Uit den Haarlemsciien Gemeenteraad tweede blad NA HET UITROEPEN VAN DE REPUBLIEK SPANJE DONDERDAG 16 APRIL 1931 BLADZIJDE 1 Het aangekondigde manifest van koning Alfonso verschenen HU doet geen afstand van zijn rechten, doch ziet vrijwillig tijdelijk af van de uitoefening der koninklijke macht Een regeeringsverklaring. Verklaringen van kolonel Macia STADSNIEUWS Tegen de verplichte Winkelmiddagsluiting Bijeenkomst in het Gemeentelijk Concertgebouw Naar de Missie N.V. de Vereenigde Blikfabrieken Le voorzitter herdacht, nadat alle raadsleden van hun zetel waren opge- staan, in een sympathiek speechje den directeur van de H. B. S. aan het Sant- h°ortsrplein, wiens plotseling overlijden in Haarlemsche onderwijskringen groo- ten indruk heeft gemaakt. Daarna werd bij de behandeling der aSenda eerst wat licht geschut gepro beerd. De Raad nam geen genoegen met de blode deeding van B. en W., dat zij het aanvangsuur voor de avondorgelconcer- ten in de Groote Kerk met een kwartier hebben vervroegd. Dit blijft bepaald zooals thans op kwart over acht. De heer Peper merkte, bij het voorstel tot goedkeuring van de rekening der Com missie voor Schoolkleeding, op, dat per school op de katholieké scholen meer Paren kousen, klompen en schoenen zijn uitgegeven dan op de openbare. Erg duidelijk was de strekking van deze °Pmerking niet, doch de slimmerd ver telde er niet bij, dat de katholieke scho len over het algemeen veel drukker bevolkt zijn dan de openbare. De heer Castricum hoorde op zijn desbetreffende vraag, van den heer Slingenberg, dat t voorstel van B. en W. om bij supple- toire begrooting een bedrag vast te stel len voor den bouw van een brug over het Donkere Spaame slechts een vorm kwestie is en niet behoeft te beteekenen, zooais de heer Castricum vreesde, dat het raadsbesluit kans loopt niet te wor den goedgekeurd door Gedeputeerde Staten. De beslissing over het subsidie *oor het restaureeren van de Bakenes- serkerk wei'd, op verzoek van den heer Joosten, uitgesteld tot een volgende ver- Radering ten einde de financieele commissie gelegenheid te geven haar advies over deze zaak uit te brengen. Van meer belang was de discussie bij het voorstel van B. en W. om een ver ordening te ontwerpen, waarbij het ver boden wordt goederen op de markt bij opbod te verkoopen. Het heeft de aan dacht van B. en W. getrokken, dat in vergelijking met andere groote gemeen ten de prijzen, welke in Haarlem door het publiek worden besteed voor groen ten en fruit, vrij hoog zijn. In verband daarmede heeft de directeur van het hiarktwezen een rapport uitgebracht, daarin de oorzaak van deze hooge prij- zen voornamelijk gelegd wordt op het door de groothandelaren bij opbod ver koopen hunner waren. De kleinhandela ren zouden, volgens het rapport, den Verkoopsprijs regelen naar den hoogsten marktprijs, die bij opbod wordt bedon gen. Maar de heer Van Kessel, die op de Rroentenmarkt zeer goed thuis is, noemde deze voorstelling van zaken naïef, omdat by de prijsbepaling ook andere factoren een rol spelen, o.m. de wet van vraag en aanbod en de hooge eischen, die de huisvrouwen tegenwoordig stellen aan sorteering en bediening. De heer Van Kessel zou B. en W. op de daken der stad willen zetten om daar tot de Haar lemsche huisvrouwen te schreeuwen, dat zij niet zulke hooge eischen moeten stellen. Vroeger ging men aardappelen halen op de markt in een kerrebies, maar nu gaat de dienstbode naar den Winkel en vraagt twee kilo aardappelen, elk kilo in een apart zakje en netjes omwikkeld met een elastiekje! Dat hiaakt de zaak duur, zeide hij. De heer Van Kessel voelde el voor het voor- Stel van B. en W., maar waarschuwde toch voor te hooge verwachtingen om trent het resultaat van het verbod. Ook de heer Joosten vertelde, dat hij in dit opzicht sceptisch gestemd is, maar Juichte niettemin de maatregelen toe, omdat hij er het begin in ziet van een heele. serie andere, die nog zullen vol gen. De heer mt. Heerkens Thijssen gaf hem de verzekering, dat de Raad inder daad nog van andere maatregelen zal hooren. In het middel, dat de heer Wol- zak aan de hand deed het oprichten Van markthallen zag de wethouder echter weinig heil, omdat het naar de markt