Buitenlandsch dN^ieuws FEUILLETON ku-klux-klan NIEUWE WEGEN DER EUROPEESCH ECONOMISCHE POLITIEK De nieuwe regeeringsvomi in Spanje DERDE BLAD DINSDAG 21 APRIL 1931 BLADZIJDE 1 De kerkvervolging in Litauen Een conferentie der Bisschoppen Portugal op weg naar een revolutie Een terroristisch optreden Het Bulgaarsche kabinet afgetreden De Amerikanen en Honduras Publicatie geheim verdrag? Het nieuwe Roemeensche ministerie Vermakelijkheden op Zondag in Engeland Labourkritiek op dr. Lang De Londensche Vlootbesprekingen De toestand op Madeira Nieuwe oorlogsschepen voor Portugal Gemengde ui ten landsche c'Berichten De verdwenen student Felle fabrieksbrand te Goettlngen Bandieten-overval op een stad RADIO-OMROEP De zettersstaking te Brussel KORT NIEUWS De splonnage te Koningsbergen Te Kowno is een conferentie der Litau- che bisschoppen gehouden, welke zich met len strijd tusschen de regeering en de gees telijkheid bezighield. De benoeming van het voormalige politie- loofd Rusteika heeft n.l. in de kringen der reestelijkheid de vrees doen ontstaan, dat leze nieuwe minister van binnenlandsche laken met nog scherper middelen tegen elke liet-regeeringsgezinde activiteit der priesters al optreden dan zijn voorganger. Over de besluiten der bisschopsconferentie b niets bekend gemaakt. Portugal is „full speed" op weg naar een revolutie, zoo meldt de speciale correspon dent van „Daily Telegraph" uit Oporto. Ieder intelligent Portugees is daarvan overtuigd en in het heele land ziet men er de voorteeke nen van. De moeilijkheden op Madeira en de Azoren zijn slechts de voorboden hier van, al publiceeren de autoriteiten ook dagelijks geruststellende bulletins. Het is echter een feit, dat de bevolking meer dan genoeg heeft van de dictatuur. Zij wordt levend gevild door buitensporige be lastingen en er worden met name te Oporto en op Madeira, vexatoire hinderpalen in den weg gelegd aan den binnenlandschen handel en dien met het buitenland. Het stuitendst van alles is het feit, dat de Portugeezen voor de kleinste overtredingen zelfs vaak voor in het geheel geen over tredingen, maar enkel wegens het uiten van ongunstige meeningen over de regeering erger dan dieven worden behandeld. Politie in burger dringt 's nachts hun woningen bin nen, gewapend met revolvers, waarvan zij niet lang aarzelt gebruik te maken. Zonder dat eenig bevelschrift wordt ver toond, of zonder dat er iets ter verklaring wordt gezegd, wordt aan beschaafde bur gers van Oporto gelast met de politie mee te gaan. Men rijdt snel met hen weg in een wachtenden auto. waarheen weet niemand, en de rampzalige vrouw verneemt dan na weken van angst en spanning, dat haar man straf ondergaat in de Afrikaansche koloniën. Er wordt niets meegedeeld over den aard van zijn misdrijf of over den duur van den hem opgelegden dwangarbeid. Vier gewapende rechercheurs verschenen in de woning van een bekend geneesheer te Oporto om hem te arresteeren. Zijn vrouw deelde hun mede, dat hij naar een patiënt toe was. „Goed", antwoordde de chef der re chercheurs, „dan nemen wij hem mee", wij zend op den 16-jarigen zoon van den dokter, die onmiddellijk weggevoerd werd naar het hoofdkwartier van het leger. Den volgenden avcnd werd ook de vader aangehouden. Se dert is men zonder bericht van hen. Het staat vast, dat er de laatste twaalf maanden uit Oporto alleen niet minder dan 150 personen naar Afrika zijn gedeporteerd in de meeste gevallen omdat zij hun meening hadden geuit in de pers. Het spreekt vanzelf, dat de verontwaardiging over deze behande ling met den dag stijgt, en niet alleen onder de burgers. Een heel infanteriebataljon bevindt zich in arrest, omdat een sergeant op het kazerne- terrein zijn meening had gezegd over de re geering. Wegens de onzekerheid over de bedoelingen van de dictatuur staat de handel te Oporto zoowel als op Madeira en in Lissabon zoo goed als stil. Nieuwe verkiezingen 7 Juni sis. Het Bulgaarsche kabinet Liaptsjef is af getreden om den koning volle vrijheid te geven.de meening van de leiders der oppo sitie in te winnen over een nieuwe regeerings- vormlng. De koning heeft Liaptsjef opgedragen, de loopende zaken te blijven afwikkelen en zou gisteren nog een onderhoud hebben met den voorzitter van de Sobranja