f125.- 150.- f40. totaal-overzicht bureaux nassaulaan 49 JilT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN VRIJDAG 24 APRIL 1931 VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 95 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA NET ONGEVAL Geen staking bij de Brockway Bijbetaling der loonen van 1 Februari af Brandstichting te Beverwijk Een verdachte gearresteerd Ernstig auto-ongeluk Een licht en twee zwaargewonden Een interpellatie over de Vlaamsche-kwestie Door Frontpartij en Christen democraten De brand te Samarinda Schade drie millioen gulden De burgemeester van Dongen plotseling vertrokken Het St. Antonius-eeuwfeest Kardinaal Lega Pauselijk Legaat Betoogingen tegen Minister Tardieu Op een tentoonstelling uitgejouwd Prins Hendrik naar Den Helder F. G. Baron van Lijnden t Kardinaal Pomili ernstig ziek De Wieringermeer-poider Noodweer in Italië Groote materieele schade Vreeselijk ongeluk op een onbewaakten overweg 14 dooden en 30 gewonden Chineesche stoomer vergaan Geheimzinnige sterfgevallen Militair-commandant gearresteerd Een nieuwe tactiek van de „godloozen" Twee schepen door Chineesche piraten opgeblazen Zestig dooden Voor geen klein gerucht vervaard Eén tegen twaalf Rumoerige zitting van den Poolschen Landdag De Republiek Spanje VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Het nieuwste wereldrecord van Helen Madison De onlusten te Cawnpore Telefoon No. 13866 (drie UJnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Affentschappenper week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b|j vooruitbetaling. HAARLEMSCH ADVERTENT I EN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 d, by vooruitbet. By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. £''e abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 0000 Sen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: uUUUb"" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen 1 IhU mm bij een ongeval met f ykl) I f lllla doodelijken afloop £.ÜUa~ bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim óf wijsvinger bij een breuk van been oi arm bij verlies van *n anderen vinger Thans zijn van alle provincies de ge failleerde verkiezingsuitslagen bekend en kunnen wij het totaal-resultaat dus °verzien. Ook in het verdere verloop der ver- iezingen hebben zich geen opzien- Arende gebeurtenissen voorgedaan; de Politieke verschuivingen, welke er plaats kehad hebben zijn hoe interessant °°k op zich zelf niet van ingrijpenden jjard, en reeds heeft men uitgerekend, At door de thans voorbije verkiezingen |'°or de Provinciale Staten het volgend j^Ar slechts een geringe wijziging der erste Kamer zal kunnen ontstaan. Indien natuurlijk alle Statenleden uit etend op candidaten van hun eigen artij stemmen en er geen buitengewone c°mbinaties gevormd worden. Volgens de berekening zou dan alleen ®en Vrijzinnig-demokraat door een lid er Staatkundig Gereformeerde Staats- PArtij vervangen worden. Hebben wij daarom alleen om dézen °lkswil te leeren kennen! zooveel Moeite gedaan, zooveel onkosten ge haakt zou men kunnen vragen. De Provinciale Staten zijn echter méér 9an een kiescollege voor de Eerste ^amer, en al zijn de plaats gehad heb- ehde verschuivingen ook niet wereld- Schokkend, de resultaten dezer verkie- XinBen zijn toch zeer van belang en ïeer beschouwenswaard. Vooral als sterkte-meter der politieke *>Artijen. Dn dan moeten we niet allereerst ften op het aantal al dan niet door ®eö bepaalde partij behaalde zetels; het Ah met de zetelverdeeling (Noord- bolland heeft het alweer geleerd) heel Isselvalhg en zonderling toegaan, en f11 en zou dan ook heel verkeerd hande- etl, indien