f3000.- f 750.- f50.- f40.- „CREDO PUGNO" KONING ALFONSO DOET GEEN AFSTAND VAN ZIJN RECHTEN EEN LEERZAAM RAPPORT TH. G. G. HOOIJ Mr. J. B. BOMANS dit ni mmer bestaat uit drie bladen DONDERDAG 16 APRIL 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17743 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL de ongunstige resultaten van ons lager onderwijs Weer giftige gassen in het Maasdal Een paniekstemming SPANJE R.K. KIESVEREENIGING PROPAGAHBA-VERGADERIRG Willem van Oranje Grondlegger van onze nationale onafhankelijkheid VOORNAAMSTE oNIEUWS Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1i regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bi] vooruitbet By contract belangrifke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. a bonne's op dit blad ziin ingevolge de verzekerinfcsvoorwaarden efien ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkceringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ol beide ooger bij een ongeval met doodeiiiken afloop 7Ril ^verlies vaneen hand 1 7 I ftLwUs' een voet of een oog £%Ja* bij verlies van een duim ol wijsvinger bij een breuk van been ot arm bij verlies van *n anderen vinger Dezer dagen Is verschenen het rapport van de commissie voor doelmatige on derwijsorganisatie, ingesteld door de Ned. My. voor Nijverheid en Handel. We publiceerden reeds een kort ovev- z'°ht van den inhoud dezer Drcchure. 'haar achten het behandelde onderwero van zóó groot belang, dat wij er ook te aezer plaatse nog enkele woorden aan billen wijden. Het vorig jaar hebben we in een serie artlkelen betoogd, dat ons onderwijs °htstellend duur is en dat de lasten, h'elke speciaal voor het lager onderwijs °P Rijk en gemeenten drukken, welhaast °hdraaglijk zijn geworden. 't Is echter niet alleen de duurte van °hs onderwijs, die zorg baart, ook over cle resultaten heerscht lang g„en onver melde tevredenheid. Niet alleen uit ae ®Hngen van leeraren aan middelbare Scholen klinken luide klachten over leer- "hgen, die met onvoldoende kennis toe gerust den grooten sprong van de lagere "har de middelbare school maken, maar °°k de menschen uit het zakenleven beklagen zich bitter over het „mate- H&al", dat hun door de eindklassen der Mgere scholen wordt afgeleverd. Men yraagt zich daar af, of ons huidige on- herwijsapparaat wel voldoende rende ment oplevert en of het onderwijs wei Voldoet aan de behoeften van het prae- "sche leven. Het is daarom niet zoo m^ernd, dat in de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel de organisatie van het hhderwijs aan de orde is gesteld. Vooral 8 daarbij besproken de vraag, of het "•'gemeen vormend lager en middelbaar 'voorbereidend hooger) onderwijs wel v°ldoet aan de eischen, die de maat schappij tegenwoordig moet stellen aan hen, die dit onderwijs hebben gevrlga ®h of er niet wat hapert aan de aan- s'hiting tusschen lager onderwijs eener- en voortgezet onderwijs anderzijds, he vraag ook, of er wel voldoende orga- hisatie en centrale leiding in ons onder is bestaat. Men meende te moeten be twijfelen of het rendement van ons Onderwijs voldoende is en of het verkre gen resultaat wel in redelijke verhou- b'hg-etaat tot den tijd en het geld," die er aan besteed worden. Aan een commissie werd de bestudee- r'hg van deze vraagstukken opgedragen, ^aast vertegenwoordigers van handei eh industrie namen daarin zitting spe- c'alisten op het gebied van middelbaar °hderwijs benevens het hoofd van een °henbare lagere school. We kunnen de samenstelling dezer c°mmissie niet bepaald gelukkig noe men. Waar zooveel vraagstukken spe ciaal het lager onderwijs raken, is één. Vertegenwoordiger hiervan wel wat hoover. Bovendien betreuren wij het zeer. "at de commissie, nadat op enkele per ken uit R. K. en Christ. Prot. kringen evergeefs een beroep was gedaan om °°k zitting te nemen, gemeend heelt hiet verder in die richting te moeten a°eken. Een zoo veelzijdig mogelijke samen- helling der commissie ware wenschelijk 