f 750.- f50.- f 3000.- 1250.- f125.- f40. EEN LEERZAAM RAPPORT BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit drie bladen VRIJDAG 17 APRIL 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17744 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE ONGUNSTIGE RESULTATEN VAN ONS LAGER ONDERWIJS Bloedige drama in Batavia Eén doode en drie zwaar gewonden Stoomvaart Maatschappij Nederland SPANJE Felle fabrieksbrand te Gemert Schade in de honderdduizenden gu!dens De slachtoffers van de ramp van de „Noordpool" In Nederland aangekomen R.K. Gymnasium voor meisjes en R.K. Middelbare school voor meisjes Toelatings-examen De geheimen bijl het dresseeren van dieren VOORNAAMSTE cWIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De omwenteling in Spanje De vloot zal de republiek trouw ziin Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARIEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct„ bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle a bonne's n- dit blad ziin ingevolge de verzckeringsvoorwaarden legen ongevallen verzekerdvoor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide ooger bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger Dezer dagen is verschenen het rapport van de commissie voor doelmatige on derwijsorganisatie, ingesteld door de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. We publiceerden reeds een kort over zicht van den inhoud dezer brochure, hiaar achten het behandelde onderwero Van zóó groot belang, dat wij er ook te dezer plaatse no? enkele woorden aan Willen wijden. Het vorig jaar hebben we in een serie artikelen betoogd, dat ons onderwijs ontstellend duur is en dat de lasten, Welke speciaal voor het lager onderwijs op Rijk en gemeenten drukken, welhaast ondraaglijk zijn geworden. 't Is echter niet alleen de duurte van ons onderwijs, die zorg baart, ook over de resultaten heerscht lang geen onver deelde tevredenheid. Niet alleen uit ae kringen van leeraren aan middelbare scholen klinken luide klachten over leer lingen, die met onvoldoende kennis toe gerust den groQten sprong van de lagere haar de middelbare school maken; maar ook de menschen uit het zakenleven beklagen zich bitter over het „mate riaal", dat hun door de eindklassen der lagere scholen wordt afgeleverd. Men vraagt zich daar af, of ons huidige on- derwijsapparaat wel voldoende rende ment oplevert en of het onderwijs wei Voldoet aan de behoeften van het prae- ttsche leven. Het is daarom niet zoo Vreemd, dat in de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel de organisatie van het onderwijs aan de orde is gesteld. Vooral Is daarbij besproken de vraag, of het algemeen vormend lager en middelbaar (voorbereidend hooger) onderwijs wel Voldoet aan de eischen, die de maat schappij tegenwoordig moet stellen aan hen, die dit onderwijs hebben gevolgd en of er niet wat hapert aan de aan sluiting tusschen lager onderwijs eener- Zijds en voortgezet onderwijs anderzijds, öe vraag ook, of er wel voldoende orga nisatie en centrale leiding in ons onder- Wijs bestaat. Men meende te moeten be twijfelen- of het-rendement van-one Onderwijs voldoende is en of het verkre gen resultaat wel in redelijke verhou ding staat tot den tijd en het geld, die er aan besteed worden. Aan een commissie werd de bestudee- ring van deze vraagstukken opgedragen. iTaast vertegenwoordigers van handei en industrie namen daarin zitting spe cialisten op het gebied van middelbaar onderwijs benevens het hoofd van een dpenbare lagere school. We kunnen de samenstelling dezei Commissie niet bepaald gelukkig noe men. Waar zooveel vraagstukken spe ciaal het lager onderwijs raken, is