f3000.- f750.- f250. f 125.- f50.- f40. Prijsvraag Reclame-biljet „MITTOVOS" dit nummer bestaat uit drie bladen MAANDAG 20 APRIL 1931 VERKIEZINGS-ALARM EEN LEERZAAM RAPPORT Siberische boter Staking der krantendrukkers in Belgie De Staatsgreep in Spanje Denkt om de VERGADERING Th. G. C. H00Y en Mr. J. B. BOMANS Landdagverkiezingen in Opper-Oostenrijk Haarlcml0'250(131 Telegrafisch Weerbericht VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17746 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAR VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Onze plicht Woensdag stemmen OP LIJST ZES Mr. BOMANS, candidaat, Die daar nummer één op staat. Nieuwe dumping vanuit Rusland 2600 typografen bij het conflict betrokken Winkelsluitingswet Een onderhoud met den Spaanschen gezant der R.K. KIESVEREENIGING morgenavond om &A uur in het gebouw St. Bavo Sprekers de Heeren Noodlanding in sneeuwstorm In de modder gestikt Dienstbode doodelijk gewond aan den weg gevonden Fransch marine-luchtschip afgedreven Tarwewet Het proces tegen Kürten Winst voor de Chr.-Socialen Él VOORNAAMSTE cPflEUWS Muziek van de „VARA" Nachtelijke overval te Diemen BUREAUX NASSAU LA AN 49 Telefoon No. 13866 (drle Itfnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENT I EN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ,ct-, by vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle a bonne's op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden e*en ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringem Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide ooger bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger Hoe zullen onze Roomsche kiezers en 'ezeresSen overmorgen hun stem uit ingen? Natuurïijk op de Roomsche lijst. Onze menschen zijn Goddank! j'6 Principieel dan dat wij zouden be hoeven te vreezen, dat zij hun stem- Micht anders zouden vervullen dan door Versterking van lijst 6. Zy weten, dat ook in het Provinciaal Bestuur groote cultureele en principi- eele zaken aan de orde komen. Overmorgen valt de beslissing, of onze Provincies al dan niet in christelijken Beest bestuurd zullen worden. Pater Borromaeus de Greeve O.F.M. doemde den stemdag eens „een oor deelsdag, waarop niet God oordeelt over de menschen, maar de menschen over "Un Heer en God". Zoo is het inderdaad. Deze gedachte deed Z. H. Exc. Mgr. D. J. Aengenent op den Maastricht sen Katholiekendag zeggen: „Wat is dan die hooge en ideale be- teekenis van de politiek? Niets min der dan dit, dat'het Koningschap van Jezus Christus in het staatkundige le ven tot werkelijkheid worde gebracht". Overmorgen gaat het dus om niet Sider dan om de vraag: vóór of tegen Christus! Met dit voor oogen gaan wij vol ver bouwen den stemdag tegemoet. Ieder, die niet Katholiek-in-naam, Sar Katholiek-van-de-daad is, kent plicht. Voor dezen bestaat er maar één lijst: LIJST ZES Maakt hij het hokje voor den naam Van den eersten candidaat der katho de lijst rood, dan weet hij, zijn plicht Aaar behooren vervuld te hebben en ge mzen te hebben vóór den Christus! zoek naar middelen tot verbetering van de onderwijsresultaten In een vorige beschouwing hebben we a&hgestipt, aan welke kwalen volgens berichtgevers van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del ons lager onderwijs lijdt. Logisch is, dat aan dezelfde kritici °ók gevraagd werd: hoe stelt u zich dan eeh volkomen gezond onderwijs voor? M-a.w. welke eischen meent u te mogen sblien aan personen, die niet meer dan ^gemeen vormend lager onderwijs heb- ^eh genoten? Ziehier een samenvatting van de ant woorden: Ih het algemeen kan gezegd worden, qat van leerlingen der lagere scholen verlangd wordt behoorlijk te kunnen ®z®n met begrip van het gelezene (ook •Snis van de in couranten enz. voor- buiende vreemde woorden, die hier min meer zijn ingeburgerd): voorts be hoorlijke kennis van de Nederlandsche a&l; in staat te zijn hun gedachten Widelyk onder woorden te brengen; Svoudlge sollicitatie-briefjes te schrij- Veh zonder storende taalfouten enz. Accuraat rekenen (de 4 hoofdbewer- 'hgen met geheele getallen en eenvou dige 10-deelige breuken), waarby ver- Sillende ook wijzen op het belang van Vlug uit het hoofd kunnen rekenen en de geschiktheid voor het praktische Senwerk, dat in het dagelijksche leven v°orkomt. (Daar hebben de leerlingen Ser aan, dan aan het kennen van ^gewikkelde beredeneersommen, zooals antwoord opmerkt). Alle verlangen voorts ook net, dui- e'ijk handschrift. ^an de verdere eischen die gesteld borden, kunnen genoemd worden eenige v°oral praktische) kennis van aard- bkskunde: algemeene beginsele^ van e aardrykskunde van Nederland, Ne- arlandsch-Indië en Europa, namen en Bging van de voornaamste Nederland- Se gemeenten en eenig inzicht in de bonomische beteekenis der verschil lede streken van ons land. Op de °°gte zyn van het gebruik van spoor ed tramboekjes en dergelijke meer. Wat geschiedenis betreft achten som mige van belang kennis van de hoofd- Uftten der vaderlandsche en algemeene bschledenis sinds de Fransche revolu- vooral niet alleen leeren van jaar- Mlen, maar begrip bijbrengen van de ^wikkeling der toestanden. ®hkele antwoorden verlangen ook nog bige kennis van staatsinrichting: wat Serneene ontwikkeling; elementair be- van techniek; eenig idee van boek- l<Wding; kunnen invullen van postwis- giro-biljetten en dergeiyke; be kendheid met gevaren van electriciteit; verkeersregelen en gedrag op straat; gezondhtidsgevarer enz. Dit is nu een leerplan, opgesteld door mannen van het praktische zakenleven, dat echter in weinig of niets afwykt van wat de vakmenschen, i.e. de onder- wyzers, volgens hun officieele leerplan nen willen bereiken. Algeheele wijziging van die leerplannen zal dus, ook naar de meening der praktyk-menschen, ons sukkelend onderwijs iJet gezond kun nen maken. Maar welke middelen moet men dan wel daartoe aanwenden? Dat is de car- dinale vraag, de sluitsteen van deze ge heele enquête. "y Is begrijpeiyk, dat de antwoorden op deze vraag niet maar in een paar woorden zyn samen te vatten, dat de een als universeel geneesmiddel aan- prijst, wat een ander vergif acht. Er zyn echter wel enkele punten, waaromheen de vele antwoorden kun nen gegroepeerd worden. Daar is allereerst de verlenging van den leertyd. Hiervoor spreken zich uit 12 antwoorden, ter vijl nog 2 andere een verlenging wel gunstig, maar niet vol strekt noodzakeiyk noemen. Weinig ver wachting van verlenging hebben 4 ant woorden, terwyi er tegen zich 5 uit spreken. Hieronder is om. een groote fabriek, die verklaart zeer tegen het zevende leerjaar te zyn, omdat de jon gens anders te laat op de fabrieksschool en in het praktische wérk komen. Kan de middelbare school zich op het oogen- blik niet aanpassen by een 6-jarige la gere school, dan moet zy haar aan- vangs-eischen maar wat lager stellen. De uitspraken ten gunste van leertijd- verlenging toonen natuurlijk ook gra- dueele verschillen. Enkele achten uit breiding tot 8 jaar gewenscht. Een wil leerplicht tot 14 a 15 jaar, waarby. dan in de hoogste 3 klassen gelegenheid ge geven moet worden tot het leeren naar keuze der beginselen van een vak. Ook wordt bepleit een zoodanige verlenging, dat aansluiting met de Arbeidswet ver kregen wordt. Belangrijk is, wat opgemerkt wordt over de z.g. differentiatie naar de be stemming der leerlingen. Hoewel ook hier niet alle antwoorden eenstemmig luiden, heeft de commissie toch een bepaalde conclusie willen trekken, zy betoogt, dat de eischen, die gesteld wor den aan leerlingen, die na de lagere school verder geen algemeen vormend onderwys zullen genieten, geheel an dere zyn dan die, welke de middelbare en voorbereidend hoogere school aan haar leerlingen moet stellen. Het is dan ook volstrekt onmogeiyk door een niet- gedifferentieerde lagere school aan deze beide, zoo verschillende eischen te doen beantwoorden. De commissie is tot de slotsom gekomen, dat het lager onder wys voor alle kinderen in de eerste plaats moet omvatten een 4-jarige al gemeene grond-school. Daarna moet gesplitst worden naar gelang de kinde ren voor middelbaar, dan