Buitenlandsch FEUILLETON SPAANSCHE REISINDRUKKEN KU-KLUX-KLAN Hoofdpijn en Kiespijn ür,ki>E BLAD WOENSDAG 22 APRIL 1931 Spanje voor een commmHTcfte revolutie? FIETSBANDEN Het Fransch-Ita'iaansch vloot- accoord Humoristische Avont uren-roman Het Volksbegehren van de „Stahlheïm" De kwestie van de herstel betalingen Dr. Sahm geïnstalleerd De werkloosheid in Engeland De jaardag van Rome De uitgifte van ongedekt bankpapier De werklooshsidszorg in Polen De looneti in de Engelsche mijnindustrie De toestand in Nicaragua Verstrooid en zonder te letten op hetgeen Redevoering van Severing De revolutie op Honduras Gemengde ^Buiten landsche Berichten De zaak-Bullerjahn Getrouwd en toch gescheiden BLADZIJDE 1 RADIO-OMROEP KORT NIEUWS zullen spoedig bedaren door Mifnharüt's Poeders Madrid, 12 April 1931 Alle waarschuwingen ten spijt, zijn wij op reis gegaan naar öpanje, een land in op stand, zooals sommigen, die er nooit geweest waren, het ons scnuderden; een lana, waar de rust niets te wenechen overlaat, zooals wij hoorden van enkelen, die er zoo juist vandaan kwamen. Een land, waarvan de een beweeroe, dat het wel eens spoedig van ko ninkrijk in republiek zou kunnen verande ren en, waarvan de ander volhield, dat net een geboren koninkrijk is en blijven zal. Wij zijn dus op reis gegaan en wij hebben in de dagen, die dezen fameuzen verkiezingsdag voorafgingen, nog niets bemerkt, dat ons 't opgevatte voornemen heeft doen verwen seden Irun is het Spaansche grensstation. En zooals wij niet kunnen nalaten om, wanneer wij tegenwoordig het zoo simpel en mono toon aandoend station van Esschen of Em merik passeeren, te denken aan de toonee- len van innerlijke vrees en onrust, die zich hier tijdens den oorlog bij menigeen moeten hebben afgespeeld, zoo denken wij onwille keurig ook eraan, dat in de jaren der dic tatuur in Irun wel heel scherp contröle werd uitgeoefend. Men bemerkte er niet veel van, en zelfs in dagen, dat de couranten vol ston den over een samenzwering, waaraan Span je ten prooi heette te zijn, ging het in Irun even kalm toe als gewoonlijk. Ook ditmaal viel er weinig bijzonders op te merken; er waren douaniers, er waren een paar soldaten en er waren natuurlijk de Guardas civiles. Dan geheel Spaansch grondgebied en de breede baai van de prachtige badplaats San Sebastian ligt voor ons. De Concha, de prach tige baai, aan weerszijden door hooge bergen beschermd, heeft bad- en havenplaats ge schapen, en langs de Alameda gaat dan ook het mondaine verkeer van het seizoen. Maar er is ook oud San Sebastian, en het middel punt daarvan is het plein, waar men hier en daar op de huizen nog de nummers terug vindt, die vroeger, toen er stierengevechten werden gehouden, dienst deden. San Sebas tian behcort tot het Baskenland, en wie weet, hoe trotsch de Basken zijn op hun afkom~t, zou niet gaarne San Sebastian dit ontnemen. Maar toch, wie denkt aan het sombere, af gesloten gedeelte, dat hocg in de Pyreneeën ligt, en dat gelijkt op het ontoegankelijkst gebied van Aragon, zoo eenigermate als dat. waarin zich het plotseling beroemd geworden garnizoensstadje Jaca bevindt, zal het ver schil tusschen San Sebastian en het overige Baskenland duidelijk merken. Wie hoopte eigenlijk vanaf de grens iets van de politieke beweging van deze dagen te bemerken, ver giste zich. De belangstelling in Baskenland is, sinds de Karolistische opstand daaraan de z.g.n. fuero's, de oude voorrechten heeft ont nomen, verminderd; men gelooft het wel of gelooft eigenlijk heelemaal niet wat daar in Madrid wordt gedaan. Anders is het en was het oök ditmaal in Santander, Bilbao en ge heel Galicië door. Déar was voor degenen, die Spanje eenigszins kennen en het met de noodige opmerkzaamheid beschouwen, duidelijk, dat er iets bijzonders is. De reis naar Burgos, de plaats die bijkans geen reiziger overs'aat, stelt ons direct in staat met de realiteit van het Spaansche landschap kennis te maken. Want de ge middelde toerist, die Spanje op zijn reispro gramma plaats, heeft daarover heel eigen aardige en verkeerde denkbeelden. Nog altijd ziet men Spanje als een uitverkoren land van het zonnige Zuiden, waar het altijd warm is en waar altijd de zon schijnt, bij voorkeur schaduw afwerpende "door palmen en andere