Het proces tegen Peter Kürten GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT De nadeelige gevolgen van verkeerde publicaties voor de jeugd Vierde dag (Van onzen correspondent) Geen verordening tot „Behoud van Natuurschoon" De verkeersvrijheid Belasting op muziek en andere vermakelijkheden Nieuwe O. L. school Wet houderspensioenen Nieuw parkeerterrein. BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE De postvluchlen naar Indië STADSNIEUWS F. J. Brinktnann t Het ongeval op den Heeren weg De diefstallen in de HEMA Brand in de Maerten van Heemskerkstraat Koopen op afbetaling Een handige jongen voor de rechtbank BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN^ DÜSSELDORF, 16 April 1931 Na afloop van de vermoeiende zitting van gisteren ontmoetten wij een der meest be kende Duitsche Jezuïeten, dr. Horstmann, een der voornaamste leiders der Duitsche jeugdorganisaties, met wien wij het genoe gen hadden een onderhoud te mogen hebben over het Kürten-proces, van paedagogisch standpunt bezien. Het proces tegen Peter Kürten heeft te recht in breede kringen groote bezorgdheid gewekt, omdat het voor jonge menschen een groot, gevaar met zich brengt. In de laatste jaren nJ. is de gerechtzaal en alles wat daarin verhandeld wordt over de ge heel e wereld sterk op den vöorgrond gebe den. Het is derhalve zeer begrijpelijk, dat de ouders en opvoeders der jeugd, zooals onderwijzers en priesters, die zich van hun verantwoordelijke taak ten volle bewust zijn, altijd meer bezwaar maken tegen de sensa- tioneele berichtgeving over hetgeen zich voor de rechtbank afspeelt. Ook in het Kürten-prcces komen die duistere machten sterk naar voren. De rechterlijke macht heeft daarom tot taak ook in de gerechtzaal het zteleleven der jeugd te beschermen en te verdedigen en er voor te zorgen, dat ook daar de goddelijke wetten en geboden tot hun recht komen. Want in de ziel van den jongen mensch kunnen de eigenaardige bij zonderheden, die ziel: in de gerechtzaal voordoen, als gevaarlijke bacillen voortwoe keren, hetgeen tot zeer noodlottige gevol gen kan leiden. Dr. Horstmann veroordeelde heel sterk die bepaalde geestesstrooming in Duitschland, die bij den moordenaar Peter Kürten alles tracht te verontschuldigen en goed te pra ten. Dat is absoluut verkeerd en vooral voor ons opgroeiend geslacht zeer verderfelijk. Onze meening, die wij reeds eerder weer gaven, dat er bij de behandeling van het KUrten-proces zeer belangrijke dingen op het spel staan, werd door dezen katholieken priester en bekwSam paedagoog als volko- men juist beoordeeld Pater Horstmann deed zeer duidelijk naar voren komen, dat er zeer hooge eischen ge steld moeten worden aan de Duitsche wijze van rechtspraak, die de zedelijkheid niet mag ondermijnen door Kürten boven de wet te stellen, omdat hij zijn gruwzame misdaden misschien begaan heeft in een toestand, dien wij op het oogenblik nog niet in zijn ganschen omvang kunnen overzien en beoordeelen. De jeugd kan in de recht zaal heel veel kwaad leeren. Deze geleerde priester was er ten zeerste over verheugd, dat de katholieke pers in Holland haar taak zoo goed begrepen heeft, doordat zij alleen datgene gebracht heeft wat noodig is, zondei daarbij de belangen der jeugd door haar berichtgeving te bena- deelen. Want het ontvankelijk gemoed van jonge menschen wordt zoo gemakkelijk be- invloed, niet alleen door romans, detective verhalen, bioscoop (hetgeen ook door Kür ten zelf voor de rechtbank weer werd toe gegeven, dat hij juist door het lezen van die prikkellectuur zoc sterk in de slechte rich ting gedreven werd), maar ook door dat gene wat in de gerechtzaal vaak zoo in geu- ren en kleuren beschreven wordt. Men moet ..niet onderschatten, dat de internationale pers voor dit proces zooveel belangstelling "betuigt: daaruit blijkt toch, dat in het pro ces tegen Kürten een geval béhandeld wordt, dat in de wereldliteratuur haar weerga nog niet gevonden heeft. De geleer den, die juist abnormale menschen bestu- deeren. hebben tot nog toe geen dergelijk geval gekend; dat is het geheel nieuwe ele ment in deze rechts verhandeling. En uit deze feiten groeien voor de jonge menschen, die belang stelfen in alles wat de moderne tijd met zich brengt, juist die groote geva ren voor hun zieleleven, wanneer zij al die kleine bijzonderheden uit dit proces verne- men. Dit proces is vooral gevaarlijk voor die klasse van jonge menschen, die innerlijk reeds met de zedenwetten gebroken hebben, die geen strijd meer voeren tegen hun ver- derfelijken hartstocht, die overal hun passies vrij spel laten en alles toegeven, die alleen nog