f750.- f3000.- f250. f125.- f50.- f40. Hedenavond 8.15 uur in „St. Bavo" GROOTE PROPAGANDA VERGADERING DINSDAG 21 APRIL 1931 SPREKERS: Mr. J. B. B0MANS en Th. H00Y BUREAUX NASSAU LAAN 49 dit nummer bestaat uit drie bladen VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17747 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL het kluitje Moordaanslag verijdeld Het Groningsche bioscoopconflict Oplichting in den Vaticaanschen Staat Kindje bedwelmd geraakt en overleden Nederl. Spoorwegen Het incident te Koningsbergen Aller opkomst wordt verzocht. Destuur R.K. Kiesvereeniging Benoemingen Trein gedeeltelijk in een ravijn gestort Door ondermijning van den spoordijk Hoogovens en Mekog te IJmuiden Vice-admiraal Quant neemt, afscheid Het voeren van katholieke actie Een verklaring van den Paus De moord te Bilthoven De dader tot 12 jaar veroordeeld De ramp van de „Noordpool" Machinist door kokend water verbrand Poolsche protesten tegen den Dantziger Senaat VOORNAAMSTE cKIE UWS ^NDERLVK-^ Telegrafisch Weerbericht Jhr. Mr. J. W. Quiutus Sodalitas Medicorum De Provinciale Statenverkiezing J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat J66 - Haarlem Telefoon No. 13866 (drie UJnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cL; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., by vooruitbet. BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide ooger bij een ongeval met doodeiijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been ol arm bij verlies van 'n anderen vinger De vorige minister van Waterstaat Was, ook al poogde hij dat regelmatig te ontkennen als het hem verweten werd in de Kamer, een meester in het kir ren. Een schoone bezigheid, want dit Werkwoord is afgeleid van de beginlet ters van het gezegde: met een Kluitje In het Riet sturen en beteekent dit ook. Zijn opvolger moge deze kunst, die in het bijzonder aan het departement van Waterstaat beoefend wordt, niet op ieder gebied verstaan, maar het is voor geen betwisting vatbaar, dat op het terrein van de spoorwegtarieven minis ter v. d. Vegte in minister Reymer zijn meester heeft gevonden. We zullen hier geen opsomming geven, hoe interessant dat overigens ook zou zijn, van de ver schillende manieren, waarop deze be windsman tegenover de Kamer en de organisaties, als het over de spoorweg tarieven gaat, kirt. We willen voor het oogenblik volstaan met te wijzen op het antwoord, dat de minister nu weer ge geven heeft op de vragen van den heer V: d. Heuvel en waarmede deze volgens alle regelen van die kunst met een kluitje in het riet wordt gestuurd. Op 13 Maart vroeg deze afgevaardigde met het oog op den aanvang van den export van groenten, of het rapport van de commissie met enkele dagen te Wachten was, want er moest zekerheid bestaan omtrent de verlaging van de spoorwegvrachten voor de tuinbouwpro ducten. Als dat rapport niet binnen enkele dagen te wachten was, of dan de minister niet bereid was als voorloo- Pigen maatregel eenigszins belangrijke tariefreducties toe te staan voor het Vervoer van tuinbouwproducten. Niette genstaande het reglement van de Ka mer voorschrijft, dat binnen een maand het antwoord moet komen, zond de mi nister het eerst op 15 April. Het antwoord was echter zoodanig, dat hij dit evengoed vijf minuten na ontvangst van de vragen had kunnen geven, terwijl het tevens bewijst, dat de minister van het groote belang van dit Vraagstuk niets begrijpt. De minister schrijft, dat de export, welke nu plaats heeft, in hoofdzaak betreft de hooge Waarde hebbende kasproducten, waarbij de vracht een betrekkelijk minder be langrijke rol speelt, dat het rapport der Oommissie eerlang, zij het ook niet bin den enkele dagen, verwacht mag worden oil dat hij niet bereid is, voorloopige maatregelen te treffen. Om te beginnen is het volkomen on