men b.v. de thans gebleken perkte der S. D. A. P. zou afmeten naar 6 tien zetels winst, welke deze partij 0yer het heele land behaalde. Neen, de stemmencijfers moeten onder f oog gezien worden, in vergelijking 8ebracht met die van vorige verkiezin gen; de stemmencyfers, door de ver skillende partijen behaald, moeten nAast elkaar geplaatst en beschouwd ^Qrden. Elders in dit blad vindt men de ge gevens, waarmede men zich aan dit clifer-spel kan overgeven. Wij kunnen op deze plaats de resul- Aten der jongste verkiezingen niet van ake zijden belichten en niet uit alle fcfichtshoeken bekijken, maar iets Villen wij er toch van laten zien. Het meest opvallend is voorzeker het ft, dat de S. D. A. P. een winst van ien zetels kreeg, terwijl de R. K. Staats- ^Artij zich slechts handhaafde. Beteekent dit nu, dat de S. D. A. P. ?0oveel sterker is geworden en dat de K. Staatspartij de laatste jaren geen fsterking onderging? De stemmencijfers leeren wel anders! In totaal werden er thans uitgebracht •210.881 stemmen, dat is 322.548 méér ^An voor de Statenverkiezing in 1927 en ^At is 108.622 minder dan voor de Kamer- fkiezing in 1929. Dit laatste ondanks het kiezers- j^cres natuurlijk als gevolg van de fihdere ambitie voor de Statenverkie- yilgen. Maar hoe staat het nu met de S. D. P.? De s. D. A. P. behaalde in totaal *9.095 stemmen, dat is 139.405 méér aAn in 1927, dat is.55.619 minder °An in 1929. Meer in de helft van het in totaal Ai ader uitgebrachte stemmen- ^Ah mt dus ten ongunste van de D A p. Br taat het met de Katholieken? Bij xalden in totaal 996.540 stem den, dat is 130.651 méér dan in 1927, dat Is slechts 5.049 minder dan in 1629 Dat is kenmerkend voor de sterkte en ^gelijke gefundeerdheid der partij- Tocl wonnen de sociaal-demokraten ,'nn Sts onzetels en wonnen de Katho den mets! Merkwaardig is voorts de radicale op- ^ihiinr van den plattelandersbond; i|?t rrinrier dan acht zijner zeteltjes desi( H eraan gelooven! Dat de communisten ondanks hun felle Actie ook al door middel van hun ®n laatsten tijd beter geoutilleerd dag blad slechts 10 zetels (dus slechts 3 'fels vlnst) konden verkrijgen, zal in Mi °skou heel wat kwaad bloed zetten. Voorlopig hebben de communisten ^8 «een vat op verstandig en bezadigd 3 De p k. Volkspartij sprong van 2 op Aeteis en blijft dus.niets beteekenen, vfL. ar lieveling, de Demokratische .Artij, die.... haar eenigste twee ze- verspeelde! „ocmokraten" zijn ditmaal al bij- °kder ongelukkig! De Vrij zinnig-demokra ten verloren Aar liefst 6 zetels ®tr voor Marchant's zonderlinge °ldin(T m de mobilisatiekwestie? Straf °°r gelonk naar rood? eens: arme Vrijheidsbond! Niet minder dan 5 zetels zag deze zich ont gaan. En dat is dan naar we onlangs in de liberale pers hebben kunnen lezen de partij van de toekomst, eigenlijk de eenigste partij, die bestaansrecht heeft. Wat zijn de menschen toch dom, dat zij dat niet inzien! Tot slot: zooals wij gisteren reeds schreven, wisten de Christelijke partijen zich te handhaven; merkwaardig is het, dat de Christelijk-historischen Juist twee zetels verloren en dat de Anti- revolutionnairen er juist twee wónnen. Hiermede willen wij voor heden vol staan; wij zullen nog gelegenheid heb ben op enkele ondeideelen van deze verkiezingsuitslagen wat nader in te gaan. Naar wü thans vernemen, heeft hedenoch tend de Directie aan het personeel, werk zaam op de stads-autobussen, medegedeeld, Zaterdag (dus morgen) het achterstallige loon vanaf 1 Februari uit te betalen. Wel is er nog een klein misverstand ten opzich te van den arbeidstijd, doch naar aller ver wachting zal ook dit na eenige besprekingen wel tot een gosdc oplossing