trachten om hun schande voor het pu bliek en voor den wereldlijken rechter te verbergen. Vodr hen is een sensationeel verslag van een Kürten-proces koren op hun molen en zij zouden graag door dit proces bewezen zien, dat zij er niets aan kunnen doen, dat ze zoo zijn. Dat is een uitgemaakte zaak. Er zijn duistere machten genoeg, die er voor werken om vrijspraak te krijgen voor dergelijke menschen, die zij ziekelijk aan gelegd noemen, zoodat zij niet ten volle ver antwoordelijk gesteld kunnen worden voor hun daden, vooral nu van zekere zijde een wetenschappelijke tint aan deze theorieën gegeven wordt. Als deze richting steeds meer veld zou winnen, dan was binnenkort iedere rechtspraak overbodig. De mensch moet zijn begeerten onderdrukken en over zichzelf hee-schappij voeren! Op een conferentie van diplomaten kun nen moeilijk meer gasten van allerlei nationaliteit vertegenwoordigd zijn, dan aan de talrijke perstafels in deze geïmproviseer de rechtzaal te Düsseldorf, waty: het proces- Kürtcn behandeld wordt. Onze collega van de „Matin" staat met een vertegenwoordiger van Reuter te praten, en een journalist uit Zweden redeneert heel druk met de leden van de Engelsche commissie voor straf zaken, over de moeilijkheid van bewijs levering. Zoodra de pauze aanbreekt, vluchten de persmenschen naar de telefooncellen en enkele minuten later vliegt het nieuws over de wereld naar Berlijn, Boedapest, Lon den, Parijs Stockholm, Lissabon, Amster dam, enz. Tot nog toe werd er reeds voor meer dan 2000 gulden uitgegeven aan tele foontjes l Kürten in het middelpunt? De beklaagde heeft een geweldigen strijd te voeren met zichzelf. Zijn verdediger staat hem trouw ter zijde, zoodat het wel den schijn moet wekken, dat Kürten als een tooneelspeler op de planken moet komen.. De voorzitter tracht het getuigenverhoor zoo snel mogelijk te doen verloopen. Hij zou graag voor Dinsdag klaar zijn, zoodat dan het vonnis zou kunnen worden geveld. Kürten zit weer in zijn houten afraste ring; het is moeilijk om hem goed in het oog te kunnen houden, want van alle zijden valt er evenveel licht. Hij bladert voort durend in de duizend getikte foliovellen, en hij leest op iedere bladzijde het woord moordenaar. In Duitschland moet aan den beklaagde een afschrift worden verstrekt van alles, wat hem ten laste wordt gelegd. Kürten luistert aandachtig naar ieder woord van de getuigen, die steeds nieuwe bewijzen aandragen voor zijn zware schuld. Wij kennen den levensloop van Kürten: een verwaarloosde jeugd, gevangenisstraf, diefstal, het leven van een vagebond, weer moord na den anderen. En hij was nog meer van plan. Het spel met menschenlevens was pas begonnen. Het leek wel, dat alle duivels in hem waren losgebroken.... Heeft deze man dan op zijn levensweg nooit de genade ontmoet, nooit een vriendelijken leidsman gekend? Is Kürten nooit een mensch tegen gekomen, die invloed had op zijn zieleleven? Stond de beklaagde steeds onder den drang om te moeten vergelden, om zich te wreken op de maatschappij en de menschen? Heeft Kürten zich bekeerd? In deze zaal wordt de eene eed na den anderen afgelegd: telkens wordt God tot getuige geroepen en er is nergens een kruis beeld te zien. Dit gerecht zal een vonnis over Kürten uitspreken en hem toch niet vonnissenDe straf, die tegeu hem zal worden geëischt, wordt door verschillende artikelen van het Wetboek bepaald.... En toch moet men den moed hebben om Kür ten ook in een nieuw daglicht te zien. Want er is een nieuw gezichtspunt; na een wild en misdadig leven, komt hij plotseling tot bevinding, dat nij heeft gedwaald; hij is geheel ontnuchterdwij bedoelen Peter Kürten heeft zich bekeerd! Is dat mogelijk? Is er onder al de des kundigen in deze zaal één, die ons dat kan verklaren?Of is hier een sluw opzet in het spel, dat door den verdediger begonnen is.... Kürten, een moordenaar, een mensch, die zwaar schuldig is. zou gered zijn, als hij deze laatste waarheid kon bewijzen en voor de wereld aannemelijk en geloofwaar dig maken. Wanneer Kürten op dit punt de waarheid spreekt en werkelijk bekeerd is, dan moge hij gerust geoordeeld worden, onverschillig hoe ook het vonnis dan zal uitvallen. Vandaag waren wij weer in de gelegenheid enkele deskundigen te spreken in de moord- zaak-Kürten, n.l. den gevangenis-aalmoeze nier, die met de zielzorg in de gevangenis te Düsseldorf is belast, en die ons nog de volgende bijzonderheden mededeelde: Kürten krijgt thans alle kranten, die hij zelf verlangt, om daaruit te vernemen, wat de buitenwereld over zijn proces zegt. Onge veer veertien dagen geleden heeft Kürten een generale biecht