juist, dat bij de hooge waarde hebbende kasproducten de vracht een minder be langrijke rol speelt, want die vracht is zeer hoog en wel degelijk van beteeke- his. Over de hooge waarde van de pro ducten zullen we nu maar niet veel heggen; de tuinders zouden den minis ter wel anders in kunnen lichten, maar daarover gaat het niet. De strijd, die nu al ruim anderhalf Jaar gevoerd wordt, gaat over het feit, dat onze spoorwegvrachten veel hooger zljn dan die van het buitenland en daarmede moeten wij op de wereld markt met onze producten rekening houden om te kunnen concurreeren. Als °hze exporteurs ten gevolge van de hooge spoorwegtarieven voor een wagon kroenten 100 tot 120 gulden meer moe tan vragen dan het buitenland, dan kan l6der oegrijpen dat zij niets verkoopen, eh als het wel geschiedt dan gebeurt dit ten koste van den tuinder, die minder ^Ijgt, dus ten koste van de welvaart öes lands. In Duitschland en in andere landen borden reeds sedert jaren de licht- bederfelijke tuinbouwproducten, die thans geëxporteerd worden als ijlgoed, Vervoerd tegen vrachtgoedtarieven, ter- ^Jjl zelfs deze laatste daar veel lager zijn hier. Onze spoorwegvrachten voor ^ze producten zijn daardoor 100 en hieer procent hooger dan elders, want °m de groenten versch op de markt te krengen moeten ze als ijlgoed verzonden borden. Op 8 April 1930, dus ruim een jaar Seieden, schreef het Centraal Bureau v°or de veilingen reeds aan den minis- £er, dat op dat oogenblik de vracht boten der Nederlandsche Spoorwegen 11 een absolute wanverhouding stonden °t de marktprijzen van groenten en rUit en daardoor een ernstige belem mering vormden voor den afzet dezer producten naar het buitenland. Een OUr lang is dat in de Kamer, en daar buiten door de commissie-Lovink en de °r8anlsaties, voortdurend herhaald en ttlet cijfers aangetoond, en nu komt de Minister vertellen, alsof hij van dit alles h'ets wist, dat de vracht een betrekke- minder belangrijke rol speelt, ^ij zijn zeer gouvernementeel, doch O een grens, en de minister zal goed °eten weten, dat hy in deze kwestie 'et voort kan gaan met de Kamer en j et Nederlandsche volk met een kluitje 11 het riet te sturen dat hy met vuur j?eeh. wat hoogst gevaariyk is. In Member heeft hy in de Tweede 8mer het aannemen van een motie "Jen te verhinderen door te beloven dat een commissie het vraagstuk op korten termijn zou onderzoeken. Het is een publiek geheim, dat er in de com missie niet het minste schot zit en dat men daar na ruim drie maanden, niet tegenstaande het werk als het ware reeds gereed was gemaakt door ande ren, nog even ver is als in het begin. Dat belet den bewindsman niet om te zeggen, dat het rapport eerlang, zy het ook niet binnen enkele dagen, verwacht mag worden. Wat dat eerlang beteekent in Waterstaatstaai, kan men het best nagaan, als men weet wat men daar verstaat onder „enkele dagen". Minister v. d. Vegte heeft dat in 1929 aan de Kamer eens duideiyk gemaakt. Het ging toen over de Zuiderzeesteunwet. Met veel nadruk verklaarde hy, dat dit wetsontwerp gereed was en dat het bin nen enkele dagen, ik zeg niet morgen, maar binnen „enkele dagen", by de Kamer zou worden ingediend. Hy heeft het niet meer gedaan, maar een half jaar daarna geschiedde dit eerst door zyn opvolger. Als men dat dus aan Waterstaat verstaat onder „enkele da gen", dan behoeft men niet te vragen wat daar eerlang beteekent. Binnen een paar weken is de tyd van hooge waarde hebbende kasproducten voorbij, maar de spoorwegtarieven bhj- ven even hoog. Het tuinbouwbelang, de algemeene volkswelvaart speelt bij den minister biykbaar geen rol, het spoor- wegbeleid domineert. Het is niet voor bestryding vatbaar, dat de volksvertegenwoordiging in groote meerderheid overtuigd is van de noodzakeiykheid (wil de export van land- en tuinbouwproducten nog iets