Gemengd o^Qieuws K Voor de Huiskamer kinderwijs Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN Een stemdrama! Op een locomotief gesprongen Drie menschen in brand Brutale diefstal Werkloozenrelletjes te Leiden Botsing te Amsterdam BINNENLANDSCH NIEUWS Rerum Novarum-herdenking R. K. Leergangen Horecaf KUNST EN KENNIS Huldiging van dr. W. Mengelberg LEGER EN VLOOT Onze Marine KERKNIEUWS Rooster der retraiten St. Petrus Canisius Retraitenhüis te Bergen N.H. levergeets Onderwijs ten behoeve van den Land- en Tuinbouwenden stand en het Bisdom Haarlem BOEKBESPREKING DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE Het stembureau bleef gesloten Toen gstermorgen te acht uur een mati- neus gedeelte van Amsterdams burgerij zich, om zijn stemplicht te vervullen, ver voegde aan de Openbare Lagere School aan de Marco Polostraat, bleek, dat de school deur stevig op slot zatl Min of meer krachtig aangewende pogin gen om haar te openen, bleven vruchteloos, zoodat zich al vrij spoedig een flink groepje mannen en vrouwen voor de school ver zameld had, dat niets liever wilde, dan de wet eerbiedigen, doch daarteo niet in de ge legenheid werd gesteld Ook de leden van het Stembureau, die zich hadden opgemaakt om hun plaatsen achter de groene tafel in te nemen, kregen daartoe voorloopig geen kans; de school was dicht en bleef dichtI Aan het voorstel van een der omstanders, op straat een gelegenheid tot stemmen met behulp van wat keukentafels en kamer schermen in elkaar te zetten, kon wegens gegronde redenen geen gevolg worden ge geven. Gedurende de eerste minuten werd het geval van den grappige kant bekeken. Na verloop van tijd echter, daalde de goede stemming onder een deel der stem- plichtigen, dat op tijd op zijn werk of achter de waschtobbe moest zijn aanmerkelijk! Tot één van hen 'n kloek besluit nam en zijn oproepingsbrief in de brievenbus van t schoolgebouw deponeerde, welk voorbeeld door verschillende anderen werd gevolgd. Toen eindelijk de schooldeur met geweld was geopend er kwam om. eeii smid aan te pas! was goede raad duur, aangezien het stembureau zich geplaatst zag tegenover de vraag, hoe het te handelen had met de biljetten in de brievenbus! Misschien zweef de den heeren daarbij het vreeselijk visoen van een ongeldig verklaarde stemming of nog erger dingen voor oogen! Het Centraal Stembureau a"o het Stadhuis werd van een er. ander in kennis gesteld en zoo kwam men ertoe, een gedeelte van hen, die zich op bovengeschetste wijze aan de stemming hadden onttrokken, per taxi van het werk of van huis te halen en naar de school te brengen om hun stemplicht te vervullen, waardoor eventueele moeilijkheden werden voorkomen. Enkelen der gedupeerden vervoegden zich In den loop van den morgen uit eigen be weging opnieuw aan de school. Met dat al heeft de Amsterdamsche werk ster. die zeer waarschijnlijk dit drama od niet opgehelderde wijze veroorzaakt heeft voor de „note gaie'* bij de hoofdstedelijke stemming gezorgd. Gevallen en gedood Dinsdag half zes wilde de 25-jarige on gehuwde fabrieksarbeider Van Mierlo uit Didam op de steenfabriek Bingerden aan den Havikkerweg bij Dieren op een rijdende locomotief springen. Hij kwam te vallen, kwam ondei de locomotief terecht en is aan de gevolgen overleden. Pas op met benzine! Dinsdagmiddag is in de woning van zeke ren P., In de Van Goorstraat te Nijmegen, brand uitgebroken, tengevolge van het over gieten van benzine in de nabijheid van een kachel. De man, diens vrouw en de 23-jarige dochter waren weldra in vlammen gehuld. Belde eerstgenoemde kwamen er, dank zij spoedig toegeschoten hulp. nog goed af, doch de dochter werd zoodanig aan onderlijf en armen gebrand, dat zij in zorgelijken toestand naar het St. Canisius-Zlekenhuls moest vervoerd worden. De brand werd door de buren gebluscht. Hij kwam om het hols te zien Dinsdagmiddag is in een perceel, in