overdadige p'.antenweelde. Maar in we-kelijkheid wordt het grootste gedeelte van Spanje ingenomen door een plateau, Me'eta geheeten, dat Leon, de beide Cas- tili™n en 'n groot deel van Estremadura om vat. De gemiddelde hoogte van de Meseta is 800 M. en tengevolge van de omringende bergen, die de wolken tegenhouden, mist het plateau eiken verzachtenden invloed van de zeewinden. Men spreekt er zelfs van drie maanden hel, waarin de zon brandend de huid schroeit, en negen maanden winter, waarin het in geheel Castilië bitter koud kan zijn. Wanneer men zich in Spanje een weinig begint thuis te gevoelen, begrijpt men, dat er voor den toerist twee Snanjes ziin: dat van het Noorden en dat van het Zuiden. Benoorden Madrid vindt men, met slechts enkele uitzonderingen, den Moorschen in vloed, die Spanje gedurende zeven eeuwen heeft overheer-cht. niet. terwijl geheel het Zutden en ook een niet onbelangrijk deel van het Dosten onder dezen Moorschen in vloed staan. Burgos is van dit Noorde'iik Spanje een eigenaardig specimen: misschien niet zoo e'genaardig als het ietwat vergeten SanMago. dat niet aan de groote spoorlnn ligt of als het roemrucbt'g Salamanca, nog immer de stad van veel kerken, veel kloosters en veel monniken. Burgos is voor a'les de stad van de ka thedraal. den mooiriDn Gotlu'-',h*o houw. die nog in Sognie te vinden is. Maar Burgos i.= eeuwen achtereen de hoofdstad van Castilië g^wee-t. en hier z'in de herinneringen aan den Cid levendig, en hi°r is z'in geboorte huis. Burgos was eens de plaats, waar de Koning verbliif hield en waar. zün edellieden woonden, en heel wat Ca"ti'iaan«'ch bloed is hier vergoten, heel wat glorierijke maar ook gruwzame herinneringen zijn aan deze stad verbonden. Hier heeft Hendrik de Trasta- mara vertoefd, de halfbroeder van Petro den Wreeden, die geacht wordt dezen te hebben gedood en hier stelde Hendrik III, lichame lijk een zwakke knaap, maar met een scherp, verstand, reeds vroegtijdig den edelen, die hem trachtten te bedriegen, de wet. Maar hier ook werd de oppermachtige gunsteling Alva.ro de Luna ter dood gebracht door Jan II, die hem te voren alles toestond, en dat op de wresde Caetiliaansche wijze, waarbij de beul hem eerst het mes in de keel stak en daarna het hoofd afhieuw. Wij verzuimen natuurlijk niet om van Bur gos uit het beroemde Real Monasterio de las Hualgas, het oorspronkelijk zomerver blijf van den Koning van Castilië, te gaan bezoeken, en evenmin het Cartuja de Mira- flores, waarheen wij komen langs een mooien schaduwrijken weg, te bezichtigen Wij zijn nu eenmaal toeristen, die ons van de politieke geschillen, die Spanje innerlijk te beslechten heeft, niets aantrekken, en wij hebben al voldoende opgemerkt, dat men ons, juist omdat men bemerkt, dat wij vreemdelingen zijn, niet het minste in den weg legt. Wat er woelt en omgaat in het Spaansche volk, zal de stembus eerst kunnen leeren Later zijn wij van Burgos naar Madrid gegaan. Voor een deel bij donker zetten wij onzen weg voort. Maar toch vangen wij een glimp op van Valladolid, een stad, waarvan wij het betreuren, dat wij haar niet zien kunnen, omdat hier het paleis is, waarin Philips II is geboren. En wij gaan langs Me dina del Campo, waar de wagens naar Lis sabon van onzen trein afgaan, en wij komen over Avila, een heerlijk oud stadje, en over het Escuriaal in Madrid. De aankomst is prachtig, en wij verstaan het, dat de Span jaarden en vooral zij, die in Madrid geboren zijn, zich niet begrijpen kunnen, dat men kan leven en streven zonder Mad"' heb ben gezien! Communisten op weg naar Spanje. In de D.-treinen uit Moskou komen, zoo meldt de „Vossische Zeitung" uit Warschau, in de laatste dagen groepen communistische partijfunctionarissen door Polen, die zich op reis naar Spanje bevinden. Onder hen be vond zich Zaterdag het voltallige executieve comité van de Spaansche sectie der commu nistische internationale met den voorzitter Barcos, die over het doel van zijn reis het volgende mededeelde aan een vertegen woordiger van de ..Chicago Tribune": Spanje, zoo verklaarde hij, staat voor een communistische revolutie. De voorloopige re- publikeinsche regcering kon, volgens Barcos, de eischen der arbeiders en der boeren van het land niet bevredigen. Het was, zoo zeide