Buitenlandsch cdCieuws f. HUIZING'S FEUILLETON De gevangenis van Dartmoor verbeteren, niet verwennen KU-KLUX-KLAN HEVEA DERDE BLAD VRIJDAG 17 APRIL 1931 BLADZIJDE 1 BRIEVEN UIT ENGELAND De critiek op de Engelsche regeering Een motie van wantrouwen verworpen vent» De plannen van Briand Bezwaren van de Fransche industrie De Tol-Unie FIETSBANDENl j Ucktloopend yzérsterk De onlusten in Nicaragua Het nieuwe Japansche kabinet De laatste generaal van Habib Oellah De kabinetscrisis in Roemenië Dp Engelsche Koning herstellende De nieuwe onderkoning van Engelsch-Indië Schoenenmagazijn Groote Houtstr. 42-44 RADIO-OMROEP Gemengde Buitenlandsche Berichten De hedendaapsche cu'tuur Zweden links Roofmoord op een oude vrouw Een recorddief gearresteerd Petroleumwagons verbrand Een politieke diefstal? Visscherij bij Groenland Belgische geleerde verdwenen KORT NIEUWS Humoristische Avonturen-roman In de laatste jaren heeft meer dan één gewezen tuchthuisgevangene het publiek onthaald op beschrijvingen van het gevan genisleven. Zondagsbladen die met den Zondag niets anders gemeen hebben dan dat zij op dien dag verschijnen betaalden voor een reeks gevangenisartikelen hono raria, waarop ieder beroeps journalist ja- loersch kon zijn. Vooral wanneer de schrij ver een algemeen bekend of berucht ge vangene geweest was, deden zijn penne- vruchten opgeld. Horace Bottomley, het ge wezen Lagerhuislid, dat wegens verduiste ringen op reusachtige schaal jaren lang „ge zeten" heeft, mocht, zoodra hij in vrijheid gesteld was, Zondag na Zondag de „Weekly Dispatch" volkladden met kolommenlange verhalen omtrent zijn tuchthuis-ervaringen. Dat ontslagen gevangenen de aangewezen personen zirn om het publiek in te lichten omtrent het leven in de tuchthuizen, is twijfelachtig. Afgezien van de vraag of zij hiertoe in staat zijn, zullen de meesten hun ner noch over voldoende oordeel des onder scheids, nóch over genoeg objectiviteit be schikken, om een betrouwbaar beeld van 't leven in de gevangenissen te schetsen. Het geen zij schrijven heeft voor de sensatie pers trouwens slechts waarde, wanneer het inwerkt op de sentimentaliteit van den ge middelden lezer. De Engelschman heeft, in weerwil van zijn schijnbare nuchterheid, den typisch-Germaanschen drang naar het sen- timenteele, en gelooft, zelfs tegen beter we ten in, liever datgene wat op zijn gevoel Werkt dan dat, wat strookt met z'n werkelijk heidsbesef. Op deze mentaliteit speculeerden de achtbare schrijvers der gevangenisartike len, en deden zij het niet, dan werden hun gewaardeerde bijdragen door een doorkneed redacteur zoodanig omgewerkt, dat zij in den smaak van het Zondagsblad-lezende publiek moesten vallen. Welke zotte begrippen aldus omtrent gevangenissen en gevangenen ont stonden, behoeft niet nader te worden uit eengezet. De gevangene werd verheven tot een min of meer romantische persoonlijk heid. Hij werd een troetelkind van de open bare verbeelding. Gevangenissen, hoe hu maan ook bestuurd, konden nooit te goed zijn voor dergelijke modelmenschen. Velen moeten ten slotte in den waan verkeerd heb ben, dat de edelste mannen en vrouwen van Engeland in de gevangenissen opgesloten zijn, en ofschoon niet bekend is dat in een Engelsche gevangenis de „gasten" aan een onnoodig-harde behandeling overgegeven zijn, begon men toch aan de woorden Dart moor, Maidstone enz. bijgedachten te hech ten, verwant aan de fantastische begrippen, welke eenmaal omtrent de Bastille bestaan hebben. En toch weet een ieder dat het Britsche gevangenissysteem in menschelijkheid bij dat van geen ander land ten achter staat, en dat „boeven" hier in ieder geval een veel beter leven hebben dan in eenig land van Zuid-Europa. De beroemdste, en zelfs historische gevan genis is die van Dartmoor, in het graaf schap Devonshire. Haar eenigszins sinistere faam heeft zij te danken aan twee omstan digheden: lo. werden er vroeger vooral de zware misdadigers opgeborgen: 2o. is er