Cheque-koersen Laatste Nieuws R.K. Kiezers en Kiezeressen Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 PHILIPS' RAD50-T0ESTEUEN BLIKSEMBEVEILIGING HERINGA WUTHRIGH, HAARLEM Het proces tegen den Düsseldorlschen moordenaar Belgisch, priester in China vermoord De postvluchten naar Indië Metaalwarenfabriek afgebrand Brand bij een sleepersbedrijf fe Nijmegen Agenda STADSNIEUWS 16 April Agenda 17 Aorif Onze winkelstand F. J. Brlnkmann Doet 22 April Uw plicht No. 1 van de R. K. lijst Is: in den KIESKRING HAARLEM: Mr. J. B. BOMANS In den kieskring VELSEN: E. A. M. DROOG in den kieskring MOORN: N. DEKKER in den kieskring HELDER: H. F. v. NULAND in den kieskring WEESP: J. J. KLAARENBEEK in den kieskring ZAANDAM: J. VALKERING; in den kieskr-ng l FIDEN: H. RAHFR Het ongeval op den Heerenweg De diefstallen in de HEMA Brand in ds Maerten van Heemskerkstraat Intrekking rijbewijs Stadsschouwburg Haarlem's Gemengd Koor Kon. Ned. Ver. „Onze VJoöt" Lekkere dieven TO ONE EL Koopen op afbetaling Een handige jongen voor de rechtbank Gedeputeerde Staten Jubileum Brandje In h°t bo! van 1-euw „Lourers Coster" BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN Garagebrand te Over-Dinkel Begrafenis dr. A. D. Donk Negen autobussen en een auto vernield MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam werden drie personen gedood, en velen ge wond. De republikeinen zouden de ter dood ver oordeeling van den Spaanschen bevelhebber, Kolonel Capaz, eirchen, omdat hij bevel had gegeven om op de menigte te schieten. De Spaansohe Hooge Commissaris, Generaal Jordana, zou door de republikeinen zijn ge arresteerd. Een uitnoodiging. De burgemeester van Los Angelos heeft zich draadloos met Koning Alfonso in ver binding gesteld en hem geseind, dat hy in ieder geval naar Los Angelos moet komen, om de herdenking van het 150-jarig bestaan der stad mede te maken. In het carnavals feest zou de koning zijn leed vergeten. Te Parijs. Koningin Ena is hedenmorgen kwart over 9 te Parijs aangekomen. Te Marseille. Toen de koning bij zijn hotel te Marseille uit de taxi stapte, groette hij de aanwezige journalisten met een lichte handbeweging. Toen men hem wilds interviewen, zeide hij: „Neen, laat mij met rust; ik verzoek het u." De hertog De Miranda deelde mede. dat de koning er niet aan denkt, afstand te doen van zijn rechten. Hij is slechts uit Spanje vertrokken, om een burgeroorlog te voorkomen. Hij zal slechts buigen voor den wil van het volk, dat zich bij de algemeene verkie zingen in Juni moet uitspreken. (Zie ook pag. 1 Tweede Blad) Waarsftiijnlyk zal het proces tegen den moordenaar Kürten, in dsn loop van de vol gende week worden beëindigd. Heden begon de 4ds dag met een open bare zitting, waar getuigen werden gehoord in verband met den moorden en moordaan slagen op Maria Hahn, Goldhausen, Man tel en Komblum. Uit het getuigenverhoor bleek, dat Kürten's ^nedodeelingen over den mcord op Geer tot in bijzonderheden juist waren. Voor den moord op Maria Hahn waren 20 getuigen opgeroepen. De 21-jarige dienst bode Kotlowski, die de vermoorde goed had gekend, bevestigde, dat Maria Hahn een armband-horloge had bezeten en herkende het door den President getoonde bruine handtaschje als het eigendom van' het slachtoffer. Ook hier bleek, dat Kürten's verklaringen met de getuigenverklaringen overeenstem den. Communisten hebben de stad Patung in de provincie Hu-Peh geplunderd. zy na men den Belgischen priester Marin gevan gen en doodden hem. De eerste passagier aan boord Hedenmorgen te half zeven is het zes- tierde postvliegtuig van de K. L. M. naar India, de P.H.A.E.Z., van Schiphol ver trokken. De bemanning van het vliegtuig bestaat uit de vliegers Soer, Kress, bestuurders en Naber, werktuigkundige. Met dit vliegtiüg is voor de eerste maal een passagier uit Nederland naar Batavia vertrokken. Het is de heer Duppen uit Zut- phen. Hij werd door zijn familie en ook door den heer Martin van de K. L. M. uitgeleide gedaan. Het vliegtuig heeft 208 Kg. post en 26 Kg. lading aan boord. Te 8.17 uur werd een radiobericht van het vliegtuig ontvaneen. meldende dat het Braumsch, 50 KM. ten westen van Hanno ver was gepasseerd. Te Culemborg In de metaalwarenfabriek Fase te Culem borg heeft ln den afgeloopen nacht een felle brand gewoed. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat de brandweer nagenoeg niets meer kon doen. De fabriek brandde geheel uit, niettegenstaande met een groot aantal slangen water werd gegeven. De schade, die zeer aanzienlijk ls, wordt door verzekering gedekt. Paarden omgekomen In den afgeloopen nacht is alhier brand ontstaan b!J het sleepersbedrijf van de firma Th. F. aan den Nieuwen Nouendaal-chen weg. 4 Paarden kwamen in de vlammen om. Een personenauto, 2 vrachtauto's, eenlgc wagens, benevens groote voorraden hooi, stroo en hout werden mede een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Gebouw „St. Bavo" R.K. CoSperatie Feestavond ..Arbeid Adelt" 8 uur „Esperanto" 8 uur „Proza en Poëzie" 8 uur R.K. Bond van Overheids personeel 8 uur. Gem. Concertgebouw Mannenkoor „Cae- cllia" Concert 8 uur. Palace" Bioscoopvoorstelling en variété 8 uur. „Luxor" Bioscoopvoorstelling en variété 8 uur (a'leen voor volwassenen). „Groote of St. Bavokerk" Orgelbespeling van 3 tot 4 uur. Raadhuis Overveen Gemeenteraad Bloe- mendaal 2 uur. Raadhuis Zandvoort Gemeenteraad TA uur. Gebouw „SI Bavo" „Alberdingk Thijm" 8 uur. Haarlems Gemengd Koor 8 uur Kinderkoor Inter Nos" 6 uur. R. K. Bouwvakbond 8 uur R. K. Commissie voor Betcpskeuze i uut R. K. Bevolkingsbul eau 8 uur. Stadsschouwburg 15e bijeenkomst „Ge loof en Wetenschap" Frits Bouwmeester ensemble „Het Geheim" 8.13 uur. Café „Central" Groote Houtstraat Vergadering Handelsreizigers „St. Christof- fel" 8 'A uur. Restaurant „De Kroon" English Asso ciation Lezing door prof. R. K. Sorabji 8 uur. Gramafoonhandel „Traviata" Gistermiddag werd de gramofoonhandel „Traviata", gevestigd in de Kleine Hout straat 25, verplaatst naar Anegang 44, waar tot dan toe gevestigd was de gramofoonhan- del „Hls Masters Voice". „Traviata" heeft in den loop van haar be staansjaren zoon sterke evolutie medege maakt, dat stesds greotere plaats van ves tiging gezocht moest worden; 25 Juni 1927 werd de zaak geopend in perceel Nagtraam straat 57, twee jaar later werd zij gevestigd in de Kleine Houtstraat, doch ook daar bleek de ruimte te klein en naar grootere verkoop gelegenheid moest worden uitgezien. Door het overnemen van de zaak „His Masters Voice" heeft de eigenaar van „Tra viata", de heer F. P. J. Spec, op zeer prac- tisehe wijze deze behoefte doen vervallen. Een ruime winkel en drie daarachter gelegen gehoorzalen staan hem nu ten dienste en een voldoende ruimte is aanwezig om den grooten voorraad en verscheidenheid platen van klassieke, zoowel als moderne werken te bergen. Bij de verplaatsing mocht de eigenaar vee! belangstelling ondervinden en eenige bloem stukken ontvangen. Gistermiddag is op 59-jarigen leeftijd overleden, de heer F. J. Brinkmann, exploi tant van het bekende café-restaurantbedrijf aan de Groote Markt te Haarlem. Do heer F. Brinkmann werd geboren te Neuborg in Duitschland. Op jeugdigen leef tijd kwam hij met zijn broers in Holland. Zij begonnen met de exploitatie van een café-restaurant in de Groote Houtstraat, in het huis waar thans de firma Van Liemt gevestigd is. De Jonge Franz was toen ech ter nog op school. F, J. Brinkmann Foto fa. Clausing, Baan. In 1879 werd het tegenwoordige bedrijf gesticht op de Groote Markt. Men begon op kleinen voet ln het huis, waar de gedenk steen van Bilderdijk is aangebracht. Vooral toen Franz als „dritte lm Bunde" ln de zaken kwam. ging de inrichting met den dag vooruit, zoodat al spoedig expansie gezocht moest worden. Pand nummer 9 werd aan gekocht. Café „De Kroon", grenzende aan de zaak van Gebrs. Brinkmann werd in de combinatie opgenomen, zelfs het pand van het Rembrandt-Theater is eigendom van de firma. De groote populariteit, die het bedrijf in den lande heeft is vooral