Hillegomsche Brieven tweede blad R.K. Ktazcrs zti lezeressen Woensdag 22 april LIJST 6 DE OMWENTELING IN SPANJE PIJLTJES VRIJDAG 17 APRIL 1931 BLADZIJDE 1 De firma J. H. Scheps Co. Anti-Katholieke hetze DOET UW PLICHT! STEMT OP den bovensten candidaat van in NOORD-HOLLAND: (In Amsterdam lijst 3) STADSNIEUWS De moordaanslag in de W ouwermanstraat De dader, een psychopaath, voor de rechtbank De Internationale Narclssenkeuring te Haarlem Het program der nieuwe regeering - De aristocratie verlaat het land - Huldiging van koning Alfonso te Parijs Het ongeluk op het perron te Uitgeest Rijksmiddelen De verplichte Winkel-middagsluiting Het Raadhuisplein te Hillegom Het heeft, geachte lezeres en lezer, in deze dagen van poucieke actie toen wel zijn eigen aardige bekoring, oiu eens een artikel te schreven onder bovenstaanden titel. Die brief zal misschien wel even langer worden, dan we gewoon zijn, doch we hopen, dat hij er niet minder in waarde door woiden zal. De Hillegommer van rasechten bloede voelt aan het opschrift al, waar het over gaat en deze heeft zich missrhien al verwonderd, dat er niet eer over die affaire geschreven werd. Voor de overige lezers onzer krant moeten we even het hoofd verduidelijken. We komen dus vlug ter zake en zullen het aan duidelijkheid niet 'aten ontbreken. Hillegommer en niet-Hillegommer mogen weten of weten reeds, dat onze vreedzame gemeente min of meer onveilig gemaakt wordt door lezingen van zekeren heer J. H. Scheps, die zijn godsdienstkennis en wat dies meer zij, aanwendt ten „bate" der Pro- testantsche Debatclub Amsterdam. Voor wien of wie de zoo Juist genoemde onveilig heid zal uitloopen, zal de naaste toekomst wel uitwijzen. De „Co", die we in den aan hef noemden, is Ds. J. H. Mulder, Hervormd Predikant alhier. Het was ons tot heden een raadsel, waarom de Amsterdamscne club Hillegom tot haar operatie-ferrein koos. Mis schien marcheeren de zaken niet voldoende in de hoofdstad, dat men buiten zijn geluk gaat beproeven. We waren van hetgeen er op die vergaderingen gezegd wordt en werd wel op de hoogte, maar we wilden toch voor ons zelf het offer eerst brengen door er heen te gaan, alvorens we er ons oordeel over ga ven. We achtten dat plicht. Natuurlijk wil noch de heer Schep», noch Ds. Mulder erkennen, dat in de gegeven le zingen de Katholieken in het heiligste wat ze hebben, worder, 'gegriefd, wan', dat er kennen zou beteekenen rtdderlijk retireeren en naar ik meen, wordt daaraan niet ge dacht. De manier van handelen van de spreekbuis van den Dominéé is van kwaad op erger ge komen en we zijn thans al zoover, dat voor de heeren geen zaal meer beschikbaar zou zijn, ware het niet, dat zich de S. D. A. P. (die niet tegen den godsdienst is) zich over de clubmenschen bad ontfermd zoodat hun gebouw aan de Haven' het toevluchtsoord geworden is dezer dakloozen. Woensdagavond was er weer een groote openbare vergadering en zooals we zeiden, hebben we onzen avond aan dat „mooie" doel geofferd. De bekoring werd bij ons ge wekt •we zeggen het eerlijk door een strcibiHet. waarin de Katholieken an Hil legom werden opgeroepen om openlijk te prote~teeren teven het anti-papistisch eedoe van Ds. Mulder en van den heer Schep». Precies zoo staat bet in het billet dat we ontvingen, onderteekend ..Het Comité". Natuurlijk kwam het niet b'.' ons op, een verslag te maken van het daar behande'de: dat -are een te groote eer voor S. en Co., maar om s'echts ons oordeel te kunnen vel len en zoo noodig eenige wenken te geven aan on»e eigen menschen. Dat de avond wat beloofde, misschien niet veel goeds voorspelde, was duideli'k: geheel het politiecorps was belast met wat we de bewaking van gebouw en van S en Co zou den kunnen noemer, en ook de burgemeester ze'f was te-enwoordtg. Natuurlijk liep het gebouw dat naar onze schatting een groote honderd men seden kan bevatten vol; de po'irie regelde dit. Buiten groeide de menschen-massa steeds aan en naar schatting bevonden zich hij den aPooo zeker 2000 menschen op de Haven. EerlHk gezegd viel ons de behandeling van het onderwerp