f3000.- f750.- f 250, f125.- f50.- f40. WOENSDAG 22 APRIL 1931 Het spoorwegongeluk in China Fraude in den bloembollenhandel Gandhi tegen de bekeering der Indiërs De nieuwe weg V eisenAmsterdam Geheimzinnig drama te Wanroy BUREAUXNA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel &1T NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17748 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL RADIO-CENCUUR is En voor 'n goed deel: terecht. De radio-contróle heeft al heel wat Onderlinge beslissingen genomen, waar- Oor zelfs onschuldige dingsigheden uit Oh aether gebannen bleven (des te meer blijft het ons nog steeds verbazen, de radio-contróle de V. A. R. A.- °orspelen niet verbood!). Het autobus-ongeluk te Blerick De invoer van Russische waren in Engeland De arrestatie van den Belg Moulin te Milaan Studentenrelletjes te Brussel Nog twintig dooden onder de puinhoopen Jack Diamond aangehouden Conflict in de venen 6. Gestolen kerk-kostbaarheden gevonden De voorloopige cijfers der volkstelling Certificaat-vervalsching Bieten voor België Pastoor J. J. G.' Hafkenscheidt bediend De Tarievenkwestie Geen opdringing van godsdienst Gedeelte tusschen Velsen en Zijkanaal C geopend De nieuwe Amerikaansche Gezant in ons land Bespeling carillon op 1 Mei geweigerd Spionnen te Straatsburg gearresteerd Vrouw uit het raam gevallen Prins Hendrik naar Den Helder Tegen de Schoonheids koninginnen Een toe te juichen voorstel Fabrieksdirecteur aan de gevolgen van een ernstige mishandeling overleden Gefingeerde order VOORNAAMSTE cXIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Een vechtpartij Indische Dienst VJefoon No. 1386S (drie tynen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per Kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. b(j vooruitbet. B(J contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. a bonne's op <Jit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been óf arm bij verlies van *n anderen vinger De V. A. R. A. is weer eens uit den band gesprongen. Zaterdagavond heeft n.l. de zich noe mende Teun de Klepperman op aanstoot bevende wijze den spot gedreven met öen onlangs uit zijn land vertrokken ■taning van Spanje; in dezen spot werd betrokken de in ons land gastvrijheid genietende ex-keizer van Duitschland, terwijl er, volgens oor-getuigen, zeer duidelijk op werd gezinspeeld, dat iets dergelijks ook ons vorstenhuis zou kun nen overkomen. Een zeker comité tot behartiging van de belangen der luisteraars heeft zich deswege tot den Minister van Water staat gericht met de opmerking, dat het toch ontoelaatbaar geacht moet worden, al dan niet gewezen Staatshoofden van met ons bevriende mogendheden op on- ^esche wijze voor de mikrophoon be lachelijk te maken; het comité vraagt öeh Minister, hoelang de Nederlandsche Ui steraar dergelijke uitzendingen nog sai moeten aanhooren, en het verzoekt den Minister onverwijld maatregelen te demen.... Hier begaat het comité een vergis- *kikje: de Nederlandsche luisteraar moet degelijke uitzendingen niet aanhooren; kan zich bij voorbaat de ergernis ^sparen, door niet en nooit op de A. R. A. af te stemmen, iets, waartoe d« katholiek eigenlijk evenzeer verplicht als tot het vermijden van socialisti- ^he bladen, tijdschriften en brochures. Maar het is niet genoeg, dat nauw gezette katholieken en anderen, die &een roode besmetting willen toelaten, d® V. A. R. A.-uitzendingen uit hun buiskamer weren: het voorwendsel men behoèft niet naar de V. A. R. A. m luisteren mag geen vrijbrief voor ds V. A. R. A. zijn om zich alles maar permitteeren. Er zijn grenzen aan het Geoorloofde, zoowel zedelijk als politiek. En nu willen wij hier in 't bijzonder dog eens wijzen op de door de V. A. R. A. herhaaldelijk aangedurfde zedelijk-on- hieiaatbare hoorspelen. Zoowel om zedelijke als om politieke herwegingen moest de V. A. R. A. uit 8'chzelf wijzer zijn; üe V. A. R. A. moest meer gevoel voor mtsoen en meer respect voor den luis- ■haar in t algemeen toonen; de V. A. A. moest haar kracht niet zoeken in beleedigen van niet-gelijkdenkenden. Maar.... 