te danken aan het energieke werken en het groote organi satie-talent van den thans ontslapene. De moderniseering van „De Kroon" van de laatste Jaren blies nieuw leven in de onder neming. Het aantal Haarlemmers, dat bij Brinkmann een bruiloft of een party heeft gehad is legio. En hoeveel congressen en feestvergaderingen zijn er in die mooie bo venzalen niet gehouden? Werkelijk, de over ledene was een groot figuur in het café- en restaurantwezen En zoo stond nu op het programma, de moderniceermg van het oudste pand. Ook daarvan was Franz Brinkmann weer de ziel. Helaas, hii heeft zijn laatste Illusies niet verwezenlijkt gezien, omdat een zware ziekte hem geheel sloopte, waaraan hij tenslotte bezweken is. Het overiyden is een zeer groo'e slag voor de familie, niet minder voor de zaak. 13 Augustus 1929 vierde men het gouden jubileum van het bedrijf. Toen zyn vele mooie toekomstwoorden gesnroken; spoedi ger dan misschien verwacht werd, is de zware taak voor den zoon op dien dag ge schetst, een feit geworden. De heer Brinkmann was lid van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, voorzitter van de afdeeling Haarlem van Horecaf. zyn spe ciale liefhebberij was de jacht; hy was ook lid van de Kynologenc'.ub en behaalde vele priizen met ras-jachthonden. 22 Januari kwam hij met zware kou op het ziekbed te liggen, deze week achtte men het grootste gevaar geweken, totdat zich op nieuw een complicatie voordeed, die zyn ver zwakte lichaam niet meer kon overwinnen. De plechtige H. Mis van Requiem zal plaats hebben a.s. Zaterdag om half tien in de Paterskerk aan de Groenmarkt, waarna de begrafenis vanuit de kerk op het R. K. Kerkhof te Overveen. 100.boete voor den chauffeur De Haarlemsche Rechtbank veroordeelde heden den chauffeur F. H. R. die door on voorzichtig ryden op den Heerenweg een on geval met doodelijken afloop veroorzaakte tot 100.bcete of 20 dagen hechtenis. Verdachte was reeds door den Kanton rechter tot 100.— boete veroordeeld, doeh was van dit vonnis in hooger beroep ge gaan. De Duitsche dienstbode tot 1 jaar gevan genisstraf veroordeeld De 25-jarige Duitsche dienstbode M. G. K., die veertien dagen geleden terecht heeft gestaan wegens een zestal zakken rollerijen, welke zy in de HEMA gepleegd had, is vandaag door de Haarlemsche Rechtbank conform den eisch veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis tot April. In een bakkerij Gisteravond te half acht werd brand ge meld in het perceel Maerten van Heems kerkstraat 40. In dit perceel is een bakkery gevestigd. De bewoner had ongeveer zeven uur het huis verlaten, terwyi de oven nog brandde. Het vuur heeft dan ook het ergst gewoed boven den oven. De oorzaak is tot nog toe niet bekend. De bakkery kreeg ernstige brandschade en het huis van den anderen bewoner vry ernstige waterschade. De brandweer kon met vyf slangen op de waterleiding den brand blusschen. De commissaris van Politie was aanwe zig. Aan E. Zonneveld, koopman, wonende al hier, is de bevoegdheid om motorry tuigen te besturen ontzegd voor een termyn van een half Jaar, welke termyn is ingegaan 3 April 1931. Maandag 20 April geeft het Ver. Rotter- damsch-Hofstad-Tconeel, directeur Cor van der Lugt Melsert, in den Schouwburg Jans- weg de eerste vertooning alhier van „De Duivel", van Franz Molnar, in de vertaling van Adolphe Engers met Ecjfuard Verkaae (ais gast) in de hoofdrol. Verder treden op: Fle Carelsen, Jan van Ees, Mies Versteeg, Joeki Broedelet, Willem Huysmans e.a. Regie: Eduard Verkade. Vrydag 24 April voert Haarlem's Gemengd Koor het „Requiem" van Verdi uit. Aan dit concert werken mede het Hollandsch Vocaal Kwartet, bestaande uit de dames Jo Vincent, Suze Luger en de he eren Louis van Tulder Willem Ravelli. De begeleiding is in handen van de H. o. V. Jaarlyksche Algemeene Vergadering Gistermiddag hield de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", afdeeling Haarlem, haar jaar lyksche Algemeene Vergadering in Restau rant „Brinkmann", alhier. De voorzitter, de heer