HET SPEELKAMERAADJE OPVOEDER PYAMA VOOR JONGENS VAN 6 JAAR 1 I 'T ZOMER WORDT.... WAT ZULLEN WE KOKEN? c GRONDEN HOUTWERK Goedkoope Patronen l m OP VERZOEK ;L MA s~<9 f 5<v ADRIANA KNUIST—POLLEPEL. HOU Het is tienmaal gemakkelijker, in een kind goede karaktereigenschappen aan te Kweeken, wanneer het geregeld andere kizideren om zich heen heeft, dan wan neer het 't eenige kind in huis is. Vrien delijkheid, meegevoel, geduld, hulpvaar digheid, belangstelling in andere aange legenheden dan zijn eigene, en allerlei andere loffelijke eigenschappen kunnen veel beter aangekweekt worden, wanneer het speelkameraadjes heeft. Ook hier wordt, evenals bij allerlei overige opvoedings-détails, veel te wei nig aandacht geschonken aan het ga- wicht der eerste kinderjaren, vóór den schoolplichtigen leeftijd. Geeft men zich veel moeite, te zorgen, dat het kind reeds in die jaren geschikte kameraadjes heeft? Zelden. Wanneer het geen broer tjes of zusjes heeft, wordt het geacht, zich in dien eersten kleutertijd uitste kend te kunnen amuseeren met beertje of blokkendoos; als 't eenmaal op school is, zal 't wel makkertjes vinden, en vóór dien tijd, vóór 't oud genoeg is om flink te ravotten, heeft 't er heusch zooveel behoefte niet aan, meent men. Tóch wel! Zijn karakter heeft er be hoefte aan! Daar is allereerst het eenige kind. Makkertjes van denzelfden leeftijd vor men bij onze opvoedende lessen als 't ware het aanschouwelijk materiaal ze zijn als de plaatjes in een leerboekje 1 Hoe kunnen we een kind leeren, zóó, dat 't indruk maakt en in praktijk gebracht kan worden dat 't lief en inschikke lijk voor anderen moet zijn, wanneer er geen anderen te "inden zijn dan groote menschen, tegenover wie 't weer heel andere plichten heeft dan die deugden, die beoefend worden in den omgang met gelijken? En die zijn 't toch juist, die in zijn later leven het vaakst en het langdurigst te pas zullen komen. Onze manier van opvoeden is over t algemeen veel te veel gericht op het Instampen van de tijdelijke plichten van stipte gehoorzaamheid en kinderlijke onderwor penheid en te weinig op de, voor het verdere lange leven zoo onmisbare eigen schappen, in verband staand met naas tenliefde. Er komt eens een tijd, dat de volstrekte onderdanigheid, waarop al onze lessen hameren, totaal is uitgescha keld in 't leven van ons kind; dat 't niet meer onder gezag staat, maar als vrij, volgroeid mensch tegenover een wereld van gelijken. Slechts 'n twintig Jaar kan hij zijn nut doen met wat wij hem bijna uitsluitend inpompen; een verdere vijftig of zestig heeft hij heel Benoodigd: 2.50 M. flanel, y. M. effen flanel, 3 knoopen, 1 M. pyamaband. Men maakt het patroon op de aangegeven maten, waarna ge het op de vaste lijnen uitknipt. Dan legt ge de patronen zóó op de stof, dat ge eerst de broek, daaronder de voorpanden, dan den rug en daar weer onder de beide mouwtjes weg kunt knip pen. Onder aan 't jasje en boven aan de broek wordt nog 3 c.M. extra voor zoom bijgeknipt en middenvoor nog 5 c.M. extra voor den terugslag. Dan kunt ge 7 c.M. van den voornaad en den geheelen achtemaad van de broek met 'n platten naad verbinden, waarna ook den kruis naad. Voor het splitje wordt links een stukje tegengestikt, dat na afwerking 3 c.M. breed ls, terwijl men rechts een stukje van gelijke breedte aanstikt. Het laatste stukje knipt ge dan 7 c.M. breed; het wordt aan-, en overgestikt. Dan maakt ge bovenaan een 3 c.M. breeden