de Thorbeckestraat te Delft, een onbekende binnengeslopen, die daar een geldkistje heeft weten te bemachtigen, Inhoudende 550 gulden aan bankpapier. Bovendien vermist men een damestasch met 22 gulden. Als dader wordt een ongeveer dertig- Jarige man verdacht, die zich des morgens aan het huis had vervoegd, om dit te be zichtigen, zeggende door den huiseigenaar te zijn gestuurd. De bewoonster kon het verzoek niet toe staan. daar zij uit moest en ook 's middags afwezig zou zijn, hetgeen zij den man ver telde. Bij navraag, thans bij den eigenaar ge daan, bleek deze van niets te weten. Een arrestatie Gistermiddag werd op den Mare te Leiden een politieagent lastig gevallen door een werklooze. Toen de agent tot doorloopen sommeerde, weigerde de man hieraan te voldoen. Eenige andere werkloozen trokken partij voor den man en spoedig begon het publiek op te dringen. De politie, die in middels versterking had gekregen, maakte gebruik van den gummistok en loste een schot in de lucht. De werklooze, die de oorzaak was van het relletje, werd gearresteerd. De rust was spoedig teruggekeerd Per auto van den G. G. en G. D. is hij naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De motorfiets werd gehavend; de auto bleef nagenoeg onbeschadigd. De Verbonds-Rome-rcis Thans is officieel het program voor het verblijf in Rome vastgesteld. Woensdag 13 Mei omstreeks 18 uur aan komst te Rome. Donderdag 14 Mei (Hemelvaartsdag) 8.15 per extra tram van de Porta Pinciana naar St. Jan van Lateranen: H. Mis en kransleg- ging op het graf van Leo XIII z.g., bezoek aan de H. Trap, enz. Om 12 uur per extra tram terug, 's Middags wandelen naar het Pantheon, enz.; 4 uur Herdenkingsbijeen komst in het Pallazzo Cancelleria, waar oa. prof. Aalberse spreekt. Vrijdag 15 Mei: 7.30 extra tram naar St. Pieter, H. Mis met algemeene H. Commu nie, ontbijt in de openlucht, plechtige Paus mis, bezoek aan het graf van dr. Schaepman z.g 12 uur per extra tram terug naar de ho tels. Om 14 uur per extra tram naar het St. Pietersplein, bezoek aan de St. Pieter, in op tocht naar het Damasusplein voor de alge meene audiëntie, terug per extra tram naar hotels. Zaterdag 16 Mei half negen per extra tram naar 't St. Pietersplein, bezichtiging van musea, daarna nationale audiëntie voor de Nederlanders bij Z. H. den Paus, terug per extra tram naar de hotels; om 16 uur per extra tram naar Porta Capena van waar te voet (5 min.) naar het Nederlandsch Pries tercollege ter bijwoning van de plechtige opening. Omstreeks 19 uur per extra tram terug naar de hotels. Zondag 17 Mei; 7 uur per auto naar de ca tacomben van Domitilla, St. Sebastiaan en St. Callixtus; H. Mis en H. Communie in de catacomben, daarna ontbijt bij de paters, verder een autorit met bezichtiging van St. Paulus buiter. de muren, Colosseum. St. Pietro in vincoli (Petrus' Banden), terug naar de hotels. Om 14 uur weer autotocht naar villa Borghese, Plncio, Porta Pia, San Lorenzo (graf Pius IX en zouaven), Santa Croce (titelkerk van onzen kardinaal), St. Caecilia, Janiculus, Engelenburcht, Paleis van Justitie, Porta Cavour, Corso Umberto, Piazza Venezia (nationaal monument, graf onbekenden soldaat), Via Nazionale, S. Maria Maggiore (St. Maria de Meerdere), waar plechtig sluitingslof met Te Deum: op eigen gelegenheid terug naar de hotels. Maandag 18 Mei des morgens 8 uur per auto naar het station voor vertrek. R. K. Paedagogische Week Gelijk reeds eerder is gemeld, zal de 6e R.K. Paedagogische Week gehouden worden te Tilburg op 24, 25 en 26 Augustus. Als sprekers zullen optreden: mgr. prof. dr. J. Hoogveld, hoogleeraar te Nijmegen; prof. mr. W. Pompe, hoogleeraar te Utrecht; prof. dr. J. Schröteler S. J., hoogleeraar te Frankfurt; prof. dr. Rudolf Allers, hoog leeraar te Weenen; pater J. L. Janssen C. ss.R., hoogleeraar te Wittem; dr. G. Jans- sens, directeur-geneesheer „Voorburg'' te Vught; dr. C. T. Kortenhorst.geneesheer te Vught; mej. C. W. Tromp te Amsterdam; en A. Bauweraets, leeraar in de opvoedkunde, te Brussel. Algemeene vergadering te Amsterdam Gisteren hield de Nederlandsche Bond van werkgevers In hotel-, restaurant, café- en aanverwante bedrijven (Horecaf) ln hotel Kransnapolsky te Amsterdam, zijn Jaar- lijksche algemeene vergadering. In deze vergadering werd het verslag over de bondswerkzaamheden over het afgeloo- pen jaar uitgebracht. Dit verslag werd, evenals het financieel verslag over 1930. goedgekeurd en den penningmeester werd van het financieel beheer décharge ver leend. De aftredende bestuursleden, de heeren C. Munzert en H. Teltsma, werden herko zen, terwijl ln de plaats van den heer L. A. Roozen, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, werd gekozen de heer J. Sas sen, directeur van het Grand Hotel Cen tral te 's-Gravenhage. Besloten werd van het ondersteunings fonds der vereenlging te maken een wette lijk zelfstandige stichting, met een eigen reglement. In het jaarverslag werd de nadruk ge legd op den nadeellgen Invloed van de eco nomische malaise op het bedrijf, terwijl een groot deel der besprekingen werd gewijd aan de onder deze omstandigheden zwaar drukkende belastingen en maatregelen van socialen aard. Motorrijder zwaar gewond Gisteravond geschiedde te Amsterdam op de Stadhouderskade, bij de Van Woustraat. een botsing tusschen een motorrijwiel én een auto. De auto kwam van het Westeinde en wilde de Van Woustraat inrijden op het oogenblik, dat de motorfiets, welke van den kant van den Amsteldijk in de richting van de Ferdinand Bolstraat reed en met snelle vaart naderde. Een botsing was niet meer te vermijden. De 21-jarige motorrijder sloeg tegen de straat waarbij hij vrij zware ver wondingen opliep. Serenade door Muziekkorpsen. Dat Dr. W. Mengelberg, de dirigent van het Concertgebouw-orkest, ook een groote plaats inneemt in de harten der Amster damsche volksklasse is gisteravond duidelijk gebleken door de serenade, welke hem ter gelegenheid van zijn 60sten verjaardag voor zijn woning te Amsterdam gebracht werd door een aantal muziekkorpsen, aangesloten bij den Bond van Amsterdamsche Dilettan ten Muziekvereenigingen. De populaire dirigent, die van de hem wachtende hulde op de hoogte was, had te gen 8 uur met zijn echtgenoote, familieleden, en naaste vrienden plaats genomen op het ruime balcon van zijn aan de van Eeghen- straat 107 gelegen huis, waarvan ook alle ramen met belangstellenden waren bezet. Kort daarna werd de stilte van den avond verbroken door de vroolijke marschmuziek der naderende corpsen, die zich op het Mu seumplein tot een stoet hadden geformeerd. Hij was omgeven van een dichten drom nieuwsgierigen, die van alle kanten waren komen opzetten. De paar politie-ruiters en eenige agenten, die den stoet begeleidden, zorgden rustig voor de goede orde. Voor de woning van Dr. Mengelberg wer den de bonds- en andere vaandels op een in schuine richting loopende rij opgesteld, zoodat zonder moeite kon worden vastge steld, dat aan de serenade deelnamen Nes- telroy's Harmonie, de Tramharmonie, de Fanfare der Lichtfabrieken, de Orkestver- eeniging van den Westerspeeltuin „Excelsior" de Muziekvereeniging „Sarphati", de Amster damsche Fanfare-orkestvereeniging en Wit- tenburg's Harmonie. Op vlotte wijze werden enkele marschen ten gehoore gebracht, waarbij afwisselend de h.h. Kley en Schuytenmaker den dirigeerstaf zwaaiden, rustig en welbewust ondanks het critisch oog en oor van den meester op het balcon. Na afloop van de serenade kwam de heer Mengelberg op dat oogenblik klonk een hartelijk gejuich naar buiten, waar hij werd toegesproken door den Bondssecretaris, den heer Schalkwijk. Spr. bracht den heer Mengelberg dank voor de vele genotvolle avonden, die hij aan verscheidene duizen den Amsterdammers door zijn