HERZIEN WEGENS VERPLAATSING Voorjaarsmantels met 20 pCt. korting OUDS I 6f 113.116111 W 3V6 14d J. P. VAN DAM - Amsterdamstraat 15 De nieuwste MN SCHIJNDEL'S WALKfóS" SHOES KINAWIJN FRANKEN'S IAARZENMAGAZIJN Rond het Peter Kürten-Proces 22 APRIL OERIflIl HIT WIT Winkeis door dim Uil UE, WI I geheel HAARLEM KEUKENTRAPPEN jéHHUkk va modemagazijnen MKèêêKKbl U barteljorisstr*ai OP No. 1 VAN LIJST 6 OP No. 1 VAN LIJST 9 |T% g M 0"s succes is U bekend. - Vroegtijdig bespreken is uw belang PER GROOT BLIK Kleine Houtstraat 1719 Een. Cronjéstraat 29 Spaarnwouderstraat 85 Ijzerwaren - Huish. art Wegens bijtrekking van het perceel der firma De prijzen onzer Jongenskleeding hebben wij geducht GROOTE HOUTSTRAAT worden alle nog voorradige Onze afwerking was prima maar is toch nog verbeterd. Komt U eens kijken? gedurende deze week in verschillende afwerkingen alleen verkrijgbaar HAARLEM ANEGANG 5 - Zevende dag Het moordproces in de moderne grootstad Alle R. K. Kiezeressen en Kiezers wekken wij met den meesten aan drang op, bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten, te stemmen op No. 1 der R. K. lijst. Dit is voor Noord-Holland in alle kieskringen (behalve Am sterdam). Voor Zuid-Holland: GEMENGD NIEUWS Herinnering uit den oorlog Dubbel woonhuis afgebrand Vrouw met een mes gestokeii Auto tegen een boom gereden Kindermoord? „De Hoop" aan den grond Slecht weer in Italië Een Katholiek in merg en been. Gaat Woensdag naar de stembus heen, En kiest LIJST ZES en NUMMER ééNÜ Hel spoorwegongevai bij Blerlk De „Linquenda" Snijboonen per 1/1 blik 32 ct., per 1/2 blik 20 ct. Spercieboonen per 1/1 blik 30 ct., per 1/2 blik 16 ct. Doperwten, Huishoudkwaliteit per 1/1 blik 34 ct., per 1/2 blik 20 ct. Doperwten, No. 1.... per 1/1 blik 55 ct., per 1/2 blik 0.32y. Doperwten, fijn per 1/1 blik 75 ct., per 1/2 blik 0.42 M U KOOPT PRETTIGER EN GOEDKOOPElt BIJ Wringer» mei 5 jaar ga. ran tie voor de rollen. ZWART op WIT Aio extra reclame, aan 2 zijden opvouwbare wrin gerstandaard 3.50 Wasehketels vanaf Waoehteilen vanaf O.öu met gratis waschboender. Ralschuier vanaf VOOR DAMES, HEEREN EN KINDEREN, met ingebouwde steunzolen, geven niet alleen cachet aan Uw uiterlijk, doch voor komen en genezen voetgebreken. GEVESTIGD SEDERT 1836 Ook ols geregeld Ovds-gebruiker hebt U recht op 4e ideale wijnglazen, die de Glasfabriek Leerdam voor Oud maakt. - Lees de eenvoudige voorwaarden op iedere fleschl DÜSSELDORF, 20 April 1931 Toen wij Zaterdagavond stipt om 8 uur op de afgespro ken plaats aanwezig waren, deed de eigenaar Tan de Peter Kiirten-film ons stil verstaan, dat het buitengewoon jammer was, maar hij durfde de voorstelling niet in besloten kring te doen plaats hebben, bang voor de politie van Düsseldorf, die de film verboden had. De bioscoop-directeur was zelfs zoo voorzich tig geweest, om de film op een geheime plaats te verbergen, omdat hij vreesde, dat de politie de film ln beslag zou nemen. Nu zal men trachten, om deze Peter Kiirten-film in Holland te laten loopenwe hopen echter, dat de Centrale Filmkeuring alle termen aan wezig zal achten, om deze film absoluut af te keuren Er is geen enkel cultureel of sociaal belang mee gediend en zelfs de on gezonde zucht- naar sensatie van het publiek 2ou er niet door bevredigd worden. Het kan Alleen slechte gevolgen hebben, wat leiden zou tot drama's, zooals er zich gisteren een beeft afgespeeld te Berlijn, waar een 43-jarige ingenieur zijn 12-jarig nichtje heeft vermoord, terwijl het kind lag te slapen. De man was eerst sedert een paar weken uit een zenuw- üjdersgesticht ontslagen en bad in de laatste dagen al het mogelijke gedaan, om sensatio- heele bijzonderheden te vernemen van het Kürten-proccs Reeds onmiddellijk nadat de zitting begon nen is, blijkt, dat we een zwaren dag zullen bebben: er zijn bijna 60 getuigen opgeroe pen. De verdediger had er priis op gesteld, dat de rechter van Instructie, Dr. Hertel, een verklaring af zou