LEEKEPREEK.EN f3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- Voorschotten tegen Kerkelijke fondsen Bureaux nassaulaan 49 tl|T NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 25 APRIL 1931 VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 96 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Pater Ignatius O.CAP. t Audiëntie Pastoor J. J. G. Hafkenscheidt De inzegening van het College der Propaganda In tegenwoordigheid van Z. H. den Paus Zeeman te IJmuiden verdronken Het cultiveeringswerk in de Wieringermeer Groote brand te Vriezenveen Vijf perceefen een prooi der vlammen De electrificatie der spoorlijn Amsterdam- en Velsen - Alkmaar Proefrit voor de directie Katholieke Jeugddag Patronaatsdistrict Beverwijk De verhouding tusschen Vaticaan en Litauen Weigering tot hervatting der relaties De postvluchten naar en van Indië De vaarweg ZaandamAlkmaar De herziening der Gemeente-wet VOORNAAMSTE cJTIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Auto in brand geraakt St. Clemensretraitenhuis te Noordwijkerhout Zijn broeder gedood Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per "wartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 36 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Al], 'e abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkecringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger 387 NIET MOEDE WORDEN Een der fijnste geesten, welke katho- Nederland in de laatste halve eeuw ^eft opgeleverd, de Dominicaner pater <^r- J. V. de Groot, werd als hoogleeraar 511 de Thomistische wijsbegeerte aan de Atnsterdamsche Hoogescliool door zijn discipelen steeds lastig gevallen met ^gen over de grenslijn tusschen goed kwaad, tusschen schoon en leelijk, 'bsschen waarheid en valschheid. E>e jeugd is van aard radicaal en be vist. Zij houdt niet van lange overwe- Sihgen en voorzichtige bedenkingen. Zij absolute uitspraken, waaromtrent idet te twijfelen valt. En nu moge nie mand beter dan de katholieke moralist 111 staat zijn vaste normen voor goed ed kwaad in het algemeen te ge- Ven, geen godgeleerde, die zichzelf res pecteert, zal de pretentie hebben te Zweren, dat in ieder afzonderlijk keval heel gemakkelijk de omvang van Persoonlijke schuld is vast te stellen en ^herpe lijnen tusschen goed en kwaad, barheid en valschheid, schoonheid en lijnschoon te trekken zijn. Eij de behandeling nu van de objec tieve waarheidsnormen was genoemde ^ofessor de Groot steeds gewoon te Waarschuwen voor één factor, die bij menschelijk oordeel zoo gemakkelijk Vergeten wordt, n.m. de stemming, daarin men verkeert. Er zijn maar zeer Geinig menschen die aan geen wisse lde gemoedsstemmingen onderhevig *iln en die bij hun oordeql steeds alleen ^aar hun verstand laten werken. Dit is kouwens voor een zuiver oordeel ook *>eel vaai! onvoldoende. Een kunstwerk ^oet n.m. eerst ontroering wekken. En ^aarna komt het critisch verstand, dat opgewekte emotie gaat ontleden, afWeegt, wat er zuiver en onzuiver is in °hs gevoel. Bij zulk een eerlijk onder dek wordt bij ware kunst de waardee- rihg nog veel grooter dan het gevoel aHeen kan opwekken. Weinigen echter laten bij hun oordeel aÜeen hun verstand spreken of brengen dfstand en gevoel in zuiver evenwicht. te vaak overheerscht het gevoel en V'at nog erger is, komt een oordeel on- een bepaalde stemming tot stand. Die wisselende stemmingen zijn zeer d Vaar lij ke dingen in ons leven. Zij ver troebelen niet enkel ons oordeel, doen det alleen ons geheel of gedeeltelijk dlsche beslissingen nemen ten nadeele vap onszelf of anderen, maar zij