ambtenares De „Statendam" weer vlot De Encycliek Rerum Novarum Vrouwenlijk gevonden De nieuwe gouverneur-generaal Worst-tragedie De gevolgen van een vreeselijke famliekwaal Algemeen Handelsblad Generaal der Predikheeren Een vrouwenhandelaar? Een moderne kenau Simon Hasselaar Als liefde in haat verandert A. R. K- A. Loonsverlaging Prins Hendrik naar Den Helder De burgemeester van Bloemendaal neemt ontslag Met ingang van 15 Juni a.s. Wonderbare verschijning van den Verlosser Resultaat van het Kerkelijk onderzoek De aanslag op het Sovjet-gezant schap te Warschau De Ford-kwestie Remarque-film in brand gevlogen Motorongelukken VOORNAAMSTE cXIEUWS J. J. WEBER St ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Een zeldzaam jubileum Koning Alfonso zal niet aftreden Hij zou niet in het Koninklijk Paleis zijn BUREAUX NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lfjnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bU vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. b$j vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. abonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OfJOfl gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 uUUva** Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oofier bij een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger In 1933 zal het vierhonderd jaar ge iden zijn, dat Willem van Oranje. öe grondlegger van ons zelfstandig v°lksbestaan en de stamvader van ons Vorstenhuis, te Dillenburg werd geboren. t Is begrijpelijk, dat men zich op haakt om dit feit nationaal-feestelijk 6 vieren. In de pers werd medegedeeld, dat er ®en zeer illuster comité in wording is, hetwelk tot taak zal hebben, de viering 200 luisterrijk mogelijk te doen worden. Het zal een echt nationaal feest boeten zijn, en juist daarom hebben enkele katholieke bladen (o.i. minder opportuun) de verzekering gegeven, dat natuurlijk een dèrgelijke viering ge waarborgd was, dat ook de katholieken er aan méé konden doen. Gat n.l. Willem van Oranje niet als bevorderaar van godsdienstvrijheid en protestantisme, maar als werkelijk na- tonale figuur zooals wij zeiden: als grondlegger van ons onafhankelijk Volksbestaan en als stamvader van ons Vorstenhuis zou worden herdacht. Daar is „De Avondpost" op af gevlo ten: Dat most niet magge! Ais we Willem van Oranje wilden her denken, dan moesten wij hem heele- hraal nemen, zooals hij historisch nu eenmaal geweest is, dan moesten wij in hem ook zijn strijd voor godsdienstvrij heid en protestantisme vieren. •X>e Avondpost" schreef over de arti keltjes in de bedoelde katholieke bla den: „Er werd tevens, in gezegd, dat de Katholieken „de meest deugdelijke waar borgen" hadden ontvangen, dat de herdenking in hun geest zou geschieden, wat hierop neerkomt: dat de religieuse beteekenis van Prins Willem van Oranje, zijn geloofs-strijd, zijn strijd voor vrijheid van geweten en godsdienst, zou worden verdonkere maand, en dat men over zijn Protestan tisme en alles w. daarmede in ver band staat zou zwijgen. Deze belofte heeft men blijkbaar aan de Roomsch-Katholieken gedaan en tegen deze belofte hebben wij overwe gend bezwaar." Wij betreuren het, dat enkele katho lieke bladen voorloopig zonder nood haak de precaire moeilijkheid aan de °rde gesteld hebben, maar nu dit een maal gebeurd is, en nu daarop door „De Avondpost" zóó gereageerd wordt als in bovenstaand citaat, nu moeten toch ook Ml onze ernstige teleurstelling uitspre ken over de miskenning der katholieke échten in dit geval. Men wenscht een nationale viering. Goed! Maar hoe kan men dan verlangen, hat tot die viering anti-katholieke mo tieven ingeschakeld zullen worden? We gaan toch niet fuiven om wat ons