't is mogelijk, dat de V. A. A. nog te zeer in de roode kinder schoenen staat om dat te beseffen; bo- Vehdien schijnen gevoel voor fatsoen en Aspect voor den evenmensch meer in geboren dan aangeleerd te worden. Maar als de V. A. R. A. voor dergelijke ethische overwegingen ontoegankelijk s> laat zij dan ten minste eindelijk eens dzien, hoe dom en hoe tegen- c h - z e 1 f zij handelt door bij uitzen- m*igen herhaaldelijk de grenzen van geoorloofde te overschrijden. Vooral van sociaal-demokratische zijde *°rdt gekankerd tegen controle en cen- «Uür. Maar zelfs een wilde-harige V. A. R. ^•'leiding zal toch wel begrijpen, dat zij door maar steeds over de schreef van Ot toelaatbare te gaan het anders- ehkende deel van het publiek dwingt h protesten bij den Minister, die op Jfh beurt weer zal moeten dwingen tot m®er controle en tot meer censuur, de V. A. R. A. daarop zoo gesteld? Zoo niet, dan houde zij zich binnen ,ehere perken, en dan roepe zij door Oar onverantwoordelijk gedrag niet °8 strenger curateele af over zichzelf, ®nover de andere omroepen. De straf door het scheidsgerecht gehandhaafd **et scheidsgerecht, dat uitspraak zou doen Ï!hk'Ce de strafoplegging aan mejuffr. Cben, de overwegwachteres van den wacht- 1 te BlerickGrubbenvorst, heeft de j, taf van ontslag op staanden voet gehand- ,afd. Pogingen zullen worden aangewend, ,j n mej. Ebben, met ingang van denzslfden lS, van haar ontslag, pensioen toe te 6t hhen. Lukt dat niet, dan kan haar pen- f;, f;h eerst ingaan bij het bereiken van haar 'jarigen leeftijd. Geen verbod. In het Lagerhuis heeft de conservatief Locker Lampson, die bekend staat als 'n ener giek bestrijder van het Bolsjewisme gepoogd een wetsvoorstel te doen aangenomen krij gen, strekkende tot het doen verbieden van den invoer van die waren, die met behulp van dwangarbeid vervaardigd zijn. Het La gerhuis verwierp echter zijn voorstel met 166 tegen 137 stemmen. De studenten van de Brusselsche Universi teit hebben een protestbetooging gehouden tegen de arrestatie te Milaan van den leeraar van het Belgische Athenaeum, Moulin. De Senator Debrouquère hield een redevoering waarna de studenten door de straten trokken en zich voor het Italiaansche consulaat op stelden, alwaar onder lulde betuigingen van afkeuring de ruiten werden ingeworpen. De brandweer, die gerequireerd werd slaag de er in de demonstranten uiteen te drijven. Debrouquère, die te vergeefs probeerde de menigte te kalmeeren, werd aangehouden, doch kort daarna weer op vrije voeten ge steld. Ruiten Ingeworpen bij het Itali aansche consulaat. Omtrent de studentenbetooglngen tegen de arrestatie te Milaan van den Belgischen ge leerde Moulin wordt nog nader vernemen, dat de studenten allereerst naar het Itali aansche Gezantschap waren getrokken, al waar zij op 'n uitgebreide politiemacht stuit ten. die hen met den gummistok uiteendreef. Zij trokken daarna, gelijk gemeld, naar 't Ita liaansche consulaat, waar zij de ruiten in wierpen. De Senator, Prof. De Brouquers, werd In het gedrang gearresteerd en meege nomen naar het politiebureau, waar de stu denten later demonstreerden, totdat de hoog leeraar weer werd vrijgelaten. Ten slotte werd nog een sympathiebetooging gehouden voor de woning van Moulin, waar bij het echter niet tot ongeregeldheden kwam. Comité van actie gevormd In den loop eener buitengewone bijeen komst van den Algemeenen Studentenbond deed de voorzitter heden voorlezing van de protestmoties, welke door de verschillende studentengroepen werden aangenomen in verband met de arrestatie van den jeugdigen leeraar Moulin tijdens een reis in Italië. Prof. Lespes protesteerde tegen de bewoor dingen van