Uit den Omtrek iEIJEi DE VERKOOP Stofzuigerhüis RSMRTOS PAARLAARSTEEG BLCF^NDAAL BENNFBROEK HILLEGOM HAAREFMMFRURnE en SPAARNWOUDE j HEEMSTEDE HAARLEMMERMEER NOORDWIJK AAN ZEE NOORDWIJK SASSENHEIM WIJK AAN DUIN HERINGA &WUTHRIGH, HAARLEM Electriciteit ZANDVOORT VIJFHUIZEN VELSEN-NOORD v Het zilveren jubileum van den R.K. Volksbond VERKEERSONGE VA LLEN INGEZONDEN MA RK TNIE UWS Barteljorisstraat 16 - Tsl. 16756 VAMPYR Stofzuigers f 105.- WINKELINGANG is inde Tricot-Specialist ..ueKroond Op de internationale ten toonstelling „De Suiker" te Amsterdam, behaalde in de afdeeling „Vruchtencake", de firma J. Denijs, een derden prijs. Geslaagd Bij de Zondag in Den Haag in ,.De Regentes" gehouden Bondsexamens (van den Nederl. Bond tot het redden van Drenkelingen) slaagden van de 8 candida- ten, allen lid van de Blosmendaalsche Red dingsbrigade, 6 voor een der Bondsdiploma's, n.l. de heeren J. Hasselmeijer, J. Donselaar, W. Buddens en mei. M. v. Galen voor het diploma A; de heer D. Denijs en mej. J. Zaunbrecher behaalden het diploma B. Burgerlijke Stand Geboren: H. W. van PeperzeelWulfhorst, z. D. de HeerBrink, z. P. J. van de VenRoojjakkers, z Ondertrouwd: W. E. A. de Graaff en E. M. de Bijll Nachenius. Getrouwd: F. Jaarsma en J. A. M. Semé. W. Kuijper en J. Possel. Eirdles cursus E. H. B. O. Gisteravond werd in de O. L. School te Overveen de eind- les van den cursus E. H. B. O., uitgaande van de B. R. B., gehouden. De voorzitter van de Bloemend. Redd. Brigade, de heer E. W. A. van Nederhasselt, richtte bij deze gelegenheid eenige woorden van waardeering en dank tot den leider van den cursus, Dr. C. G. J. Bos te Overveen. Na mens de Brigade werd een fraai boekwerk, getiteld „St. Augustinus, de geschiedenis eener ziel", van Papini, aangeboden. De heer Zwarteveen sprak woorden van dank namens de agenten van politie, die, zonder lid te zijn van de B. R. B„ deelna men aan den cursus. Hij sprak de hoop uit, dat by een volgenden cursus, meerdere agenten zich geroepen zullen achten, aan zoo'n cursus deel te nemen om zich de ge- wenschte kennis omtrent E. H. B. O. eigen te maken. De voorzitter nam deze gelegenheid tevens te baat, hulde te brengen aan den heer Zwarteveen, voor diens deskundig optreden, toen eenigen tijd geleden, een verkeers ongeval plaats had. Toen Dr. Bos bedankt had voor de waar- deerende woorden en voor het fraaie ge schenk en een gedeelte van de hem ge brachte hulde had afgestaan aan de heeren Meyerink en Rolhfs, die een gedeelte van de opleiding voor hun rekening namen, was deze kleine huldiging afgeloopen. St. Deusdedit De plaatselijke afdeeling St. Joris van den Ned. R. K. Bond van Bloemist-, Tuin- en Landarbeiders houdt Donderdag 16 April een aigemeene ledenver gadering in het R. K. Vereenigingsgebouw. Op deze vergadering zal o.a. uitgebracht /orden het officieele verslag en de bereikte resultaten van de in Februari gehouden bloemententoonstelling. Tevens zal gesproken worden over een eventueel te houden tentoonstelling van af gesneden bloemen, waarvan het in de be doeling van het bestuur ligt, dat deze nog Zaterdag 18 April a.s. geopend wordt. Ook zal de Ziektewet nog eens uitvoerig besproken worden en, zoo mogelijk, de nieuwe reglementen worden uitgereikt. In verband met deze belangrijke agenda worden alle lïden ter vergadering verwacht. Bloempjesdag Zaterdag 18 April zal in deze gemeente de jaarlijksche Emmabloem- pjesdag gehouden worden. Burgerlijke Stand Geboren: A. van RooyenJansen, zoon. Overleden: Th. A. Looyen, 51 jaar. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: G. H. van Dijk en A. C. van Maris; L. H. Bierman en C. Jongbloed. Getrouwd: S. Taylor en A. G. de Wreede. Geboren: z. van E. M. Mans—Laris; z. van M. AnnardVan der Laan: z. van A. G. Teeuwen—Verbaar; d. van T. J. Jansen Soet: d. van A S. H. van BemmelThies; z. van B. der NederlandenVooys. Overleden: D Rusman—Warmerdam, 81 j., A. van der Sluis, vr„ 56 jaar. Werkzoekenden Bii het correspondent- schan der Arbeidsbem'ddeling stonden 80 werkloo^en ingeschreven. n.