8eweest, niet enkel voor het stellen een er hlste diagnose, maar vooral voor het aangeven der geneeswijze. De taak, welke deze commissie op zich ham, was werkelijk geen geringe. In de ®erste plaats had zij in groote lijnen aan e geven de organisatie van het alge meen vormend lager onderwijs, eens- heels voor hen, die na de lagere school Seen verder algemeen vormend onder is zullen genieten (dat is de over- mpote meerderheid der leerlingen), an derdeels voor hen, die na de lagere s°hool verder middelbaar of voorberei dend hooger zullen ontvangen. Hieraan 8 verbonden het vraagstuk van de aan eensluiting tusschen lager en middei- °aar onderwijs, dat sedert jaren tot Zooveel klachten en moeilijkheden aan- le'ding geeft. Wie echter wil reorganiseeren, moet eerst de fouten van het bestaande aan vijzen. Het geëigende middel daartoe V;is het instellen van een enquête. enige vragen werden opgesteld, zoowel v°or iager ais voor middelDaar onderwijs eh toegezonden aan verschillende groote hdustrieele bedrijven, scheepvaart-ver eniging Noord en Zuid, het Staats- ehrijf der Posterijen, de Ned. Spoorwe- enkele groote winkelbedrijven, ae entrale Vakorganisaties en de Veree- 'ging van Huisvrouwen. Ten einde voor zooveel mogelijk een ergsljjking te maken met de toestan- en in het buitenland en na te kunnen J^-an, jn hoeverre buitenlandsche voor belden en ervaringen voor navolging la -herland in aanmerking kunnen °ihen, werden gegevens verzameld in 2lgië, Denemarken, Duiischland, Enge- Oostenrijk, Zweden en Zwitser- De op deze enquête ingekomen ant eorden wijzen op een algemeene onte- r®denheid over de resultaten van het lager onderwijs hier te lande, in het bij zonder voor zoover het bedoelt, eindon derwijs te geven. De critiek zou men kunnen samen vatten in de volgende punten: le. De leerstof volgens velen te uit gebreid is in de lagere school onvol doende verwerkt. 2e. De kennis der Nederlandsche taal is onvoldoende. Een overgroot deel der leerlingen, die lager eind-onderwijs heb ben genoten, is niet in staat zich op eenigszins behoorlijke wijze mondeling of schriftelijk in de Nederlandsche taal uit te drukken. Ook over slordig en slecht schrift wordt algemeen geklaagd. 3e. Wat op school geleerd wordt, is te weinig gericht op het praktische leven. Ziehier een volledig requisitoir tegen ons huidig onderwijsstelsel. En het ergste is, dat er wel geen ad vocaat zal gevonden worden, die het be schuldigde systeem zal kunnen vrijplei ten. Hóe groot in de betrokken kringen de teleurstelling is over de resultaten onzer scholen, leert een nadere beschouwing der gehouden enquête. Van de 60 ingekomen antwoorden waren er slechts 8 die met 'n enkele restrictie van tevredenheid getuigden. De overige 52 waren geheel in mineur gesteld en kwalificeerden de resulta ten met de woorden „zeer bedroeven 1" en „volstrekt onvoldoende", met als hoogste waardeering „niet geheel bevre digend". De meeste klachten werden geuit over de Nederlandsche taal. Men constateerde een volslagen onvermogen om gedach ten behoorlijk 'onder woorden te bren gen; om zonder grove taal- en stijlfou ten een kort briefje te schrijven; onbe holpenheid bij het invullen van eenvou dige en veel voorkomende formulieren en dergelijke meer. Dat juist de Nederlandsche taal, on getwijfeld het hoofdvak, er zoo bedroe vend afkomt, is alleszins te betreuren. Alleen: het verbaast ons niet. In onzen strijd tegen de spellings- anarchle wezen we er meermalen op, dat bij een dergelijke taal-wettelooshsid onderwijzer en leerling beiden het spoor bijster raken tot onberekenbaar nadeel van den laatste. Het zijn er immers honderdtallen, die voor een betrekking op een kantoor niet in aanmerking komen, of, eenmaal benoemd, niet ge handhaafd kunnen worden, omdat hun Nederlandsch beneden alle peil is. Aan wien of wat de schuld? Zelden aan den leerling, wellicht ook niet aan den onderwijzer, maar bijna altijd aan de tot systeem verheven regelloosheid van ons huidig