zoom in. De pijp onderaan wordt met een elfen bies afgewerkt, welke ge 39 c.M. lang en 8 c.M. breed knipt, en dan aan- en opgestikt wordt. Vervolgens kunt ge mouw-, zij- en schoudernaden met een platten naad verbinden, waarna ge aan andere dingen van noode; en ook hier voor moet de grondslag, indien ooit, In de jeugdjaren gelegd worden. We moeten er minder op bedacht zijn, een braaf kind, dan wel een goed mènsch van hem te maken! Zijn verhouding tot óns mag dus niet onze uitsluitende aandacht hebben. Min stens evenveel of liefst méér zorg moe ten we besteden aan t bestudeeren van de gebreken, die ln zijn omgang met z'n gelijken aan den dag treden, en aan 't bestrijden daarvan door 't beoefenen der tegenovergestelde deugd. Het eenige kind moet anaf den leeftijd vanaf anderhalf tw^.o jaar een of meer speelmakkertjes van 't zelfde slag hebben. Ze zijn heusch wel zonder ai te veel moeite te vinden en in huis te halen! 't Moet leeren, er zijn lekkers mee te deelen, er zijn speel goed door te laten bekijken en gebrui ken, zich te schikken naar de plannetjes van den ander, te troosten als hij op z'n neus valt, zonder afgunst blij te zijn, als hij alleen iets krijgt. Den last van een tweeden dreumes over den vloer moeten en zullen we er voor over hebben; het doel is het dubbel en dwars waard. Kinderen, die iets jongere en iets oudere broertjes en zusjes bezitten, heb ben veel voor, en omdat die anderen eveneens onze kinderen zijn, schenken we vanzelf meer aandacht aan het vraagstuk der onderlinge verhoudingen. Maar nakomertjes hebben aan de oude ren, aan wier zorg ze heel dikwijls wor den overgelaten, niét voldoende. Het op timistisch beweren; „de grooten voeden de kleintjes op" geldt eigenlijk alleen van 't materieele gedeelte: 't aan en uit- kleeden, kammen en neuzen-snuiten I Kinderen kunnen onmogelijk geschikte opvoeders voor kinderen zijn, wanneer hun eenig gezag wordt toegekend. Ze hebben immers ook hun humeur, hun ongeduld, hun eigenzinnigheid; ze be- heerschen zichzelf nog lang niet vol doende, en kunnen, hoe hartelijk van nature ook. voor de kleintjes onmogelijk dié teederheid voelen, die de ouders er voor koesteren. De werkelijke opvoeding der kleintjes moeten deze dus steeds zelf- ter hand nemen en het Jongste in 't nest moet makkertjes hebben van gelijken leeftijd, intelligentie en milieu. De juiste manier om een kind te lee ren, égards jegens andere menschen te hebben, wanneer het eenmaal volwassen zal zijn, is: het égards te leeren jegens andere kinderen, zoolang het nog klein is! MACHTELD. de beide voorkanten een 4 c.M. brèeden zoom instikt. Aan den onderkant van het jasje maakt ge een zoom, welke 3 c.M. breed ls. Den onderkant van de mouwtjes werkt ge op dezelfde manier als de pijpen af; deze biezen knipt ge 28 cM. lang en 8 c-M. breed. Het kraagje neemt ge even eens van effen stof; het wordt 34 c.M. lang en 16 c.M. breed geknipt, dubbel gestikt en op het jasje gezet en wel zóó, dat het kraagje precies tot middenvoor sluit. De 2 c.M. overslagen, welke dan aan weerszijden overblijven, worden tegen ei kaar ingeslagen en overhands genaaid. Bij het inzetten der mouwen neemt ge den mouwnaad 2 c.M. meer naar voren dan den zijnaad van het jasje. De mouw wordt op het Jasje overgestikt. Het zakje, dat 9 c.M. lang en breed wordt geknipt, voorziet ge aan den bovenkant van een klepje. Daarna rondt ge de hoekjes even bij, waarna ge het op de daarvoor aange geven