gebracht kun nen worden. Zooals bekend, werd door de organisaties van het personeel een ultimatum aan de Directie gesteld om de gewijzigde voorwaar den, zoóals was overeengekomen, vanaf X Februari uit te betalen. Tot op heden werd hieraan niet voldaan, terwijl bovendien van 1 Februari af een hooger bedrag voor uni form werd gekort dan was overeengekomen. Door het personeel was dan ook besloten tot een scherpe actie, namelijk het niet meer uitrijden met de bussen, welke maatregel (ten goede van het publiek) nu niet behoeft te worden te baat genomen, nu vanwege de Directie is toegezegd, het te goed zijnde loon te zullen uitbetalen Of a.s. Zaterdag alles zal worden uitbe taald, dus ook het teveel ingehouden uni- formgeld, is nog niet met zekerheid te zeg gen, zoodat eenige actie nog niet geheel Is uitgesloten. Als ernstig verdacht van brandstichting in de sigarenfabriek „Gevali" van de Gebrs. Van L, te Beverwijk, welke fabriek in den nacht van Woensdag op Donderdag tot den grond toe afbrandde, is door de politie al daar aangehouden en in arrest gesteld A. K, wonende te Beverwijk. De verdachte ontkent alle schuld. Gistermiddag omstreeks half vier heeft nabij Goor een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij twee personen ernstig en een derde licht gewond wer Omstreeks dien tijd reed de heer C. O. Schwarz uit Apeldoorn met zijn echtgenoote per auto komende van Almelo, waar de heer S. werkzaamheden had verricht. De wagen werd bestuurd door den chauffeur A. J. Harmen, wonende te Wapenvelde gem. Heerde. In de bocht op den Deldensclien weg bij Goor nabij de hoeve van A. J. Knoppers reed de auto, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting, tegen een boom aan den rechterkant van den weg. De auto werd zoo goed als totaal vernield. De doctoren L. Kwister en J. E. Lieneman, beiden uit Goor, waren spoedig ter plaatse. Mevr. S. bleek inwendige kneuzingen te hebben opgeloopen, evenals de chauffeur H. Beiden werden ernstig gewond. De heer S. liep een aantal snijwonden aan hoofd, armen en beenen op. De heer en mevrouw S.. werden met een passeerenden auto naar het rusthuis voor ouden van dagen en hulpbe hoevenden op huize Heeckeren vervoerd, terwijl de chauffeur met den auto van dr. Lieneman eveneens naar deze inrichting werd overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. De leider der Frontpartij, Vos. en de Chris tendemocratische katholiek Sap hebben het verzoek gedaan de regeering in ie Kamer te mogen interpelleeren over de Vlaamsche- kwestie. Na overleg met Minister-President Jaspar werd de interpellatie op Dinsdag 5 Mei be paald. Holland zegt het thans met bloemen, Daar het toch een bloemrijk land is. Daarom zegt men, dat de schoonheid Van ons landje zoo frappant is. Want niet enkel oude molens, Zuurkool, worst en bonte koeien, Maar de schoone bollenvelden Weten ook den mensch te boeien. Ziet de uitgestrekte velden, Als de schoonste aquarellen! Met er boven somb're wolken. Die weer regenweer voorspellen! Geel en rood en paars en lila In verschillenderlei tinten Van de langgesteelde tulpen. Narcissen en hyacinten. Niet kubistisch, futuristisch, Noch op and're wijs figuurlijk. Maar zooals een bloem er uit ziet. Dus zoo doodgewoon natuurlijk! Zal het Zondag zonnig weer zijn? Zal het nu eens niet gaan gieten, Zoo, dat men van al die weelde Weer eens heerlijk kan genieten? 