volksconcerten geschonken heeft, concerten, waarvan de le den van den Bond nog vele jaren lang ho pen te genieten. De heer Mengelberg dankte voor de hem gebrachte hulde, waarbij hij uiting gaf aan zijn groote waardeering voor de zooeven ten gehoore gebrachte prestaties der muziekver eenigingen Het was hierna, dat een pers fotograaf zijn rechten deed gelden en „den grooten Willem" met het bondsbestuur en de orkestleden temidden der vaandels tot een schilderachtige groep formeerde, om deze mes behulp van magnesiumlicht, op de gevoelige plaat vast te leggen. Nadat dit was geschied, stelde de stoet zich weer op, onder het spelen van den Bondsmarsch trok hij opnieuw naar het Museumplein, waar hij werd ontbonden. Hr. Ms. „Heemskerck" zal begin Mei een oefeningsreis maken voor een maand naar den Atlantischen Oceaan en op 10 Juni een oefenverband vormen met de torp. booten „Z 7" en „Z 8"- en de onderzeebooten „O 9" en „O 10". Dit verband zal van begin Juli tot begin Augustus een oefeningsreis onder nemen naar de Oostzee rond Kaap Skagen, waarbij o.m. Kopenhagen zal worden be zocht. Vervolgens zullen kustoefeningen en oefe ningen in de zeegaten worden gehouden en ook zal worden deelgenomen a. d. oefeningen v. d. marine-kustwacht van 8—18 September. Het oefenverband zal daarna eind Septem ber enkele dagen te Amsterdam vertoeven. Hr. Ms. „Gelderland" zal van 22 Juni 22 Juli een buitenlandsche reis ondernemen naar de Oostzee rond Kaap Skagen, waar bij Aarhuus zal worden bezocht. De pantserboot „Gruno" wordt eind dezer maand in dienst gesteld en de torpedo- bootjager „Van Nes" oefent medé dezen zomer om daarna voor West-Indië te v, or den gereed gemaakt. In dienst blijven do pantserboot „Brinio" en de mijnenleggers „Douwe Aukes" en .Medusa", terwijl de mijnenlegger „Van Meerlant", van primo Mei—ultimo Juni voor oefeningen met de adelborsten in dienst wordt ges'eid, waar mede een vaartocht in het Engelsche Ka naal wordt gedaan en Portland en Rouaan zal worden bezocht. Voor politie-toezicht op de zeevisscherij zullen de „Nautilus" en de „Vulcanis" de vol gende maand weder in dienst worden ge steld. 58 Mei: Gereserveerd 1013 Mei: Meisjes 6.50 1619 Mei: Zelatricen van het Apostolaat des Gebeds 6.50 1922 Mei: Vrouwen-Congr. v. d. Vredeskerk, A'dam 6.50 2326 Mei: Mannen en Jongelin gen IJmuiden-Oost 6.50 29 Mel1 Juni: Verpleegsters 6.50 25 Juni: Dames-Congregatie Den Helder 10. 912 Juni: Vrouwen Derde Orde 6.50 1316 Juni: St. Jozef-Gezellen Amsterdam IV 6.50 1619 Juni: Raadsleden Meisjes- Congregatie 6.50 2326 Juni: Dames 10.— 2730 Juni: Meisjes-Patronaten, Haarlem 6.50 30 Juni—3 Juli: Meisjes Congrega- nisten 6.50 47 Juli: St. Jozef-Gez. Amster dam I, afd. Leerlingen 6.30 7—10 Juli: Vrouwen H. Fam., H. Maria Magd. Par. A'dam 6.50 1114 Juli: St. Jozef-Gezellen, Amsterdam I 6.50 18—21 Juli: Jongens-Patronaten, Amsterdam 6.50 21—24 Juli: Meisjes-Congregatie 6.50 2528 Juli: Mannen St. Ignatius- club, Amsterdam 6.50 28—31 Juli: Graal-Retraite 6.50 De Directie van het St. Petrus Canisius Retrai tenhüis Bergen,. N.-H. Het gebeurde op een van mijn reizen door Amerika, dat ik in een klein landelijk plaats je belandde. Er waren slechts enkele hotels ln het snel vooruitgaande stadje. In het grootste daarvan nam ik mijn intrek. Het was, hoewel het van beperkten omvang was, een absoluut eerste rangs hotel. In de weel derig ingerichte eetzaal liepen vier kellners statig in rok rond, de tafels waren keurig gedekt en bloemen sierden den disch. Er waren ook eenige privé-cabinets, waar men bijvoorbeeld met eenige vrienden of met familie apart kon dineeren. Terwijl lk mij naar het raam begaf, waar ik een tafeltje gereserveerd had, passeerde ik zoo'n privé- eetzaaltje. De groote tafel was gedekt voor vier personen. Het tafelzilver schitterde. Bü elk bord stond een bloemvaasje met prach tige, zeldzame bloemen, die