tot leed was! Iedere groep zal in eigen kring Wil- van Oranje kunnen herdenken, zoo- Ms zij dat wenscht wij begrijpen, hat de protestanten hun aparte feest- Piotieven hebben; maar wil men van heze Oranje-herdenking een nationaal feest maken, dan zal men ook de bree- he basis moeten weten te vinden, daarop ons huidig nationaal bestaan berust, dan zal men moeten uitschake len alles, wat verdeelt, dan zal men bitsluitend mogen acht geven op wat ons nationaal vereenigt. Alkmaar heeft in dit opzicht voor eenige jaren een voorbeeld gegeven: 8 October „Van Alkmaar de Victo- ïle"! werd door de katholieken niet bieegeviétd, omdat zekere protestant- sche motieven en tradities er een al te Voorname rol in speelden, en daardoor kreeg de feestviering in den loop der tijden zelfs een anti-katholiek cachet, blaar dank zij zekere, ons niet onbe kende invloeden is men er in geslaagd, he specifiek protestantsche en anti katholieke feestmotieven door nationale eQ stadsburgerlijke juichredenen te Vervangen. En sindsdien is er in Alkmaar op 8 Gctober ieder jaar eendrachtig gróót leest. Zoo moge het in den lande ook gaan bij de viering van Oranje's geboorte- leest. Men zoeke de gemeenschappelijke basis. En men jage de katholieken niet bij Voorbaat van de feestviering weg door bij de nationale herdenking anti katholieke, on-nationale feestmo tieven naar voren te brengen. Zondagmiddag is aan de Heldamsluts de 25-jarige' N. Veldman bij het overhandigen Van een revolver aan zijn vriend, door een kogel, welke nog in den loop aanwezig was, Betroffen. De man werd zwaar gewond naar be Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. De toestand van den patiënt is thans naar om- ®tandlgheden redelijk wel. De politie heeft een onderzoek naar het gebeurde ingesteld. In „De Standaard" (A.R.) lezen wij het volgende artikeltje: „In „De Heraut" heeft Prof. Dr. H. H. Kuyper onlangs de aandacht gevestigd op het feit, dat de werkloosheid, die de wereld teistert, deels een gevolg is van het feminis tisch streven, dat de vrouw uit het gezin rukt, en haar gelijk stelt met den man op allerlei terrein. Wij lazen in een der buiten- landsche bladen een dergelijk betoog, waar van de ernst ons niet mag ontgaan. De nood leert menigmaal de dingen in hun ware karakter zien. Zoo komt thans het bericht, dat een rijks commissie, door de Duitsche Regeering be noemd tot bestudeering der werkloosheid, hare oorzaken en de middelen tot bestrij ding, welke commissie staat onder het pre sidium van den voormaligen Duitschen Mi nister van Arbeid, Dr. Braun, o.m. voorstelt: de gehuwde vrouwelijke ambtenaren te be wegen, desnoods door het geven van een schadeloosstelling, om hare betrekking vrij willig op te zeggen. Een minderheid in de commissie begeeft zelfs onmiddellijk ontslag voor de gehuwde ambtenares, ingeval haar economisch bestaan verder verzekerd Is. Wanneer dus de man in staat is voor {zijn gezin te zorgen. Of de Regeering tot zulk een maatregel zal overgaan weten wij niet. Maar dat hij wordt voorgesteld, is een bewijs, hoezeer de feministische gelijkstelling van man en vrouw leidt tot ontwrichting van het maat schappelijk leven. En hoe verstandig zij handelen, die tijdig waarschuwen en ook hiér hun best doen de goede verhoudingen te handhaven. Wij willen hopen, dat het Duitsche voor beeld voor velen hier te lande leerzaam werkt." Reuter meldt d.d. gisteravond uit Londen, dat de „Statendam" weder vlot is Nader meldt Reuter uit Londen, dat de „Statendam" gisteravond vlot is gekomen met behulp van acht sleepbooten. Het schip zal, volgens het telegram, zich naar South ampton begeven om nagezien te worden voor de reis wordt voortgezet. Drinkwater over boord