buitengewoon tegen. We meenden redelijkerwijze wat meer definitiefs te movèn verwachten, doch daaraan werd niet voldaan. Oevoe'd en getast werd door het groot aantal Katholieken, dat de waar heid geweld werd aangedaan terwijl de ver- haa't'es raast het venijnige te flauw waren, om ze hier te besnreken. Het was af en toe rumoerig en van Roomsche zijde Werden kor te. maar rake oomerkiogen gemaakt. Een maal dreiade de burgemeester de zaal te la ten ontruimen, wat we niet heel erg zouden gevonden hebben maar dat hoefde toch niet Ge'eerd hebben de menschen er toch niets en de hetze zooals de soreker het noemde is niet van den Roomschen kant. doch van andere züde immer te beluisteren ge weest. Na het uitgaan der vergadering zag het er ernstig uit en "'e gelooven. dat de burge meester goed gedaan heeft. z"lkr uitgebreide poIit'emaatrer,elen te nemen. Alle politie dienaars hadden voloo hun werk. oni de baan zoo te ho-den, dat 1e domineesvrouw, haar echtgenoot en de spreker konden oas-'eeren. De dichte massa tracMte dit zelfs te beletten en enke'en moeten met minder nobele plan nen hebben rondge'oooen en trachtten op te dringen. De burgemeester had de hoffe lijkheid mevrouw Mulder naar haar woning te begeleiden, waarbij de politiemacht dit tweetal beschermde en be°el°'dde. Daarna bracht Mr. Poot den predikant en den sore ker mede naar de Herv. pastorie. Hierbij scheen het een oogenblik. a'sof het publiek het van de politie zou winnen, maar er werd een charge met de sabel gemaakt en men maakte baan, omdat men liever geen mar telaar verkoos te worden. De soreker moest naar net station der H. S. M en die tocht zou met veel belang stelling zijn gebeurd, ware het niet. dat de burgervader het beter achtte, den heer S. met zijn eigen auto naar het station te brengen. Waarna nog een flink kwantum oolitie daar gereoutreerd werd. totdat de trein den man aan het oog ontrok. De zaak is dus goed afgeloopen. maar we ge'ooven stel li", dat bij een volgende komst van dezen soreker minstens even vee activi teit van d°n bi"-gem°ester en van het oohtie- covds zal worden gevraagd als Woensdag avond verkeiHk no"dig is peVeken. De Ka- thnUpuo-, vb'n nu eenmaal van p'ao. z'eh ;n h"n PaUieen Godsdienst niet t° laten N-'ee- d'nen en verguizen argot dat dit gebeurd is eo ephonrt is waar Het zei al veel. dpi In d« o"pobare rorTp^oprro het verwilt aan d°o SO-aVar rrrprd earrraeVt dat hll thans niet zoaver durfde s-oan als anders, omdat de bn-e'rmooctar* lb de Zgal iaoraorvoordler WPS Rat zou dan o"k van de cl"b verstandig ZUn rUAn zii zirb n*°t oo—ttaUUr heat van het overgroote deel der bevolking van Hillegom op den hals haaide en of wegbleef, of in een anderen geest aare lezingen hield. Zooals het tot nu toe gegaan is. loopt het fout. We zeiden het overgroote deel der bevol king en daarmee overdrijven we niet. Het stemt tot werkelijke verheugenis, dat slechts een zeer klein protestantsch groepje de strijdwijze goedkeurt. Tenslotte dit. Of de spreker handelt tegen beter weten in willen we in het midden la ten, veroordeelen wijlen <ve niet. het kan verschooning zijn. dat de man spreekt om den broode, doch ook dan heiligt het doel de middelen niet. Ernstiger wordt onze be denking te"en Ds Mulder, dis als voorgan ger van een kerkgenootschap zoowel als ont- v/ikke'd mensch ziin medewerking moest wei geren om twist en tweedracht te zaaien on der vreedzame burgers Maai iammer ge- noev wordt deze a's de soil bes°houwd waar om deze film draa't. wat "el bli'ltt "it het feit, dat er voor zijn yeilivVipld dezelve i maatregelen moeten worden genomen als voor den snreker Waar er zoovee! in elven tuin te wieder valt. deed men heter, geen en1rm'd te -r>°ken In hunrmans hof Hierbij willen we het von-'c-eu laten. •lillegommer. In den vroegen morgen van 22 Januari had in de Wouwermanstraat te Haarlem een geheimzinnige moordaanslag plaa-s. De 30- jarlge Grietje Bosma w'-rd plotseling over vallen door den 24-jarigen schoenmakers knecht B. v d. S., wonende in de Santpoor terstraat. Deze liep op naar toe gaf haar eenige steken met