I I RINGERS Hxhuuurm. iwy~buippen.*p 1 1 Adverteeren doet verkoopen KOOPMANS' PER HALF PONDS PAK D. S. LEEFLANG TABAK Avond-spreekuur W.SWAAP GrooteHoutstr.99 J. J. CGRNELISSEN - Kampervest hoek KI. Houtstr. J. H. K0RSTJENS, Prachtig gerezen poffert.... zelfrijzend Rond het Kürten-proces Aan onze Lezers 1 TENTOONSTELLING „DE SUIKEU" RAhGEBOUW' 10-26 April 4 R. C. BROEKMEIJE R t Gen. Cronjéstraat 82 - Telefoon 13053 Kürten 's vrouw als getuige aan het woord Zesde dag Van onzen correspondent Bij guur en vochtig Weer BORSTRASTILLES 30 tl en 50tl per dooj alleen bij Apothekers en Drogistea Berichten over de Sovjet-marine Weer instelling van het gezag De leenings-plannen van Oostenrijk Binnenlandsche markt en staatscrediet Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod- advertenties te plaatsen in onze eigen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT KERKNIEUWS Pastoor L. Stolk FINANCIEN Par. van de H.H. Engelbewaarders te Lisse I BELASTINGADVISEURS BODE MICHEELS Oud-Adj. Insp. Bel. Gedipl. acc. Kenaupark 20, Telefoon 13615 Amsterdam Keizersgracht 537 Telefoon 34537 onze Bonbon-en Chocolade fabriek op da in kei AMSTERDAM 1Q31 LANGE VEERSTRAAT 23 TELEFOON 13727 WÊKÊKKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊHÊHÊÊÊÊKÊHÊmHmm SPAARNE 78 Kunsttanden per tand f 2.50 Betere Kwaliteit p.t. f 4.— Geheel Gebit f 60.— Betere Kwaliteit f 80.— Haarlem - Telefoon 13728 SPECIALE INRICHTING KATHOLIEKEN CAgent (Burgers E.N.R. Telefoon 11389 Betaling in overleg PRIJSCOURANT WORDT OP AANVRAAG GAARNE TOEGEZONDEN Cl ft» I, Agent BURGERS E. N. R. Oudste en vertrouwdste zaak v. Haarlem-Nrd. Vakkundige reparatie-inrichting Düsseldorf, 18 April 1931. Een stralende lentemorgen ligt over de oreede Königsallee uitgespreid; op beide oevers van de Düssel een schitterende asfalt- baan, aan weerszijden beplant met kastanje- boomen, waaruit weer opnieuw het jonge leven ontspruit: door al dat jeugdig groen speelt 'n zonnig licht haar rijke kleurenspel. Op de banken van de stadsparken zitten tal rijke werkloozen zich te koesteren in de zon: dat is voor hen nog de' eenige verkwikking in hun droef bestaan van gedwongen nietsdoen. De eelt in hun handen, die week geworden zijn, is verdwenen en hun armen hangen slap langs hun lichaam, dat sinds lang geen voldoende voedsel meer kreeg. Voor de ka zerne der politietroepen, waar het Kürten- proces behandeld wordt, ligt de Tannen- strasse eenzaam en verlaten in het vroege morgenuur. Er staat weer een uitgebreide po litiewacht b;j den ingang van de kazerne, die uit gele steenen is opgetrokken, terwijl rood- gekanteelde banden de randen omzoomen. Op de binnenplaats hebben we nog een kort onderhoud met Dr. v. Koolwijck, Raads heer bij het gerechtshof, die den schakel vormt tusschen de Rechtbank en de Pers. Voor men de eigenlijke rechtszaal betreedt komt men door een soort manége, waar tal rijke gymnastiektoestellen staan opgeborgen. De deskundigen staan in groepjes te pra ten: de gezworenen zijn weer trouw op hun post: ijverige journalisten zitten reeds druk te pennen. Op de publieke tribune zijn ver schillende plaatsen onbezet. Door de groote ramen valt een zonnig licht naar binnen, dat op de geel geverfde muren weerkaatst en een warme sfeer in de zaal schept, waar zich zoo'n droevig stuk afspeelt, waar al die tra gische bijzonderheden van zooveel levensleed thans zoo afgemeten, gevoelloos haast, op nieuw worden verhaald: het eene geval is al tragischer dan het andere. ïntusschen zijn de rechters binnengeko men: de President, een gemoedelijke oude heer, dikhoofdig, een glanzend kale schedel. Rechts naast hem een rechter met een won derbaarlijk dom uiterlijk, wiens neus geen sieraad