geen gevangenis, waaruit een boef zoo moeilijk ontsnaonen kan als uit dit vestingachtige, in een eenzame heide-streek gelegen gebouw. Dartmoor was een naam geworden, waar mee men zelfs ondeugende kinderen bang maakte. Thans heeft mr. J. R. Clynes, de minister van binnenlandsche zaken, en als zoodanig hoofd van politie- en tuchthuis, een be zoek gebracht aan deze Engelsche „bastille", en te Londen teruggekeerd, heeft hij de pers onthaald op een relaas van zijn indrukken. Wij geven onmiddellijk toe, dat mr. Bottom ley meer aanleg heeft voor romantiek dan mr. Clynes, en als medewerker voor een po pulair Zondagsblad bruikbaarder is, maar daarentegen komt het ons voor dat mr. Cly nes het wint in betrouwbaarheid. Als zijn algemeenen indruk gaf hij weer, „dat Dartmoor een veel betere plaats is voor het straffen en verbeteren van den indivi- dueelen misdadiger dan het publiek zich ooit voorgesteld heeft." Dit is waarschijnlijk een groote teleurstel ling voor het publiek. Het meest, en tevens het aangenaamst werd mr. Clynes getroffen door het feit, dat de gevangenis, die bijna 1200 veroordeelden kan bevatten, maar half gevuld was. Ook dit moet ontnuchterend werken op het pu bliek, dat zich de gevangenissen gaarne overvol voorstelt. Volgens mr. Clynes' schatting zijn onge veer 50 pet. der tegenwoordige gevangenen reeds vroeger in Dartmoor opgesloten ge weest. Sloeg hij evenwel de verschillende groepen van gevangenen aandachtig gade. dan waren er van de 500 niet meer dan 50. die zijn argwaan zouden hebben opgewekt. Wanneer hij hen elders aangetroffen had Zij zagen er uit als fatsoenlijke burgers en goede huisvaders. Op het eerste gezicht kan men zelden uitmaken of iemand misdadiger is. In de kapel ontmoette mr. Clynes den organist-gevangene, die met veel liefde het orgel bespeelde, en een beleefd en aange naam mensch was. Maar het was niet zijn eerste verblijf in Dartmoor, want hij had 'n zwak voor bedrog en vervalschingen in 't maatschappelijk leven. De gevangenen worden wekelijks in de j kapel door den geestelijke of door den plaatsvervangenden directeur op de hoogte gehouden van het nieuws, en in het bij zonder van het sportnieuws. Ook worden er lezingen gehouden. „Wat het voedsel, de slaapgelegenheid en de lichaamsbeweging betreft," verklaarde mr. Clynes, „daarvoor wordt zoo goed ge zorgd, dat vele personen uit de arme ar beidersklasse er naijverig op zouden kunnen zijn. Centrale verwarming, waarin alle cel len deelen, wordt aangelegd en is bijna ge reed." Maar de minister deed uitkomen, dat de gevangenen niet „verwend", of op zulk een zachte wijze behandeld vjorden, dat zij er naar zouden verlangen nog eens terug te komen. Het gevangenisstelsel is gericht op verbetering der veroordeelden, zoodat dezen de gevangenis beter verlaten dan zij erin kwamen. De gemeenschap geeft geld uit voor de gevangenissen; in ruil daarvoor heeft zij er recht op dat ernaar gestreefd wordt de gevangenisbevolking te doen afnemen en grootere waarborgen te bieden tegen de misdaad. Hoe humaner een gevangenisstelsel is, hoe meer het ertoe zal bijdragen de menschen buiten de cel te houden, besloot mr. Clyne. Verbeteringen kunnen steeds worden aange bracht, maar een gevangenis zal steeds zoo moeten zijn dat zij afstoot, en niet aantrekt. Een harde slag voor would-be philanthro pes die van fttchthuisgevangenen hun schoothondjes gemaakt hadden! NESSUNO. De debatten over de conservatieve motie van wantrouwen in het Engelsche Lagerhuis, waarin critiek wordt uitgeoefend op de door de regeering ten aanzien van de werkloos heid gevolgde politiek, werd ingeleid door een groote rede van Baldwin, die verklaarde, dat de toestand met den dag ongunstiger wordt. Er moeten thans drastische maatre gelen genomen worden, om de staatsbe- grooting in evenwicht te houden en de in dustrie in staat te stellen zich verder te ontwikkelen. Opmerkelijk is het gebrek aan vertrouwen. Het publiek is getuige van de