taalonder wijs. Dat ook over het schrijven zou worden geklaagd, was te verwachten. Met een lantaarntje moet men tegenwoordig de jongelui zoeken, die, zooals men vroeger zeide, een „goede kantoorhand" hebben. Zie maar eens de werkschriften in van onze middelbare scholieren, of de brie ven, door den jongsten bediende ge schreven, toen toevallig de schrijf machine defect was. Ja, die machine is een mooie veront schuldiging voor het onleesbare en slor dige schrift. Men vergeet echter, dar. ook in zaken, nog allerlei stukken moe ten geschreven worden en dat slordig en slecht geschreven documenten het tegendeel van reclame zijn. Over het derde der hoofdvakken, het rekenen, waren verreweg de minste klachten. Waarschijnlijk, omdat wij, Nederlanders, van oudsher een volk van cijferaars zijn en in het handig werken met getallen een onmiddellijk voordeel zien! Toch Is ook hierover het oordeel nog niet onverdeeld gunstig en wordt er o.a. over geklaagd, dat de praktische toepas sing van het geleerde In het gewone leven te wenschen overlaat. Geen won der, want leegloopende vaten, met kra nen op onmogelijke plaatsen, of elkaar achterna jagende wijzers van een kloK spelen in sommige rekenboeken een grootere rol dan praktische rente- en inhoudsberekening. We hebben hier heel in 't kort na tuurlijk gememoreerd, wat de commis sie op ons onderwijs had aan te merken In een volgend artikeltje bespreken we nog even de middelen, die men meent ter verbetering te kunnen aangeven. In de omgeving van Tilleur, Ougrée en Seilissin, in net Maasdal, zijn neu-iimoigen opnieuw tallooze personen onwel geraakt, tengevolge van ontsnappende fabrieks- gassen. Een kindje van acht maanden verkeerde in zoo ernstigen toestand, dat het nog ternauwernood van den dood kon worden gered. Onder de bevolking is een paniekstem ming ontstaan en de meeste menschen zijn naar andere plaatsen vertrokken. Ook. zijn eenige koelen door gas gestikt. De koningskronen worden steeds zeld zamer in Europa. Thans is er in Madrid weer een over straat gerold Of de omwenteling in Spanje het Spaansche volk tot heil zal strekken, moet nog worden afgewacht. Voor het geluk der massa doet het er weinig toe, onder welken regeerings- vorm het volk leeft: monarchie of re publiek, in beide gevallen kan het volk wèlvaren. 't Is slechts de vraag, h o e de monar chie wordt uitgeoefend, hoe de repu bliek wordt geregeerd. Wat Spanje betreft: men mag wel aannemen, dat de monarchie zooals zij daar regeerde voor onze dagen te weinig constitutioneel was en dat de koning wegens gemis aan inzicht in de werkelijke verhoudingen en vooral door de misleiding van slechte raadgevers, zijn tijd niet heeft begrepen. Bij de beoordeeling van Spaansche toestanden moeten wij echter de groot ste voorzichtigheid betrachten, maar in ieder geval is het zeer twijfelachtig, of het Spaansche volk onder het nieuwe regiem een. zooveel gelukkiger toekomst tegemoet gaat. De links-radicalen, die zich thans van de regeering meester gemaakt hebben, zijn nu juist niet de meest geschikte elementen om het volk een periode van rust en orde te verzekeren, en het ziet er volgens de laatste berichten niet naar uit, dat het Spaansche volk zich eensgezind achter één revolutionnaire, republikeinsche leiding zal plaatsen. Reeds verluidt, dat de heeren het on der elkaar niet eens zijn, maar van nog ernstiger belang achten wij het, dat, naar thans gebleken is, de koning niet eens afstand van den troon gedaan heeft (terwijl wij gisteren hebben kun nen lezen, in welke dramatische om standigheden de koning het abdicatie protocol geteekend zou hebben! wél een betrouwbare berichtgeving!). Fier klinkt het in 's Konings te Ma drid achtergelaten manifest: „Ik ben de koning van alle Spanjaar den en ik ben zelf Spanjaard. Ik had verschillende middelen kunnen aanwen den om de koninklijke voorrechten te handhaven en myn tegenstanders doel treffend te bestrijden. Maar ik wil aJes ter zijde laten wat mijn