één Vertegenwoordiger hiervan wel wat hoover. Bovendien betreuren wij het zeer. dat de commissie, nadat op enkele per sonen uit R. K. en Christ. Prot. kringen tevergeefs een beroep was gedaan o:n °ok zitting te nemen, gemeend heelt Met verder in die richting te moeten Meken. Een zoo veelzijdig mogelijke samen stelling der commissie ware wenschelijk Seweest, niet enkel voor het stellen een er Miste diagnose, maar vooral voor het kangeven der geneeswijze. De taak, welke deze commissie op zich ham, was werkelijk geen geringe. In de eerste plaats had zij in groote lijnen aan te geven de organisatie van het alge meen vormend lager onderwijs, eens deels voor hen, die na de lagere school Seen verder algemeen vormend onder lijs zullen genieten (dat is de over- Sroote meerderheid der leerlingen), an derdeels voor hen, die na de lagere school verder middelbaar of voorberei dend hooger zullen ontvangen. Hieraan ts verbonden het vraagstuk van de aan- eensluiting tusschen lager en middel baar onderwijs, dat sedert jaren tot Zooveel klachten en moeilijkheden aan leiding geeft. Wie echter wil reorganiseeren, moet eerst de fouten van het bestaande aan vijzen. Het geëigende middel daartoe Vas het instellen van een enquête. ®enige vragen werden opgesteld, zoowel v°or lager als voor middelbaar onderwijs eh toegezonden aan verschillende groote Mdustrieele bedrijven, scheepvaart-ver- eeMging Noord en Zuid, het Staats bedrijf der Posterijen, de Ned. Spoorwe gen, enkele groote winkelbedrijven, ae Centrale Vakorganisaties en de Veree- higing van Huisvrouwen. Ten einde voor zooveel mogelijk een Vergelijking te maken met de toestan den in het buitenland en na te kunnen ®aan, in hoeverre buitenlar.dsche voor belden en ervaringen voor navolging la Nederland in aanmerking kunnen brnen, werden gegevens verzameld ln ^elgië, Denemarken, Duitschland, Enge rd, Oostenrijk, Zweden en Zwitser- bnd. De op deze enquête ingekomen ant woorden wijzen op een algemeene onte- Vredenheid over de resultaten van het lager onderwijs hier te lande, in het bij zonder voor zoover het bedoelt, eindon derwijs te geven. De critiek zou men kunnen samen vatten in de volgende punten: le. De leerstof volgens velen te uit gebreid is in de lagere school onvol doende verwerkt. 2e. De kennis der Nederlandsche taal is onvoldoende. Een overgroot deel der leerlingen, die lager eind-onderwijs heb ben genoten, is niet in staat zich op eenigszins behoorlijke wijze mondeling of schriftelijk in de Nederlandsche taal uit te drukken. Ook over slordig en slecht schrift wordt algemeen geklaagd. 3e. Wat op school geleerd wordt, is te- weinig gericht op het praktische leven. Ziehier een volledig requisitoir tegen ons huidig onderwijsstelsel. En het ergste is, dat er wel geen ad vocaat zal gevonden worden, die het be schuldigde systeem zal kunnen vrijplei ten. Hóe groot in de betrokken kringen de teleurstelling is over de resultaten onzer scholen, leert een nadere beschouwing der gehouden enquête. Van de 60 ingekomen antwoorden waren er slechts 8 die met 'n enkele restrictie van tevredenheid getuigden. De overige 52 waren geheel in mineur gesteld en kwalificeerden de resulta ten met de woorden „zeer bedroeven 1" en „volstrekt onvoldoende", met als hoogste waardeering „niet geheel bevre digend". De meeste klachten werden geuit over de Nederlandsche taal. Men constateerde een volslagen onvermogen om gedach ten behoorlijk onder woorden te bren gen; om zonder grove taal- en stijlfou ten een kort briefje te schrijven; onbe holpenheid bij het invullen van eenvou dige en veel voorkomende formulieren en dergelijke meer. Dat juist de Nederlandsche taal, on