en de leiders van de verschillende partijen. Waarschijnlijk zal de oud-minister-president en leider der democratische partij, Alexander Malinoff, met de vorming van het nieuwe kabinet be last worden op den grondslag van een groote coalitie. De nieuwe verkiezingen zullen waarschijn lijk op 7 Juni as. plaats vinden. Volgens de laatste berichten uit Honduras ?ou de regeering aldaar er in geslaagd zijn de revolutionnaire beweging te onderdruk ken. Daartegenover spreken de leiders der opstandelingen van nieuwe successen. ;oowel &an de Atlantische kust als in het binnen land. De Amerikaansche kruiser „Memphis" is in La Ceiba aangekomen om het leven van de buitenlanders te beschermen. Twee an dere kruisers zijn naar de Noordkust van Honduras vertrokken. De Amerikaansche regeering heeft uitdruk kelijk doen verklaren, dat de beweging in Honduras en Nicaragua als een zuiver bin nenlandsche politieke kwestie van Honduras is. De Amerikaansche strijdkrachten zullen derhalve de grootst mogelijke neutraliteit be trachten. Volgens de „Populaire" bestaat er in Rome groote ongerustheid, omdat men vreest, dat de nieuwe republikeinsche Spaansche regee ring het geheime verdrag zal publiceeren dat Primo de Rivera met Mussolini ge-loten heeft. Het bestaan van zulk een verdrr.g is zoowel door koning Alfonso als door Mus solini ontkend; worde thans de tekst gepu bliceerd en blijkt er uit, dat het tegen Frankrijk gericht was, dan staan beiden met beschaamde kaken en krijgt de reputatie van Franschgezindheid van den ex-koning een leelijken klap. 0 Het grootgrondbezit De Spaansche regeering wil overgaan tot een hervorming van het grootgrondbezit, ten einde de vestiging van arbeiders op het land mogelijk te maken. Het plan is, de groote landgoederen tegen schadeloosstelling te onteigenen en het be heer daarover op te dragen aan de gemeen ten. Door verbetering van de irrigatie hoopt men op deze wijze in het Zuiden van Spanje 5 millioen arbeiders zich op het land te laten vestigen. De uitvoering van dit plan vereischt echter omvangrijk werk, zoodat de regeering daartoe niet terstond zal overgaan, doch de plannen ter uitwerking aan het parlement zal overlaten. Volgens een verklaring van den minister van justitie zal het grondbezit van de Kerk onaangetast blijven. De Morgan-leening geannuleerd Uit Madrid wordt gemeld, dat de Spaan sche regeering besloten heeft het contract van de Morganleening ten bedrage van 60 millioen dollar te annuleeren. Generaal Berenguer Generaal Berenguer is op last van de re geering geschrapt uit de legerlijst. Koning Alfonso te Londen verwacht Volgens een Reuter-bericht uit Londen verwacht men dat koning Alfonso, daar he denavond zal aankomen. België erkent de nieuwe regeering De Belgische regeering heeft, den Belgi schen ambassadeur te Madrid opgegedragen, de nieuwe Spaansche regeering te erkennen. Franco uit zich weer In het te Madrid verschijnende dagblad „Nacion" is een artikel verschenen, waarin door majoor Franco verklaard wordt, dat thans na de stichting der republiek de revo lutie eigenlijk pas begint. Voor alles moet 't volk worden gewapend. Nog geen scheiding van Kerk en Staat Wat de scheiding van Kerk en Staat be treft, welke uoor sommige buiteniandsche bladen werd aangekondigd verklaarde de minister van justitie bij het uiteengaan van den kabinetsraad, dat hierover nog niet was gesproken. In ieder geval zou hiervoor eerst de constitueerende cortes zijn toestemming moeten geven. Het nieuwe regiem De Aartsbisschop van Valencia heeft zijn instemming betuigd met het nieuwe regiem aan den kapitein-generaal der provincie. Ook de constitutionnalisten hebben hun medewerking toegezegd aan de nieuwe re geering, maar zij verklaren, dat deze moet worden gewettigd door de cortes. Echter ver klaren zij uitdrukkelijk, dat zij geen repu blikeinen zijn geworden,maar wel de repu bliek kunnen eerbiedigen. De Aartsbisschop van Tarragona en de Bisschop van Barcelona brachten een bezoek aan Macia om hem te begroeten en verklaar den dat de Kerk als steeds, staat aan de zijde van het wettig erkende gezag. Geen aanval op kloosters De burgerlijke gouverneur van Bilbao spreekt met de meeste beslistheid tegen, dat de communisten het voornemen zouden heb ben gehad, een