cIdinnenlandsch Nieuws Gemengd cNieuws d& mi II Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN LUCHTVAART Liesje van Possenhofen V^.-rTYVi Vaststelling van uitslagen van stemmingen Het dansvraagstuk Tweede Kamer De kwestie YogtVerbiest RECHTSZAKEN Doodslag te Rotterdam ONDERWIJS R. K. Vereeniging van Leerkrachten bij het Landbouwhuishoudonderwijs LANDBOUW EN VEETEELT Suikerbietenuitvoer naar België Mislukte postproefvlucht EngelandAustralië Inbraak te Rotterdam Brandstichting te Den Haag? Jongen in brand Schip vastgeklemd Tusschen de machine geraakt Stakingsrelletjes te Oisterwijk Een geldkistje gestolen Oplichting Overreden en gedood Staking opgeheven Branden blusschen met koud water Roekeloos spel Door den dood verrast Boerderij afgebrand IVenken van Minister Buys de Beerenbrouck De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft de volgende circulaire aan burgemeester en wethouders der onderschei dene gemeenten gericht: Naar mij bekend is, pleegt voor het vast stellen van den uitslag eener gehouden stem ming door de stembureaux aan art. 86 der Kieswet aio.us uu.osung te worden gegeven, een bil iet heeft ge opend en den naam van den candidaat, op ü'ien een stem is uitgebracht, heeft mede gedeeld, van de uitgebrachte stem aanteeke- ning wordt gehouden op een of meer lijsten, door middel van rechtop staande streepjes, waarvan elk viertal verbonden door een dwarsstreepje z.g.n. turven) Nadat ten aan zien van elk geldig stembiljet aldus is ge handeld, pleeg- het terzijde te worden ge legd en voor het vaststellen van den uitslag der stemming niet meer te worden gebezigd, behoudens ter opsporing van gebleken ge schillen. Mijn aandacht is gevestigd op ae gioote verschillen in den tijd, waarbinnen de onderscheidene stembureaux, bij een onge veer gelijk aantal kiezers en dezelfde werk zaamheden, met de vaststelling van den uit slag gereed zijn. Dit tijdsverschil, hetwelk soms eenige uren beloopt, kan uiteraard ver band houden met de mindere of meerdere handigheid en ervaring van de leden, die net stembureau uitmaken, of wel met onvoorzie ne omstandigheden, welke op een geregeld vlot verloop der werkzaamheden een ongun- stigen invloed oefenen. Van zekere zijde echter wordt bedoeld tijdsverschil en in het algemeen de lange tijd, noodig voor 't vast stellen van den uitslag, hoofdzakelijk toege schreven aan bovenaangeduide wijze van vaststellen (uitsluitend turven). Naar mijn oordeel bestaat er evenwel geen voldoende aanleiding die wijze van vaststellen (turven) te verlaten. Wel schijnt aanbeveling te ver dienen een methode, waarbij, alvorens tot turven wordt overgegaan de stembiljetten Worden uitgelegd op stapels van gelijksoorti ge, d.w.z. voor eenzelfde partij uitgebrachte stemmen, waarna het depouillement, stapel ha stapel, plaats vindt. Als nu bij het turven de eindcijfers van de beide aanteekening houdende leden van het stembureau voor een bepaalde partij of candidaat niet kloppen, zouden niet alle lijsten opnieuw behoeven te Worden nagegaan, doch zoude volstaan kun- hen worden met een hertelling enkel en al leen van den betreffenden stapel. Bovendien zoude door het stapel na stapel depouillee- ren het veelvuldig en tijdroovend omslaan Van de vele bladzijden van de turflijsten, met het daaraan verbonden risico van de vele ver gissingen. worden vermeden. Om deze redenen schijnen reeds tegen woordig vele stembureaux, alvorens een aan vang te maken met de in art. 86 der Kieswet omschreven verrichting de biljetten uit te Zoeken en op stapels te leggen, in even zoo- Vele stapels als er partijen bjj de verkiezing .zijn betrokken. Soms ook beperken zij zien