tap- ®eh, wanneer wij niet oppassen, onze beste levenssappen af; zij doen ons uit baten zijn zonder reden; terneergesla- ®en zonder oorzaak tot smart; zij ver- blen de ware, gezonde levensvreugde maken ons in tijden van rouw en ^oefheid tot onuitstaanbare wezens dor onszelf en voor anderen. En het Allerergste is, dat zij de deugdbeoefening Zeer hinderlijk in den weg staan. Normale menschen van goeden, chris- elijken huize loopen niet licht gevaar ?eQ misdaad te begaan. Hun omgeving s meestal zóó, hun opleiding en opvoe- ^hg, geheel hun leven zóó ingesteld, öAt het groote kwaad buiten hun le- Vehssfeer blijft. Het leven gaat zijn ge- eidelijken weg. Een wereld, waarin Wstolen knallen, fortuinen aan een 'deeltafel worden verkwanseld, echt juk als de gewoonste zaak wordt be bouwd en nachtelijke brasserijen tot onmisbare behoeften behooren, zulk ®en wereld bestaat voor normale chris- e'1.1ke menschen hoogstens ln romans, 5*e zij liefst nog maar ter zijde leggen. Wn leven is een aaneenschakeling van Plichten, plichten tegenover God en den Godsdienst; plichten tegenover gezin, Maatschappij, den evennaaste, het dage- 'iksch beroep. Toch blijven ook zij allen Menschen en wat de groote kardinaal jMwman eens genoemd heeft „de verve- ng van den godsdienst" is een gevaar, Varaan allen bloot staan, n.m. de ver ging van plichtsvervulling. Wij allen menschen en maar weinigen kun- zich tegen het overvallen van stem- Mingen hoeden. De voortdurende en Mak harde plichtsvervulling kan wer- etl als een grijze, trieste regenlucht agen achter elkaar. Wie krijgt dan niet ®ebs het verlangen om die grauwe wol- eh uit elkaar te vegen en door de Mfels heen een tipje hemelblauw en een Ohnestraal te zien? De christen weet, dat hij het niet mag ]M-en bij enkel het vermijden van groot ^aad. Hij moet ook daden van deugd ?bten; zijn geloof moet een levend ge- °°f zijn. En dan vindt hij op zijn le- ehsweg de eischen van gebed en gods- Mnstoefeningen; van vasten en ver erven; van werken van naastenliefde. atl verdraagzaamheid en zelfverloo- ^ening, van aalmoezen geven en het 6rrichten van andere goede werken. En bi, ettiand, die zich daaraan onttrekken door verontschuldigingen van geen tijd of geen gelegenheid te hebben. Om nederig te zijn behoeven wij naar geen gelegenheid te zoeken; die hebben wij den gcheelen dag door; het kost geen tijd, maar moeite. Om een troostwoord te plaatsen; een naar den geest zwak ken broeder of zuster met een gepast woord in het rechte spoor te houden of nieuwen levensmoed te geven, daarvoor is gelegenheid te over, zonder dat het ons tijd kost. En wie durft zich te beklagen wel tijd maar geen gelegenheid voor goede werken te hebben? Zijn er geen zieken, die smachten naar een woord van troost en opbeuring? En dan: de armen zult ge altijd bij u hebben! Laten wij niet zoeken naar groote daden, daarvoor zijn er maar weinigen aangewezen. Zooals de druppel den steen uitholt, zoo kan een leven vol van kleine, dagelij ksche goede werken een paleis van deugd zaamheid worden. De parabel van het penningske der weduwe is nog altijd een der ontroerendste verhalen van het evangelie. En het veroudert nimmer. Het eenvoudige, christelijke gezin, waar in men zijn Roomsche lectuur na ge bruik naar een arme of naar de zieken huizen zendt; waarin men postzegels en theelood voor de missie verzamelt; waar groot en klein zich beijveren voor den bloei der parochie en godsdienstige ge nootschappen; op die gezinnen is nog altijd Christus' uitspraak toepasselijk, dat de in stilte maar met zuivere bedoe ling geschonken penning van veel