mislukkingen der regeering op het stuk der werkloosheid en der openbare financiën en het ziet tevens de uitwerking op het zaken leven. Van meer belang is nog, dat ook de regeering het vertrouwen in zichzelf heeft verloren, want het ziet thans in, dat zij hare verkiezingsbeloften niet heeft inge lost. BALDWIN Na Baldwin spraken, namens de regee ring, de kortelings benoemde Lord Groot- Zegelbewaarder, Johnston, die een overzicht gaf van de schema's der regeering voor pro ductieve werkverschaffing, welke thans wor den toegepast. Johnston betoogde, dat hoe wel in vele landen het hoofd moet worden geboden aan het werkloozenvraagst.uk, de critiek nergens zoo heftig is als in Enge land. De export-handel lijdt reeds van de groote toename der productieve capaciteit van alle industrieele landen. In eenige tak ken van handel kan slechts het oog worden gericht op internationale actie. Ten aanzien van de Britsche tentoonstel ling te 'Buenos-Aires, zeide Johnston, dat volgens tot nu toe ontvangen mededeelin- gen, een fabriek van landbouwwerktuigen reeds voor het geheele volgende jaar van orders is voorzien, terwijl bovendien groote zaken gedaan in zware machinerieën. De verkoopen der Britsche auto-industrie waren het dubbele van hetgeen verwacht werd. Ten aanzien van de toekomstige maatregelen voor een productieve werkver schaffing, zeide Johnston, dat de regeering besloten heeft, zoowel de landelijke als de stedelijke krotwoningen door andere te ver vangen. Een uitbreiding van de electrificatie der j spoorwegen en een groot plan ter verbete- i ring der telefoondiensten, hetwelk een snel lere verbinding voor abonné's over groote afstanden beoogt, zoomede plannen voor aanplantingen waren ontworpen. De bedoeling der regeering is, de econo mische bronnen van het land te verbeteren. Slechts op die wijze zal de onvrijwillige werkloosheid kunnen worden opgeheven. Na de rede van Johnston, beraadslaagde de Liberale Partij in de Commissie-kamer. Een genoegzame meerderheid besloot voor de regeering te stemmen. Namens de I. L. P. sprak de nieuwe lei der Fenner Brockwat zijn bevreemding uit over de werkloozen-politiek der regeering. Zijn groep zal echter tegen de motie van wantrouwen stemmen, omdat zij ook van een conservatieve regeering niet veel resul taat verwacht. Lloyd George verklaarde namens de hem trouw gebleven liberalen, dat hij niet tegen de regeering zal stemmen, waarmede hij evenwel niet wilde zeggen, dat hij door de politiek der regeering tevreden wordt ge steld. MacDonald over de gevolgen van een aanneming der motie MacDonald verzekerde Lloyd George, dat hij Johnston krachtig zou steunen bij zijn politiek tot bestrijding der werkloosheid. De liberalen en de regeering zullen samen werken door hun voorstellen inzake de werkloosheid te combineeren. Het resultaat was reeds gunstig en de samenwerking is niet geëindigd. MACDONALD Als de motie van wantrouwen werd aan genomen zou dit niet beteekenen dat een ander geroepen zou worden, maar dat er een beroep op het land zal worden gedaan. (Dit beteekent, dat de regeering, als zij de nederlaag leed, algemeene verkiezingen zou doen houden en eerst later het bewind zou uit handen geven als het land zich tegen haar uitsprak). MacDonald voegde er bij, dat hü hoopte dat het Lagerhuis de regeering in staat zou stellen haar taak voort te zetten. Hiervoor was hedenavond een flinke meerderheid noodig. De conservatieve motfe van wantrouwen verworpen. De conservatieve motie van wantrouwen tegen de regeering werd verworpen met 305 tegen 251 stemmen. Dit resultaat werd met grooten bijval op de regeeringsbanken begroet. Hoe de liberalen stemden Naar Reuter meldt, hebben 33 liberalen vóór de regeering gestemd, 10 tegen, terwijl er zich vijf onthielden. De 7 leden der groep- Mosley onthielden zich van stemming. De algemeene indruk na de stemming was, dat de omvang van de meerderheid der regeering haar positie voor goed consoli deert en