tot het uitzoeken alleen van de biljetten der Dartiien, die een groot aantal stemmen be haalden. Het komt mij voor, dat deze handelwijze, hoewel in de wet niet voorgeschreven, niette min geoorloofd is, als zijnde daarmede met in strüd. Men kan nog verder gaan, door een bepaalden stapel op zijn beurt onder te ver- öeelen in zooveel stapels als de lijst candi- daten bevat. Ik heb gemeend het bovenstaande te uwer kennis te moeten brengen, teneinde U in de gelegenheid te stellen een en ander te over wegen. Tk laat evenwel geheel aan het be leid der stembureaux over om te beslissen of eh in hoeverre hunnerzijd? aan het boven gaande eenig gevolg ware te geven; zij blij ven daarin geheel vrij en kunnen voorts re kening houden met alle bijzonderheden als: te verwachten aantal stemmen voor bepaaiae bartijen en de beschikbare ruimte voor het Uitleggen der stembiljetten. Program van het congres te Tilburg Zooals wij reeds vroeger mededeelden, zal Donderdag 14 Mei (Hemelvaartsdag) op ini tiatief der Bossche Diocesane Bonden van "Voor Eer en Deugd" te Tilburg een Dioce saan Congres gehouden worden over het Dansvraagstuk. Het definitief vastgestelde congres-pro- Sramma luidt als volgt: 's Middags 12 uur precies: Werkvergadering m het Gebouw der Ko ninklijke Liedertafel „Souvenir des Mon-r Vtgnards", Willem Il-straat 29. 1. Inleiding door den zeereerw. hooggel. heer prof. P. J. A. M. van Grinsven, hoog leraar aan het Groot-Seminarie te Haaren Dnderwerp: „De godsdienstig-zedelijke zijde Van het vraagstuk". 2. inleiding door mevr. J. M. J. A. Meyer, hd van de Tweede Kamer der Staten-Ge- heraal, tevens lid der Staatscommissie in take de dansexcessen. Onderwerp: „De Over heidstaak met betrekking tot het dansge- vaar". 3. Gedachtenwisseling. 's Namiddags 4'A uur: 1- Algemeene vergadering in de parochie kerk van het H. Hart van Jesus, Noord- hoek. Spreker: de zeereerw. pater fr. A. J. Winkel O.P., Lector Theol. te Zwolle. ,2. Algemeene vergadering in de parochie- kérk van de H.H. Martelaren van Gorcum, Lesterd. Spreker: de zeereerw. zeergel. heer brof. dr. Féron, hoogleeraar aan het Groot seminarie van het Bisdom Roermond. Deze beide algemeene vergaderingen zullen Vefgezeld gaan van een Pontificaal Lof, dat Gecelebreerd zal worden respectievelijk door Sine Hoogwaardige Excellentie Mgr. Aerts, bisschop van Appolonia en den Hoogeerw. heer Mgr. C. C. Prinsen, Protonotarius Apos- 'olicus. Van onderscheidene gemeentebesturen, af delingen en organisaties werd reeds bericht °htvangen, dat zij aan het congres zullen delnemen. De Tweede Kamer is bijeengeroepen te- Gen 28 April a.s. des middags te één v.ur. De voorzitter zal voorstellen, in deze ver gadering o.m. een aanvang te maken met d behandeling van de volgende onderwer- ®n; interpellatie van den heer Kortenhorst der het standpunt der Regeering ten aan een van het niet in werking treden der Han- dlsconventie en van de te verwachten wij- ?*G'Pgen in de internationale economische dlitiek en omtrent de gevolgen daarvan voor Nederlandsche belangen: wetsontwerp ?°udende voorzieningen ter uitvoering van ®t verdrag nonens de ten uitvoerlegging van h het buitenland gewezen sche'd«rechterlijke uitspraken van 26 September 1927; wetsont- erP tot nadere wiiziging van de visscherij- et; wetsontwerp tot regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dranken; voorstel van wet van den heer F. Vos, tot wijziging en aanvulling van de Registratie- wet 1917; voorstel van wet van den heer van den Bergh c.s. betreffende wettelijke re geling van het geldschietersbedrijfwetsont werp tot wijziging van de Auteurswet 1912 met het oog op bemiddeling