hij voorts, in het geheel niet juist, dat het Iberische schiereiland nog niet rijp was voor het communisme. Het federatieve karakter van de nieuwe Spaansche republiek zou de volgende zui ver-proletarische revolutie slechts bespoedigen. Als, zoo betoogde Bar cos ten slotte, Europa geflankeerd werd door het roode Rusland in het Oosten en een rood Spanje in het Westen moest de we reldrevolutie de beslissende phase bereiken.. Koninklijke familie te Fontainebleau De Koningin van Spanje, de infantes en de prins van Asturië, vergezeld van eenige hofdignitarissen een geestelijke, een medicus en vijftien bedienden zijn hedenmiddag om vijf uur in het hotel Savoy aangekomen, waar de eerste étage voor hen is gereser veerd. Een talrijke menigte groette de koningin eerbiedig. Huiszoekingen Uit Madrid wordt gemeld, dat er In ver band met de kapitaalsvlucht huiszoekingen zijn begonnen in de banken te Madrid en de provincie, met het doel de zeer verzwakte rekeningen-courant op te speuren, waar omtrent de bezitters onder eede uitleg zullen moeten geven. Engeland erkent de Republiek. De Engelsche regeering en de Dominions alsook Zwitserland, hebben de voorloopige regeering van Spanje erkend. Directeur Veiligheidsdienst gearresteerd. Naar uit Madrid gemeld wordt, is de voor malige Directeur van den Spaanschen Vei ligheidsdienst, generaal Moal, in verband met de door den Minister van Oorlog afgekon digde bepalingen, gearresteerd. Don Alfonso's bezoek aan. Londen. Don Alfonso is gisterenavond aars het Victoria-station te Londen aangekomen, begeleid door den Hertog De Miranda en den vroegeren Spaanschen Ambassadeur Merry del Val. De Engelsche regeering beschikte over geen officieele meaedeeling over .het plan van Al fonso om Londen te bezoeken De politie had ter gelegenheid van de aankomst van den ex-Koning uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen. Slechts zij, die bijzondere legitima tiebewijzen hadden, mochten het station be treden. Slechts enkele leden van de Spaan sche kolonie en de vrienden des Koning» hadden een toegangskaart ontvangen. zqd. 3S Een volslagen mislukking? 8 „Jongen, jongen", fluisterde hij, „wat een hoop rommel. Ik heb verstand van antiqui teiten. en mijn meening is. dat het grootste gedeelte er van namaak is; ai-me Wellaby! Wat een tijdverlies! Wat een geldverknoeien En toch, en toch!" „St.", siste Benstone scherp. „Wat is er nu weer met e?" „Stil ik dacht, dat ik in de kamer boven iemand hoorde loopen', fr isttrde hij ril lend. Oom Chipperton, die juist eer, theebusje van de plank had genomen om net in den zak te stoppen, hield even op. Hij verplaatste zijn lorgnet en richtte zijn oogen naar het plafond. „Ik hoor niets' fluisterde hij. Neen hoor, ailes is rustig, 't Is louter ver beelding van je. Houd die kaars toch recht, je laat overal druppels Kaarsvet op het kleed druipen." Op z'n dooie gemak stak hij twee kroezen en een tondeldoos in dan zak en stond toen met krakende knieën op. „Nu zul'en wij het werk in de keuken gaan afm-'-en", mompelde hij. „Brctg de aars mee." Zij verlieten het salon en toen zy de hal overstaken, scheen hei of er een gro"»t, zwart lichaam de trap opliep. Bij kalmer toezien ontdekten zij, dat het de schaduw van oom Chipperton's hoed Was; maar intusschen had die zwarte verschijning het hart van Benstone ongeveer tot werkloosheid ge bracht. Zij gingen nu de keuken binnen en Theo- philus legde den zak op eon stoe, bij de tafel. Na de provisiekamer ontdekt te hebben, fluisterde Theopnilus: „Laat eens zien, iaat eens zien", terwijl hij met onderzoekenden blik onder sterk neusophaien den voorraad der planken onderzocht. „Wat zou je denken van eer stuk ham enwat is dit? Het ziet ->i uit ah vruch- tenvia; ja, dat zaï best gaan.' Spoedig waren de gerechten uit de kast gehaald en op taiel geplaatst. „Nu nog een paar oorden, mes, lepel en vork.... goed zoonu nog een flesUi bier, ais die er is." „Dat daar schijnt een provisiekast te zijn", meende -John James, op een deur met bo venraam wijzende, die zich aan de andere zijde in de keuken bevond. „Ja, kijk maar, vlug een beetje, toe voor uit." De veronderstelling bleek ditmaal juist te zijn. Theophilus vond, wat hij noodig had en dekte de tafel met een handigheid welke voor die van het bekwaamste kamermeisje niet behoefde onder te doen. „Wat denk je ei zoo van?" grinnikte hij, ,,'t gaat best zoo, vind je niet?" Buiten de politic-afzetting werd den Ko- ing een ovatie gebracht door een talrijke menigte. De Koning wordt tijdens zijn ver blijf door twee detectives begeleid. 