Buiten landsch cJ^Cieuws FEUILLETON KU-KLUX-KLAN De bestrijding der werkloosheid Middelen, om 600.000 arbeiders aan werk te helpen De Duitsche Volkspartij Nieuw program der partij ue revolutie op de Azoren Volkomen onderdrukt? Het nieuwe Roemeensche ministerie Na de revolutie in Spanje De Tol-Unie Sir Eric Drummond te Rome De nieuwe onderkoning van Indië Persconflict in China Een aanval op Hindenburg Tsaar Boris in het Bulgaarsche parlement Het Vlootverdrag Een nieuwe regeering Gemengde buitenlandsche berichten Roofoverval op een villa te Frankfurt a/Main Chineesche bandieten laten passagiersschip in de lucht vliegen Het lot van bemanning en passagiers onbekend Hevige bioscoopbrand RADIO-OMROEP KORT NIEUWS Door het Internationaal Arbeidsbureau is een rapport over de werkloosheid samenge steld, waarin in hoofdzaak twee middelen worden aanbevolen tot bestrijding der werk loosheid, en wel vooreerst de oprichting van een Europeesche arbeidsbeurs, die als clea ring-house voor vacatures en beschikbare ar beidskrachten zou kunnen dienst doen. Het tweede middel betreft de uitvoering van groote openbare werken als een Europeesch wegennet, verbinding van groote rivieren en kanalen, aanleg van een Europeesch net voor hoogspanningskabels ter rationeele verdeeling der electrische energie en de invoering op de Europeesche spoorwegen van het vasteland van een stelsel van automatische koppelingen, waardoor 600.000 arbeiders gedurende vijf jaar werk zouden vinden. Het hoofdbestuur van de Duitsche Volks partij heeft in het gebouw van den ^Rijksdag een bijeenkomst gehouden, waarbij de leider der Pruisische Volkspartij, afgevaardigde Stendel, het woord heeft gevoerd over den strijd in Pruisen. Hij verklaarde, dat de D. Volkspartij niets anders kan doen dan het Volksbegehren te steunen, aangezien de Pruisische slechts weinig gepresteerd heeft. Rede van Dingeldey Hierna werd het woord gevoerd door den partijleider Dingeldey, die sprak over den politieken tosetand, waarbij hij er op wees, dat de politiek der D. V.-partij de laatste maanden was geweest te verhinderen, dat het deficit op de begrooting zou worden ge dekt door verhooging der belastingen. Ten aanzien van het werkloozenvraagstuk merkte spr. op, aat de basis voor het be drijfsleven gescnokt zal worden, indien de werkgevers en werknemers niet zullen sa menwerken aan een systeem, dat rekening houdt met de economische feiten. Dingeldey vervolgde: Het Duitsche volk kan niet ver antwoorden een aansluiting bij het westelijke front tegen het bolsjewisme, indien men het niet te voren zijn levensvrijheid en militaire kracht heeft teruggegeven. Spr. noemde het tolverdrag met Oostenrijk niets anders dan een handeling uit econo misch noodweer van twee staten, die zich in him levensvatbaarheid geschaad zien. Hij noemde als moeilijkste taak in de naaste toe komst de ontwapeningsconferentie, waarbij hij hoopte, dat het bezoek der Duitsche mi nisters aan Engeland resultaat moge heb ben. Nieuw programma In de middagbijeenkomst van het hoofd bestuur van de Duitsche Volkspartij is het nieuwe program van actie der partij goed gekeurd. Het partijprogram gaat uit van het „on wrikbaar geloof, dat de nog voorhanden zijnde nationale krachten de basis vormt 'van de werkzaamheden der Duitsche Volks partij." Strijd zal worden gevoerd tegen een kete ning der nationale krachten. Het is de taak der Duitsche Volkspartij den vaderlandschen en waarachtigen geest te waarborgen. Ge- eischt wordt, dat de kiesrechterlijke leeftijd op 25 jaren zal worden gebracht. De landbouw moet door vrije concurrentie worden beschermd. De werkloozenverzekering moet de cultu- reele werkloosheid beperken en daarvoor openbare geldmiddelen aanwenden. De be roepsambtenaren moeten grondwettelijk be schermd worden tegen inbreuken op hun salarisregelingen. Voorts wordt krachtige bescherming van alle kerkelijke gemeenschappen geëischt, in het bizonder der