landgenooten in een moorddadigen broederoorlog zou kunnen storten. Ik zie van geen mijner rechten af, daar zij, meer nog dan aanspraken mij nerzijds alleen, een door de geschiedenis bijeengebracht goed vormen en daar ik eens strenge verantwoording zal moeten afleggen over het beheer van dezen schat. Ik wacht de werkelijke uiting van de openbare meening van het volk af en tot de natie zich geuit heeft zie ik vrijwillig tijdelijk af van de uitoefening der ko ninklijke macht en verwijder mij uit Spanje. Hiermede erken ik dat Spanje alleen meester van zijn lot Is. Ook thans geloof ik den mij door liefde voor mijn vaderland voorgeschreven plicht te ver vullen. Ik smeek God, dat de overige Span jaarden zich even diep bewust van hun plicht megen zijn als ik". De Spaansche monarchie is dus nog niet verdwenen; Alfonso XIII Is nóg ko ning van Spanje wat natuurlijk be- teekent, dat een royalistische partij zich tegenover de republikeinsche partijen stellen zal. Onzeker is de toekomst; in den chaos van dit oogenblik valt er nog niets te voorspellen. Alleen is het zeker, dat donkere wol ken zich boven het Iberisch Schiereiland samentrekken, en dat indien de re volutie volledig zegeviert voor langen tijd de orde en de rust uit Spanje ge bannen zullen blijven; zeer waarschijn lijk gaan de Spanjaarden dan een tijd perk van elkander staag opvolgende re voluties tegemoet, waarvan zoo gaat het steeds! de Kerk de dupe zal wor den. Moge het Spaansche volk in de ko mende dagen van evenveel gezond ver stand blijk geven als de koning in zijn manifest getoond heeft te bezitten. op DINSDAG 21 APRIL 's avonds te 8K uur in het gebouw St. Bavo, Smedestraat 23 Sprekers de Weledele Heer OnderwerpIs de verkiezing voor Prov. Staten minder belangrijk dan voor Tweede Kamer of Gemeenteraad de Hoog Edelgestrenge Heer Onderwerp Eenige feiten en cijfers Toegang voor alle Katholieken HET BESTUUR Dinsdag hebben wfj in een hoofdartikel betoogd, dat men als in 1933 feestelijk wordt herdacht, dat voor 400 jaar Willem van Oranje, de grondlegger van ons zelf standige volksbestaan en de stamvader van ons vorstenhuis, te Dillenburg werd geboren de Katholieken niet by voorbaat van de feestviering moet wegjagen, door by de nationale herdenking anti-katholieke, on-nationale feestmotieven naar voren te brengen, zooals een aantal persorganen blijkbaar wenscht. Het doet ons genoegen, dat de a.-r. „Stan daard" zich in deze kwestie geheel aan onze zijde schaart. Het blad, aanmanende de feiten te ne men, zooals ze nu eenmaal zyn, schrijft n.l.: „Een feit is, dat de eerste Willem de grondlegger is geweest voor onze natio nale onafhankelijkheid. Als zoodanig kun nen allen hem huldigen. Een tweede feit is, ciat de Zwijger de groote verdediger van het Protestantisme in deze landen geweest is. De invoering van den Gereformeerden godsdienst is, van den menschelijken kant gezien, aan hem te danken. Daarvoor kunnen de Nederlandsche Protestanten hem in het bijzonder hun hulde brengen. Een derde feit is, dat de Prins tegen over de R. Katholieken een voor dien tyci ongekende verdraagzaamheid aan den dag neeft gelegd; een verdraagzaamheid, die hem bij een groot deel der Gerefor meerden dier dagen even verdacht maak te als hij door de meeste Roomschen ge-, haat werd (Groen). Roomschen beklaag den zich, dat de Prins nen om den tuin geleid had; de Gereformeerden oescnul- digden hem, dat hij door de Roomschen met giften en beloften omgekoent was. „Roomschen en Onroomschen", zoo schrijft hij zelf, „beide zijn tegen mij. om den religievrede, ..misnoegd". Van mee- nmg, dat de Kerk niet met de wapens gesticht wordt, de waarheid met door lichamelijk geweld wordt voortgeplant, was hij het ook die kon zeggen: „Die buiten zyn trachte men door het zwaard des Geestes te winnen". Die waarheden zijn nu, in 1931, in Nederland tennaastebij gemeen be zit geworden, maar toen. 350 jaar ge leden, waren gedachten van religievrede, van erkenning van rechten van