zacht geurden. De kroon was ontstoken en wierp een schit terend licht over de feestelijke tafel, dat duizend maal in het kristallen glaswerk weer kaatste. Bij elk couvert lag een kaartje, waar op lets gecalligrafeerd was. Op het kaartje aan het hoofdeinde van de tafel zag ik staan: „Vader". Bij het couvert, recht daar tegenover, lag een kaartje, waarop stond: „Moeke". Bij de andere twee couverts lagen kaartjes, waarop stond: „Frances", en ,,Jim- mie". Zeker een verjaarspartijtje, dacht ik. De kellners waren druk bezig de laatste hand aan de tafel te leggen en liepen druk af en aan. Glimlachend ging lk naar mijn plaats. Vandaar had ik juist het gezicht op het zaaltje en ik verheugde mij reeds op het intieme, feestelijke, vroolijke schouwspel, waarvan ik zoo straks, zij het ook op een afstand, getuige zou zijn. Klokslag acht uur, trad een heer de zaal binnen en begaf zich regelrecht naar het feestelijke eetzaaltje, dat ik met zooveel ge noegen bekeken had. Kellners schoten toe, en ontlastten hem van zijn jas en hoed. Hij was correct in rok met witte das en nam langzaam aan het hoofd van de tafel plaats. Toen ik hem in 't gezicht keek, was het net, of ik een schok kreeg. Want de grijzende man, die daar aan de feesttafel achter het couvert van „Vader" had plaats genomen, zag zeer bleek en op zün gelaat lag een diep bedroefde trek. Zijn oogen schenen te staren, naar iets, dat heel ver weg was. Hij wachtte blijkbaar op de andere deelgenooten aan den feestdisch, op „Moeke", „Frances" en „Jimmie". Onbeweeglijk zat hij daar, min stens een kwartier lang. Dan haalde hij zijn gouden horloge te voorschijn en keek, hoe iaat het was. De drie verwachte gasten wa ren er nog steeds niet. Hij wenkte den kell- ner en fluisterde hem een paar woorden toe. Toen gebeurde er iets, zóó vreemd, dat ik mijn oogen niet kon gelooven. Ik liet van ver bazing en, ja, ik durf het wei bekennen.... van schrik bijna mijn vork en mes uit de handen vallen. Want daar kwam, in statige rij, achter elkander, een viertal kellners aan gestapt, onberispelijk ln rok, met een bloem in het knoopsgat en witte handschoenen aan. Elk droeg een schotel. En aanstonds begon nen zij in het feestzaaltje te bedienen. Tel kens kwamen de vier kellners, namen de volle borden weg, en zetten weer andere neer, die ze weer met nieuwe, uitgezochte spijzen vulden. Onder al deze bedrijven zat de een zame man aan dien feestelijken disch, en staarde droef, heel droef, zonder iets te zien. Want de stoelen bleven leegEindelijk was de maaltijd beëindigd. De man stond op, met langzame bewegingen, boog zich over den ledigen stoel van Moeke", als kuste hij een vrouw, streelde daarna over de leuningen van de stoelen, die achter de couverts van „Frances" en „Jimmie" stonden, en ging dan heen, met moeilijken, slependen gang, als van iemand, die zwaar vermoeid is. Volle vijf minuten zat ik daar, met stom heid geslagen en staarde den man na, die allang verdwenen was. Toen werd ik opge schrikt door den directeur van het hotel, die blijkbaar mijn verbazing gezien had en met een bescheiden kuchje aan mijn tafeltje plaats nam. Ik behoefde hem niet eens vra gen wat de beteekenis was van het onge looflijke schouwspel, dat ik zoo juist had bijgewoond, want hij begon uit zich zelf te vertellen: „Een triestige geschiedenis, meneer. Het was vandaag juist voor den tienden keer, dat hij zijn jaarlljkschen „feestmaaltijd" heeft gehouden. Ja zeker, dit is het tiende jaar. De zaak zit zoo, meneer. Ongeveer twaalf jaar geleden, woonde hij met zijn jonge vrouw en twee kindertjes, Frances en Jimmie, in een klein dorpje, hier niet ver vandaan. Ik zelf heb hen nooit gekend. Hij had daar een eenvoudig winkelzaakje, maar dat ging zoo slecht, dat zijn klein kapitaaltje er vast er. zeker door opgegeten zou worden. Het was juist In den tijd van de goudkoorts aan de Klondyke-rivier. Hij