13 pet. in Berlijn In de laatste dagen nebben in Groot- Eerlijn 65.473 personen deelgenomen aan het Volksbegehren van „Stahlheïm'Bond van Frontstrijders, inzake ontbinding van den Pruisischen Landdag. Hierdoor is het totaal-aantal tot 438.745 (ongeveer 13 pet.) gestegen. Het vereischte minimum bereikt. Het Bondsbureau van Stahlheïm deelt me de, dat het aantal handteekeningen voor het Volksbegehren van Stahlheïm inzake ontbin ding van den Pruisischen Landdag het vei- eischte minimum van 5.7 millioen reeds heeft overschreden. Nader gepreciseerde getallen zullen nog worden bekend gemaakt. Het resultaat. De meeste Berlijnsche bladen nemen reeds stelling tot het succesvolle resultaat van de Stahlhelmvolksbegehren. De „Boersenzeitungjuicht dit succes toe en wijst er op, dat ae waarde er van nog vergroot wordt door den tegenstand, die overwonnen moest worden. De „D. A. wijst er op, dat de politieke uitwerking vooral een psychologische zal zijn. De „Deutsche Tageszeitung" wijst er op, dat men met het oog op de steeds groeiende oppositie in Pruisen tegen de ontwikkeling der geheele politieke situatie geen anderen uitslag heeft kunnen verwachten. De „L-okalanzeiger meer.t, dat het waar schijnlijk is, dat de Landdag thans zal be sluiten tot ontbinding over gaan. De „Germania" daarentegen meent, dat zeker aangenomen mag worden, dat de Landdag geen gevolg zal geven aan den eisch tot ontbinding. De „Vossische Zeitung" legt den nadruk op het feit. dat ondanks dit resultaat er toch nog 20 millicen kiezers zijn, die van een ont- bindig van den landdag niets willen weten. De Pruisische regeermg kan met dit resul taat tevreden zijn. De „Boersenkuritr" menct op. dat het Volksfcegeh-en door een geringer aantal kie zers is ondersteund dan Ie sterkte der deel nemende partijen zou hebben doen verwach ten. Een publicatie van de Duitsche regeering Naar aanleiding van het boek van den oud-President van de Duitsche Rijksbank, Dr. Hjalmar Schacht, getiteld „Das Ende der Reparationen", waarin het herstelvraag- stuk en deszelfs problemen van een histo risch standpunt worden behandeld, heeft het Duitsche Rijkskabinet besloten het uit de overgegaan tot publicatie van documenten, materiaal ter beschikking te stellen. Het Rijksarchief is op grond van een en ander vergegaan tot publicatie van documenten, waarvan reeds thans een eerste artikel verschenen, waarin een reeks documenten vervat is, die Schacht tijdens zijn functie als deskundige ter Parjjsche conferentie to zijner beschikking heeft gehad. Uit deze documenten blijkt, dat verschil lende verwijten en beweringen, die Dr. Sehacht in zijn boek verwerkt heeft, geen steek houden, vooral niet, dat de Rijksregee- ring de onafhankelijkheid der deskundigen beperkt heeft. Eerst toen de deskundigen volgens uitdrukkelijke verklaring van den Rijksbankpresident geen mogelijkheid meer zagen om met het oog op de cijfers van het Yourigplan de verantwoordelijkheid voor de te nemen besluiten alleen op zich te nemen, is de Rijksregeering van haar gereserveerde houding teruggekomen. Voordien waren de deskundigen in hun handelingen volkomen vrij, hetgeen ook naderhand weer bij ver schillende gelegenheden met nadruk beves tigd is. Hoe hij zjjn taak opvat De nieuwe eerste burgemeester van Ber lijn, Dr. Sahm, is in een buitengewone zit ting van den gemeenteraad geïnstalleerd. Dr. Sahm verklaarde: „Mijn allereerste bemoeiingen zullen de financiën gelden. Xk ben thans uiteraard nóg niet in staat in bijzonderheden af te dalen, doch het is reeds tot mij doorgedrongen, dat de op te lossen problemen van zulk een grooten omvang zijn, dat aan oplossing slechts gedacht kan worden, indien de verantwoordelijke perso nen, in duidelijk bewustzijn van hun groote verantwoordelijkheid, elkaar voor gemeen- schappelijken arbeid de hand reiken, zoo min mogelijk belemmerd door partijgrenzen of principes. De leider van het bestuur van de stad Berlijn moet beseffen, dat er de