kerken der beide Christe lijke confessies. Alles wat de Christelijke grondslagen der cultuur in gevaar brengt, zal tegenstanders vinden in de Duitsche Volkspartij. De Duitsche buitenpolitiek moet als eerste doel hebben de bevrijding uit de economische boeien, waarin het Duitsche volk is geslagen. Het is voor het Duitsche zelfrespect onverdraaglijk, dat alleen Duitschland ontwapend is, met onverdedigde grenzen te midden van sterk bewapende landen. De Volkenbond staat voor het vraagstuk, of hij de onmogelijkheid van dezen toestand zal inzien, en de woorden der verdragen, een ware en werkelijk gelijkmatige ontwapening door te voeren, zal nakomen, of dat hij er van zal afzien. Naar uit Lissabon wordt gemeld, heeft de regeering medegedeeld, dat de opstand op de Azoren volkomen onderdrukt kon worden. De rebellen hebben nog vóór den eigen lijken aanval der regeeringstroepen de vlucht genomen. In alle deelen van het eiland zijn de re geeringstroepen thans den toestand meester. Engelsche oorlogsschepen cn troepen naar Marokko Te Gibraltar hebben de torpedojagers „Tourmaline" en Shamrock", benevens twee compagnieën bevel gekregen, zich gereed te houden om naar Spaansch Marokko te gaan. „Central News", dat dit bericht onder voor behoud publiceert, merkt hierbij ops dat deze maatregel genomen kan zijn om,' met het oog op de onrustige tijden in Marokko, Por tugal en de Azoren, ter bescherming van Engelsche onderdanen te kunnen ort-'den Professor Jorga vormt een kabinet Ofschoon eerst gemeld werd, dat Titoe- lescoe er in geslaagd was een nieuw kabi net te vormen en reeds de geheele minis- terlijst gepubliceerd werd, blijkt uit nadere officieele berichten, dat de kabinetsforma teur op moeilijkheden gestuit is, tengevolge waarvan hij zich genoodzaakt zag, de op dracht tot kabinetsformatie aan den koning terug te geven. Professor Nicolaas Jorga werd daarop door den koning belast met het samen stellen van een nieuwe regeering. Deze slaagde er in een kabinet te vormen en leg de de volgende ministerlijst aan den ko ning voor, die er zijn goedkeuring aan hechtte: Premier en minister van Onderwijs prof. Jorga. Financiën: Argetoianoe. Binnenlandsche ZakenCamarasescoe. Industrie en Handel: Manoilescoe. Buitenlandsche Zaken: Ghica. Verkeer: Valcovici. Justitie: Hamangioe. Landbouw: Jonescoe Sisesti. Oorlog: Stefanescoe. Openbare gezondheid: dr. Cantacoezinoe. Waarom Titulescu niet slaagde Titulescu, die den koning de nieuwe mi nisterlijst overhandigde, deelde later mede, dat koning Carol bezwaren heeft gemaakt tegen de opneming in het kabinet van Arge- toianu als minister van Binnenlandsche Za ken. Hij heeft daarop de opdracht tot vor ming van een ministerie terug gegeven. Het program der nieuwe regeering Heden heeft de nieuwe minister-president Jorga vertegenwoordigers van de pers ont vangen, wien hij in korte trekken het pro gram der regeering uiteen zette. De premier verklaarde een aanhanger van den konmg te zijn. In binnen- en buitenlandsche poli tiek zal de regeering de oude richtlijnen volgen. Nieuwe verkiezingen zijn niet noo- dig, evenmin denkt de regeering aan een dictatuur. Ook wil men geen nieuwe wetten maken, doch de oude onderzoeken en het onbruikbare verwijderen. Over een tolunie liet spr. zich niet uit. Verwacht wordt, dat alle partijen tegen de nieuwe regeering zullen opponeeren. Hoe ver deze oppositie gaan zal, zal moeten blij ken, wanneer Jorga tegenover het parle ment komt te staan. Bijeenroeping der Cortes Het gerucht liep, dat de constitueerende Cortes niet voor October zouden worden bij eengeroepen. Hiernaar gevraagd antwoordde een der ministers, naar het B. T. A. meldt, dat de Cortes integendeel dadelijk zouden worden bijeengeroepen. Verwijdering opschriften Uit de straten van Madrid zijn reeds bor den met namen der koninklijke familie ver wijderd. De tabakswinkels, die tot dusver rood en gele kenmerken droegen, hebben de repu- blikeinsche