is voor zijn aanschijn. Links een be trekkelijk jeugdig raadsheer met een le- vendigen blik, intelligent, scherpzinnig. De Officier van Justitie, die een geheel afzon derlijke plaats inneemt, ver van de recht bank verwijderd, doet me telkens aan dien hoekigen kop van Arthur van Schendel her inneren, zooals we dezen vaak in kranten en dichtbundels zagen afgebeeld. Het podium, waarop de heeren gezeten zijn, is zoo klein, dat Rechters, gezworenen en deskundige als haringen in een ton op elkaar zitten gepakt. Kürten is weer naar zijn „kast" gebracht: zijn bewaker is heengegaan. De verdediger die Kürsten is toegevoegd, Dr. Wehner, is een markant jeugdig figuur, wiens haren onberispelijk over zijn hoofd geplakt liggen. Het gelach van blijde kinderen, die buiten in den tuin spelen, dringt door tot in de zaal. Niemand hoort het, niemand wil het ook hooren in deze bonte mengeling van ernstige voornaamheid, drukke bedrijvigheid en zeldzame nieuwsgierigheid, die aan de deur te loeren staat.... Vandaag worden weer drie moorden en een moordaanslag behandeld. 12 October 1929 werd Elisabeth Dörrier in DüsseldorfGrafenberg vermoord. Toen de misdaad ontdekt werd, toonde het slacht offer nog teekenen van leven. Zij werd ndar het ziekenhuis overgebracht, waar zij zon der tot bewustzijn te komen, is overleden. Toen de justitie een onderzoek instelde op de plaats van het misdrijf, bleek, dat zich daar dezelfde sporen van de misdaad ver toonden als bij den moord op Ida Reuter. Toen Kürten later bij de Rochuskerk ge arresteerd werd, had hij een pakje bij zich, waarin zich een handdoek en een stuk zeep bevond. Was hij toen weer op weg om een misdaad te gaan bedrijven en dan zijn met bloed bezoedelde handen weer rein te was- schen? De eene moordzaak na de andere wordt zoo gewoonweg behandeld, alsof het de een voudigste zaak van de wereld is. 25 October 1929, dus nog geen veertien dagen later, pleegde Kürten weer een moordaanslag. Het slachtoffer,- Hubertine Neurer, vertelde de juiste toedracht der zaak. Zij kwam van haar werk en toen zij uit de tram stapte, werd zij door een man aangesproken, die met haar mede ging. Onmiddellijk voelde zij, dat er iets vreese- lijks ging gebeuren en dat haar leven geen oogenblik zeker was. Plotseling gaf Kürten haar een slag met een hamer en toen zij weer tot bewustzijn kwam, bemerkte zij, dat men haar beroofd had. De dokter, die haar behandelt, stelt er prijs op te weten, of Kürten zijn slachtoffer in het ziekenhuis wilde bezoeken. Kürten antwoordt: „Neen." Denzelfden dag heeft Kürten nog een moordaanslag gepleegd op Klara Wanders in het stadspark 7 November 1929 werd de kleine Gertrud Albermann vermoord. Deze moord werd weer op dezelfde manier bedreven als bij Christine Klein. Het ongelukkige kind werd met meer dan 30 steken gedood. Ook de kleeren van de arme kleine waren nog door stoken. Ook voor dit geval is het wettig'en over tuigend bewijs geleverd door de talrijke ge tuigenverklaringen, die werden afgelegd. Een Peter Kürten-film Vanavond zal er voor de pers een Peter Kürten-film worden afgedraaid. Wij komen daar later nog op terug. Het zijn opnamen, die op de plaats van het misdrijf werden gemaakt, als ook van Kürten zelf. Naar men ons verzekert, zijn er reeds maatregelen genomen, om deze film in het buitenland te laten loopen, wanneer zij in Duitschland niet zou worden toegelaten. We moeten tegenover deze film de uiterste reserve in acht nemen, als men deze in het openbaar zou vertoonen, ook al is deze film van criminalistisch standpunt en technisch nog zoo gewichtig. De verdediger acht Kürten ontoerekenbaar Prof. Berg is ook vandaag weer zeer om zichtig in zijn uitdrukkingen. Na deze ge wichtige