gaan niet in den aard ligt van onze Hollandsche huisvrouwen. De heer Bijvoet boekte een succesje op B. en W. Hij en eenige andere raads leden hadden een voorstel ingediend om In de Algemeene Politieverordening een bepaling op te nemen om ook „met Paarden bespannen voertuigen" op het geasfalteerde middengedeelte van eenige Rijkswegen toe te laten. B. en W. advi seerden afwijzend op dit voorstel en een der onderteekenaars, de heer Wolzak, Was door de argumenten van den com missaris van politie, die over de zaak rapport had uitgebracht, zóó overtuigd, dat hy staande de vergadering zyn handteekening onder het voorstel weg trok. Het zag er voor het voorstel-Bij- Voet dus niet gunstig uit, maar tot Ieders verbazing werd het by stemming door den Raad aangenomen. Het is wel een teeken des tijds, dat de debatten over de werkloosheid in de openbare lichamen zoo uitvoerig zijn en veelvuldig herhaald worden. Ook giste renmiddag heeft de gemeenteraad er drie uur aan besteed naar aanleiding Van het voorstel om 27.500 uit te trek ken voor tewerkstelling van een 24-tal Haarlemsche werkloozen by de Rijks- Werkverschaffing te Giethoorn. Zooals bit de voorwaarden bhjkt, zal het inko men bedragen per tewerkgestelde ge middeld 15.(accoordloon) 3.75 (toeslag) 8.(kostgeld) 26.75 'teind 27.—). Bovendien blijkt uit de voorwaarden, dat in den aanvang nog een training toeslag wordt gegeven. De aan deze tewerkstelling verbonden kosten, bestaande uit loonen, huisves tingskosten en reiskosten zullen voor de gemeente per man per week ongeveer 33.— bedragen: voor 24 man derhalve 792.en tot einde November over 32 weken 25.600. Voor sociale verzekeringen, eventueele geneeskundige behandeling, eventueele uitrustingskosten enz. een bedrag van 1.900.— te rekenen, zoodat de totale kosten worden geraamd op 27.500.—. Het Ryk neemt tot 1 Mei a.s. 25 der kosten voor zijn rekening, zoodat voor de gemeente 75 resteeren. Tot Gedeputeerde Staten van Noordholland is het verzoek gericht een bijdrage te verleenen van de helft van hetgeen voor rekening van de gemeente komt. Voor rekening van de gemeente biyit alzoo in totaal 37.5 der kosten of ongeveer 12 per tewerkgestelde, naar de heer Gerritsz berekende. Het debat over dit voorstel is gevoerd in een toon, waarin groote bezorgdheid met het lot der werkloozen te beluiste ren viel. Zonderen wy den heer Peper uit, die weer een zeer lange, onvruchtbare rede hield met algemeenheden, waar nie mand naar luisterde, en doordaasde over maatregelen, die practisch onuit voerbaar zyn, dan mag worden vastge steld dat alle raadsleden hun uiterste best deden om ter leniging van den nood alles te doen -vat mogeiyk is. De heer Castricum bleek de voorstel len van B. en W. niet fraai te 7inden, doch voor niemand in den Raad en daarbuiten zullen ze veel aantrekkelijk- heden hebben, maar de gevoerde critiek deed de voordeelen beter uitkomen. De heer mr. Heerkens Thyssen, die de voor stellen verdedigde, stelde de zaak vol komen zuiver toen hy zeide, dat B. en W. deze voorstellen niet van harte had den ingediend, want ook zy sturen de werkloozen niet gaarne naar Giethoorn en naar Castricum. Maar op de allereer ste plaats dient men niet te vergeten, zeide hij, dat de van Rijkswege geboden hulp, werkverschaffing en steunverlee- ning als één complex van maatregelen van werkloozenzorg moet worden be schouwd en dat het niet mogeiyk is die hulp voor één van beide te aanvaarden en voor de andere af te wyzen. Afwyzing van de steunregeling dreigt te leiden tot verlies van de subsidies voor de werkverschaffing, niet-aanvaar- ding van de werkverschaffing heeft ver lies van het subsidie voor de steunrege ling ten gevolge. Het gaat dus voor de gemeente om den Rykssteun. En nu waren er wel raadsleden, die hun pijlen afschoten op de regeering, maar, zooais steld, dat alle raadsleden hun uiterste opmerkte, staat ook de regeering voor een moeiiyke taak en heeft met allerlei omstandigheden, niet het minst finan cieele, rekening te houden by het vraag stuk der werkloosheid. Wat scherp uitkwam in de debatten en wat ook door lederen Haarlemmer toegegeven en gewaardeerd zal worden, is het vele, dat in onze stad voor de werkloozen is