anders- gezinden, nog maar het deel van weini gen; van een Marnix b.v.. van den eer sten Willem vooral. Daarvoor kunnen onze R. Katholieke landgenooten nu weer hunne bijzondere waardeering koes teren. Een vierde feit is, dat men den Prins nemen moet zooals hij is. D.w.z. in zijn geheel en onverdeelbaar. De worstelaar voor de staatkundige vrijheid is niet los te maken van den kampioen voor de vrij heid van geloofsovertuiginb en d'eze beide verschijningsvormen van 's Prinsen per soonlijkheid staan weer niet los van zijn ruimhartige verdraagzaamheid. Het heele Nederlandsche volk kan den grond'egger van ons onafhankelijk volksbestaan straks eerbiedig herdenken. Dat er bij die herdenking schakeeringen zijn, is duidelijk. Het zou uitermate vreemd zijn als het anders wa:e. Maar juist omdat dit zoo vanzelf spreekt, is het beter er niet over te gaan polemi- seeren." Het door hem uitgegeven manifest Ongeregeldheden in geheel Spanj'e Een manifest van den koning Het manifest, dat koning Alfonso heeft achtergelaten toen hij Madrid verliet, is aan de Spaansch-Fransche grens aangekomen. Dit manifest luidt als volgt: De verkiezingen, me Zondag gehouden werden, toonen mij duidelijk, dat ik thans de liefde van mijn volk verloren heb Mijn geweten zegt mU, dat deze afkeer niet defi nitief zal zyn, daar ik er steeds naar ge streefd heb, Spanje te dienen. MUr. eenige deel was nameiyk het publieke zelis onder de meest kritieke omstandigheden. Een ko ning kan zich vergissen en ongetwijfeld heb ik zelf soms gedwaald Maar ik weet wel, dat ons vaderland zich steeds tegenover fou ten waaraan geen kwaadwilligheid ten grondslag ligt, grootmoedig heeft getoond. Ik ben de koning van alle Spanjaarden en ik ben zelf Spanjaard. Ik had verschillende middelen kunnen aanwenden o u de ko- ninklyke voorrechten te handhaven en mijn tegenstanders doeltreffend te bestrijden. Maar ik wil alles ter zijde laten wat mijn landgenooten in een rnocrdaadigen br jeder- oorlog zou kunnen storten. Ik zie van geen mijner rechten af. daar zij meer nog dan aanspraken mijnerzijds alleen, een door de geschiedenis bijeenge bracht goed vormen sn oaar ik eens strenge verantwoording zal moeten afleggen over het beheer van dezen schat. Ik wacht de werkelijke uiting van de openbare meening van net volk al en tot de natie zich geuit heeft zie ik vrywulig ty- deiyk af van de uitoefening der koninklijke macht en verwyder my uit Spanje Hiermede erken ik dat Spanje adeen meester van zUn lot is. Ook thans geloof ik den nvj door liefde voor myn vaderland voorgeschreven plicht te vervullen. Ik smeek God dat de -verige Spanjaar den zich even diep bewust van hun plicht mogen zyn als ik Ongeregeldheden in geheel het land. Uit Madrid wordt gemeld, dat gisteren, behalve te Barcelona, ook in andere steden ongeregeldheden zyn voortgekomen. Te Huelva werd de politip gedwongen van de wapens gebruik ts maken, waarby een arbeider werd gedood en verschillende per sonen gewond Toen de gevangenen te Sevilla vernamen, dat de gevangenissente Barcelona waren opengesteld, kwam het tót' een muitery, waarby de bewakers werfen overrompeld. Twaalf gevangenen slaagden er in te vluchten. Te Bilbao bestormde de volksmenigte evenals te Barcelona de gevangenissen en bevrydde de gevangenen. Te Malaga kwam het tot een zeer ernsti ge incidenten De menigte besto mde het redactiégebouw van het dagblad Mercantile. Te Sant Sebastian rukte de menigte het standbeeld van Koningin Maria Christina van zyn voetstuk en vernielde het. Ook de Spaansche ambassadeur te Berlyn tieedt af. Naar het W.B. verneemt, heeft de Spaan sche ambassadeur te berlyn aan de republi keinsche regeering te Madrid medegedeeld, dat hij zyn functie neerlegt. Franco verlaat Parys. Majoor Franco heeft Parys verlaten. Zyn landgenooten juichten hem harteiyk toe. Enkele minuten na zyn vertrek arriveer de de trein uit Madrid met de eerste Spaan sche ballingen. Onderhoud met Koningin Ena Een speciale verslaggever van de