gesproken. Zijn biecht vader en zielzorger heeft een grooten in vloed op hem gekregen en stelt in hem het volste vertrouwen. In al de sensationeele persberichten, die over Kürten verschenen zijn, staat niets medegedeeld over de wer kelijke gebeurtenissen, die zich in Kürten's zieleleven hebben afgespeeld en die alleen aan zijn biechtvader bekend zijn. De klacht van Peter Kürten tegen het be staande strafsysteem is aanleiding geweest, dat de Katholieke aalmoezeniers van de ge vangenissen in Rijnland en Westfalen be sloten hebben, de volgende maand te Düs seldorf een congres te houden, om met den ook in Holland zeer bekenden Dr. Bergmami uit Kleef te beraadslagen over de verschil lende kwesties in het bestaande straf systeem. Het is nog van belang te weten, dat men eerst van plan was om het Kürten-proces te doen houden in de Katholieke kerk van de gevangenis te Düsseldorf, maar de Ka tholieken vonden zulks zeer bezwaarlijk; ten slotte hebben zij, met heel veel moeite, van den Minister van Justitie te Berlijn gedaan gekregen, dat het proces op een andere plaats zou worden behandeld. Voor de publieke tribune worden slechts enkele kaarten gegeven: daarom moeten de liefhebbers reeds 's morgens om drie uur ge reed staan. En dat gebeurt iederen dag op nieuw! Wij zagen twee meisjes nieuwsgierig zitten luisteren: ze kunnen 18 of 22 jaar geweest zijn. Wat moeten die nu komen doen? Niets dan sensatie! Ten slotte moet ons nog een opmerking van het hart. Toen de laatste vrouwelijke getuige, die vandaag aan het woord kwam, verklaarde, dat zij Kürten nog nooit had hooren spre ken, maakte de verdediger de veronderstel ling, dat deze getuige de verhandelingen volgde, om Kürten eens te hooren, hetgeen voor de President van de Rechtbank aan leiding werd om zich ten opzichte van Kür ten de volgende opmerking te durven ver oorloven: „U zoudt haar een keer kunnen zeggen: „Juffrouw, mag ik u naar huis bren gen?" Een dergelijke opmerking past niet in deze zaal: zij is absoluut misplaatst en zij werd in de zaal met verbazing en verontwaardi ging aangehoord! Dinsdag het vonnis? Algemeen wordt eerwacht, dat a.s. Dinsdag het vonnis zal worden uitgesproken. Het getuigenverhoor leverde weinig nieu we gezichtspunten; alleen werd door een der getuigen een verklaring afgelegd, die door Kürten beslist ontkend werd en wat waar schijnlijk tot gevolg zal hebben, dat tegen dezen getuige Kornblum een rechtsvervolging zal worden ingesteld. Achtereenvolgens werden behandeld de moord op Rudolf Scheer, die 13 Februari 1929 vermoord werd. Scheer was dronken en stond zeer ongunstig bekend. Oorspronkelijk had men gedacht, dat Scheer door een auto overreden was. Ook het geval van Marie Hahn is droevig. Vanuit een danszaal, waar pleizier en onge bondenheid heerschten. gaat zij mee en valt als slachtoffer van Kürten's moordlust. Bij het naar huis gaan worden we nog voorgesteld aan den bekenden psychiater Prof. Dr. Hübner uit Bonn. Hij heeft Kür ten zeer lang onderzocht, maar tot nog toe bleef Kürten voor hem een psychologisch raadsel. Toch hoopt deze professor door eën vergelijkende methode dit raadselachtige gé val tot een oplossing te kunnen brengen.... Gisteravond vergaderde de raad der ge meente onder voorzitterschap van burge meester Van Alphen. Afwezig waren de heeren Fraenkel en Van der Mjje. Verordening Behoud van Natuurschoon. Allereerst had herstemming plaats over het voorstel tot vaststelling der verordening „Behoud van Natuurschoon", over welk voorstel in de vorige vergadering de stem men staakten. Ook nu staakten de stemmen weer (55), zoodat B. en W. een nader voorstel zullen doen, om desbetreffende bepalingen In de Bouwverordening of Politie-verordening op te nemen. Verhuring duinreep. De heer Lorenz heeft aan B. en W. vci- zocht, ook dit jaar wederom zijn kiosk te mogen plaatsen bij de trap naar het strand voor de Zeestraat. Hij is bereid voor het afstaan van den grond daarvoor een huur te betalen van f 100. Dit stuk duinreep wordt voor den tijd van vijf jaren verhuurd tegen den genoemden huurprijs per jaar. Schadeloosstellingen. De aannemers Van Zundert en Van Sun- dert hebben moeilijkheden veroorzaakt bij het niet voltooien van him aannemings- werk aan de Brederodestraat. Verschillen de leveranciers hebben nog vorderingen. B. en W stellen voor, althans de Zand- voortsche onderaannemers geen schade te laten lijden, temeer, waar gedeeltelijke con trole door aanteekeningen uit het dagboek klopt met de aanteekeningen van P. W. De heer SLEGERS zegt dat dit reeds de derde of vierde maal is, dat een dergelijk geval zich voordoet. Hij gelooft, dat