inzake muziek - auteursrecht; voorts om bij den aanvang van de vergadering op 29 April a.s. de eindstem ming over het wetsontwerp tot wijziging van de woningwet te houden. Het rapport der commissie van onderzoek wordt deze week gepubliceerd. De commissie bestaande uit de heeren prof. C. W de Vries, voorzitter, mr. B. de Gaay Fortman en mr. C. P. M. Romme(door dr. J. Th. de Visser samengesteld naar aan leiding van het verzoek van den heer W. Vogt om een onderzoek in te stellen inzake de beschuldigingen tegen hem door den heer J. Verbiest in „de Gelderlander" geuit, heeft haar rapport aan dr. De Visser uitgebracht. Deze is voornemens dit rapport in den loop van deze week te publiceeren. Zijn schoonzuster om het leven gebracht. ïn hooger beroep levenslang geëischt. Geen enkele verzachtende omstandigheid. Volkomen toerekenbaar De vierde kamer van het Haagsche Ge rechtshof behandelde Zaterdag de zaak tegen een 23-jarigen fabrieksarbeider uit Oss, thans gedetineerd, die door de rechtbank te Rotterdam is veroordeeld tot twintig jaar ge- gevangenisstraf wegens doodslag, gepleegd op zijn schoonzuster M. N. Maliepaard Korpel, op 29 September j.l. in haar woning aan de Willibrordusstraat te Rotterdam. Van dit vonnis heeft de Officier van Justitie bij de Rotterdamsche Rechtbank, die levens lange gevangenisstraf had geëischt. appèl aangeteekend, waarna ook de verdediger appèl aanteekende. Zooals men zich herinneren zal, is het slachtoffer op 29 September j.l. des namid dags door een 12-jarig nichtje, dat toevallig aan de woning in de Willibrordusstraat kwam om een popje terug te halen, op den grond in de woonkamer gevonden. Het meisje liep eerst naar haar grootmoeder in de Johan Idostraat, die de politie waarschuwde. Deze trof het slachtoffer dood op den grond lig gend aan. Onmiddellijk viel de verdenking op den broer van den echtgenoot van het slacht offer, die te Oss woonde en den dag tevoren te Rotterdam was geweest. De man werd nog dienzelfden avond door een rechercheur op signalement aan het station te 's-Hertogen- bosch gearresteerd. Onmiddellijk bekende hij, de misdaad te hebben gepleegd. Geen enkele getuige was gedagvaard, noch van de zijde van het O. M., noch van die van den verdediger, mr. F. Eikelenboom uit Rotterdam. De procureur-generaal mr. J. A. de Visser kwam tot de conclusie dat hier in geen enkel opzicht een verzachtende omstandigheid is aan te voeren. De beide psychiaters dr. Van Woerkom en dr. Donkersloot hebben verdachte volkomen toerekenbaar verklaard, iets wat maar zel den voorkomt. Spr. kan zich geheel vereenigen met den inhoud van de memorie van appèl van den Officier van Justitie en daar verdachte het zwaarste misdrijf heeft gepleegd dat ons strafwetboek kent, requireerde spr. ten slotte vernietiging van het vonnis der rechtbank en veroordeeling van verdachte tot levens lange gevangenisstraf. Op de vraag van den president of verd. de verdediging aan mr. Eikelenboom wensch- te over te laten, antwoordde deze wederom alleen met een hoofdknik. Mr. Eikelenboom oefende crietiek op het prychiatrisch rapport. Voorts wees spr. op de gevolgen van de gevraagde straf; levens lang beteekent voor een jongeman van 23 jaar: veertig jaar of langer kerkerstraf. De president merkte op, dat levenslang in de practijk niet wordt toegepast. Verdediger: wel. Op het oogenblik zijn er te Leeuwarden met meer dan veertig jaar straftijd. Pres.: Ik geloof van niet. Pleiter vroeg, dat verd. toch nog een kans zal worden gegeven, welke hem bij levens lange straf onthouden wordt. Pleiter drong er ten slotte op aan, dat bij bepaling van de strafmaat 7 maanden preventieve hech