wijst op een afspraak tusschen de liberalen en de regeering, met het doel te beletten, dat de conservatieven aan het bewind komen. Volg'T.s den diplomatieken medewerker van de „Daily Tel." ondervinden Briand en zijn medewerkers op de Quai d'Orsay de groots ie moeilijkheden bij de uitwer king van de plannen voor eer> Europeesche tolunie, die in Mei aan de vergadering van de Europa-commissie voorgelegd zouden worden en als tegenzet tegen de Duitsch- Oostenrijksche tol-overeenkomst bedoeld zijn. De Fransche industrie heeft ernstige be zwaren geuit en verwerpt de plannen, door dien zij in de hooge Fransche invoerrechten haar beste bescherming ziet. Een Fransche contra-actie In welingelichte Fransche kringen wordt thans veel gesproken over onderhandelin gen, die de minister van buitenlandsche zaken, Briand, met de diplomatieke verte genwoordigers van Polen en van de kleine Entente heeft gevoerd en die bedoelden tegenover 't Duitsch-Oostenrijksche douane- accoord een contra-plan te stellen, teneinde uitbreiding der tolunie van te voren te be letten. Deze besprekingen, die met mede weten van Londen en Rome zouden zijn ge voerd, zijn, naar verluidt, thans in een uit eindelijk stadium gekomen. Men legt er den nadruk op in politieke kringen, dat een principieele overeenstemming tusschen de afzonderlijke staten is verkregen en dat de opstelling van een gemeenschappelijk con traplan binnen enkele dagen zal geschieden. Over den inhoud van het definitieye p!an. dat men te Genève bespreken wil, is nog niets bekend. Botsingen tusschen mariniers en rebellen Te Gracias a Dios, nabij de grens van Honduras, is het tot bloedige botsingen ge komen tusschen Sandino-mannen en Ameri- kaansche marine-soldaten. Tijdens het ge vecht staken de opstandelingen verscheidene huizen in brand. Volgens de laatste berich ten is het plaatsje weer door de Amerikaan- sche mariniers bezet. De verliezen zijn nog niet bekend. De nieuwe Japansche Minister-President Wakatsoeki heeft in een onderhoud met de vertegenwoordigers der Japansche pers ver klaard, dat het nieuwe Kabinet de politiek van het vorige zal voortzetten. De Premier betoogde, dat inzonderheid alle maatregelen ter leniging van de economische crisis de aandacht der regeering hebben en dat iedere poging om den wereldvrede te consolideeren, door haar ondersteund wordt. Het nieuwe economisch program zal binnen enkele dagen worden gepubliceerd. Thans terechtgesteld De laatste overlevende generaal van de re- geering-Habib Oellah. is op bevel van Koning Nadir te Kaboel terechtgesteld. De executie geschiedde doordat men hem voor een kanon vastbond en dit afschoot. Thans een ambtenaren-kabinet De poging van Titulescu om een nieuwe re geering te vormen, is mislukt. De Koning zet zijn pogingen voort. Waar schijnlijk zal thans Titulescu belast worden met de vorming van een ambtenaren-kabinet, dat het taak zal hebben nieuwe verkiezingen uit te schrijven, van welker resultaat de sa menstelling der definitieve regeetfing afhan kelijk zal zijn. De Koning, die sedert Goeden Vrijdag de Kamer heeft moeten houden, is thans in zoo verre vooruitgaande, dat de dagelijksche ziektebulletins van Windsor Castle zijn af geschaft. Heden te Bombay verwacht Lord Wellington, de opvolger van Lord Irwin als onderkoning van Engelsch-Indië, zal heden te Bombay aan wal gaan. Hij zal verwelkomd worden door Lord Irwin, met wien hij gelegenheid zal hebben over leg té plegen, voor Lord Irwin Zaterdag haar Europa vertrekt. Lord Irwin ontvangt van de zijde der In dische gemeenschap vele bewijzen van groote bewondering en waardeering, waarin de door hem aan Indië bewezen diensten worden erkend. Heden ontving Lord Irwin een adres der Mohammedanen. Bij deze gelegenheid, zeide hij, dat het zeker is, dat geen politieke vereeniging kan bloeien of in vrede leven, tenzij haar min derheden redelijk worden voldaan. Lord Irwin zeide te gelooven, dat er een alge meen verbreid begrip is