wel voor lager eind-onderwys bestemd zyn, waarby natuurlijk zooveel mogelijk de gelegen heid open gelaten moet worden, dat kin deren, waarvan eerst later blijkt, dat zy ook voor het volgen van middelbaar onderwys in aanmerking komen, daar toe alsnog toelating kunnen krijgen. In verband hiermede wordt aanbevo len het Haagsche stelsel, indertyd uit gewerkt door de commissie-Verdenius. Overigens worden nog vele wenschen geuit betreffende wijziging van het leer plan, opleiding voor onderwijzers, toe zicht op het onderwys enz. Hoogst interessant is de uiteenzetting welke wordt gegeven over het systeem van school-organisatie; door den heer Visser aan zyn inrichting te Oosterbeek toegepast. Bespreking hiervan gaat ech ter uit boven het bestek van een dag blad-artikel en hoort meer in de vak pers thuis. Bovenstaande beschouwingen zijn uiteraard zeer onvolledig. Wij hebben by voorbeeld slechts één onderdeel, het lager onderwys, wat meer in by zonder heden behandeld en moesten de andere niet minder belangrijke punten als: onderwys na de lagere school, het U. L. O. en het middelbaar onderwys geheel laten rusten. Een gedétailleerde en kritische be spreking van dit rapport zal ongetwij feld door autoriteiten en onderwys- menschen plaats vinden. Gaarne willen wy hopen, dat een der gelijke bespreking vrucht moge dragen! Ons doel was slechts de aandacht te vestigen op deze leerzame brochure, de aandacht óók van hen, die, staande bui ten het eigenlijke onderwys, toch belang stellen in de zaken van school en opvoe ding. Dat dit niet in de laatste plaats de ouders van schoolgaande kinderen zijn, behoeft geen betoog! Naar wij door middel van relaties uit Riga vernemen, is de Russische Sovjet van plan, in den loop van dezen zomer, op groote schaal, Siberische boter op de wereldmarkt te brengen. Naast boter uit Australië en Denemarken, zullen onze boter-producenten dus nog te vens de concurrentie met boter uit Siberië te doorstaan krijgen. Een weinig hoopvol vooruitzicht! Intusschen blijkt weer opnieuw, hoe Sov jet-Rusland zijn economische plannen door voert. We hebben nu reeds Russisch graan, Rus sisch hout en Russische benzine en dank zij de laksheid van regeeringen en het egoïsme der groothandelaren, zijn we allen bezig het Russische vijfjarenplan te doen slagen, er niet aan denkende, wat daarvan voor ons eenmaal de noodlottige gevolgen zullen zijn. Gisteravond zou op alle drukkerijen te Brussel het werk door de letterzetters wor den neergelegd. Tot de laatste oogenblikken waren besprekingen gevoerd om de staking te voorkomen. De arbeiders houden echter vast aan al hun eischen, zoodat overeenstemming niet te verkrijgen viel. Bij het conflict zyn 2.600 typografen be trokken. De Brusselsche kranten hebben intusschen aangekondigd, ondanks de staking toch te zullen uitkomen. Het voornemen schijnt te zijn, de copy, die op de redactie op de schrijfmachine getikt wordt, te laten cli- cheeren. Daar de clichëurs en de drukkers aan den arbeid blijven, zou op deze wijze het uit komen van de bladen gewaarborgd blijven. Op I Juli a.s. in werking. Volgens het „Hbld." is binnenkort een Kon. Besluit te verwachten, waarin zal worden bekend gemaakt, dat dB Rijkswinkelsluitings wet op 1 Juli a.s. in werking zal treden. Gisteren hadden wij een onderhoud met den Spaanschen Gezant te Den Haag, Graaf de Pradère, die juist van een reis naar Spanje is teruggekeerd, waar hij particulie re aangelegenheden had te regelen. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, heeft de ge zant aan de nieuwe regeering ontheffing gevraagd uit zijn functie, welke hem is ver leend met ingang van den dag van aan komst van zijn opvolger. Graaf de Pradère ontving ons in zijn woning aan het Swee- linckplein. De eerste vraag, die wij hem stelden, was, of hii te Madrid was tijdens de pro clamatie der revolutie en welke indrukken hij daarbij heeft opgedaan? Ik was te Madrid vertelde de gezant, voor particuliere aangelegenheden en ik was er toevallig juist tijdens de gemeente raadsverkiezingen, die op Zondag 12 dezer gehouden werden, 's Avonds dineerde ik in een restaurant en alles was toen nog vol maakt rustig. Zoo rustig als hier en de heer de Pradère wees naar buiten, waar het stille Sweelinckplein inderdaad een toonbeeld van Zondagochtendrust was. Maar nog geen uur later toen de uitslagen bekend waren geworden, was met één slag het geheele tooneel veranderd. De straten stroomden stampvol, een enorme menigte was op de been, schreeuwend en zingend. Er was een geweldig enthousiasme en een uitbundige vreugde. Maar ongeregeldheden gebeurden er niet. Er viel geen schot, er be hoefden geen arrestaties te worden gedaan, er werd niemand gemolesteerd. Het was een zeer merkwaardige revolutie Het feest duur de den heelen verderen avond, den nacht en de volgende dagen voort en volgens de bladen is het tot nu toe rustig gebleven, op enkele opstootjes hier en daar na, die niet van groote beteekenis zijn. Hebt u den Koning of een lid van de ko ninklijke familie gesproken? Neen. Zooals ik zei, was ik voor parti culiere zaken te Madrid en ik moest spoe dig weer naar Den Haag terug. Bovendien moest ik nog voor mijn terugkeer naar den Haag elders zijn. Op den terugweg naar Holland kwam ik in Parijs aan drie uur voor de aankomst van den koning en toen heb ik getracht hem te ontmoeten. Het is mij niet gelukt. Ik was op het perron van het Gare de Lyon, waar zijn trein arriveerde, maar het was onmogelijk den koning te nade ren. Nooit heb ik zooiets gezien. Het sta tion was stampvol menschen, die dicht opeengepakt stonden, zoodat men geen voet kon verzetten. En er was een enthousiasme, een geroep van „leve de Koning!", dat wer kelijk verrassend was. Dat was niet alleen zoo in het station, maar langs den geheelen weg naar het hotel, waar de koning zijn intrek nam, en dat was een afstand van niet minder dan 5 K.M. Het is mij zelfs niet gelukt het hotel te bereiken. Was men op den staatsgreep voorbe reid? Naar mijn meening in het minst niet, zoowel voor de royalisten als voor de repu blikeinen was de uitsiag der verkiezingen'n verrassing. Hoe is de houding der royalisten ge weest? De royalisten hebben van den aanvang af een afwachtende houding aangenomen en dat doen zy ook thans nog, evenals de koning zelf. Na de gemeenteraadsverkiezin gen moeten eerst de provinciale en daarna de Kamerverkiezingen plaats hebben. Ver moedelijk zullen de provinciale niet gehou den worden, maar zyn binnen twee weken de Kamerverkiezingen te verwachten, en men wacht op den uitsiag daarvan. Dat is hetgeen de hertog de Miranda te Parijs in een gesprek heeft medegedeeld en het is ook geheel mijn meening. Meent u, dat de nieuwe regeering in staat zal zyn zich te handhaven en de een heid in het Rijk te bewaren? Ik geloof dat zij sterk genoeg is om den toestand te beheerschen en ik hoop, dat het haar gelukt de rust te verzekeren. Men kan dienaangaande natuurlijk niets met zeker heid zeggen. De republiek is pas slechts eenige dagen oud en steunt op republikei nen, socialisten en communisten. Dat is in zekeren zin een „salade" en men moet afwachten of de toestand duurzaam zal zyn. Indien er eenig gevaar zou dreigen, zou het, naar mijn meening, van de zyde der com munisten komen. Weliswaar houden zy zich eenigszins op den achtergrond, maar de organisatie der Derde Internationale Is sterk en beschikt over zeer veel geld. En Rusland heeft er belang bij ook in het zuiden van Europa vasten voet te krygen. Weet u al wie uw opvolger zal zijn? In het geheel niet. Men heeft my ge vraagd op mijn post te blyven tot myn op volger zal zijn gekomen, maar ik weet ab soluut niet, wie dit zal zyn. Alleen de nieu we gezanten te Berlijn en te Londen zyn bekend, verder nog geen enkele. Wanneer myn opvolger zal komen, weet ik evenmin. En keert u dan naar Spanje terug? Niet onmiddellijk. Ik ga eerst op reis naar Parys en naar Rome, om mijn vrien den daar te bezoeken en na den zomer wanneer het, zooals u weet, te Madrid te warm is omstreeks September zal ik ver moedelijk naar Spanje terugkeeren. Mijn plannen dienaangaande zijn