beteekenen) dat de spoorwegvrachten verlaagd worden. Het kluitje, waarmede thans de minister een afgevaardigde ten opzichte van dit hoogst belangryke vraagstuk in het riet heeft gestuurd, is een uitdaging. Het gaat langzamerhand om het prestige van de Kamer, want de vragen waren feiteiyk die van een meerderheid, wélke wachtens moede eindelijk daden eischte. In dit licht be schouwd is het antwoord een bewinds man onwaardig en wy kunnen ons niet voorstellen, dat de Kamer, die de vol gende week weer byeen komt, zich hierby neer zal leggen. Mocnt het dan tot een strijd komen, dan z'un wij de positie van den minister donker in, want heel lang stelt de Kamer zich met een kluitje tevreden, maar eens komt er een eind aan en dat wordt in den regel op niet zachtzinnige wyze aan een bewindsman kenbaar gemaakt. De politie gaat tot arrestaties over De politie te Den Haag heeft Zaterdag in den namiddag twee personen gearresteerd die er van verdacht werden plannen te heb ben gesmeed om op den eigenaar van een kleedingzaak een revolveraanslag te plegen Tusschen twee broers namelijk, die in de Witte de Withstraat vroeger samen een confectiemagazijn hadden gedreven, doch waarvan de een naast de oude zaak een soortgelijke nieuwe was begonnen, bestond herhaaldelijk dikwijls zeer hoogloopende twist. De politie was bij deze twisten reeds meermalen bemiddelend opgetreden, en heeft eenigen tijd geleden aan een der broers, die vreemdelingen zijn, aangezegd het land voor 1 Mei te verlaten. Deze broer heeft blijkbaar op wraak ge zonnen op zijn broeder-concurrent. Het kwam de politie ter oore, dat een persoon door twee andere die blijkbaar weer in op dracht van een derde of van derden han delden in den arm was genomen om een revolveraanslag te plegen. Deze persoon zou dan naar de bioscoop gaan op een avond, dat ook de broeder concurrent en zijn vrouw daar een bezoek brachten, en na het einde van de voorstel ling zou dan de daad ten uitvoer worden gebracht. De politie is op grond van de mededee- lingen die haar bereikten, overgegaan tot de arrestatie van den broer, die het land moest verlaten en van diens coupeur, die er van verdacht werd in het complot betrok ken te zijn. Ten huize van den gearresteerde confec- tiehandelaar is een geladen revolver gevon den. Voorts heeft de persoon die den aan slag zou moeten uitvoeren, bij een verhoor medegedeeld, dat hy van den gearresteerde reeds den colbertcostuum ten geschenke had ontvangen, terwijl hem bovendien een geld som in het vooruitzicht werd gesteld. De coupeur heeft bekend in het complot be trokken te zijn geweest. De gearresteerde broer heeft aanvanke lijk bekend maatregelen te hebben geno men. die er toe zouden leiden, dat zijn broer werd vermoord, doch hij is later op deze bekentenis teruggekomen. Neg geen einde in zicht? De Groningsche Gemeenteraad heeft gis teravond na uitvoerige besprekingen met 24 tegen 11 stemmen besloten de vermakelijk heidsbelasting voor de bioscopen te verlagen van 25 pet. der bruto-ontvangsten tot 25 pet. der netto-ontvangsten. Tegen verklaarden zich de rechterzijde, de neutrale en de communistische partij. Afgaande op hetgeen de bioscoopbond heeft medegedeeld, mag aangenomen worden dat de bioscooptheaters te Groningen geslo ten zullen blijven. Als je alles moest gelooven Van de trekpaard-candidaten, Die partijen propageeren Voor de Provinciale Staten, D&n.... zijn al die menschen kranen! Want wat zü bereiken willen Maakt de toekomst van ons landje Meer of minder tot idylle. Want verlaging van belasting En verhooging van de loonen, Minder werktijd, meerder zorgen Om goedkoop en chic te wonen 't Is te mooi.... en dus geloof ik, Dat ze naar een zetel streven, Met het welbekende motto: Veel beloven, weinig geven! 