meer waarde is dan het rammelende goud van den farizeeër. Niemand zegge dus, dat hij geen goed kan doen omdat hij arm is of te druk met zaken bezet. Ieders leven kan rijk zijn aan goede daden. Alleen; wij moe ten maken dat ons geen stemmingen van wrevel en afkeer van het goede overvallen en aldus groote depressie perioden vruchteloos voorbij gaan. En dat gevaar is overvloedig aanwezig, zeker in onzen tijd. Het drukke leven eischt veel van onze zenuwen en het jachten naar geld, genot en vermaak om ons heen, verlokkingen van een wuften wereldgeest in duizenderlei vormen, ma ken ons prikkelbaar. Van de christenen, die hun naam waardig zijn, wordt al maar meer geëischt. Neem maar het ééne voorbeeld van den aanval, die met de regelmatigheid van een mitrailleur op onze beurzen wordt gedaan. Als wij een Zondagsmis bijwonen komt er een geestelijke bedelaar op den preekstoel voor een nieuwe kerk, voor een verre missie, voor een noodlijdend liefdewerk. Wanneer wij een katholieke krant of weekblad opslaan, schreeuwt ons een noodkreet tegemoet om steun, om geld. In onze brievenbus vinden wij bij iede re post een bede om hulp met een blanco girobiljet, gezwegen nog van al de persoonlijke aanvallen, die op onze milddadigheid worden gedaan. Is het wonder dat ons dikwijls een stemming bedreigt: nu is het uit: ik doe nergens meer aan? En toch, het woord van den apostel klinkt boven allen menschelijken wre vel uit: laten wij, het goede doende, niet moede worden! Hoe dikwijls hebben wij dat woord gehoord en hoe weinig heb ben wij dat begrepen. Het bevat toch zulk een diepen zin. 't Is alsof Paulus net gevaar van onze wisselende stem mingen, het gevaar voor onze deugd beoefening doorzien heeft en daarom voor alle tijden met kracht heeft ver maand: christenen, het spreekt vanzelf, dat gij goede werken doet, maar wacht u voor inzinkingen, voor depressie-stem mingen. Wordt niet moede het goede te doen! Want, wanneer gij het goede doet, zult gij te 'zijner tijd maaien. Is het niet alsof de groote apostel dit voor onzen tijd geschreven heeft? Laten wij waken tegen dien zoo men schelijken wrevel, die ons van tijd tot tijd overvalt, wanneer harde plicht, wanneer deugd en naastenliefde altijd maar om meer roepen en nooit verza digd schijnen. Maar als het waar is, dat ons aardsche leven een voorbereiding is voor een eeuwig geluk, dan mogen er in onze deugdbeoefening ook geen pauzes intreden, evenals ware vriendschap, ware liefde nooit tot den geliefde zegt: vandaag zijt gij mij onverschillig. Het goede doende niet moede worden, dat lijkt voor den christen van onzen tijd een kostbare lijfspreuk: een levens leus! HOMO SAPIENS. De Hoogeerw. P. Provinciaal der P.P. Ca- pucijnen ontving een radio-telegrafisch be richt uit Borneo, dat P. Ignatius O. C. (v. d. Putten), pastoor der statie Nazareth- Bika, plotseling is overleden. P. Ignatius was sinds 1908 werkzaam in de missie van Borneo en was 56 jaar oud. RIME IMK Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal i.s. Woensdag geen audiëntie verleenen. De toestand van den Zeereerw. Heer J. J. G. Hafkenscheidt, die deze week m het Mariapaviljoen te Amsterdam werd opgeno men is iets beter. Gistermorgen heeft Z. H. <Je Paus, geheel onverwacht, met Zijn hofstoet in auto's het Vaticaan verlaten om bij de inzegening van het nieuwe college der Propaganda, het in ternationale priesterseminarie op den Janl- cuius, tegenwoordig te zijn. De H. Vader werd op den drempel van het gebouw ontvangen door kardinaal Van Ros- sum, den gouverneur der Vaticaansche stad en den rector van het