f 750.- f50. SUCCES Nationale Spaar en Emissiebanko. f3009.- f250. f125. f40. SPANJE EEN REPUBLIEK Door adverteeren 4 pCt. °IT NI MMER BESTAAT UIT DRIE BI ADEN WOENSDAG 15 APRIL 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17742 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL VERKIEZINGS-ALARM Mooi Noord-Holland In de laatste zittingsperiode van 4 laren gaf de Provincie, tot behoud van Noord-Holland's natuurschoon, een 100.000 voor het Heilooër Bosch (Ver eniging tot behoud der Natuurmonu menten), een 30.000 aan Bergen (ge meente) en 500.000 voor 't Gooireser- vaat (dat een eigen stichting wordt» Het zijn belangrijke bedragen, maar zij 2lJn door de katholieken in de Staten met vreugde gevoteerd, niet alleen tot behoud der weinige bosch- en heidestra- ken in ons gewest, maar ook omdat wij het gezonde katholieke politiek achten de bewoning van het platteland aan trekkelijk te maken om de opeenhooping hl de groote steden tegen te gaan, de- 2elfde reden, die de katholieken er tos Leidde, met kracht de levering van stroom en water te bevorderen op het Platteland, een streven, waarbij de katholieke oud-Gedeputeerde Hendrlx zIch onverwelkbare lauweren verzameld heeft. Ook in ander opzicht vraagt mooi ^oord-Holland belangrijke offers aan -ie Provinciale kas: het behoud (soms ver kapt onderhoud) van de historische mo numenten, gebouwen uit het verleden van allerlei aard: kerken, zooals in Alk maar, Edam, Muiden, Spaarndam; ge meentehuizen, zooals in Schoorl pn Spanbroek; oude huizen, zooals het 2eventiende-eeuwsche straatje van het Groot-Heiligland te Haarlem en 't mach tige huis aan 'tSpaarne, aldaar; torens, Semeente-eigendommen, zooals te Hoorn, Kortenhoef en Medemblik; de voortdu rende bijdragen aan de restauratie (onderhoudswerken?) van de oude St. Baaf te Haarlem. Wij willen geenszins volledig zijn, maar sommen slechts op uit ons geheu gen over de voordrachten der laatste laren. Katholieke gebouwen zijn daar onder niet begrepen. Des te meer prij zenswaard, dat de katholieke beheerder Van Financiën (waaronder deze subsi- dién ressorteeren) groote zorgen aan be houd van die monumenten besteed heeft. Dwaasheid is het hierop groot te gaan. Het is geld der belastingbetalers. Nog dwazer doen „die anderen", die lu hun vlugschriften ook deze daden als htin bijzondere verdiensten zich toere kenen. Maar lofwaardig is het hardnekkig Pogen van den katholieken vertegenwoor diger in Gedeputeerde Staten om het Hljk meer te doen medebetalen en soms In te schakelen. Want het gaat niet aan, dat de Provincie de grootste lasten draagt. Een bosch van Heiloo, een Gooisch Natuurreservaat zijn ook pare len van de Kroon van Nederland. Te gulle houding van de Provincie is echter Parelen naar de zwijnen geworpen. Zoo'n houding wekt geen bewondering, maar "h medelijdenden glimlach. Ieder zijn taak. De prov. minister van Financien hlijve waakzaam! De ontreddering van het arbeidsleven Bittere waarheden De Pachtwet en de Eerste Kamer Portefeuillekwestie of ontbinding? Het parkeeren te Zandvoort cTroonafstand van Koning Alfonso De ex-vorst naar Engeland SPANJE EEN REPUBLIEK De koning vertrekt naar Engeland De koninklijke familie moet het land verlaten De samenvoeging van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin Advies van prof. v d. Grinten eu prof. Donner gereed Schiphol Huwelijkstragedie te Moordrecht Vreeseïijk drama op de spoorlijn Hoeveel bieten in Noord-Holland? Smokkelaar doodgeschoten De Zeppelin-verbinding Nederland- Nederlandsch-lndië De stranding van de „Perseus" VOORNAAMSTE cACIEUWS Het vergaan van de „Noordpool" De Victoria van Fraserburgh vertrokken Het verkeer in den zomer te Zandvoort Niet alle advertentiën hebben reeds bij één enkele plaatsing Zulks hangt grooten- deels daarvan ai of er lust tot het koopen van Uw artikel bestaat wordt de lust tot koopen opgewekt ADVERTEER in de ..Nieuwe Haarlemsche Courant" HHT-rr Barometerstand 9 uur v.m.: 7.69 vooruit. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 16b Haarlem Telegrafisch Weerbericht Amsterdam C„ Heerengr. 508 (Direct ingaande) Bijkantoor NASSAULAAN 18 HAARLEM Na het autobus-ongeluk te Blerick Twee Nederlanders uit Keulen verdwenen Ernstig vliegtuigongeluk Twee dooden; zeven gewonden BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie UJnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. HAARLEM ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. «bonné's op dit blad zïin Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden Sen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkceringen; Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ol beide ooger bij een ongeval met doodeliikeu afloop bij verlies van een hand een voet ol een oog bij verlies van een duim ol wijsvinger bij een breuk van been ol arm bij verlies van *n anderen vinger In „De Standaard" komen den laatsten tijd zeer lezenswaardige artikelen voor over de moderne economische toestanden, ont staan o.a. door den arbeid der machines. Bittere waarheden worden er gezegd, Wanneer we lezen: „De vertrouwelijke tint, die vroeger alom het economisch leven kleurde, slijt hoe langer hoe meer uit. Ook in de ar beidsbetrekking, zelfs op het platteland is zy verbleekt en het commercieele ele ment oefent overheerschenden invloed. Wy erkennen, dat daarin ook voordeelen gelegen zyn en geenszins zijn wy blind voor de gevaren, welke de vroegere confidentieele toestand voor de vastheid van de positie der arbeiders opleverde. De rechtszekerheid is thans, dank zij ook de wet op het arbeidscontract, ver meerderd maar ach, voor onderschei denen is het levensgeluk niet verhoogd, voor fijngevoelenden vooral niet. In den hartelüken handdruk, den troost in droeve, den gelukwensch in blijde dagen, de belangstelling in zyn levenslot, het saam-arbeiden en saam-leven lag eene versterkende, vertroostende gedachte. Die poëzie is thans vrijwel uitgeban nen. De band tusSchen patroon en ar beiders wordt steeds slapper en zede lijke overwegingen komen moeiiyker tot haar recht. Vooral de ontwikkeling van het groolbedryf, de uitzetting van de naamlooze vennootschap als de rechts vorm, waarin het bedrüfsleven zich hult, bevorderen dit proces. Het leven ts daardoor verarmd!" Ook Henry Ford, de automobiel-koning, laat zich kras over deze „moderne" toe standen uit. Uit zyn boek lichten wU de volgende uitspraken: „Het is overbodig byeenkomsten te houden ten einde de verhouding tus schen den arbeider en de afdeelingen onderling te verbeteren. En 't is niet noodig dat menschen, die te ^men moeten werken, elkaar liefhebben". „Veel persoonlijk contact is er niet de menschen doen hun werk en gaan naar huis na aflcop een fabriek is geen huiskamer". „Ons arbeidsbureau wijst niemand af om iets, dat hy vroe ger mogelijk gedaan heeft hij is ons even welkom, of hij van Sing-Sing of van Harvard, uit de gevangenis of uni versiteit komt en wij informeeren zelfs niet aan welke van deze beide hij gepromoveerd is. Al wat hy noodig heeft, is de wil tot werken", „wy heb ben niet veel op met „persooniyke voe ling" of met het „menscheiyk elemer*" in het beroepsleven. Daarvoor is het reeds te laat". Het door ons geciteerde blad constateert dan ook terecht, dat met toenemende me chaniseering van het bedrijf, „vergeestely- king" in bepaalden zin, gepaard gaat „ontzieling". De ziel wordt uit het bedrijf gestooten, „geest" mag er zyn, maar de ziel is