't Is als steeds het oude liedje, Enkel op een ander wijsje. Daarom is nog steeds de wereld Verre van een paradijsje. Roomsche kiezers, kiezeressen, Kiest, maar kiest met oogen open, Opdat gij door al die praatjes Er niet leeiijk in zult loopqn. Toont karakter, kent uw plichten: Wilt vooral ook hierop achten: Van uw Roomsche candidaten Is het meeste te verwachten! MARTIN BERDEN. De dader voorwaardelijk veroordeeld. Donderdagmorgen sprak de rechtbank der Stad van het Vaticaan voor de tweede maal sinds haar bestaan een vonnis uit. Daar het paleis van justitie nog niet voltooid is, had de zitting plaats in een zaal van het paleis voor den gouverneur. Beklaagde was een 38-jarige Siciliaan, die er op betrapt was, dat hij op het territo rium der pauselijke stad giften inzamelde voor de Katholieke universiteit van Milaan. Hij bleek daartoe niet gerechtigd te zijn en werd verdacht het geld voor eigen bate aan te wenden. In totaal bleek hij zestig Lire op deze wijze verkregen te hebben. Ter zitting bekende hij en verdedigde zich door te wijzen op de groote ellende, waarin hy door werkloosheid en een langdurige ziekte van zijn vader verkeerde. Een zuster van S. Marta en de vicaris van het Romeinsch Seminarie, die door ver dachte op genoemde wijze voor kleine be dragen waren opgelicht, alsmede een briga dier der Pauselijke Gendarmerie, die tot ar restatie van verdachte was overgegaan, traden op als getuige. De verdediger vroeg, wegens de zeer tragi sche omstandigheden, welke beklaagde tot zijn daad hadden gedreven, ontslag van rechtsvervolging, subsidiair een voorwaarde- ïyke veroordeeling. De rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen en vroeg ;70 dagen hechtenis, als mede 150 Lire boete. Daar beklaagde echter nog nooit met de juistitie in aanraking was geweest en er uiterst gunstige Inlichtingen over hem wa ren ontvangen, werd hem de gunst eener voorwaardelijke veroordeeling toegekend, met een proeftijd van vijf jaren. De man, die sinds zijn arrestatie op 9 April in de gendarmerie-kazerne opgesloten was geweest, werd oogenblikkelijk in vrijheid gesteld. Een droeve thuiskomst In Elinkwijk te Utrecht is Zondagavond een klein kind, waarschijnlijk doordat een gasvlam te veel zuurstof aan het gebruik onttrok, dermate bedwelmd geraakt, dat later alle pogingen om de levensgeesten op te wekken, faalden. Dien avond waren vader en moeder uitgegaan, nadat zij een buur vrouw hadden gevraagd op een bepaald tijdstip even een kijkje te nemen. Toen zij aan het verzoek gevdlg gaf, deed zü in de keuken de tragische ontdekking. Bovend'en waren ook twee oudere kinderen bedwelmd geraakt, doch deze kwamen na eenigen tyd bij. Vier andere kleuters bevonden zich reeds in bed. Voor houders van weekkaarten in verband met de verkiezingen De directie der Nederlandsche Spoorwegen maakt bekend, dat in verband met de mor gen te houden verkiezingen voor de Prov Staten, houders van weekkaarten morgen van hun weekkaart gebruik kunnen maken: 1. tot en met den eersten trein (geen D.- trein), welke na 10 uur vertrekt van het station van hetwelk de weekkaart geldig is: 2. voor de terugreis van de treinen (geen D.-trein) welke te 15 uur of later vertrek ken van het station tot hetwelk de week kaart geldig Is. De fotografische opnamen door Franschc officieren. De fotografische platen, die hebben toebe hoord aan de wegens spionnage aangehou den Fransche officieren, zün thans ontwik keld. De afdrukken toonen fortificaties en andere zaken, die in 's Ryks belang tegen over andere staten moesten worden geheim gehouden. De opnamen, die ten deele dwars door een omheining heen zün gemaakt, too nen o.a. ook oefeningen op een kazernebin nenplaats. Ei wordt op gewezen, dat de betreffende officieren deel uitmaken van den Inlichtingendienst van den Franschen ^neralen Staf. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd de volgende W. W. E. E. Heeren tot Pastoor: te Wester-Blokker G. Blankenouw; te Schermerhorn A. v. d. Oord, die kape laan was te A'dam (H. Bonifatius) te Bleiswük M. v. Willige, die Rector was te Wassenaar (St. Jacobus-Stichting). Vele slachtoffers Een verschrikkelijk spoorwegongeluk is ge beurd op de lijn KantonKauloen tusschen Sjoetspoen en Kauloen. Men telt ten minste 30 dooden, omstreeks 20 zwaar- en 30 licht gewonden. De spoordijk was door geweldige stortregens onderrmjnd. De locomotief en drie wagons stortten in een 10 M. diep ravün, waar de overblijfselen, dooden en gewonden in de modder liggen. De overlevenden zün half krankzinnig van schrik weggeloopen Alle reizigers waren Chineezen. Men stelt krachtige pogingen in het werk de gewon den te redden. Uitbreiding fabrieken Naar wü vernemen zullen de fabrieken van Hoogovens en Mekog te IJmuiden binnenkort een belaugrüke uitbreiding on dergaan. Op het terrein der Hoogovens zal een slakkenrevery worden opgericht, waarin acht elactromotoieo,..zullen worden geplaatst. Het bedrijf der Mekog zal worden uitgebreid met een fabriek tot aanmaak van kunst meststoffen uit fosfaat, een vulstation voor zuurstofflesschen en een inrichting tot op pompen van ammoniakgas. Gistermorgen heeft vice-admiraal L. J. Quant, die heden den zeedienst verlaat, af scheid genomen van de adelborsten van het Kon. Instituut voor de marine te Den Hel der, waar de admiraal zelf ook zijn opleiding heeft gehad. Om ongeveer 10 uur stond het geheele corps adelborsten onder bevel van den kapitein der mariniers H. F. J. M. A. von Freytag Drabbe voor het instituut aangetre den. De admiraal, vergezeld van zün adju dant luitenant (ter zee 2e kl. C. Moolen- burgh, inspecteerde het corps, waarna hü de toekomstige officieren toesprak. De admiraal wees hen er op, dat zij aan het begin staan van een carrière, die hü ten einde heeft ge bracht en waarin zü ieder kunnen bereiken, wat hü bereikt heeft. Voor die taak is noo- dig opgewektheid, plichtsbetrachting, toewü- cling en onderwerping aan den krügstucht. Vooral de taak bü de opleiding der onder geschikten is belangrijk. Er moet vertrouwen zijn van boven naar beneden en van bene den naar boven. Met den wensch, dat het in hun verdere loopbaan voorspoedig mocht gaan, eindigde de admiraal zijn toespraak. Met een driewerf hoera voor de koningin werd deze plechtigheid gesloten. Het vertrek uit Den Helder Met den trein van 12.47 zijn Vice-admi raal en mevrouw Quant hedenmiddag uit Den Helder vertrokken Het commandement was des morgens overgedragen aan den op volger, den Schout bij Nacht G. J. B. Brutel de la Rivière. In verband hiermede waren alle te Willemsoord in dienst zünde schepen, voor zoover niet in onderhoud op de Rijks werf, gerheerd in de Buitenhaven, waar zü vanaf het tijdstip van parade tot zonsonder gang de geus voerden. Te 9 uur v.m. werd in de groote zaal van het commandementsgebouw afscheid geno men van de officieren, onderofficieren, amb tenaren en beambten en het overige perso neel werkzaam bü het commandement der marine. De commandeerende officieren van Hs. Ms. Schepen en inrichtingen vereenig- den zich te 9.30 in de groote zaal van het commandementsgebouw, om te worden voor gesteld aan den opvolger van Admiraal Quant. Ook de Directeur van de Rijkswerf, ir. Bijl, en de garnizoenscommandant, ridder van Rappard. waren daar tegenwoordig. Na afloop van deze receptie begaf zich de scheidende vlootvoogd, vergezeld van zijn opvolger, naar Hs. Ms. Wachtschip. Hier stonden aan dek getreden de officieren en equipage, benevens het stafmuziekcorps, en verder waren hier van alle schepen en In richtingen een afvaardiging, bestaande uit een officier, twee onderofficieren en 8 man schappen. De overdracht van het bevel had te 10.30 plaats aan boord van het Wacht schip. Hierbij werd de bemanning door