een Italiaansch blad, dat de arrestatie van Moulin meldde. Hij eischte juridische waarborgen en trok de bekente nissen van Moulin in twijfel, tenzij deze na schrikkelijke folteringen zijn afgelegd, waar aan hij echter niet kon gelooven. Hij stelde voor om Donderdag a.s. een monsterbetoo- ging te hbuden met medewerking van alle studenten Ui België, alle universitaire orga nisaties en de bevolking. Er werd vervolgens een comité van actie benoemd, hetwelk studenten, advocaten en de presidenten der faculteiten bevat. Senator De Brouckère. die namens de uni versitaire lichamen sprak, eischte eveneens juridische waarborgen- en deed een beroep op de totellectueelen van geheel Europa. Een Reuter-bericht meldt uit Hongkong betreffende het gistermorgen vermelde spoorwegongeluk op de lijn KantonKau- loen, dat reeds elf dooden uit de ruïnes zijn te voorschijn gehaald. Maar gelooft dat nog twintig lijken onder de puinhoopen bedolven liggen. De reddingsbrigaden vonden onder in een wagon nog twee levende jongetjes, wien de dokters om hen te redden de beenen ampu teerden. Wegens aanranding opgesloten De beruchte bandietenleider Jack Diamond is te Catshill gearresteerd, naar men meent wegens mishandeling van een chauffeur van een vrachtauto, die sterken drank voor een concurrent vervoerde. Diamond werd, zonder dat het opzien baarde, door drie politiemannen van zijn wontog naar de gevangenis overgebracht. Hij en een handlanger, die niet is aange houden, worden beschuldigd van aanranding. arbeiders tc Bargerco «a aseuum heden in staking veenarbeiders te Bargercompascuum heb Ste eer8isteren met groote meerderheid van ^tarnen besloten met ingang van heden de v, tog te proclameeren. Deze staking om- rjj., zooals wij reeds eerder meedeelden, ^honderd personen. Bij een antiquair te Berlijn. Het is de Berlijnsche politie gelukt bij een antiquair in de Wilhelmstrasse beslag te leggen op een der kostbaarste glasschilde rijen uit de kerk van de H. Magdalena te Weltensfeld in Carinthie, dat tusschen 4 December en 12 Januari uit de kerk ver dwenen is. Het stuk stamt uit de 12e eeuw en de waarde daarvan wordt op 33.000 schilling geschat. Het stuk was uit de loodvatttog genomen en de afzonderlijke stukken waren zorgvul dig in watten verpakt. Het zal ter beschik king van de Oostenrijksche regeering worden gesteld. Men vermoedt, dat de diefstal is gepleegd door den kunsthandelaar Adolf Bauer, die talrijke kunstschatten uit kloosters en ker ken in Oostenrijk heeft verduisterd en op grond daarvan eenigen tijd geleden te Wee- nen in hechtenis is genomen. Het inwonertal der verschillende provincies Thans zfjn de voorloopige cijfers volgens de volkstelling van 31 December 1930 bekend gemaakt. Blijkens die cijfers had ons land toen een bevolking van 7.920.464 zielen, waarvan de verschillende provincies er in dalende reeks hadden: Zuid-Holland 1.951.170 Noord-Holland I.503.35G Noord-Brabant 897.820 Gelderland 829.182 Limburg 550.669 Overijsel 520 82 Utrecht 405.820 Friesland 399.541 Groningen 392.148 Zeeland 247.531 Drente 222.405 De steden met meer dan 100.000 inwoners waren: Amsterdam 752 003, Rotterdam 581.899, 's-Gravenhage 456.568, Utrecht 153.884, Haarlem 119.159, Groningen 105.005. Boven 50 000 inwoners hebben: Eindhoven 94.731, Nijmegen 81.699, Tilburg 78.459, Arn hem 78.201, Leiden 70.860, Maastricht 60.533, Apeldoorn 60 332, Hilversum 57.084, Dordrecht 55.888, Enschede 53.795, Schiedam 52.802, Delft 50.609. Een bloembo'.lenhandelaar uit Heemskerk had een groote party bloembollen gebracht bfj de Hollandsche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam, met de oedoeling, dat de bollen naar Engeland zouden worden geëx pedieerd. Nu mogen b'oembollen naar Enge land alleen worden ingevoerd als er by gaat een certificaat van gezondheid, afgegeven door een Plantenziektenkundigen Dienst. Ook by deze zending