eerste jaren geen uiterlijke successen te be halen zijn. In de eerste plaats gaat het er om de aanhangige schulden te consolideerer. an het ontstaan van nieuwe schulden te ver hinderen. Plotseling deed hij een zijwaartschen sprong, waardoor zijn lorgnet van zijn neus viel en aan het dunne kettinkje bleef ben- gèlen. Op hetzelfde oogenblik stonden de twee amateur-inbrekers stokstijf, alsof zij in steen waren veranderd. Nu wa& het echter geen kwestie van ver beelding, want tot hun hartontstollende ont zetting werd de doodelijke stilte van den nacht verbroken door een zacht, getemperd flip. flop flip, flop van sloifende voetstap pen achter in de gang, aan welks einde de keuken gelegen was. „Wisstaar?" fluisterde John James, in zijn doodsangst de vraag tot één woord verkor tend. „Wassawedoen?" Oom Chipperton beantwoordde deze vra gen door vliegensvlug in de provisiekast te kruipen. John James volgde onmiddellijk zijn voorbeeld en blies, toer. hij binnen was en de deur gesloten had, de kaars uit. Hij dook zoo laag mogelijk m zijn hoofd om niet door het bovenraampje heen ontdekt te worden, als aanstonds net lic.it in de keuken zou schijnen. Flip, flop, flip. flop. slofte het heen en weer; schijnbaar van de provisiekamer naar de keuken. De stap >on onmogelijk van een vrouw zijn; daar was hij te zwaar voor, en dus moest het de heer des huizes zijn. Nu stond hij stil. Zou hij een revolver bij zich hebben? Zou hij de hijgende adem halingen in de kast gehooid heoben en nu van n'an zijn eenige kogels door de deur te jagen? Het gewoonlijk goed ingelichte „Journal ae Genève" verneemt uit Parijs, dat de Fransch- Italiaansche vlootbesprekingen in de laatste dagen een zóó ongunstige wending genomen hebben, dat nog slechts getracht zal worden naar buiten den indruk van een volslagen mislukking te vermijden. In Engeland zou de publieke opinie reeds worden voorbereid op een voorloopig uitstel, met verwijzing naar de door Frankrijk opgeworpen moeilijk heden. Door deze zaak en door de quaestie inzake de Duitsch-Oostenrijksche tol-unie, dreigt de verhouding tusschen Frankrijk en Engeland al zeer ongunstig beïnvloed 'e worden. Moeilijkheden tusschen deze beide landen zouden ertoe kunnen leiden, dat de datum van de ontwapeningsconferentie zou moeten worden uitgesteld tot 1933. Eenige vermindering Gemeld wordt, dat het aantal werkloozen in Groot -Brittannië op 13 April bedroeg: 2.561.054, d.i. 19.976 minder dan in de daaraan voorafgaande week De Jaardag van Rome, die samenvalt met het feest van den Arbeid is door geheel Italië als een nationale feestdag gevierd met groote demonstraties openluchtbijeenkom sten en andere festiviteiten. Het hoogtepunt van den dag werd ge vormd door een grootsch opgezette betooging van de fascistische jeugd, waaraan door tiet- duizenden „balilla" en „avanguardisti" wert deelgenomen. In Australië. Minister-president Scullin heeft op een vraag in het parlement van Australië be vestigd, dat de regeering vasthoudt aan haar voornemen om voor 18 millioen pond ster ling ongedekt papiergeld uit te geven. Het desbetreffende wetsvoorstel zal weer voor het 'huis worden gebracht. Mocht het voorstel wederom worden afgewezen, dan zal de re geermg beide huizen ontbinden. In nieuwe banen. Onder voorzitterschap van den Minister- President Selawak heeft in Polen een mi- nisterieele bespreking plaats gehad, betrek king hebbende op het werkloosheidsvraag stuk Aangezien het werkloosheidsfcnds uitgeput is, moeten thans nieuwe middelen voor de werkloozen-ondersteuning gevonden worden. Besloten werd de werkloozen te werk te stellen bij de groote openbare werken, die in de lente zullen worden aangevangen. Voorts wérd nog beslist, dat de werkloozen niet meer met geld, doch met levensmidde len zullen worden ondersteund. Een minimum-loonwet samengesteld. De Britsche mijnwerkers-federatie heeft haar nieuw ontwerp van een minimum loonwet door een delegatie Lloyd George persoonlijk doen aanbieden. Deze stap der mijnwerkers-organisatie heeft in politieke kringen in Engeland groot opzien gebaard. Men neemt aan, dat de vak- vereeniging door dezen maatregel zich niet slechts van den steun der liberalen wil ver zekeren, doch ook politieken druk wil uit oefenen op de regeering. Naar