besloot er heen te gaan, om fortuin te maken en deed het win keltje aan den kant. Er was nog net genoeg geld over voor zijn vrouw en kindertjes, óm er, heel eenvoudig natuurlijk, een paar jaar van te leven. En hij beloofde zijn vrouw, niet eerder terug te komen, dan wanneer hij fortuin zou hebben gemaakt. Hij moet daar ginds in het Noorden gewerkt hebben, als een paard. Maar het goud ligt er heusch niet opgescheept, meneer. Hoe dan ook, na vier jaar schijnt hij plotseling op een goudader te zijn gestoten. HU was plotseling schatrijk. HU seinde naar mijn hotel uitvoerige aan wijzingen voor een feestmaaltijd, voor hem en zijn vrouw en de kinderen. Net zoo een, als u daar straks gezien hebt. Aan zijn vrouw seinde hij ook, dat zü met de kinderen hier heen moest komen, en hij zond geld voor het beste, wat er maar aan kleeren te koop zou zijn. Toen hij hier aankwam, dien avond, nu tien jaar geleden, vond hij.... ledige stoelen. Geen spoor van vrouw en kinderen. Als een waanzinnige ging hij te keer, bestelde een auto, en reed in woeste vaart naar zijn oude huis. Het huis was verlaten. Op het postkantoortje lag zlln telegram nog en zijn telegrafischen postwissel: onbestelbaar. Van de buren, herkende hij niemand. Het waren allen vreemden. Niemand wist wat er van zijn vrouw en Jimmie en Frances geworden was. Op het gemeentehuis vernam hij, dat zij vertrokken waren, drie jaar geleden, naar onbekende bestemming. Waarom en hoe, dat wist men niet. En nu zoekt hij al tien Jaren lang, ons heele onmetelijke land af, stad en dorp, naar zijn vrouw, en Jimmie en Frances. Maar elk jaar komt hij hier terug, en noo- digt in een advertentie in de krant, zijn vrouw en de „kleintjes" uit, voor zijn feestmaal tijd.... En dan komt hij, en wacht, en doet dan, alsof ze werkelijk gekomen waren, en eet met hen.... met hun herinnering, hun schimmen, uit het verleden Verschenen is het Jaarverslag van de R.K. Vereeniging tot verschaffing en bevordering van Opvoeding en Onderwijs ten behoeve van den land- en tuinbouwenden stand in het Bisdom Haarlem, over het jaar 1930. Aan dit verslag ontleenen wij Het jaar 1930 is in groote hoofdzaak ge wijd aan de Tuinbouw-winterschool te Be verwijk. De meeste tijd op de vergaderingen werd door deze inrichting in beslag genomen; tal van besprekingen en een uitgebreide cor respondentie vormden de voorbereiding. Waar in 1929 reeds diverse subsidies waren toege zegd, was een gezonde basis voor de stichting der school aanwezig. Beverwijk als zetel voor de Bisschoppelijke Kweekschool voor Onderwijzers, waaraan 'n internaat is verbonden, is èn om zijn lig ging in een zeer belangrijk tuinbouwcentrum, èn om dat internaat de aangewezen plaats voor een tuinbouw-winterschool, die voor het geheele Bisdom bestemd is. Het Bestuur der Kweekschool stelde een deel van zijn terrein voor den bouw beschikbaar, maar had on overkomelijke bezwaren tegen gezamenlijke huisvesting met de leerlingen der Kweek school. Onze Vereeniging moet daarom zor gen voor een eigen internaat en eigen sur veillance. De voorziening van voedsel ge schiedt door de Eerw. Zusters van het In ternaat der Kweekschool. Voor de verzorging van het internaat der tuinbouw-winterschool en voor de surveillance over de interne leer lingen vonden wtj de Eerw. Broeders der Congregatie van O. L. Vr. van Zeven Smar ten te Voorhout bereid. De architect S. B. van Santé te Zaandam, die ook de Landbouw-winterschool te Voor hout heeft gebouwd, kreeg zijn plannen voor school, internaat en Broederhuis gereed. Op 1 Mei werd tot aanbesteding van het ge bouwencomplex overgegaan. Den laagsten in schrijver, J. P. Schelvis, aannemer te Bever wijk, werd de bouw opgedragen voor ruim 85.000.—. De noodige geldmiddelen werden verkre gen door het sluiten eener Obligatieleenmg a 90.000.