plaats opstikt. De knoopsgaten maakt ge ln de rechterhelft op 2, 12 en 22 cAt. vanaf den bovenkant, waarna ge links de knoopen-ftanzet. DINY. ran al onze modellen, du genummerd zijn boven 4000, zijn verkrijgbaar aan „Het Patronenkantoor, Postbus Ha. Haarlem. Onberispelijke coupe. Dameskleeding in de maten 88, 96, 104 bovenwijdte, a 0.55. Kindtr- kltedtng, alleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd a f 0.35. Bij elk patroon handleiding voor het knippen en naaien, benevens een verkleinde patroon- se keu. Franco toezending, direct na ontvangst van beste ling, met het verschuldigde bedrag aan oost zegels in gesloten. waarbij vermeldnaam en adres, nummer van het model en het blad. waarin hzt voorkomt en bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het lichaam recht onder de armen door. gewoon glad, zonder extrm 1otiift. OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN Nu we de schoonmaak achter den rug hebben, beginnen we eerst met volle overgave aan de instandhouding van onze garderobe. Oud en jong moeten in het nieuwe pak gestoken en voor elk lid van het huisgezin kunnen we een pa troon bestellen bij het Patronenkantoor te Haarlem. No. 4198 is een aardig Jurkje voor een meisje van vier zes jaar. 'n Effen mousseline of linnen wordt verwerkt tot een kort lijfje, met ruim aangezet rokje. Het leuke, frissche geheel verkrijgen we door den uitgetanden kraag en biezen langs de korte mouwtjes. No. 6158 is de mantel, die op 't oogen- blik en vogue is. Degelijk en practisch en vooral voor de businessglrl 'n uit stekende dracht, maar we zullen haar gauw 'n beetje „alledaagsch" gaan vin den. 'n Aardig effect krijgen we wel door de groote ingestikte zakken en de wijd- Ik heb weer verschillende verzoeken gekregen om bepaalde recepten, die ik hier vandaag even zal behandelen. En omdat we elk diner beginnen met soep, zal ik maar beginnen met het gevraagde recept voor; Schildpadsoep. Voor 'n flinke pan schildpadsoep, voldoende voor 10 12 personen, neem ik een kalfspoot, y2 pond runderschenkel, 3 groote uien, de helft van 'n winterwortel, 20 peperkorrels, 6 laurierbladen, 'n takje thijm, 1 ons bo ter, schraal 1 ons bloem en 'n scheutje Engelsche saus. Het vleesch en den kalfspoot laat ik ln ongeveer 3 liter water gaar trekken met den wortel en de krulden. De uien snijd lk fijn, braad die mooi bruin in boter, roer er dan langzaam de bloem door en de overige boter, tot het geheel een glad bruin papje is en als de bouillon klaar ls, roer ik dien er door heen. Dan zeef ik de heele geschiedenis en laat ze daarna weer doorkoken. Het vleesch snijd ik aan dobbelsteentjes en doe die in de soep. Vóór het opdienen doe ik er 'n klein scheutje Engelsche saus in. In plaats daarvan kan men ook madera nemen. Soms braad ik het vleesch even bruin eer ik het laat aftrekken. Dat geeft weer 'n anderen en nog pittiger smaak aan de soep. Soep van bruine boonen noemt men ook wel eens nagemaakte schildpadsoep. Die is natuurlijk weer voordeeiiger. Men neemt er het nat van bruine boonen voor met de overgeschoten boonen, die men nog "n poosje laat koken, met 'n beetje prei en selderij, tot ze geheel zacht zijn. Dan braadt men een of meer fijn gesneden uien mooi bruin, voegt daar *n paar lepels bloem bij en laat die, onder voortdurend roeren, ook bruin worden in de pan. Dit mengseltje wordt in de soep mee gekookt, waarna alles door de zeef gaat. De soep wordt dan met water