contrabande. By het arbeidsvraagstuk gaat het echter om lichaam en ziel van den arbeider! Zal de Eerste Kamer de Pachtwet ver werpen? De liberale „Nieuwe Crt.." hoopt het en schynt het te verwachten. Ja, ze meent dat alleen de sociaal-demo- kraten en de beide „katholieke demokraten", de heeren Serrarens en De Bruyn, misschien en ten hoogste versterkt door enkele vrij zinnig demokraten, voorstanders van he* wetsontwerp zijn. Deze verwachting is ongetwyfeld voor het blad te optimistisch. Terecht zegt het „HUISGEZIN": „Indien inderdaad de voorgestelde pachtregeling moest worden beschouwd, zooals de .Nieuwe Crt." ziet, als een „concessie aan het socialisme", dan be hoefde de verwachting van het liberale blad niet denkbeeldig te worden geoord- deld. Maar dan stond men voor de vraag, hoe het mogeiyk was, dat de geheele katholieke fractie in de T.veede Kamer haar goedkeuring heeft kunnen hech ten aan de bepaling, die in de Eerste Kamer de voornaamste steen des aan stoots blijkt en de „Nieuwe Crt." met weinig minder dan afgrüzen vervult: het continuatierecht. Voor dit recht heeft reeds de onver- geteiyke pater Van den Eisen zijn jaren- langen strijd gevoerd, voor dit recht heeft zijn opvolger, pastoor van Kessel, niet minder beslist op de bres gestaan. Voldoende om uit te maken, niet dat nu elk katholiek voor het continuatie- recht moet zyn, maar wel om vast te stellen, dat het in geen geval als een „concessie aan het socialisme" mag wor den opgevat. Men kan voorstander zyn van het eigendomsrecht, we zouden wiilen zeg gen, men is het te steviger, wanneer men niet toegeeft aan de overdrijving, die onder liberale invloeden van het eigendomsrecht is gemaakt. Zoo goed als in de arbeidsverhoudin gen tusschen nu en veertig jaar gele den de Encycliek Rerum Novarum is niet voor niets verschenen een ingrij pende wijziging is gekomen, zoo goed moeten cok de pachtverhoudingen met andere ocgen worden aangezien, dan men een halve eeuw geleden deed. Ook om practische en tactische rede nen is het gewenscht: Rusland heeft heeft heel duur de les betaald, dat het eigendomsrecht daar tot een bezit-van- wlllekeur was verstard. De „Nieuwe Crt." wijdt een heele be schouwing aan de vraag, of de regeering ten aanzien van de pachtwet de porte feuillekwestie zal stellen in de hoop, dat zy door dezen vorm van pressie invloed op de stemming zal kunnen uitoefenen. Wij verwachten dit „paardenmiddel", zooals het liberale blad het noemt, niet Aan een al of niet onwelgevallig vo tum van de Eerste Kamer kan de re geering haar bestaan niet verb oden. Eer zou er voor haar aanleiding kun nen zün om bij verwerping van de pachtwet de Eerste Kamer te ontbinc! tn en aan haar kiezers de vraag voor te leggen, of zy een Eerste Kamer, die in deze dagen eer, ontwerp van groote sociale beteekenis als de pachtwet af stemt, wenschen te handhaven. Wy kunnen ieders meening over de pachtwet en over het continuatierecht respecteeren. maar, sociaal gezien, kun nen wy geen vrede hebben met een col lege, met een katholiek deel van het college, dat sociaal achterlijk is. Doch het is nog niet zoo ver, en wy zien nog niet een katboliek-christelijk- liberale coalitie in de Eerste Kamer de pachtwet afstemmen." Een nieuw terrein bü Hotel d'Orange B. en W. stellen den Raad voor, op het terrein by Hotel d'Orange, een parkeerter rein te doen aanbrengen, langs de Burge meester Engelbertstraat. Voorgesteld wordt dit terrein te betegelen. De kosten daarvan zullen bedragen f 14.C00, met halve steenen f 7150, met zwarten grond f 3500. De oppervlakte zou 1600 M2. bedragen. Het voordeel van betegelen is. dat de te gels later eventueel in de trottoirs verwerkt zouden kunnen worden. In de rij der landen, die