aanval te doen op de kloos ters. Plebisciet in Cataionië In een communiqué aan de pers deelt kolo nel Macia mede, dat de bevolking binnen kort zal worden opgeroepen tot een plebisciet om den revolutionnairen wil te bekrachtigen. Naar Fontainebleau De hertog van Miranda heeft medegedeeld, dat de definitieve vestiging der koninklijke familie afhankelijk zal zijn van de gebeurte nis in Spanje. Hij bevestigde, dat koning Al fonso zich naar Londen zal begeven, waar hij een onderhoud zal hebben met den koning van Engeland. Het verblijf te Londen zal van korten duur zijn. Het voornaamste doel is de regeling van het verblijf van den infant Juan, die in de Engelsche hoofdstad zijn zee-offi- ciersstudie zal voortzetten. Morgen of overmorgen zullen de koningin en de geheele koninklijke familie zich te Fon tainebleau vestigen, waarheen ook de ko ning zich na zijn reis naar Londen zal be geven. Het verblijf zal waarschijnlijk van langen duur zijn. De gezondheidstoestand van 's konings oud sten zoon, den prins van Asturië, die een oogenblik was geschokt door de wederwaar digheden van de reis, is thans bevredigend. D Infante Isabella ook vertrokken De Infante Isabella, tante des konings, die wegens ziekte niet met de koninklijke familie tezamen kon vertrekken, is heden in een am bulance naar het station van het Escurial vervoerd, waar zij den express naar Parijs nam. Kostbare voorwerpen verdwenen Uit Madrid wordt gemeld, dat, naar ver luidt, een klacht is ingediend wegens de ver dwijning van voorwerpen van waarde uit het koninklijk paleis. Erkenning der regeering Ook Noorwegen, Columbia, Brazilië, Polen en Panama hebben de Spaansche republiek erkend. Alfonso voor de vierschaar? Volgens een Havas-bericht uit Madrid heeft de radicaal-socialistische partij in een motie o.a. geëischt, dat „Alfonso van Bourbon" we gens zijn politiek optreden zich voor het ge recht zal verantwoorden. De Duitsche Rijksregeering heeft dezer da gen aan den Secretaris-Generaal van den Volkenbond een voorstel doen toekomen, om op de agenda der Studie-commissie voor de Europeesche federatie een discussie te plaat sen omtrent de problemen der douane-poli tiek, welke in verband met de loopendê on derhandelingen en plannen van groot belang zijn. Hierdoor wordt een voornemen der Rijksregeering verwezenlijkt, dat Dr. Curtius in een rede voor den Rijksraad reeds onlangs heeft aangekondigd. Nu publiceert de „Deutsche Diplomatische Korrespondenz", het orgaan der Wilhelm- strasse, de volgende opmerkelijke verklarin gen: Ér moet worden vastgesteld, dat het Duitsche initiatief geenszins in botsing komt met het Engelsche voorstel om de Duitsch- Oostenrijksche douane-unie, met het oog op de verplichtingen van Oostenrijk uit het lee- nings-protocol van 1922, door den Volken bond aan een juridisch onderzoek te onder werpen. Bij het Duitsche voorstel gaat het om een thema van algemeen belang; Om den grondslag der toekomstige handelspolitiek: het gaat alle statengroepen aan, voor welke het onderlinge verkeer moet worden verge makkelijkt. Het is onverschillig, op hoeveel staten van Europa dit betrekking heeft; on verschillig ook, of het om een douane-unie, om preferentie, of om andere overgangsmaat regelen gaat, welke den grondslag der han delspolitiek raken, zooals die in de memorie van den Volkenbond van 18 Juni 1929 is neergelegd. Het spreekt vanzelf, dat in dit verband van Duitsche zijde verklaringen worden gegeven, volgens welke grondstellingen de Duitsche en de Oostenrijksche regeering deze problemen tracht op te lossen. Het karakteristieke der Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst is, dat ze zich niet tot een enkel geval beperkt, hoe wel dit eigenlijk door den economischen nood der beide landen dringend noodig is gewor- Een Duitscher lid van het kabinet Minister-president Jorga verklaarde, dat hij zijn speciale aandacht zal schenken aan de cultureele ontwikkeling der minderheden binnen het kader van den Roemeenschen staat, en dat hij alles zal doen om een goede verstandhouding tusschen de minderheid en de meerderheid des volks te doen ontstaan. Ten teeken daarvan bood hij den Duit- schen afgevaardigde Brandsch het onder- staatssecretariaat bij het minister-president schap aan