aangelengd tot de gewenschte hoeveelheid en met 'n stuk boter of 'n paar bouillonblokjes smakelijker ge maakt. Ook kan men er gehaktballetjes in doen. Men presenteert er gefruit brood bij. Moscovisch gebak Voor de lezeres, wier moscovisch gebak tot dusver altijd mislukte, zal ik het recept er van nog eens precies opgeven. Lukt het haar op deze manier niet, dan zal de fout wel aan haar oven liggen, ofwel aan de ovenwarmte. Voor moscovisch gebak moet de oven goed heet zijn als het beslag er in komt; na 5 minuten moet die hitte echter ge temperd worden. Men draait de gaskraan dan zooveel dicht, dat er nog slechts zeer kleine vlammetjes blijven van het gas. Maar nu het recept. Ik neem op 125 gram bloem: 5 eieren, 1 ons suiker, 1 ons boter en 1 ons krenten, rozijnen en sucade, door elkaar gemengd. Ik wasch dan eerst de krenten en rozijnen en laat die drogen, terwijl lk de sucade snipper. De eierdooiers roer ik 15 tot 20 minuten met de suiker, tot alles mooi glad is. De bloem zeef ik. leg er de boter op en snijd er die met twee messen doorheen tot ze zoo klein is als broodkruim onge veer. Het eiwit klop lk zoo stijf mogelijk, daar roer ik suiker en dooiers vlug uitloopenae manchetlijn. Het ceintuurtje begint bij de zakken en zien we alleen aan de rugzijde. De keurige manteljapon, die we in fig. 6178 zien. is van bruine foulard-zijde, die bezaaid ts met groote en kleine witte moezen. De rok heeft 'n tot de kniéën reikende tuniek. Platte plooien versieren zoowel het corsage als den rok. 'n Wit of crème vest, met dubbele fichu van crêpe georgette, ls geheel in overeen stemming met het gedistingeerde tolletje. 'n Gezellig, sportief ensemble voor meisjes van tien tot twaalf jaar geeft ons fig. 4193. We moeten hiervoor 'n paar pittige kleuren nemen, zooals bruin en geel, wat zeer „en vogue" is, rood en griis, of blauw en wit; het rokje van de donkerste en blouse en jasje van de lichtste kleur. POLA doorheen en dan, zoo luchtig mogelijk, de boter en de bloem. Van tevoren heb ik dan me vorm al klaar gemaakt. Ik neem er 'n tulbandvorm voor, die lk eerst goed met boter bestrijk en dan be strooi met 'n mengseltje van bloem en poedersuiker. Daar gaat het beslag dan dadelijk in en meteen in den heeten oven, dien ik, zooals lk al zei, na 5 minu ten op half draai, natuurlijk zonder den oven open te maken. Na 'n half uurtje onderzoek lk vast eens, met een breipen, of het gebak misschien al gaar ts. Maar meestal heeft 't dan nog wal "n minuutje of 10 noodlg eer het goed is. Als me tulband afgekoeld is, bestrooi lk hem met poedersuiker. Weet u, dat u op dezelfde manier 'n chipolatataart kunt bakken? U neemt dan precies hetzelfde recept, maar in plaats van krenten, rozijnen en sucade neemt u dan I ons geconfijte kersjes. VaniUenootjes. Daar neem ik hetzelfde recept vcor als voor kattetongetjes. ly ons bloem, ons poedersuiker, 1 ons boter, 2 eiwitten en uitgeschrapte va nille. De boter wordt tot room geroerd, de eiwitten stijf geklopt en erbij gevoegd met de vanille, dan roer lk er, om de beurt, 'n beetje gezeefde bloem door en ge zeefde poedersuiker, tot alles op ls. Be spuit van dit beslag zéér kleine hoopjes op een met boter bestreken bakblik en zet ze dan in een matig warmen oven, waar ze in ongeveer 10 minuten licht bruin en gaar worden. Voor katte tongen wordt hetzelfde deeg in' lange reepjes op het bakblik gespoten, op een behoorlijken afstand van elkaar. Ze zijn gaar in ongeveer 