een mes en verdween weer. Er was niet de minste reden "oor deze daad. De dader nam de vlucht, doch werd den volgenden dag te Woudrichem gearresteerd, v. d. S. staat bekend als een weinig abnor maal. Gistermiddag stond hij voor de Haarlem- sche rechtbank terecht, omdat hij te Haar lem op of omstreeks 22 lanuan 1931 met het oogmerk om Grietje Bosma opzettejijk zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, haar met opzet en geweld met een mes een steek in den rug heeft toegebracht, waardoor de pleura en een long getroffen zijn, waardoor een hoematopneumatborasa is ortstaan, welke levensgevaar .opleverde: althans, dat hij haar met opzet en geweld met een mes een steek ln den rug heeft toegebracht, waardoor zij bloedend verwond werd en pijnlijk is aangedaan Verdachte, die een zeer stunteligen, abnor- malen indruk maakte, aanhoorde de voor lezing van de dagvaarding met glazige oogen: gedurende de rest van de zitting bleef hij steeds op één punt staren. Een verzoek van den verdediger, Mr. L. G. van Dam. om op juridische gronden de dagvaarding nietig te verklaren, werd door de rechtbank verworpen Voorgelezen weid de verklaring van Dr. P R. v. d. Eist, vroeger arts in de Ma.iastich- ting te Haarlem, die mej. Bosma behandel de. Zij was temauwer icod aan den dood ontsnapt, omdat bloed Jn de borjikas ge- loopen was. Haar spoedig herstel dankte zij aan het uitblijven van complicaties. Eveneens werd voorgelezen de verklaring van den grootvader van verdachte, die hem het mes, waarmede gestoken werd, ten ge schenke had gegeven. Getuige Grietje Bosma deed een uitvoerig verhaal van de gebeurtenissen in den mor gen van 22 Januari. Zij lag te slapen en voelde plotseling, dat verdachte haar op den rug sloeg. Zij voelde pijn, maar dacht niet dat zij gestoken was. Verdachte zei niets, maar nam onmiddel lijk de vlucht. Zij holde hem achterna, doch geraakte bij de voordeur bewusteloos. Later kwam zij weer bij en strompelde naar bed. Haar onderkleeren waren doordrenkt van bloed. Vroeger slitp verdachte bij haar ouders thuis. Hij was echter weggezonden, omdat hij zich niet behoorlijk gedroeg. Dit had een wrok bij verdachte vastgezet en hi] kwam zoodoende tot zijn daad. Getuig0 had echter nooit gemerkt, dat verdachte een hekel aan haar had. Verdachte bekend gestoken te hebben met een zakmes. Pres.: Waarom stak je het mélsje, het is toch afschuwelijk. Verd.: Dat is het ook. Maar ik had wat tegen haar moeder. Deze heeft aan mijn baas gezegd, dat ik niet netjes was. Pres.: En stak je Grietje daarom maar? Wilde je haar dood maken? Verd.: Dat nou weer niet. Ik wilde haar flink raken, waar het maar het beste kon. Later dacht ik: „verbeeld je. dat ze eens dood gaat." Ik stal reisgeld voor mijn vlucht naar Woudrichem uit de werkplaats. Daar hebben ze me gevonden. Pres.: Waarom deed je de knip op de deur voor je getuige stak? Verd.: Dat was veiliger. Verdachte is in zijn jeugd in verschillen de gestichten geweest, daar heeft hij het schoenmakersvak geleerd. Dr. R. A. Mees, waarnemend directeur van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort werd als getuige-deskundige gehoord en verklaar de, dat verdachte een psvsbopaath is en niet geheel normaal. Hij lijdt aan gebrek aan c-itwikkeling van zijn verstandelijke vermo gens. Als men hem vrij laat, weet men nooit voor welke verrassingen men met hem komt te staan. Toch zou opname in een gezin wellicht een beteren invloed op verdachte hebben. De Officier van Justitie, Mr. A. R. An- dringa achtte het tenlaste gelegde bewezen. Spreker eischte een gevangenisstraf van 4 maanden, gelijk aan den tijd in voorarrest doorgebracht. Daarnaast onvoorwaardelijke beschikbaarstelling aan de regeering. De verded'ger zou verdachte in een gezin geplaatst willen zien. Pleiter stelde voor de zaak terug te geven in handen van den rechter-commisraris om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid verdachte van wege de Spaarnestichting geplaatst te krij gen. De rechtbank kon met deze gedachte niet mede gaan. De officier zal 30 April a.s uitspraak doen. Een