het zoo den verkeerden kant uit gaat. De aan nemingssom was zeer laag en nu moeten groote bedragen extra betaald worden. De heer ELFFERS wil geen precedent scheppen. Ook andere leveranciers kunnen komen om schadeloosstelling. Wethouder ZWAAN zegt, dat in de be stekbepalingen een kleine moreele ver plichting voor de gemeente is opgenomen voor een richtigen loop van zaken te wa ken. De bülijkheid moet z.i. door de ge meente ten opzichte van de inwoners in acht worden genomen. Hij acht dit niet het scheppen van een precedent. De heer FORRER wil het voorstel aan houden om te onderzoeken of ook niet- inwoners in deze zaak rechten kunnen laten gelden. De heer GEERS is er ook voor, dat de gemeente de billijkheid in acht neemt. Mochten nog meer aanvragen inkomen, dan wil hij deze ook weer afzonderlijk laten be handelen. De heer MOLENAAR informeert, in hoe verre B. en W. onderzocht hebben, of de aannemer nog zijn schulden zal kunnen voldoen, waarna het voorstel van B. en W., nadat een voorstel tot aanhouding, door den heer Forrer gedaan, met 8 tegen 3 stemmen was verworpen, z. h. st. werd aan genomen. Verkeersregeling in hoog seizoen. B. en W. vragen den raad een algemeene machtiging om het verkeer al naar de om standigheden zulks eischen, te kunnen rege len. Daarbij zit de bedoeling voor, niet meer beperkingen te maken, dan dringend nood zakelijk zijn. De beperkende bepalingen zouden alleen toegepast worden in de maanden Juni, Juli en Augustus en op zulke dagen, als een enorme drukte dit noodzakelijk maakte, b.v. met de Pinksterdagen. Zoo zouden voor het eenrichtingsverkeer in aanmerking komen de Haarlemmerstraat en de Boulevard de Favauge bij het voor malige Germania-terrein, de Strandweg en een gedeelte van het Stationsplein. Op drukke dagen de verbindingsweg tus- schen Badhuisplein en Hotel d'Orange en op diefstal en gevangenis, en dan den eenen den Zaterdag en den Zondag het meest westelijke deel van de Zeestraat in de rich ting Oost-West. De heer DRUYF wenscht voor de Kerk straat den ouden toestand weer terug, zoodat er geen auto's meer mogen doorrij den. De heer GUNTERS is van meening, dat de verkeersgelegenheid in de gemeente zoo vrij mogelijk moet blijven. Op gevaarlijke punten zijn de automobilisten toch wel voor zichtig. De heer KONING is het met den heer Gunters eens. Hij is er voor, dat de Kerk straat van oost naar west berijdbaar blijft. Ook de heer SLEGERS is er voor, dat B. en W. de verkeersvoorschriften soepel toe passen. De VOORZITTER zegt, dat het de be doeling is, op drukke (Pinkster-, Paascli- en Hemelvaarts-dagen de drukste voet gangers-verkeersstraten tijdelijk voor rij- verkeer af te doen sluiten. Hij gelooft niet, dat de raad daartegen bezwaar kan neb ben. Den heer Gunters antwoordt hij, dat het verkeer in vergelijking met vroeger reeds zeer veel minder beperking in vrijheid on dervindt. Oorspronkelijk zegt spr. tot den heer Druyf, dat de Kerkstraat meer een straat moest blijven om te winkelen, doch de win keliers klaagden, dat er minder verkocht werd toen er geen rijverkeer meer door plaats mocht hebben. De straat is op hun verzoek toen weer opengesteld. De heer GEERS zegt, als het werkelijk allemaal „chauffeurs" waren, die auto's be sturen, er nog wel voor te voelen, dat de Kerkstraat voor rijverkeer opengesteld blijft. Doch dit is dikwijls niet het geval, en daarom zou hij de Kerkstraat op drukke dagen gaarne zien afgesloten. Nog eenige andere leden voeren hierover het woord, waarna de VOORZITTER nog een nadere uiteenzetting van de strekking van het voorstel geeft en dit z. h. st. wordt aangenomen. Maatschappelijk Hulpbetoon. B. en W bieden ter vaststelling aan de verordening op een gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. B. en W. stellen voor een Commissie van Maatschappelijk Hulpbetoon in te stellen. Deze commissie zou uit vijftien leden be staan, door den raad te benoemen, en tot taak hebben bijgestaan door advies-commis sies de uitvoering van de bepalingen van de Armenwet, en o.a. beheeren ondersteu ning, genees- heel- en verloskunde, ge nees- en verbandmiddelen, en geldelijke ondersteuning. Maatschappelijk Hulpbetoon zou groo- tendeels de taak van het tegenwoordige B. A. overnemen. Na uitvoerige bespreking en toelichting van wethouder PADT werd de verordening z. h. st. aangenomen. Aankoop grond. B. en W. stellen voor, verschülende aan den Hoogeweg liggende perceelen grond, in totaal ongeveer 359 M2., in eigendom toe- behoorende aan mevr. P. J. de Jonge, met het oog op eventueele wegverbreeding aan te koopen voor f 2.80 per M2. De raad gaat hiermede accoord. Bebouwen