tenis wordt afgetrokken. Het Hof bepaalde de uitspraak op 29 April. a.s. Studiedagen te Bergen. Dezer dagen hield bovengenoemde ver eeniging bij gelegenheid van hare algemee ne vergadering enkele studiedagen in het retraitehuis te Bergen. De leeken-leden hadden hier enkele dagen in retraite door gebracht, onder de geestelijke leiding van rector Jenniskens uit Mook. Donderdagmiddag werd een eerste cau serie gegeven door rector van den Burg over „het en en ander in onze tegenwoordige opvoeding". De zeereerw. spreker ging na de overeenkomst en de verschilpunten tus- schen de vroegere en de moderne opvoe ding. Hij wekte de leeraresen op aan te vullen, wat het gezin niet meer vermag te geven en legde nadruk op het meegeven van levensovertuiging aan de leerlingen. In den loop van den middag werd door Zr. Theresina uit Denekamp besproken: de ad ministratie van Landb.-huishoudscholen en cursussen. Aan de hand der Nijverheidson derwijswet en verstrekte inlichtingen door de Inspectie stipte de spreekster de hoofd punten aan waarop een administratrice te letten heeft. Ook na deze inleiding ontspon zich een levendig debat; practische moeilijkheden werden opgeworpen en meest opgelost. De avonduren werden door de leeraressen besteed aan een demonstratie van enkele fijne keukengerechten. Vrijdag 10 Aprii hield de zeereerw. neer Bemelmans 1.1., geest. adv. der vereeniging, een bespreking over „geld- en bankwezen" in zooverre dit voor de ontwikkelde vrouw van belang kan zijn- Een tweede lezing werd gehouden door mej. Haye, directrice van de School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam, over. „Sociaal werk van de vrouw, speciaal op het platteland". Spreekster ging na, welk doel bij de opvoeding moet worden nage streefd, wat er in vele boerengezinnen wel eens ontbreekt, en welk maatschappelijk werk voor het meisje ten plattelande te doen valt. Den namiddag bracht men door in de rui me Bergensche duinen, waarna ir. Koop man een inleiding hield over „koeltech niek, speciaal in verband met conservee ring van levensmiddelen". Met lichtbeelden werd een en ander op klare wijze gedemon streerd. De Zaterdagmorgen werd besteed aan de alg. vergadering, waarop o.m. als defini tief bestuur der Vereeniging gekozen wer den M. van Hoenselaar, St. Anthonis, voor zitster; mère Augusta, Posterholt; A. Swart, Assen; A. Hendrickx, Roermond, leden; Zr. Separata, Denekamp, secretaresse. De Belgische fabrieken zullen ze vier jaar lang niet afnemen De Belgische ministerraad heeft besloten, aldus meldt consulent jhr. van Vredenburch uit Brussel, om ook voor 1931 ''en bestaanden steun, voor de bietsuikerindustrie te han- haven, n.l. de uitkeering van het volledig accijnsrecht op inlandsche suiker aan de ver bouwers en een invoerrecht van 100 frs. op buitenlandsche suiker. De invoer van Nederlandsche suikerbieten, welke in 1930 ongeveer 204.872 ton bedroeg, schijnt tot de campagne 1934/1935 te worden stopgezet. De Belgische suikerfabrikanten moeten zich ni. verbonden hebben, tot 1934/ 1935 geen buitenlandsche suikerbieten meer in te voeren. De fabrikanten, die tot dusver deze bieten kochten, zullen 1.800.000 frs. schadeloosstelling per jaar krijgen, welke be taald zal worden uit de meerdere winst, die de contracteerende fabrieken zullen maken uit het daardoor gestegen te verwerken in landsche quantum. In ieder geval mag door deze schadeloos stelling de prijs, aan de verbouwers te be talen, niet dalen. Van landbouwerszijde wordt beweerd, dat een bedrag van 26 millioen frs. thans ten bate van de inlandsche suikerindustrie be schikbaar komt. Men is in de kringen ver heugd, doch niet