mislukking Deze keuring kan, zoo bericht het „Kwee kersblad", als een mislukking beschouwd worden èn wat de inzendingen betreft èn wat de belangstelling aangaat. Vooral den eersten dag waren er heel weinig bezoekers! Dat het aantal Inzendingen niet grooter was, moet voor een groot gedeelte aan het seizoen geweten word°o, terwiil anderen zich prepareeren voor de Narcissenkéuring in Engeland. Behandeling voor de rechtbank. In het begin van dit jaar is op het sta tionsemplacement te Uitgeest een ontzet tend ongeluk gebeurd. Een jong meisje, dat haar verloofde naar den trein had gebracht, werd door dezen bij de hand vast gehouden en liep een eindje met den reeds in bewe ging ztjnden trein mede. Doordat de jon gen haar hand iets te lang in de zijne hield, geraakte het meisje van het perron op de spoorbaan, kwam onder de wielen en werd onmiddellijk gedood. De verloofde van het meisje stond thans voor de Arrondissements-rechtbank te Alk maar terecht wegens het veroorzaken van dood door schuld. Daar beklaagde den 18-jarigen leeftijd nog niet bereikt had. werd de zaak met ge sloten deuren behandeld. Met het oog op verzachtende omstan digheden eisohte de officier van justitie f 50 boete subs, tuchtschool. Opbrengst over blaart De rijksmiddelen hebben over de maand Maart 1931 opgebracht f 37.949.140.80. terwijl geraamd was f 39.158.020.83. Over dezelfde msand van 1930 was de opbrengst 40 mil- 'ioen 783.451.17 gulden. Over de eerste drie maanden van 1931 en 1930 was de opbrengst resp. 1 115.783.822.99 en f 125.091 155.55. Het „Comité van Verweer" tegen de ge dwongen Winkelmiddagslultlng ontving bij gaande dichterlijke ontboezeming van een der georganiseerde leden: Mag ik Dinsdag zuurkool, eten, Mag ik een nieuw pak aanmeten, Mag ik me haar eens laten knippen, Mag ik 'n hok maken voor me kippen, Mag ik een piano huren, Mag ik te gast gaan bij me buren, Mag ik sigaretten rooken, Mag ik mijn dochter laten koken, Mag ik 's winters schaatsen rijden, 's Zomers wandelen door de weiden, Mag ik ook een reisje maken. Mag ik ook verliefd geraken, Mag ik ook een zaak beginnen, In confectie, brood of linnen, Mag ik ook mijn brood verdienen? Ja, t is werkelijk om te grienen, Want 't zal er nog wel eens van komen, Dat z' ook hieromtrent gaan hoornen, Nu moet men den Heeren vragen, Of men 't nog zou mogen wagen, Om naar eigen zin zijn zaken Voort te zetten of te staken, Zóó laat open, zóó laat toe. Wie wordt nu van 't werken moe? En dan nog een vrije dag, Dat men niet verkoopen mag. Ik vraag me af, waar moet het heen. Zijn de menschen nu tevrêen? Het Raadhuisplein te Hillegom is in een nieuw-modem kleedje gestoken, waardoor de omgeving in waardige overeenstemming met bet Gemeentehuis is gebracht. Samenvatting van de gebeurtenissen De te Madrid vertoevende politieke mede werker van de „Matin", Jules Sauerwein, heeft aan zijn blad een beschrijving gezon den van de gebeurtenissen, die vóór het ver trek des konings zijn voorgevallen. Deze beschrijving is afkomstig van prof. Maranon, die er persoonlijk bij tegenwoor dig was. Hieruit blijkt, dat koning Alfonso Maandagmorgen nog in het geheel niet op de hoogte was van den uitslag der gemeen teraadsverkiezingen daar zijn omgeving deze voor hem verzwegen had. Toen graaf Rama- nones hem den verkiezingsuitslag ten slotte mededeelde, toonde de Koning zich zeer ontsteld en hij zeide nog een laatste poging met een kabinet Villanueva te willen doen. Dinsdagmorgen was het prof. Maranon ter oore gekomen, dat de troepen onder lei ding van eenige generaals zich gereed maakten de kazernes te verlaten om op de treden ten gunste van de uitroeping der republiek, terwijl andere troepenafleelingen bereid bleken de- monarchie te verdedigen Om een catastrophe te vermijden, heeft Maranon zich tot Romanones gewend en hem te kennen gegeven, dat de koning nog dienzelfden dag moest vertrekken om erger te voorkomen. Graaf Romanones verklaarde zich bereid ten huize van prof. Maranon een bespreking te hebben met Alcala Zamora. Tussehen deze beide heeren had een beleefd, doch bitter