\ 3 timmerlieden: 1 halfwas timmerman; 2 opperlieden; 1 grondwerker; 1 betontimmerman: 1 brood bakker; 1 vr. kantoorbediende en 70 land-, tuinbouw- en b1oemi~ta'*beiders. De werk verschaffing .eindig* 16 dezer. Aanbesteding De aanbesteding van het maken van een terrein-afscheiding voor de fabrieksgebouwen en de Directeurswoning van het Gasbedriif had tot uitslag: Timmerbedriif Nijman—Rusman 1050. A. Le'ive.'d 975.Joh. Seijsener 925. aken te Hiilegom. Het werk is aan den laag- sten inschrijver gegund. Ver. Eerste Huln bij Ongelukken Vooi de deelnemers werd de iaatste cursusles ge geven. Dat de lessen met vrucht waren ge volgd. bü'kt wel, daar aan alls cursisten het diploma kon worden uitgereikt. A's bewijs van waardeer'ng ontvingen de beide doktoren H. F. ten Hoopen en Dr. J. J. Versluys een souvenir. R. K. Tooneelclub „Kunst na Arbeid" Deze tooneelclub. onderafdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, hield dezer dagen een vergadering. De voorzitter opende de ver gadering met den Chris'"lijken gropt en heette alle aanwezigen welkom. De notulen en het jaarverslag werden voorgelezen en goedgekeurd. BU de bestuursverkiezing werd de heer S. Glas met groote meerderheid van sternen tot voorzitter gekozen. Als overige bestuursleden werden gekozen de heeren Heemskerk en Warmerdam, welke laatste herkozen werd. De heer Bakker sprak een warm woord van dank tot den heer Pieterse, aftredend voorzitter, die steeds in actie was voor de club. Voorts werd medegedeeld dat dit jaar het seizoen zoo vroeg mogelijk geopend zal worden. Na een gean'meerde rondvraag sloot, de voorzitter met een opwekkend woord de ver gadering. Stemming voor de Groslijst Zondag 19 April zal voor deze gemeente de groslijst- stemming plaats hebben v. d. R.K. Staats partij en wel te Halfweg: in de R.K. School gedurende een half uur na iedere H. Mis. Hoctraknoider in het lokaal van Gebr. van Stijn gedurende een half uur na iedere H. Mis. Spaarndam: in het gebouw naast de kerk gedurende een half uur na Iedere H. Mis. Spaarnwoude: aan de Lie In de Bewaar school tusschen de H. Missen en een half uur na de Hoogmis. Zuid-Schalkwijk: bij den heer L. Zand vliet ook als op boven aangegeven uren. De oproeplngskaart mede brengen. Leden, die geen kaart mochten hebben ont- var - n, kunnen zich aan het stembureau vervoegen. Badhuis In het Badhuis aan de Post- laan werden in de week van 7 tot en met 11 April genomen 543 douchebaden en 42 kuipbaden. Aan 21 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur, werd door 9 volwassenen gebruik gemaakt. Personalia Tot onderwijzer aan de bij zondere school aan den Sloterweg te Nieuw- Vennep (hoofd de heer J. Suijk) is benoemd de heer P. J. van Iperen te Boskoop. Candidaatstelling Gemeenteraad De voorloopige lijst van candidaten voor den ge meenteraad is door de Christ. Hist. Partij voor deze gemeente als volgt samengesteld: 1. K. Kistemaker; 2. J. A. Bos; 3. J. W. Bras; 4. G. C. van Arendonk; 5. G. Bakker; 6. P. de Waal; 7. P. J. Kraak; 8. J. C. Hulsocs; 9. A. C. Pruissen; 10. W. Buitenhuis; 11. B. W. van 't Riet; 12. de Rijk Opbrengst bloempjesverkoop De te Hoofddorp gehouden bloempjesverkoop ten bate van de tuberculose-bestrijding, uitgaan de van de afdeeling Haarlemmermeer van oe N.-H. Vereeniglng „Het Witte Kruis" heeft bruto opgebracht de som van 284.45%. Te Vijfhuizen werd gecollecteerd een be drag van 159.61 en in de afdeeling Aals- meerderdijk 124.84%. Gemeenteraad De candidaatstelling voor den gemeenteraad zal plaats hebben op 12 Mei, terwijl de stemming voor deze gemeente is bepaald op Woensdag 17 Juni. Burgerlijke Stand van 10—13 April 1931 Geboren; Pieter, z. v. H. v. d. Ban en A. Vlug; Wilhelmus Xaverius, z. v. A. Looginan en D. van Berkel; Aart Gerardus, z. v. A. v. Arkel en G. T. Reijm; Izak, z. v. J. Donkel en G. M. Kampe; Wilhelmina Cornelia, d. v. W. J. Reinders en J. Zwaansdijk. Overleden: Adriana Cornelia Smits, 14 m„ d. v. J. Smits en C. v. Maasdam; Cornelis Petrus van der Geest, 78 jaar, echtg. van Maria Zwetsloot; Hendrik Paans, 42 jaar, echtgen. v. H. Griekspoor. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer In Centraal kwamen de leden van de V.V.V. bijeen tot het houden van de jaarvergade ring. De voorzitter, de heer J. van Capelle, opende met een welkomstgroet. Het moest hem echter ook van het hart, dat slechts een klein gedeelte van de 200 leden ter ver gadering was gekomen. Spr. wees erop, dat men eens moest terugdenken aan vroeger hoe er getobd en gewerkt is, om Noordwijk op te bouwen. Hij stelde ten voorbeeld bur gemeester Pické, te wiens nagedachtenis het Pické-monument is opgericht aan den Ouden Zeeweg, die zijn krachten, geld en gezondheid zelfs heeft gegeven voor den bloei van de gemeente. Spreker vroeg den aanwezigen, ter eerbiedige hulde aan zijn na gedachtenis een oogenblik te willen opstaan en eindigde met de leuze: „Noordwijk voor uit." De notulen werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. De