van de duinreep. De heer MOLENAAR vroeg aan B. en W. vergunning, eenige vragen te mogen stellen over het bouwen aan den Strandweg, zoo als dat geschiedt bij de uitbreiding van Bodega Mustert. De vergunning werd gegeven. De heer MOLENAAR vraagt of B. en W. wel al het mogelijke hebben gedaan om vies van den gemeente-advocaat hebben mgewonnen. Spr. vreest, dat ook anderen de duinreep zullen gaan bebouwen, nu B. en W. hier vergunning hebben verleend. De heer ZWAAN antwoordt, dat alleen het leggen van een bouwverbod op dezen grond had kunnen leiden tot niet bebou wing van den hier bedoelden grond. Een servituut kon niet gevestigd worden op dezen grond, die niet het eigendom van de gemeente is. Juridisch advies is wel in gewonnen. De heer SLEGERS zou het voorstel tot dezen grondaankoop willen aanhouden, daar z.i. met alle leden met deze kwestie geheel op de hoogte zijn. Hij wenscht een uitvoerig rapport van de commissie van bijstand. De VOORZITTER, de kwestie-Mustert besprekend, zegt, dat als rooilijn is aan genomen de gevellijn van de naastbij lig gende perceelen. B. en W. zijn niet over één-nacht-ijs gegaan. Een mooie duinreep kan nog geen gronden aangeven om iemands eigendom voor onbebouwbaar te verklaren. De Schoonheidscommissie heeft voor het toestaan van deze bebouwing geadviseerd en nu kan een goede oplossing verkregen wor den, ook voor den Strandweg. De heer SLEGERS dringt nogmaals op aanhouding en een rapport van de commis sie van bijstand aan. Ook de heeren DRUIJF en GUNTERS spreken in dien geest, waarna het voorstel tot aanhouding wordt aangenomen. Muzickbelasting. De Commissie van Plaatselijke Belangen heeft aan den raad verzocht in het ont- werp-verordening der nieuwe Muziekbelas- ting het tarief voor muziek na middernacht te brengen van f 10 op f 5 en de middag en avondtarieven met 50 pet. te verlagen, gezien de moeilijke omstandigheden, waarin vele exploitanten van moderne zaken ver- keeren bij hun exploitatie. Bij gelegenheid tot dansen wordt het percentage gebracht van 15 op 20 pet. verhooging. Ook gramofoons en luidsprekers zullen in de nieuwe verordening een belasting object zijn. Wor^pn op straat zang- of muziekuitvoe ringen gegeven, die niet langer dan een half uur duren, dan is geen belasting ver schuldigd. Voor een draaiorgel is het tarief f 2.50 per dag, voor straatmuzikanten f 5 per dag, voor andere straatmuziek f 10 per dag. De heer DRUIJF zou het bedrag van f 5. op f 1willen brengen en voor de gelegen heden, waar men tevens dansen kan, f 10. vaststellen; na middernacht f 5. De heer GEERS wil f 10.zien vastge steld, ook na middernacht. De heer GUNTERS acht de belasting op radio en gramofoon vooral voor de kleine zaken zeer bezwarend, f 2.50 per dag wordt spoedig een groot bedrag. De heer SLEGERS zegt, dat bij de bespre kingen in de Financieele Commissie besloten is, f 5.per maand te heffen voor hen, die een geheel jaar een radio exploiteeren. Hij leest van dit alles niets in de verordening. De VOORZITTER is van het bezwarende niet overtuigd. Een radio vervangt in vele gevallen een kostbaar orkest. De heer GUNTERS zegt, zich er wel mede te zullen kunnen vereeniging, wanneer f 5. per maand zal geheven worden. De gemeente krijgt toch ook al een vijfde deel van de recette. De heeren DRUIJF en FORBER zijn van meening, dat bij f 5.per maand veel ont duikingen zullen kunnen voorkomen. Het voorstel-Druijf wordt niet ondersteund en dat van den heer Geers verworpen met 8 tegen 3 stemmen, zoodat na middernacht f 5.geheven zal worden. De hh. SLEGERS en GUNTERS stellen voor, f 10.belasting te heffen per maand voor radio, gramofoon, enz. gedurende de maanden April tot October; in den overigen tijd geen belasting. Dit voorstel wordt aangenomen. Verder wordt aangenomen een voorstel- Gunters, van hen, die voor den middag mu- ziekbelasting betalen, des avonds de belasting niet te heffen. De wijziging der verordening wordt ver volgens z. h. st. aangenomen. De heeren DRUIJF en MOLENAAR wenschen geacht te worden te hebben te gengestemd. Consultatiebureau. B. en W. stellen den raad voor, gezien de wettelijke uitbreiding van den gezond heidsdienst, tot. stichting van een eigen ge bouw voor het Consultatiebureau over te gaan. Het ontworpen gebouwtje dacht men zich geplaatst op het gemeenteterrein aan de Poststraat, naast den tuin van de pastorie. De kosten worden begroot op f 10.000. Het crediet wordt B. en W. na eenige be spreking verleend. Verpachting Uitzichttoren. B. en W. stellen voor, den watertoren weer als uitzichttoren te verpachten voor een jaar met vier optie.iaren. Ingeschreven is door Jan