college, Mgr. Dini. Onder de zuilengalerijen hadden de kardi nalen Pacelli, Bisolatl, Gasparri, Ehrle, Se- rafini, Capotosti, Lega, Mundelein, Frühwirt, Marchetti en Verdier en de talrijke aartsbis schoppen en prelaten plaats genomen, bene vens de studenten van het college en dele gaties van verschillende steden. Er heerschte een geweldige ontroering by het verschijnen van den opperpriester. De H. Vader werd met geestdriftigen jubel door de aanwezigen begroet. In antwoord op de begroetingsrede van kardinaal Van Rossum, zeide de H. Vader verheugd te zijn, dat hij niet enkel met woorden, doch met daden van zijn groote liefde voor het Propagandawerk kon doen blijken. Nadat de Paus geantwoord had, verrichtte Z. H. zelf de inzegening van enkele lokalen Daarna hief de H. Vader in die kapel het „Te Deum" aan. Na afloop der plechtigheid gaf de H. Vader allen Zijn zegen. Langen tijd verwijlde de Paus, na een rondgang door het gebouw, nog op het ter ras, om het panorama van Rome in oogen- schouw te nemen. Het bezoek was streng onofficieel, zoodat van een afzetting der wegen door Italiaan- sche troepen geen sprake was. Door onvoorzichtigheid Gistermiddag vond te IJmuiden een tra gisch ongeval plaats, tengevolge waarvan een te Vlaardingen wonend zeeman om het leven kwam. Een aantal zeelieden wilde zich met een nabij de Zuidersluis liggend motorbootje naar hun schip, het bij de hoog ovens liggend stoomschip „Stad Zwolle", be geven. Twee van hen waren zoo onvoorzich tig, op de verschansing te gaan zitten. Op een gegeven oogenblik verloren beiden het evenwicht en vielen achterover in het water Een van hen kwam spoedig weer boven en kon worden gered; de andere, de 27-jarige ongehuwde A. Bruggeman, wonende te Vlaardingen, verdween in de diepte. Met be hulp van een dreg werd de drenkeling spoe dig door de politie uit het water gehaald. Dr. van Haselen trachtte met behulp van een zuurstofapparaat 's mans levensgeesten op te wekken. Het slachtoffer bleek echter reeds te zijn overleden. Zijn lijk werd naar de Algemeene Begraaf plaats te IJmuiden overgebracht. Bezocht door den Minister van Waterstaat De Minister van Waterstaat, Mr. P. J. Reijmer, vergezeld van zijn administrateur, den heer Rosenwald, de ingenieurs S. Sme ding, F. P. Messu en A. Roebroek, directeu ren der voorloopige directie van den Wierin- germeerpolder, en den heer A. Minderhout, inspecteur van den Wieringermeerpolder, brachten gisteren een bezoek aan de culti- veeringswerken aldaar. Verscheidene werken, zoowel met de hand als met de machine uit gevoerd, werden bezichtigd, o.a. het maken van slooten, kanalen, greppels, sluizen en woningen, zoomede het in aanbouw pijnde P. T. T.-kantoor. In het cantinegebouw, ge legen bij sluis I, waarin thans het post- en telefoonstation gevestigd is, gebruikte het gezelschap de thee. Ook werden hier prent briefkaarten gekocht. De Minister verzond er enkele prentbriefkaarten, welke hij zelf afstempelde. Het bezoek heeft geruimen tijd geduurd. In den laten namiddag aanvaardde het gezel schap weder de terugreis.. Het dorp Vriezenveen is gistermiddag om streeks vier uur door een feilen brand ge teisterd, waarvan de oorzaak onbekend is. Het vuur ontstond in den kruidenierswinkel van H. Nyen Twilhaar, die in korten tijd in de asch werd gelegd. Van den inboedel kon slechts zeer weinig worden gered. De brand sloeg over op de naastgelegen boerderij, be woond door de familie J. Lambers en voorts door de familie H. Hopsters. Ook deze per- ceelen brandden ln een minimum van tijd geheel uit. Beide perceelen lagen aan het Oosteinde. Een