woordenduel plaats. Griif Romanones verdedigde den koning op loyale wijze en verlangde een wapenstil stand van twee maanden. Zamora verwierp dit voorstel met onverbiddelltjke vastbe radenheid en wilde zelfs geen dag uitstel toestaan. In het geheele land, zoo ver klaarde Zamora, heerschte algemeene vreugde en het volk geloofde, dat de koning het land verlaten had. Als het volk evenwel zou vernemen, dat dit niet hst geval was, kon hij, Zamora, voor niets meer instaan. Hij zeide echter te wenschen, dat de persoon des konings niet in gevaar zou worden gebracht en daarom kon hij geen uitstel toestaan. Graaf Romanones, zoo eindigt het be richt, zag ten slotte in, dat hij niets kon uitrichten. Aanvankelijk was bepaald, dat de koning naar Lissabon zou gaan, en ver volgens, dat hij zich naar Gibraltar zou be geven, doch ten slotte besloot men, dat de koning te Cartagena zich op een oorlogs schip zou Inschepen. Program der nieuwe regeering In een overzicht van den correspondent van Reuter te Madrid over den toestand, wordt gezegd, dat de bevolking thans tevre den ls omdat zij meent, dat de republiek alle moeilijkheden uit den weg zal ruimen. Bi) de thans heerschenjje stemming zou liet levensgevaarlijk zijn, in de straten van Madrid „Leve de koning" te roepen, doch hoewèl de aanhangers der monarchie zich voor het oogenblik stil houden, zullen zij niet stil blijven. In een bericht van de Matin" uit Madrid wordt verklaard, dat het program van de nieuwe republikeinsche regeering steeds omvangrijker wordt. Oorspronkelijk heeft men zich ertoe willen beperken de open bare orde te handhaven en al het andere aan de wetgeevende Cortez over te laten. Thans echter wil men door bepalingen de geheele wetgeving wijzigen. Er zijn verre gaande sociale en politieke maatregelen ln voorbereiding, als de scheiding van Kerk en Staat, de erkenning der gelijkheid en vrij heid der geloofsbelijdenissen, alsmede eenige andere ingrijpende wijzigingen, afgezien nog van de afschaffing van onderscheidingen, titels en uniformen. Naar verder uit Madrid gemeld wordt, heeft de nieuwe republikeinsche regeering telegrafisch alle diplomatieke vertegenwoor digers in het buitenland van de uitroeping der republiek in kennis gesteld en haar vertegenwoordigers opgedragen deze mede- deeling door te geven aan de regeeringen, waarbij zij zijn geaccrediteerd. Onderhandelingen tussehen Madrid en Barcelona. Uit Barcelona wordt gemeld, dat tussehen de Madrileensche regeering en de Catalaan- sche leiders ernstige mesnlngsversehlllen bestaan, aangezien men te Madrid bezwaren maakt tegen de Catalaansche desiderata. De door Macia gevoerde telefonische jn- derhandellngen met Zamora werden te Ma drid door Macia's vertegenwoordigers voort gezet. In welinge'ichte kringen is men van meening, dat deze besprekingen tot aan vaarding van de Catalaansche elschen zul len lelden. Te Barcelona beeft de groote mee'derheid der bevolking zich vóór de on afhankelijkheid uitgesproken. De aristocratie verlaat het land. Gisteren zijn de laatste leden van het Koninklijk Huis naar het buitenland ver trokken; slechts een tante van den Koning, de Infante Isabella, is te Madrid achterge bleven, aangezien zij ongesteld is. Ook de hooge adel maakt zich gereed het land te verlaten. Het verlangen om uit Madrid te vertrekken ls zóó sterk, dat de s'aapwagens reeds voor vele dagen zijn uitverkocht. Een begeleidend verschijnsel is de run op de banken, die van zoodanigen omvang ls ge worden, dat deze Instellingen besloten heb ben voorloopig niet meer dan een kwart ge deelte van de verlangde bedragen uit te betalen. Uit het niet-republikeinsche kamp weer klinken reeds stemmen, die de regeering op merkzaam maken, dat zij haar macht slechts op de allerbelangrijkste aangelegenheden dient te concentreeren, aangezien haar oo- treden niet op wettelijke gronden gebaseerd is. Van die zijde werd bovendien reeds oij- eenroeping van de Constitutioneele Nationale Vergadering gevraagd. Over het algemeen is men niet zeer inge nomen met de onafhankelijkheidsverklaring van Catalonië