heer Sterkenburg wilde naar aanleiding van de notulen opmerken, dat de kwaliteit „hotelhouder" niét in het bestuur vertegen woordigd is, daar een vorige maal de 'heer De Hollander gekozen werd als zoodanig, ter wijl hij eigenlijk pensionhouder is. Dan ontspon zich een dispuut, of de heer De Hollander hotel- of pensionhouder is. Deze kwestie werd naar het bestuur terug gewezen, die klaarheid in deze duistere zaak zal trachten te brengen. Hierna volgde het jaarverslag van den se cretaris, den heer IJ. Elzinga, die aanving met de mededeeling, dat 1930 aanvankelijk niet gekenmerkt werd door vruchtbaren ar beid, wat deels moest worden geweten aan het feit, dat de V.V.V. zonder voorzitter was. Een tweede reden was het ontbreken van eenheid ten opzichte van de aJgemeene re clame voor de badplaats. Hoewel het niet mogelijk bleek de vereenigingen als zoodanig te fuseeren, was het besef levendig, dat er overeenstemming diende te komen ten op zichte van de aigemeene reclame. Inderdaad heeft men drie reclame-objecten kunnen sa menvoegen, n.l. het Informatie-bureau, Re clamefonds en Kamerlijst, die onder beheer staan van de reclame-commissie. De werk zaamheden op het gebied van reclame zuilen dus voor de V.V.V. worden verminderd. Ook het aantal bestuursleden is van 15 op 7 teruggebracht. Lof werd gebracht aan den heer B. Berkemeier, die een tiental jaren de functie van beheerder van het Informatie bureau heeft bekleed. De heer B. meende, gezien zijn leeftijd, thans zijn functie te moeten neerleggen. In zijn plaats werd be noemd de heer J. de Vries te Leiden. Het reglement voor de commissie van zes werd gelezen en goedgekeurd. Inmiddels is be sloten deze commissie met één persoon uit te breiden, en voortaan reclame-commissie te. noemen. De voorzitter bracht oprechten dank aan den heer Th. Verloop voor het vele werk wat hij hiervoor heeft gedaan. De heer Th. Verloop gaf hierna een over zicht van de financiën van het Reclame fonds, dat dit jaar 1774.93 rijk was. Dit is mede te danken aan den heer C. Verloop, die zich daarvoor zooveel moeite gaf. De heer Urlus bracht namens de kas- commi«sie verslag uit over het nazien der boeken van den penningmeester, den heer G. A. E. Duyster, die inmiddels als zoodanig had bedankt. De boeken waren keurig in orde. Ter sprake werd gebracht het document, dat bij de oprichting van het Informatie bureau ook door Zeebad was geteekend, maar Zeebad heeft nooit aandeelen uitge loot ten laste van haar kas. De heeren van Cappellen, Lieferink en ITr- lus namen aan de besprekingen deel, terwijl de heer A. Dorsman de zaak tot de ware proporties terugbracht en zeide hoe de zaak „gegroeid" was. Dank werd gebracht aan de leescommissie. Ook de begrooting ging zonder opmerking onder den hamer door. De heer v. d. Werf stelde voor om den heer Berkemeier een klein pensioen of gra tificatie te geven. Dit voorstel werd gesteund door den heer Dorsman en den voorzit'er. Besloten werd jaarlijks 50.— te geven. Ook aan zusterverenigingen zal hetzelfde worden gevraagd. Uitgeloot werden de aandeelen 60, 30, 71. De heeren A. Vermeulen en A. Dorsman £aven eik een aandeel cadeau en de heer Stakenburg drie. De voorzitter gaf dan verslag van zijn be moeiingen om In den zomer bagage in te klam te Noordwijk aan Zee, voor het bui tenland. Hoog"twperechiinHik komt dat bij den Minister van Financiën wel in orde en de voorwaarden zijn bekend. Ook was de voorzitter bij den heer Modderman geweest om te komen tot een betere beschutting van de reizigers voor de tram, aan de halte Hoofdstraat. Dit is inmiddels reeds verbe terd. Vervolgens had de voorzitter zich .in verbinding gesteld met den burgemeester in zake openstelling van de duinen. Spreker is naar Rijnland geweest, maar dat ging zoo maar zonder meer niet. Daarom zal er ge tracht worden samenwerking te krijgen tus schen Noordwijk en Katwijk en dan samen de helft der kosten te betalen voor stuifvrij houden der duinen, met het verzoek de twee de helft door den staat gedragen te zien. Naar aanleiding van een gerucht dat er een postkantoor zou komen tusschen Noord- wijk-bmnen en Noordwijk aan Zee is de voorzitter naar Den Haag geweest om het kantoor te Noordwijk aan Zee te behouden en zelfs uit te breiden. De heer E. C. Urlus werd bij acclamatie tot penningmeester benoemd. Ook de heer Elzinga, die zijn mandaat als secretaris ter beschikking van de vergadering had gesteld, werd weer als zoodanig benoemd. De heer Elzinga had dit gedaan, omdat