't Is te hopen, want wij hooren Graag de bollenvelden roemen. En tot dank zet men oezoekers Daar dan danig in de bloemen! MARTIN BERDEN. De brand te Samarinda ontstond in een nabij een politiepost gelegen Chineesche koepoewoning en breidde zich uit in de richting van de rivier, waardoor de ramp ten s'.otte werd gestuit. Intusschen zijn toch de kantoren van de K. P. M., Manders See- man en Mohrmann, benevens een groot deel van den passar afgebrand. Nader wordt gemeld: De totale schade van den grooten brand te Samarinda wordt geraamd op f 3 millioen. Practisch is niets verzekerd. Geruchten over financieele moeilijkheden Naar het „D. v. N." verneemt, is de burge meester der gemeente Dongen, de heer Swit- zar, sedert Maandagmiddag uit de gemeente vertrokken, zonder opgave van redenen of bestemming. Dit onverwachte vertrek heeft in Dongen en omgeving weldra geleid tot het uitspreken van allerlei vermoedens, waarbij de fantasie de vrije teugel werd gelaten. Na een ernstig onderzoek is gebleken, dat de finacieele en administratieve bescheiden der gemeente Dongen volkomen in orde zijn bevonden, zoodat ten opzichte van deze functie van den burgemeester van geen fraude of onregelmatigheid sprake is. De omstandigheid, dat de heer Switzar nog twee andere functies bekleedt, waaraan fi nancieele verantwoorüeliikheid verbonden is, heeft voedsel gegeven aan de geruchten, ais zouden ten opzichte van deze functies finan cieele moeilijkheden gerezen zijn In ieder geval zal de gemeente geen schade lijden. Het dagelijksch bestuur der provincie Noord-Brabant is van net vertrek van den burgemeester op de hoogte en een onderzoek is aanhangig gemaakt Dit onderzoek strekt zich hoofdzakelijk uit over het penning meesterschap van het waterschap .,De Don- ge", dat door den burgemeester werd waar genomen. De boeken en bescheiden zijn in beslag genomen. De H. Vader heeft tot Pauselijk Legaat ter plechtige opening van het eeuwfeest van St. Antonius' dood benoemd kardinaal Lega, suburbicair bisschop van Frascati en prefect van de H. Congregatie van de Sacramenten. De voormalige Fransche Minister-Presi dent en tegenwoordige Minister van Land bouw, Tardieu, werd gisteren in Toulouse met socialistische demonstraties ontvangen Tar dieu woonde in Toulouse in gezelschap van een aantal hoofdambtenaren van zijn Mi nisterie een bijeenkomst van de Kamer van Landbouw bij. Op weg naar de landbouwten toonstelling werd hij door een 100-tal natio- naal-socialisten uitgejouwd, terwijl hij van andere zijden spontaan werd begroet. Toen hij op het expositieterrein was aangekomen, sloot men de deuren om den demonstranten den toegang te beletten. Deze slaagnen er echter in naar binnen te dringen en spoedig was er een groep van enkele honderden per sonen. die den Minister van stand tot stand op hinderlijke wijze volgde, en voortdurend uitjouwde. Tardieu stoorde zich niet aan deze demonstratie; hU glimlachte slechts iro nischen eenmaal beantwoordde hy zelf het gefluit. Het bezoek aan de tentoonstelling eindigde met een groot tumult, dat ontstond doordat voor- en tegenstanders van den voormaligeu Prémier in conflict kwamen. Voor het gebouw van de Kamer van Land bouw hadden later nog samenscholingen plaats, die door de politie werden uiteenge dreven. Het publiek ging de politie toen met stoelen en tafeltjes uit de omliggende cafés te ïyf, totdat de bereden gendarmerie er in slaagde de orde te herstellen. Omtrent het bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik aan Den Helder ter bijwoning van de aldaar te houden Roode Kruis- en pad vindersoefeningen, alsmede ter bezichtiging van de B. O. L. T. H. A., de bloementen toonstelling in de Donkere Duinen, kan nog worden gemeld, dat de Prins daarbij zal worden vergezeld door den commandant der Marine, schout bij nacht C. J. E. Brutel de la Rivière. Deze zal zich daartoe naar IJmuiden be geven, waar hij zich inscheept aan boord van Hr. Ms. Van Nes, welke