voldaan, omdat men in- plaats eener onderlinge regeling der suikerfa brikanten, liever het treffen van een recht ge zien had, dat overeenkomt met het Belgische recht op suiker. De regeering is echter -daar niet in getreden. Toestel neergestort op Timor; inzittenden ongedeerd De „City of Cairo", het eerste postvliegtuig naar Australië van de Imperial Airways is neergestort te Koepang op Timor. De inzit tenden bleven ongedeerd en ook de mail bleef onbeschadigd, doch de machine zelf werd zoo ernstig gehavend, dat het onmogelijk is haar te Koepang te repareeren. Het vliegtuig was den 4den April uit Londen vertrokken met o.a. 15.000 brieven naar Australië aan boord. Den 19den April werd het te Port Darwin verwacht, waar de mail zou worden overge laden in Australische machines, ter ver dere distributie. De lading brieven was niet meer dan 1/3 van de lading, welke de „City of Cairo" veilig innemen kan. Het plan tot deze vlucht was van te voren nauwkeurig opgesteld en tot aan Timor was de vlucht zonder noemenswaardige afwijkingen van dit plan ten uitvoer gebracht. Tot dezen proeftocht werd besloten inge volge een overeenkomst tusschen het Post Office, het ministerie van Luchtvaart en de Imperial Airways voor het maken van expe- rimenteele postvluchten, twee in elke richting van Londen naar Port Darwin en omge keerd, in concurrentie met de Nederland sche K. L. M. Het eerste retourvliegtuig, meldt de „Crt.", zou den 27sten April van Port Darwin vertrekken en Londen den 14den Mei bereiken. Door de Imperial Airways zijn voorstellen gedaan tot een wekelijkschen postdienst tusschen Engeland en Australië, waarbij het mogelijk zou worden brieven in elf of twaalf dagen van Londen naar Australië te zenden. Het was Kerstmis van het jaar 1837, eigen lijk daags er voor, de 24ste December. De klokken der slotkapel van Possenhofen üi Beieren, hadden juist den middag geluid, toen een heer van hooge, ridderlijke gestalte het park verliet en met veerkrachtigen tred naar het nabijgelegen Stamberger-meer stapte om aan de heerlijke oevers een wan deling te doen. De vriendelijke, innemende trekken van den wandelaar schenen van blijde opgewondenheid te glimlachen, als bij iemand, die plotseling van een zware zorg is bevrijd. Hijgend onder den zwaren last van een grooten takkenbos kwam van den tegenover- gestelden kant een oud vrouwtje hem tege moet en groette hem met het in die streken gebruikelijke: „Geloofd zij Jezus Christus!" ,In eeuwigheid amen!" antwoordde de wandelaar. „Wel moedertje," ging hij voort, „waar ga je naar toe? Je vrachtje schijnt nogal zwaar te wegen." „Ja, ja, 't is wel wat zwaar voor een oude vrouw als ik1 ben. Maar och lieve heer, ieder mensch heeft zijn pakje te dragen; de een een groot, de ander een klein. Waar ik heen ga? Naar den overkant naar Mairingen, naar mijn dochter, naar Toni." Naar Mairingen?" vroeg de heer, „maar dan behoef je je hier slechts door den veer man te laten overzetten." „Och, heerementijd! Laten overzetten! Dat kost een heelen kreutzerdat is goed voor rijke lui!Neen, neen, ik moet langs den oever tot de eerstvolgende brug loopenik zal er toch wel komen met ni'n gröóte Kerstgeschenken." Ze lachte spottend toen ze dit zei. „En wat zijn dat voor geschenken, als ik je vragen mag?" Wel, deze takkenbos is voor 't huishouden en" in dit zakje zit een grof brood met een paar eieren, die mijnheer pastoor me voor de vijf kinderen heeft meegegeven, want ginds in die hut is groote armoe, nood en ellende. De man van m'n dochter is pas uit het gasthuis gekomen. Toni zelf is ook niet sterk en de kinderen zijn nog jong. Ja, ja, beste heer, bij u zal het Kerstkindje