brandenc stuk hooi schijnt overgewaaid te zijn naar den overkant van de straat. Het kwam terecht op het stroodak in het achterhuis van den kruidenierswinkel van A. Dekker, dat eveneens vlam vatte. Nog kon men aan het alles vernielende vuur geen weerstand bieden en spoedig stond ook de boerderij van F. Alberts in lichter laaie. Ook deze boerderij ging geheel ln vlammen op. De brandweer was wel spoedig met twee autobrandspuiten aanwezig, doch kon tegen den geweldigen brand weinig uitrichten. Zij moest zich beperken tot het nathouden van aangrenzende perceelen om verdere uitbrei ding te voorkomen. Dit gelukte ten slotte. Behalve de perceelen zijn alle Inboedels een prooi der vlammen geworden, terwijl in de boerderij van Albert's een paard, koe en een varken verbrandden. Voorts ging nog een bedrag van 150 gulden aan geld verloren. Verzekering dekt de schade, die men op on geveer 20.000 raamt. Persoonlijke ongeval len kwamen niet voor. Er wa6 buitengewoon veel belangstelling van de zijde der bewoners. Burgemeester Bouwmeester en Wethouder Pot waren op het terrein van den brand aanwezig. Nadat Donderdag reeds, in tegenwoordig heid van verschillende ingenieurs, een proef rit had plaats gehad, is gistermiddag op het traject Amsterdam Alkmaar ■'felsen een officieele proefrit gereden voor de directie der Nederlandsche Spoorwegen. Tegenwoor dig waren hierbij de directeuren de heeren Mr. H. van Manen en Ir. E C. J. van Dijk, Verder merkten wü op den chef van vervoer T. M. F. C. Jorissen, den chef van exploi tatie J. D. Evers, den chef van tractie Ir. H. E. Hoekstra en den chef van weg en werken Ir. H P. Maas Geesteranus. Onder de verdere ingenieurs, die den proef rit meemaakten waren Ir. H. Goedhart en Ir. P. M. Quist, van de electrificatie-werken en verder de heer J. D. Cox van de inspec tie te Alkmaar. Om 9.49 vertrok de trein, die uit een vier- wagenstel van geheel nieuwe rijtuigen be stond, van Amsterdam naar Alkmaar. Aan alle tusschengelegen stations werd gestopt. Van Alkmaar vertrok de trein naar Velsen- IJmuiden-Oost. Bij de Velserbrug werd ge stopt om even de electrische apparaten aan de brug te kunnen bezichtigen. Ook te Be verwijk werd gestopt en verliet het gezel schap even den trein. Om 1514 vertrok de trein weer naar Uit geest om vervolgens naar Amsterdam te rij den, waar men om 15.49 arriveerde. Een grootsche demonstratie van Patronaatsjongens. Zondag 17 Mei moet een gloriedag wor den voor de Katholieke, schoolvrije manne lijke jeugd van het Dekenaat Beverwijk! Want dien dag zullen 900 Patronaatsjon gens van het Patronaatsdistrict „Beverwijk" in IJmuiden door demonstratie en défilé openlijk getuigenis afleggen, dat ook zy niet aan hun lot worden overgelaten, maar wor den opgevoed tot degelijke mannen voor .,de toekomst" om Kerk en Vaderland te dienen. Op het groote sportterrein „Stormvogels" zal een plechtig lof worden gehouden, waarbij door deze 900 jongens tegelk door gemeen- schappeiyken zang voordracht en gebed aan Christus Koning openbare hulde wordt ge bracht.. Door turn- en andere sportoefenln- gen zullen ze toonen, dat naast de geest ook het lichaam niet onverzorgd blijft. O De pauselijke nuntius in Litauen, mgr. Barrtolini, die kort geleden uit Rome terug keerde, wilde dezer dagen den president Smetona bezoeken, om hem de nieuwe Va ticaansche goudmunten als een geschenk van den H. Vader aan te bieden. Hij werd echter niet ontvangen. Door deze officieele weigering, om de re laties tusschen Rome en Wowno te hervat ten, kan men in de naaste toekomst een vol ledig afbreken der diplomatieke