met de functie van referendaris voor de minderheden. Brandsch is de eerste Duitscher en tevens de eerste vertegenwoordiger der minderhe den in een Roemeensch ministerie. Het wetsontwerp aangenomen Het Engelsche Lagerhuis heeft het wets ontwerp op de openstelling der gelegenheden van vermaak op Zondag met 258 tegen 210 stemmen in tweede lezing aangenomen. Een schennis van den status quo den. Deze overeenkomst wil als voorbeeld dienen, en allen naburigen staten de kans geven, aan de uitbreiding ervan mede te werken. Dit stelt niets anders voor, dan het op grond van Briand's initiatief, gegeven richtsnoer voor de Europeesche volkeren te verwezenlijken. Van deze gedachte: gemeen- schappelijken arbeid en verplichting, gaat ook het tweede punt uit van het Duitsche voorstel, n.l. om de krachtstoffen voor net aandrijven van alle vervoermiddelen te land, te water en in de lucht, van rechten te be vrijden; met de economische verlichting moet dus ook tevens het verkeer in hooge mate worden vergemakkelijkt. Dit Duitsche initia tief ligt volstrekt in de lijn van de interna tionale economische politiek, welke de Duit sche Rijksregeering onafgebroken heeft ge volgd. Sedert de Economische Wereld-confe rentie heeft zij tot nu toe helaas met slechts weinig succes gewerkt voor een vermindering van het protectionisme. Bij de meeningsverschillen omtrent de Duitsch-Oostenrijksche douane-unie is het verblijdend, dat in Engeland noch Henderson, noch de Engelsche pers de Duitsche doelein den miskent of verkeerd uitlegt. Mag men ook de grondgedachte eener Europeesche douane unie sceptisch beoordeelen, zooals dit de Zwitsersche Bondsraad Schulthess in Bazel heeft gedaan, toch zal tegenwoordig geen vooruitziend politicus zich kunnen afsluiten tegen het inzicht, dat de economische politiek in het verdeelde Europa nieuwe wegen moet inslaan, als men tenminste niet wil, dat de tegenwoordige toestand ontaardt in een anar- chistischen strijd concurrentiestrijd van allen tegen allen. Dit zou tot 'n algeheele verar ming leiden en Europa zou definitief afstand moeten doen van zijn rol als cultuurbrenger. Daarom is het Europeesche Studie-comité 't aangewezen kader voor de, door Duitschland voorgestelde bespreking. zij zoo spoedig mogelijk Oost-Pruisen en Duitschland moeten verlaten. De officieren naar Berlijn vertrokken De Fransche officieren arriveerden giste renavond 7 uur te Koningsbergen, brachten een kortstondig bezoek aan hun hotel en vertrokken daarna te 8 uur per trein in de richting Berlijn. Besprekingen in den Franschen Ministerraad PARIJS, 20 April )V.D.) Na afloop van den Franschen Ministerraad heeft Briand den Engelschen Zaakgelastigde Campbell in een langdurige audiëntie ontvangen, in den loop waarvan hij mededeeling deed van de instructies, die zijn gegeven aan de Fransche deskundigen bij de Londensche vlootbespre kingen. De leider der Fransche delegatie Massigli zal naar Londen vertrekken. Over het besprokene in den Ministerraad en de daarin goedgekeurde instructies, wordt het strengste stilzwijgen bewaard. Een verklaring van Henderson. Op een reeks van vragen in het Lagerhuis betreffende den tegenwoordigen stand der vlootbesprekingen tusschen Frankrijk. Italië en Engeland heeft Henderson zich ertoe be paald te constateeren, dat momenteel een commissie bezig is voorbereidingen te tref fen voor de inwerkingtreding van de Euro peesche overeenkomst. Henderson betoogde, dat er geen enkele grond bestaat voor de veronderstelling, dat de Engelsche regeering niet voornemens zou zijn de onderhandelin gen voort te zetten. De deskundigen zijn in de late namid daguren bijeengekomen om verdere bespre kingen te voeren over technische vraagstuk ken. Mededeelingen in het Britsche Lagerhuis In antwoord op vragen omtrent den hul digen toestand op Madeira, verklaarde de Engelsche Minister van Buiteniandsche Za ken, Henderson, dat de insurgenten het eiland nog steeds bezet houden en (fat de Britsche kruiser „London" in de haven van Funchal blijft ter bescherming der Engelsche onderdanen en hun bezittingen. Thans wordt gemeld, dat de opstandelingen op de Azoren zich onvoorwaardelijk hebben overgegeven. Portugeesche oorlogsschepen kruisen voor de stad Madeira en houden toezicht op de