zij het dan binnen het kader der Spaansche republiek aangezien het federatieve probleem de eenheid van Spanje wel eens in gevaar zou kunnen brengen. De Minister van Oorlog maakt de benoe ming van Majoor Franco tot chef van het militaire vliegwezen in het Ministerie van Oorlog bekend. Tevens worden de geëxter- neerde voormalige officieren uitgenoodigd te rug te keeren. De Ministerraad is gisteren wederom bij eengekomen. Verwijdering van de Koninklijke kroon gelast. De minister van oorlog heeft aan alle ka piteins-generaal opdracht gegeven de konink lijke kroon van de uniformen te laten ver wijderen. De Infant Don Carlos is afgetreden als ka pitein-generaal van het leger en Inspecteur- generaal A la suite. Zijn zoon, dop Alfonso, heeft eveneens ontslag genomen als kapitein der cavalerie. Een zelfstandige Basklsche republiek? Volgens een bericht hebben de Baskische provincies, het voorbeeld van Catalonië vol gend. een zelfstandige republiek uitgeroepen, die een eigen grondwet zal hebben, gebaseerd op historische privileges. De voorloopige regeering over 's konings manifest. De voorloopige regeering zegt in een mede- deeling aan de pers het volgende over het manifest van koning Alfonso: De regeering wil geen hinderpaal in den weg leggen aan de verspreiding van het door Alfonso van Bourbon onderteekende mani fest, ofschoon de Duitengewone omstandighe den, die het opkomen van lederen pleuwen regeeringsvorm vergezellen, een verbo. d op het oogenblik zouden kunnen rechtvaardigen. Maar de voorloopige regeering van de repu bliek Spanje ls verzekerd van de instemming des lands en behoeft niet bang te zijn voor een monarchistischen terugslag. Daarom ver hindert zij de publicatie van dit document niet en acht zij 't dus niet noodig 't manifest van een commentaar te voorzien. Zij acht 't beter en ook voldoende dat het land dit do cument beoordeelt onbeïnvloed door een mi- nisterieele appreciatie ervan. Zamora over Spanje's toekomst De President van de voorloopige Spaansche regeering, Zamora, heeft aan een vertegen woordiger van de socialistische „Solr" mede gedeeld, hoe hij over de toekomst van Spanje denkt. Zamora verklaarde, dat de revolutie van Jaca A priori tot mislukking gedoemd was. Spanje vraagt nu verwezenlijking van zijn denkbeelden en een gezonde democratie. Het einde van de dictatuur heeft niet den terugkeer van een nieuw regiem gebracht. Ook na het aftreden van Primo de Rivera, werd het dictatoriale regiem voortgezet. Primo was geen echte dictator, doch slechts een strooman van den Koning, die zich steeds door financieele belangen liet leiden. De eigenl'ike verantwoordelijke persoon is Don Alphonso XIII geweest, die ondanks zijn vriendelijken aard steeds een autocraat is geweest. De nieuwe regeering geeft het volk de garantie, dat de twëede Spaansche Repu bliek niet in een bloedbad zal ontaarden en dat zij voor hun taak berekende mannen aan de spits heeft. Onlusten op tal van plaatsen. Uit Barcelona, waar de 24-uurs proteststa king door de arbeiders'eiders werd afgelast, wordt gemeld, dat in de provincie ernstige onlusten zijn uitgebroken. Te Malaga werd het gebouw van de Vrij- conservatieve krant „La Union Mercantil" door de volksmenigte ln brand gestoken, terwijl de machines verbrijzeld werden. Te Ruelva heeft een botsing plaats gehad tus sehen communisten en politie, waarbij een arbeider gedood werd en verscheidene ande ren zware verwondingen opliepen. Te Sevilla is de staat van beleg afgekon digd om verdere ordeverstoringen door de communisten te voo'komen. Het voorbeeld van Catalonië volgend, heb ben de Baskische provinciën een zelfstandige republiek uitgeroepen, die een eigen consti tutie zal hebben, gebaseerd op historische privileges. Naar uit Lissabon gemeld wordt zijn de vroegere Ministers uit het Kablnet-Primo de Rivera, Yanguas en Generaal Berenguer, te Lissabon aangekomen. De ongeregeldheden te Barcelona MADRID, 16 April (VB). Te Barcelona hebben syndicalisten een fabriekseigenaar vermoord. De politie neemt uitgebreide vei- ligh 'dsmaatregelen. Volgens een