er op een vorige vergadering aanmerking gemaakt was dat hij van drie vereenigingen secretaris was en dit niet te vereenigen zou zijn. De heer J. v. d. Werf stelde er zelfs zijn benoeming als bestuurslid afhankelijk van. Door het nieuw benoemen van den secretaris wilde de heer v. d. Werf bedanken, doch de voor zitter en de secretaris wisten hem te be wegen dit besluit in beraad te houden. Hierna kwam de forensenbelasting, die men van plan is in Noordwijk in te voeren, ter sprake. Na al hetgeen er over gezegd is kunnen we kort zijn en zeggen dat deze zaak in handen is van een commissie uit besturen van verschillende vereenigingen. De voorzitter kon niet begrijpen dat men zich aan de wenschen van een groot deel der gemeente niet zal storen, omdat dit di rect de bron aan zou tasten, waaruit door een groot deel der inwoners de inkomsten moeten worden geput. Geen enkele badplaats heft deze belasting en het is een object waar gretig gebruik van wordt gemaakt voor re clame. Als we dit nieuwe gevaar zouden kun nen verdrijven, zou dit een van de mooiste bladzijden in het journaal van de V.V.V. zijn. De heer v. d. Niet vroeg, wat er nu ge daan zal worden. De voorzitter antwoordde, dat de commissie voor dat doel met den meesten spoed werkt om .andere wegen aan te geven, waar deze belasting gehaald kan worden, en men acht het beter dit nog niet publiek te maken. De heer Roos spoort allen aan een groote actie te ontplooien om dit onheil te voor komen. De heer Alders vroeg of er besprekingen gehouden zijn over een vermakelijkheids belasting. Dit is z. i. het nog hooger opsta pelen van lasten op een bedrijf dat toch reeds zoo zwaar belast is. Hij vroeg, om bü eventueele besprekingen dienaangaande de betrokkenen in de gelegenheid te stellen aan de besprekingen deel te nemen. De heer Alders werd door den voorzitter gerustgesteld. Bij de rondvraag bracht de heer v. d. Werf de verlichting ter sprake. De heer Kan zeide. dat de verlichtings commissie dezer dagen de ronde zal doen. Vervolgens zullen nog eenige personen aan gezocht worden voor de commissie van ver makelijkheden. Gevraagd werd voortaan een datum vast te stellen voor het inleveren van foto's, die moeten dienen voor cliché's in de kamerlijst, hetgeen werd toegezegd. De heer Urlus zeide, dat men vier uur had vergaderd en op het gebied van de V.V V. j nog weinig had gedaan, waarna de voorzitter met een dankwoord tot de aanwezigen de i vergadering sloot. j Bloembollencultuur In de laatst gehou- den vergadering van de afdeeling van l Bloembollencultuur besprak de voorzitter, de heer Van der Meer, allereerst den stand van de cultuur in de bollenstreek. J Voorts deelde hij mede, dat het garantie- i fonds voor de Voüegrondstentoonstelling in 1932 f 20750 ïedraagt en dat reeds een zil veren medaille beschikbaar was gesteld. Van het hoofdbestuur der posterijen was bericht ingekomen, dat het tot aansluiting aan het net-Lisse geen aanleiding kon vin den. Wel zal het aantal draden bij drukte uitgebreid worden. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden onder dank goedge keurd. Het voordeelig saldo was groot f 79.67, Bij de rondvraag werd het euvel der los- loopende honden besproken en besloten, den commissaris van politie te verzoeken, streng aan het verbod de hand te houden, vooral in den bloeitijd der bollen. Met een dankwoord werd de vergadering daarna gesloten. Burgerlijke Stand G?boren: Elisabeth Leentje, d. van W. Heijns en E. L Kieboom. Getrouwd: Ch. F. Mölmann, 25 jaar en G. Zuilhoff, 23 jaar. Ondertrouwd: C Maurits, 37 jaar en J. G. Warmerdam, 32 jaar. Ernstige aanrijding Maandagmiddag omstreeks 3 uur, had op den Arendsweg alhier een ernstig ongeval plaats. Nabij nieuwe in aanbouw zijnde huizen, waren eenige kinderen aan het spelen. De 3-jarige P. M. D.t wonende aan den Arends weg, bevond zich achter een hoop steenen en bemerkte niet, dat een auto, bestuurd door R. P. van V., wonende te Velsen, kwam aanrijden. Hoewel de bestuurder herhaaldelijk signa len gaf en met een matigen gang reed, kon hij niet voorkomen, dat toen het kind plot seling achter de steenen vandaan kwam en den weg over wilde steken, door den auto werd aangereden. De bestuurder stopte onmiddellijk en bracht het kind bij omwonenden binnen. Vervolgens reed hij direct naar dr. B„ die geneeskundige hulp verleende. Het bleek, dat een been en een arm van het knaapje gebroken waren. Terstond is het kind naar het Roode Kruis-Ziekenhuis overgebracht. Verkiezingsborden Op de