verklaringen stelt de verdediger de vraag, prof. Berg a.s. Maandag opnieuw te hooren in verband met een eventueele toe passing van artikel 51 van het Duitsche Wetboek van Strafrecht, waarin n.l. gehan deld wordt over personen, die ontoereken baar zijn. Hierdoor is het proces in een nieuw stadium getreden: de verdediger houdt Kürten voor ontoerekenbaar. Kürten's vrouw aan het woord Na de pauze wordt bekend gemaakt, dat a.s. Maandag de zaak met gesloten deuren zal behandeld worden, maar wij gelooven niet, dat aan dit verzoek zal worden vol daan. De Officier van Justitie deelde nog mede, dat de bekentenis, die door Kürten gisteren werd afgelegd, ook als volkomen juist is erkend. Het waren zeer tragische momenten, toen de verklaringen van de vrouw van Kürten werden voorgelezen. Het ging zeer vlug; als een film rolde het aan onzen geest voorbij: de eerste kennismaking, de reis naar Düsseldorf, werkloosheid, zijn prikkelbare stemming, zijn omgang met an dere vrouwen, een vreeselijk huwelijksleven, zoo diep tragisch en ongelukkig, dat er geen woorden voor te vinden zijn. Kürten heeft eerst op het laatst alles aan zijn vrouw bekend; toen wist zij, dat haar man de moordenaar was, waar men zoo lang naar gezocht had. Ofschoon Kürten van huis uit katholiek was, heeft de godsdienst nooit eenige plaats van beteekenis in zijn leven ingenomen; dat spreekt boekdeelen. Zijn plichten heeft hij nooit waargenomen; eerst in de gevangenis is hij tot inkeer gekomen. De eerlijke bekentenissen van vrouw Kür ten hebben ons diep gteroffen. Zij spreekt de waarheid, tot in de kleinste bijzonderhe den: welk parfum hij gebruikte, welk poeder. Juist deze bekentenissen zijn van zeer veel waarde, want het werpt een heel schril licht op het leven van Kürten, die met zijn vrouw een normaal huwelijksleven heeft gehad. Zij heeft nooit iets gemerkt van zijn gruwzame daden Vrouw Kürten woont thans in een klein stadje in Midden-Duitschland, waar zij haar ouden meisjesnaam weer heeft aangenomen. Een eigen correspondentie der „Vossische Zeitung" meldde uit Moskou, dat Molotow, de volkscommissaris voor het watertransport een decreet heeft uitgevaardigd tot herop bouw van de Russische handelsvloot en tot herstel van de discipline aan boord. De Russische handelsvloot is onder de sovjet-regeering sterk onderkomen. De bui- tenlandsche handel, die uitsluitend in staats- handen is, moet voor verreweg het grootste deel (90 pet.) van den zeeweg gebruik ma ken. Het aandeel van de eigen vloot hier aan is zeer gering en de vaartuigen op zich zijn slechts van kwaliteit. Merkwaardig, dat ook hier de algemeene klacht over de kwaliteit der Russsiche pro ducten weer wordt aangetroffen. Het schijnt, dat de vermeerdering der energie, gegeven aan de kwantiteit en de snelheid in de pro ductie zich overal wreekt in de kwaliteit. De klachten hierover treffen vrijwel alle takken der planmatig georganiseerde industrie. Men heeft dit o.a. trchten te voorkomen door een straffere discipline. De leuze van Lenin: „Alle macht aan de Sovjets", leidde aanvankelijk tot het instel len van raden (Sovjet-raad) in de fabrieken, in de dorpen, in de kazernes of de loop graven en op de vloot. Al spoedig bleek, dat de macht van de raden belemmerend werkte op het particu liere initiatief en aan den anderen kant on voldoende prestaties, fraudeeringen, onzorg vuldige behandeling der machines enz. niet kon tegengaan en vaak zelfs sanctionneerde. Bovendien leidde het stelsel tot een onge hoorde verwarring in de verantwoordelijk heid. Niemand wenschte de verantwoorde lijkheid te dragen voor eert fout, die begaan was in het beheer van een industrieele on derneming of anderszins; niemand durfde vaak voorstellen