men weet, heeft de desbetreffende Commissie van de Mijnwerkersfederatie be sloten, dat de organisatie alle mogelijke middelen zal aanwenden om de regeering er toe te bewegen een wetsontwerp in te die nen voor de regeling van een minimum loon op den grondslag van 1914, met een duurtetoeslag, die overeenkomt met het hui dige indexcijfer voor levensonderhoud en een minimum-weekloon garandeert. Langzamerhand weer normaal? Amerikaansche officieele berichten melden, dat de toestand in Oost-Nicaragua lang zamerhand weer normaal begint te worden. Het Amerikaansche oorlogsschip zal voorloo pig nog in de nabijheid blijven. Het oordeel van Hoover. President Hoover heeft te Washington een verklaring afgelegd over den toestand in Ni caragua. De bescherming der Amerikaansche burgers is zoowel door de Nationale Garde alsook door de aanwezigheid van de Ameri kaansche oorlogsschepen, voldoende gewaar borgd. Hoover prees vooral het daadkrachtige en van verantwoordelijkheid bewuste optreden der regeering van Nicaragua tegen de Sandi- no-benden, die zich door het koelbloedig ver moorden van Amerikanen en inboorlingen buiten iedere beschaving hebben gesteld. Neen, hij had zijn kandelaar neergezet en het gaskomfoor aangestoken. Niet in staat deze onzekerheid nog langer te dragen, hief Benstone voorzichtig zijn hoofd op en gluurde door de glazen boven helft van de deur. Hij zag toen een man, in een kamerjapon gewikkeld; het scheen Benstone toe, dat hij zeer dun van hals en enkels was. Dit was ongetwijfeld Wellaby. Hij schonk een glas melk in een steelpan netje en zette het op het gaskomfoor. John James slaakte een zucht van ver lichting, want uit eigen ondervinding wist hij, wat dit te beteekenen had. Melk in het middernachtelijk uur te gebruiken was ook voor hem een bekend en toegepast middel. De man was eenvoud'? door s^neloosbeid gekweld en kwam, zonder in de verste verte aan inbrekers te denken naar beneden om een glas melk te drinken. Wellaby keerde zich van het gaskomfoor af; men kon hem aanzien, dat hij onrustig en vermoeid was. Hij sloeg geen acht op de aanlokkende ham en vruchtenvla. Zoo hij ze al opmerkte, dan was het op de gewone non chalante manier van een man en verbeeldde hij zich, dat ze waren achtergelaten door de dienstboden. Hij tuurde eens op den almanak, die aan den muur hing en keerde zijn hoofd met ongeduldig gebaar naar het melkpar.netie: °n toen had men opeens de poppen aan het dansen! Samenwerking met andere landen De S.P.D. heeft in het stadion te Dresden een demonstratie gehouden waar de Prui sische minister van oinueniandsche zaken Severing een redevoering heeft gehouden over den strijd tegen het tasoisme. SEVERING Het Volksbegehren en het Volksentscheid in Pruisen aldus spr. bewijzen, dat er nog groote verdeeldheid bestaat en dat de groote taak van het volk nog niet door allen wordt begrepen. De groote taak van onzen tijd is de oplossing van het werkloozenpro- bleem en de vermindering van den grooten Duitschen economischen nood. De S.P.D. doet een beroep op net politiek verstand van het volk en strijdt voor een samenwerking met de andere volkv.n. De S.P.D. strijdt nog steeds tegen de instelling van een dictatuur. Nog verkeert Duitschland op alle punten in moeilijkheden, doch de S.P.D. laat zich niet door hetze en chauvinistische woorden mti- mideeren. Ook de Aziatische methoden van de partij, die zich ten onrechte een partij der Duitsche arbeiders noemt, wijst zij af. Vlucht van buitenlanders Volgens de jongste berichten uit Seguci- galpa hebben de vrouwen en kinderen van buitenlanders overhaast de wijk genomen aan boord van oorlogsschepen om aan de dreggende opstandelingen te ontkomen. De Fransche officier mag niet getuigen Melding wordt gemaakt van eenige nieuwe feiten in de bekende zaak-Bullerjahn, die wel eens de Duitsche affaire-Dreyfus is genoemd. Bullerjahn werd indertijd wegens hoogver raad tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, omdat hij een wapendepót zou verraden hebben aan een Fransch officier, lid van de geallieerde controlecommissie, welke Fran sche officier, de luitenant Jost, later ver klaard zou hebben zijn inlichtingen niet van Bullerjahn te hebben verkregen. Van Duitsche zijde was er nu op aange drongen, dat