Matin had in den trein naar Parijs een onderhoud met Koningin Ena van .Spanje. De Koningin, die door de jongste gebeur tenissen zeer was geschokt, verklaarde voortdurend, dat zy de omwenteling als een vreeselyk gebeuren beschouwt. Wanneer de koning tegenstand had ge boden, zou, naar haar overtuiging, de ge heele koninklijke familie zijn vermoord. De koningin ontkende heftig, dat koning Alfonso afstand van zyn troon zou hebben gedaan. Hy heeft noch afstand gedaan, noch de Hedenochtend is van het vliegveld Schiphol de eerste betalende passagier, de heer J. Duppen nit Zutfen. naar Indié vertrokken. V. 1. n. r.: Kress. 2e piloot, J. Duppen, Hans Martin, secretaris K.L.M., Soer, le piloot en de mecanicien Naber. Manifest van koning Alfonso. Hij doet geen afstand van zijn rechten, doch verklaart, de uitspraak van het Spaansche volk af te wachten. (blz. 1. 1ste blad) Te Haarlem is overleden de heer F. J. Brinkmann, de bekende eigenaar van het café-restaurant aan de Groote Markt. (blz. 2, 1ste blad) De Spaansche koningin en haar kinderen zyn te Parys aangekomen. (blz. 1, 2de blad) Te Haarlem is een protestvergadering ge houden tegen de verplichte winkelmiddag- sluiting. (blz. 1, 2de blad) De Haarlemsche raad heeft besloten tot uitzending van 24 werkloozen naar de ryks- werkverschaffing te Giethoorn. (blz. 2, 2de blad) D.e nieuwe Spaansche regeering zal alle financieele verplichtingen nakomen. (blz. 2, 2de blad) Zware brand te Amsterdam; schade meer dan drie ton. (blz. 3, 2de blad) Ernstige brand te Over-Dinkel Een garage met 9 autobussen en een luxe-auto, alsmede een woon- en winkelhnis uitge brand. (blz. 3, 2de blad) Mgr. Kierkels, Apostolisch Delegaat van Britsch-Indië. (blz. 3, 2de blad) Verklaringen van Curtius en Henderson over de Tol-Unie. (blz. 1, 3de blad) Henderson wordt genoemd als voorzitter der Ontwapeningsconferentie. (blz. 1, 3de blad) De Provinciale Statenverkiezingen in Lim burg, Noord-Brabant en Groningen. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 766, stilstand. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKAN1EN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.29 uur. Hoogste barometerstand 773.3 te Valencia. Laagste barometerstand 751.8 te Seydis- fjord Verwachting: Zwakke tot matige winden uit noordeiyke richtingen, gedeeltelyk be wolkt, aanvankelyk weinig of geen regen, iets zachter overdag. regeeringszaken overgedragen. Hy is een voudig vertrokken. Het vermogen van den koning Tot nog toe zyn in Engeland geen voor bereidingen getroffen om de Spaansche ko ninklijke familie te kunnen onderbrengen, doch vele personen uit hooge kringen heb ben hulp en medewerking aangeboden. In de havens van Southampton zijn voor bereidingen getroffen om den Spaanschen koning een waard.ge ontvangst te bereiden. De „Daily Expressmeent met;» te kun nen deelen, dat het vermogen van koning Alfonso op ruim twee en „en nalf millioen pond sterling wordt geschat. Het grootste deel hiervan zou in Engel- sche papieren zyn belegd. De koning te Marseille. Koning Alfonso is heden te Marseille als gewoon passagier van boord van de „Princi pe Alfonso" gegaan. Hij reed terstond in een taxi naar zyn hotel, waar hy zyn kamer betrok. Met den trein van 1?.03 uur zal hy heden naar Parys doorreizen. In beslagneming koninklijk paleis. De regeering heeft maatregelen genomen in verband met de ïnbezïlname van net ko ninklijk paleis. Het gebouw is verzegeld, en de inventaris wordt opgemaakt Verder hield de ministerraad zich bezig met de kapitaalvlucnt en ce benoeming van ambassadeurs. Om vyf uur hedenmiddag zal opnieuw een ministerraad plaats hebben. Weigering om de vlag der republiek te hyschen. Uit Tetuan in Spaansch Marokko wordt gemeld, dat aldaar ernstige onlusten zyn ontstaan, omdat de koloniale Spaansche autoriteiten geweigerd hebben de r. oubli- keinsche vlag te hyschen. By een botsing tusschen monarchisten en republikeinen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1