leggen over de waarde, die dien moet hechten aan de bekentenissen van Hiirten, en hoe zij tot stand kwamen. Kürten beeft alles bekend en zijn spijt betuigd over Zijn misdaden. Wat moeten wij hier nu van Belooven? De verklaringen van Kürten waren Werkelijk geloofwaardig ondanks het feit, dat Ze hier en daar eenigszins waren overdreven. Als men het zieleleven van dezen misdadiger Baat ontleden, dan komt men tot de ontdek king, dat deze mensch een dubbel leven heeft Beleid. In het huwelijk van Kürten vinden we hoogachting, die wellicht haar oorzaak vond in zijn eigen vertwijfeling, dat hij voor het ieven onbekwaam was. Zijn vrouw was het Matste wezen, dat Kürten nog eenigszins °vereind hield: zijn grootste en eenlgste zorg Was dan ook, dat zijn vrouw maar voor hem behouden bleef. Kürten heeft ten slotte aan *Ün vrouw alles bekend, omdat zijn vreeselijk bezwaard geweten hem daartoe aanspoorde: Zijn zielstoestand dwong hem er toe, om aan zijn vrouw alles te zeggen. Uit geheel de be kentenis van dit misdadig leven blijkt, dat Kürten door een innerlijken drang gedreven Werd en zijn geheim niet langer kon bewaren. Toen Kürten later met zijn vrouw geconfron teerd werd, herriep hij al zijn bekentenissen, omdat hij, zooals hij zelf zeide het ver- driet van zijn vrouw niet verdragen Kür ten heeft vrijwillig alles toegegeven, omdat hij zich wilde buigen voor het recht, maar daaraan is een vreeselijke zielestrijd vooraf gegaan. En toen Kürten eenmaal overtuigd was van zijn schuld, had hij ook een gewel digen afkeer van zijn daden en van het leven, dat hij tot nog toe heeft geleid. De officier van Justitie wil van dezen ge tuige weten, waarom Kürten bij de politie op sommige punten toch gelogen had. Dr. Hertel- is van meening. dat Kürten in een vlaag van spijt, alles bekend te hebben, zich tegenover zijn vrcuw zoo wilde houden, om daardoor artikel 51 op hem van toepas sing te kur an laten verklaren. (Artikel 51 luidt .,een strafbare handeling wordt niet aanwezig geacht, als de dader op het oogen- blik van de misdaad zich in een toestand van bewusteloosheid bevindt of in een zie- kelijken toestand van zijn geestvermogens, waardoor de bestemming van zijn wil was buitengesloten") Ook de verdediger stelt tal van vragen aan Dr. Hertel, waarop deze antwoordt, dat Kürten werkelijk met overleg te werk is ge gaan. Wat Kürtens vader betreft, die thans als getuige optrad, deze stond wel als een dronkaard bekend, die geweldig kon op scheppen, maar hij hield zich zelf voor een goed huisvader. Dr. Koch, een hooggeplaatst politiebeambte, gaf een overzicht van de besprekingen, die hij met Kürten heeft ge had over de beweegredenen, die Peter Kür ten tot zijn daden hadden gebracht: hij wil de een ommekeer brengen in het strafwezen. Kürten heeft zelf toegegeven, dat hij met vrijen wil te werk ging en als hij ter dood veroordeeld wordt, zal hij geen moeite doen, om gratie te krijgen. De beide broers en een zuster van Kürten, die ook als getuigen verschenen waren, wei gerden iedere verklaring af te leggen. Toen de officier van Justitie vroeg, om voor de getuigen, die thans werden opgeroe pen, de zaak met gesloten deuren te behan delen, werd dit verzoek niet toegestaan, daar de pers zich van haar taak goed be wust is: de pers mocht in de zaal blijven alsmede de deskundige en Dr. Wakkermann van het Ministerie van Justitie te Berlijn. De verklaringen, die tijdens de zitting met gesloten deuren werden afgelegd, waren voor de schuld van Kürten zeer bezwarend. Het zijn allemaal vrouwen, met wie Kürten heeft samengeleefd en waai-van hij er ver schillenden heeft willen dooden. Het was dan ook opmerkelijk, dat, zoodra de misdaden ln Düsseldorf bekend werden, verschillende vrouwen uit de onderwereld van Düsseldorf Kürten voor den moordenaar hielden. De moordaanslagen speelden zich meestal af in de onmiddellijke omgeving van Düsseldorf; slechts in één geval ontkent Kürten, dat hij van plan was, om