nakoming van het decreet, waarbij bepaald is, dat buiteniandsche oorlogsschepen slechts buitenlanders aan boord mogen nemen. De beteekenis, die door de Britsche regee ring wordt toegekend aan de bescherming der Britsche belangen op Madeira, is door den Britschen ambassadeur te Lissabon, Sir Francis Lindley, ter kennis gebracht van de Portugeesche regeering. terwijl de Britsche consul te Funchal dezelfde mededeeling over bracht aan de rebeflen. Naar gemeld wordt, zijn geen Britsche on derdanen gemolesteerd, noch Britsche bezit tingen beschadigd. In Italië gebouwd De Portugeesche regeering heeft vijf nieuwe oorlogsschepen bij Italiaansche scheepswer ven besteld. Hiermee wordt ongeveer de helft van het door Portugal benoodigd materiaal in Italië gebouwd. De tijdens een studiereis door Italië spoor loos verdwenen Belgische student Leo Mou lin blijkt te Milaan in het geheim in hech tenis genomen te zijn. De Minister van Buiteniandsche Zaken heeft den Belgischen gezant te Rome opge dragen nadere inlichtingen over de zaak bij de Italiaansche Regeering in te winnen. Twee dooden Te Oettingen is een vleeschwarenfabriek door een feilen brand vrijwel geheeel in de asch gelegd. Een vrouw kwam in de vlam men om eneenige brandweerlieden bekwa men ernstig letsel. Een hunner is later aan de bekomen verwondingen overleden. Dooden en gewonden gevallen Bandieten hebben de stad Jucritan, staat Caxaca, overvallen en geplunderd. Er ont stond een verwoed gevecht met de troepen, waarbij tien personen, waaronder zes ban dieten, werden gedood en twintig werden ge wond. WOENSDAG 22 APRIL HUIZEN, 1875 M. Uitsl. NCKV-Uitzending. 8.008.15 Schriftlezing. 8.159.30 Mor genconcert. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.00 12.00 Concert. M. F. Jurjaanz (orgel) en Mej. A. Geest (sopraan). 12.0012.15 Poli tieberichten. 12.1512.30 Gramofoonplaten. 12.302.00 Concert. Mevr. C. Ravenzwaay— Möllenkamp (zang). H. Hermann (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello), Mevr R A. v. d. HorstBleekrode (piano). 2.002.30 Gra mofoonplaten. 2.303.00 Lezen van Chr. Lectuur. 3.004.30 Concert. Mevr. Hekkert van Eysden (sopraan), P. Zwager (tenor), Mej. E. Lopez-Salzedo (viool), Mej. A. de Ridder (piano). 4.30—4 45 Gramofoonplaten. 5.006 00 Kinderuurtje 6.006.45 H. Pilon: „Het paard in ons land." 6.45—7.15 Dr. K. Dijk: „Lenteleed." 7.15—7.30 K. Kruithof (causerie) 7.307.45 Politieberichten. 7.45 8.00 Gramofoonplaten 8.00 Ned. Chr. Reis- vereeniging. Met medewerking van solisten en de Amsterdamsche Muziekver. ..Inter Nos". Na afloop: Persberichten en Gramo foonplaten. HILVERSUM, 298 M. 8 00 Gramofoon platen. 9.30 Orgelspel door Joh. Jong. 11.00 Gramofoonplaten. 11.35 "J'-amofoon platen. 12.00 Concert VARA-septet onder leiding van Is. Eyl. en Gramofoonplaten 1.45 On derbreking. 2.15 Gramofoonplaten. 3 15 Gra mofoonplaten. 4.25 Gramofoonplaten. 6.30 Mandoline-cursus Joh. B. Kok. 7.30 Orgel spel Joh. Jong. 8.00 VARA-orkest onder lei ding van H. de Groot. 10.15 Vaz Dias. 11.30 12.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554.4 M. 9.35 Morgen wijding. 10.05 Lezing. 11.20 Gramofoonpla ten. 12.05 Orgelspel door W. S. Vale. 12 50 I.50 Orkestconcert 2.50 Concert Orkest, Mannucci (cello). 4.05 Orgelspel door R. New. 4.35 Kinderuurtje. 5.35 Berichten. 6.00 Orgelspel door Dr. Thalben Balll. 6.20 Le zing. 6.45 Lezing. 7 20 Concert. „Israël in Egypt." Orkest, koor, orgel en solisten. 8.25 Berichten. 8.40 Vervolg concert. 9 25 Lezing. 9.40 Berichten. 9.45 Concert. Sextet. 10.20— 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL. 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 4.20 Dansmuziek. 5.20 Gramofoonp.aten. 6.05 Orgelconcert. 7.20 Kamermuziek. 8.20 Hoor spel. 338.2 M.: 4 20 Gramoloonplaten. 5.20 Dansmuziek 5.50 Gramcfoonplaten. 7.20 Militaire muziek. 8.05 Causerie. 8.20 Vervolk concert. 8.50 Dansmuziek. PARIJS (RADIO PARIS), 1725 M. 7.05 Gramofoonplaten. 11.50 Gramofoonplaten. 12.25 Gramofoonplaten. 5.20 Gramofoonpla ten. 8.50 Radioconcert. 9.20 Gramofoonpla ten. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7 20 Gra mofoonplaten. 9 3510 25 Gramofoonplaten. 11.30 Gramofoonplaten. 12 251.50 Orkest concert. 4.205.20 Vesperconcert. 7.20 Nie- derdeutscher Abend. 