gedaan, zoodat de heer mr. Heerkens Thijssen, met instemming van de grootst mogelijke meerderheid in den Raad, mocht opmerken, dat Haarlem, wat de werkverschaffing en werkverruiming betreft, van de grocle steden vooraan komt. Niet minder dan 815 personen werden rechtstreeks of in direct door Haarlem aan het werk ge steld. En ook dit voorstel, om 24 werk loozen naar Giethoorn te sturen, is met vreugde begroet, omdat het een aantal menschen aan het spook der werkloos heid ontrukt. De heer Loerakker ziet er een systematisch voortzetten in van ae pogingen om den toestand te saneeren. Op een vraag van den heer Castricum werd verzekerd, dat allereerst getracbi zal worden vrywilligers voor Giethoorn te krygen en dat geen menschen zullen worden aangewezen, die thuis niet ot moeilyk kunnen worden gemist. En zoo weken alle bezwaren, die mogeiyk tegen het voorstel konden worden aangevoerd, en bleef alleen de mooie sociale kant over. Het was dan ook niet te verwon deren, dat het voorstel zonder hoofde- ïyke stemming werd aangenomen. De Mevrouw Babbel: „De dokter keek naar mijn tons en zeide, dat al hetgeen Ik noodig had een opwekkend middel was." Mijnheer: „Hemeltje lief! Toch niet voor je tong?" (Bulletin) Raad vereenigde zich met het voorstel van B. en W. en ditmaal bleek er zelfs een groote eenstemmigheid te zyn tus- schen de rechtsche en linksche fracties. Ook weer uit deze debatten is geble ken, dat de socialistische party zeker het recht niet heeft, zich in verkiezings manifesten aan te dienen als de partij, die zich by uitstek verdiensteiyk maakt voor het welzyn der werkloozen. Er kwam nog een motie-Peper ter sprake. Deze wilde den Raad laten uit spreken, dat alle uitgaven voor de werkloozen ten volle van Rykswege aan de gemeenten moeten worden terugge geven. Voor de kern van deze motie ble ken vele raadsleden te voelen, maar op zyn gewone manier had de heer Peper zyn voorstel weer gekleed in een pant ser van allerlei dwaze sophismen. die 3ten raadslid voor zyn rekening kon nemen. Er werd getracht de motie te amendeeren, maar dit werd verworpen; er werd getracht, dat B. en W. de motie voor advies over zouden nemen; maar ten slotte werd er zóó lang gestemd, dat er van de motie niets meer over was. Om kwart over zes ging de Raad in geheime zitting. De dagelijksche besturen van 41 vereeni- 'Ingen, te zamen een tijdelijk Comité van Verweer vormend tegen de verplichte Win kelmiddagsluiting, had gisteren een massale bijeenkomst uitgeschreven in het Gemeente lijk Concertgebouw. De groote concertzaal was ongeveer half door de Haarlemsche winkeliers ingenomen, toen de voorzitter van het comité, de heer F. H. Smit het openingswoord sprak, daar bij allereerst eenige raadsleden verwelko mend en voorts in het kort uiteen zettend het standpunt van het comité inzake het vraagstuk der verplichte winkelsluiting. Daarna was het woord aan den heer Mr. J. A. G M van Hellenberg Hubar. lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, wethouder van Rijswijk en directeur van het Nationaal Hanzebureau. Spr. begon met er op. te wijzen, dat wet geving voor den middenstand maar zeer zel den voorkomt en dat het Werktijdenbesluit voor winkels veelal tot verwijdering tus- schen personeel en winkeliers geleid heeft, en zei, zich te zullen bepalen tot het be schouwen van de historisch-juridische zij de van het vraagstuk en tot het uitleggen van artikel 6 der Winkelsluitingswet. Allereerst ging spr. de wordingsgeschiedenis der Winkelsluitingswet na, dateerend onge veer 30 jaar gelsden. welke wet uitsluitend, na het totstandkomen van de Arbeidswet 1919 en het Werktijdenbesluit voor winkels, het beoerken van den arbeidsgelegenheid voor de winkeliers kon beoogen, hetgeen spr. met eenige citaten uit verslagen en rapporten aantoonde. Over publiekrechtelijke regeling van de bedrijfsorganisatie sprekend, maakt spr. uit een wetsvoorstel duidelijk, dat deze regeling wel aan den gemeenteraad toekomt, doch alleen dén, wanneer minstens twee derden van de winkeliers voor regeling, hier verkor ting van den tijd dat winkels geopend mo gen zijn, zijn. Artikel 6 der wet was speciaal in het be lang der winkeliers wat vooral gebleken is bij de behandeling