Koper, Kanaal- weg 13 voor f 525 per jaar en Simon Klin kenberg voor f 400. B. en W. stellen voor den hoogsten in schrijver de exploitatie te gunnen, waarme de de raad na eenige bespreking accoord gaat. Voorziening in schoolruimte. Er blijkt op de openbare lagere scholen een dreigend tekort aan plaatsruimte te bestaan. In verband met/een onderzoek stellen B. en W. voor in principe te besluiten tot nieuwbouw, zoo, dat de kosten niet komen ten laste van de begrooting 1931 en op den termijn tot 1 September 1932, waardoor de bouw in den wintertijd zou kunnen geschie den met het oog op de werkloosheid, die dan heerscht. Aangeraden wordt een terrein te kiezen in het centrum en gewezen wordt op het terrein aan de Poststraat, achter school A aan de Hoogeweg. De heer GUNTERS wenscht de u.l.o.- school aan den Hoogeweg naar de nieuwe over te brengen en aan den Hoogeweg een 1. o.-school te vestigen. Z.i. bestaat hier voor reden, omdat vooral de leerlingen uit de hoogere klassen hinder ondervinden van het drukke verkeer en de school zeer oud is. De l^eer SLEGERS spreekt in denzelfden geest. Wethouder PADT acht het niet juist, de nieuwe lagere school in het gebouw aan den Hoogeweg onder te brengen, omdat z.i. ook voor deze school de bezwaren gelden van den hinder van het verkeer, het gevaar der verkeersdrukte voor de kleine kinderen en 'het ontbreken van voldoende speelruimte. Het gebouw zal innerlijk voldoende ge reorganiseerd kunnen worden, dat de u.l.o.-school er in gevestigd kan blijven. Het voorstel van B. en W. wordt na nog eenige bespreking met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. Wethouders-pensioenen. Voorgesteld wordt, aan de wethouders pensioen te vei'leenen. De vergoeding zou bedragen het salaris over denzelfden tijd, dat de wethouder in functie is geweest echter met- een maximum van twee jaar en wei 3 maanden vol. van 3 tot 12 maanden 60 pCt. en het tweede jaar 40 pet. van het genoten salaris. De pensionneering zou geschieden op 55- jarigen leeftijd en na een diensttijd van ten minste drie maanden. Voor elke maand zou het pensioen 1/216 deel van het salaris be dragen tot een maximum van 2/3 van hét salaris. De weduwe zou de helft van het pensioengeld eventueel uitgekeerd xrügen, zoo er kinderen nog waren, het 10/12 deel van het pensioenrecht. Het weezenpen doen zou het 3/4 deel van het wethouderssalaris niet mogen overschrijden. Deze regeling zou geacht worden in wer king te treden 1 September 1923. De heer GUNTERS wenscht de verorde ning niet. met zoo groote terugwerkende kracht te doen ingaan. De heer DRUYF wenscht alleen dan pensioen te zien gegeven, wanneer in to taal minstens 8 Jaar het wethouderschap is bekleed, en den pensioengerechtigden leeftijd op 60 jaar te zien bepaald. De heer FORRER bestrijdt de voorgaan de sprekers en spreekt voor aanvaarding van de voorgestelde verordening, behoudens eenige redactie-wijziging. Hij vreest, dat Ged. Staten echter niet met de groote terugwerkende kracht zullen accoord gaan, hetgeen hij niet hoopt. De heer DRUYF licht zijn bedoeling na der toe. Hij vreest, gezien de politieke sa menstelling van den raad, dat de gemeente spoedig vele wethouders te pensionneeren zal hebben. Dit acht hij, vooral met het oog op de gemeente-financiën, niet verant woord. De heer GEERS is niet tegen pension neering, doch vreest ook dat Ged. Staten er tegen zullen zijn, dat de verordening van 1923 af zal gelden. Daarna komt het voorstelDruyf, den pensioengerechtigden leeftijd op 60 jaar te bepalen, in stemming. Het wordt met 6 tegen 3 stemmen aan genomen. Het voorstel betreffende minstens 8 jaar wethouderschap, wordt niet gesteund. Een voorstelGunters, de verordening van heden af geldig te verklaren en niet van 1923 af, wordt met 7 tegen 2 stemmen verworpen. De verordening wordt daarna z. h. st. aangenomen. De heer DRUYF wenscht geacht te wor den, te hebben tegengestemd. Verbouw bureau Bevolking'. B. en W. vragen voor den verbouw van het Bureau van de Bevolking een crediet aan van f 250. De loketten zullen o.a. in de voorhal van den ingang aan de Kleine Krocht worden aangebracht. Het crediet wordt verleend. r Benoeming. Tot leden van de Schattings-Commissie voor de Inkomsten-Belasting worden de af tredende leden W. Groen, H. Bluys, Jb. van der Werff Wz. en F. Zwaan herbenoemd. Reorganisatie voorbereidend onderwijs. Aan den raad wordt voorgesteld tot re organisatie van het voorbereidend onder wijs over te gaan. Ook wenscht men een lesrooster samen te stellen in overleg met de Inspectrice van het V. O. De heer Geers is er tegen, de helpsters direct gedaan te geven en zou