te doen, die op het eerste gezicht niet strookten met de bedoelingen van het proletariaat en deed iemand zulke voorstellen, wel, dan ketste de raad ze vaak af. Het Sovjet-stelsel droeg in vele gevallen de schuld van wanbeheer, of leiding zonder eenig inzicht in commercieele aangelegenhe den. De regeering heeft spoedig ingezien, dat het zóó misliep en heeft steeds weer de per soonlijke verantwoordelijkheid en de indivi- dueele leiding op den voorgrond geplaatst. Eerst in handel en industrie, later ook el ders Thans ook in de marine Op de vloot wordt door het besluit van Molotow de al te groote macht der bedrijfs- raden, de partij- en vakvereenigingscellen met één slag teruggestooten. Op de schepen is voortaan de kapitein weer de opperbevel hebber, de man, die in laatste instantie be slist, de eenige verantwoordelijke leider. Al het scheepspersoneel, niet alleen de matro zen, maar ook dat van de machinekamers, is hem ondergeschikt. Gebrek aan arbeids discipline, malversaties en fraudes moeten door hem streng worden gestraft. Merkwaardig is dit alles, als men het ver gelijkt met het beruchte decreet nr. 1 van de Petersburger Sovjet in 1917, dat de sol daten en matrozen gelijk stelde aan de offi cieren, waarover zij recht konden spreken en wien zij geen eerbied en geen gehoorzaam heid meer verschuldigd waren. De weg van het degenereerend decreet van Trotzky tot dit disciplineeren van zijn op volger Molotow is teekenend voor den weg, dien heel Rusland aflegt. De weg, waarop de „successen van de revolutie" langzaam aan plaats maken voor een Staatskapitalis- me, dat men den „opbouw van het socialis me" noemt. P. J. STEPHA?- „Waarom zucht je zoo?" „Dat is de invloed van de lente." ..„O, zeker liefdedroomen." „Nee rheumatiek." (Lustige Sachse) Oostenrijk heeft voor de naaste toekomst eenige leenings-plannen. Onder deze projec ten staat in de eerste plaats de tweede tranche der Oostenrijksche investie-leening, die waarschijnlijk nog in den loop van dit jaar ter teekening zal worden opgelegd. Een deel der bijdragen zal ook op de buitenland- sche markten worden uitgeschreven. De eer ste tranche der investie-leening, die in den zomer van het vorig jaar werd opgelegd, heeft op bijna alle plaatsen goed gevolg gehad, maar verrassend was het resultaat op de Oostenrijksche leeningsmarkt zelf, waar 't deelbedrag van 50 mill. Schilling drievoudig werd overteekend. Uit dit resultaat was reeds op .te maken, dat Oostenrijk in de laatste jaren, ondanks de krisis der wereld economie, financieel weer sterker is gewor den: de kapitaalvorming moet belangrijke reserves hebben geschapen, daar er sterke disponibele kapitalen op de markt zijn ver schenen. Nu heeft Oostenrijk een nieuwe interne fi- nancieele transactie doorgevoerd, welke ken- teekenend is voor de ontwikkeling der kapitaalkracht in het land. De Oostenrijk sche regeering heeft een woningbouw-leening van 150 millioen Schilling in het buitenland uitgeschreven. Het doel dezer leening was, dat de Staat den woningbouw op grooten voet zou kunnen financieren; de nog steeds drukkende woningnood moet hierdoor wor den opgeheven en het heele staatshuishou- aen tevens ten goede beïnvloed, door de be vordering der bouw-industrie. Het succes dezer leening, waarop bijna uitsluitend door Oostenrijkers uit breede kringen is geteekend, heeft alle verwachtin gen overtroffen. Volgens de ambtelijke af rekening heeft de 7 pCt. woningbouwleening, die met 150 millioen begrensd was, een to tale teekening van 228 millioen Schilling op gebracht en is dus met 50 pCt. overteekend. De met voorkeur te behandelen stukken be reikten het bedrag van 180 millioen. Het succes der leening is wel in de eerste plaats