van de Winkelsluitings wet in de Tweede Kamer. Het artikel maakt het mogelijk het in het leven roepen van verordeningen, tegemoetkomende aan de bezwaren, welke door de winkeliers tegen verplichte sluiting geopperd zouden worden. Alleen zal echter een verordening door den Gemeenteraad in het leven geroepen kunnen worden, wanneer het winkeliersbelang dit vraagt. De vraag, of en zoo Ja welke middagslul- tlng moet worden Ingevoerd, moet dus aller eerst door de winkeliers zelf beantwoord worden; daarna eerst kan de gemeenteraad een verordening in dezen vaststellen. Tenslotte zette spr. zijn persoonlijk stand punt uiteen, los van het geval-Haarlem, waarin hij zeide, dat zoo overleg tusschen winkeliers en bedienden geen resultaat ople vert, de bedienden de hulp van den gemeen teraad kunnen inroepen. Echter mag z. i. dan niet artikel 6 der Winkelsluitingswet te baat worden genomen, want dit regelt een geheel andere materie, maar moet de ar beidstijd der bedienden zóó gerez-M worden, dat een oplossing verkregen wordt. Vervolgens was het woord aan den heer F. L. van der Leeuw, adjunct-directeur van het Bureau van den Kon. Ned. Midden standsbond te 's-Gravenhage, die vooral het "eva!Haarlem zou bespreken en de posi tie van de winkeliers daarbij. Allereerst deelde spr. mede het verloop van het besluit van den gemeenteraad van Zaandam, die begin 1930 reeds een dergelijk besluit als Haar'em genomen had. welk be sluit, na dcor Ged Staten van Noord-Hol land en de Kroon behandeld te zijn, inge trokken werd. Vooral door het werken van den midden stand heeft hier volgens spr. het recht ge zegevierd. Dan besprak hij de behandeling van de motie-Bijvoet, geamendeerd door den lieer Visser, in den Haariemschen gemeenteraad en bracht daarbij openlijk hulde aan die raadsleden, die hierbij de belangen van een middenstand niet uit het oog verloren hebben. Vooral ten opzichte van de kleine wlnke- l'ers noemde spr. het nemen van het be sluit zeer onsympathiek en ook de IsraSIie- tische winkeliers worden er door benadeeld. Een rouleering'systeem, is gebleken het mogelijk te maken aan alle voor schriften van de wet te voldoen, en het pu bliek belang zal hierdoor ook niet geschaad worden. Dat de vereeniging voor Hulsvrouwen In het comité heeft zitting genomen, Is vol gens spr. een voldoende bewijs, dat het pu bliek tegen bepaalde middagsluiting is. 1 Niet alleen de winkeliers, ook de andere bedrijven, zullen door vaste sluiting hinder ondervinden en spr. acht dit ook een sterk argument tegen deze sluiting. Verder hebben de winkelbedienden zelf niet zooveel belang by verplichte vaste slui ting als zy tot nu toe hebben trachten aan te toonen. Aan hun eventueele wenschen om een anderen dag vry te mogen hebben, zal by invoering van vaste sluiting, dan niet meer tegemoetgekomen kunnen woeden. Spr. kan zich nog steeds niet indenken hoe en om welke motieven de gemeenteraad tot een dergeiyk besluit gekomen ls. Hy heeft het soclaal-wenscheltjke laten voor gaan aan het economisch mogeiyke. Wat men nu door een krachtigen stoot wenscht te bereiken, zal wellicht in de toe komst door de evolutie tot stand kunnen komen en spr. hoopt daarom, dat de ge meenteraad van Haarlem zich nog eens zal bedenken en het besluit zal terugnemen. Z.i. kan koninklijke goedkeuring op het be sluit niet verkregen worden. De middenstand wil hier geen revo- lutionnaire actie op touw zetten, doch wil, dat het recht zyn loon heeft en spr. wil daarom allereerst een beroep doen op den Haariemschen gemeenteraad, dat het zyn besluit niet definitief zal nemen, zoo als het priclpicel is geweest, anders, gelooft spr., zal een beroep op de Kroon moeten worden gedaan Het lijkt spr. voorts een onmogelijkheid, dat by aanneming het ge meentebestuur uit het geschapen labyrinth zal komen. De mogelijkheid bestaat wel, dat het be sluit goedgekeurd zal worden, doch spr. ver trouwt tenslotte, dat eenmaal gezegd zal kunnen worden door den middenstand In den lande: van Haarlem begint dc victorie. In het slotwoord wees de heer F. H. Smit er op, dat mocht de afloop van deze zaak tegenvallen, de middenstand voor zich toch er van bewust zal zyn, dat hy niet meer dan en volkomen zijn