vlag uitgestoken. Het Universiteitsvraagstuk tc Valencia Ter oplossing van het huidige universiteits vraagstuk is er te Valencia een voorloopig comité benoemd, bestaande uit vier hoog leeraren, en vier studenten. Dit comité zal een rector en een conrector kiezen. Kapitaalvlucht verijdeld Douaniers hebben Vrijdag, toen de hertogin van Alba de grens passeerde, een bedrag van 750.000 peseta's in haar bezit gevonden. De douaniers namen hiervan 745.000 peseta's in beslag, welke som zij op naam der hertogin bij een bank deponeerden. Zooals gemeld, mag er niet meer dan 5000 peseta's of ruim 1200 gulden mee naar het buitenland worden genomen. Gouverneur gearresteerd Een vijandig gezinde menigte heeft Vrij dagavond de ambtswoning van den gouver neur van Algeciras met steenen bekogeld. De gouverneur, generaal Musleira, is gearres teerd en per auto naar Sevilla gebracht onder leiding van de guardia civil. Republikeinsche geestelijken? Naar eenige Spaansche bladen uit be trouwbare bron zeggen te vernemen, zou de geestelijkheid van de kathedraal van Toledo, voor de republikeinsche candidatuur hebben gestemd. Ook tal van geestelijken van andere parochies zouden hun stem op de republi keinsche candidaten hebben uitgebracht. Een uitlating van Franco Volgens een bericht uit Madrid heeft ma joor Franco verklaard, dat de republiek den moed moet hebben om onbarmhartig te zijn. De republiek van 1873 is ten gronde ge gaan, omdat men toen vertrouwen in de gene raals heeft gesteld en deze tot medewerking heeft toegelaten. Franco hoopt, dat men zich voor een her haling der gebeurtenissen zal hoeden. Aanbiedingen aan den koning Volgens een niet nader bevestigd telegram uit Warschau, maakt graaf Zamoyski, die gehuwd is met de infante, Isabella la Alphon- sina, een nicht van den Spaanschen koning, toebereidselen, om koning Alfons in zijn kasteel in de Karpathen te ontvangen. Naar verwacht wordt, zou koning Alfons den graaf een langdurig bezoek brengen. De mededeeling aan het Vaticaan De „Giornale d'Italia" beweert te kunnen mededeelen, hoe het bericht van de abdicatie van koning Alfons in het Vaticaan ontvan gen werd en wat voor indruk het daar heeft gemaakt. Het bericht kwam op het pauselijk staats secretariaat binnen in den vorm van een cijfertelegram van den pauselijken nuntius, mgr. Tedeschini. Mgr. Tedeschini. staat bekend als een van de bekwaamste diplomaten van den H. Stoel en als een voortreffelijk kenner van Spanje, waar hij reeds tien jaar vertoeft. Mgr. Tedeschini is dan ook in alle klassen en standen van het Spaansche volk zeer gezien. Thans wordt ook bekend, aldus de „Gior nale d'Italia", dat de Jezuïeten reeds eenigen tijd geleden hun Spaansche confraters er toe bewogen, hun archief uit Spanje naar de generale curie in Rome over te brengen. Uit deze overbrenging van het archief meent men hier te kunnen concludeeren, dat de Jezuïten reeds lang te voren voorzagen, hoe de strijd tusschen monarchisten en republikeinen zou afloopen. Het is begrijpelijk, zoo gaat de „Giornale d'Italia" voort, dat men in het Vaticaan den val der Spaansche monarchie zeer betreurde, daar de Spaansche koninklijke familie steeds in goede relatie stond met den H. Stoel en koning Alfons' buitengewone vroomheid al gemeen bekend is. Men moet echter niet vergeten, dat de Kerk zich bereid verklaart, aan iederen re- geeringsvorm haar medewerking te verlee- nen. hetgeen in den loop der tijden herhaalde malen gebleken is. De Spaansche Gezant bij ons Hof neemt ontslag. Graaf de Pradère, gezant van Spanje bij ons Hof, is te 's-Gravenhage teruggekeerd en heeft telegrafisch aan de voorloopige Spaansche Regeering zijn ontslag aange boden. De voorloopige Regeering heeft Graaf de Pradère verzocht op zijn post te willen blijven, totdat zijn opvolger is aangekomen. Allerlei Ook Bulgarije, Zuid-Slavië en Guatemala hebben Vrijdag de Spaansche republiek er kend. De Engelsche gezant heeft tegen