den heer Quant toegesproken. Nadat schout bü nacht Brutel de la Rivière verklaard had het commando te hebben overgenomen, werd de commandovlag vervolgens door Hs Ms. Gelderland met 15 schoten gesa'ueerd en neergehaald, waarna de commanc óvlag van den opvolger werd geheschen en met 13 schoten werd gesalueerd door Hr. Ms. Gel derland. Admiraal Quant, vergezeld van zün opvolger, verliet daarna het wachtschip. Hedenmiddag werden de verschillende of ficieren in de groote zaal van het comman dementsgebouw aan den nieuw opgetreden commandant der marine voorgesteld. Alléén het hokje vóór den naam van den eersten candidaat der katholieke lijst vuile men in. Tüdens een audiëntie, welke de Paus Zon dag verleende, heeft Züne Heiligheid een vry uitvoerige verklaring afgelegd over de Katholieke Actie. Opnieuw legde Z. H. den nadruk op de doelmatigheid, noodzakeiyk heid en onvermoeidheid dezer actie, waarna hü in groote trekken nogmaals een overzicht gaf van de richtlünen, en waarbü hü uitging van de stelling, dat de Katholieke Actie deelneming beteekent van het leekendom aan het leidende Apostolaat van de Kerk. Z. H. wees erop, dat de Katholieke Actie aan waarde verliezen zou, wanneer de ban den, die haar met het Apostolaat verbinden, zouden worden losgemaakt, en verder, dat de Katholieke Actie altüd en overal moet geschieden, waar het om moreele problemen of vragen van goed of kwaad gaat, niet alleen met betrekking tot individueele mo raal doch ook met betrekking tot sociale moraal. Tot dusverre is in de Italiaansche dagbla den nog geen commentaar geleverd op deze verklaring van den Paus. De Utrechtsche Rechtbank veroordeelde heden den Indlschen bediende Sono, uit Bilthoven, die terecht heeft gestaan wegens doodslag drie maal gepleegd, tot een ge vangenisstraf van 12 iaar De eisch luidde 20 jaar. Nog een slachtoffer aangespoeld Bü de directie van de V.E.M. te IJmuiden is bericht ontvangen van den Nederlandschen consul te Aberdeen, dat het lük van Noordzy, een der te Maassluis gewoond hebbende le den der bemanning van de „Noordpool", is aangespoeld. Volgens een Reuter-telegram zou het Zon dagmorgen op de kust van Fraserburgh zün aangespoeld. Het lük was zeer verminkt. Opzet of nalatigheid in het spel? Verleden week heeft te Amsterdam aan boord van het stoomschip „Jagersfontein" van de HollandWest-Afrika Lyn een ma chinist in de machinekamer door kokend water ernstige brandwonden opgeloopen. Za terdag is het slachtoffer in het Burgerzie kenhuis overleden De politie heeft het lük in beslag genomen en onderzoekt of het on geval aan schuld of nalatigheid is te wüten. Gebleken is, dat, toen de machinist zich in de ketelruimte bevond, een der andere schepelingen plotseling 'n kraan opendraai de, waardoor kokend water in de ketelruim te stroomde. Het schip is thans vertrokken De schepe lingen, die van het ongeval getuige zün ge weest, moesten echter op last van de politie achterbleven. Resolutie van afkeuring aangenomen Gisterenavond vond te Warschau een pro testvergadering paats tegen het optreden van den Senaat van Dantzig. Na een aantal redevoeringen waarin o.a. werd geprotesteerd tegen het sluiten van de haven van Dantzig voor groote oorlogssche pen, werd een resolutie aangenomen, waar in afkeuring werd uitgesproken over de overvallen in Dantzig op Poolsche onder danen en tegen net optreden van den Dant ziger Senaat, die in dienst van het Pruisisch Chawinisme er naar streeft een voortdurede spanning tusschen Dantzig en Pplen te scheppen Tenslotte werd het publiek opge wekt de Dantziger badplaats en de Dant ziger - artikelen te boycotten. Van de Regeering en van de Volkenbond was energieke maatregelen ter bescherming van Polen in Dantzig geeischt. Na afloop der vergadering trokken de deelnemers naar het dicht bij de vergader zaal gelegen gebouw