plicht gedaan heeft. Hy deelde verder mede, dat het Comité van Verweer een motie had aangenomen van den volgenden inhoud: Het Corerté van Verweer tegen de ver plichte winkelmiddagsluiting, bestaande uit de Dageiyksche Besturen van 41 verschil lende organisatie-, gehoord de Inleidingen op de groote ver gadering, belegd door het Comité voor noemd op Woensdag 15 April 1931 in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem, overwegende, dat het besluit van den ge meenteraad van Haarlem, genomen op 25 Maart 1931, waarbij in beginsel een gedif ferentieerde, verplichte mlddagcluitlng voor het winkelbcdryf is vastgesteld, ten zeerste indruischt tegen de belangen van de over- groote meerderheid der winkeliers, van het koopend publiek en van talrijke bedryven, die met den winkelstand geregeld te maken hebben; overwegende, dat ook het belang der ge meente door een dergelijken maatregel niet gediend wordt, aangezien het vreemdelin genverkeer belemmerd en de aantrekkeiyk- heid der stad voor de naaste omgeving ver minderd zal worden: overwegende, dat het verleenen van een vryen middag aan het personeel een aange legenheid is die overgelaten moet worden aan het vrije overleg van winkeliers en be dienden, c.q. hunne organisaties, tot welk overleg de Middenstand ln de afgelcopen maanden zich alles'lns bereid heeft getoond: overwegende verder, dat genoemd raads besluit in strijd is met de strekking van art. 6 der Winkelsluitingswet, waarop het wil steunen en bovendien practisch onuit voerbaar zal biyken te zijn: overwegende ten slotte, dat de gemeente raad van Haarlem geheel ten onrechte het belang van het winkelpersoneel als uit gangspunt heeft genomen en daaraan, zon der ecxlgc noodzaak, alle andere, veel ge wichtiger belangen wil opofferen; besluit: a. zich geheel te vereenigen met het door dc Mir'dcnctandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten ingenomen stand punt, dat de verplichte winkel-middagslui ting, in welkén vorm ook, verwerpeiyk is; b. ten krachtigste op te komen tegen het aangenomen raadsbesluit, dat slechts een kleine groep der burgerij zal bevoordeelen, doch andere groote belangen schaden; c. den gemeenteraad van Haarlem te verzoeken alsnog van den verkeerden weg terug te kceren, door bij het eerlang te ne men definitief besluit de, den winkeliers rechtens toekomende, vrijheid om den vryen halven dag (by voorkeur in overleg met) aan het winkelpersoneel, in verband met de bedryfcomstand'gheden, zelfstandig te bepalen op geen énkele wijze te be knotten; d. de besturen uit te noodigen om even tueel aan de Krcon te verzoeken de goed keuring van het raadsbesluit te weigeren; besluit voorts deze motie ter kennis te brengen van den Minister van Arbeid, Han del en Nyverheid, het gemeentebestuur van Haarlem en de pers; en gaat over tot de orde van den dag. Vertrek Eerw. Zusters Franciscanessen van St. Lucia In de kloosterkapel te Bennebroel:. moe derhuis der Eèrw. Zusters Franciscanessen van Sint Lucia, had gisteravond een tref fende plechtigheid plaats. Het gold het afscheid van twee Missie zusters: Zuster Ignatio (E. J. J. van Wes- sem), die jarenlang als hooid der school werkzaam was aan de St. Luciaseho.cn te Haarlem-Noord, en Zuster Villanova fM. J. Tuynker) uit Wychen. Onder het plechtig Lof sprak de Zeereerw. Rector H. v. d Heuvel de vertrekkende Zus ters toe, haar offer aangenaam aar: God en genadevol voor haar Zielen noemend. Nadat de zegen gegeven en hot reisgebed gebeden was, begaf de genee'.e k.'«ster-ge meente zich naar de verlichte Lourdesgrot in den tuin om den zegen te vragen aan de Moedermaagd de Ster re der Zee. waar tevens gezangen werden uitgevoerd. Hedenmorgen na de H. Mis vertrokken de belde Zusters naar Sumatra (Fon de Cocq), vergezeld van de oversten en uitgeleide ge daan door alle medezusters, die in dubbele ry aan beide zijden van de laan stonden geschaard. Winst 585.359 1.171.466) Dividend 10 (v. j. 18 Op de ter visie liggende balans per 31 Dec. 1930 komen de volgende posten voor activa: vaste goederen 1463 936 1 308.141 machines en gereedschappen 997.434 822.036), goederen 1.744.533 1954.873), debit, te vorderen posten en voorultbet. pos ten f 876.793 1.148.851), deeln. en effecten r 2.389.456 591944), bankiers 47.476 f 215.672), kas 11.892 f 13.061), inter. d1v. f 200 000 429.000), Totaal 7.734.494 6.521.728). Passiva: oa. aan. kap. gepll. 