was een certificaat. De ambtenaren twyfelden echter aan de echt heid en stelde een onderzoek in. Het certifi caat bleek valsch. De handelaar had het zelf laten drukken en ingevuld. De partij bloembol'en is niet verzonden en het valsche stuk in beslag genomen. Ten huize van den handelaar heeft de politie een huiszoeking gedaan. Er zyn daar nog 299 blanco certificaten in beslag genomen, welke de handelaar zelf had doen drukken. De politie van het bureau Kattenburg te Amsterdam, heeft den handelaar, die 45 jaar oud is, in voorloopige bewaring gesteld. Gelukkig is dit misdryf tijdig achterhaald Ware de party doorgegaan, dan hadden daar uit allerlei moeilijkheden met Engeland kun nen voortvloeien. Vragen aan de regeering De heer Van Dijk heeft aan den minister van staat, minister van binnenlandsche za ken en landbouw de volgende vragen ge steld: le. Is het juist, dat in verband met de maatregelen, door de Belgische regeerlng genomen tot steun van de suikerbieten- industrie, de invoer van Nederlandsche sui kerbieten to België voorshands zal worden stopgezet? 2e. Indien dit juist Is, is de minister dan bereid de in Nederland te treffen maatrege len tot instandhouding van de suikerbleten- cultuur ook van toepassing te doen zyn op de verbouwers van suikerbleten, die tot nu toe aan de Belgische fabrieken leverden? De Zeereerw. heer Pastoor J. J. G. Haf kenscheidt van Kwakel is op de pastoors- vergadering van het dekenaat Ouderkerk, welke Dinsdag te Buitenveldert werd gehou den, plotseling ernstig ongesteld geworden, zoodat hü van de H.H. Sacramenten der Stervenden moest worden voorzien. Bij in formatie werd Dinsdagavond medegedeeld, dat de zieke op de pastorie te Buitenveldert vertoeft. De toestand was nog onveranderd. Antwoord op het Engelsche voorstel De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" weet mede te deelen, dat Duitsch land, Oostenrijk, Italië, België en Zwitser land hebben geantwoord op het Engelsche verzoek om de tarieven op Engelsche waren te willen verhoogen met 25%. Het Duitsche antwoord draagt een voor- loopig karakter. Duitschland gaat er mee accoord, dat de Engelsche voorstellen een grondslag voor verdere onderhandelingen vormen en dient tegelijkertijd een lyst van tegenvoorstellen In. Frankrijk en Polen hebben tot nog toe niet geantwoord. Gandhi heeft in een gesprek mededeelingen gedaan over zijn standpunt inzake het mis siewerk. Hü wil den missionarissen verzoeken Indië te verlaten indien zy na verklaring van de Indische onafhankelykheid nog zul len trachten de Indiërs tot het Christendom te bekeeren. De missionarissen zijn welkom, zoolang hun werk zich bepaalt tot zuivere liefdadigheid, spontane hulp en opvoeding, doch het gecultiveerde Indië heeft er geen behoefte aan zich een buitenlandschen godsdienst te laten opdringen. Het ruim 5 K.M. lange gedeelte van den nieuwen weg van Velsen naar Amsterdam tusschen het dorp Velsen en Zykanaal C ls gereedgekomen en voor het verkeer openge steld. Ten W. van genoemd Zykanaal is een tydeiyke verbinding gemaakt met den ouden grindweg langs het Noordzeekanaal. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met den bouw van de ophaalbrug over Zy kanaal C. Gistermiddag aangekomen De nieuwe Amerikaansche Gezant by ons Hof, de heer Sevenson, is gistermiddag met den Pullmantreta uit Parijs in Den Haag aangekomen. Op het perron waren ter ver welkoming aanwezig de zaakgelastigde van de Amerikaansche Regeering hier te lande, da heer Hallett Johnson en de overige leden der Amerikaansche Legatie. Alle heeren heetten den nieuwen Gezant van harte welkom. De heer Sevenson deelde mede, dat hy reeds vroeger eenige malen in Den Haag ge weest was en dat hy een groote sympathie voor ons land en volk gevoelde. Hy had met genoegen deze functie aanvaard. Voorloopig verblyft de heer Sevenson in Hotel des Indes. Besluit van den gemeenteraad