Jhr. O. van Len- nep, opende de vergadering en sprak een woord van welkom. Spreker betuigde zijn spijt dat de opkopst zoo gering was, maar zeide hy, „wy zullen maar denken kwaliteit boven kwantiteit". De secretaris, de heer L. J. van Rossera, las vervolgens de notulen, welke onveran derd werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat op Initia tief van den gepensionneerden vice-admi- raal A. F. Gooszen. ls opgericht een Marine Jongeren Verbond. De bedoeling van dit verbond is, propaganda te maken voor de marine en stelling te nemen tegen het anti-militalrisme. Lid van deze vereeniging kunnen worden alle jongelui tusschen de veertien en een-en-twintig jaar. Het plan bestaat, voor deze vereeniging in Mei eenige lezingen en filmvertooningen te doen hou den. De vereeniging telde aanvanlteiyk 40 leden, doch is inmiddels tot 60 gegroeid. Vervolgens deelde de voorzitter nog mede, dat de algemeene vergadering alt jaar niet in Haarlem kan plaats vinden. In verband met het 25-jarig bestaan der vereeniging moet de algemeene vergadering dit Jaar in Den Haag worden gehouden, doch waar- schyniyic wordt deze volgend jaar in Haar lem gehouden. Hierna las de secretaris het jaarverslag, waaruit wij concludeeren, dat de vereeni ging op 1 Jan. 1930, 520 leden telde, hier zyn 33 nieuwe leden bijgekomen en door overlijden en andere oorzaken 52 afgegaan, zoodat de vereeniging thans 501 leden telt. De penningmeester, de heer mr. F. A. van Hall, legde hierna rekening en verantwoor ding af, welke in orde werd bevonden. De penningmeester deelde mede, dat het saldo sinds verleden jaar met honderd gul den is verminderd. De 5 periodiek aftredende leden van het bestuur, de heeren L. J. van Rossem, mr. F. A. van Hall, Jhr. J. Th. van Speng.er, jhr. F. Teding van Berkhout Jr. en P. Louis werden allen by acclamatie herkozen. Daarna werd overgegaan tot het benoe men van 6 leden van het dageiyksch be stuur. De zes voorgestelde heeren werden by acc.amatle gekozen. Dan was aan de orde het kiezen van een periodiek aftredenden voorzitter, by accla matie werd de heer Jhr. O. v. Lerinep her kozen, die met een enkel woord dankte voor het ln hem gestelde vertrouwen. Als afgevaardigde ter algemeene vergade ring der vereeniging, welke in Den Haag gehouden wordt, werd by acclamatie de gepenslonneerde vlce-admiraal A. F. Qoos- zen gekozen. Voorgesteld werd nog, om met de alge meene vergadering in 1932 te Haarlem een excursie te maken naar de sluizen te IJmui- den of een tochtje met een oorlogsschip te maken; in deze werd echter nog niets be sloten. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Uit een gebouwtje van een voetbalver- eeniging, gelegen aan den Vergierdeweg. is ter waarde van f 1.60 aan kogeifleschjes en koek ontvreemd. „VRIJGEZELLEN", bUj verlof- gangersspal in drie bedrijven, dcor M. H. du Croo. Uitvoering van „De Kring", Stadsschouw burg". De Katholieke Jonge Middenstandsvereeni- ging „De Kring" bestaat uitsluitend uit vry- gezellen en bijgevolg ontbreken ln haar too- neelclub de vrögezellïnnen, die toch moeilijk gemist kunnen worden, wü het spel op de planken een aannemelijk, niet verwrongen beeld van het leven vertoonen. En zoo worden dan de eenzame tooneel-vrygezellen byge- staan door enkele met dramatisch talent ge zegende „Bloemekes van Haarlem" zooals het programma onze jongedames vriendeiyk betitelt en zoo is De Kring in staat te concurreeren met allerlei andere „gemengde" amusements-aanbiedingen, hetgeen met het oog op een flinke schare begunstigers wel noodzakelyk is. Wanneer het woord concurrentie hier niet lichtvaardig wordt gebruikt, dan mogen we zeggen, dat de tooneelavond van gisteren in den Stad"scbouwburg nog weer eens 't bewijs leverde, dat De Kring en zyn tooneelclub de mededingers naar de kostbare gunst van den Katholieken Haarlemschen Middenstand ge makkelijk aan kan. Onze coquette kunsttem pel, die zoovele avonden over gebrek aan be langstelling heeft te klagen, leefde nu op in het vrooh'k geroezemoes en