In een volgend Reuter-bericht werd medegedeeld, dat tweehonderd ton drink water over boord was gegooid teneinde het schip vlot te krijgen. Naderh: nd is de hoe veelheid per boot van uit Southampton weer aangevuld. Na het onderzoek door de officieren werd in een vergadering in de kapiteinskajuit besloten, de reis naar New-York zoo spoedig mogelijk voort te zetten. Men verwachtte, dat men voor middernacht nog zou kunnen vertrekken. Toen de passagiers vernamen, dat de reis geen vertraging zou ondervin den, werd een feest gehouden. Het schip vaart weer Omstreeks middernacht werd geseind, dat de „Statendam" de reis reeds weer heeft voortgezet. Herdenking door de R. K. Handelshoogc- school De R. K. Handelshoogeschool te Tilburg zal in het midden der maand Mei in een plechtige openbare Senaatszitting de veer tigjarige herdenking vieren van de Ency cliek Rerum Novarum. Hedenmorgen vond men te Voorst, nabij het station op de spoorlijn het lijk van een vrouw Onmiddellijk werd een onderzoek in gesteld. De identiteit van het slachtoffer heeft men nog niet kunnen vasttellen. De mogelijkheid bestaat, dat men hier met een ongeval ts doen heeft. Mr. dr. van Karnebeck wordt ernstig genoemd Naar de „Resb." verneemt, ls op dit oogenblik de candidatuur-Colijn voor den Buitenzorgschen troon voorgoed van de baan Een der factoren, waarom de heer Colijn zich niet beschikbaar stelde, lag hierin, dat hij omtrent de staatkundige ont wikkeling van Indië een afwijkende mee ning koestert ten opzichte van die van den huidigen minister. Zoo zou de heer Colijn van de verschil lende deelen geheel autonome bestuurs lichamen willen maken, alleen staande on der den gouverneur-generaal, terwijl minis ter de Graaf niet verder wil gaan dan een soort provinciaal bestuur voor de greote eilanden onder een centraal bestuur en toe zicht van den Volksraad. Het blad verneemt thans van zeer be voegde zijde, dat op dit oogenblik de be noeming van den tegenwoordigen comm s- sai-is der Koningin in Zuid-Holland, mr. dr. H. v. Karnebeek. oud-minister van Buiten- landsche Zaken, vrijwel verzekerd is. De heer Van Karnebeek, die deswege is aangezcht, heft zich in beginsel bereid vrklaard de benoeming te aanvaarden. Intusschen is een nader overleg met den heer Van Karnebeek nog gaande. Ten slotte vernam het blad nog, dat voor 15 Mei a.s. de officieele benoeming kan worden verwacht. Ach, heerlijk, smaaklijk zee-banket, Gij, Hollands glans en glorie, De schoone tijden zijn voorbij Van roem en van victorie. Je waarde gaat, juist als de Beurs, Thans treurig la baisse. Er schijnt bij jou daar in de zee Oók sprake van malaise! Twee honderd voor een dubbeltje. Het is te geef.... en dat is Bewijs, dat in het zee-banket Een beetje bar de klad is. Ja, vroeger dekte Neerlands vlag De zoo begeerde lading. Thans ben je door den lagen prijs Niet meer van ieders gading.... Men wil je niet meer als banket, Je bent te véélen 't slot is, Dat men je leven 'thans verzuurt, Waar ergens maar een pot is! En verder word je uitgerookt, En dandan heet je bokking Ach, heerlijk, lekker zee-banket, Ik vind zóó'n einde shocking! MARTIN BERDEN. Jantje was ondeugend geweest, want hij spijbelde van school met voorbedachten rade. Misschien had hij een hekel aan den mees ter, misschien kon hij zijn les niet, in ieder geval: hij spijbelde. Toen hij een paar uur langs de straten gezworven had, kwam hij tot de ontdekking, dat de buitenlucht honger geeft, zijn maag begon tenminste ontzettend te kriebelen. Voor verschillende winkels bleef hij staan, drukte zijn neus tegen de ruiten om d'e uit gestalde artikelen beter te kunnen zien. Jantje zag geen pruimpjes hangen, maar prachtige, dikke worsten. Jantje