tusschen de min derheden. Hij vervolgde, dat als hij een persoonlijk advies zou mogen geven, hij slechts zou zeggen, dat een verstandige op vatting der meerderheid zou zijn, openlijk begrip te toonen voor de minderheid en er op voorbereid moeten zijn den minderheden in hun eischen en wenschen tegemoet te komen. Bijgeloof en waarzeggerij Waarzeggerij en bijgeloof nemen in de Amerikaansche steden op schrikbarende wijze toe. De bevolking van New-York geeft per jaar 5.00P.000 dollar onnut uit aan allerlei mevrouwen, die de toekomst lezen uit koffiedik en uit de lijnen der hand en tevens het geld uit de zakken der bijgeloo- vigen kloppen. De waarzegsters worden be zocht door dienstboden, senatoren, profes soren, bankdirecteuren en kooplieden. Er zijn in New-York reeds theeschenkerijen, waaraan waarzegsters vast verbonden zijn. Zoo gaat het, wanneer het geloof ver dwijnt. De deur tot den onzin der waarzeg gerij en dergelijk bijgeloof wordt dan wijd opengezet. Zweden is een der weinige landen, waar het verkeer links houdt (evenals Engeland, Tsjechoslowakije en een deel van Oostenrijk). Reeds langs wordt geageerd om ook Zweden „rechts" te maken, het toenemend interna tionale verkeer dient daarbij als sterkste argument. Kort geleden heeft de Eerste Kamer zich uitgesproken voor de verandering. Maar de Tweede Kamer heeft zich dezer dagen in meerderheid linksgezind getoond, vooral uit vrees voor de verwarring welke ongetwij feld den eersten tijd zou intreden. Voorloo- pig blijft men in Zweden dus links houden. Maar de tegenstanders geven geen kamp en zetten, aangemoedigd door hun succes in de Eerste Kamer, hun actie voort. Daarna brand gesticht Naar eerst thans gemeld wordt, heeft Maandag j.l. te Lankau in Sleeswijk-Holstein een gruwelijke moord plaats gehad. Een dief was de woning van een 78-jarige vrouw, die van haar rente leefde, binnengedrongen en had zich van haar geld meester gemaakt. Om alle sporen van zijn daad uit te wisschen stak hij den inboedel in brand, waardoor de oude vrouw tengevolge van verstikking om het leven kwam. De dader is nog niet ge vonden. De recherche te Frankfort heeft een 26- jarigén inbreker, Stüwer, gearresteerd, die bij zijn verhoor bekende in den laatsten tijd niet minder dan 175 inbraken te heb ben gepleegd. Stüwer ging in 1928, na het uitzitten van zijn straftijd wegens een diefstal, Jaar Frankrijk, waar hij verschillende inbraken pleegde, o. a. bij den mode-koning Poiret. Hij werd in Frankrijk tot 13 maanden ge vangenisstraf veroordeeld en kwam toen weer naar Berlijn. Hier woonde hij in groote hotels, van waaruit hij op zijn in braken uittoog. In de rijkshoofdstad en om geving heeft hij ongeveer 50 inbraken in villa's gepleegd. Te Peine (bij Hannover) zijn op het spoorwegemplacement drie petroleumwa gons door onbekende oorzaak ontspoord. De uitstroomende olie geraakte in brand. Een sein- en wisselhuis verbrandde, zoodat de wissels met de hand bediend moesten worden. In het geheel zijn vier petroleumwagons verbrand. Documenten verdwenen Uit de woning van den Grieksch-Katho- lieken bisschop Buczyck werden gisteren, terwijl hij in de kerk de H. Mis las, door onbekende daders gewichtige documenten ontvreemd. Zoo werd onder andere uit een gesloten kast de onderlinge correspondentie der Grieksch-Katholieke bisschoppen, de correspondentie van bisschop Buczyck met den nuntius te Warschau, protocollen van geestelijken uit Oost-Galicische gemeenten en anoere documenten gestolen. Dzai behalve een k ein bedrag aan grid, geen dingen van waarde werden ontvreemd, neemt men aan, dat men hier met een poiitieken diefstal te doen heeft. ZATERDAG 18 APRIL 1931. HUIZEN, 1875 M. Uitsl. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonpl. 10.0011.30 Gramo- foonpl. 11.3012.00 Godsd. Halfuurtje door Pastoor Perquin. 12.0012.15 Politieberi. 12.15 —1.45 Concert KRO-Sextet o. 1. v. P. Lus- tenhouwer. 1.452.30 Gramofoonpl. 2.30 3.00 Vragenhalfuurtje voor de jeugd. 