8 minuten. Chocolade-cake zonder oven. Een re cept voor de lezeres, die geen oven heeft en toch graag eens zelf cake zou willen bakken. Op ly ons colombijn-biscuits neemt men 4 reepen chocolade, 1 eetle pel koffie-extract, 1 ons boter, 1 el en 3 eetlepels suiker. De chocoladereepen laat men smelten met het koffie-extract (ofwel met 1 le pel melk). Het mengsel mag echter niet koken. De boter laat men zoo week worden, dat ze gemakkelijk te roeren is; ze mag niet smelten. Ket ei wordt met de suiker mooi glad geklopt, waarna men er, beurt om beurt, een lepel gesmolten chocolade en een lepel zachte boter door roert tot alles op ls en het geheel een mooi gelijke dikke massa is geworden. Dan stapelt men de biscuits op in den vorm van een cake en doet er telkens wat van de crème tusschen, om ze goed bij elkaar te houden. Heeft men zoo van alle bis cuits een goed geheel gemaakt, dan be strijkt men den buitenkant rondom met de crème, zoodat er van de biscuits niets meer te zien is. Met een warm mes maakt men het geheel dan nog mooi glad. Ten slotte worden de buitenkanten van de cake dan bestrooid met chocolade hagelslag, die gemakkelijk aan de crème vastplakt. Den bovenkant kan men zoo men wil, nog gameeren met gehakte amandelen. Zoo tusschen Paschen en Pinksteren, als 't buiten weer mooi zonnig gaat wor den; de boomen en struiken weer iets als een groen waasje over zich krijgen, ont wakend uit wintersche starheid; de wei landen weer maisch gras beginnen te leveren, waarin de koeien en kalveren en de schapen met haar lammeren, de paar den en veulens naar nartelust ïondlar- telen, en alles weer als hernieuwd en herboren te voorschijn treedt, dan weten we dat 't Lentetijd is. En dé Hoilandsche huisvrouw voelde het allang weer tintelen en jeuken in haar vingers: het is Lente tijd daarbuiten, en Lentetijd daarbinnen!! Wat bete-skent schoonmaaktijd in een Hollandsche huishouding. Alles van z'n plaats, van onder tot Doven. Geen ncekie, geen gaatje mag worden overgeslagen. Overal moet er stofgezogèn worden en flink met spons en lap, met water cn zeep, met boen- en wrijfwas een frisschen glans in huis gebracht woraen. In sommige huishoudingen is de huis moeder al veel vroeger begonnen, maar meestentijds wordt toch gewacht, totdat de dagen wat langer zijn geworden en de tijd der kachels zoo zachtjes aan op z'n einde loopt. De moderne, degelijke huisvrouw, die met den stofzuiger gewapend geregeid haar huls stofvrij weet te houden, zegt: „ik maak niet meer schoon, mijn huis ls altijd schoon." Zeker mevrouwtje, dat ls zeer in u te prijzen en 't ware te wenschen, dat ieder een er zoo over dacht. Maar eens in 't jaar móéten toch de hoekjes en gaatjes ook een beurt hebben, de kisten en kof- I fers eens nagezien worden, de gordijnen i en dekens gewasschen en gezuiverd van 't wintersche vuil, dat, al is men nog zoo zindelijk en nog zoo netjes aangelegd, er toch aan blijft hangen. En er zal toch wel eens wal te ver nieuwen zijn of op te knappen in huls, dat hoort er .nu eenmaal bij. En dan be ginnen we de ramen open te zetten en overal het nieuwe zonlicht binnen te laten. En we gaan eerst de zolder-etage een beurt geven, om vervolgens kamer voor kamer onderhanden te nemen. Kas ten uithalen en weer op orde gebracht; nieuwe kastranden of, zooals ik zelf het al heb, zoolang ik getrouwd ben, schoone kastranden. Ik heb nl. kastranden van linnen kant in al m'n kasten, die geregeld gewasschen