(3000.- f 750.- f 250.- f125.- f50.- f40.- HET MEISJE VAN MONTANA bureaux nassaulaan 49 ÖIT nummer bestaat uit drie bladen WOENSDAG 29 APRIL 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17755 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Rood schoolonderwijs N GELUKJE V Tegen Godslastering Het werk in de Wieringermeer Uitsluitend landarbeiders worden te werk gesteld Het Nederlandsche s.s. „Ares" in brand Geen persoonlijke ongelukken Modderbandjir van den Merapi Bruggen vernield Pasar-brand Brandstichting? Auto in de Dedemsvaart Een tunnel onder het Noordzeekanaal? Een gecompliceerde aanrijding Op zoek naar een massamoordenaar Noordhollands Betuwe Overtreding Binnenvaart- reglement? Jack Diamond's toestand HIJ zou niet meer herstellen Pontje omgeslagen De Katholieke Actie in Italië Algemeene vergadering op 16 en 17 Mei De werkloosheid in Spanje Ernstiger geworden Fransch bombardementsvliegtuig neergestort De electrificatie der Spoorwegen Extra trein AmsterdamAlkmaar vice-versa Lijk gevonden In beschonken toestand te water geraakt De Raadsverkiezingen in Bloemendaal De katholieke lijst VOORNAAMSTE cACIEUWS mWK't%ö Wijziging van de Auteurswet De gouverneur-generaal van Ned.-Indië J. J. WEBER St ZOON Telegrafisch Weerbericht VOOR ONZE ABONNE'S 15 CENT Een nieuwe Nationalistische Partij Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Mle •ten •bowné'» on dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger weet, dat de socialisten in Heer- ,eri een bijzondere school gesticht heb- e&> waar naar zij voorgeven «utraal onderwijs zal worden ge iden. Het „Limburgsch Dagblad" is daar heel gerust op en heeft dezer dagen ^chreven, dat er natuurlijk socialis ed! onderwijs gegeven zal worden: Straal onderwijs is onzin in den mond den sociaal-democraat; er wordt ptfits een gordijntje gehangen voor e' socialistisch karakter van de school. »Het Volk" is hevig verbolgen over dke taal en slaat volgenderwijs aan schelden: „Dit aantasten van de oprechtheid der schoolstichting is even grof als dom. Het blad kan weten, dat socialistische onderwijzers zich altijd met hartstocht er tegen verzet hebben om het kind iets anders te geven dan wat „des kinds" is en het als belachelijken onzin zouden beschouwen om kinderhersens met so cialistische theorieën lastig te vallen. Het blad moest eens aantoonen, waarin het „socialistische" van het schoolon derwijs dan zou kunnen bestaan en hoe het schooltoezicht van rijks- en ge meentewege zou kunnen toelaten, dat op een school ander onderwijs zou wor den gegeven dan waarvoor de overheid gelden beschikbaar heeft gesteld." Het „Volk" moest toch werkelijk een ^°ötje lager zingen: Telkens weer kan men in niet-socia- ^Ische linksche kringen de vrees hoo- uiten, dat het openbaar onderwijs ?eh rooden kant opgaat; herhaaldelijk ebben zich conflicten voorgedaan, **aruit zulks ook bléék. 'Re begrijpen natuurlijk heel goed, dat J6 roode onderwijzers in Heerlen de e"gdige hersentjes niet zullen pijnigen ^t „Das Kapital" van Marx (wat trou- %ehs volkomen ongevaarlijk zou zijn, ^gezien de kinderen er niets van zou- snappen); maar socialistisch, heel --Vaarlij k-socialistisch kan het onder is worden, als de onderwijzer met z'n phderen komt te spreken over het werk 1,1 de fabrieken, over rijke en arme ^hschen, over het landsbestuur, over koningin, enz., enz. .Hen echt socialistisch onderwijzer zal 'i zulke gelegenheden menschelijker- Hlfce gesproken niet kunnen zwij- over zijn inzichten. Hn dat is hem tenslotte ook niet kwa- te nemen! Het blad laat het voorkomen, alsof ^alistisch schoolonderwijs onmogelijk zijn. He roode redactie zie naar Weenen! Haar gaan de socialisten er prat op, H ze de kinderen zoo fijntjes rood on- Vwijzen en rood opvoeden. Rillen we ter eere van „Het Volk" de- y dagen eens enkele lesjes en versjes Weensche schoolboekjes in ons blad plukken? M— Ha alle zetel-pech