was brutaal en stapte den winkel binnen. Slager: Wat is er van je dienst, jongeheer? Jantje: Ik wil een stukkie worst hebben! Slager: (zei niets, wees met zijn vinger naar het gat van de deur). Jantje: Ik herhaal, ik wil een stukkie worst hebben De slager, die zijn worsten te lief had, pak te Jantje bij zijn kraag en wilde hem op straat zetten. Jantje (schreeuwend): Stik jij, met je stinkende rvleesch. Verontwaardiging bij de klanten, niet minder bij den slachter. Deze kon zich niet meer inhouden en hij gaf Jantje een trap in zijn zij, waardoor hij kreunend op de straatsteenen kwam te vallen. Een voorbijganger bemoeide zich met t geval. Slager: Bemoei je met je eigen. Eerzame voorbijganger: Kleine jongens slaan, hè Pats! Pats! De slagei bewees spontaan, dat hij ook groote menscnen aandurfde Een juffrouw bemoeide zich ook met het huilende knaapje en richtte zich hoogst roekeloos en onverstandig tot den slager met de woorden: Dat moet je mijn d'r es doen. Daar zich intusschen heel wat volk rondom den slager had verzameld, achtte de slager het wenschelijk zijn verdere krachten te besparen. Het zou een film geworden zijn. En nu komt het tragische. De vader dien de een aanklacht in, wegens mishandeling van zijn zoon. Maar.hij dacht er over de zaak verder blauw-blauw te laten, als de slager hem een groote leverworst ca deau zou doen. Deze geste strijktc met 't eergevoel van den slager en de zaak kwam voor den Haarlemschen politierech ter. Veertien dagen hechtenis eischte de officier, omdat hij het trappen van het tengere knaapje zeer onbehoorlijk en on gepast vond. De politierechter maakte er twee honderd gulden boete van. Dat vond de slager ver schrikkelijk. Hoeveel worsten moest hij daarvoor niet fabiiceeren? Hij vond den eisch heel wat milder.Rare menschen heb je toch! Aftreden van Mr. J. Kalff Jr. als hoofdredacteur. Tegen het einde dezer maand zal Mr. J. Kalff Jr. aftreden als lid der hoofdredactie van het „Algemeen Handelsblad." Visitatiereis naar Nederland. De Hoogeerwaardigste Pater Mag. Dr. Martinus Gillet, Mag. Generaal der Predik heeren, zal einde Juni de kloosters zijner or de In ons land bezoeken. De officier van justitie te Breda waar schuwt de ouders om vooral voorzichtig te zijn bij de keuze van betrekkingen voor hun dochters. In een in het arrondissement Breda ver schijnend blad kwam eenige weken geleden een advertentie voor, waarin in een dokters gezin te Rotterdam voor direct werd gevraagd een net R. K. meisje van veertien jaar oi ouder, voor de kinderen en andere bezig heden tegen een salaris van 25 of 35 met goede behandeling en verval. Eenige ouders, die op deze advertentie schreven, kregen daarop bezoek van een manspersoon, die hun dochter huurde en aanstonds wilde medenemen naar Ijaar nieuwen dienst. De ouders waren zoo voorzichtig, daarop niet in te gaan, doch wonnen inlichtingen in, die het vermoeden wettigden, dat hier een vrouwenhandelaar aan het werk was. Het huwelijk was niet gelukkig geweest en nu was het echtpaar, dat eens met een stralend gezicht voor den ambtenaar van den b"rgerlijken stand was verschenen, ge scheiden van tafel en bed. Wij zouden hiervan geen melding maken, indien het hierbij gebleven was. De echtge noot was een pootige kerel, zoo'n man waar mede je beter pannekoeken kunt eten dan ruzie maken. De echtgenoote was een jong, temperamentvol wezentje, dat de kaas zeker niet vajj het brood liet eten. Toen de man op een kwaden dag voor de deur van ztiu vroeger huis op zijn vrouw kwam schelden, gebeurden er kwaadaardige dingen. Hij ",rao- te tegen de deur en beproefde de veerkracht van het paneel, zij bewees de Haarlemsche historie volkomen te begrijpen. Ze wist, dal