radiobericht uit Barcelona werden bij de communistische onlusten, welke den afgeloopen nacht hebben plaats gehad, drie personen gedood en meer dan 100 gewond. De onlusten in Marocco Volgens de laatste berichten zijn te Tetuan 5 personen gedood en 90 gewond. Vertrek Spaansche Kardinaal? Volgens te Parijs ontvangen berichten, zou de kardinaal-aartsbisschop van Sevilia aan de autoriteiten verzocht hebben, hem in de gelegenheid te stellen zijn zetei over te bren gen naar het klooster van de Guadalupe m Estramadura. wegens de vijandige gezindheid van een deel der bevolking. Nieuwe verklaringen van koning Alfonso Te Marseille heeft koning Alfonso tegen over een vertegenwoordiger van Havas her haald, wat de hertog van Miranda reeds ge zegd had, dat namelijk zijn ballingschap slechts tijdelijk was en dat hij er toe beslo ten had om alle bloedvergieten te vermijden Na de algemeene verkiezingen van Juni zou men wel verder zien, en geloof mij, zoo voeg de de koning er niet zonder melancholie mj. er is meer moed voor noodig om te handelen zocals ik gedaan heb, dan te chargeeren aan het hoofd van een escadron. De koning begaf zich vervolgens naar zijn salonrijtuig onder gejuich van de menigte Hem werd een garve roode rozen aangeboden. Even verscheen de koning ten behoeve van de fotografen, terwijl de Spanjaarden opnieuw ,E1 Rey" riepen, maar de koning iegfie den vinger op den mond om hun aan te raden te zwijgen. Hij was zichtbaar zeer bewogen en zijn oogen schoten vol tranen. Toen de trein zich in beweging zette, ble ven de Spanjaarden hun koning toejuichen. De doorreis door Lyon Te 16.44 kwam de trein met den koning te Lyon aan. Er waren uitgebreide maatregelen van orde genomen. Er was geen enkele auto riteit op het station, maar wel waren er tal van journalisten en reizigers achter het po- litiecordon, die de grootste stilte in acht na men. Toen de koning zich aan het portier vertoonde en het hoofd boog, ontblootten allen het hoofd, maar er werd geen enkele kreet geslaakt. De koning zag er treurig en vermoeid uit. Zeven minuten later vertrok de trein. De koninklijke familie te Parijs De aankomst der koningin van Spanje en haar kinderen leidde te Parijs tot een ont roerende betooging van de zijde van de Spaansche kolonie en de vertegenwoordi gers der monarchistische groepen in Frankrijk. De politiemaatregelen aan het station van de Quai d'Orsay waren zeer streng Alleen officteele persoonlijkheden werden toegelaten. Toen de koningin uit den trein De R.K. Oratoriumvereeniging Woensdag, 29 April, zal, zooals reeds meermalen bericht ls, de R. K. Orato riumvereeniging het machtige werk „Der Messias" van Handel uitvoeren. Wij mogen nu wel even vastleggen, dat wij in Haarlem, door de stichting van de R. K. Oratoriumvereeniging, een groote schat rijk zijn geworden. In een brief van den bekenden musi cus Haydn lezen wij: „Dikwijls beving mij een geheimzinnig gevoel, alsDf een stem mij toefluisterde: er zijn hier op aarde toch zoo weinig vroolijke en tevreden mensch overal worden zij door kommer en zorg ver volgd: wellicht wordt uw muziekarbeid een bron, waaruit de onder zorgen en zaken gebukt gaande mensch van tijd tot tijd eenige oogenblikken van rust en ontspanning kan scheppen." Wanneer wij ons oprecht verheugen over de totstandkoming van een R. K. Oratoriumvereeniging in Haarlem, dan benijden wij allereerst de drieho- lerd zangeressen en zangers, die in de repe tities een bron van vreugde vinden, maar dan is het toch ook vooral omdat de hierboven geciteerde woorden voor alle, alle Haarlemmers beteekenis heb ben. De muziek, evenals alle andere ver takkingen van kunst, heeft de bijzon dere roeping om het leven schooner te maken, om ons te verheffen boven ae dagelijksche droefheden en hardheden van ons bestaan. Het is nu gelukt in Haarlem een R. K. O. te stichten. Aan gene zijde van het voetlicht zat bij de jongste uitvoering een imposant koor. aan deze zijde Z. H.,Exc. de Bis schop van Haarlem, de burgemeester van Haarlem, de deken vah Haarlem en een volle zaal met, veronderstellen wij, te vreden