in den lande is ons ^delijk ook eens een gelukje ten deel ^Vallen: bij controleering van den verkiezings- jHtslag in Noord-Brabant bleek, dat er de toewijzing der zetels een groote °Ut was gemaakt; men had verzuimd rekening mee te houden, dat, indien na toewijzing der zetels volgens den esdeeler nog meer dan 8 zetels te ^tdeelen overblijven, het stelsel van de Smotste gemiddelden (het stelsel ^'Hondt) moet worden toegepast; ge- hiervan was, dat ten onrechte aan S D. A. P., aan de Vrijzinnig-Demo- J^kten en aan de R.K.V.P. ieder een ze- Werd toegekend, terwijl al deze drie ,-tels bleken aan de Katholieken toe te '°men, die er dan nu ook met de noo- i 8e voldoening beslag op gelegd heb- Rij mogen zoo'n gelukje wel. donder intusschen de waarde daar- te overschatten; immers, ook thans, het in ons voordeel uitkomt, blijven if erbij, dat het huidige systeem der etdverdeeling niet deugt, v zelfs willen wij ook het Noord- tabantsche geval signaleeren als een bewijs, dat de wetgever de Kies- ten deze zal dienen te wijzigen. ^oord-Brabant is de serie verkiezings- ^aile-gevaiien met één komen vermeer- ïen. ^1 kunnen wij om dit malle geval nu vallig eens in ons vuistje lachen. v'"He Avondpost" schrijft over minister "htier's wetsontwerp tot strafbaarstelling godslastering; „Onze eerste Indruk is, dat het ook Voor hen, die in de politiek tot de lin kerzijde behooren. in het algemeen te aanvaarden valt. Zeker voor de libe ralen, die in hun program uitdrukkelijk de groote waarde van den godsdienst ..voor maatschappij en Staat" erkennen en die dus niet mogen toelaten, dat straffeloos op de meest-beleedigende Wijze het godsdienstig gevoelen opzette lijk wordt gesmaad." De aanneming van arbeiders voor den Wie- ringermeerpolder is tijdelijk stopgezet. Alle tewerkgestelde arbeiders en eveneens zij, die nog eventueel zullen worden aange wezen, moeten een verklaring teekenen, dat zij of landarbeiders zijn of willen worden. Degenen, die een dusdanige verklaring niet willen teekenen, zullen met 8 dagen worden ontslagen. Het Nederlandsche stoomschip „Ares" van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij, komende uit Chili en op weg naar Amsterdam met een lading nitraat, is op de rivier de Taag door tot dusver onbe kend gebleven oorzaak in brand geraakt. De bemanning en de 13 passagiers, die zich aan boord bevonden, konden zich in veilig heid stellen, doch hunne persoonlijke bezittin gen gingen grootendeels verloren. Er hadden enkele explosies plaats. Het schip zal onverwijld onder water worden gezet om uitbreiding van den brand te voorkomen. (De „Ares" werd in 1921 gebouwd en meet bruto 3981 ton en netto 2423 ton). Een geweldige modderbandjir kwam Maan dagmiddag om vijf uur door de Kali Batang uit het Merapi-gebied aandonderen. De bandjir sloeg he* doorstroomingsprofiel van een tachtigjarige steenen brug van de B. O. W. weg, welke tot dusver had stand gehou den. Deze brug werd ln een minimum van tijd een meter onder de modder bedolven. Even later bezweek een 22 tons ijzeren spoorbrug van de N. 1. S. circa een kilometer benedenstrooms van de brug van de B. O. W. De Prov. Waterstaat werkte met honderden koelies en slaagde er gistermorgen in de ver keersstremming op den spoorweg op te hef fen. De spoorbrug is tot dusver niet terug gevonden. Vermoedelijk is deze door den bandjir een kilometer stroomafwaarts mee gevoerd. Ook de Kali Lamatbrug en de postweg zijn zwaar beschadigd. Alle verkeer, behalve dat van personenauto's, is gestremd. Een brand op den Pasar Baroe te Bandjer- massin legde een geheele tokobloc en 15 pintoes in de asch. De schade wordt geschat op f 175.000, waarvan het grootste gedeelte verzekerd is. Brandstichting ia niet uitge sloten. De bestuurder juist bijtijds gered Maandagavond is op den Hasselterdijk tus schen Lichtmis en Hasselt de heer K. K., di recteur van de Coöp. Landbouwvereeniging te