heden een audiëntie met den premier aangevraagd. De staat van beleg te Sevilla is opgeheven. Aan alle universiteiten worden de colle ges hervat. In verband met de executie van de offi cieren, die hebben deelgenomen aan de re volte te Jaca, heeft het O. M. een vervol ging ingesteld tegen Berenguer. De regeering zal met vreedzame middelen verzoeken geen Baskische republiek te stich ten. Alle Baskische gemeenten zullen de re geering verzoeken hun autonomie te ver- leenen. Duitschland en Briand's tegenplannen Met betrekking tot de verklaringen der Fransche pers, dat Duitschland van den in houd van Briand's tegenplannen tegen de Duitsch-Oostenrijksche tolunie in kennis ge steld is, wordt van Duitsche officieele zijde gemeld, dat op het departement van buiten landsche zaken niet het geringste over den inhoud daarvan bekend is. Bij de bewering, dat de rijksminister van buitenlandsche zaken dr. Curtius, en de Duitsche regeering de plannen van Briand met bezorgdheid tegemoet zien, zal volgens de meening van politieke kringen de wensch wel de vader der gedachte zijn. Duitschland heeft geen enkele reden, om ook maar in het minst bezorgd te zijn. De Duitsche regeering zal bij ieder tegen- plan, dat haar wordt voorgelegd, onderzoe ken, of het kan worden verwezenlijkt. Zij zal zich echter geenszins van haar voornemen om een tolunie met Oostenrijk te sluiten, laten afbrengen. Besprekingen met Grand! Sir Eric Drummond, secretaris-generaal van den Volkenbond, is Zaterdagmorgen te Rome aangekomen, waar hij enkele dagen zal verblijven en vervolgens naar Berlijn zal doorreizen. DRUMMOND Nog in den loop van den ochtend heeft Drummond zich naar het Palazzo Chigiwy begeven, waar hij met den Italiaanschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Grandi, een bespreking heeft gehad in verband met de a.s. Mei-bijeenkomst van den Volken- bondsraad. Hierna bood Grandi een noenmaal aan ter eere van Sir Eric. Het officieuze „Giornale d'Italia" verklaart, dat geen bijzondere beteekenis gehecht moet worden aan het bezoek van den secretaris generaal van den Volkenbond. Drummond heeft zich met Grandi onder houden over het ontwapeningsvraagstuk, zoomede over het Duitsch-Oostenrijksche tolverdrag, welke aangelegenheden, aange zien zij thans ieders belangstelling hebben, door den Volkenbondsraad zullen worden behandeld In officieele kringen worden reserves in acht genomen ten aanzien van de bespre kingen, welke tusschen Grandi en Sir Eric Drummond hebben plaats gehad. Zijn ambt aanvaard. Lord Willindon heeftt zijn ambt als on derkoning van Indië aanvaard. Nadat hij in de aula van de universiteit van Bombay den ambtseed had afgelegd, kondigden 31 saluutschoten aan, dat de nieuwe onderkoning zijn ambt had aan vaard. Lord en lady Irwin hebben gistermorgen Bombay verlaten om naar Engeland te gaan. Een bomaanslag? Nog geen 24 uur na aankomst van den nieuwen onderkoning alhier ontplofte >.*p een zijspoor nabij Delhi Zaterdagavond een bom, waardoor vier koelies ernstig werden gewond. De trein van den onderkoning had een andere lijn gevolgd. Ontzegging van gebruik van telefoon en telegraaf. De houding der Chineezen tegenover de Japansche dagbladcorrespondenten wordt te Tokio beschouwd als niet veel minder dan een uitdaging aan de persvrijheid. De jongste maatregelen tegen de Japan sche, en ook andere, perscorrespondenten in China zijn zoo drukkend, dat de cor respondenten, naar zij meenen, hun taak niet behoorlijk kunnen vervullen. De voornaamste Japansche bladen, die de Sjimboen Rengo (of Vereenigde Pers van Japan) vormen, hebben daarom een spoed- conferentie bijeengeroepen, waar de toe stand besproken is. De vergadering besloot den minister van buitenlandsche zaken te verzoeken te Nanking te protesteeren en de onverwijlde intrekking aan de Chineesche regeering te vragen van het verbod voor de correspondenten der Rengo van telefoon- en telegraaffaciliteiten in China. Dit verbod is ingevoerd, omdat de Ja pansche correspondenten geen tegen spraak wilden publiceeren betreffende het aftreden van een lid van den Chineeschen Raad van State, zonder een onderhoud met dit lid gehad te hebben. Een rede van Friek. Dezer dagen heeft de afgetreden Thü- ringsche minister dr. Frick (nat.