van Zwolle In de eergisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Zwolle werd be handeld het verzoek van het 1 Mei-comité tot het doen geven van een Beiaard-concert op 1 Mei a.s. Ongeveer eenzelfde verzoek was het vorig jaar ingekomen en toen zon der hoofdelijke stemming afgewezen. De voorzitter deelde mee, dat in het col lege van B. en W. omtrent dit verzoek geen eenstemmigheid heerschte over de beslis sing, het vorig jaar genomen. Eenige leden meenden, dat het alleen afgewezen was, om dat nog geen beiaardier was benoemd, ande re leden, dat men geen politiek in het ca rillon moet halen. Mr. G. baron van Voorst tot Voorst, voor zitter der rechtsche raadsfractie, legde een verklaring af, dat de rechterzijde tegen het verzoek van het 1 Mei-Comité zou stem men, omdat men geen politiek in de caril- lonmuziek wilde hebben. De voorzitter der S. D. A. P.-fractie, de heer F. W T. Rumbrink, herinnerde aan de vergadering van 15 Maart 1930, waar ver schillende raadsleden zich positief verklaar den voor het aanbieden van een concert op 1 Mei. Zelfs ging de heer Valeton (C.-H.) zoo ver, dat hij uitsprak, dat dan ook de „Internationale" gespeeld diende te worden. Dr. J. J. P. Valeton verklaart, na zijn hou ding het vorig jaar aangenomen, van ver schillende zijden bewerkt te zyn; men had hem gewezen op Goor, waar zelfs op den verjaardag van het Hoofd van den Staat de vlag niet uitgestoken mag worden van het stadhuis waaruit duidelijk blykt. dat als er in een plaats een socialistische meerderheid is, zelfs het eenvoudigste huldebetoon te genover het Staatshoofd niet toegestaan wordt. Zoo noemde men hem meer voorbeel den, o.a. dat tijdens een bezoek van de leden van Prov. Staten aan Giethoorn eenige so cialistische leden die op de boot stonden en niet wisten hoe spoedig zii zouden gaan zitten, toen de muziek het „Wilhelmus" ging spelen. Zoo is spr. tot de conclusie geko men, dat hy niet meer vóór kan stemmen. Laat men van het carillon geen radio- quaestie maken. De vraag: „Zal het carillon met 1 Mei bespeeld worden?" werd ontkennend beant woord door vijftien raadsleden. De zevsn soc. dem. weigerden aan de stemming deel te nemen, onder het bezigen van allerlei min achtende uitroepen. Naar de Parijsche avondbladen uit Straats burg melden, zyn aldaar een 36-jarige teeke naar, een 28-jarige ambtenaar en een 30- jarige persoon, wiens beroep onbekend is, ge arresteerd. Deze drie personen, welke van Elzasser nationaliteit moeten zyn, worden er van verdacht voor rekening van een vreemde mogendheid gespionneerd te hebben, zy zou den plannen, betrekking hebbende op de Fransche versterkingen aan de grenzen van den Elzas en het Saargebied hebben gecopi- eerd, die zij te Stuttgart aan hun principalen zouden hebben overhandigd. Zy schijnen her- haaldeiyk per trein naar Stuttgart te zyn geweest. De politie had reeds maandenlang een troep verdachte lieden in het oog gehou den en naby Diedenshofen, Bitsch en St. Aveld een uitgebreid onderzoek ingesteld. Het slachtoffer overleden Aan den Sparreweg te Amsterdam, heeft een zestigjarige vrouw een noodlottigen val gedaan, zy was, staande op een trap, bezig de bovenramen te lappen van haar kamer op de tweede verdieping. Het benedenvenster was uit de sponning genomen. Op een gegeven oogenblik verloor de vrouw het evenwicht en viel met trap en al uit het raam. zy werd Tiaar het O. L. Vrouwe-Gasthuls gebracht, en bleek bij aankomst aldaar reeds te zyn over lieden. Het slachtoffer was moeder van een groot ■-gezin. Roode Kruis-oefeningen Prins Hendrik zal Zaterdag a.s. een bezoek brengen aan Den Helder. De Prins arriveert per torpedojager „Van Nes" te ongeveer 12 uur aan het havenhoofd aldaar, en begeeft zich dan naar het Raadhuis. Vandaar zal de Prins te half een vertrekken naar het Bad paviljoen te Hulsduinen. Te 2 uur worden dan op het strand te Huisduinen