getwijfeld het hoofdvak, er zoo bedroe vend afkomt, is alleszins tebetreuren. Alleen: het verbaast ons niet. In onzen strijd tegen de spellings- anarchie wezen we er meermalen op, dat bij een dergelijke taai-wetteloosheid onderwijzer en leerling beiden het spocr bijster raken tot onberekenbaar nadeel van den laatste. Het zijn er immers honderdtallen, die voor een betrekking op een kantoor niet in aanmerking komen, of, eenmaal benoemd, niet ge handhaafd kunnen worden, omdat hun Nederlandsch beneden alle peil is. Aan wien of wat de schuld? Zelden aan den leerling, wellicht ook niet aan den onderwijzer, maar bijna altijd aan de tot systeem verheven regelloosheid van ons huidig taalonder wijs. Dat ook over het schrijven zou worden geklaagd, was te verwachten. Met een lantaarntje moet men tegenwoordig de jongelui zoeken, die, zooals men vroeger zeide, een „goede kantoorhand" hebben. Zie maar eens de werkschriften in van onze middelbare scholieren, of de brie ven, door den jongsten, bediende ge schreven, toen toevallig de schrijf machine defect was. Ja, die machine is een mooie veront schuldiging voor het onleesbare en slor dige schrift. Men vergeet echter, dat. ook in zaken, nog allerlei stukken moe ten geschreven worden en dat slordig en slecht geschreven documenten het tegendeel van reclame zijn. Over het derde der hoofdvakken, het rekenen, waren verreweg de minste klachten. Waarschijnlijk, omdat wij, Nederlanders, van oudsher een volk van cijferaars zijn en in het handig werken met getallen een onmiddellijk voordeel zien! Toch is ook hierover het oordeel nog niet onverdeeld gunstig en wordt er o.a. over geklaagd, dat de praktische toepas sing van het geleerde in het gewone leven te wenschen overlaat. Geen won der, want leegloopende vaten, met kra nen op onmogelijke plaatsen, of elkaar achterna jagende wijzers van een klox spelen in sommige rekenboeken een grootere rol dan practische rente- en inhoudsberekening. We hebben hier heel in 't kort na tuurlijk gememoreerd, wat de commis sie op ons onderwijs had aan te merken In een volgend artikeltje bespreken we nog even de middelen, die men meent ter verbetering te kunnen aangeven. Gistermorgen werden te Batavia badende in hun bloed gevonden drie Chineezen. Een hiervan bleek te zijn overleden, terwijl de twee anderen levensgevaarlijk zijn gewond. Verder werd in de buurt van zijn wo ning op straat een Inlander aangetroffen, die eveneens zwaar oleek te zijn gewond. Het vermoeden bestaat, dat deze twee voor vallen met elkaar in verband staan. In de gisteren gehouden vergadering van Commissarissen werd besloten aan de alge meene vergadering van aandeelhouder'?, wel ke op 21 Mei as. zal worden gehouden, een dividend uit te keeren van 7 (v. j. 10 %-. De koningskronen worden steeds zeld zamer in Europa. Thans is er in Madrid weer een over straat gerold Of de omwenteling in Spanje het Spaansche volk tot heil zal strekken, moet nog worden afgewacht. Voor het geluk der massa doet het er weinig toe, onder wriken regeerings- vorm het volk leeft: monarchie of re publiek, in beide gevallen kan het volk wèlvaren. 