-soc.) te Mtinchen rekenschap afgelegd van zijn Thüringsch beheer. Zijn rede bestond ech ter voor het grootste deel in een aanval op Hindenburg. Hij herinnerde er aan, dat de nationale oppositie reeds den 29en Maart op de bij eenkomst van Neurenberg van rijks-presi dent Hindenburg had geëischt zich van zijn adviseurs los te maken, indien hij de ophef fing van de laatste noodverordening niet zou kunnen doorzetten. Sindsdien, aldus Frick, is weer een geheele tijd verloopen en dage lijks wordt de noodverordening aangewend tegen de nationale oppositie. Hij meent, dat het nu tijd wordt er ern stig over te denken om den heer Hinden burg beleefd maar duidelijk te kennen te geven, dat hij moet heengaan, daar hij niet meer het vertrouwen van zijn kiezers heeft. Ten slotte is de heer Hindenburg niet ge kozen door de heeren Bruning, Severing c.s., maar door de millioenen Duitschers, constateerde Frick, die thans tot de na tionale oppositie behooren. In verband met het verstrijken der 22ste wetgevende periode is Tsaar Boris aanwezig geweest bij een plechtige zitting van het Parlement. In een toespraak gaf Tsaar Boris uitdruk king aan zijn vreugde, dat de kamer den door de kieswet voorgeschreven termijn is aangebleven, hetgeen, aldus den Tsaar, een teeken is van de volkomen consolidatie en normaliseering van het politieke en par lementaire leven. In het bizonder wees Tsaar Boris op de economische moeilijkheden, waarmede Bulgarije te kampen heeft. De koning, die thans voor de eerste maal van zijn gemalin vergezeld in het Parlement verschenen is, werd enthousiast toegejuicht. Scherpe critiek. De diplomatieke medewerker van den „Observer" schrijft, dart het Europeesche vlootverdrag dood moet worden geacht, ook al worden de onderhandelingen van de des kundigen nog voortgezet. Het is bijna on mogelijk dit feit nog langer te verbergen. De Fransche delegatie heeft de bespreking van alle belangrijke punten onmogelijk ge maakt. IN THÜRINGEN Thans hebben de regeeringspartijen in Thüringen besloten, voor dr. Frick geen an deren minister aan te wijzen. De ressorten binnenlandsche zaken en onderwijs worden thans waargenomen door de ministers Baum en Kastner behoroende resp. tot de Landvolkpartij en de economische partij. De nieuwe regeering zal gevormd wor den door twee ministers, Baum en Kastner, benevens vijf staatsraden, van wie er twee behooren tot de D. Volkspartij, twee tot de Landvolkpartij en een tot de Economische partij. Woensdag komt de Landdag bijeen voor de definitieve verkiezing. De soc.-dem. zul len zich van stemming onthouden. Men acht het zeker, dat de soc. de afdoening van de begrooting door deze regeering niet zullen bemoeilijken. Geen buit gevonden Zaterdag heeft een roofoverval plaats ge had op de villa van den directeur van een juwelierszaak te Frankfort aan de Main. Drie onbekende mannen verschaften zich toegang tot de villa, knevelden een huis bediende en drongen vervolgens door tot de eerste verdieping, waar zich de bewoonster bevond. Ook zij werd gebonden en met de revol ver bedreigd. De roovers, wien het om geld te doen was geweest, vonden slechts enkele sieraden, welke zij medenamen. Zij zijn gevlucht met een in de omgeving wachtenden auto. Bandieten hebben het Chineesche passa giersschip Tungki aa de monnding der Si- kiang in de lucht doen vliegen, omdat zij woedend waren, dat de eigenaar van het schip geweigerd had, hun een „protectie- loon" uit te keeren, waarom zij een tijdbom aan boord hadden geplaatst. Het lot van bemanning en passagiers, in totaal veertig personen is onbekend. Het schip was op weg van Kongmoon naar Kan ton. Een kwart miUioen kronen schade Zaterdagavond brak, tijdens de voorstel ling, brand uit in den „Palastkino" te Prossnitz. DINSDAG 21 APRIL 1931 HUIZEN, 1875 M. 8.00—8.00 K. R. O. 8.00—12.00 N.C.R.V. 8.00—9.15 Gramo- foonplaten 10.00—11.30 Gramofoonplaten 11.3012.00 Godsd. Halfuurtje Pastoor Perquin 12.0012.15 Politieberichten 12.151.45 Concert K. R. O.