er in den jare 1573 een Kenau Simonsdoch- ter Hasselaar beroemd was geworden ora haar heldhaftigheid bij het beleg van Haar lem, ze wist ook, dat deze heldm kokende olie als wapen gebruikte. Daar ze echter geen olie bij de hand had, nam ze een ketel kokend water en wierp den inhoud op het hoofd van haar gewezen echtgenoot, die zich niet eens verklaarde met het gezegde „al Wat goed is komt van Doven." Door deze spitsvondigheid was al spoedig de buurt leeg gestroomd, terwijl zelfs de po litie spoedig ter plasrtse was. De verguisde echtgenoot, die inmiddels het paneel van de ■deur In splinters gehakt had, achtte net oogenblik gekomen om de beenen te nemen. Zijn vrouw „maakte er echter werk van' en zoo gebeurde het, dat het voormalige echtpaar voor den politierechter verscheen. Weer waren ze gescheiden, ditmaal van be klaagden- tot getulgenbankje. Zij deed het uitvoerige verhaal van de ru zie, hij ontkende pertinent dien dag bij haar huis geweest te zijn. Ook voor de politie had hij zijn ontkenning vol gehouden. Hij was er heelemaal niet geweest en als hij het wa ter op zijn hoofd gekregen zou hebben, moesten er toch brandblaren op handen en gezicht zijn Door deze verklaring viel hij door de mand, want de politie had in het geheel niet over kokend water gesproken. De politierechter laakte het gedrag van beide echtelieden en legde den man een boete op van f 30 Deze verklaarde in hooger beroep te zul len gaan. Kokend van woede verliet hij de rechts zaal. Inwijding Bondsgebouw Dezer dagen vond in het A.R.K.A.-huls, Kóningin Mariastraat 11 Den Haag, een tref fende plechtigheid plaats. De nieuwe kantoor ruimten der vereeniging, benevens het woon huis van den Alg. Secretaris-Penningmeester, werden ingezegend door den Zeereerw. Mode rator, Pastoor J. G. Jansen der St. Martha- parochie. Ten huize van den heer J. Heijt- veldt hadden zich verzameld met den voor zitter, den Edelachtb. heer G. Bulten, bur gemeester van Voorhout, het Hoofdbestuur, het bijna voltallige afdeelingsbestuur der afd. 's-Gravenhage, eenige vertegenwoordigers van Landelijke Groepen, benevens enkele belang stellenden. Van verschillende zijden waren in den vorm van bloemen e.d. bewijzen van be langstelling gezonden. Nadat de inzegening had plaats gehad, ver richtte de Zeereerw. Heer Moderator de in- tronisatie van het H. Hart, waa.aan de ver eeniging meer bijzonderlijk is toegewijd. Aan het einde dezer altoos indrukwekkende plech tigheid voerde Z. Eerw. het woord tot de aanwezigen. De heer J. Heijtveldt heeft in enkele tref fende bewoordingen den Zeereerw. redenaar bedankt. Nadat de alg. voorzitter, de heer G. Bul ten, zich had aangesloten bij hetgeen dooi den Zeereerw. Moderator was geuit en als zijn verwachting had uitgesproken, dat de geest van diens betoog meer en meer vaar dig mocht woden over geheel den A.R.K.R.- kring, werd de eere-wijn rondgediend. 200 meisjes in staking gegaai Gistermorgen is staking uitgebroken onder 200 meisjes van de cartonnagefabriek „Het Westen" te Schiedam. De meisjes zijn in staking gegaan naar aanleiding van aange kondigde loonsverlaging. Naar wij vernemen, zal Z. K. H. Prins Hendrik Zaterdag 25 April een bezoek brengen aan Den Helder en daar tevens de bloembollententoonstelling Boltha bezoeken. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. A. Bas Backer, heeft den raadsleden schrifte lijk medegedeeld, dat hij met ingang van 15 Juni a.s aan H. M. de Koningin eervol ontslag gevraagd heeft als burgemeester der gemeente Bloemendaal. Jhr. Bas Backer werd 26 April 1864 te Apeldoorn geboren. (Zijn vader was lid van Ged. Staten). Na de gewone schoolopleiding werd hij in 18R7 te werk gesteld aan de ge meente-secretarie te Nijkerk, in 1888 werd hij benoemd tot len ambtenaar aan de ge meente-secretarie te Wageningen. In Maart 1895 werd h}j burgemeester van Ophemert en in 1898 tot burgemeester van Elburg be noemd, welke functie Jhr. Bas Backer ne gen jaar heeft vervuld. In 1907 werd hij benoemd tot burgemeester van Bloemendaal als opvolger van burge meester Immink. Naar uit Venetië gemeld wordt, had in de kleine parochiekerk van Sint Silvester te Canfanaro in Istrië op eersten Kerstdag van het vorig jaar een wonderbare verschijning van den Verlosser plaats. Nu het kerkelijk onderzoek betreffende deze verschijning, die door een aantal geloovigen gezien werd, is afgesloten, bereidt men te Canfanaro grootsche kerkelijke plechtigheden voor, om deze wonderbare gebeurtenis te herdenken. In de kerkelijke uitspraak, die eerst na een langdurig en minitieus onderzoek en ua ver hoor van talrijke ooggetuigen gedaan werd, wordt o.a. gezegd: „Men kan niet van een suggestie spreken bij een verschijning, die gelijktijd g door tal van personen werd waargenomen, die allen helder van geest waren en in zoo'n volkomen rust verkeerden, dat het niet denkbaar is, dat zij zich door andere oorzaken hebben laten beïnvloeden." Verdachte tot tien jaar veroordeeld. De Rechtbank te Warschau heeft den be klaagde Polanskl, die ervan beschuldigd werd den verijdelden bomaanslag op het Gezantschap van Sovjet-Rusland te Warschau te hebben gepleegd, tot tien jaar zware kerkerstraf veroordeeld. De Officier van Justitie oefende in zijn requisitoir scherpe critiek uit op de daad van beklaagde en wees op de buitengewoon ernstige diplomatieke verwikkelingen, die het gevolg hadden kunnen zijn van het ge lukken van den aanslag op het Gezantschap. HU eischte de maximumstraf, nl. 12 jaar kerker. De verdedigers van Polanskl hekelden fel het Bolsjewisme, dat naar hun meening be schaving en samenleving om hals brengt. De pleidooien waren zoo fel, dat de voorzitter herhaaldelijk tot matiging moest aansporen. De verdediging heeft tegen het gewezen vonnis hooger beroep aangeteekend. Amsterdam of Rotterdam? De beslissing of de Fordfabrieken te Rot terdam of Amsterdam zullen worden geves tigd, is, volgens een mededeeling van het „R. Nwsbl.'eerst half Mei te verwachten. Naar het blad voorts meldt, zal de mana ger van de fabrieken in Amerika overkomen om de kwestie nader onder oogen te zien en de eindbeslissing te nemen. Paniek onder publiek te MeppeL Gisteravond is te Meppel de film „lm Westen nichts Neues" in brand gevlogen en geheel vernield. Het publiek vluchtte in pa niekstemming. Het was de laatste voorstelling en de schouwburgzaal „Opterop" van den bioscoop exploitant Mledema was geheel bezet. Te kwart over 8 was de voorstelling aangevan gen. Te half 10 vloog plotseling de In de machine staande rol in brand, waarbU het vuur zich direct mededeelde aan de overige rollen, welke in een kist in de cabine ston den. Een paniek ontstond en duwend en trappend trachtte men de zaal te verlaten. De tooneelknecht gaf inmiddels reeds wa ter en mocht het genoegen smaken den brand te beperken tot de cabine en het pla fond van het balcon. De brandweer was eveneens oogenblikkelljk met veel materiaal ter plaatse alsmede gemeente- en rijkspolitie benevens vele autoriteiten. De zaal leverde, naar de „Tel." meldt, een chaos op van om- i vergeworpen stoelen en tafels, water en I kalk. Tijdens de paniek sloeg een zekere B. v. Esselbrugge door een ruit en werd daar- bij gewond. De voorstelling van hedenavond zal niet doorgaan. Een gelukkige omstandigheid is, dat de cabine op het balcon in plaats van op het tooneel was opgesteld. Dij bekende kanselredenaar, Pater Borro- maeus de Greeve, is