8.50 Volksliederen. Tot 11.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 3.20—4.20 Or kestconcert en voordracht. 5.105.40 Gra mofoonplaten. 7.207.35 Orkestconcert. 7.35 8.50 Zang en voordracht. 8.509.10 Cem- balo-soli. 9.5010.25 Operettemuziek. 10.25— 11.50 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. 5.05—11.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonplaten. 12 151.20 Berichten. 1.202.20 Gramofoonplaten. 2.20 3.50 Lezingen. 3.5" Concert. 4.507.20 Le zingen. 7.20 Orkestconcert. 8.35 Andree's Ballonvaart, trag hoorspel van L Wulfert. 9.35 Berichten en daarna tot 11.50 Dans muziek. Hoe de bladen verschijnen „La Derniere Heure" is gisteravond op den gewonen tijd met vier pagmas versche nen. net Diaa was grootmaee^s gevura met zetsel van gisteren en met getuite copie, waarvan men cncnes haa -aten uiaxen. „net Laatste Nieuws" verscneen eveneens met vier pagina s. „Le Borr" en „iNation Be.ge" Kwamen met hun gewoon aautai maazuaeri uit, doch bevatten voornamelijk reeos de vo.ige week gezette artikien en weinig versca nieuws. De „Nation" heeft haar eerste uitgave voor- loopig opgeneven. Jbij ue meeste aruKkerijen waren aen geneeren aag ponueposten opge steld. dot ongeregeicuieoen is net eenter met gekomen. Vannacht zal er waarschijnlijk door geen der bladen gewerkt worden. Bij een brand in een woonhuis te Goet- „mgcii is een vrouw om het leven gekomen, rerwijl een brandweerman zwaar gewond werd by een poging om haar te redaen. Tot algemeen e voldoening heeft het Engelsene Lagerhuis de Zondagswet aan genomen en wel met 258 tegen 210 secemmen. Twee beambten van de onder Brit sche leiding staanae kustpmitie in lransjor- damë weraen gedood en een ander gewond. Leden van den Nejd-stam haaden een pa trouille aangevallen, die echter dezen aanval wist af te slaan. De verdediger van den ter dood ver oordeelden moordenaar van Tetzner heeft voor zijn cliënt een verzoek om gratie inge diend. Het te Washington gehouden Inter nationale Blindencongres heeft besloten te Parijs een Internationaal Blindenbureau te stichten. Hoe de republiek werd voorbereid Minister-president Alcala Zamora heeft den Madrileenschen correspondent van de links georiënteerde Parijsche „Soir" een onderhoud toegestaan, waar hij over de voorbereiding tot de vorming van het tegenwoordige kabi net zeide: „Reeds meer dan een maand ge leden hadden wij onze regeering samenge steld. Alle ministers waren benoemd. Wij wa ren zelfs met onze organisatie nog verder ge gaan, daar wij aan de vervanging der door de monarchie benoemde prefecten hadden ge dacht. Lang vóór het vertrek van den koning hadden onze prefecten de decreten hunner benoeming in hun zak. De revolutie heeft ons niet verrast, en de in de straten heerschende orde bewijst dat wij niets aan het toeval heb ben overgelaten." De houding der sociaUsten De socialistische Minister van Financiën Prieto heeft verklaard, dat de Spaansche sociaal-democraten tot het tijdstip van de bijeenkomst van de Nationale Vergadering in de regeering zullen blijven, aangezien een langer samenwerken met de burgerlijke ele menten niet in overeenstemming is met hun beginselen. De Nationale Vergadering, dis oorspronkelijk eerst over zes maanden zou worden bijeengeroepen, zal reeds binnen drie maanden bijeenkomen. De berichten over een revolutie in de Baskische republiek zijn onjuist. Onjuiste geruchten over Tanger De onrustbarende berichten over de inter nationale zone van Tanger blijken niet in overeenstemming te zijn met de waarheid. In Tanger zijn weliswaar in verband met de Spaansche omwenteling enkele ongeregeld heden voorgekomen, doch thans is in de geheele zone de rust hersteld. Het bericht, dat de Britsche Consul-Generaal militaire versterking zou hebben aangevraagd is even min juist gebleken. De „Daily Herald oefent kritiek op de officieele ontvangsten, welke de aartsbis schop van Canterbury van de zijde der or thodoxe en de Armeensche kerk zich heeft laten welgevallen tijdens zijn bezoek aan Je ruzalem. Het blad verklaart, dat het bezoek aan de basiliek en de kerk van het H. Graf fei telijk een schending is geweest van den sta tus quo, volgens welken het aan een lid van de Anglicaansche kerk verboden is, deze te