toe te schrijven aan de gunstige voorwaar den en de bijzondere zekerheid der leening. Maar niettegenstaande deze voordeelen zou het succes toch wel nauwelijks zijn bereikt, wanneer de leening niet gedragen was door het vertrouwen van het publiek in het Oostenrijksche staatscrediet. Het publiek heeft dus openlijk getoond, dat het in een gunstige ontwikkeling der Oostenrijksche economie gelooft en dat het van meening is, dat het laagste punt der krisis reeds is be reikt. In ieder geval heeft Oostenrijk er met deze interne leening nadruk op gelegd, dat het geneigd is, zich in financieel opzicht zelf te helpen en de Oostenrijksche pers wijst er met recht op, dat, ondanks sommige tijdelijke moeilijkheden, in het openbare huishouden, het vertrouwen der bevolking in eigen kracht, maar ook in de soliditeit van het staatscrediet, ongeschokt is. Het buiten land zal, zoo meent men, deze feiten naar waarde schatten, wanneer Oostenrijk bin nenkort op de internationale markten voor leeningen weer in aanmerking wenscht te komen. 25 jaar regent O. L. V. gasthuis Gisteren herdacht de Hoogeerw. heer Pastoor L. Stolk den dag, dat hij voor 25 jaar benoemd werd tot regent van het Onze Lieve Vrouwengasthuis te Amsterdam- Om 8 uur gistermorgen werd in de kapel ter eere van dit feit een plechtige Hoogmis opgedragen, waarna de jubilaris, in tegen woordigheid van het geheele bestuur, werd toegesproken door den voorzitter, den heer Th. Westerwoudt Tegen 11 uur verscheen in het Ziekenhuis de Bisschop van Haarlem Z. H. Exc. Mgr. J- D. J. Aengenent, vergezeld van den deken van Amsterdam, den Hoogeerw. heer Dr. J- van Noort. Door de zusters van het zieken huis werd een cantate uitgevoerd, terwijl de jubilaris werd toegesproken door den Bis schop. Na deze plechtigheid maakte de Bisschop een rondgang door het ziekenhuis, vergezeld door den directeur Dr. van Spanje en de moeder-overste. Uitgifte 125.000 4 y„ pet. obl. tegen 99% pet. De Spaarne-Bank bericht, dat de inschrij ving is opengesteld op 125.000 4% pet» obligatiën ten laste van het R.-K. Kerkbe stuur van de Parochie van de H.H. Engelbe waarders te Lisse (Beekbrug) in stukken van 1000 en 500 tot den koers van 99% pet. De storting op de toegewezen obligatiën moet geschieden ten kantore van inschrij ving op Vrijdag 1 Mei 1931. Het R.-K. Kerkbestuur van de Parochie van de H.H. Engelbewaarders te Lisse wenscht voor de betaling van de reeds vol tooide bijkerk aan de Kaag (gem. Haarlem mermeer) een leening te sluiten van 75000 en voor den bouw van een Zusterhuis nabil de Parochiekerk te Lisse (Beekbrug) een van 50.000. Het recht wordt voorbehouden om vanaf 1 November 1934, te allen tijde tot vervroegde of versterkte aflossing over te gaan. K.W. Reclame Koffie 20 ets. GROOTSTE SPECIAALZAAK HIER TER STEDE als de hulpmotor het voor U doen kan? Om de kosten van de benzine behoeft U het niet te doen! Die zijn nog geen halve cent per Kilometer! De be. diening is doodeenvoudig. U trapt even aan en hij schiet vooruit! Het is een Burgers E. N. R. met Vredestein banden 26 X 2. Het kan dus niet beter. De prijs is zeer aantrekkelijk n.1. F 180.— compleet met motor, freewheel, terugtraprem en celluloid overtrokken stuur. Vraagt speciale prijscourant bij Uw rijwiel, handelaar of Burgers E.N.R. Deventer. v EETKAMER- LAMPEN HEERENKAMER-KRONEN IN 'T BETERE GENRE Spreekuren op werkdagen 1012, 24, lederen avond van 7—9; de spreekuren zjjn toegankelijk voor iedereen. koppt niet ln winkels waar onze delijke of N. Malthusiaansche artikelen worden verkocht of voorhanden zijn. Koopt aan Stationboekenkas ten ALLEEN DIE LECTUUR, WELKE GEEN GEVAAR OPLEVFLI bakmeelI

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 8