't Is slechts de vraag, h o e de monar chie wordt uitgeoefend, hoe de repu bliek wordt geregeerd. Wat Spanje betreft: men mag wel aannemen, dat de monarchie zooals zij daar regeerde voor onze dagen te weinig constitutioneel was en dat de koning wegens gemis aan inzicht in de werkelijke verhoudingen en vooral door de misleiding van slechte raadgevers, zijn tijd niet heeft begrepen. Bij de beoordeeling van Spaansche toestanden moeten wij echter de groot ste voorzichtigheid betrachten, maar in ieder geval is net zeer twijfelachtig, of het Spaansche volk onder het nieuwe regiem een zooveel gelukkiger toekomst tegemoet gaat. De links-radicalen, die zich thans van de regeering meester gemaakt hebben, zijn nu juist niet de meest geschikte elementen om het volk een periode van rust en orde te verzekeren, en het ziet er volgens de 'aatste berichten niet naar uit, dat het Spaansche volk zich eensgezind achter één revolutionnaire, republikeinsche leiding zal plaatsen. Reeds verluidt, dat de heeren het on der elkaar niet eens zijn, maar van nog ernstiger belang achten wij het, dat, naar thans gebleken is, de koning niet eens afstand van den troon gedaan heeft (terwijl wij Woensdag hebben kun nen lezen, in welke dramatische om standigheden de koning het abdicatie protocol geteekend zou hebben! wèl een betrouwbare berichtgeving!). Fier klinkt het in 's Konings te Ma drid achtergelaten manifest: „Ik ben de koning van alle Spanjaar den en ik ben zelf Spanjaard. Ik had verschillende middelen kunnen aanwen den om de koninklijke voorrechten te handhaven en mijn tegenstanders doel treffend te bestrijden. Maar Ik wil alles ter zijde laten wat mijn landgenooten ln een moorddadigen broederoorlog zou kunnen storten. Ik zie van geen mijner rechten af, daar zij, meer nog dan aanspraken mij nerzijds alleen, een door de geschiedenis bijeengebracht goed vormen en daar ik eens strenge verantwoording zal moeten afleggen over het beheer van dezen schat. Ik wacht de werkelijke uiting van de openbare meening van het volk af en tot de natie zich geuit heeft zie ik vrijwillig tijdelijk af van de uitoefening der ko ninklijke macht en verwijder mij uit Spanje. Hiermede erken ik dat Spanje alleen meester van zijn lot is. Ook thans geloof ik den mij door liefde voor mijn vaderland voorgeschreven plicht te ver vullen. Ik smeek God, dat de overige Span jaarden zich even diep bewust van hun plicht mogen zijn als ik". De Spaansche monarchie is dus nog niet verdwenen; Alfonso XIII is nóg ko ning van Spanje wat natuurlijk be- teekent, dat een royalistische partij zich tegenover de republikeinsche partijen stellen zal. Onzeker is de toekomst; in den chaos van dit oogenblik valt er nog niets te voorspellen. Alléén is het zeker, dat donkere wol ken zich boven het Iberisch Schiereiland samentrekken, en dat indien de re volutie volledig zegeviert voor langen tijd de orde en de rust uit Spanje ge bannen zullen blijven; zeer waarschijn lijk gaan de Spanjaarden dan een tijd perk van elkander staag opvolgende re voluties tegemoet, waarvan zoo gaat het steeds! de Kerk de dupe zal wor den. Moge het Spaansche volk in de ko mende dagen van evenveel gezond ver stand blijk geven als de koning in zijn manifest getoond heeft te bezitten. 40 arbeiders werkloos Hedennacht omstreeks 1 uur is door den nachtwaker van de katoenspinnerij van de firma v. d. Swinkels te Gemert brand ont dekt in de opslagplaatsen van wol. Daar dit goed brandbaar materiaal is, stonden in een oogenblik tijds deze geheele voorraden in lichterlaaie. De fabrieksbrandweer werd onmiddellijk in werking gesteld, doch al spoedig sloegen de vlammen naar buiten, waarna het vuur voedsel vond in de aangrenzende pakkamer, expeditielokalen er. dekenmagazijnen. De brandweer van Gemert was inmiddels gewaarschuwd, doch toen deze met twee motorspuiten ter plaatse verscheen, stonden genoemde gebouwen al in lichter laaie. Direct werd a! het materiaal uitgelegd en met 14 slangen water gegeven.' Spoedig liep ook het over den weg gebouwde magazijn, hetwelk verbonden is met de afdeelingen, gelegen op den linkervleugel van de fabriek, gevaar. Wanneer ook dit gebouw zou vlam vatten, zou de ramp niet zijn te overzien. Door