een van zijn slachtoffers te dogden. De getuigen herkennen Kürten thans heel goed: een van deze lange rij vrouwelijke ge tuigen werd na het afleggen van haar ver klaring weer onmiddelijk naar de gevange nis teruggebracht. Professor Dr. Berg gaf een uiteenzetting over de erfelijke belasting van den moorde naar, die op de eerste plaats er toe leidde, dat die wraakgierige gedachten in Kürten gingen groeien. Deze deskundige is echter van oordeel, dat het absoluut uitgesloten is, dat Kürten in een toestand van bewuste loosheid gehandeld heeft, of dat zijn geest vermogens gestoord waren. De Officier van Justitie stelde enkele vra gen aan Dr. Berg en uit het antwoord bleek, dat het klassieke bewijs geleverd Is voor het te werk gaan van beklaagde met voorbe dachten rade, met uitzondering dan mis schien voor den moord op Christine Klein. De verdediger is het echter met deze op vattingen absoluut niet eens: voor hem is het een uitgemaakte zaak, dat artikel 51 op Kürten volkomen van toepassing is. Toen de vader van Kürten gehoord werd, heeft men den beklaagde uit de zaal ge bracht. Het is opmerkelijk, dat vele meisjes en jonge vrouwen zoo lichtzinnig geloof hechten aan wat vreemde menschen, die zij absoluut niet kennen, haar vertellen; zij schenken zoo gemakkelijk haar vertrouwen aan iemand, waarvan zij absoluut niet we ten. of hij het verdient en waardig is. Dat is de lichtzinnigheid van onzen modernen tijd. Vele van deze Düsseldorfsche meisjes, die zoo vaak met Kürten gingen wandelen, mogen blij zijn, dat ze thans nog leven. De laatste getuige, die gehoord werd, heeft bij de politie de aandacht op Kürten gevestigd. Op een verschrikkelijk uitvoerige wijze ver telde dit jonge meisje haar verhouding en samenleving met Kürten. Het was pijnlijk en tragisch. Uit alles, wat vandaag voor de rechtbank in het Kürten-proves behandeld werd, is weer opnieuw het bewijs geleverd, dat we hier met recht mogen spreken over het moord-proces van een moderne grootstad. Alles werpt zoo'n schril licht op hetgeen zich in de duistere holen der onderwereld afspeelt. Tal van vrouwen leven beurtelings met den moordenaar samen, worden onmenschelijk door hem behandeld en toch, ondanks alle angst en bezorgdheid voor haar eigen leven, blijven zij aanhankelijk aan dien man, die ooit in hun oog een misdadiger is. Deze ge vallen staan niets eens in de aanklacht ver meld en géén enkele getuige heeft er aan gedacht, om een aanklacht tegen Küiten ln te dienen. En zoo gaat dat gruwzame leven in de moderne grootstad iederen dag op nieuw weer voort: het kwaad wordt niet meer als kwaad erkend: men is er aan ge woon geraakt. En nu ontstaat de strijd tusschen verdedi ger en de rechtbank. Het artikel 51 is be rucht geworden, omdat men het wil toepas sen ook in die gevallen, waarop het niet toe passelijk is. Heeft Kürten in een soort zieke lijke bedwelming geleefd, in een roes van zinnelijke prikkeling? Wat verstaat de recht bank daaronder en welke opvatting heeft de verdediger over bewusteloosheid of een verstoring van de verstandelijke vermogens bij Kürten? En dan, kan de Officier van Verwoest familieleven. In het begin van den oorlog vestigde zich een familie uit België, bestaande uit man. vrouw en kind, in de gemeente Hoogland, nabij Amersfoort. Er werden nog vijf kin deren geboren en een jaar of vier geleden vestigde deze familie zich te Soest. Thans is gebleken, dat de man niet de wettige echtgenoot van de vrouw is, doch met deze vrouw naar Nederland is komen vluchten en sinds 1915 met haar hier woon de. De vrouw was in Mechelen gehuwd met een man, die tot nogtoe onbekend was met de verblijfplaats zijner echtgenoote. De man, die hier te lande is komen wonen gaf zich te Hoogland en te Soest uit voor den echtgenoot van de vrouw en had o. a. een plaatje met den naam van dien echtgenoot op zijn deur en teekende altijd, ook geboorte- acten enz., met dezen naam. In verband met deze valsche handteeke- ningen