3.00— 4.30 Kinderuurtje. 4.45—5.05 C. H. Hebeis: „Over Radio-storingen". 5.056.00 Gramo foonpl. 6.016.15 S. P. J. Borsten: „Het redden van drenkelingen". 6.156.35 Journ. Weekoverzicht door P. de Waart. 6.35—6.45 Gramofoonpl 6.457.15 Esperanto-cursus P. Heilker. 7.15—7.45 Dr. H. Koenen: Maat schappelijke gezondheidszorg voor het Kind". 7.458.00 Politieber. 8.00—11.00 Populair conc. door het KRO Salon-orkest, o.l.v. M. van 't Woud. M.m.v. het Ensemble Kees Pruis, Stella Seemer, Willem Cierre, Piet Hesse. 9.30 Vaz Dias. 11.0012.00 Gramo foonpl. HILVERSUM 298 M. 8.00 Gramofoonpl. j 12.00 Concert: VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en j gramofoonpl. 2 15 Gramofoonpl. 2.35 Gramo foonpl. 245 Paedagogisch concert o. 1. v. P. j Ti evers met medew. van het VARA-orkest, o.l.v. H. de Groot. 5.35 Gramofoonpl. 6.05 Gramofoonpl. 6.25 Gramofoonpl. 7.15 Vocaal en instrumentaal concert door de „Jonge Spelers" m.m. van diverse solisten. 10.00 Vaz Dias. 11.4512.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 1.202.20 Orkestconcert. 3.50 Concert. Instrum. Kwintet. G. Johnson (sopraan). 5.05 Orgelspel door R. Foort. 5.35 Kinderuurtje 6.20 Liederen-voordracht. 6.35 Berichten. 7.05 Zang door S. Wilson. 7.40 Lezing. 7.50 Concert. B. B. C. orkest en so listen. 9.20 Weerber. 9 40 Lezing. 10.10 Dans muziek. 10.5512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05— 12.50 Gramofoonplaten. 4.50 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonplaten. 9.05 Concert een avond in Montmartre. Orkest en solisten. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1135 Or kestconcert. 12.05—1.20 Vervolg Orkestcon cert. 1.502.20 "Gramofoonpl. 2.504.50 Con cert. Orkest en vocale solist. 7.208.20 Zang en voordracht. 8.208.35 Liederen-voor dracht. 8.5010.05 Orkestconcert en voor dracht. 10.0511.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 3383 M. 508.5 M.: 5.20 Dansmuziek. 6.05 Concert en causerie. 7.05 Gramofoonpl. 820 Operette-fragmenten. 338.2 Meter: 5.20 Concert door Instrum. Kwintet. 6.05 Gramofoonpl. 7.05 Gramofoonpl. 830 Orkestconcert en causerie. LANGENBERG, 473 M. 6.35—735 Orkest- concert. 9.359.50 Gramofoonpl. 11.30 Gra mofoonpl. 12.251.50 Orkestconcert. 1.55— 2.45 Gramofoonpl. 4.205.20 Concert. Zang en piano. 7.209.20 Vroolijkë avond. 9.20 Be richten. Daarna tot 11.20: Orkestconcert. 11.2012.20 Gramofoonplaten. ZEESEN, 1635 M. 5.401.20 Lezingen en Berichten. 1.202.20 Gramofoonpl. 2.203.50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert. 4.507.20 Voor drachten. ,7.20 Cavallerie-concert door mili tair orkest. 8.20 Vroolijkë Avond. 9.35 Be richten en daarna Dansmuziek. Voorloopig uitgesteld De plannen waarvan wij melding maak ten om bij Groenland een Deensch vissche rij bedrijf in te richten, zijn naar „Politiken" meedeelt, voorloopig opgegeven. Weliswaar was het benoodigde kapitaal van 1 millloen kronen verzekerd, maar met het oog op het feit, dat de vooruitzichten voor den afzet ongunstig zijn, heeft men besloten de zaak liever nog maar eens aan te zien. Door fascisten vastgehouden? Leo Moulin, doctor in de wijsbegeerte van de universiteit van Brussel en doctor in de letteren van de universiteit van Bologna, is verdwenen, op het oogenblik dat hij enkele dagen geleden met een groep Brusselsche professoren Italië zou verlaten, waar zij op studiereis waren geweest. Zijn gewezen studiemakkers beweren, dat hij te Milaan door de fascisten wordt ge vangen gehouden en zij hebben een protest- vergadering uitgeschreven, om het geval publiek te behandelen. Het ministerie van buitenlandsche zaken werd van het verdwijnen van dr. Leo Moulin op de hoogte gebracht. De Deensche kroonprins, die lij dende is aan een maagkwaal, is in een zie kenhuis te Kopenhagen ter verpleging opge nomen. In den nacht van 18 op 19 April zal in Frankrijk de zomertijd worden ingevoerd, welke tot 4 October zal duren. Lord Irwin, de afgetreden onderkoning van Engelsch-Indië is uit New Delhi naar Europa vertrokken. Miss Ishbell Mac Donald, de dochter van den Engelschen premier, heeft te Brocklands haar eerste les in het vliegen genomen. 