de Fransche regeering lui tenant Jost zou machtigen voor den Duit schen rechter te komen getuigen. Thans wordt gemeld, dat de Fransche regeering officieel heeft meegedee'd, lui tenant Jost niet zulk een machtiging cc kunnen verleenen. Daarnevens is een beslissing gekomen van den „Oberreichsanwalt", tegen herziening van het proces-Bullerjahn, zonder daarbij acht te slaan op aan het „Reichrgsricht" overgelegde verklaringen van vijf bekende Duitsche hoogleeraren in het strafrecht, waarin herziening werd bepleit. Verklarin gen van twee getuigen aangaande bovenge noemde hem verstrekte mededeel ingen van luitenant Jost, legt de rijk'sadvocaat terzijde, daar het z.i. niet vaststaat, dat deze beide keeren de waarheid heeft gezegd. Ten slotte wordt gemeld, dat de vrouw van Bullerjahn een echtscheidingsproces begint, op grond van het veroordeelend von nis. De advocaat van Bullerjahn verzet zich hiertegen, aanvoerend, dat het vonnis on juist is. Wellicht dat hier, langs den weg van een civiel proces, een middel kan wor den gevonden om luitenant Jost toch een verklaring te doen afleggen. De romance van Gretna Green. De bekende smidse van Gretna Green is weer eens het tooneel geweest van een ro mantisch huwelijk, zooals nu reeds in langen tijd niet meer het geval is geweest. De eigenaar van de befaamde smidse, Ren- nison, die de bevoegdheid heet om huwelij ken te sluiten, werd bezocht door den 20- jarigen Charles Pechey en de 24-jarige Eli sabeth Wemyss, een dochter van vice-admi raal Wemyss. De oude heer Pechey nad geen toestemming tot het huwelijk willen geven, omdat zijn zoon nog niet meerderjarig was. hij deed, liep hij achteruit naar den dichtst- bijzijnden stoel en ging op den zak met an tiquiteiten zitten! „Wat duivel," riep hij, overeind springena. Woedend greep hij naar den zak, en in het volgende oogenblik rolde de schitterende col lectie rinkelend op den grond. Een schrikwekkende betoovering hield Benstone's oogen aan dit allerzonderlingste tooneel gekluisterd. Wellaby staarde op de antiquiteiten en scheen toen plotseling, als bij ingeving, de eigenlijke beteekenis van de nog op tafel staande gerechten in al haar omvang te be seffen. Hij zette zijn onderzoek niet voort, legde den zak neer, nam den kandelaar in de hana en was in een oogenblik uit de keuken ver dwenen. „Hij is weg," fluisterde Benstone, „vlug mee, 't is onze eenige kans." Hij kroop uit de provisiekast en deed van schrik een sprong in de lucht, want de melk kookte plotseling nv»r en stroomde sissend over het komfoor heen. „Hierheen," riep oom Chipperton, toen zij de keuken uit waren, „nu rechtsom, rechts, hoor je!" Zij bereikten de gang die naar het open venster leidde; hier hoorden zij een vreese- lijk rumoer, want de heer des huizes was bij zijn vlucht naar boven, op het trappor taal over de slippen van zijn kamerjapon gestruikeld. DONDERDAG 23 APRIL 1931 HUIZEN, 1875 M. 8.00 K. R. O. 10.00 —11.00 N.C.R.V. 11.00—2.00 K. R. O. Daarna N. C. R. V. 8.00—S.15 Gramofoon- platen 10.00 Zang Dameskoor N. C. R V. 10.3011.00 Ziekendienst 11001130 Gramoloonplaten 11.3012.30 Godsdien stig Halfuurtje Pastoor Perqutn 12.00 12.15 Politieberichten 12.151.45 Concert K. R. O.-trio o. I. v. P. Lustenhouwer I.452.15 Gramofoonplaten 2.153 15 Handwerkcursus 3.15—3.45 Vrouwenhalf uurtje 4.00—5.00 Ziekenuurtje 5 00 5.45 Cursus handenarbeid vour de jeugd 5.45—6.30 Concert. Mej. B. Schut (zang), H. Vermeer (piano) 6.30—6.45 Knipcur sus 6.45—7.00 Dr. K. van Eybergen„Ver beter uw radio-ontvangst" 7.00—7.30 Vra- genhalfuurtje 7.30—7.45 Politieberichten 7.458.00 Gramofoonplaten 8.00—10.00 Ned. Jongelingsverbond. Sprekers H. Gor- deau, K. Hoeve, C. Tabak, C. V. Doo-schndt, John Hartman (declamator) 10 00 Vaz Dias 10.10—11.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 298 M. Uitsl. A.V.R.O.- uitzending 8.009.50 Gramofoonplaten 10.00 Morgenwijding 10.30—11.00 Gramo foonplaten 11.0012.00 Concert. Ch. Berg- mann (piano), J. Overste (viool), B. de Groot (zang), Egb. Veen (piano) 12.00 2.00 Concert A.V.R O.