en het opgeven van een valschen naam is de man thans door de politie te Soest gearresteerd. Uit de sluis te Hansweert Gisteren heeft men 100 ton grint gelost uit den in de Westersluis te Hansweert ge zonken lichter „Linquenda", waardoor het schip drijvende is gemaakt. Om circa vier uur des middags is het schip uit de sluis gesleept en op de slikken buiten de haven gezet, waar het verder zal worden gelost. Daarna zal het ter x-eparatie naar een werf worden gebracht. Een duiker zal onderzoeken of de sluis be schadigd is. Oe dader aangehouden Te Maastricht heeft Zondagavond bij een twist een 38-jarige man de 35-jarige juf frouw A. Kruintjens met een mes een steek toegebracht in den rug, die de linkerlong raakte en een steek in de linkerborst. Zii is in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis gebracht. De dader is aap?"'"- den. Drie gewonden Te Ranum onder de gemeente Winsurn. is Zondagavond bij het passeeren van een anderen auto een wagen met drie jongelui tegen een boom opgereden. Een van hen, J. B., kreeg ernstige verwondingen aan het hoofd. De beide anderen liepen lichte kwetsuren op. De auto is zwaar beschadigd. De politie te Bergen-op-Zoom heeft het lijkje in beslag genomen van een pasgebo ren kind. Het Nederlandsche hospitaal-kerkschip „De Hoop" is gistermiddag bij Goerce aan den grond gevaren. Assistentie is derwaarts vertrokken. Behouden binnen Nader wordt gemeld, dat „De Hoop" in de Haringhaven te IJmuiden is birmengeloopen. In geheel Boven-Italië en vooral in de buurt van Milaan heeft buitengewoon slecht weer geheerscht. Hagelbuien en sneeuw hebben veel schade aangericht aan de boo- men en tuinen, die in bloei stonden. Ook in de Vooralpen en in het gebied van de Italiaansche meren is veel sneeuw ge vallen. Justitie, kan ieder van de zes deskundigen zich met die opvatting vereenigen? Een lange reeks van theorieën wordt telkens met een nieuwe rij van mogelijke veronderstellingen beantwoord. Kürten heeft in zijn jeugd pooit gedacht, dat het met hem zoo zou vergaan. Dat moet voor ons een waarschuwing zijn, dat iedere slechte hartstocht ook in hem zoover is door gedreven, dat Iedere rem, ieder verantwoorde lijkheidsgevoel in hem verstikt werd: zoo gaat het vaak met jonge menschen. Daarom is de Kürten-film ook zoo'n waanzinnig iets. Het Kürten-proces is een verschijnsel van onzen modernen tijd, dat aan onze verant woordelijke opvoeders der jeugd de zware taak stelt, om de zwakke jonge menschen, die door haat en nijd, door misdaad en el lende van alle kanten worden omgeven, te beschermen en te beveiligen en hen stei'k te maken door den overvloed van genade tegen het harde leven, dat hen te wachten staat. Kürten is naast ons opgegroeid: van zijn omgeving heeft hij nooit hulp gekregen. Kürten kwam hier op het bankje der be klaagden, omdat hij het verdiende, ondanks het feit, dat zijn vader een dronkaard was. Slechts een enkele maal heeft de beklaagde zijn moeder genoemd tegenover een vriend, dien hij in zijn leven heeft ontmoet; over 'n onderwijzer heeft hij nooit gesproken. Gisternacht omstreeks 3 uur is tengevolge van een defect aan den schoorsteen brand ontstaan in het dubbele woonhuis bewoond door de gezinnen Zijlstra en Pater te Gieten. De brand ontstond in de woning van laatst genoemde. Het geheele perceel, alsmede de inboedels van beide gezinnen werden een prooi van de vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt. Het scheidsgerecht der Nederlandsche Spoorwegen heeft gisteren in besloten zit ting vergaderd in een der locallteiten van het Staatsspoorstation te Den Haag. Behan deld werd het hooger beroep, ingesteld door de baanwachteres te Blerik tegen het haar gegeven ontslag in verband met het ernstig ongeluk bij Blerik, waarbij eenige menschen- levens vielen te betreuren. Het scheidsge recht zal te zijner tijd zijn beslissing aan de betrokken partijen mededeelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 11