toehoorders. Mogen wij in Haarlem dit verworven bezit behouden! Maar daarvan zal dan ook op Woens dag 29 April het bewijs moeten geleverd worden, doordat de zaal tot de laatste plaats toe bezet zal zijn. stapte scheen zij kalm, Eenige toejuichingen stegen op en er werden bloemen aangebo den. In de haastig gereed gemaakte wacht kamer bevonden zich talrijke personen. Na een oogenblik voor een groep fotografen te hebben stilgestaan, begaf de koninklijke familie zich naar de auto's. Een vrij dichte menigte omringt de eerste auto, welker vertrek er door wordt ver traagd. Bij het hotel heeft een talrijke menigte langs de belde trottoirs postgevat. Zij juicht de koningin toe, die haar ontroe ring niet meer weet te beneerscnen en mei tranen ln de oogen het hotel b'nnengaat. De belde infantes, eveneens sterk aangedaan, weenen hevig. Holde aan den koning te Parijs. De aankomst van koning Alfons te Parijs heeft aanleiding gegeven tot een onbeschrijf lijke betooging, zoowel van Spanjaarden als Franschen. Op het oogenblik, dat de trein binnen kwam te 11.10, werden de politie-cordons verbroken en drong men zelfs den ontvangst salon binnen. Zoodra koning Alfons zichtbaar werd, werd hij door Spanjaarden uit net portier geheven en ln triomf gedragen, terwijl kreten „Leve de koning" in tal van talen oorverdoovend weerklonken. Het schouwspel werd fantastisch door de voortdurende opflikkering van het magne sium der fotografen en film-operateurs. Van een officieele ontvangst kon geen sprake zijn, daar de koning naar zijn auto werd gedragen en slechts door overhaast wegrijden aan het enthousiasme der men'gte, die zich met de Spaansche kleuren had ge tooid, kon ontkomen. Incidenten deden zich niet voor. Ook bij de aankomst in het hotel „Meurice" werd den koning door een aanzienlijke menigte hulde gebracht. De koningin der Belgen bezoekt de Spaansche koningin. De koningin van Spanje begaf zich gister middag naar de legatie van Noorwegen, waar haar broeder en haar schoonzuster, de mar kies en de markiezin van Carisbrooke, ver toeven. De koningin der Belgen, die gistermiddag te Parijs aankwam, bracht een bezoek aan de koningin van Spanje. De koningin van Spanje ontving de ko ningin der Belgen in haar appartementen. Het onderhoud was zeer aandoenlijk. De bei de vorstinnen omhelsden elkaar langdurig. De koningin van Spanje weende en kon eerst geen woord uitbrengen. „Het is verschrikke lijk," zeide zij eindelijk. „De koning heeft geen afstand van den troon gedaan. Hij heeft alleen zijn macht overgedragen. Wat zou er gebeurd zijn als hij het niet had gedaan?" Meer dan een half uur vertelde de Spaan sche koningin van de vreeselijke uren, die zij en haar familie had doorgemaakt. Haar hart latende spreken, sprak koningin Elisabeth koningin Victoria moed in. Daarna verlieten de vorstinnen elkaar. Belangstelling in Volkenbondskringen Het verloop van de omwenteling in Spame wordt in Volkenbondskringen met groote belangstelling gevolgd. Uiteraard werd van de zijde van den Volkenbond tot dusverre nog geen verklaring dienaangaande afge legd. Niettemin beschouwt men het als ze ker, dat de Spaansche ambassadeur te Parijs, Quinones de Lyon, die sedert vele jaren Spanje in den Volkenbondsraad heeft vertegenwoordigd en een geprononceerd aanhanger van Frankrijk is, in de toekomst wel niet meer aan de besprekingen van Genève zal deelnemen. Quinones de Lyon was raads-rapporteur voor de Ontwapeningskwestie en had nog in den loop der laatste raadszitting in Ja nuari opdracht ontvangen tezamen met den secretaris-generaal van aen Volkenbond de voorbereidende besprekingen voor de Ontwa pening-conferentie te voeren. Men neemt hier algemeen aan. dat de nieuwe Spaan sche minister van buitenlandsche zaken Lerroux Spanje persoonlijk in de Mei- bijeenkomst van de Europeesche Commissie en den Volkenbondsraad zal vertegenwoor digen. Over de houding, welke de nieuwe Spaansche regeering ten aanzien van den V-'kenbond en het ontwapeningsvraagstuk aannemen, ls hier nog niets bekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5