4.000.000 3.300.000). res. rek. 619 591 (-464.108', extra reserve (agio) 630 263 onderst, fonds f 350.000 250.000), invent - en con- junctuurres, 175.000 res. dub. deb. 14.468 (f 27.376), cred. (mcl. deeln.' en ac cepten 1.350 230 1.308 022). saldo winst f 585.359 1.171.466). Biykens de winst- en verliesrekening bedraagt de expL 'rekening f 1.056 572 1.415.030). In mindering komen afschr. vaste goed. f 77.617 70.702), af- schryving machines en gereedsch. 127.730 127.099), int. eff. en deeln. f 78.531 31.350), onderst fonds J 12.333 12.081). invent, en conjunctuurres 175 000 Waarna een saldo winst resteert van 585.359 1.171466). Voorgesteld wordt een dividend va 10% (v. j. 18%). waarvan reeds 5% als interim dividend is betaald. Geen formeele abdicatie van Alfonso. Thans wordt medegedeeld, dat de koning niet formeel afstand van 1en troon heeft ge daan. In tegenstelling met andersluidende be richten verneemt Reuter var. bevoegde zijde, dat de koning vóoi zyn v -rtrek geen enkel document, van welken aard dan ook, heeft onderteekend. 's Konings laatste oogenblikken op Spaanschen bodem. Omtrent de laatste oogenblikken van den koning op Spaanschen bodem wordt uit Cartagena gemeld: Koning Alfonso, die Woensdagmorgen 4 uur in Cartagena aan kwam, begaf zich naar het arsenaal, waar de bevelhebber, generaal Magaz, de militai re gouverneur en de officieren van het leger en de vloot hem in groot-tenue opwachtten. De koning leek kaim en groette de aan wezigen. Toen hy echter iets wilde zeggen, kon hij van ontroering slechts enkele woor den over zyn lippen krygen. Hij zeide slechts: „Ik zal in de overlevering blijven voortleven."' Daarop ging hy met zyn begeleiders aan boord van den kruiser „Principe Alfonso", die koers zette naar Londen. Het vertrek der koningin. De koningin en haar kinderen verlieten het koninkiyk paleis te Madrid te 9 uur 's morgens met auto's, welke hen naar het station El Escorial brachten, waar zy te ongeveer 11 uur aankwamen. De koninklyke familie begaf zich naar de wachtkamer, waar zy werd begroet door ad miraal Aznar, Romanones, Garcia Prieto, De Hoyos, generaal San Jurjo en tal van leden der aristocratie. Een half uur later namen de koningin en haar kinderen in een salonrytuig plaats. De prins van Asturië werd op een draag baar ingedragen. Het rytuig werd aan den Zuid-express ge haakt, die te 12 uur 's middags vertrok. De koninklijke familie werd tot aan de grens vergezeld door generaal San Jurjo, markies De Hoyos en de hertogin De Miranda. Het vertrek kenmerkte zich door groote ontroe ring. Er werd „leve de koning" geroepen. Eenige bewoners van El Escorial antwoord den met „leve de republiek", hetgeen een klein incident verwekte. Blijkens een Reuter-bericht uit Hendaye kwam het gezelschap daar tegen negen u-u 's avonds aan. Er deden zich geen inciden ten voor. De_ koningin werd vanmorgen om kwart over negenen te Farys verwacht. Men gelooft dat de koninklijke familie eerst tenminste 24 uur rust zal nemen te Parys alvorens door te gaan naar Londen. De koninklijke familie toegejuicht. De trein, die de koningin en hare kinde ren van Madrid naar de Fransche grens bracht, is te Aviia en Valladoüd door een groote menschenmenigte stoomachtig toege juicht. Te Valladolid kruiste de koninklyke trein den trein, die de drie verbannen nrinisters uit Parys naar Madrid bracht. Incidenten deden zich hierby niet voer De torpedobootflottilje, die te Barcelona in de haven lag, ls uitgevaren om op hooge zee bevelen af te wachten. Om 8 uur voeren de schepen echter weer met de republikeinsche vlag ln top de haven binnen. Laat in den avond zyn de nieuwe minis ters weer bijeen gekomen, teneinde eenige belangryke oesluiten te nemen. Het vertrek van den infant Juan. Volgens te Parys ingekomen berichten uit goede bron, blijft de infant van Spanje Juan te Gibraltar. Omtrent zyn vertrek naar Frankrijk of Engeland staat voor het oogen- blik nog niets vast. Dc reis van koning Alfonso. Ex-koning Alfonso zal te Marseille aan land gaan, ten einde naar Parys door te zeizen, waar de koningin met het gevolg he denochtend verwacht wordt. Den infant Don Juan, wien te Gibraltar bovenstaande medegedeeld werd, werd ver zocht, zich eveneens naar Farys te begeven. Verklaringen van kolonel Macla. Door het agentschap Fabra geïnterviewd, verklaarde kolonel Macia, dat het TocJa- meeren van de Catalaansche republiek geen oneenigheid beteekent met de Spaansche republikeinen die de republiek proclameer den. wy zyn het, zoo zeide Macia, volkomen met elkaar eens, maar wy mechten de Ca talaansche geestesgesteldheid niet .