verschillende plaatsen in ons dorp zijn de plakborden voor de verkiezingsreclame weer geplaatst. Ale partijen houden zich aan den ruimte, zoodat ons dorp later niet ontsierd wordt in den seizoentijd door achtergebleven opschrif ten of plakkaten. Zandvoortsche sportdag O.S.S. organi seert met medewerking van andere Zand voortsche sportvereenigiagen een Zandvoort- VIJFTIEN ZES 14 APRIL sche sportdag, die in de maand Juni of Juli gegeven zal worden. De vooroefening staat onder leiding van den heer Dreyer. Een niet voltooid werk De aannemers Van Zundert en Van Sundert hebben moei lijkheden veroorzaakt bij het niet voltooien van hun aannemingswerk aan de Brederode- straat. Verschillende leveranciers hébben nog vorderingen. B. en W. stellen den Raad voor, hoewel het een moeilijke kwestie is om te kopien tusschen aannemers en onderaannemers, om althans de Zandvoortsche onderaannemers geen schade te laten lijden, temeer, waar ge- ddeeltelijke controle door aanteekeningen uit het dagboek, kloppen met de aanteekeningen van P. W. Zoo zal de heer Koning Baan een vorde ring uitbetaald krijgen van f 623.45 en de heer Versteege van 53.25. Kiosk De heer Lorenz, boekhandel Hal testraat, heeft aan B. en W. verzocht, ook dit jaar wederom zijn kiosk te mogen plaat sen bij de trap naar het strand voor de Zeestraat. Hij is bereid voor het afstaan van den grond daarvoor een huur te betalen van 100.—. Waar de vorige maal op dit verzoek de goedkeuring is verkregen, stellen B. en W. den Raad voor den heer Lorenz dit stuk duinreep voor den tijd van vijf jaren te ver huren tegen den genoemden huurprijs per jaar. Lerlingen der schc'en Het aantal teer lingen van de verschillende scholen be draagt volgens het jaarverslag van de Com missie tot Wering van Schoolverzuim voor school A, hoofd de heer Van der Waals (U. L. O.) 71; B, hoofd de heer H. van Eekeren 217; C, hoofd de heer Werkhoven 224; D, hoofd de heer Volger 244; R. K. School, hoofd mej. G. E. Kamperman o.v. 217; Chr. school Brederodestraat, hoofd de heer J. Wesselius 112 en Ned. Herv. school, hoofd de heer Wagtendonk 255. Toegang Plan-Noord De Zandvoortsche afdeeling van de S.D.A.P. heeft aan den raad verzocht een toegangsweg te maken tot Plan-Noord en wel aan het einde van den afrit naar het goederenl-terrein van den spoorweg. Het is de bedoet'ng van de aanvragers, dat een toegangsweg gemaakt zou worden als te Overveen beUaat naar het Brouwers- lceersweg, die in voorbereiding is. Aansluiting kolkje, dus alleeu vjci klein verkeer. Het voetpad zou kunnen komen aan de Zuidzijde van den ontworpen grooteren ver zou gegeven kunnen worden aan het karre- pad, dat»in het verlengde van de Vondel straat loopt. De bewoners van Fian-Noord zcuden, via de Van Speykstraat, spoediger zee kunnen bereiken, terwijl voor wandelaars en vreem delingen een gemalrke'.ijkenveg zou ontstaan, om het gemeentelijk duinterrein te bereiken. „Dorp Vijfhuizen" Vanwege het bestuur der Dorpsvsreeniging wordt Vrijdag 17 April een vergadering gehouden in het lokaal van de O. L. school alhier. Als spreker zal op treden de heer Woldendorp, directeur der Chr. Landbouwwintsrschool te Hoofddorp, ■met het onderwerp: „Weide- en grasland in verband met het tegenwoordige gebruik en de mogelijkheid het ook voor andere cultuur geschikt te maken." Na beëindiging door den spreker zal gele genheid zijn tot het stellen van vragen. Een onderwerp, dat zeker veel belangstel ling zal trekken. De nieuwe brug De werkzaamheden aan de nieuwe brug vlotten goed. De land- hoofden zijn zoo goed als klaar en de aige meene verwachting is, dat met 6 a 7 weken dit werk zijn beslag zal hebben en de brug gereed zal zijn. Verschillende aanwezigen boden nog per soonlijke gelukwenschcn aan. Tot slot richtte de voorzitter een hartelijk dankwoord tot allen, die op zulk een spon tane wijze van hun medeleven met deze her denking liet blijken. De receptie was hiermede geëindigd. Des avonds werd de herdenking besloten met een feestavond, die buitengewoon goed geslaagd is. Een zeer groot aantal leden met hun da mes was ter feestvergadering gekomen, waar hen een afwisselend programma wachtte. De feeststemming liet niet lang op zich wach ten, dank zij het orkestje, dat zich al meer dere malen met succes in ons vereenigings gebouw deed hooren en dat ook thans de feestklanken spoedig in de zaal bracht met aardige en vroolijke muziek. Om ongeveer 8 uur werd de feestvergade- ring door den voorzitter op Roomsche wijze geopend. Hü sprak een kort