bodem, zooals gemeld is, den Prins en zijn gevclg naar Den Helder zal vervoeren. Van marinezijde zal tijdens het verblijf van Z. K. H. van top worden gevlagd; op verzoek van den Prins zal het brengen van bijzondere eerbewijzen echter achterwege blijven. Op kasteel Hemmen in de Over-Betuwe is gisteren overleden, 94 jaren oud, de heer F. G. baron van Lijnden van Hemmen, oud lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, oud-burgemeester van Hemmen en oud-dijkgraaf van Over-Betuwe. Het „Giomale d'Italia" meldt, dat kardi naal Pompili, de vicaris van Rome, ernstig ziek is. Bezoek van minister Reymer De Minister van Waterstaat, mr. P. J. Reymer, zal vandaag een bezoek brengen aan den Wieringermeerpolder, teneinde zich op de hoogte te stellen van de vorderingen van het in cultuur brengen der gronden. Naar uit Venetië gemeld wordt, heeft een hevige aardschok groote schade toegebracht aan een kerk in Saonara. Een groote cheur is in het muurwerk ontstaan; steenen en kalk rUn naar beneden gevallen en het zal nood zakelijk zijn de kerk, om instorting te voor komen, geheel te repareeren. Boven Friaula Is een hevig noodweer los gebarsten. Te Daniele is de bliksem in een boerenhofstede geslagen, waardoor een kind gedood, vier personen gewond en twee koeien eveneens gedood werden. Verder werden twee arbeiders door den bliksem getroffen en gin gen twee hooibergen in vlammen op. Ancona en omgeving zijn door een verwoes tende wolkbreuk geteisterd. Een windhoos heeft zware schade aangericht. Te Posataia stonden drie huizen die na de laatste aardbe ving van nieuwe daken waren voorzien, welke daken thans 50 M. ver weggeslingerd werden. Voorts ontwortelde de windhoos boomen en taakte de masten van een hoogspanningslei ding als lucifertjes af. De windhoos heeft echter geen menschenlevens geëischt, hoewel verscheidene personen by het instorten van daken gekwetst werden. Gistermiddag heeft in de gemeente Vicres, op 20 K.M. afstand van Ryssel een verschrik kelijk ongeluk plaats gehad. Een locaaltrein reed in volle vaart op een onbewaakten overweg tegen een autobus op, die geheel met mannehjke en vrouwelijke arbeiders ge vuld was. De autobus werd geheel vernield. Volgens de tot dusverre ontvangen berich ten zouden er 14 personen gedood en 30 meer of minder ernstig gewond zyn. Het traject, waarop het ongeluk heeft plaats gehad, wordt tegenwoordig nog slechts zelden gebruikt, aangezien de treinverbin ding sedert eenigen tijd door een autobus dienst vervangen is, Hedenmiddag reed er echter weer een trein. De autobus, die het werkvolk naar huis zou brengen, passeerde den overweg op hetzelfde moment als de trein. De botsing was volgens ooggetuigen vreeselijk. De autobus werd een eind weegp meegesleurd en toen van den spoordijk ge slingerd. Er is een reddingscolonne aan het werk om de slachtoffers te bergen. Er werden 14 verminkte ïyken onder de puinhoopen van daan gehaald en 30 gewonden, van wie en kelen levensgevaariyk gekwetst waren, wer den in het ziekenhuis opgenomen. Het par ket- is ter plaatse. Nadere bijzonderheden Over de vreeselijke botsing welke gisteren middag by Fromelies in de nabyheid van Rijssel, tusscue.i een autobus en een lokaal- trein heeft plaats gehad, wordt nader ge meld, dat de «autobus met 42 personen bezet was. De autobus werd by de botsing half verpletterd, terwql de locomotief en de bei de eerste wagens van den trein uit de rails liepen en omvielen. Onder de puinhoopen heeft men zeven dooden en 34 zwaar gewon den uitgehaald. Twee der zwaar gewonden zyn in het ziekenhuis overleden. De chauf feur van de autobus, aan wiens onvoorzich tigheid de ramp te wyten was, is