van Let Duitscbe ge zantschap waar zü stuiten op een cordon van politie. Zü bleven joelen en fluiten en de uitroe pen weerklonken: Afblijven van Dantzig met den Pruis is chen klauw" en „Leve het Pool sche Dantzig". Ook voor het Oostenrijksche gezantschap kwam het tot een demonstratie, waarbü men zich voornamelük keerde tegen de aaneen sluiting. De Utrechtsche rechtbank veroordeelde den dader van den drievoudigen moord te Bilthoven tot 12 jaar gevangenisstraf. (blz. 1, 1ste blad) Moordaanslag te Den Haag juist bijtijds voorkomen. (blz. 1, 1ste blad) Tientallen dooden en gewonden ten ge volge van een ernstig ongeluk by Kanton. (blz. 1, lste blad) Poolsche protestvergadering tgen den Se naat van Dantzig. (blz. 1, lste blad) De Spaansche koninklijke familie zal zich voorloopig te Fontainebleau vestigen. (blz. 1, 3de blad) Het Britsche Lagerhuis heeft het wets ontwerp betreffende de openstelling van openbare gelegenheden van vermaak op Zondag in tweede lezing aangenomen. (blz. 1, 3de blad) Bijeenkomst van den Ned. R. K. Midden standsbond te Utrecht, om stelling te nemen tegen den verplichten vrijen middag voor het winkelpersoneel. (blz. 2, 3de blad) Schryven van den Aartsbisschop over de oneerbare vrouwenmode. (blz. 2, 3de blad) Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.37 uur. Hoogste barometerstand 765.5 te Blacksod. Laagste barometerstand 751.5 te Wetucn, Verwachting: Zwakke tot matigen, Noor- delüke tot Westelijken wind, meest zwaar bewolkt weinig of geen regen, Iets 2achter overdag. Te 's-Graverühage is overleden, 77 jaar oud, jhr. mr. J. W. Quintus, oud-raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage. De heer Quintus, die in 1854 is geboren, promoveerde op 24 Februari 1878 aan de Rijksuniversiteit te Groningen, ving op 6 Augustus 1884 zün loopbaan bij de rechter- lüke macht aan in de functie van kanton- rechter-plaatsvervanger te Groningen, en werd op 29 December 1888 benoemd tot rech- ter-plaatsvervanger in de rechtbank aldaar. Vervolgens werd de heer Quintus op 31 Dec. 1891 kantonrechter te Amsterdam, en in 1897 rechter in de rechtbank te Haar lem, welke functie hij op 27 Januari 1903 wisselde met die van vice-president van de Haagsche rechtbank. Ten slotte werd mr. Quintus den llen October 1909 benoemd tot raadsheer in het Gerechtshof te 's Gravenhage, welk ambt hü tot eenige jaren geleden bleef vervullen, toen hü op zün verzoek eervol werd ontslagen. De thans overledene was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De teraardebestelling heeft Donderdaf plaats op Oud Eik en Duinen te 's Graver hage. Ook de Haagsclje justitie wüst de strafvervolging af Mr. A. M. de Groot, de rechtsgeleerde raadsman van den heer Is. Leenes, aeelt mede, dat ook de officier van justitie te 's-Gravenhage, op grond van onvoldoende aanwüzing van schuld, afgezien heeft van een strafrechterlüke vervolging van den heer Is. Leenes, bij exploit van 17 April jJ. Deze afwüzing betreft de klachten, door de commissie-Van Asch van Wück in het vorig jaar bü de justitie te 's-Gravenhage ingediend. Een eventueele loting De Voorzitter van het Centraal Stembu reau voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten van Noord-Holland maakt bekend, le dat, indien tot vaststelling van den uitslag der verkiezingen noodig is een loting, als bedoeld in artikel 104, 4e lid der Kieswet, deze loting zal geschieden in een openbare zitting, te houden c.i Dinsdag 28 April 1931, des voormiddags te 11.30 uu-, ten Raadhuize van Haarlem; en 2e dat de openbare zitting, bedoeld in artikel 107 der Kieswet, tot het bekendmaken van den uit slag der verkiezingen, zal worden gehouden op den datum en ter plaatse hiervoren ge meld. des vóórmiddags te 11.45 uur. Barometerstand 9 uur v.m. 7.62 stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1