de laatste 12 ja~en den monarchistischen staatsvorm voor een republikeinsclien hebben verwisseld, heeft zich thans ook Spanje geschaard. In den loop van den dag gisteren konden wy nog het volgende bulletin publiceeren: De Spaansche Koning heeft voor zich en zyn familie afstand gedaan van den troon. De republiek is uitgeroepen. Er is een repu- blikeinsch ministerie gevormd onder leiding van Zamorra. In Barcelona is een afzonderlyke republiek geproclameerd. In alle steden verzamelen zich groote men- schenmassa's. De orde is nergens ve:stoord. In den loop van den avond kwamen de be richten binnen, welke uitvoerig me'.öing maakten van het verloop der staatsomwente ling. Volgens een bericht van „Exchange" zou te Barcelona de republiek zyn uitgeroepen.- De repubükeinsche vlag wappert van het Raad huis en de andere openbare gebouwen. Te Barcelona heerscht groote geestdrift. Dit bericht werd later bevestigd. HET VOORSPEL VAN DE ABDICATIE Naar de Madrileensche correspondent van de „Evening News' meldt, zou koning ..Ifonso naar Po.tugal gaan om zich vandaar over zee naar Engeland te begeven. Van andere zyde wordt weer vernomen, dat de koning aller eerst naar Parijs zou gaan. De repubükein sche leider Gregorio Maranon heeft ver klaard, dat de koning onder de navolgende voorwaarden tot abdicatie heeft besloten: Hem moet worden toegestaan het land te verlaten. Bovendien moet hem tijd gegeven worden voor het afwikkelen van persoonlijke aangelegenheden. Bij het vertrek zullen hem mi.itaie eerbewijzen worden gebracht. Naar de „Starverneemt, is het nieuwt. Spaansche Kabinet onder voorzitterschap van Zamorra reeds bijeengekomen. De koning heeft eerst willen aftreden ten gunste van zijn zoon, doch Zamorra moet teen verklaard hebben, dat de Republikeinen slechts genoegen nemen met abdicatie van het geheele Koninklijke Huis. Hierna heeft de koning zich in het onvermijdelijke geschikt. De koning is uit Madrid vertrokken, uitge leid door Zamora. De ex-koning begeeft zich naar Carthagena, waar hij aan boord van een Britsch stoomschip naar Engeland zal vertrekken. Ofschoon de buitenland :cne Spaansche legaties het bericht over de abdi catie nog niet bevestigen, is dit officieel door het Fransche Ministerie van Buitenlandsche Zaken bekend gemaakt. De voorloopige republikeinsche regeering heeft gisteren aan den Koning en de verdere Koninklijke Familie den eisch gesteld, dat zij des avonds te 8 uur Madrid zouden heb ben verlaten. Tot aan de grens stelt de nieuwe regee ring zich borg voor de veiligheid van de le den van het Koninklijk Huis. Tallooze officieren doorkruisen de stad met automobielen, welke met republikeinsche vlaggen getooid zyn. De dag van 15 April zal tot Nationalen Feestdag worden verklaard. De koers van de peseta is aanmerkelyk ge daald. (Voor bijzonderheden betreffende deze wisseling van regeeringsvorm zie men pag. 1 van het 2e blad). Zooals men zich herinneren zal, heeft de gemeenteraad van Be' erwyk indertyd be sloten om over ae adressen, waarin door ingezetenen van W:jk ten Zee en Duin aan gedrongen werd op de totstandkoming van een fusie tusschen beide gemeenten, het ad vies te vragen van Prof. Mr. Dr. J. v. d. Grinten en Prof. Dcnner. Dit advies is gereed en de verschijning er van kan spoedig tegemoet wordrn gezien. Naar wy van welingelichte zyde vernemen, luidt de conclusie van dit advies ten voor- deele van een samenvoeging. Morgen vertrekt de eerste passagier, die per vliegtuig de reis van Nederland naar Nederlandsch-Indië zal maken, van Schip hol, wat voor ons aanleiding is nog eens te wijzen op deze mooie Nederlandsche lucht haven, die niet alleen uit een zakelyk oog punt, maar ook als een plaats van ontspan ning reeds