kleurenvertoon van de talrijke vriendinnen en vrienden der vereeniging. die geen plaats onbezet lieten. De voorzitter van de Kath. Jonge Mldden- standsvereeniging, de heer Ben Walenkamp, had er dus velen welkom te heeten, en in het bijzonder den hoogeerw. deken Westerwoudt in wiens aanwezigheid hij een belofte van belangstelling voor de toekomst hoopte te mogen zien en den moderator, rector Timp. die zich door zijn uitstekende leiding voor den Roomschan jongen middenstand bui tengewoon verdienrieiyk maakt. Er werd weer eens gewezen op de groote belangen, welke De Kring dient en op den steun, dien hy voortdurend behoeft. Dan kwamen eenige interessante mededeelingen met de belofte, dat het twintigjarig bestaan der vereeniging in Januari van het volgend jaar luisterrijk zou worden gevierd hetwelk alweer niet kan zonder de medewerking van donatrices en donateurs. Het sympathiek klinkende woord van den voorzitter zal wel niet te vergeefs gesproken zyn. Toen kregen we „vrijgezellen". Het moeten wel beklagenswaardige wezens zyn, die zich uiterl'ik verzetten tegen de banden, waar ze innerlijk naar haken; die de lasten van den huwelijken staat schuwen, maar de lusten ervan niet kunnen ontberen. Voor de „Bloe mekes" om medelijden mee te hebbenEn als ze daarbij verlofganger zyn. met sombere herinneringen aan de eenzaamheid van de Indische buitengewesten, zooals de ambtenaar Jan van Eerg, dan is er maar een beetje coquetterie en een schemeruurtje noodig, om reeds bij het repatrieeren In Amor's strik ver zeild te raken. Maar ook de vrygezel en scheepsdokter Hans van der Mark, die zich op de boot nog zoo „verstandig" voelt, ont komt niet aan den strik, waar hy trouwens maar al te graag zyn hoofd insteekt. Jan laat zich vangen door de vrymoedige Non van Noten en Hans verliest zijn 38-jarig hart aan de zachtere Corrie Hendriks. „Es 1st das alte Lied" Het eerste en het tweede bedryf van dit luchtige spel zyn werkelijk aardig, 't Boot decor in I vormt een interessante en pas sende omgeving voor het harte-drama, dat geestig wordt ingezet. Een goed vervolg daar op leveren de ioonaelen in het pension, waardoor het afschrikwekkende van 't vrij- gezellenleven in humoristischen toon wordt geschetst. Omdat het stuk alle diepte mist, brengt de oplossing van de amoureuze geval letjes geen verrassing en al is de schryver wet den opzet van het laatste bedryf tame lijk gelukkig geweest, het slot verloopt in een mislukte poging om aan die oplossing iets aantrekkelüks te geven. Daar haperde iets en voor dilettanten was er een teveel. We moeten het tooneel niet becritlseeren aan de hand van een serie vroom-bedoelde voor schriften voor jongelingen en jongedochters, maar een bepaald milieu doet bepaalde eischen stellen en er waren voor oog en oor details die daaraan niet juist beantwoordden. De vroolijke geest van het stuk werd door het publiek volop gewaardeerd. Dat er door de regie hard gewerkt was om over de ge breken van het dilettantisme heen te komen, was, trots enkele foutjes, uitstekend te zien aan de goed verzorgde tooneelaarkleeding, zoowel als aan de bijzonderheden der actie. 7n het algemeen had het tempo sneller kun nen zyn, al ei"cht dit van amateurs een betere ontwikkeling van de dictie en een vlottere rolkennis. Voortreffeiyk spel kregen we te zien van Jan van der Pigge, die verrassend veel uit z,yn rol wist te halen. Deze vrygezeilige amb tenaar droeg Inderdaad het stuk. zyn con frater Jan Kraakman zag er te Jong uit. maar overigens vormde hy een goeden part ner, met een eigen typeering. die tegenover den levendigen Van Berg boeide door de te genstelling. Van de dames muntte Loekie v. d. Vliet uit als de parmante residentsdochter. Ze heeft haar stem niet mee, maar dit vormde voor haar geen beletsel tot het vertoonen van sterk spel. Minder gemakkelijk bewoog zich de uitverkorene van den scheepsdokter, Cor rie Walop, over de planken; bij haar was de dictie beter dan de mimiek Mien Hooy gaf een doublure, waarin we graag meer verschil