en gestreken worden en veel practischor zijn, dan die van papier. Die scheuren, krullen om en geven aan de kasten een slordig aanzien. Mijn linnen kastranden worden vastgezet met witte punaises en zijn altijd netjes en frisch. Als we aan onze kamers een schoon maakbeurt geven-, of een „extra" beurt, als men 't liever modem gezegd wil heb ben, dan gaan de schilderijen van den muur en de gordijnen van de ramen en we kijken onze kamer er eens flink op aan nu ze geheel ruim is en de meubelen er uit. En dan komt 't probleem van de weder aankleeding'. Zuilen we nu alles weer precies op da oude plaats hangen en neerzetten, ofzullen we het in terieur nu eens anders maken. Een mijner kennissen zou ieder jaar wil'en verhuizen, omdat zij dan hare ka mers weer anders kan inrichten „Maar," vroeg ik, „is daar verhuizen voor noo- dig?" Ja, voor vele vrouwen ls het eigenlijk nooit een vraag geweest; het gold van zelfsprekend, dat vaders stoel in den linkschen hoek bij den schoorsteen be hoorde te staan en de plant op het bloe mentafeltje precies midden voor het raam. en de portretten der familie jaar in jaar uit op dezelfde plaats aan den muur moesten hangen. Laten we nu eens met deze sleur breken, al hebben we nog zoovee! respect voor die groote degelijk heid van vroeger. Desnoods verwisselen we sommige kamers geheei en al. Het mag op het eerste gehoor revoiutionnalr lijken, en men zal zich misschien verwonderd afvragen hoe dat in iemands brein kan opkomen, maar toch probeert u het eens om een nieuwe indeeling in uw huis te brengen, en u zult versteld staan van bet verrassend resultaat. U zult den indruk krijgen van ln een geheel nieuwe woning te huizen en van een vernieuwd jong leven; vooral als u er tevens in s'.aan de gezelligheid te verhoogen, wat aan uw huis nieuwe aantrekkelijkheid zal ver- leenen. Die verandering van woning zal den smaak in de huiselijkheid ook doen toenemen, omdat die verandering het ge vaar voor verveling verdrijven zal. Het veranderen van plaats der schilderijen zal dikwij's moeilijkheden opleveren, door het verschieten van het behangsel en men laat nu maar niet zoo maar direct d" kamers opnieuw behangen. Probeer dan of het met bijplakken niet te vinden js. en anders kan men tegenwoordig de kamermuren zelf artistiek bekleeden mat gebloemde of gestreepte stof, overeenko mende met de bekleeding der meubelen en gordijnen. En dan de kussens 'n nieu wen overtrek, 'n nieuwe poef op den vloer, 'n nieuw kleedje hier, 'n frisch tapijtje daar, de schoone of nieuwe all- overnets voor de ramen, en de schoon maaktijd heeft in uw huis nieuwen Lente tijd getooverd. Uit ruime beurs bekostigd of uit een schrale portemonnaie bijeengeschraapt, 't kan op beide man °en even dankbaar effect hebben. MARY H. Men ls vaak in de veronderstelling, dat het beitsen van vloeren en houtwerk alleen maar gedaan wordt, indien men zeil of linoleum wenscht uit te sparen. Dit is een verkeerde gedachte, want ge beitste vloeren ziet men in de kost baarste landhuizen. Een prachtig gebeit ste vloer, hier en daar met een mooi tapijtje belegd, staat fraai, vooral bij het ouderwetsche type meubelwerk. Inderdaad kunt u het uitstekend toe passen, daar waar u zeil wilt besparen, doch ln de eerste plaats: doe het goed! Een slecht gebeitste vloer staat armoe dig. Beitsen beteekent voor het meeren- deel een vlugge afwerking voor houten vloereu en houtwerk beperkt tot een paar kleuren bruin, voorstellende