-trio o. 1. v. P. Lustenhouwer 1.452.00 Gramofoonpla ten 2.003.00 Vrouwenuurtje 4.00— 6.00 Gramofoonplaten 6.006.30 Pater A. W. ter Maat, O.P.: „Melaatschenverzorging in den tegenwoordigen tijd" 6.306.45 Verbondskwartiertje 6.457.15 Schriftver beteringscursus 7.157.45 Programma Staf Bruggen 7.458.00 Politieberichten 8.008.15 Gramofoonplaten 8.15 Reqmem van Verdi. Uitgevoerd door de Kon. Chr. Oratorium-vereeniging. M.m.v. Concertge bouw-orkest. Solisten Jo Vincent (sopraan), S. Luger (alt), L. van Tulder (tenor), W. Ravelli (bas). Dirigent: H. Cuijpers. In de pauze Causerie door dr. ir. H. G. van Beu- sekom. Na afloop Vaz Dias en Gramofoon platen. HILVERSUM, 298 M. Uitsl. A. V. R. O.- uitzending 8.009.50 Gramofoonplaten 10.00—10.15 Morgenwijding 10.3012.00 Concert A. V. R. O.-kwartet o. L v. D. Groeneveld 12.00—1.00 Gramofoonplaten 1.001.30 Orgelconcert Pierre Palla m. rtu v. Bob Scholten (zang) 1.302.00 Gra mofoonplaten 2.30—3.00 Kamermuziek Hollandsch strijkkwartet 3.004.00 Knip cursus Mevr. De Leeuw-Van Rees 4.00— 4.30 Piano-studiemuziek Egb. Veen en L. Schmidt 4.305.00 Radio-Kinderkoor zang o. 1. v. J. v. Hamel 5.005.30 Mevr. M. C. C. Wilson-Adema leest uit „Zeelands Volksleven in de lente" van J. Vermeer 5.306.30 Concert. Kovacs Lajos en orkest 6.307.00 Spaansche liederen van T. v. d. Sluys. B. Renden (piano) 7.007.30 En gelsche les 7.308.15 Herman Rutteis spreekt over Bach 8.158.35 IntervieuW met den Vorst van Geleen (Mr. Leufkens) 8.359.40 Concert versterkt Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. DAVENTRY, 1554.4 M. 9.35 Morgenwijding 10.05 Lezing 11120 Orgelspel door E. O. Henry 12.20 Orkestconcert 1.15 Tele visie 1.25 Gramofoonplaten 3.20 Con cert M. Macgibbon (viool), F. Jackson (pia no) 3.50 Orkestconcert 4.35 Kinder uurtje 5.20 Lezing 5.35 Berichten 6.00 Orgelspel door dr. G. Thalben Ball 6.20 Lezing 6.45 Lezing 7.05 Concert Kwintet. S. Sideli (bariton), G. Valle (so praan) 8.20 Berichten 8.35 Berichten 8.40 Lezing 9.00 „River Side Lights". Hoorspel van E. Longstaffe 10.00 Dans muziek 10.2011.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508ü M.S 4.20 Orkestconcert 6.05 Gramofoonpla ten 7.20 uur Orkest en solisten 338.2 M.: 4.20 Orkestconcert 6.05 Gramo foonplaten 7.20 Concert, declamatie en toespraken. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20 Gramo foonplaten 9.35—10.35 Gramofoonplaten 10.55 Gramofoonplaten 11.30 Gramofoon platen 12.251.50 Orkestconcert 4.20 —5.20 Vesperconcert 7.20 Volksconcert en solist. PARIJS (RADIO-PARIS) 1725 1ML 7.05 Gramofoonplaten 11,50 Gramofoonplaten 12.25 Gramofoonplaten 6.20 Gramo foonplaten 7.20 Radio-tooneel 8.05 Kamermuziek 8.50 Kamermuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Or kestconcert en soliste 7.20—7.50 Kamer muziek. Solist 7.50—9.35 Tooneel 950 —10.20 Mandoline-concert 10.20—11.50 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. 5.0511.50 Voordrach ten 11.5012.15 Gramofoonplaten 12.15 —1.20 Berichten 1.20—2.20 Gramofoon platen 2.203.50 Lezingen 3.50 Con cert 4.507.20 Lezingen 7.20 Dans muziek 9.20 Lezing en Berichten Daar na tot 11.20 Concert. In korten tyd drongen de vlammen de zaai binnen, waarin zich 400 personen be vonden. Er onstond een paniek, waardoor vele personen in het gedrang gekwetst wer den. De operateur Schwab verbrandde. De schade wordt geschat op een kwart millioen kronen. De Zomertijd is in Engeland of ficieel ingegaan Zondagochtend 2 uur. Door het bezwijken der dijken van het Ourcq-kanaal, dat Seine en Marne verbindt, over een afstand van 150 meter, staan