oefeningen ge houden door de afdeeltag van het „Roode Kruis". Ongeveer 3 uur zullen verschillende groe pen padvinders oefeningen houden, waarbij de Prins eveneens tegenwoordig is. Daarna wordt een bezoek gebracht aan de „Boltha", de bloemententoonstelling in de „Donkere Duinen". Door Mevr. CurchodSecretan, Zwitsersche vertegenwoordigster van de Federatie van Nationale Unies der „Amie de la Jeune Fille", is een voorstel ingediend by het Vol kenbondscomité ter bestryding van den Vrou wenhandel, om de regeerlngen te verzoeken, de schoonheidswedstryden te verbieden, daar er verband zou bestaan tusschen deze wed strijden en de onzedelykheid. Het voorstel houdt vermoedelyk verband met enkele gevallen, die de Unie ter oore zyn gekomen, waarin den schoonheidskoninginnen in Zuid-Amerika voorstellen zyn gedaan, om in cabarets, danshuizen, enz. op te treden. Voorshands is aan het voorstel geen gevolg gegeven, doch besloten, dat het memorandum aan alle raadsleden zal worden overhandigd. Niet buitengesloten is, dat het voorstel in een volgende zitting zal worden hervat. In het dorp Wanroy heeft zich Zaterdag avond een drama afgespeeld. Sedert meer dan twintig jaren storni al daar als directeur aan het hoofd der Coöperatieve Stoomzuivelfabriek de onge veer 45-jarige heer v. d. V., in zyn omgeving algemeen geacht. Zaterdagavond omstreeks half acht is de heer v. d. V. per autobus van een driedaag- sche reis teruggekeerd en heeft zich nog in de avonduren naar de kippenkooi begeven, om als naar gewoonte voor de kippen te zorgen. Daar schynt zich een drama te hebben af gespeeld, waarover nog min of meer de sluier der geheimzinnigheid hangt. Vast staat, dat de heer v. d. V. een hevigen slag op het hoofd heeft ontvangen, dat zyn lichaam vervolgens met petroleum is over goten en in brand geraakt. Te ongeveer negen uur des avonds heeft de 20-jarige neef, die tydens de afwezigheid van den heer v. d. V. het beheer der fabriek heeft gevoerd en ook in het zuivelvak werk zaam is. zich in hoogst overspannen toestand by den veldwachter aangemeld, ongeveer met de woorden: „Neem my maar gevan gen, want ik heb myn oom gedood!" De veldwachter begaf zich terstond naar de fabriek en vond in de directeurswoning den getroffene met bloedende hoofdwonden en ten deele verbrand lichaam. De genees heer, dr. Arnz, te Mill, werd terstond ge waarschuwd en deze heeft de eerste hulp verleend. De heer v. d. V. is echter, na on geveer 36 uur vreeselijke pijnen doorstaan te hebben, bezweken. Des morgens is door de marechaussee, uit Boxmeer, het eerste onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat de justitie te 's-Herto- genbosch werd gewaarschuwd. Het parket, vertegenwoordigd door mr. Van Schuilen- burg en jhr. mr. Van Asch van Wijck, heeft, na onderzoek, den ongeveer 20-jarigen neef in hechtenis genomen ert gevankelijk naar 's-Hertogenbosch doen overbrengen. Naar de „Telegraaf" vernam, is de echt- genoote van den verslagene door den rech- ter-commissaris ten gemeentehuize aan een langdurig verhoor onderworpen en daarna op vrije voeten gesteld. Omtrent de motieven, die tot de vermoede- iyke misdaad hebben geleld, ls nog geen klaarheid verkregen. Het vermoeden ls ge rezen, dat men met een liefdesdrama te doen zou hebben, doch of dit juist ls, zal nader moeten blijken. De aangehouden neef staat gunstig bekend. De verhoorden schijnen weinig of niets omtrent de toedracht der zaak te willen uitlaten. In het kippenhok moeten alle sporen van het voorgevallene zyn uitgewischt, terwijl de kleeren van den getroffene verbrand zouden zijn. De overleden directeur was ongeveer vyf- tien jaar gehuwd en had twee kinderen. Duizend gulden .provisie op voorschot Te 's-Gravenhage was als vertegenwoordi ger voor een Duitsche firma werkzaam de '38-jarige koopman H. M Deze vertegenwoor diger genoot geen vast salaris, doch werkte uitsluitend