waterconcentratie op dit punt mocht het de brandweer tenslotte gelukken het vuur hier te stuiten. Ondertusschen brandde het linkergedeelte van het complex lustig door. De geweldige vlammenzee in het middernachtelijk uur vertoonde een wonderlijk schouwspel. Aan den achterkant van de fabriek staan eenige huizen, die moesten worden ontruimd. Ook de nieuwe steenen kantoorgebouwen wist men voor het vernielende vuur te be houden. De rest is totaal uitgebrand. Alleen nog eenige muren staan overeind. De brandweer was hedenmorgen vroeg nog bezig de roo- kende en nog brandende voorraden te blusschen. De schade is uit den aard der zaak aanzienlijk. Naar verluidt zou zij in de honderdduizenden beloopen. Afgebrand zijn de pakkamer, de berg plaatsen, de expeditielokalen en de teeken- magazijnen. Alles is op beurspolis verzekerd. De fabriek ligt stil. Hierdoor zijn 40 ar beiders zonder werk gekomen. Ook de filiaalfabriek te Deurne zal door dezen brand den terugslag ondervinden. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Maassluis was gisteren in rouw gedom peld en als uiterlijk teeken daarvan woei de vlag halfstok van den toren, van de sche pen in de haven en van vele particuliere ge bouwen. De „Victoria IJ. 327" werd dezen dag verwacht met aan boord het stoffelijk overschot van hen, die bij de ramp van de „Noordpool" op de Schotsche kust liet leven hebben gelaten. Er was veel belangstelling op den wal toen de treiler te omstreeks 1 uur de buitenhaven binnenvoer. Ook waren er de burgemeester, de heer C. P. I. Dommisse, de commissaris van po litie, de heer A. W. Aiberti, de havenmees ter, de heer L. Kleywegt en bestuursleden van den Chr. Zeeliedenbond, benevens fa milieleden van de slachtoffers. Onder doodsche stilte meerde het schip aan de kade, waarna de burgemeester zien aan boord begaf waar hij een kort onder houd had met ds. Heida en den heer A. Kool, inspecteur van de reederij, die de reis hebben meegemaakt, en met schipper O. Smit, kap. van de „Victoria". Aan boord van dit vaartuig bevond zich het stoffelijk overschot van E. M. van Sprang, A. van Onselen, P. van der Ende, C. Varekamp en J. Hennevanger, alleen ge woond hebbende te Maassluis, A. Rog uit Scheveningen, D. Prins uit Egmond, L. Groen uit Alkmaar en J. Gravemaker. de schip per van de .Noordpool" uit Umuiden. Al spoedig werden de kisten, die alle gedekt waren met de nationale driekleur, uit het als rouwkamer ingericht ruim opgetakeld. Het stoffelijk overschot van de vijf Maas- sluizenaren werd per lijkauto naar het lij- kenhuisje vervoerd. Heden zullen zij ter aar de worden besteld. Vervolgens werd de kist met het hulsel van Rog in den auto geplaatst, die daarop naar Scheveningen is vertrokken. Op deze kist is een krans gelegd namens de afd. Scheveningen van den Chr. Zeeliedenbond. In den loop van den middag heeft de bur gemeester van Maassluis de bemanning van de „Victoria" ten stadhuize ontvangen, waar hij haar dank heeft gezegd voor wat zij voor de nagelaten betrekkingen van haar geval len kameraden heeft gedaan. Kort daarna is de „Victoria" naar IJmuiden vertrokken, waar de kisten met het stoffelijk overschot van Prins, Groen en Gravemaker aan wal werden gebracht. Zaterdagmiddag te vier uur zal te Egmona aan Zee de begrafenis plaats hebben van het stoffelijk overschot van de slachtoffers van de „Noordpool". B. en W zijn hedenmorgen naar IJmuiden vertrokken om den droevigen stoet in te ha len. Het stoffelijk overschot van den te Alk maar gewoond hebbenden L. Groen zal evenals dat van D. Prins naar Egmond aan Zee worden vervoerd. Het stoffelijk overschot van schipper Gra venmaker zal worden opgebaard in de