verscheiden plaatsen onder water. D6 meeste huizen in deze plaatsen moesten ont ruimd worden. Aangezien de nationaal -socialis ten te Kaiserslautem er niet in geslaagd zijn, het vereischte tweederde aantal stem men voor hun volksstemming tot ontbin ding van den gemeenteraad te veroveren, zal deze dus bijeen blijven. Humoristische Avonturen-roman 6. „Ik begrijp, waar U heen wilt. Wat U be doelt is „Wat ik bedoel is, dat het een massa men- schen hier in de buurt verbazend goed zou doen, als ze eens met een nachttrein in sneeuwden of eens een brand konden mee maken, waarbij zij uit een raam van vier hoog zouden gered worden. Ik moet beken nen, dat dit jouw idee is, maar toegepast op een andere volksklasse." John James schraapte met zijn keel en maakte zich gereed om ook iets te zeggen. ,,'t Is niet precies mijn idee." begon hij, „maar zooals ik reeds heb gezegd, ben ik van meening „Jawel, jawel, je voordracht bewijst, dat je het geheel met mij eens bent in het waarne men en beseffen van de groote behoefte, die er voor eentonige levens bestaat aan on verwachte, romantische afwisseling en op winding. Neem b.v. Wellaby eens." „Neem wien, zegt U?" „Neem mijn vriend Wellaby, die zich over niets anders te bekommeren heeft dan over zijn leven en zijn antiquiteiten, waarvan de helft rommel is, welke expres voor verza melaars wordt gefabriceerd. Wat die man eigenlijk uitvoert, als hy geen leverpillen inneemt of over een of anderen antiquitei tencatalogus gebogen zit, dat weet ik waar achtig niet. Het zou voor Wellaby van on berekenbaar nut zijn, als er bij hem eens werd ingebroken en de helft van zijn anti quiteiten gestolen werd." „Ik kan niet inzien, in welk opzicht een inbraak iemand van nut kan zijn," zei Benstone op eenigszins geprikkelden toon. „Dat komt, omdat je den man niet kent; maar ik geef je de verzekering, als er van nacht bij hem werd ingebroken, dan zou hij een heel ander mensch worden. Hij zou dan voor de rest van zijn leven iets nieuws hebben om over te praten. Er zouden ge noeg andere menschen uit onze kleine be perkte omgeving zijn, die jaloersch op Wel laby zouden zijn, omdat zij zelf nu niets kunnen verhalen over een inbraak op eigen erf. Maar veronderstel eens, dat er iets dergelijks bij hen gebeurde, wat zou dat een wederzijdsch gepraat geven en mijlenlange verhalen ten gevolge hebben en wat zou daar een nieuwe welwillendheid, vriend schap en conversatie door ontstaan." John James beet op zijn lip, hij voelde, dat er met hem gespot werd en dat Theo- philus op alles wat over zijn voordracht in de krant stond, zijdelingsche steken gaf. Indien hij zich het afscheidsteeken van Nancy niet geregeld voor den geest had gehouden, zou hij uit zijn humeur geraakt zijn. Terwille van de belangen van Nancv echter, gevoelde hij zich verplicht alles te doen om een twist met den ouden heer te vermijden, en daarom oordeelde hij het maar het beste om het als een grap op te nemen. „Daar heeft u gelijk in," zei hij met een gedwongen lach, „maar opwinding en avontuur kan men zoo maar niet willekeu rig tot werkelijkheid maken." „Zeer zeker kan dat, en ik ben vast van plan om de proef bij Wellaby te nemen. Wat ik je voorstel, is niets anders, dan dat wij vannacht een imitatie-inbraak bij hem doen." „Neen, neen!" „Ja, ja!" Met een plotselingen, krampachtigen ruk sprong John James verschrikt een eind ach teruit. ,,'t Is niet mogelijk, dat het u ernst is," riep hij uit, „beste oom, inbreken is een zware misdaad." „Sapperloot, wat denk je van me? Ik be doel niet, dat wij het zoover zullen door voeren, om werkelijk iets by hem te stelen. Ik wil dien goeden vriend alleen maar den, indruk geven, dat er een dief in zijn huis. is geweest." Tot dusverre was hei, of de geheele om geving in diepe rust lag; nu echter werd de stilte door het stootende gesnor van een motorfiets verbroken; het geluid werd al lengs sterker, tot de machine opeens als een wervelwind