-kwartet o. 1. v. Dick Groeneveld 2.002.30 Causerie door F de Witt Huberts over Landsspelen 3.00—4.00 Naaicursus Mevr. de Leeuw-Van Rees 4 00 5.00 Ziekenuurtje 5.006,00 Concert Ko- vacs Lajos en zijn orkest 6.006.30 Piano voordracht Theo van der Pas 6.10—7 00 Prof. G. W. Kernkamp spreekt over „Willem van Oranje 7.007.30 Engelsche les Fred Fry 7.308 00 Sportpraatje H. Ho!'an der 8.008.15 Gramofoonplaten 8 15 1030 Aansl. Concertgebouw 10.30 Vaz Dias 10.40—11.15 Cecile Marcelli (zang) 11.15—12.00 Gram' "nonplaten. DAVENTRY, 1554.4 M. 9.35 Morgen wijding 10.05 Lezing 11.20 O'gel-psl door R. Foort 12.20 Concert 1.202.10 Toespraken 2.20 Kerkdienst 3.05 Dans muziek 3 50 O-kestconcert 4.21 Kinder r uurtje 5.35 Berichten 6.00 Orge'spel door Dr. Th alben Ball 6.20 Lezing 6 45 Lezing 7.05 „Will. Shakespeare". Hoorspel van C. Dan 9.00 Berichten 9.15 Lezing 9.35 Viool recital door A. Catterall 10 05 11.20 Dansmuziek 11.20—11.25 Te'evisie. BRUSSEL, 508.5 M. en 338.2 M. 508.5 M: 4.20 Orkestconcert 6.05 Gramofoonplaten V— 7.20 Orkestconcert en gramofoonDlaten 338.2 M.: 4.20 Orkestconcert -6.05 Gra mofoonplaten 7.20 Concert en Causerie. PARIJS (RADIO-PARIS) 1725 M. 7.05 Gramofoonplaten 11.50 Gramofoon platen 12.25 Gramofoonplaten 5.20 Gramofoonplaten 7.20 Radioconcert. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.23 Gra mofoonplaten 9.35—11.15 Gramofoon platen 12.25—1.50 Orkestconcert 4.20 5.20 Vesperconcert 7.208.15 Orkestcon cert 8.20 Symphonieconcert. Orkest en solist Tot 11.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—7.20 Di-'-oc'on-oor' 9 "O - 4 20 7.20—9.20 Orkestconcert soliste 9.35 II.35 Dansmuziek. ZEESEN. 1635 M. 5.05—11.20 Lezingen 11.2012.15 Gramofoonplaten 12.15 I.20 Berichten 1.20220 Gramofoon platen 2.20—3 50 Lezingen 4.50—7 20 Lezingen 7.20 Populair concert 7.50 Actueel programma 8.20 Symoho'ie- ccncert 9.20 -IBerichten. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Nauwelijks had de smid van Gretna Green over het aombeeld de jongelui in den echt verbonden, of een auto hield stil met de verbolgen vaders van de jeugdige echte lieden die door een toeval op het spoor van hun kinderen waren gekomen en elkaar on derweg hadden ontmoet. De heer Pechey verklaarde, dat hij tegen het huwelijk oj zichzelf geen bezwaar had, mits ziir zoon er mee had willen wachten, tot hij teer- derjarig was. Vice-Amiraal Wemyss was het hiermede volkomen eens en hij wist te oereiken, dat zijn dochter met hem huiswaarts kc-erde in afwachting van den dag, waarop haar echt genoot meerderjarig zal worden. Wegens het voorbereiden van demonstraties voor den eersten Mei werden in Polen wederom talrijke aanhangers van de verboden communistische partij gear - leerd. Montague Norman is herkozen i Gouverneur van de Bank van Engeland. I is zijn elfde herbenoeming. Norman slt in dit ODzicht een record in de geschied lis der Bank. Het overlijden wordt gemeld, op J2- jarigen leeftijd, van Matthias Eldersch, den voorzitter van den Oostenrijkschen nationa- len raad. Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijn poeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koo- pen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist „Robert!" schreeuwde hij, en nog eens „Robert!" Binnen enkele seconden hadden de twee misdadigers het huis verlaten. Zij snelden 1-ngs de oprijlaan voort en vervolgden met snellen pas hun vlucht. Gedurende de eer ste minutentoonde John James niet de minste vermoeienis, maar op het einde van een helling struikelde hij en bleef, met zijn handen tegen de hartstreek gedrukt, staan. „Ik ga dood," hijgde hij. „Onzin, een steek in je zij," antwoordde oom Chipperton, ook hijgend doch bedaar der; „dat geeft niets. Kom m"".'' „Neen, ik kan niet meer," kreunde Ben stone, „ik zeg u toch, dat ik bijna dood ben. Ik ben aan dergelijke licliaams-afmattingen niet gewoon." De pijn in zijn zij werd echter spoedig minder en na verloop van eenige oogenblik- ken gevoelde hij zich weer in staat om te loopen. Zijn hoofd scheen echter nog in de war, tengevolge van de snel opeenvolgende indrukken, zoodat hij niet in staat was om zijn gedachten regelmatig te laten func- tionneeren. Oom Chipperton daarentegen was weer geheel van den schrik bekomen en begon met een van voldoening stralend gelaat te spreken. ,,'t Kon niet beter gelukt zijn," grinnikte hij, ,,'t is alleen jammer, dat die melk is verknoeid." tWordt vervolgd;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9