groote bekendheid heeft verwor ven. Het aantal dergenen die er een Zondag middag heen gaan, om, zittend in het ge zellige restaurant te genieten van het be drijvige gedoe der af-en-aan vliegende blauwe reuzenvogels, is reeds nu aanmer kelijk, vooral sedert ook op Zondagen de luchtreuzen, welke de geregelde diensten op het buitenland onderhouden, aankomen en vertrekken. „De tyd vliegt, vliegt met uw tijdis het motto van de K. L. M. en menigeen brengt dit in practyk. Niet iedereen heeft het voor zyn zaken noodig naar Londen of Parijs, naar Kopenhagen of naar Berlyn te vliegen, maar gevlogen moet toch zoo zoetjesaan iedereen hebben, zoo goed als ook wel Ieder een in den spoortrein gezeten heeft. Zóó denken velen er over en kunnen ze dan al niet per vliegtuig naar het buitenland, ze vliegen Zondags een toertje boven Amster dam, of straks, als de bollenvelden weer in vollen bloei staan, boven de streek om Haarlem, die dan uit de lucht gezien een schitterenden aanblik oplevert. Schiphol is ook een ideaal plekje om ty- dens zyn vacanlüereisje te bezoeken. De Amsterdammers komen er dikwijls genoeg, maar zy die veraf wonen, moeten hun va- cantie te baat nemen, om onze mooie en levendigste luchthaven eens te bezichtigen. Daarvoor bestaat van 12 tot 5 uur elk uur gelegenheid; bezoekers worden dan onder deskundige leiding op het terrein rondge leid en krijgen daarby ook de gelegenheid d.e toestellen van naby te bezichtigen, ter wijl hun de werking van verschillende be langwekkende inrichtingen, als nachtlan- dings-installatie, radiopeiiing enz. wordt verklaard. Ook voor schoolreisjes is Schiphol een ideaal oord. Maar neem voor schoolbezoek den tyd niet te kort; ae ervaring toch heeft geleerd, dat kinderen graag geruimen tijd op het vliegveld verblijven, waar zy op een ruime speelplaats van de buitenlucht kun nen genieten en de aankomst en het vertrek der vliegtuigen van en naar de groote bui- tenlandsche centra kunnen bywonen. Een bezoek aan Schiphol is voor een ieder en niet het minst voor de jeugd, die uit den aard der zaak in de toekomst meer nog dan nu reeds de ouderen, met het luchtverkeer lt> aanraking zal komen, niet alleen belang wekkend, maar ook uiterst leerrijk. In de gemeente Moordrecht heeft zich gisternacht een vreeselyk drama afgespeeld Toen Maandagavond de heer C. v d. B. wonende aan de St«venstrcat thuis kwam. trof hij zyn 25-jarige echtgennote, moeder van twee kindereu. aan in gezelschap van den 19-jarigen B. v. d. K. Hierdoor ontstond een hevige woordenwisseling, waarna de echtgenoote van v. d. B. met den in haar gezelschap vertoevenden v. d. K. de deur uitliep. Haar man was van gedachte, dat ze by een der buren onderdak zou zoeken. Het bleek echter, dat zy en v. d. K. een rijwiel hebben genomen en naar den Twee den Tochtweg in den Zuidplaspolder zyn gereden. Zij hebben daar by den spoorweg de rywielen tegen een boom gezet en zyn de spoorlijn Rotterdam—Gouda opgegaan. Door den bewaker van de spoorwegverzak- kingswerken, zekeren G., werden zy daar liggende naast de rai1- aangetroffen. Bei den waren door den trein overreden. Zij waren ernstig verminkt. De vrouw bleek reeds te zijn overleden. V. d. K. werd in desmiswekkenden toe stand naar het Van Itersonziekenhuis te Gouda vervoerd. Naar schatting 40 pet. van vorig jaar Het „Hdbd." verneemt uit vakkringen, dat de uitzaai van suikerbieten in de pro vincie Noord-Holland ongeveer 40 pet. zal bedragen van dien in het afge'.oopen jaar. Men moet dus rekenen op een uitzaai van pl.m. 2100 bunder of om het ruimer te nemen: 2000 2500. Dat is zéér weinig, want het was de bedoeling der regeering. dat er in deze provincie zouden worden uitgezaaid ruim 4400 bunder. Men kan dus