voorbij vloog en de twee wan delaars, voor een oogenblik verblind door het sterke licht van de lamp, achter zich liet. „Sedert ik je voordracht heb gelezen, is dit plan niet uit mijn gedachten geweest," grinnikte oom Chipperton. „Ik zou het den vorigen nacht al gedaan hebben, maar ik heb zeker een beetje te veel leven gemaakt, waardoor Nancy wakker is geworden; en toen ik dat bemerkte, oordeelde ik het beter om het niet te doen en te wachten, tot zij vertrokken was." Eenige oogenblikken liep het tweetal zwijgend verder. Dat was dus de verklaring van het slaap- wandelaarsgeval. Benstone kwam tot de conclusie, dat dit als een symptoom van seniele aftakeling moest worden beschouwd. Theophilus was oud genoeg om zich den tijd te herinneren, dat ongepaste aardigheden een erkend tijdverdrijf waren voor de jeugd; en het leed geen twijfel, dat hij, bij het intreden der periode van kindschheid. zich een of ander excentriek persoon uit zijn jeugd herinnerde, en daardoor den lust in zich voelde ontwaken om door deze of gene onzinnige onderneming iemand een poets te bakken, zooals dat in de vorige eeuw ook wel door heksen en waarzegsters in praktijk werd gebracht. „O, neen, 't is heelemaal mijn bedoeling niet om iets weg te nemen," grinnikte Theo philus opnieuw. Benstone voelde zich door deze hernieuwde verklaring zeer verlicht. De uitvoering van het plan zou zich dus niet verder uitstrek ken dan tot het gooien van een handvol kiezelsteentjes tegen het slaapkamerraam, gevolgd door een of andere komische vraag, b.v. „Hallo, Wellaby, je verwacht toch geen inbrekers, hè?" „Werkelijk, oom, ik zou de grap uit mijn hoofd zetten. Uw vriend zou het wel eens verkeerd op kunnen nemen," zei Benstone. „Verkeerd opnemen! Weineen, juist het tegenovergestelde. Hier is het, Berrycroft, het. buitentje van Wellaby." Er was slechts een sprankje van opwin ding' merkbaar, toen Theophilus dit zei; zoo iets als men zou kunnen waarnemen bij een jongen, die op 't punt staat bij iemand een zevenklapper in de brievenbus te stoppen. Zij waren nu bij een buitenhek gekomen, dat diende om naar den achtertuin te gaan. Een oogenblik bleef hij stilstaan om te luisteren; doch geen geluid stoorde de nach telijke stilte, dan alleen heel in de verte het gekras van een uil. „Ik had hem meer moeten toegeven," dacht Benstone. „Ik kan mij wel schuil houden, want ik vind het niet noodig, dat men ziet, hoeveel grappenmakers aan dit spelletje hebben meegedaan." Theophilus ging door 'n zijhekje den tuin in en liep gëruischloos de laan op.» „Indien uw vriend getrouwd is, vindt u het dan niet bedenkelijk, dat zijn vrouw vreeselijk zal schrikken?" vroeg Benstone op gedempten toon. „Zij is niet thuis, ergens uit logeeren." Zij sloegen nu een hoek om en bleven toen weer even stilstaan. Op ongeveer der' tig meter afstand kon men in de duisternis den omtrek van een groot huis onderschei' den. De afwezigheid van ook maar hot minste lichtstraaltje bewees, dat de fatnüi® zich ter ruste begeven had. „Wellaby is van jouw systeem: om tien uur naar bed." „Als hij maar geen revolver heeft," op' perde Benstone, „anders zou het wel eens kunnen gebeuren, dat hij ging schieten, voor hij wist, dat u het is." „Al had hy de beste revolver van de We' reld, dan zou hij nog geen schuurdeur raken. Zijn huisknecht, Robert waarschijn' lijk wel, want die z'n vader was jachtopzie' ner. Wacht jij nu even hier, dan ga ik. be terrein verkennen." John James was maar al te bereid aan dit verzoek te voldoen en stelde zich io de schaduw van eenige groote heesters ver' dekt op. Hij had zich voorgenomen hier blijven staan, terwijl zijn oom met de kie' zeisteentjes op het slaapkamerraam z0' mikken en daarna een of anderen geestig0® uitroep tot zijn vriend richten. Hij vond lie. geheel onnoodig, om een werkzaam aand° in de zaak te nemen, of zelfs maar gesde te worden. 'Wordt vervi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 12