—, die onder zeer aannemelijke voorwaarden bü de Spaarne-Bank te Haar lem geplaatst werd. Pogingen om deze lee ning geplaatst te krijgen bü de Coöp. Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven misluk ten, ofschoon deze instelling de meest aange wezene was om mede te werken aan dit tuin- bouwbelang. Een wilde staking onder de metselaars bracht eenige stagnatie in den bouw, waar door de oplevering aanmerkelük werd ver traagd. Voor het overige komt architect, opzichter en aannemer alle lof toe voor de nette en degelüke afwerking. Met ingang van 16 Augustus is als Direc teur der inrichting benoemd de heer Ir. H. A. B. Bünnemeüer leeraar aan de Rijkstuin- bouwschool te Boskoop en als vast leeraar de heer Joh. J. Jansen, leeraar aan de RÜkslandbouwwinterschool te Utrecht. Regent Melchers werd tot Rector der school en tot leeraar in Godsdienstleer en Maatschappüleer benoemd. Verder weid de heer P. J. van der Peet benoemd tot leeraar in de Fransche, Engelsche en Nederland sche taal en Ned. Handelscorrespondentie; de heer J. v. d. Nes tot leeraar in de Duit- sche taal en Duitsche Handelscorresponden tie; en tenslotte de hr. Th. M. Luypen tot leeraar in Handelsaardrijkskunde. Broeder Josephus werd benoemd tot amanuensis. Dank zü de welwillende medewerking van het bestuur der Kweekschool konden de les sen begin November een aanvang nemen in lokalen der R.K. Jongensschool voor U. L. O. te Beverwük; de leerlingen vonden voor loopig huisvesting in het internaat der Kweekschool. Het aantal leerlingen was echter nog gering: elf uit het heele Bisdom is toch te weinig. Mogelijk zal bü meerdere bekendheid met deze gelegenheid voor op voeding en onderwüs het aantal aanmerke lük stügen. Een krachtige propaganda voor deze school zal ln de eerste jaren wel noodzakelük zün. Ieder land- of tuinbouwer, die het wel meent met de toekomst züner jongens moet zich eens op de hoogte stellen van de ge legenheden voor opvoeding en onderwüs, die door hem te Voorhout en te Beverwük open staan. Met groote dankbaarheid memoreeren wü, dat onze Vereeniging en haar wérk de ver- eerende belangstelling genoot van Z. H. Exc. Mgr. Callier z.g en waar ook onze tegen woordige Bisschop, Z. H. Exc. Mgr. Aenge- nent niet enkel met woorden, maar ook door daden toont, welke waarde hü hecht aan de opvoeding en ontwikkeling van den land- en tuinbouwenden stand, moet toch zeker iedere goede Roomsche boer of tuin der van harte medewerken om dat doel te bereiken. De commissie van toezicht op de Tuin- bouwwinterschool te Beverwük bestaat uit de heeren: J. P. Nüssen te Santpoort, voor zitter; J. Valkering te Limmen; A. y. d. Berg te Anna-Paulowna; A. Goemans te Hillegom; J. D. Kok te Loosduinen. Deze kunnen een belangrijken Invloed uit oefenen op de richting van het onderwijs; door hun wenken en adviezen zal het on derwüs steeds voeling houden met de prac- tijk; het doel is immers geen geleerden, maar praktische en ontwikkelde vakmen- schen te krijgen, mannen die later leiders worden in onze R. K. organisaties. Ook de Landbouwwinterschool te Voor hout, die al reeds eenige bekendheid heeft verworven, moest veel drukker bezocht wor den. Zü heeft reeds eenige malen leerlingen afgeleverd, waarvan met grond verwacht mag worden, dat het voorbeeldige leiders zullen worden ln hun kring. De heeren ir. Heymeijer en ir. Bles geven zich met hunne medewerkers alle moeite om de school een uitstekende reputatie te bezorgen. De lagere tuinbouwscholen te Poeldük en te Grootebroek mogen zich verheugen in de belangstelling van een grooter aantal leer lingen. Deze zü'n afkomstig uit de onmid- dellüke omgeving der school en volgen een leerplan van vrij beperkten omvang. Voor leerlingen uit betere kringen zijn de winter- scholen de meest aangewezen inrichtingen; daar wordt een breedere vorming en ontwik keling verkregen. Een bijzonder woord van lof komt den hoof den dezer scholen, den heeren H. J. de Bak ker en