gearres teerd. Twee der dooden konden nog niet worden geïdentificeerd. Zes opvarenden verdronken De aan China toebehoorende stoomer Go- taisan, die op weg was van Sangkoelirang naar Samarinda, is vergaan. Zes personen zyn verdronken. De bemanning en passagiers; waren in to taal 31 personen. O Naar de „Assoc. Press" uit Santiago de Cuba meldt, is tegen majoor Ortez, militair commandant der provincie Santiago en 15 andere personen een bevel tot inhechtenis neming uitgevaardigd in verband met 44 geheimzinnige sterfgevallen in die provincie. Om meer zieltjes te winnen Zooals bekend, wordt den laatsten tyd krachtig front gemaakt tegen de propagan da der z.g. godloozen, welke uitgaat van de communisten en naar Moskou's voorbeeld de religieuze cultuur tracht te ondermijnen. In dén Rijksdag heeft dr. Wirth, de minister van binnenlandsche zaken, zelf de alarm trompet gestoken en die propaganda ge brandmerkt. De „Frankf. Z." deelt thans mede, dat van verschillende zijden een geheime circulaire wordt gepubliceerd van de communistische partycentrale, waarin den partygenooten voor de anti-religieuze propaganda gematig der vormen worden voorgeschreven. Blqk- baar liep men naar het oordeel van Moskou, evenals indertyd by de collectivisatie van de boerenbedryven in Rusland, te hard en te fanatiek van stapel. Geconstateerd wordt dat de tot dusver ge volgde methoden niet geschikt geweest zijn om vele zieltjes te winnen onder de arbei ders. De beweging tot uittreding uit de Kerk moet, zoo wordt aanbevolen, bevorderd worden, doch zonder grove tactloosheid. Ook wordt het ondoelmatig geoordeeld, aan de vrydenkers-bijeenkomsten den naam „god- loozen-avonden" te geven. Het wordt nu dubbel oppassen! Het doel biyft onveranderd, doch slechts de middelen worden gewyzigd. In de nabijheid van Kanton hebben Chi neesche piraten twee schépen overvallen. Zij eischten van passagiers en bemanning alle geldswaardige voorwerpen, die aan boord waren en bovendien nog een losgeld. Toen dit geweigerd werd,-lieten zq beide schepen in de lucht vliegen. Naar gemeld wordt, zouden zestig personen zijn gedood. N Te Berlqn drongen gistermiddag een dozijn bandieten, leden van de bende „Hand in Hand", de woning van een zekeren Soppa binnen, op wien zij wraak wilde nemen, om dat hij uit het „genootschap" was getreden. Soppa verdedigde zich met zijn revolver echter zoodanig, dat de aanvallers hals over kop de trap weer afrenden. Hiermee niet tevreden, boog hq zich uit het raam, vanwaar hq de binnenplaats met zyn schietwapen kon bestryken, en verhinderde hun vlucht. Het overvalcommando, dat op het knallen der schoten afkwam, kon acht schelmen te pak ken krygen, de anderen wisten te ontkomen. De oppositie verlaat het Huis De eerste zitting van de buitengewone ver gadering van den Sejm, die door den Sejm- maarschalk Swietalski geopend werd. had naar verwacht werd, een zeer rumoerig ver loop. Als eenige punten op de agenda stonden een wetsontwerp over het totstandkomen van de Fransch—Poolsche spoorwegleening en tie verpachting van een kolengebied in Opper- Silezië aan het Fransch-Poolsche syndicaat. Het woord werd gevraagd door drie spre kers van de oppositie, vertegenwoordigers van de socialistische, de nationaal-democrati- sche en de boerenfractie, die protesteerden tegen de huns inziens met de grondwet in strqd zqnde beperking van de agenda tot de twee punten, die de regeering aan de orde gesteld wenschte te zien. De voorzitter Swie talski verklaarde, dat behandeling van andere punten niet kon worden toegelaten en ont nam den sprekers der oppositie het woord, wat by het regeeringsblok geweldigen bqval uitlokte. De oppositie verliet daarop de zaai. waarby de socialisten hun strijdlied „De Roo de Vlagaanhieven. De nationaal-democra- tische woordvoerder zag tydens net veriaten van de zaal nog kans zijn verklaring f te leggen, waar echter niemand meer een woord van verstond, tengevolge van het rumoer en de herrie. Nog vóór de oppositie (Je zaal vzrlaten had, was het regeeringsvoorstel -eeds met de stemmen van het regeeringsblok naar de commissie verwezen, welker zittingen niet openbaar zyn. De Nederlandsche regeering erkent de ▼oorloopige Spaansche regeering. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat gisteren is overgegaan tot erkenning door de Nederlandsche regeering van de voorloopige regeering van Spanje, welke een verzoek dienaangaande had gericht tot den Nederlandschen gezant te Madrid. Geen staking by de Brockway Bus My. te Haarlem (blz. 1, lste blad) Brandstichting te Bsverwqk? Een ver dachte gearresteerd (Kz. 1, lste blad) De burgemeester van Dongen (N.-B., plot seling verdwenen. (blz. 1. lste blad) De schade, veroorzaakt door den brand te Samarinda, wordt op drie millioen gulden geschat. (blz. 1, lste blad) In de Indische wateren is een Chineesche stoomer vergaan. Zes opvarenden omgeko men. (blz. 1, lste blad) De Nederlandsche regeering heeft de voor loopige Spaansche regeering erkend. (blz. 1, lste blad) Twee schepen door Chineesche zeeroovers opgeblazen. (blz. 1, lste blad) Ernstig auto-ongeluk bij Goor. Drie ge wonden. (blz. 1, lste blad) Op een onbewaakten overweg by Ryssel is een autobus door een trein verpletterd. Veer tien dooden en twintig gewonden. (blz. 1, lste blad) Kardinaal Lega benoemd tot Pauseiyk Le gaat by het St. Antonius-eeuwfeest. (blz. 1, lste blad) Kardinaal Pompili, vicaris van Rome, ern stig ziek. (blz. 1, lste blad) Betoogingen tegen Tardieu tydens zyn be zoek aan de landbouwtentoonstelling te Tou louse. (blz. 1, lste blad) Een nieuw geval van industrieele spion- nage te Aken. (blz. 1, lste blad) Verklaringen van Benesj en Schober over de Tolunie. (blz. 1, 3de blad) Infante IsabeHa van Spanje, tante van koning Alfonso, te Parijs overleden. tblz. i, 3de blad) Uitslag der Staten-verkiezlng in Zuid- Holland en Utrecht. (blz. 1. 4de blad) Het zevende leerjaar en land- en tuin- bouwonderwijs. (blz. 1. 4de blad) De opening van de tweede Scheveningsche binnenhaven. (blz. 1, 4de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Stilstand. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.42. Hoogste barometerstand 766.2 m.M. te Memel. Laagste barometerstand 738.9 m.M. te Valencia. Verwachting: matige tot zwakken, Zuid- .Oostelqke tot Zuidelqken wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, kans op nacht vorst, iets zachter overdag. Miss Helen Madison zwom te Boston den 100 M. vryen slag in een tqd van 1 min. 6/16 sec., hetgeen een nieuw wereldrecord was. Zy verbeterde hiermede haar eigen record met 1.4 sec. 2000 dooden; 5000 gewonden? De „Morning Post" publiceert een opzien- barenden brief van een Engelschman, die bq de onlusten te Cawnpore tegenwoordig geweest is. De voornaamste mededeeling is wel, dat in tegenstelling met de persberich ten, volgens welke het aantal dooden onge veer 100 bedroeg, dit aantal in werkelqkheid veel grooter was en op ongeveer 2000 werd geschat, terwql het aantal gewonden 5000 zou zqn geweest. Van de gruweldaden der Hindoe's tegen de Mohammedanen kon men zich volgens den schryver geen voorstelling maken. Tempels en Musea waren in de geheele stad plat ge brand. De inlandsche politie had ten slotte op dezelfde wyze als het gepeupel aan de plundering deelgenomen. N

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1