wel heel anders uitpakken." „Daar kan je wel eens gelijk in hebben, moedertje! Het Kerstkindje heeft zelfs van morgen vroeg mij persoonlijk bezocht. M'n vrouw heeft er me een geschonken." Wel zoo! Ik begrijp u; en wat is het, een jongen of een meisje?" vroeg de oude vrouw nieuwsgierig. Een meisje," antwoordde de heer lachend „en wel een allerliefst meisje, dat Liesje heet." Wat?" riep de oude boerin, „heeft het kind al een naam en 't is nog geen dag oucl!" Ja." antwoordde de gelukkige vader, ..in onze familie is dat zoo 't gebruikals 't een joneen was geweest," liet hij er met een zucht op vo'gen, „dan zou hij Max hebben gebeeten." „Nu, mijnheer, dan wensch ik u van harte geluk, en hoon. dat. als de kleine meid groot is. zil een besten braven man krijgt, die be hoorlijk z'n brood heeft." „Ja. dat hoop ik ook," lachte de heer, „en nu! goede vrouw, neem je takkenbos maar weer op: hier heb je een zilveren gulden en laat je maar gerust door den veerman overzetten. En als je straks in 't dorn bij ie dochter komt, dan moet je haar zessen, dat het Kerstkind ie het vandaag te druk heeft om het Stambergermeer over te ste ken. maar dat ze met haar vijf kinderen naar 't kasteel moet. komen en naar het Kemtkindie. naar L'esie van Possenhofen moet vracen. dan zal men haar wel ten antwoord staan." „Lieve hemel! Een echte zilveren guld«m!" riep het oudie: „hoe is het moseMik! Maar zeg eens. m'n beste m«nh*er. heb ie er veen spüt van, dat je zooveel geld weg geeft?" „Maak je daarover maar niet ongerust moedertje, en doe wat ik ie gezegd heb. God behoede ie en goede reis." „God Ioone 't u duizendmaal!" stamelde de oude vrouw. Een paar uren later verscheen Toni Oangeihuber met haar vilf kinderen volgens afsnraak op hPt kasteel Possenhofen en vroeg in haar boerschen eenvoud naar het Ker=t- kindie: Liesie van Pos=enhofen Fen riik gegalonneerde bediende, die van de zaak scheen te weten, bracht de vrouw met haar angstig zich aan moeders' rokken vast houdend kroost, naar een prachtige zaal vehikvloersch. waarin zich °en dame en een allerliefst meisje van zes jaar bevonden. De dame zei, dat het Kerstkindje vandaag nog niet te spreken was, maar aan zijn zusje hier had opgedragen, aan de vrouw en hare kinderen geschenken uit te deelen. En dit gebeurde dan ook en wel zóó over vloedig, dat de arme vrouw en kinderen van blijdschap en verbazing niet wisten hoe ze 't hadden. Tegelijkertijd werd haar een aardig sommetje blanke Beiersche dubbele guldens overhandigd. „O, wien moeten we nu op onze knieën daarvoor bedanken? We zijn voor langen tijd uit den nood gered!" riep de boerin met tranen in de oogen. „Op de knieën mag je slechts Hem be danken, Wiens Heiligen Naam je zooeven hebt uitgesproken," antwoordde een deftige jonge heer, die onbemerkt in de zaal was gekomen. „Maar wien nog meer?" vroeg de arme vrouw, „wie is dan eigenlijk dat goede, lieve Liesje van Possenhofen, en wie is dan de mijnheer, die ons hier ontboden heeft, en wie is dat mooie, lieve meisjeen wie bent u, mijnheer?" „Je bent nogal nieuwsgierig uitgevallen, want je vraagt veel, maar ik zal je vragen beantwoorden. Liesje van Possenhofen is de vandaag, vigilie van Kerstmis, geboren prin ses Elisabeth van Beieren, en die u hier ontboden heeft, is haar vader, hertog Max Joseph van Beieren; dit meisje, dat u de geschenken overgaf, is de zuster van het Kerstkindje Liesje: prinses Amalia en ik nu je dat ook weten wil ik ben hertog Luitpold van Beieren." De 24ste December 1837 was voor de fa milie Gangelhuber in Mairingen een ware dag van geluk en zegen, want van toen af werd de armoede voor altijd uit haar hut verbannen. Toen