bezoeken, terwijl de ontvangst door de ortho doxe kerk beschouwd moet worden als een geste tegen de Roomsch-Katholieke Kerk. Ook als particulier persoon blijft de aarts bisschop van Canterbury toch steeds het hoofd van de Anglicaansche kerk. Foto's door een opening in een omheining Het blad Tempo meldt omtrent het ge beurde te Koningsbergen, dat de drie Fran sche officieren, die op de binnenplaats der kazerne foto's hebben gemaakt, leden zijn van den Franschen generalen staf, behoorende tot de tweede afdeeling van het ministerie van oorlog, d.w.z. de spionnage-afdeeling. Door een opening in een omheining fotogra feerden zij een oefening c=er Rijksweerartille- rie met een nieuw richtinstrument, dat op het geschut wordt geplaatst. De In beslag genomen films zijn te Ko ningsbergen ontwikkeld en daarna opgezon den naar Berlijn. Het blad beweert, dat men de huidige ver blijfplaats der officieren niet kent en men vermoedt, dat zij reeds kans hebben gezien over de grens .te komen. De Fransche ambassade te Berlijn heeft aan de officieren de instructie gezonden, dat Humoristische Avonturen-roman 7 Langzaam gingen de minuten voorbij, konder dat er iets gebeurde. De grap zou, «oo berekende hij. nu wel beginnen en bin- enkele oogenblikken afgeloopen zijn. „Lieve hemel, wat zou hij toch uitvoeren," •hompelde John James ongeduldig. „Mis schien is hij van gedachten veranderd; maar ^an had hij toch allang terug moeten zijn." Een oogenblik meende hij een dof geklop, aIs van een hamer, te hooren, doch dit bleek ^rbeelding te zijn. Eindelijk, naar het hem toescheen, na een eeuwigheid wachtens, hoorde hij het geluid van naderende voet stappen. ■•Kom mee," fluisterde oom Chipperton. 'Niet op het kiezelpad loopen, ga maar op uen grasrand." John James aarzelde even, doch gehoor- ^amcve toen werktuiglijk aan het gegeven h^cl. Zijn oogen waren inmiddels aan de hh'sternis gewend, en toen hij vc or één der benedenramen stilstond, ontwaarde hij iets, T'aarvan de aanblik hem zoo verbijsterde, ~at hij voor een oogenblik aan gez'eNtsbe- "oe dacht. „Is dat uw werk?" bracht hij er hijgend uit. HOOFDSTUK IV. DE IMITATIE-INBRAAK. „Wat bedoel je?" bromde oom Chipperton. „Dat gat in die ruit", fluisterde Bensto- ne, op het venster wijzende. „Heeft u dat gedaan?" „Ja, met een diamant, net groot genoeg om mijn hand doör te steken en de knip los te schuiven." „Maar het kan toch uw bedoeling niet zijn om hier binnen te klauteren?" „Waar zijn wij anders voor gekomen? Ik ga eerst en dan jij." „U kunt het werkelijk niet...." „Nonsens! stel je toch niet zoo dwaas aan." Als door den bliksem getroffen, stond Benstone hem aan te gapen; hij probeerde te spreken, doch kon geen woord over zijn lippen krijgen. Oom Chipperton sclloof zachtjes het raam op, klom met verbazende handigheid over het kozijn en verdween in de duisternis van de kamer. „Denk om de bloementafel", kwam 't als een zucht uit het ondoordringbare donker van het vertrek. John James was opgevoed volgens het goede, ouderwetsche systeem van bescha ving, en ondanks zijn verwarde gedachten was hij er voor alles op bedacht, of iets wel met de welvoegelijkheid strookte. Gedurende eenige seconden stond hij roer loos, met een sterke neiging om zich over haast uit de voeten te maken en dezen kranzinnige aan zijn lot over te laten. Maar terwilie van Nancy gevoelde hij zich ver plicht iets te doen. Hij sprong vooruit en stak zijn hoofd door het geopende venster. „Keer terug", fluisterde hij heesch. „Oom Theophilus, keer toch terug, zijt ge dol ge worden?" Er volgde echter geen antwoord. Hij hoor de alleen maar een licht geluid, alsof er iemand zachtjes over een mat trippelde. Met een plotseling besluit, dat deze grap niet verder mocht doorgevoerd worden, wrong hij zich onbeholpen over de venster bank heen en schoot omlaag. Op handen en knieën kwam hij toevallig ergens terecht, dat een dwarsestuk van de hoofdgang bleek te zijn. „Waar bent u?" siste hij. Toen hij weer overeind scharrelde, bonsde hij met zijn hoofd tegen een buffet, en het kwam hem voor, dat het van een buitenge woon harde houtsoort moest gemaakt zijn. Hij wankelde en was nauwelijks begonnen om, al tastende, te zoeken naar, wat men zou mogen noemen, de goede vaargeul in dit donkere