betrekkin gen tegemoet zien. In acht dagen van Batavia naar Amsterdam Gistermiddag om kwart voor vier is het 14e vliegtuig op de terugreis, de P.H.A.G.R., op Schiphol geland. Smirnoff was eerste be stuurder, tweede bestuurder Hulsebos en Westraete mecanicien. Smirnoff is in acht dagen van Batavia naar Amsterdam gevlogen en heeft zoodoen de een nieuw record gevestigd. Voorbereidende maatregelen ter verbetering Op voorstel van een commissie, die daar toe in 1925 reeds verslag heeft uitgebracht, hebben Ged. Staten van Noord-Holland zich bereid verklaard de verbetering van den vaarweg tusschen Alkmaar en de Zaanstreek over het Alkmaardermeer ter hand te ne men. In haar rapport wyst de commissie er op, dat de verbinding van de Zaan met het Noord-Hollandsch kanaal in de richting van Alkmaar langs Tapsloot en Markervaart en verder langs Stierop en Alkmaardermeer over Akersloot of langs het Koogerpolder- kanaal door haar ondiepten reeds sedert ge- ruimen tUd tot gegronde klachten aanleiding heeft gegeven. Prov. Staten vereenigden zich met het denkbeeld, mits do kosten, die op ƒ80.000 worden geraamd, zouden worden gedragen door het RUk en de provincie, elk voor een derde gedeelte, door de Zaanlandsche ge meenten voor een zesde gedeelte en door de gemeente Alkmaar voor het overige een zesde deel. B. en W. van Zaandam hebben zich toen tot de gemeentebesturen van Koog aan de Zaan, Zaandyk, Wormerveer en Wormer ge wend. Doordat verschillende dezer gemeenten niet wilden medewerken, is de verbetering enkele jaren biyven hangen. Sedert hebben Ged. Staten zich bereid ver klaard 30.000 ten laste van het Provin ciaal Wegenfonds te brengen, mits het uit te baggeren zand uit de vaargeul op het Alkmaardermeer en van den rijzendam by Akersloot gratis beschikbaar werd gesteld om te worden gebruikt voor de verbetering van wegen in de omgeving van Alkmaar. Dit is door den Minister van Financiën toegezegd. De gemeente Alkmaar heeft zich bereid verklaard het nog ontbrekende gedeelte der bijdrage van de Zaansche gemeenten voor haar rekening te nemen. Thans hebben Ged. Staten opdracht ge geven de noodige voorbereidende maatregelen te treffen. Naar aanleiding van bovenstaande hebben B. en W. van Zaandam by den gemeente raad een voorstel ingediend om een een zesde deel ln de kosten, na aftrek der 30.000 van het Wegenfonds en met Inachtneming van het eerder vastgestelde percentage voor wer ken ter verbetering van de Zaan ad 40 pet. bij te dragen, zynde een bedrag van 3.333.33. Minister RuUs dringt aan op samenwerking. In een rondschryven aan de gemeente besturen vestigt de Minister van Binnen- landsche zaken en landbouw de aandacht op de herziening van de gemeentewet, welke 15 dezer in werking is getreden. De Minister herinnert er aan, dat in het bizonder ten aanzien van de samenwerking van gemeenten de drang tot herziening der bestaande regeling zich sedert Januari wel zeer sterk deed gevoelen. In de eerste plaats wordt hier gedacht, aan de politie en de brandweer; naarnaast aan havens, kanalen, wegen, armenzorg en zoovele andere onderwerpen. De nieuwe wettelijke regeling nu opent een ruim veld voor ontplooiing van gemeen- teiyke kracht. Met den vinger zyn de gevallen aan te wyzen, waarin door intercommunale samen werking de belangen beter zouden zyn be hartigd, dan tot dusver geschiedde, nu door de stroefheid van de thans geldende wette- lyke regeling, de gemeentelijke regelingen naast elkaar stonden. Wat in het bijzonder het brandweerwezen betreft, de branden die in den laatsten tijd zoo groote offers heb ben gevergd in het