op provisie. Dezer dagen gaf hy aan zyn firma een be langrijke order op, bestemd voor de Maat schappij tot uitvoering der Zuiderzeewerken. De firma nam d.e order aan en maakte ook geen bezwaar toen haar vertegenwoordiger 'n voorschot op zijn provisie vroeg van f 1000. Dit bedrag werd hem uitbetaald en eerst la ter bleek, dat de belangrijke order van de Zuiderzeewerken gefingeerd was. Een aan klacht werd ingediend. De vertegenwoordiger is, verdacht van oplichting, opgesloten. Verschenen is een rapport van de Vereent- ging tot behoud van Natuurmonumenten over wateronttrekking aan het duingebied. (blz. 2, 3de blad) De voorloopige uitkomsten der volkstelling. (blz. 1. lste blad) De gemeenteraad van Zwolle wyst een verzoek om carrillonbespeling op 1 Mei af. (blz. 1, Lste blad) Veenarbeiders te Bargercompascuum gaan heden in staking. (blz. 1, lste blad) De nieuwe Amerikaansche gezant in ons land aangekomen. (biz. 1, lste blad) Frotestbetoogingen van studenten te Brus sel tegen de arrestatie van den leeraar Mou lin in Italië. Botsingen met de politie. (blz. 1, lste olad) In de Volkenbondscommissie tot bestrij ding van den Vrouwenhandel, is een voorstel ingediend, de regeeringen te verzoeken, in ternationale schoonheidswedstrijden te ver bieden. (blz. 1, lste blad) Gandhi spreekt zich tegen het missiewerk uit. (blz. 1, lste blad) Drie arbeiders te Sluiskil door kolendamp bedwelmd. Twee mannen overleden. (blz. 1, 2de blad) Het Engelsche schip „Stomest" verspert de Middensluis te IJmuiden. (blz. 1, 2de blad) Een herziening van het scheepvaartregle ment voor het Noordzeekanaal is mede naar aanleiding van de aanvaring „Lilian"— „Atlantic" in voorbereiding genomen. (blz. 1, 2de blad) Landdag te 's Bosch van de Federatie van R. K. Vrouwenbonden. (blz. 2, 2de blad) De Koningin van Spanje en haar kinderen zyn te Fontainebleau aangekomen. (blz. 1, 3de blad) Het rapport der commissie-De Vries over de kwestie VogtVerbiest. (blz. 2, 3de blad) De regeering zet in de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer haar stand* punt uiteen gnzake de Herziene Berner Con ventie. (blz 2, 3de blad) Engeland en Zwitserland erkennen de re geering der Spaansche republiek. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.62 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.39. Hoogste barometerstand 7646 te La Co- runa. Laagste barometerstand 748.3 te Memel. Verwachting: Zwakke tot matigen, weste lijke tot zuidwestelyken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, aanvankelijk nog weinig of geen regen, iets zachter. Onder de leden van de Begrafenisvereeniging Na afloop van de vergadering der Begrafe nisvereeniging te Westergast (Fr.) de stemming was van dien aard, dat de voor zitter de bijeenkomst al moest sluiten is onder de leden een.... Vechtpartij ontstaan, die zoo hoog liep, dat de politie de 'zaaJ ontruimen moest. Bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië: Ir. L. L. van Praag, tijd. tog. 3e kl. by den dienst v. d. Mijnbouw, Heerlen; Ir. H. Leis, lng. 3e kl. b. d. P. T. T„ 's-Gravenhage; K. G. Eckenhausen, predikant b. d. Protestant- sche Gemeente, 's-Gravenhage; A. H. J. H. Vogelzang, verpleegster Ie kl., by 't Krank- ztonigenwezen, Utrecht. Verlofgangers (O.-Indië)S. H. Tan, waarn. gedipl. techn. ambt. 2e kl. b. d. P. T. T.-dienst, 's-Gravenhage; F. J. Hips, gedipl. gezagh. b. h. Binnen. Best., 's-Gravenhage; J. A. Lit, hoofdopz. b. h. Boschwezen, Ois- terwijk; W. Haccou. commissaris van politie le kl., 's-Gravenhage. Gepensionneerden (O.-Indië): J. A. van der Mey, comm.-red. b. d. dienst der S. S. en Tr., Arnhem; J M. A. Beek, onderw. le kl. by het O. E. L. O., dir. der openb. mulo- nfd. der A. M. S. te Kediri, 's-Gravenhage; A. M. Wessels, hoofdambt, ter besch. v. d. Dir van Fin. in Ned-Indië, 's-Gravenhage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1