kanaal, toen hij opeens verblind werd door den straal van een electrische lantaren, die hem plotseling vlak in zijn oogen schoot. Een ondeelbaar oogenblik ver beeldde hij zich, dat er een revolver recht in zijn oogen werd afgevuurd. Met een instinct matige beweging tot zelfbehoud, hief hij zijn handen omhoog. „Ik ben geen inbreker, meneer", hijgde hij, „schiet om Godswil niet." „Zeg, houd mij alsjeblieft niet voor den gek", was het ongeduldig, fluisterend ant woord. „Drommels, wat heb je al dien tijd uitgevoerd?" John James deed een greep naar den spreker, pakte hem bij zijn arm en probeer de hem naar het open venster te trekken. Er volgde een lichte worsteling, die met een luid geraas eindigde, alsof een der combat tanten tegen een parapluie-standaard aan viel. „Kijk nu eens, wat je gedaan hebt", knorde oom Chipperton. „Je zal het heele huis wak ker maken, als je niet ophoudt met dien onzin. Wees kalm en houd je stil." Ongeveer een volle minuut bleven zij staan luisteren, maar niets duidde er op, dat één der slapenden boven was wakker geworden. Benstone verbeeldde zich, dat hij zijn eigen hart kon hooren kloppen. De korte worsteling had hem de overtuiging gegeven, dat hij in lichaamskracht ver beneden zijn oom stond en dat er dus geen kans bestond om hem naar het raam te trekken en hem te dwingen het huis te verlaten. „Ik geloof, dat hü half gek is", steunde John James in zich zelf. „Ik zal hem maar laten begaan, mits hij geen schade aanricht. Als hij een weinig bekoeld is, zal hij waar schijnlijk wel naar rede luisteren. „Geen onraad," fluisterde oom Chipper ton. Hij schakelde zijn lantaren weer in en ging door de zijgang dwars de hal door. Hij opende de deur en zij traden het salon bin nen. „Vertel mij toch eens, wat u nu van plan bent te doen", zei Benstone op gejaagden toon. Theophilus maakte zijn pakje los; het bleek een zak te zijn. „De antiquiteiten zijn in dat kabinet", be gon hij. „Ik zal er eenige in dezen zak stop pen en mee naar de keuken nemen." „De keuken? waarom naar de keuken?" „Het is inbrekersgewoonte, om, als zij klaar zijn, een laat souper of een vroeg dé jeuner te gebruiken, al naar je het nemen wil. Wij zullen eenige gerechten op tafel zetten en het aldus doen voorkomen, of de dief plotseling in het midden van zijn maal tijd gestoord en inderhaast gevlucht is, met achterlating van zijn buit." „Maar waar dient die tijdverspilling voor? Waarom moeite gemaakt voor een souper?" „Dat culinaire gedeelte, beste jongen, maakt het geheel waarschijnlijker, natuur getrouwer. Steek eens één van die pianokaarsen aan en breng haar mee. Ik ben er niet zeker van, of mijn electrische lantaren het lang genoeg zal uithouden. Vlug een beetje, hier is een doosje lucifers", John James liep op zijn teenen dwars door de kamer en kon nog bijtijds een zwenking maken om te voorkomen, dat hij een luxe tafeltje met snuisterijen ondersteboven zou loopen. Toen stak hij een pianokaars aan en haalde ze uit den luster. Door de weerkaat sing der vlam in den spiegel kreeg hü den indruk, dat het een Venetiaansche moest zün en dit werkte in hooge mate mede om zijn angst nog te vergrooten. Hij walgde van zijn eigen gedrag. Werke- lü'k, zich zoo in een andermans salon te ge dragen leek hem een even ernstig vergrijp als een heiligschennis in een kerk. Op een gegeven oogenblik schrok hij zoo geweldig, dat hij dreigde in zwijm te vallen, want er viel iets warms op zijn hand. Toen hü er eindelijk naar durfde kijken, bleek het slechts een doodonschuldig druppeltje van de kaars te zijn. „Schiet toch op", snauwde Theophilus. „Houd die kaars toch goed vast, recht, een beetje lager, zoo is het ongeveer goed, nu kan ik tenminste zien, wat ik doé." Met zijn hoed in zijn nek. had df spreker zich in bukkende houding voor de open deur van het kabinet op de knieën geworpen en zag er in deze ongewone positie uit als een vriendelijke apotheker. Hü tastte in zijn borstzak en haalde er een gouden lorgnet uit, die hij op zijn neus plantte. Eenige oogenblikken overzae hü den inhoud van de vakjes met een uitdrukking \van droefgeestigheid op zijr. gelaat, alsof hij het opschrift van den grafsteen van een pas ontslapen vriend las. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9