nog niet de finitief. Twee lichtgewonden 0 Een Duitsch vliegtuig, dat den geregelden dienst onderhoudt tusschen Marseille en Genève, is boven de Jura in een hevigen sneeuwstorm geraakt. Aangezien het niet de luchthaven van Genève kon bereiken, heeft de bestuurder in de Fransche Jura een noodlanding ge maakt, waarby de machine wegens het slechte landingsterrein beschadigd werd. Van de zes inzittenden bekwamen twee lichte verwondingen, terwyl de overigen on gedeerd bleven! I Zaterdagmiddag is de 19-jarige jongen A. Z„ Hoogstraat te Utrecht, op droeve wyze om het leven gekomen. De jongen, een zenuwly- der, was in den polder van Maartensdijk juist in een sprong om over de sloot te komen, toen hy door een toeval werd getrof fen. Hij kwam in het water terecht, zakte in de modder en is daarin gestikt. Toen voorbygangers hem bemerkten en op het droge brachten, waren de levensgeesten reeds geweken. Het droeve gebeuren wekte groote deelneming. In deerniswekkenden toestand werd te Doom een Duitsche dienstbode naby den Molenweg gevonden. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen, bleken de levensgeesten reeds geweken te zyn. Of hier aan een onge luk moet worden gedacht is nog niet be kend. Zaterdag is op het marinestation Roche- fort een klein luchtschip losgeslagen van den ankerpaal. Het luchtschip dreef af. Aange zien het de bemanning niet gelukt is de motoren op gang te krygen, manoeuvreerde de zich aan boord bevindende officier zoo danig, dat hij het luchtschip tot op onge veer 30 Meter boven den grond kon brengen, waarna hy een lange lijn liet uitwerpen, welke door eenige boeren, die zich in de om geving bevonden, aan een boom werd beves tigd. Het luchtschip is niet beschadigd. Vandaag is het de zevende dag van het proces tegen den moordenaar Kürten. Er zyn voor heden ongeveer 50 getuigen gedagvaard, voor een deel slachtoffers, groo- tendeels echter personen, die inlichtingen zullen verstrekken over den persoon van Kürten. Er zyn onder anderen 3 broers en één zuster van Kürten by. By het begin van de zitting deed de directeur van het landsgerecht, Hertel, die het vooronderzoek had geleid, eenige mede- deelingen over de bekentenissen van Kür ten. Hy verklaarde dat Kürten lichameiyk en geestelyk gezond is. Het vooronderzoek had uitgemaakt, dat Kürten's bekentenissen aan de politie grootendeels juist waren geweest. Datum van inwerkingtreding. Naar de „Msb." verneemt, zal de inwer kingtreding van de nieuwe Tarwewet wor den bepaald op 15 Mei a.s. In Opper-Oostenrijk hebben landdagver kiezingen plaats gehad, die in zooverre een verrassing werden, dat de Christeüjk-socia- len een aanzienlijke winst boeken, terwijl het Heimatblok meer dan de helft van zyn stemmen verloor. De nationaal-socialisten gingen in stemmental met een 3 pet. vooruit, hetgeen echter nog niet voldoende was voor een „Grundmandat". Volgens de voorloopige berekeningen zal de nieuwe landdag er als volgt uitzien: 28 Chr.-soc., 14 soc.-dem. en 6 leden van het Econ. blok. Gisteren heeft door de jury de beoordee- Ung plaats gehad van de ontwerpen, Ingeko men op de prijsvraag, uitgeschreven door de Pers- en Propaganda- commissie voor de in October a.s. in Haar lem te houden Missie tentoonstelling „Mit- tovos". De prijsvraag is een mooi succes geworden het eerste succes van de „Mittovos" niet minder dan 28 ontwerpen waren in gekomen, die voor het doel in de groote zdal van 't St. Bavo-gebouw waren opgehangen, waar voor de jury leden gelegenheid be stond, de biljetten ook te beoordeelen op een afstand. Een teekening toch kan, als zoodanig, mooi, zelfs buitenge woon mooi zyn, zonder nog geschikt te zijn als reclame-biljet, om dat het op 'n afstand niet voldoende spreekt. En dergelyke biljetten waren er ook onder deze achtentwintig. Na langdurige be raadslaging vielen al lengs een aantal bil jetten, als om een-of- andere reden niet in aanmerking komend af, zoodat ten slotte een vyftal overbleven, waarover gestemd werd. Het waren de inzendingen onder de .motto's „Laus tibi Domine". „Het