welkomstwoord, waarna door alle aanwezigen het bondslied werd gezongen. Onmiddellijk hierna werd het woord ge geven aan den feestredenaar van dezen avond, den heer J. v. d. Akker, lid van het hoofdbestuur, die zou spreken over: „De macht van onze eenheid." De heer v. d. Akker, die zich een talentvol spreker toonde, begon met de gelukwenschen van het hoofdbestuur over te brengen. Hij constateerde daarbij, dat ook hier wel en wee zich heeft voorgedaan. Veel teleurstel lingen werden ondervonden, maar ook kan op vele dingen met voldoening worden te ruggezien. In elk geval kan met trotsch en fierheid worden gezegd, dat van het doel, waarvoor de Volksbond werd gesticht, veel bereikt is. De positie van den arbeider is meer en beter tot z'n recht gebracht en heel wat meer in overeenstemming met zijn waardigheid als mensch, dan zulks in vroe ger tijden het geval is geweest. Tot zijn onderwerp komende, wees de spr. erop, dat de R. K. arbeidersbeweging thans 175.000 leden telt en een machtige eenheid vormt, weike aangekend kan worden voor het doel, dat gesteld is, te bereiken. Sommi gen meenen, dat zulk een maent in handen van arbeiders gevaarlijk moet worden ge- echt, doch spr. stelde hier tegenover, dat ons H. Geloof ons nog andere verplichtingen op- 'egt, dan enkel het gebed en het kerkbezoek. Wij moeten ook sociaal onze plichten ver vuilen en mogen niet onverschillig zijn voor het lot onzer broeders. Er zijn nog velen, die onze bijstand hard noodig hebben. Vóór 25 jaren was het ongetwijfeld nog veel erger. Ouderen kunnen nog een over duidelijk beeld schilderen van den ellendigen toestand, waarin vóór 25 jaren de arbeiders onverd'end', verkeerden. Spr. stelde in het licht, welk een groote onrechtvaardigheid het is, wanneer tegen over armoede eenerzijds, anderzijds enorme kapitalen en rijkdommen worden opgehoopt, zonder dat ze aan het doel, waarvoor ze door God zijn gewild. Als dé arbeider zijn eenig kapitaal zijn arbeidskracht aanwendt op behoorlijke wijze, dan heeft hij het recht om fatsoenlijk te leven. Dit wil niet alleen zeggen, dat hij te eten heeft en kleeren en 'n dak boven zijn hoofd. Want als hij dat alléén heeft, is hij een arme! Hij heeft recht op iets meer dan diat, op een zekere mate van stoffelijke welvaart. Zeer zeker is het welvaartspeil van den arbeider, vergeleken bij vroeger, zeer veel verbeterd. Zijn woning is beter, zijn kleeding is beter en zijn voeding is van een betere kwaliteit. Hij kan meer eischen aan z'n leven stellen. Maar tenslotte blijft hij een niëts-bezitter. Dezen winter zijn er millioenen uit hun bedrijven gestooten, omdat hun arbeids krachten geen winst meer opleverden. In ons land was de toestand gelukkig beter dan buiten de grenzen. Hier is alles beter georga niseerd. We hebben hier onze werkloozen- kagsen. Maar wie brachten daarvoor de of fers? Na een korten tijd van uitkeering uit de ^erkloozen kassen blijft de arbeider zon der weerstandsvermogen staan. Hij bezit niets meer. Wanneer het bedrijfsleven zich niets van hein aantrekt, zoolang zijn arbeid geen win stfin afwerpt, en hij daardoor onverzorgd blijft staan, dan verwaarloost dat bedrijfs leven z'n plichten ten opzichte van den ar beider schandelijk. Hooge dividenden vloeien af naar aan deelhouders en commissarissen. Men rekent op ruime afschrijvingen op machines en ge bouwen en reserveert voor uitbreidingen, maar aan reserveeringen voor de arbeiders, het levende element, wordt niet gedacht. De posten: arbeidsloon vormen slechts onkos ten op de exploitatierekening. Tegen zulke wanverhoudingen is de Volksbond opgericht en zijn de vakvereeni- gingen gesticht om den arbeider tot steun te zijn, opdat zijn positie meer in overeen stemming kome met zijn menschelijke waar digheid. De spr. deed hierna uitkomen, hoe de on georganiseerden de kracht der organisatie en de macht der eenheid verzwakken. Spr. richtte een geestig woord tot de vrouwen, die hij aanspoorde om den mannen geen be letsel in den weg te leggen naar hun orga nisatie. Hij eindigde tenslotte met een krachtige opwekking om deel te nemen aan de groote demonstratie, welke inNBeptembsr a.s. te Utrecht wordt gehouden ter herdenking van de uitvaardiging van de Encycliek „Rerum Novarum." Zijn rede werd door een luid applaus ge volgd. Nadat de voorzitter een hartelijk dank woord had gesproken, werd het verdere ge deelte van den avond gewijd aan de opvoe ring van het tooneelspel „Het hoogste goed", van J. Haver. De tooneelclub der St. Josephgezellen zorgde voor een aardige opvoering. Zij oogst te veel applaus. Toen ook dit voorbij was kon de Kring Velren-Noord op een uitstekend geslaagde viering van het jubileum terugzien. Te Halfweg. Gistermiddag reed een vrachtauto door de Kerkhoflaan te Halfweg. Spelenderwijs liep de zes-jarige jongen B. voor den auto, werd aangereden en tegen den grond geworpen. Dr. Baumann constateerde een zware her senschudding. Vervoer naar een ziekenhuis was niet mogelijk. Het jongetje verkeert in levensgevaar. De chauffeur, die uit Amsterdam afkom stig was, treft geen schuld. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Zilk, 12 April 1931. Mijnheer de Redacteilr, Mag ik een kleine plaatsruimte in uw veel gelezen dagblad? Bij voorbaat mijn dank. Er werd mij deze week gevraagd of De Zilk geen belasting behoefde te betalen. Toen ik vroeg, hoe mijn ondervrager dien onzin kon verzinnen, kreeg ik ten antwoord: „Nou als wij de Regenvliet eens zien, is het toch een schandaal". 5 6 weken terug is er rioleering in ge bracht. De steenen voor de bestrating staan langs de huizen en liggen over den weg verspreid, en daar blijft 't op heden nog bij. Ik geloof toch, dat als het in de kom van de ge meente was, dat het niet zoo lang een bende zou blijven. Er wordt wel eens beweerd, dat een za kenman zijn mond moet houden. Maar dat moet je kunnen. Ik zou het beter vinden als die zaak eens opgeknapte werd vóór de bloemen-dagen, want er woont geen dokter in de Zilk. Dus het valt niet mee om je hals te breken. C. v. d. V., Zilk. FURMEREND, 14 April. Aangevoerd werd pl.m 18000 Kg kaas, t.w.: 11 stapels kleine fabriekskaas f 34 per Kg.. 5 sta pels kleine boerenkaas f35 per 53 Kg., han del matig: 2059 Kg. boter: weiboter f 1.05 per Kg., melkboter 1.15—1.45 per Kg., 760 runderen, t.w.: 220 vette koeien f 0.80—1 per Kg., handel matig; 540 melk- en geldekoeien f 170370 per stuk, handel matig; 15 stie ren f 0.75—0.85 per Kg, handel matig; 36 paarden f 80—200 per stuk. handel matig; 20 vette kalveren f 1.20—1.40 per Kg., han del matig; 941 nuchtere Ka.veren f 1030 per stuk, handel matig; fokxalveren f 20—26 per stuk, handel matig; o82 verte varkens f 0.380.43 per Kg. handel s*ug: 69 magere varkens f 1425 per stuk, nandel stug: zou ters f 0.400.42 per Kg., handel vlug; 410 biggen f 9—15 per stuk, tirrciel stug; 500 schapen f 27—38 per stuk, handel stug- piep kuikens f 0.75—3 pej stuk; kipeieren f 3.25 4.25 per 100 stuks; eendeieren f 3.50 per 100 stuks. PURMEREND, 13 April, „Afslagvereeni- ging Beemster. Purmerend en Omstreken." Aardappelen: Blauwe 1.04—1.55 per 25 K.G., Kleine Aardappelen; Blauwe 0.74—0.74 per 25 K.G.. Witlof 8.00—29.— per 100 K.G., Bloemkool 21.— per 100, Roode Kool 1300— 14.40 per 100, Witte Kool 1.40—3.80 per 100 Savoye Kool 2.10—9.80 per 100, Spinazie 0.96—1.75 per mand van 6 K.G., Postelein 0.51 per K.G., Sla 3.10—8.70 per 100 krop, Andijvie 1.30—3— per 100 krop, Radijs 2.80 —5.80 per 100 bos, Peterselie 34.per 100 bos. Selderij 300—8— per 100 bos, Raapste len 3.706.10 per 100 bos, Rabarber 10.00 26.per 100 bos Wortelen 0.40 per zak, Uien 0340.46 per 25 K.G., Uien Drielingen 0.11 per 25 K.G., Prei 9.00—19— per 100, Aardbeien per doosje f 0.560.94. BEVERWIJK. 13 April R. K. Coöp. Tuindersver. „Kennemerland" Spinazie 0.80—1.45 per kist; Sla f 0.80—1.00 pe- kist: Postelein 1.75—1.80 per kist; Boarekooi f 0.35—0.60 per kist; Selderie 0.05 oer bos; Prei 0.17—0.24 per bos; Raapstelen 0 04— 0.06% per bos; Radijs f 0.050 93 per bos; Rabarber I 0.230.4C per bos, id. II f 0 12— 0.15 per bos; Uien 0.01—0.02% per K.G.; Wortelen 0 02 per K.G.; Bieten 0.03 per K.G.; Witlof 0.12—0.30 per K.G. BEVERWIJK, 13 April Bloemenveiling ,,'t Centrum" Aangevoerd en betaa'd werd per bos van 12 stuks voor Bartigon 28—52 c., William Copland 24—46 c., Wil liam Pitt 36—53 c., Farncombe Sanders 33— 50 c.. Pride of Haarlem 2636 c„ Le Nótre 30—42 c., Pr. Elizabeth 38—54 e., Mad. Kre- lage 32—42 c„ Sieraad v. Flora 2633 c„ Centenaire 3242 c., Prof. Rauwenhof 24 46 c., Prins der Nederlanden 3843 c., Bou- ton d' Or 3858 c., lnglescombe Yellow 3042 c., Gouden Kroon 40GO c.. Sultan 2838 c., Baron de la Tonney 4052 e., Victoire d' Oliveira 3448 c„ Gele Prins 2436 c., Herman Schlegel 2034 c„ Ibes 3551 c., Calypso 2132 c„ Mac. Kinley 2640 c., La Reine 18—30 c., Cram. Bril ant 1829 c., Pr. v. Oostenrijk 26—41 c„ Fla mingo 24—38 c„ Rose gris-de-lin 16—27 c., Duchesse de Parma 3643 c., Due de Berlin 2230 c., Witte Due 1826 c„ Grand Due 1826 c., Purperkroon 