B. Machielse toe, voor hun üver en toewijding. In 1930 was een lagere landbouwschool ln of bij Delft in voorbereiding; door onvol doende samenwerking kon van een stichting niets komen. Zoo wordt ook gevreesd voor het tot stand komen van een dergelüke school te Spanbroek. Een paar gemeenten blijven weigerachtig in het toekennen van subsidie. De financiën der vereeniging laten niet toe, dat zü geldelüken steun kan geven aan dergelüke scholen. In principe moeten deze zich zelf bedruipen door bijdragen van belangstellende gemeenten of vereenigingen. Door de vereeniging zün ln het afgeloopen jaar voor een negental land- of tuinbouw- cursussen in verschillende plaatsen van het bisdom subsidies aangevraagd en verkregen. De verzorging van het landbouwhuishoud- onderwüs is ook aan onze vereeniging op gedragen. In samenwerking met de Zeeuw- sche Maatschappü van Landbouw is een R. K. leerares werkzaam in de provincie Zeeland. In andere streken is de zaak nog in voor bereiding. De vereeniging subsidieert een leerlinge aan de R. K. Opleidingsschool voor Leeraressen bü het landbouwhuishoudonder- wüs te Posterholt. In de toekomst hopen wü aan alle aanvragen naar katholieke leer krachten te kunnen voldoen. 65ste Jaargang no. 30. Waar het allereerst bü het doorbladeren van dit nummer geboeid onze aandacht zich concentreerde, was bü het onderwerp van den dag: de revolutie in Spanje. Rük il lustratie-materiaal biedt hierin een leven- digen kük. „Van dichtbü" en „Uit de om geving" geven aardige plaatjes van interes sante gebeurtenissen in ons land, terwül mede de lentelectuur bü uPstek, den bollenkweek, een ruime plaats is toegemeten. Verder schreven in dit nummer: Jan Hoek, „O crux, ave, spes unica"; C. Verdale „De eer van den olifant"; J. Cats Jr. dichtte „Lente"; „Uit koffieland" vertelt J. de S. G. en Ed mund Snell vangt aan met zün kort ver volgverhaal „Aquamarijn". Vermelden we nog „Schilderachtig Nederland", „Uit het rijke Roomsche leven" en „Van den vroolüken kant", waarmee weer een keurig verzorgd nummer voor het kalh. Nederl. huisgezin ge reed is. „De Hobaho"- Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de N. V Hollands Bloembollenhuis te Lisse, is een schitterend uitgevoerd feest nummer van „De Hobaho" verschenen, dat opent met de foto's van de drie directeuren en ook overigens rijk geïllustreerd is, ter wül het bovendien een keur van artikelen bevat geschreven door personen, die recht streeks of züdelings bü het bedrijf betrok ken zün. De voorpagina wordt ingenomen door een duidelüke reproductie van een schitterend tegeltableau, dat de directie bü gelegenheid van het tweede lustrum door het gezamen- lük personeel is ^angeboden. Kinderprentjes Bü den boekhandel wed. J. R. van Rossum. Korte Minrebroederstraat 1—3, Utrecht is verschenen een serie alleraardigste kinder prentjes. Dë prentjes zün geteekend door Ida Bo- hatta-Morpurgo, terwijl de bekende schrijf ster To Hölseher de versjes maakte, welke in den kindertoon zijn gehouden en goed ge slaagd mogen heeten. Daar er onder de tot op heden uitgegeven kinderprentjes weinige aantrekkelijke waren, heeft bovengenoemde boekhandel met dez® uitgaven werkelijk in een dringende behoefte voorzien. De technische hoogstaande uitvoering ver dient ook allen lof. 299. Als in het muurgat vastgeklonken, Onbeweeglük stond de man. „Ik ben nieuwsgierig," zei hü zuchtend, „Hoe lang ik 't uithouden kan." Daar kwam Wim om afscheid te nemen, Gaf den agent eerst 'n flinken trap, En roepend: „Nou, adieu agent je,"- Bovendien een stevigen klap. 300. Nu begon een tocht over bergen, De gasten reden nu vooraan Met den zwarten vorst der bergen, Door snelvoeters vooraf gegaan. Het was een groote stoet ruiters, Die het pad tusschen heuvels nam, En men re*d een dagreis verder, Tot men aan een andere oase kwam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10