4. Nancy schudde haar hoofd. ,,Ik weet het niet: schreef hij er niet ovei in zijn brief?" vroeg zij. „Al wat ik er van weet is. dat hij, zoodra hij de krant, die je hem gezonden hebt. gelezen had, een bijzon der sterk verlangen aan den dag legde om je weer te zien. De laatste twee dagen heeft hij veel over je gesproken: zelfs nadat Plate op zijn hoofd is gevallen." „Nadat wat, zeg ie!?" „O, ja, dat weet je nog niet: nu hij wilde een paar dagen geleden een boek van één der planken in de bibliotheek afnemen en toen tuimelde de buste van Plato om, zoodat de kop er afbrak. Arm vadertje! hij heeft twee groote pleisters op zijn schedel en ziet er uit. of hij in den oorlog geweest is." „Het spijt mij, dat het gebeurd is," zei Benstone, „het heeft hem zeker wel erg ge schokt?" „Ja, hij was er eenige oogenblikken geheel door verdoofd. Ma r zeg, ga nu naar binnen en terwijl jij je gaat wasschen. zal ik de thee klaar zetten en dan kunnen wij samen nog een tijdje praten." 'John James gevoelde zich veel minder ver moeid na zijn reis dan hij zich had voorge steld, en toen hij binnenkwam in de huis kamer en Nancy daar reeds bij de theetafel vond zitten, zag hij er frisch en opgeruimd uit. „Ik ben blij. dat vader die vergadering heeft, anders zou ik je geen oogenblik voor mijzeelf gehad hebben." „Ik vind het ook prettig," antwoordde Benstone, „want nu kan je mij rustig ver tellen, wat je mij zeggen wilde." Nancy antwoordde niet, voordat zij hem een kop thee had overgereikt; zij scheen eenige oogenblikken noodig te hebben om haar gedachten te verzamelen. „Ik zou je graag om raad willen vragen," begon ze. „Toen vader, twee jaar geleden, zijn testament maakte, was jij ook één van ue getuigen, dus jij weet er alles van. Welnu, dezen morgen vertelde hij mij, dat hij "Saterdag een nieuwe wilsbeschikking' had i gemaakt, waarin hij alles aan mij vermaakte, uitgezonderd eenige kleine legaten. Ik heb daardoor een soort van wroeging gekregen." John James leunde, met een glimlach van voldoening' op zijn gelaat, achterover in zijn stoel. „Beste meid, ik ben blij, dat ik het hoor. Ik ben van meening, dat die testamentaire beschikking juist is, zooals het behoort. Er is voor jou heelemaal geen reden om een gevoel van wroeging te hebben. Welke reden zou je daartoe naar voren kunnen brengen?" Zij zag hem slechts voor een ondeelbaar oogenblik glimlachend aan en er kwam een lichte blos op haar wangen; toen boog zij zich plotseling naar voren en legde haar hand op zijn arm. „Beste 'J. J., ik weet, dat ik jou kan ver trouwen en je alles zeggen, wat ik op mijn hart heb. Ik heb, was ons dienstmeisje Moore zou noemen, „een vrijer" gekregen; ik ben verloofd." Benstone ondervond bij het hooren van dit nieuws een gevoel van groote vreugde, omdat het een bewijs was, dat dit meisje hem zoo veel vertrouwen schonk, dat zij hem deel genoot van haar meest intieme geheimen maakte. „Veroorloof mij, dat ik je van harte feli citeer," sprak hij met warmte. „En wie is die bevoorrechte „vrijer", om in den stijl van Moore te blijven?" ,,Hij heet Jerry, Jerry Harding „Hij werkt onder leiding van Walmer voor zijn examen en geeft tevens les op die school." „En sedert wanneer „O, pas verleden Zaterdag' 't is nog een geheim. Als vader het hoort, zal hij erg boos zijn. Hij houdt niet van Jerry; hij vindt hem te lichtzinnig." „Is 't waar?" „Ja, vader is van meening, dat Jerry te veel aan sport doet. Wat mij nu zooveel wroeging veroorzaakt is, dat juist op dien Zaterdag, dat onze verloving plaats vond, vader zijn nieuwe wilsbeschikking heeft ge maakt, en dat ik dus op dienzelfden dag achter zijn rug iets heb gedaan, wat hem niet aangenaam is. Het is niet over het geld, dat ik mij bezorr- maak; hij kan het ver maken aan wie hij wil