2230 c., Prosperity 2431 c., Murillo 2236 c„ Mr. v d. Hoef 5268 c.. Vuurbaak 4056 c., Theeroos 30 41 c., Couronne d'Or 4152 c„ Peach Blos- sum 3044 c., Vergullius 3043 c.. Div. Poë- taz 6090 e., L. Coster 80190 c„ Golden Spur lang 100200 c.. idem kort 2050 c.» Sir Watkin 70—110 c Zon Sion 30—120 c., Lucifer 50—130 e., Princep 25—100 c., Oran ge Cup 125—175 c„ Bicolor Victoria 110—160 c., Emperor 80140 c., King Alfred 220—340 c., Spring Glorie 50160 c., Zilver Spur 48— 120 c., Zilver Phoenix 130240 c„ Incombe- rable 75115 c., Poëticus Ornatus 4095 o.» Glory of Lis 80—120 c., Argus 90—120 c., Hyacinten 280440 c.. Crocussen 40130 c„ Blauwe Druiven 25—90 c., Fitularia 140— 235 c., Anemoon Vulgens 60—135 c„ Hollan- dia 100—260 c., The Caen 80—285 c., Ires: Huchtenburg 3.106.20, White Excelsior 4.20 6.80, Poggenbeek 3.605.20, Imperator 3.80 —6.10, Calla's 12—31, Amerillys 14.50—18.50. BEVERWIJK, 13 April Coöp. Tuin bouw Vrije Groenten- en Fruitveiling W. A. Spinazie 85—100 c., Sla 110 c.. Postelein 215 c., Witlof, stek 2035 c. per kist. Worte len 3 c„ Witlof 2030 c., Spinazie 2125 Postelein 43 c., per K.G. Rabarber 1137 c„ Raapstelen 56 c., Radijs 58 c., Prei 610 c., per bos. Sla 57 c. per kist. TER AAR, 13 April Centrale veiling Spinazie 0.55—0.74 per kist: S!a 1.80— 7.50; Radijs 1.602.80; Vellen per kist 0.35; Dunsel 0.17 per K.G.; Raapstelen per 100 0.80; Peen per 100 K.G. 5.10; Bloemkool per stuk 0.05—0.12; Rozen per stuk 0.04. AMSTERDAM, 13 April Binnenl. Gra nen. (Boerennoteering)Roode en witte tarwe 5.508, rogge 45, chevaliergerst 5-50 —5.75, haver 4.506, duivenboonen 11 13, paardeboonen 6.50—7.50, alles per 100 K.G. Granen Noteering Amst. Korenbeurs. (Opgave Offermeier's Comm.handel). Mais. La Plata gele, aangekomen 115, dagelijks verwacht per Polymnia 115, 18 April ver wacht per Harpenden 112, 25 April per Albireo er. per Primero, 28 April per Wear- pool 108, begin Mei per Harberton 107, levering Mei/Aug. 91, Sept./Dee. 90. Donau/Bulgaarsche 5 Mei verwacht per Ulys ses 10Ö, Ned -Indische, witte (in balen) stoomende 104, Maart'April aflad. 96. Gerst Donau 61 62 K.G. aangekomen f 111. 5 Mei verwacht per Ulysses 110. Z.-Russi- sche disp. 116. Lijnkoeken. N.-Amerikaan- sche, loco 8.60, Mei'Aug. levering 7.90, S. K. loco 8.75, stoomdende 8.70. ROTTERDAM, 13 April Buitenl. granen. Stemming vast. Rogge Zd. Russ. naar quali- teit 4.20—4.40: Gerst Canada III verwacht 110112, id. id. stmd naar aankomst 113 —106; Amer. II disp. 114; disp. f 117; 66 K.G. id. id. 116; 62 '63 K.G. Donau stmd. naar aankomst 111—110; Haver 56/57 K.G. Zd. Russ. disp. 6.10 54<55 K.G. id. id. 6; 53 K.G. id id. id. 5.85; 47'43 K.G. id. id. id. 5.40; 47/48 K.G. La Plata stmd. 4.50; Maïs gele La Plata stmd. nwe oogst, f 105— 102; id. id. oude oogst disp. 116—117: id. id- id. id. aangek, 114115; id. id. id id. naar qualiteit 114104; Donau Galfox disp. 116; Id. deze week verwacht 108—111; id. id. stmd. f 109—103; witte Zd. Afrik. TI disp. 113—115; gele Zd. Afrik. VI disp. 116- Binnenl. Granen. Tarwe 5.506.25, uitge zochte qualiteit 7—9 50. Gerst cheval'er 5.506.75. Haver 4 505.50, blanke quali teit daarboven betaald. Erwten kleine groe nen 6.509. Schokkers 11—16.50. Bruine boonen 69.50, soms iet meer. ROTTERDAM, 13 April Vee Aanvoer 451 vette runderen, 285 vette kalveren, 87 schapen of lammeren 1704 varkens. Prijzen vette koeien le soort 0.90—1, 2e soort 0.30 0.85, 3e soort 0.70—0.75, kalveren le soort 1.60—1.70, 2e soort 1—1.30 3e soort 0.80 —0 90, schapen le soort 0.650.80, 2e soort 0.500.60, 3e soort 0.450.50, lammeren 0.80—1; vette varkens le soort 0.360.40, 2e soort 0.30.35; 3e soort *>.25—0 30 export varkens 0 400.42. Vette runderen handel lui, voor le soort werd tot 100 ct. per K.G. besteed; voor 2e en 3e soorten was er geen kooplust. Vette kalve ren met tamelijken nandel; prijzen voor le soorten vrijwel onveranderd; 2e t'. 3e soor ten iets lager. Schapen met geringen aanvoer, prijzen waren moeilijk te handhaven, enkele prima exempl. gingen tot 100 ct. per K.G. Verkens handel traag afloop lager. Zouters handel tamelijk, prijzen statlonnair. van onze bekende arti kelen wordt, tijdens de verbouwing van het voor gedeelte van ons perceel, voortgezet in het achter gedeelte, waarvan de De niguwe artike len voor het Voor jaar zijn reeds uit- géstald in de nieu we etalages in de Paarlaarsteeg. Een prettige afwis seling op uwe wan deling om ze nu reeds te gaan be zichtigen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2