Oud- Katholieke kerk te IJmuiden. De teraardebestelling van schipper Gra venmaker zal Zaterdag voormiddags te kwart voor 12 plaats hebben op de Algemeene Be graafplaats. na afloop van den plechtigen rouwdienst in de Oud-Katholieke kerk. Het gemeentebestuur van Velsen zal de plechtig heid bijwonen. De „Victoria" le IJmuiden» De stoomtrawler „Victoria" met aan boord de lijken van de drie slachtoffers van de ramp van de „Noordpool", kwam heden morgen te 8 uur te IJmuiden binnen. De trawler voer direct de Visschershaven binnen en werd bij de Vischhal, bij de z.g. Tegeltjesmarkt, vastgelegd. Van tallooze reederijkantoren en vele ma gazijnen aan de zuidzijde van de Visschers haven, alsmede van de in de haven liggende stoomtrawlers, had men de vlag halfstok geheschen. Toen het vaartuig langzaam door de haven stoomde, rustte gedurende een korten tyd alle arbeid rondom de Visschershaven. Honderden brachten den overledenen een stillen groet. Spoedig lag de „Victoria" vast en stroom den de belangstellenden toe, om getuige te zijn van het aan wal brengen der kisten. Onder de belangstellenden bevonden zich o. a. de heeren F. J. H. Snijders en C. Oud, directeur en onder-directeur van het Staats- visschershavenbedrijf, J. C. Eyma, burge meester van Egmond aan Zee, en de beide wethouders dier gemeente, de heeren K. de Graaf en W. van Eenennaam. Het eerst werd het overschot van schip per Gravenmaker aan wal gebracht. Toen de met de driekleur bedekte kist op den wal werd neergezet, ontblootten allen eerbiedig het hoofd. Namens de afdeeling van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarb*'ders, werd een krans op de baar gelegd. De kist met het stoffelijk overschot van den schipper werd opgebaard in de Oud- Katholieke Kerk te IJmuiden. De kisten van de matrozen Prins en Groen werden, eveneens gehuld in de nationale kleuren en per lijkauto naar Egmond aan Zee overgebracht. Koningstraat 20 De inschrijving van candidaten voor het toelatingsexamen voor den cursus 1931 1932 zal plaats hebben op Vrijdag 24, Za terdag 25 en Maandag 27 April a.s., des namiddags tusschen 2 en 6 uur en wel voor de Middelbare School voor meisjes en voor de eerste klas van het in September a. s. te openen Gymnasium, onder leiding der Zusters Franciscanessen van Heythuysen. De schriftelijke en de mondelinge toela tingsexamens vallen in Juni en Juli a.s. op nader bekend te maken data in de ko ningstraat, in elk geval vóór medio Juli. Het geleerde zwijn Hanen kraaien op bevel De beleefde gans Clowns zjjn tegenwoordig de groote mode en toch zijn er enkele der voornaamste on der hen, die reeds lang en ten onrechte ver geten zjjn. Zij hebben n.l. tegenover Grock, de Fratelinni's Carow, de Rivels, Chaplin e. a. het nadeel, dat ze niet meer in leven zyn. Dat is helaas altijd uit den booze, ook voor de klassieken onder de klassieken. Een van hen, en wel een der voornaam ste onder de clowns van alle tijden en vol keren, noemde zich nooit clown. Hij nam den titel aan van „manage-satyricus" ofwel arena-satyricus en werd als zoodanig be roemd en waarlijk met recht, maar hij was niets anders dan een clown, zij het dan een, die een humoristischen geest bezat, zooals slechts zeer enkelen. Het was een Rus, Anatoli Durow genaamd. Noch in de manage, noch in het bierhuis heeft Durow ooit van zijn hart een moord kuil gemaakt, ook niet, wanneer politie agenten, met wie hij den spot dreef, de ooren spitsten en hem op de hielen zaten. Slechts door machtige protectie moest Du row aanhoudend aan gevangenisstraf, en hoogstwaarschijnlijk aan een wandeling naar Siberië ontsnappen. Deze clown liet zich eens den lOden Aug. 1924 in Budapest, waar