Liesje van Possenhofen ouder was geworden, p1 achten de twee prinsessen vaak een uitstapje naar Mairingen te doen en de hut der Gange1 houders te bezoeken. Ja, zij zorgden er zelfs voor, dat de vijf kinderen een betrekking onder het personeel op de hertogelijke goederen kregen. En ook later, toen Liesje van Possenhofen reeds lang de gemalin van keizer Frans Jozef was en de kroon als Keizerin Elisabeth van Oostenrijk haar jeugdig hoofd versierde en dat harer zuster die van het Koninkrijk Napels, verzuimden de twee zusters nooit, de hut van Gangelhoubers te Mairingen te be zoeken, om de bewoners goeden dag te wenschen en eenige verversching te gebrui ken. Brandkast opengescheurd In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in het gebouw aan den Stations singel te Rotterdam, waarin de kantoren gevestigd zijn van de Bestuurdersbond en den bouwvakarbeidersbond. De inbrekers zijn aan de achterzijde door den tuin bin nengekomen nadat zij een kelderraam, waarvoor zich tralies bevonden, hebben ge forceerd. Alle kantoorlokalen zijn doorzocht. De lessenaars zijn opengebroken, doch daar uit wordt niets vermist. Een in eer, van de kantoren staande brandkast werd a la sar dine opengescheurd en daaruit wordt een bedrag van 2000 aan specie vermist. Dit geld was een gedeelte van het geld, dat diende om de werkloozen uit te betalen. Het papieren geld was Vrijdagavond nit voor zorg meegenomen. Twee avonden achter elkaar een begin van brand ih de Alexanderkazerne Vrijdagavond tegen kwart voor tien Is de brandweer te Den Haag evenals den avond te voren gealarmeerd voor een kleinen bin nenbrand in de Alexanderkazerne. Het feit, dat twee avonden achtereen in deze kazerne een begin van brand is ont staan, was voor de brandweer aanleiding aan kwaadwilligheid te denken. Verschillende omstandigheden waren dan ook wel eenigszins verdacht. In een der stallen werd een partij hooi smeulend gevon den, dat kennelijk door middel van kranten was aangestoken. Gelukkig kon de brandweer het vuur bij het allereerste begin dooven, zoodat er zoo goed als geen schade is aange richt. De 15-jarige de K., wonende aan den Wouwschenweg te Roosendaal, kwam in zijn nieuwsgierigheid te kort bij een ketel met kokende mastiek, welke daar aan den weg op het vuur stond, waardoor zijn kleederen vlam vatten. Werklieden, die het ongeluk zagen, snelden oogenblikkelijk te hulp en doofden de vlammen. Met ernstige brandwonden aan het hoofd werd de knaap per auto naar het ziekenhuis „Charitas" overgebracht. Zijn toe stand, hoewel zorgelijk, is thans naar om standigheden bevredigend te noemen. Men meldt uit Hansweert: Het schip Linquenda is bij het uitvaren van de Westersluis beklemd geraakt tusschen het schip Nenuphar en den muur. Met 10 sleepbooten tracht men het schip los te krijgen. De scheepvaart door de Westersluis is gestremd. De ongeveer 38-jarige van E. is in de papierfabriek der firma Van Gelder te Ren- kum met zijn arm tusschen de walsen van een papiermachine geraakt, waardoor de arm geheel werd verbrijzeld. In hoogst emstigen toestand werd de man naar Arnhem over gebracht. Reeds eenige maanden duurt te Oisterwijk de staking bij de N.V. Schoenfabriek v.h. A. F. Jansen en Zn. Na een vergadering vorm de zich een stoet van stakers die naar de woning van den fabrikant, den heer Jansen trok en daar begon te joelen. De politie dreef de betooging uiteen. Bij den werkwillige P., werd een ruit verbrijzeld. Ook hier werden de betoogers door de politie uiteengedreven. Ook op andere plaatsen werden ruiten inge worpen. Verschillende werkwilligen hebben thans het werk neergelegd. De dader spoedig aangehouden