zeggen, dat het doel der steunwet In Noord-Holland niet meer dan voor de helft wordt bereikt. Aan de sommatie geen gehoor gegeven. In het gemeentebroek van Tuddern, naby de Limburgsche grens, in de omgeving van Sittard, werd de 27-jarige '.andbouwer J. M uit Tuddern door den grensbeambte W. doodgeschoten. Het slachtoffer kwam met nog een inwoner uit Tuddern van Broek- sittard. Beiden droegen een zak mais van 100 pond. Plotseling stonden ze onverwacht voor een beambte. M. wierp zijn zak weg en sloeg op de vlucht Toen M., door den be ambte aangeroepen, niet bleef staan, schoot W. op den vluchteling, die door het eerste schot in den rug geraakt, dood neerviel. Dr. Eckener in den a.s. winter naar Batavia Dr. Eckener, die eenige dagen geleden mst de „Europa" uit Amerika is teruggekeerd, deelde desgevraagd mede, dat hy in verband met de plannen voor het totstandbrengen van een luchtschependienst tusschen Neder land en Nederlandsch-Indië waarschynlyk in den komenden winter een reis naar Batavia zal maken. Eerst na deze studiereis zal hy in staat zyn om met de belangheb bende Nederlandsche scheepvaartmaatschap pijen, de maatschappij „Nederland" en de Rotterdamsehe Lloyd verdere besprekingen te voeren. Het staat echter thans reeds vast. dat te Batavia of in de nab'jheid van Batavia op het eiland Java een luchtsche penhaven zal worden aangelegd. Gezagvoerder geschorst De Raad voor de Scheepvaart heeft giste ren uitspraak gedaan inzake de stranding tijdens mist van het stoomschip „Perseus", op de Hollandsche kust, naby Egmond aan Zee. De Raad is van oordeel, dat dit ongeval geheel aan onvoldoende en onvoorzichtige navigatie is te wijten. Op de navigatie tot het in den wal sturen, wil de Raad geen aanmerking maken. Immers, voor dien tijd dreigde nog geen enkel gevaar. Toen de kapitein echter besloot om recht den wal in te gaan sturen, had hy de grootste voor zichtigheid in acht moeten nemen. Hij had, indien hy dan al niet dadelijk de fout op het spoor kon komen, by den gevaarlijken koers recht in den wal, het lood gaande moeten houden. Dan had het niet kunnen gebeuren, dat het schip aan den grond liep, daar hy dan immers tijdig had be merkt, dat hij te dicht bij de kust was. Een straf van schorsing acht de Raad geboden. Mitsdien straft hy den betrokkene door hem de bevoegdheid te ontnemen om als gezagvoerder te varen op een schip, als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet voor den tyd van acht dagen. Koning Alfonso XIII doet afstand van den troon voor zich en zijn familie. Een repubü- keinsch bewind gevormd. (blz. 1, 1ste blad) Ernstig vliegongeluk in Duitschland. (blz. 1, 1ste blad) Huwelijksdrama te Moordrecht; een doode en een zwaar gewonde. (blz. 1, 1ste blad) De luchtschependienst op Ned.-Indië. (blz. 1, 1ste blad) Advies van den Hoogen Raad van Arbeid bver het Werktijdenbesluit voor kantoren. (blz. 2, 3de blad) - Het 49-jarig bestaan der Koloniale Re serve te Nijmegen. (blz. 2, 3de blad) Afscheid van vice-admiraal Quant van de Amsterdamsche marine. (blz. 2, 3de blad) Naar wij vernemen is de stoomtrawler „Victoria", die door de V.E.M., te "Jmuidey, beschikbaar was gesteld voor het overbren gen van de lijken der slachtoffers van de ramp van de „Noordpool", Dinsdagmorgen 11 uur met deze droeve lading van Fraserburgh naar Maassluis vertrokken. Vergezeld door de bemanning van de Vic toria, waren de kisten van het kerkhof naar den trawler gebracht. Alle schepen in de ha ven hadden de vlag halfstok geheschen. Een zeer groote menigte belangstellenden was aan de kade byeen toen de Victoria zee koos. Het schip wordt morgen te Maassluis ver wacht. Daar zullen de kisten met het stof- felyk overschot der slachtoffers, welke