en hij zal ongetwij feld het nieuwe testament vernietigen, als ik weiger mijn engagement met Jerry af te maken. Doch daar denk ik niet over. fk ondervind alleen maar een gevoel, alsof ik ondankbaar jegens hem ben. Ik denk, dat ik het hem behoor te vertellen." „Wanneer?" „Nu nog, vóór ik dit uitstapje ga maken. Ik wilde graag jouw advies hebben. Vind je niet, dat ik het hem behoor te zeggen?" John James dacht eenige oogenblikken ernstig na. „Neen," begon hij bedaard. „In de eerste plaats zou ik het niet doen tegenover mijn heer Harding. Naar mijn inzicht is hü ie man, die het eerst met je vader moet spre ken, en ten tweede zal dit uitstapje je op- frisschen en zal je bij je terugkomst in een veel kalmeren gemoedstoestand zün om het besluit van je vader af te wachten." „Ik ben blij, dat je er zoo over denkt", zei Nancy met een zucht van verlichting. ,,Ik moet vader niet laten merken, dat ik ai veertien dagen verloofd ben, want dan weet ik al te voren, wat hij zal zeggen." „Het spüt me, dat ik je in deze aange legenheid niet verder kan helpen," zei Ben stone. „Als ik meneer Harding kende en ik een woordje ten beste voor hem kon spre ken, wees er van verzekerd, dat ik het met genoegen zou doen. Dus dat was het dan, waar je me over wilde spreken?" „Gedeeltelijk, want er is nog iets anders." Nancy wierp een blik op de deur, om zich te vergewissen, dat ze gesloten was. ,,'t Is over vader." vervolgde zij. „Hij zal gauw terugkomen, dus ik moet mij haasten. Indien je soms merkt, dat hü niet goed is, wil je dan bij hem aandringen om den dok ter te laten halen." „Wat scheelt hij dan?" „De twee laatste dagen heeft hij aldoor maar zitten peinzen, alsof hem iets hin derde en ik geloof ook, dat hij slaapwandelt." „Misschien zijn z'n zenuwen een beetje van streek. Van dat slaapwandelen; weet je dat zeker?" „Uit hetgeen den vorigen nacht gebeurd is, maak ik op, dat hij slaapwandelaar is ge worden. Je zal hem toch niet laten merken dat ik het je verteld heb. J. J.?" „Waarachtig niet! Je kunt volkomen op mijn stilzwijgendheid rekenen." Er kwam een gedwongen lachje om haai lippen, doch het was haar duidelijk aan te zien, dat zij bedroefd was. ,,'t Is een zeer vreemde geschiedenis," be gon zü weer. „Ik zal zoo ongeveer een uur geslapen hebben, toen Er werd een geluid van naderende voet stappen hoorbaar en daarop werd de knop van de deur omgedraaid. „Daar is hij al," zei Nancy ademloos. „Denk er om, dat je hem niets zegt van hetgeen ik je verteld heb." De deur ging open en «oom Chipperton trad binnen. ,,'t Doet me pleizer, dat je gekomen bent, John," was de hartelijke begroeting van den jovialen ouden heer. ,,'t Spijt me, dat ik uit was, toen je aankwam." De welluidende stem van Theophilus Chipperton was in volmaakte harmonie met zijn houding, waardoor hü met recht een sieraad van de balie genoemd werd. Hü had mooie bakkebaarden, die hem zoo goed ston den. dat men hem niet graag zonder deze gelaatsversiering zou willen zien. Zijn grüs hoofdhaar was opgekamd in den vorm van twee naar elkaar toeloopende bogen die zich op de plaats waar zij bij elkaar kwamen m een allermerkwaardigste kuif omvormden en het midden van zijn hoofd overschaduwden. De eene helft van zijn kale kruin was, zooals reeds uit het gesprek is gebleken, rijkelijk met hechtpleisters oedekt. De twee mannen schudden elkaar hartelük de hand. terwiil Benstone inwendig spijt ge voelde, dat oom zoo spoedig was thuisgeko men, omdat hij daardoor het einde van Nancy's verhaal niet ha gehoord. „Ik moest beslist op die vergadering aan wezig zijn," sprak Theophilus. terwijl hü aan de theetafel plaats nam. „Bij mün ziel, ik geloof, dat sommigen van die leden ons tot middernacht aan den praat gehouden zouden hebben, als ik ze niet elk oogenblik tot de orde geroepen had. Nu, John, je hebt er goed aan gedaan om mü gezelschap te houden, terwijl deze jonge dame op reis is." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9