Maandag in gezelschap van zijn neef, Pater H. de Greeve S.J., met den Parijschen trein vertrokken, om een studiereis naar Palestina te ondernemen 1 ter verpleging opgenomen De 23-jarige motorrijder A. van Bokhoven) is eergisteren op den hoek Nieuwstraat- Camaretten te Delft aangereden door een auto en over den weg geslingerd. Met een gw broken been werd hU naar het gasthuis *-r voerd. Een andere motorrijder kwam op den Rot- terdamscher. weg te vallen en liep eenige vrU zware wonden aan hoofd en beenen op. Ook deze man werd in het gasthuis te Delft Jhr. A. Bas Backer heeft tegen 15 Juni eervol ontslag gevraagd als burgemeester van Bloemendaal. (blz. 1, 1ste blad) De „Statendam" ls weer vlot. (blz. 1, 1ste blad) De dader van den aanslag op het sovjet gezantschap te Warschau is tot tien jaar tuchthuis veroordeeld. (blz. 1, 1ste blad) De toestand in Spanje. (blz. 1, 3de blad) Nieuwe opstand uitgebroken in Nicaragua. (blz. 1, 3de oiad) De Duitsch-Oostenrijksche Tol-unie op de agenda van den Volkenbondsraad? (blz. 1, 3de blad) De Venezolaansche opstandelingen zonden beslissend geslagen zijn. (biz. 1, 3de blad) Benoemd tot hoogleeraren: te Leiden dr. J. M. van Bemmelen; te Groningen dr. E. ZurheUe; te Delft dr. ir. W. Th. Bahler. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.67 stilstand. LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 7.25 uur. Hoogste barometerstand 774.7 m. M. te Sc illy. Laagste barometerstand 749.3 m. M. te Memel. Verwachting: Matige tot zwakken, Noordwestelijke tot Zuidwestelijken wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen, mogelijk nachtvorst, iets zachter overdag. Een 8I-jarige kapitein legt zijn functie neer Zaterdag was het twintig jaar geleden, dat de oud-gezagvoerder G. Bruin, wonende te Vlieland, gekozen werd als voorzitter der plaatselijke reddingscommissie. Na 45 jaar ter zee te hebben gevaren, waarbij hy 104 menschen het leven redde, keerde hU terug naar Vlieland. In de daarop volgende twintig jaar nam hU deel aan 44 reddingstochten, waarbij 208 menschen wer den gered. Zaterdag legde kapitein Bruin, op 81-jari gen leeftijd, zijn functie neer. Mededeeling van den koning Koning Alfonso heeft den correspondent te Madrid van de Daily Express verzocht de geruchten, als zóu hij afstand van den troon doen, tegen te spreken. Hij is voornemens noch af te treden, noch het land te verlaten, maar hij zal handelen in volledige overeen stemming met de grondwet en de monar chistische staatsinrichting van Spanje. De Daily Express verneemt uit Madrid, dat de Koning en de Koningin niet in het ko ninklijk paleis zijn. Niemand weet, waar zU zich op het oogenblik bevinden. Hevige gevechten Volgens hedenmorgen te Parijs ontvangen berichten hebben gisteren te Vigo hevige ge vechten plaats gehad tusschen monarenisten en republikeinen, waarbij twee personen zijn gedood. Vorming kabinet In politieke kringen verwacht men dat de minister-president heden den koning zal bezoeken om hem de ontslagaanvrage van liet kabinet te overhandigen, waarna de Ko ning waarschijnlijk San Diego Alba met de kabinetsvorming zal belasten. De eigenlijke staat van beleg is in Spanje niet afgekondigd, al maakt een zckeie cen suur het overbrengen van berichten ntet ge makkelijk. In de straten van Madrid wordt nog slechts de vraag besproken, of koning al niet afstand van den troon <m> «urn «en der leiders van de Deccinber-nrvuiutie, men vroeg, wat met de K<mintltjk* la mme zou gebeuren, indien Alfwnw» af- trecici. gedwongen zou worden, »nt u»»tl<)da, dat zUn partu voornemens was, in <nt («wal de geheele Koninklijke familie per auto over de grens te brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1