-rusKen nen, die schier geheel gewonnen is vou) de autonomlsche Catalaansche idceSn. wy willen ons met alle Spaansche rlken in den vrlendschappelijksten en breedsten geest fe- dereeren. wy willen een edelmoedige repu bliek scheppen, de vriendin der arbeiders en open voor alle unlverseele denkbeelden. Wü bevelen aan voor alles de orde te hand haven, hoewel wy op het oogenbllk och links noeh rechts ce duchten vijanden zien. Het leger is met ons en de opkomende republiek ontvangt voortdurende medewer king van groote waarde. Kolonel Macia maakt het heel goed, on danks de vermoeienis. Hy is omgeven door trouwe vrienden. Tal van Catalanen, bene vens de partij voor Catalaansche actie, bo den zich aan voor de verdediging der repu bliek. De algemeene indruk is dat de republiek zich consolideert, behoudens eenige vrees ten aanzien van de houding van de vakver- eenigingen. Het ls volkomen rustig te Barcelona en afgescheiden van den stilstand van het werk heeft het leven zyn normalen loop. Betoogingen tegen de gendarmerie te Madrid. Jonge leden van de nieuwe burgerwacht patrouilleeren thans in de omgeving van het paleis te Madrid, nadat de gendarmerie on der toejuiching van het volk uit de straten was teruggetrokken. Op verschillende plaatsen in Madrid werd de gendarmerie, die tot nog toe algemeen als de betrouwbaarste bescherming der monarchie gold. door de menigte met vyan- dige uitroepen ontvangen. In verband met deze vyandige houding hebben de leiders der gendarmerie de kronen van hun uniform verwyderd, welk voorbeeld door hun ondergeschikten werd gevolgd. Een B T. A.-bericht uit Madrid meldt nog dat brandweerlieden de kroon boven het steenen wapenschild boven den hoofdingang van het paleis met een vlag bedekt hebben De ingangen van het palels zyn gesloten Politieagenten keerden hun met roodsaty gevoerde capes binnenste buiten. Algemeene amnestie in voorbereiding De troepen, die in Catalonië in garnizoen liggen, hebben zich ter beschikking gesteld van kolonel Madia. De benoeming van generaal Lopez Ochoa tot kapitein-generaal van Catalonië, is geschied na ruggespraak met de regeering in Madrid. De uitroeping van de Catalonische republiek is geschied in Catalonische taal. De voorloopige regeering van den Catalaanschen Staat De voorloopige regeering der republiek Catalonië is als volgt samengesteld: Macia, president; leden: Juan Casanort (links-republikeinsche partij). Manuel Car- raseo (Catalaansche republikeinsche party), Rafael Campalone (scc'alistische unie), Salvador Vidal (algemeen arbeidersver- bond), Ventura Gassal (Catalaansche staatspartij), Cas.'mir Giralt (republ. radi cale partij). Een vertegenwoordiger der socialistische party is nog niet aangewe zen. Een verklaring van Macia Kolonel Macia heeft een proclamatie gericht aan de Catalaansche bevolking, waarin hij de oprichting van de Catalaan sche repubiiek, als staat binnen den Iberi- schen statenbond bekend maakt. Met toestemming van den president van de Spaansche bondsrepublieken heeft kolonel Macia voorloopig de bevoegdheid van president der regeering van Catalonië op zich genomen, totdat de Catalaansche bevolking haar wil heeft geuit. Ieder, die de openbare orde tracht te verstoren zal als een verrader van het vaderlanu worden gestraft. De Catalanen moeten zich de veroverde vrijheid waardig toonen. Deze proclamatie van kolonel Macia werd door artillerle-afdeelingen voorgele zen en wel op bevel van generaal Lopez Ochoa. die dooi het revolutionna're comté tot kapitein-generaal van Catalonië is benoemd. Formeele algemeene staking te Barcelona Het Algemeen Vakverbond te Barcelona heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin de bevolking wordt uitgenoodigd in de straten te manifesteeren, teneinde de nieuwe repu bliek te beschermen en waakzaam te blijven tegenover een mogelijke reactie, daar een andere dictatuur niet zal worden geduld. De proclamatie besluit met de mededeellng, dat het Vakverbond de algemeene staking heeft afgekondigd, in afwachting der gebeur tenissen. De vakbewegingslelder Angelo Pestana heeft verklaard, dat de staking is uitgeroepen om een monarcnist'sche reactie te verhinderen, doch dat zij niet langer dan 24 uur zal duren. Het nieuwe régime zal dan zyn geconsolideerd. Eenige duizenden personen kwamen gister avond voor de cellulaire gevangenis b'Jeen om de invrijheidstelling der gedetineerden te vragen, daar zij nog niet op dP hoogte waren van de order tot vrijlating welke door Ma cia was gegeven Daar zij de poorten geslo ten vonden, poogden zy de gevangenis in brand te steKen en haar stormenderhand te veroveren. Om bloedige incidenten te vermij den, was de d'recteur der gevangenis ver plicht alle gevangenen in vrijheid te stellen, zelfs de gewone m'sdadigers. Hetzelfde ge schiedde voor de vrouwengevangenis, waar eenige Individuen de zaal voor de anthropo- mete'e .vernielden. Om elf uur 's avonds trachtte eer» groep l'eden. waarby zich, naar men geloof' mis dadigers hadden gevoegd, stormer het politiebureau te bezetten, waar ,Vh een anthropometrisch bureau beyindt. De wacht post zag zich verplicht te schieten. Een betooger werd gedood, eenige werden gewond In een andere wijk kwam het ook tot ongeregeldheden, waaromtrent men de aanleiding niet kent. Er viel één doode. De politiek der nieuwe regeering. De buitenlandse!) politieke verslaggever van de ..Matin". Jules Sauerweln, heeft een onderhoud gehad met den nieuwen minister van binnenlandsche zaken Maura, on den minister van buitenlandsche zaken Lerroux. Maura verklaarde, dat het de taak van de nieuwe regeering zal zyn, om een eensgezind Spanje en een republiek der orde te schep pen en een versplinteren naar links te voor komen. Spr. voegde hieraan toe dat het niet noo dig was ziin liefde voor Frankryk te bewy- zen. In 1914 had men hem byna gelyncht, toen hij van de Marne terugkeerde en een Spaansch-Fransche vriendschap verdedigde. Ongerege'dheden te Barcelona. Volgens berichten uit Madrid werden ty- dens ongeregeldheden te Barcelona 6 per sonen gedood en ruim 100 gewond. De republikeinsche vlag op het koninklijk paleis. Gistermiddag heeft de brandweer op het koninkiyk paleis te Madrid een groot aan plakbiljet bevestigd met het opschrift „Volk, eerbiedig dit gebouw, want het behoort u toe." Vervolgens werd het koninkiyk wapen met de republikeinsche vlag bedekt. Terzelf- dertijd werd een republikeinsche vlag op het paleis gehesehen. De oppercommlssaris van Marokko e" de commandant van de vloot, hebben de nieu we regeerin? telegrafisch hun aanhankelijk heid betuigd. Ontslag ambassadeur. De Spaansche ambassadeur te Parys, Quinones de Leon heeft aan de Republi keinsche regeerlng te'egrafisch zyn ontslag aangeboden. Hij zal de loopende zaken af wikkelen totdat zyn opvolger te Parys zal zyn aangekomen. Diplomatieke mutaties. Volgens te Londen ontvangen berichten houdt men te Madrid rekening met de mo- geiykheld, dat Ortega V Gasset tot Spaansch ambassadeur te Beriyn zal wor den benoemd. De Spaansche Ambassade te Londen be vestigt, dat de Spaansche ambassadeur Mar kies Merry del Val by het Spaansche Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken zijn ont slag heeft gevraagd. Hij was doyen van het corps diplomatique en fungeerde 18 jaren lang als ambassadeur te Londen. Aznar by Zamora Admiraal Aznar, de voormalige premier, heeft een bezoek gebracht aan Aloala Za mora. Na afloop verklaarde ny, dat ny za mora was Komen Degroeten omdat ny geen :yd had gehad dit eerder te doen en dar ny eveneens gekomen was om nem net premier schap over te dragen. Hy nad er aan oer- innerd, dat zy samen m nister waren ge weest en dat hy als Kapitein-generaal van de vloot openbaar ambtenaar was. Rust in het heele land De minister van binnenlandsche zaken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5