hij in het circus Be- hetow zijn dieren opvoerde interviewen. Wat hij toen vertelde, was als het ware een les in de kunst, zekere dieren voor de ma nege of het tooneel af te ricb^.k, Durow zei: „Er zijnverstandige en domme menschen, er zijn ook verstandige en domme dieren. Evenals ieder mensch niet geschikt is om te studeeren. is ieder dier dit niet om gedresseerd te worden. De hoofdvereischte, voor iederen dresseur is dan ook het vermogen om waar te nemen óf en waarvoor een dier aanleg heeft. Daarna, hoe men het voor dit werk gebruikt. Hij moet weten, dat de aap een geboren koorddanser is en uitste kend geschikt om gymnastische toeren te verrichten, terwijl de zeehond een puik jong leur is en de poedel een voortreffelijke re kenmeester, of dit kan worden. Bij het onderricht geldt als basis: een dier mag nooit geslagen worden Het dier denkt er Aan alleen over na, hoe het de slagen,kan ontkomen en nooit wat men van hem wil. Al leen met- liefde kan men de dieren tot ge hoorzaamheid brenge.i. Wanneer ik het dier tot het bewustzijn heb gebracht, dat het zijn lievelingskostje krijgt, zoodra het gehoor zaamt. dan heb ik het gedresseerd. Vandaar, dat het zwijn, een der vraatzuchtigste bees ten, zoo gemakkelijk te dresseeren is. Als ik het zwijn met koek lok, dan danst 't na ver loop van twee weken een wals. Voor voeder doet het dier alles. Het doet om zoo te zeg gen nog eens extra zijn best, om nog een hapje meer te verdienen, dan hem eigenlijk toekomt. Hij is dus vooruitstrevend, zooals dat ook onder de mensehen het geval is. Moeilijker om te behandelen dan het zwijn is b.v. de haan. Voor den schitterenden vroolijken Duitschen hanen-dresseur, Jean Clermont, uit Aken is nog niet zoo heel lang geleden een 'grafmonument opgericht. Of hij nu hanen volgens de methode van Durow af richtte. is niet uitgemaakt. Deze verklaarde: „Om een haan te leeren op commando te kraaien is een buitenge woon geduld noodig. De haan kraait dan ook nog alleen, wanneer hij er zin in heeft. Daar hij onder het kraaien niet bij den dresseur komt. moet deze zich reeds in aHe vroegte met den haan bezig houden, meestal bij het eerste morgenkrieken, hoe zwaar hem dit vaak ook valt. Hij gaat dan voor den haan staan en zegt ernstig met gebiedende stem: „Nu, kraai eens, haan!" De haan doet het ook, doch niet omdat het hem bevolen wordt, maar omdat hij er juist op dat oogenblik zin in heeft. Nu komt het toevallig voor, dat de haan direct na het commando, kraait. Di rect krijgt hij een extra vette worm tot be looning. Langzamerhand, niet direct, maar einde lijk en ten langen laatste toch bemerkt de haan, dat hij een lekker beetje krijgt, wan neer Lij het bevel opvolgt. Maar dat duurt toch gewoonlijk wel ongeveer 9 maanden. Met een gans ging het eens gemakkelijker: zij maakte een buiging voor een der groot vorsten Het was nog in Rusland, dat op een Woensdag een grootvorst een loge voor zich liet reserveeren tegen 's Zaterdags. Op den bewusten Zaterdag waggelde een gans vooi de loge van den grootvorst, die driemaal een buiging maakte. Den volgenden dag kwam er bevel, dat Durow bij den grootvorst op audiëntie verwacht werd en wel direct: „Den heelen nacht heb ik er over nagedacht, hoe die gans kon weten wie ik was." Hoe speelde Durow dit k'aav? Deze maakte een buiging en verklaarde: „Ik zette gedurende den voedertijd drie da gen achter elkander het voeder onder de loge van den grootvorst, 's Zaterdags kwam de gans, boog cp de gewone plaats om bij den voerbak te komen. De plaats was leeg. Misschien heb ik het niet goed gezien, dacht de gans en boog nu voor de tweede en derde maal, toen droop zij ontstemd af. En boven rat de grootvorst verbaasd te kijken. Hij lachte, toen hij deze wonderlijke geschiede nis gehoord had." Felle gabrieksbrand te Gemert. De schade beloopt in de honderdduizenden guldens. (biz. I, 1ste blad) De rijksinkomsten over Maart 1931 be droegen 2.834.311 minder dan over Maart 1930; over de eerste drie maanden van 1931 9.307.333 minder dan over die van 1930. (biz. 1. 