Teeken", „Aureool", „En in dit Teeken" en „Gaat". Zeker zou ook het biljet onder het motto „In hoe signo vinces" (er waren twee in zenders, die hetzelfde moto gekozen hadden; bedoeld is hier de teekening in rood van een schip, waarover een gouden kruis) In aanmerking zyn gekomen, wanneer daarop CONGRESWEE* 1117 OCTOBER TENTOONSTELLING 18 2S OCT. niet de datumcyfers vergeten waren. By stemming bleek het biljet onder het motto „En in dit Teeken" negen van de veertien stemmen op zich vereenigd te heb ben, zoodat dit met den uitgeloofden prijs weid bekroond. By opening van de bijgevoegde enveloppe bleek de maker te zyn de heer Jan van Wees te Haarlem. Alle ontwerpen zullen op de „Mittovos" worden tentoongesteld. De Siberische boter op d'ï wereldmarkt. (biz. 1, 1ste blad) Bij een nachtelyken overval te Diemen werd de dader ernstig; gewond. (Kz. 1, 1ste blad) Handelaren in verdoovende middelen ge arresteerd. (blz. 2, 2de blad) De Winkelsluitingswet zal op 1 Juli a.s. in werking treden en de Tarwewet op 15 Mei. (blz. 1, 1ste blad) Groote brand te Delft. (blz. 3, 3de blad) By de Landdagverkiezingen In Opper- Oostenrijk hebben de Christelyk-socialen winst behaald. (blz. 1, 1ste blad) Typografenstaking in Brussel. (blz. I, 1ste blad) Begrafenis der slachtoffers van de „Noord pool" te IJmuiden en Egmond aan Zee. (blz. 1, 2de blad) In Roemenië is een kabinet-Jorna gevormd. (blz. 4, 3de blad) De revolutie op de Azoren zou onderdrukt zyn. (blz. 4, 3de blad) Voorstellen van het Internationaal Arbeids bureau betreffende de bestrijding der werk loosheid. (blz. 4, 3de blad) De procureur-generaal by het Haagsche Gerechtshof heeft in hooger beroep tegen den dader van den moord in de Willebror- dusstraat te Rotterdam levenslang geëischt. (blz. 3, 2de blad) Program van het diocesaan congres inzake het dansvraagstuk te Tilburg. (blz. 3, 2de blad) Barometerstand 9 uur v.m. 760. Vooruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.36. Hoogste barometerstand 769.0 te Storno- way. Laagste barometerstand 752.7 te Calais. Verwachting: Zwakke tot matigen ooste- ïyke tot noordelijken wind. Half of zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig ver andering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bilt heden te 9.45 uur aan de posten van Delfzyl tot Hoek van Hol land: Attensie-sein neer. Verboden in een militaire cantine? Het Tweede Kamerlid de heer Ter Laan heeft den minister van Defensie de volgen de vragen gesteld: Is het waar, dat de commandant van de 2de infanterie-brigade heeft verboden, mu ziek, uitgezonden door de V.A.R.A., in de cantine ten gehoore te brengen? Zoo ja, is de minister dan bereid om te zorgen, dat alle omroepvereeniglngen gelijk behandeld worden? De dader ernstig gewond Schuldig aan den moord te Abcoude? Op den Muiderstraatweg onder de gemeen te Diemen heeft in den afgeloopen nacht 'n overval plaats gehad. Een zekere M. uit Weesp, die liefdesbetrekkingen onderhield met de dochter van een woonschuitbewoner uit Diemen, tegen welke betrekking de vader van het meisje bezwaar maakte, is in den afgeloopen nacht by die schuit aan dek ge komen om te trachten het meisje te spreken te krygen. De vader was echter wakker en begaf zich naar buiten. Toen M. den man ontdekte loste hy een schot, dat evenwe: miste. De woonschuitbewoner nam daarop 'n stuk Ijzer en gaf daarmede M. een slag op het hoofd, waarop M. nogmaals twee scnoten 'o;;te, die echter ook misten. M. was ten ge volge van den slag op het hoofd ernstig ge wond. De gemeenteveldwachter en 'n rijks veldwachter waren spoedig ter plaatse, even als dokter der Kinderen, uit Diemen, die de eerste hulp verleende. Later verscheen ook de burgemeester. M. werd onder toezicht ,van de politie naar het Burgerziekenhuis te Am sterdam vervoerd, waar hy onder bewaking blijft. Tegen M., die den nachtelyken overval ver richtte, bestaat ernstige verdenking van den moord, die het vorige najaar te Abcoude is gepleegd. De politie heeft deze zaak thans In onder zoek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1