in aie gemeente thuis behooren, ontscheept worden. By aankomst zullen zy naar de algemoene begraafplaats worden overgebracht. De be grafenis heeft dan den volgenden dag plaats. Ook de kist met het ïyk, dat in Scheve- ningen ter aarde zal worden besteld, gaat in Maassluis van boord en zal vervolgens naai Scheveningen vervoerd worden. Daarna vaart de „Victoria" naar IJmuiden, waar de overige lijken worden ontscheept, die dan overgebracht zullen worden naar de be graafplaats ln die gemeente en te Egmonu aan Zee. Aldaar heeft de teraardebestelling plaats Zaterdag a.s. Nieuwe bepalingen Met het oog op de veiligheid van het ver keer zyn de Baan en de Kerkstraat te Zand voort afgesloten voor het groote verkeer in de richting West-Ooet. Deze afsluiting geldt het geheele jaar. B. en W. vragen den raad een algemeens machtiging om het verkeer al naar de om standigheden zulks eischen, te kunnen rege len. Daarby zit de bedoeling voor. niet meer beperkingen te maken, dan dringend nood- zakelyk zijn. De bedoeling is meer een in tensere contróle op de snelheid en de alge meens verkeersregelen. De beperkende bepalingen zouden alleen loegepeet worden in de maanden Juni, Juli en Augustus en op zulke dagen, als een enorme drukte dit noodzakelijk maakte, b.v. met de Pinksterdagen. Zoo zouden voor het eenrichtingsverkeer in aanmerking komen de Haarlemmerstraat en de Boulevard de Favauge by het voormalige Germania-terrein, de Strandweg en een gedeelte van het Stationsplein. Op drukke dagen de verbindingsweg tus7 cchen Badhuisplein en Hotel d'Orange en op den Zaterdag en den Zondag het meest westelijke deel van de Zeestraat in de rich ting Oost-West. LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.27. Hoogste barometerstand 770.6 te Brest. Laagste barometerstand 750 1 te Memel. Verwachting: Zwakke tot matigen, weste lijke tot zutdwestelijken wind gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. Zitdagen: Maandags, Dinsdags Woensdags en Vrijdags van 10 uur v.m. tot 2 u. n.m. Donderdags van 3 uur nam. tot 8 uur nam. en des Zaterdags v. 6 u. n.m. tot 9 n. n.m. De toestand der gewonden. Nadat de 14-jarige H. Vollenberg uit Ven- ray het R. K. Gasthuis heeft verlaten, wor den thans nog 3 slachtoffers van het spoor wegongeluk by wachtpost 66 te Blerick ver pleegd, nameiyk Wethouder H. Joosten uit Grubbenvorst, G. Leucken uit Venray en L. eleven uit Horst. De ernstige beenfracturen, welke deze slachtoffers hadden opgeloopen, zyn thans zooverre hersteld, dat de beenen uit het ver band zijn bevrijd en binnen afzienbaren tyd ook deze laatste verpleegden geheel hersteld het ziekenhuis zullen verlaten. Intussehen hebben de volgende verpleeg den reeds het ziekenhuis kunnen verlaten: de chauffeur Klaus uit Venray. Vollenberg uit Horst en mej. Twinkels uit Venray. Met achterlating van 60.000 Mark schuld Na achterlating van ongeveer 60.000 mark schuld zyn sinds Februari twee Nederland sche kooplieden J. R. en J. E. te Keulen ver dwenen. In Augustus 1930 hadden zy te Keulen een zaak gevestigd Zy kochten in den beginne kleine hoeveelheden waren, die zy prompt betaalden. Naderhand bestelden zij grootere hoeveelheden, die zy naar Nederland ver zonden. De leveranciers ontvingen geen be taling. In Februari ondernamen zij, naar zij zelf verklaarden, een zakenreis. Het salaris van het personeel werd daarna nog uitbe taald, hetgeen van Amsterdam uit geschied de. Thans zyn ook deze betalingen stopge zet. Gistermiddag Is op het traject Berlijn— Breslau naby P.'.:tschen het verkeersvliegtuig D. 1928 neergestort. De bestuurder en de marconist werden gedood en van de acht an dere inzittenden werden er 7 gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1