liever, als de gelegenheid zich voordeed, deze kluchten vervangen door onderwijzeressen. Het voorstel van B. en W. wordt zonder discussie en bespreking aangenomen. Garantie Zandv. Feestcommissie. De Zandvoortsche Feestcommissie heeft een garantie verzocht van f 1000. B. en W. adviseeren afwijzend op dit verzoek, daar het college van meening is, dat de aange wezen vereeniging die van V. V. V. is, als zijnde samengesteld uit de verschillende plaatselijke vereenigingen, die bevordering van het vreemdelingenverkeer beoogen. Na eenige bespreking wordt het afwij zend advies aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Parkeer-terrein. B. en W. stellen voor, op het terrein bij Hotel d'Orange een parkeerterrein te doen aanbrengen, langs de Burgemeester En- gelbertstraat. Voorgesteld wordt dit terrein te betegelen. De kosten daarvan zullen be dragen f 14.000 De oppervlakte zou 1600 M2. bedragen. Het voorstel wordt aangenomen. Hierna sluiting. De eerste passagier aan boord Hedenmorgen te half zeven is het zes tiende postvliegtuig van de K. L. M. naar Indië, de P.H.A.E.Z., van Schiphol ver trokken. De bemanning van het vliegtuig bestaat uit de vliegers Soer, Kress, bestuurders, en Naber, werktuigkundige. Met dit vliegtuig is voor de eerste maal een passagier uit Nederland naar Batavia vertrokken. Het is de heer Duppen uit Zut- phen. Hij werd door zijn familie en ook door den heer Martin van de K. L. M. uitgeleide gedaan. Het vliegtuig heeft 208 Kg. post en 26 Kg. lading aan boord. Te 8.17 uur werd een radiobericht van het vliegtuig ontvangen, meldende dat het Braumsch, 50 K.M. ten westen van Hanno ver was gepasseerd. Gistermiddag is op 59-jarigen leeftijd overleden, de heer F. J. Brinkmann, exploi tant van het bekende café-restaurantbedrijf aan de Groote Markt te Haarlem. 100.boete voor den chauffeur De Haarlemsche Rechtbank veroordeelde heden den chauffeur F. H. R. die door on voorzichtig rijden op den Heerenweg een on geval met doodelijken afloop veroorzaakte tot 100.boete of 20 dagen hechtenis. Verdachte was reeds door den Kanton rechter tot 100.boete veroordeeld, doch was van dit vonnis in hooger beroep ge gaan. De Duitsche dienstbode tot 1 jaar gevan genisstraf veroordeeld De 25-jarige Duitsche dienstbode M. G. K., die veertien dagen geleden terecht heeft gestaan wegens een zestal zakken rollerijen, welke zij in de HEMA gepleegd had, is vandaag door de Haarlemsche Rechtbank conform den eisch veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis tot April. Voor de Haarlemsche Rechtbank werd he den een zaak behandeld tegen zekeren A. J. T. Verdachte had zich schuldig gemaakt aan verschillende verduisteringen. Hij kocht radio-toestellen, naaimachines, kachels en rijwielen enz. op afbetaling en verkocht ze dan weer voor bespottelijk lage prijzen aan verschillende zwendelaars. Hü kocht bijvoor beeld een naaimachine van f 225 en ver kocht hem een paar dagen later voor f 40, een fiets van f 91.70 verkocht hij voor f 16, enz. Voor negen dergelijke zaken stond ver dachte vandaag terecht. Verdachte bekende alles, doch beweerde uit nood zoo gehandeld te hebben en zeide: „Ik kon alles gemak kelijk krijgen en het ook weer makkelijk verkoopen, alles kon ik op afbetaling krij gen, zelfs auto's en wat ik maar hebben wou." Volgens verdachte had een reiziger tegen hem gezegd: „het betalen komt er niet op aan, als je het contract maar teekent" De Off. v .Just, merkte op: Uit dit pro ces blijken duidelijk de slechte gevolgen van het huurkoop-systeem. Iemand die zeer on- gunctigj bekend stond zag kans 3 naaimachi nes en radiotoestellen enz. op afbetaling te krijgen. Zelfs werd hem een radiotoestel op telefonische bestelling geleverd. Uit de verschillende feiten en de verkla ringen van verdachte had de Officier den indruk gekregen, dat de geestvermogens van verdachte niet in orde zijn. De Officier vroeg dan ook psychiatrisch onderzoek. Mocht dit echter niet toe worden gestaan, dan eisch- te de Officier, gezien de zeer ernstige fei ten en de omstandigheid dat verd. reeds eenige malen voor dergelijke feiten gev.straf heeft ondergaan, VA jaar gevangenis met aftrek van preventief. De verdediger Mr. Dr. A. F. Schreurs, sloot zich in hoofdzaak bij het oordeel van den Officier aan, alleen voegde hij er nog aan toe, dat de verdachte nog zeer jong is en onder den invloed stond van individuen die getracht hebben hem nog verer op het slechte pad te brengen. De uitspraak is bepaald op 30 April. Ondertrouwd 15 April: J. G. Haak en I* Salk. P. J. Sonnemans er A. A. v. d. Pavert. C. H A. van Schagen en J. W* van Bragt. A. W. Christoffels