eiken hout, notenhout en mahoniehout. De amateur schijnt het niet op prijs te stellen, dat er nu beitsen verkrijgbaar zijn in heldere kleuren, zooals geel, groen, rood, oranje enz., niet te vergeten een uitgebreid aantal tinten van natuurlijke houtsoorten van licht-grijs tot donker bruin. Zijn de donkere kleuren practisch wanneer u den vloer prachtig glad wilt hebben. Is uw grond eerder al behandeld met vuurlak, dan dient hij afgeschaafd te worden en daarna geschuurd, om hem geheel schoon te krijgen. Nu de kwestie: welke beits gebruiken we. Waterbeitsen zijn het goedkoopst en daar, waar groote vlakken behandeld moeten worden, aan te raden. De kleur- verscheidenheid hierin echter ls niet zoo groot. Een van de eenvoudigste bruine beitsen worden verkregen door oplossing van kristallen permanganaat van pot- asch in warm water. Deze kristallen kunt u ln een goede drogisteril kcopen. U moet er voor zorgen, dat alle kristal len geheel oplossen, voordat men dp belts-oplosslng gebruikt. Maakt u een groote hoeveelheid te gelijkertijd, dan verdient het aanbeveling de oplossing te zeven door een gazen doekje, daar de onopgeloste deeltjes, indien zij in aan raking komen met het hout, vlekjes ge ven. De sterkte der oplossing hangt geheel van de kleur af. Pas echter op met de behandeling van dit goedje, want permanganaat van potasch vlekt alles waar het mede in aanraking komt, kwasten worden er door verwoest, de haren worden weggevreten, in dien de kwast een tijdje in de beits blijft staan. Maak het aan in een jampot of, wanneer het een groot oppervlak betreft, in een kan van weinig waar de. Beitst u groote vlakken, zooals "n vloer, neem daar voor dan een ka toenen prop, of een oude spons, voor de kanten kunt u een kwast gebruiken. Ofschoon men met een goede wasbehandeling en polijsten na het beitsen verschie ten kan voorko- te gebruiken voor alle hout soorten, de lichte tinten zijn slechts geschikt voor wit hout. Willen we goed resul taat bereiken, dan moeten we serieus te werk gaan, liefheb berij is de hoofdoorzaak. Bij het beitsen van een vloer b.v. zullen de voorbereidingen het grootste geduld van u verlan gen en tevens van het groot ste belang zijn. Alle spijkers moeten verwijderd worden en spijkergaatjes en naden ge vuld met Was in de kleur, welke u voor den grond kiest, ten minste Indien u was beits gebruikt. Voor de gewone waterbeits-behandeling kunt u een spe ciale houtvulling nemen, een mengsel van zaagmeel en lijm, dit gebruikt u ook voor de gehavende deelen. Nadat het vulsel geheel droog ls en de grond dus ontdaan van alle spijkers, begint het tweede groote werk, n.m. het schuren, eerst met grof, daarna met fijn schuur papier. Het beste is een schuurblok te nemen of een vlak stuk hout met schuur papier er over heen. Dit schuren is een serieus werkje, het gaat niet zoo maar even luchtig er over heen, neen. U vordert slechts langzaam, men, verkleurt deze wel, wanneer ze wordt bloot, gesteld aan sterk zonlicht. Stolt u belang in een artistiek effect van uw grond, door de houtnerf meer uit te la ten komen, dan ls het nu mogelijk chem. beitsen te verkrijgen, geschikt vcor alle zachte houtsoorten. Deze beitsen zijn ln poedervorm te verkrijgen en slechts te gebruiken op nieuw hout of hout dat weer als nieuw is door afschaven en schuren. De volgende week zullen we meerdere beitsmethoden bespreken. ANEMOON.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 11