hadden gezien. Henk v. d Veer stelde goed een pantoffelheld voor en Oré Mascini maakte zich als lenige djongos «crdienstelijk. Zoo werd het door aller toegewijde samen werking een geheel, dat wel geschikt was om aan de vele gencodigden een prettlgen avond te bezorgen en de krans voor den regisseur Joop Vermeulen en de bloemen voor de ac trices mochten gelden als verdiende waar deering. „The Singing fooi Synchopaters" verzorg den de pauze door Jasz muziek. Het soirée Het is tegenwoordig van „De Kring" ge woonte geen .nabetrachting" van een uitvoe ring weer te geven. Daarom is in de plaats gekomen een soirée. een dag na den schouw burgavond; dit soirée it om 12 uur geëindigd. Door een sterfgeval in de famüie Brink mann kan deze bijeenkomst echter niet he denavond plaats vindpn. Zif zal nu plaats hebben a.s. Dinsdag 21 April, om 8.45 uur in de Kroonzalen. v. d. S. Voor de Haarlemsche Rechtbank werd he den een zaak behandeld tegen zekeren A. J. T. Verdachte had zich schuldig gemaakt aan verschillende verduisteringen. Hy kocht, radio-toestellen, naaimachines, kachels en rywlelen enz. op afbetaling en verkocht ze dan weer voor bespottelijk lage prijzen aan verschillende zwendelaars. Hij kocht bijvoor beeld een naaimachine van f 225 en ver kocht hem een p^ir dagen later voor f 43, een fiets van f 91.70 verkocht hij voor f 16, enz. Voor negen dergelijke zaken stond ver dachte vandaag terecht. Verdachte bekende alles, doch beweerde uit nood zoo gehandeld te hebben en zeide: „Ik kon alles gemak kelijk krijgen en het ook weer makkelijk verkoopen, alles kon ik op afbetaling krij gen, zelfs auto's en wat ik maar hebben wou." Volgens verdachte had een reiziger tegen h«u. gezegd; „het betalen komt er niet op vin, tis Je het contract maar teekent" De Off. v Just, merkte op: Uit dit pro ces blijken duidelijk de slechte gevolgen van het huurkoop systeem. Iemand die zeer on gunstig bekend stond zag kans 3 naaimachi nes en radiotoestellen enz. op afbetaling te krygen. Zelfs werd hem een radiotoestel op telefonische bestelling geleverd. Uit de verschillende feiten en de verkla ringen van verdachte had de Officier den indruk gekregen, dat de geestvermogens van verdachte niet in orde zyn. De Officier vroeg dan ook psychiatrisch onderzoek. Mocht dit echter niet toe worden gestaan, dan elsch- te de Officier, gezien de zeer ernst'ge fei ten en de omstandigheid dat verd. reeds eenige malen voor dergeiyke feiten gev.straf heeft ondergaan, l'A jaar gevangenis met aftrek van preventief. De verdediger Mr. Dr. A. F. Schreurs, sloot zich in hoofdzaak bij het oordeel van den Officier aan, alleen voegde hij er nog aan toe, dat de verdachte nog zeer jong is en onder den invloed stond van individuen die getracht hebben hem nog verer op het slechte pad te brengen. De uitspraak is bepaald op 30 April. De begrooting van den Armen raad De Armenraad te Haarlem heeft de laat ste Jaren meer geld noodig gehad dan de gemeente voor hem voteerde. In 1928 werd een bedrag van 31.000 toegestaan, terwijl slechts 29.034 werd uitgegeven. In 1929 werd een bydrage van 32.000 uitgetrokken, tsrwyi over 33.731 is beschikt. B. en \V. keurden dit verhoogde bedrag echter goed onder voorwaarde, dat zulks niet meer zou voorkomen, waarop de Armenraad bevesti gend antwoordde. Voor 1930 werd een by drage van 35.000 gevraagd, doch de ge meente verlaagde dit bedrag tot 30.000, voor 1931 37.000, toegestaan 32.000. Het tekort in 1929 was ontstaan door een verhooging van den post salarissen en de gemeente Informeerde, waarom zulks noodig was. De Armenraad deelde mede, dat er hoogere eischen aan de rapporten gesteld worden en dat de economische omstandig heden nog niets vooruitgaande zyn. De be grooting voor 1930 werd echter niet goedge keurd en de Armenraad kwam in beroep bij Gedeputeerde Staten. Mr. Barbas, directeur van den Armenraad, merkte op, dat de uitgaven by het Armbe stuur stygen, dus ook by den Armenraad. Er is de laatste jaren een anderen geest geko men in het instituut. Het