en G. De- lissen. C. S. van der Berg en A. J. Bak- ker. C. P. Zwetsloot en H. H Neifer. L. van Belkum en J. M. van Loon. W. van Dok en A. G. M. C. v. d. Reep. A. Banning en C. M Lerendes. P. J. van Zutphen en K. Beets. J. de die le Clercd en M. J. van Egmond. C J. Gielis en F. M. Poulen. G. Icke en W. Spoor. F. Roessingh v. Iterson en B. W. C. Schoen. Getrouwd 15 AprU: G. A. van Leeuwen en J. G. Kruijswijk. C. L. A. Rijs en A. M- van Eerden. F D Wismeijer en M. J- W. Paulsen. A. A. Hoeben en J. H. van Bruggen. M. Zwarts en J de Wit. B. C. de Winter en M. G. de Langen. J- D. van der Putten en M. van Eis. W. A. Reinhardt en A. P. Herman. A Eerhart en P. C. Peters. H. A. Berendes en C. Pauw. J. OHjdam en H- L. Oudhoff. C. J. A. Swier en S. F. Goedhart. A. J. Thoolen en G. A. Spits. 3. Kranenburg en J. H. G. Beunder. C. P. van Schie en J. Palmen. S. Tromas en C. F. Droste. Geboren 12 April: A. H. M. Hoornveen- v. d. Aar, d. 13 April: C. H. Kuiper— Hoogeveen, z. 14 April: G. C Schagen— Ernst, z. 15 April: B. Koopman—Brou wer, d. Overleden 14 April: A. Jordaan—Hage- bout, 55 jaar, Holstetjnstraat. H J. Weers, Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Heemstede-Aerdenhout, 15 April 1931. Mijnheer de redacteur. Gelieve eenige onderstaande regelen te plaatsen in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. HOOGE GROENTEN-PRIJZEN In antwoord op uw ingezonden stuk van 15 April door een groentenkweeker, kan it als kleinhandelaar niet begrijpen, dat deze groentenkweeker, die volgens zijn schrijven ten volle overtuigd is dat er 200 a 400 procent winst wordt gemaakt, zijn kweekersvak niet aan den kant zet en ook kleinhandelaar wordt. Daar heeft hij tdch geen geld voof noodig, Volgens dezen kweeker kosten de citroenen op de markt 1 cent per stuk en worden ze verkocht voor 3 4 10 cent en 4 a 5 cent per stuk. Ik kan dezen kweeker wel mededeelen, dat citroenen op het oogenblik nog harder weg rotten dan in het heetst van den zomer, zod dat er van de 100 citroenen wel 40 4 üOjnet den vuilnisman mee gaan. Ik kan my niet indenken, dat een groentenkweeker er wat tegen heeft, dat B. en W. maatregelen neme*1 tegen den verkoop bij opbod op de markt, a's het werkelijk een groentenkweeker en geeh belanghebbende is. Beter ware het geweest zijn naam voluit te schrijven daar het toch een eerlijke zaak betreft. Als die persoon op de hoogte was met d® markt in Haarlem zou hij, wanneer hy dezen toestand goed wist, niet zoo schrijven. Als er W 't kleinhandelbedrijf van groenten flink te ver dienen was dan zouden er wel groote firma's voor te vinden zijn. Maar men kan alleeh met hard werken van 's morgens vroeg t°t 's avonds laat er een bestaan in vinden eö dan nog met hulp van vrouw er. kideren. Nogmaals mijn beleefden dank voor de ver- 'eende plaatsruimce teeken ik W. J. KOELEMIJ, Zandvoortschelaan 159, Heemsted® In een bakkury Gisteravond te half acht werd brand ge meld in het perceel Maerten van Heems kerkstraat 40. In dit perceel is een bakkery gevestigd. De bewoner had ongeveer zeven uur het huis verlaten, terwyi de oven nog brandde. Het vuur heeft dan ook het ergst gewoed boven den oven. De oorzaak is tot nog toe niet bekend De bakkerij kreeg ernstige brandschade en het huls van den anderen bewoner vry ernstige waterschade. De brandweer kon met vyf slangen op de waterleiding den brand blusschen. De commissaris van Politie was aanwe zig. DE EMMABLOEM-COLLECTE Vrouwen en meisjes van Haartem en Omstreken! Nogmaals doet het Comité voor de Emm®' bloem-collecte een dringend beroep op uW bereidwilligheid om het Comité te help®11 aan deze collecte. Met groote dankbaarheid kunnen wij getuigen, dat vele dames zie11 spontaan opgaven, om mede te strijden den grooten strijd tegen den grootsten volk8" geesel, de tuberculose. Om den bloemend'1^ echter ten volle te doen slagen, is meer hUiP noodig. De uitgestrekheid der stad en om geving maakt het noodig, te kunnen beschik ken over een groot aantal bloemenverkoop' sters. Stellen zich niet voldoende dames be schikbaar, dan kan het geheelc terrein ni®8 voldoende worden afgewerkt tot groot nade®* van de opbrengst der collecte. En minder mag het resultaat der collecte in geen gev®' worden, daarmede zijn veel te groote be langen gemoeid. Bovendien zou de oude roem van Haarlem als kampioen in de op brengst der bloemendagen gevaar loop®" en dezen ouden roem van weldadigheidszin moeten wij handhaven. Geeft u daarom nog heden op aan het c> ------- -r- - Consultatie-bureau, Ged. Oude Gracht Namens het Comité, G. VAN WAARD- Secretari8-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6