1ste blad) Het stoffelijk overschot der slachtoffers van de „Noordpooi"-ramp in Maassluis. (blz. 1, lste blad) Geheimzinnige geschiedenis te Batavia. Eén doode en drie zwaar gewonden op straat aangetroffen. (blz. 1, lste blad) Dividend Stoomvaart-Mij. „Nederland" over 1931 7 pCt. (v. j. 10 pCt.) (blz. 1, 2de blad) Tegen den dader van den moordaanslag in de Wouwermanstraat te Haarlem eischte de Officier 4 maanden gevangenisstraf en on voorwaardelijke beschikbaarstelling aan de regeering. (blz. 1, 2de blad) Ook een Baskische republiek zou in Spanje uitgeroepen zijn. (blz. 1, 3de blad) Koningin Elisabeth van België heeft te Parijs een bezoek gebracht aan de Spaan sche koningin. (blz. I, 3de blad) Meeningsverschii tusschen Madrid en Barcelona over de uitroeping van den Ca- talaanschcn staat. (blz. 1, 3de blad) De conservatieve motie van wantrouwen in de Britsche regeering verworpen. (blz. 1, 3de blad) Opening der havenwerken te Vlissingen door H. M. de Koningin. (blz. 2, 3de blad) Tienjarig bestaan van den Vrijheidsbond te Den Haag. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m. 75.5 achteruit. LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.30. Hoogste barometerstand 772.9 te Isafjord. Laagste barometerstand 749.3 te Lerwick. Verwachting: Meest matige, tijdelijk wel licht krachtige, Westelijke tot Noordweste lijken of Noordelijken wind, aanvankelijk opklarend, later weer zwaar bewolkt of be trokken, waarschijnlijk eenige regen met kans op hagelbuien, aanvankelijk iets kou der. Oproep vaiti Zamora De nieuwe Spaansche regeering heeft een door president Zamora onderteekenden op roep verspreid, waarin de bevolking wordt opgewekt, de orde te handhaven en rustig naar het werk terug te keeren. Behalve te Barcelona, Sevilla en Bilbao, is dit parool in het land vrijwel opgevolgd. De afgetreden conservatieve minister president, admiraal Azmar, heeft de nieuwe regeering verzekerd, dat de vloot zich trouw in dienst van de republiek zal stellen. Ontvangst te Parijs. Nader wordt nog gemeld: Tegen 11 uur gisteravond' is koning Al- phonso uit Marseille te Parijs aangekomen. Reeds lang voor de aankomst van den trein had zich een menigte van duizenden menschen voor het Garce du Lyon verza meld, die in een ovatie uitbarstte," toen de koning uit den trein stapte. Omgeven door een sterk oplitiecordon begaf hij zich, onder gejuich der toeschouwers, naar zijn auto, waarmede hij rechtstreeks naar zijn hótel reed, waarvoor zich eveneens een onafzien bare menschenmenigte hrd verzameld, die steeds weer te kennen gaf. dat zij het koninklijk paar wenschten te zien. Ten slotte opende de koning de balcon- deuren van een zijner, aan de voorzijde van het hótel gelegen appartementen en trad met de koningin naar buiten. Wederom brak de menigte in een luid gejuich los. Eerst laat in den nacht ging het publiek geleidelijk uiteen. Het is nog niet bekend, hoelang Alphonso te Parijs zal blijven. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat hij zijn verbanning voorloopig als een kwestie van „weekend" beschouwt en dat hjj althans de algemeene verkiezingen in Juni aanstaande wil afwachten om te zien, wat de werkelijke wil van het Spaansche volk is. (Zie ook pag. 1 2e blad).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1