aantal uit te bren gen rapporten neemt steeds toe en op vlug heid wordt geregeld aangedrongen. De woe- kerbestrydlng vormt een breed arbeidsveld voor het instituut. Moet de salarispost ver minderen, dan zal personeel ontslagen moe ten worden en dan wordt afgebroken wat de Armenraad eerst met veel moeite tot stand heeft gebracht. Minder rapporten zullen dan worden uitgezonden. Met klem is er by de autoriteiten al meer dere malen op aangedrongen meer personeel beschikbaar te stellen. De salarissen van het personeel zyn aan den zeer lagen kant. Namens het gemeentebestuur merkte dc heer André op, dat de gemeente niets te zeg gen heeft by de aanstelling en salarieering van personeel by den Armenraad. Zy zou ln den vervolge meer overleg willen hebben in deze zaken. Als Ged. Staten beslissen, dat slechts 30.000 wordt goedgekeurd, wordt het overschredene van de bydrage voor het volgend jaar afgetrokken. De gemeente wil echter ten aanzien van de goedkeuring van de begrooting wel soepelheid betrachten, in dien Ged. Staten evenzoo aan den Armen raad een wenk zouden willen geven, con- tróle en overleg by personeelszaken toe te staan. De beslissing volgt later. De verbreeding van de Rozen straat De Haarlemsche raad besloot in zyn ver gadering van 19 Februari tot verbreeding van de Rozenstraat over te gaan, in verband met de eischen van het verxeer. De aange wezen gronden werden aangekocht, maar de onderhandelingen stuitten by mevrouw Su- man, die 21.000 voor haar pand vroeg, terwijl de gemeente 11.000 bood plus rui ling van grond achter het pand. Daar par tyen niet tot elkaar konden komen, stelde de gemeente onteigening en het stellen van een bouw verbod voor. Tegen dit besluit kwam mevrouw Suman In beroep by Ged. Staten. Mr.. Merens betoogde namenszijn cliënte, dat de bezwaren zoowel de onteigening als het bouwverbod golden. Het gaat hier om een zuiver verkeersbeiang en zuik een belang heelt niets met de volkshuisvesting te ma ken. Spreker wijdde breedvoerig uit over ae Bepalingen in de Woningwet. De heer Meeuwsen, reierendaris ter secre tarie, aid. .O. W., betoogde, dat het woord volkshuisvesting in deze cagen een zeer uit gebreide beteekenls heeft en dat verkeers- oelang wel degeiyk een onderdeel van het oegrip varmt. De voorzitter informeerde, of partijen het verschil tusschen bieden en laten niet kon den regelen. Alle pogingen bleken echter vruchteloos geweest te zyn. Ged. Staten zul len nader beslissen. Vandaag herdacht de heer C. Kramrnens meesterknecht by de N.V. Carels' Eleetri- sche Luxe-Broodfabrieken, den dag, dat hy voor 23 Jaar by genoemde firma in dienst trad. Het heeft den jubilaris niet aan be langstelling ontbroken. Vele gelukwenschen en cadeaux heeft hij gekregen, o.a. van het personeel een karpet en een bloemenmand en van de directie de Medaille der Grootwerkgevers in het Bak- k»—bedryf, een enveloppe met inhoud en een bloemenmand. Gistermiddag te half zes werd brand ge meld hl een perceel aan den Zijlwcg 73. Het bleek echter nummer 63 te moeten zijn. De brand is waarschijnlijk ontstaan door dat een vlam in de slang van het gascom- foor, dat zich op een zolderkamerbevond. is geslagen. De dakkapel en de gordynen zijn gedeel- teiyk verbrand. Met eenige emmers water kon de brandweer het brandje blusschen By de politie is aangifte gedaan, dat gistermorgen uit de vestibule van het Pale*8 van Justitie een rywiel ontvreemd is. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders van „Louren' Coster", Mij. voor Courantuitgaven en Al£e" meene Drukkery N.V., alhier, werd het ci)vl eiend. evenals vorig jaar, bepaald op f 125 per aandeel en de heer M. N. Peercboo®» te Diepenveen, als commissaris herkozen. Ondertrouwd 15 April: J. G. Haak en Salk. P. J. Sonnemans er A. A. v. d* Pavert. C. H. A. van Scnagen en J- van Bragt. A. W. Christoffeis en G. Eb lissen. C. S. van der Berg en A. J. Bak ker. C. P. Zwetsloot en H. H Neifer. L. van Belkum en J. M. van Loon. W- van Dok en A. G. M. C. v. d..Reep. A' Banning en C. M. Bfrendes. P. J. vaD Zutphen en K. Beets. J. de die le ClercJ en M. J. van Egmond. C J. Gielis en F. M. Poulen. G. Icke en W. Spoor. r' Roessingh v. Iterson en B. W. C. ocnoen. Getrouwd 15 April: G. A. van Lee"wen J. G. Kruyswyk. C. L. A. Rys en A. M* van Eerden. F. D Wiimeijer en M. J' W. Paulsen. A. A. Hoe'oen en j. H. v®n Bruggen. M. Zwarts en J. de Wit. C. de Winter en M. G. de Langen. D. van der Putten en M. va 1 Eis. W. A' Reinhardt en A. P. Herman. A Eerhar1 en P. C. Peters. H. A. Berendes en O- Pauw. J. Olydam en H. L. OudhofL C. J. A. Swier en S. F. Goedhart. A. Thoolen en G. A. Spits. 3. Kranenburg en J. H. G. Beunder. C. P. van Schie en J. Palmen. S. Ti omas en C. F. Droste. Geboren 12 April: A. H. M. Hooaeveen-^ v. d. Aar, d. 13 April: C. H. Kuiper— Hoogeveen, z. 14 April: G. C Schagen— Ernst, z. 15 April: B. KoopmanBrou wer, d. Overleden 14 April: A. Jordaan—Hag®* bout, 55 Jaar, Holsteijnstraat. H J. Weerfc Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Heemstede-Aerdenhout, 15 April Mynheer de redacteur. Gelieve eenige onderstaande regelen plaatsen in uw veelgelezen blad. By voorbaat myn dank. HOOGE GROENTEN-PRIJZEN In antwoord op uw ingezonden stuk 15 April door een groentenkweeker. kan 1* als kleinhandelaar niet begrypen, dat dez® groentenkweeker, die volgens zyn schrUven ten vo'le overtuigd ls dat er 200 a 400 procznJ winst wo dt gemaakt, zyn kweekersvak niet aan den kant zet en ook kieinhande'aar wordt. Daar heeft hy tóch geen geld v°°r noodig. Volgens dezen kweeker kosten citroenen op de markt 1 cent per stuk erJ worden ze verkocht voor 3 i 10 cent eIJ 4 A 5 cent per stuk. Ik kan dezen kweeker wel mededeelen, d®6 citroenen op het oogenblik nog harder weg rotten dan in het heetst van den zome". z°° dat er van de 100 citrceren wel 40 5 50 m?t den vuilnisman mee gaan. Ik kan mij niet indenken, dat een groentenkweeker er wflt tegen heeft dat B. en W. maat-ege'en nemen teren den verkoop bij opbod op de markt als het werkeiyk een groentenkweeker en eeen belanghebbende is. Beter ware het geweest zyn naam vo'uit te schrijven daar het toch een eeriyke zaak betreft. Als die pe-soon op de hoogte was met de markt in Haarlem zou hij. wanneer hii dezen toestand goed wist. niet zoo schrijven. Als er in 't kleinhandelbedrijf van groenten flink te ver dienen was dan zouden er wel groote firma's voor te vinden zijn. Maar men kan alleen met hard werken van 's morgens vroag tot 's avonds laat er een bestaan in vinden en dan neg met hulp van vrouw en klderen. Nogmaals mifn beleefden dank voor de ver leende plaatsruimte teeken ik W. J. KOELEMTJ, Zandvoortschelaan 159, Heemstede- De begrafenis van dr. A. D. Donk, in leven directeur van H.B.S. B, aan het Santpoor terplein, zal plaats hebben a. s. Maandag om 2 uur op de Algemejn: 3 grafplaats aan de Klaverlaan. Vertrek om half twee van bet sterfhuis. In een der garages van den heer B. J- Bruiman/ te Óver-öinkel is hedenmorgen brand uitgebroken De brandweer was spoe dig ter plaatse, doch het vuur greep zoo snel om zich hsen. dat er van de houten garage, die tevens dienst doet als werkplaats» niets te redden viel. Niet minder dan negen autobussen en een luxe-auto werden een prooi der vlammen. Het duurde niet lang of het vuur sloeg ook over naar het woon- en winkelhuis van den heer Bruiman, Ook dit perceel brandde totaal uit. Een groote hoeveelheid rywlelen, radio-tosstellen en -onderdeelen en electri- sche beno~digdhedfin gingen verloren. Ook van den lnbosdel van het woonhuis werd niets gered. De bewoners moesten zich in alleriJ' redden. De oorzaak van den brand is onbekend- De schade wordt door verzekering gedekt. DONDERDAG 16 APRIL Parys Brussel uonden Mew-York (cnole Berlijn iürich Rome Madrid Oslo Stockholm Copenhagen 'raag Weenen Warschau 9.70 34.60 12.10y2 2.4 8Y2 59.30 47.95 13.— 25.90 66.60 66.70 >6.50 .30 35.— 27.— 9.80 34.70 12.11J/2 24v 2 5^.40 48. 5 12.10 26. X' 66.70 66.30 6 .70 7.40 35.10 29.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2