leven van mensch en dier, maar ook op gebied van geschiedenis en kunst, afgezien nog van de geleideiyke verliezen hebben getoond hoe ernstig de plicht der gemeentebesturen is te waken, dat hun brandweerwezen in zoo goed moge- lyken staat zy. Hier moet. voor zoover de draagkracht eener gemeente te kort schiet, in samenwer king met naburige gemeenten uitkomst wor den gezocht. Het ls de overtuiging van die zegenryke werking, die voor de gemeenten van samen werking zal uitgaan, dat de Minister ge meend heeft, de gemeentebesturen te moe ten opwekken van dit instituut ruim gebruik te maken. De gemeentelyke kracht, zoo be sluit de Minister, zal hierdoor worden ver sterkt. Bezoek van Z. H. den Paos aan het Fropa- gandacollege. (blz. 1, 1ste blad) De nuntius van Litauen niet door den pre sident ontvangen, (blz. 1, 1ste blad) Ernstige brand te Vriezenveen. (blz. 1, 1ste blad) Pater Ignatius O.Cap. in Borneo plotseling overleden. (blz. 1, 1ste blad) Een huis op de Lindengracht te Amster dam ingestort; twee zwaar- en drie licht gewonden. (blz. 2, 3de blad) Een gedeelte van den Mulder-straatweg voor fietsrijders gesloten verklaard. (blz. 2, 3de blad) Wijzigingen in de uitslagen der Provinciale Statenverkiezingen. (blz 2, 3de blad) Kabinetsvorming in Bulgarije mislukt. (blz. 1, 3de blad) Henderson over Engeland's positie tegen over het vredesprobleem. (blz. 1, 3de blad) De douanevoorstellen in Duitschland van Minister Schiele. Verhooging van het in voerrecht op boter. (blz. 1, 3de blad) Baromterstand 9 uur v.m.; 75S. Achteruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.44* overmorgen 746. De bestuurder bijtijds gered Gistermiddag ongeveer vyf uur reed op den Amhemschen weg naby de Ginkel te Ede de heer J. J. van Oudenallen, uit Voorburg (Z.-H.) met zyn auto. Van dezen weg zyn de kanten nog steeds niet afgewerkt. De auto raakte met de wielen achter den beton- rand en by het weer op den weg ryden sprong een band. Hierdoor geraakte de heer O. zyn stuur kwyt en reed tegen een boom. Onmiddellyk stond de gehavende auto in brand. Een passeerende automobilist heeft den bewusteloozen heer Van O. uit den auto gehaald. De auto is geheel uitgebrand. De heer Van O., die in het gelaat was gewond, en inwendige kneuzingen had gekregen, is per ziekenauto naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. 19—22 Mei: Meisjes 6.50 2326 Mei: Mannen en Jongelin gen 6.50 26—29 Mei: Meisjes 6.50 69 Juni: Mannen en Jonge lingen 6.50 912 Juni- Gemeentewerklieden 6.50 1316 Juni: Jonge Dames 10. 16—19 Juni: Politiebond 6.50 2023 Juni: Meisjes 6.50 2730 Juni: Gehuwde mannen van Schiedam e.a. plaatsen 6.50 47 Juli: Mannen en Jongelin gen 6.50 1114 Juli: Mannen en Jongelin gen 6.50 1417 Juli: Dames Middenstand 10.— 1821 Juli: Mannen en Jongelin gen 6.50 21—24 Juli: Meisjes 6.50 2528 Juli: Mannen en Jongelin gen 6.50 14 Aug.: Ondérwyzers 10. zy, die wenschen deel te nemen aan een retraite, gelieven zich te wenden tot de Di- kerhout. (Telefoon 6048). Drama te Halten Op vermoeden van broedermoord is giste ren te Aalten gearresteerd de 21-jarige P. Zyn broeder werd gistermorgen onder ver dachte omstandigheden dood aangetroffen op den deel der woning, welke P. tezamen met zyn moeder en broeder bewoont. Het parket uit Zutphen en de politie-deskundige dr. G. Hesseling uit Arnhem stelden, volgens de „Tel." een onderzoek ter plaatse ln. Het lyk werd voor sectie in beslag genomen. To gen negen uur gisteravond was men hier mede gereed, waarna P. werd gearresteerd. Hy ontkent hardnekkig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1