In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken bij den slager Er averts te Heerlen. Vermist werd een geldkistje met 800. De politie is er evenwel in geslaagd den dader te arresteeren. Het is een gewezen knecht van den slager. Het geld werd in zijn bezit ge vonden. De dader is ter beschikking van de justitie gesteld. De recherche te Amsterdam heeft aange houden een 34-jarigen koopman uit Utrecht die verdacht wordt van oplichting van een bedrag groot 15.000, te Oosterbeek ge pleegd. Hij is op transport naar Oosterbeek gesteld. Terwijl eergisteren een wagen van de Ge meentereiniging de Breede Steeg te Kampen passeerde, raakte een driejarig meisje onder een der wielen, met het gevolg, dat het kind onmiddellijk gedood werd. De staking in de mandenindustrie te Ameide is eergisteren geëindigd. Het geschil is zoodanig opgelost, dat de werknemers en de werkgevers ieder de helft hebben toege geven. Het volgende niet onvermakelijke voorval wordt aan de „Tel." als historisch medege deeld. B. en W. van Rockanje stelden den raad dier gemeente voor over te gaan tot aanschaffing van een motor- of stoomspuit. Een der vroede vaderen zeide bij voorbaat te zullen tegenstemmen, omdat alle branden in Rockanje steeds met koud water waren ge- bluscht en dit was altijd goed gegaan,. Een stoomspuit was volgens hem overdadige weelde. De 74-jarige landbouwer B. te Holthees (N.-L.) viel Zaterdag, terwijl hij met zijn werk bezig was, voorover. Toen huisgenooten den man te hulp snelden, bleek hij reeds overleden te zijn. Het vee in de vlammen omgekomen Door onbekende oorzaak is de boerderij van den landbouwer O. L. te Return onder de gemeente Tubbergen tot den grond toe afge brand. Er kwamen in de vlammen om vier koeien, zes varkens en ongeveer 50 kippen. Een koe, die gered werd, zal waarschijnlijk wegens ernstige brandwonden moeten wor den afgemaakt. De inboedel, landbouwgewas sen en gereedschappen werden mede een prooi der vlammen. Verzekering dekt ge deeltelijk de schade. I 293. Toen de lus aan haak was gebonden, De visscher nog op het stoeltje zat, Klom Wim weer op het kleine muurtje Met het touw, dat hij nog had. De visscher scheen niets te zien of te hooren, Van wat hem nog te wachten stond, Hij bleef suffen op zijn tabouretje, Snorkend en met open mond. 294. Een woning werd hun aangewezen, Een open kamer van een huis. „Ik voel me," zeide Pim, wat angstig, „Niet zoo veilig als bij mij thuis." „Och, jongen," zei de piloot rustig, „Wees maar niet angstig voor den tijd, Wie bang is voor de toekomst, Raakt heel gauw zijn kalmte kwijt." Vijf kinderen aan den wissen dood ontsnapt Lichtzinnigheid of hoe men het noemen wil werd dezer dagen oorzaak, dat eenige kin deren op den onbewaakten overweg nabij Blok 11 van de spoorlijn GoudaUtrecht onder Reeuwijk, door den trein zouden over reden, indien de machinist van den trein minder oplettendheid had getoond. Bij het naderen van den trein, die zijn komst door fluitsignalen aankondigde begaf zich een 5-tal kinderen, die op een weiland naast den spoordijk aan het spelen waren, plotseling op de spoorbaan. Meerderen hun ner gingen op de rails liggen. De machinist, die dit zag gebeuren, remde' uit alle macht en slaagde er in den trein tot staan te brengen. Toen de trein stilstond, lag op nauwelijks eenige meters voor de locomo tief een 12-jarig meisje nog op de rails. Zoodra de machinist van de locomotief sprong, sloegen de kinderen op de vlucht. Hij slaagde er niet in zelfs een hunner te grijpen. Evenwel is het geval ter .kennis der Reeuwijksche politie gebracht die een onder zoek instelt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7