Nieuwleusen met een geladen vrachtauto bij het uitwijken voor een personenauto, welke op den berm stond, in de Dedemsvaart Eere den. De vrachtauto kwam geheel onder water, zoodat de bestuurder in ernstig levensgevaar verkeerde. De heer K. wist zich boven 1e ca bine te werken, doch geraakte toen buiten be wustzijn. Hij bevond zich toen nog een Meter onder de oppervlakte. Door een tweetal in de nabijheid zijnde personen, den eigenaar van den persoenauto en den bestuurder van een tweeden vrachtauto van dezelfde landbouw vereeniging, die achter den eersten aankwam, werd K. met een haak naar den wal getrok ken, waarna men kunstmatige ademhaling toepaste. Na een half uur gelukte het de levensgees ten van K. weer op te wekken. K. maakt het thans vrij goed. De vrachtauto is later op- gevischt. In de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Amsterdam kwam in behandeling het ontwerp van een schrijven, gericht aan den Minister van Wa terstaat inzake de spoorwegbruggen over 't Noordzeekanaal. De Kamer dringt in dit ontwerp aan op een spoedige verbetering van de Velserbrv.g, zooals deze ook reeds bij de Hembrug in voorbereiding Is. Toch, al komen deze verbeteringen aan belde bruggen tot stand, een verscherping van het conflict tusschen de eischen van het scheepvaart- en het spoorwegverkeer zal in de toekomst niet kunnen worden voorkomen. De groeiende hinder, welken het scheep vaartverkeer en het spoorwegverkeer over het Noordzeekanaal op ien duur van elkan der zullen ondervinden, zal zij het dan niet in de nabije toekomst nopen tot de eenige oplossing, welke voor oeide vormen van verkeer een ongestoorde continuïteit waarborgt: een tunnel verbinding. Dit ontwerp werd zonder dat er uit de vergadering een opmerking was gemaakt, goedgekeurd. Twee gewonden Op den Rijksstraatweg onder de gemeente Zwammerdam trachtte Maandagavond de bestuurder van een personenauto den stil- staanden wagen van een groentehandelaar te passeeren, terwijl op hetzelfde oogenblik uit de tegenovergestelde richting een motor fiets met zijspan naderde. Het gevolg was, dat eerst het dochtertje van den groente handelaar, dat naast den wagen stond, werd aangereden, waarbij het kind zware hoofd wonden opliep. Daarna kwam de auto in botsing met het motorrijwiel, met het ge volg, dat een ir. het zijspan zittend jongetje eruit werd geslingerd en in de sloot terecht kwam. Het kind kon spoedig worden gered; het bleek verwondingen te hebben opgeloo- pen. De motorfiets werd vrijwel geheel ver nield, terwijl ook de auto nogal werd be schadigd. 16 roofmoorden op zijn geweten De „Daily Express" meldt uit Delhi, dat de politie reeds geruimen tijd zoekende is naar een massa-moordenaar, die in de laat ste twee jaar ln de voorsteden van Delhi niet minder dan zestien roofmoorden zou hebben gepleegd. Al zijn slachtoffers waren mannen. De methode van den massa moordenaar was in alle gevallen de zelfde. Hij lokte de mannen naar een afgelegen punt buiten de stad en bood hun een rupee aan als zij voor hem den wortel van een medicijnboom wilden uitgraven. Wanneer zijn slachtoffer zich dan voorover boog om aan het werk te gaan, doodde 'lij hen met een sikkelvormig wapen. In alle gevallen sneed hü daarna de ooren van zijn slacht offer af. Tot nog toe zijn alle pogingen om den misdadiger op te sporen, mislukt. Nog niet in bloei Door het voortdurende koude en gure voor jaarsweer zijn in de tuinstreek de Bangert de boomen in de diverse bedrijven en tuinen nog zeer weinig ontwikkeld. Alleen de kruis bessen laten bloesem 'den. De roode bessen geven de eerste teeltenen terwijl de pruime-, appel- en pereboon ion nis bon: beginnen te worden. Het zal echter nog wel een tweetal weken duren alvoreiis de Bangert in b'oei staat en gereed is de honderden toeristen en wandelaars die van het natuurschoon in de Noordhollandsche Betuwe willen genieten, te ontvangen. Nog eens de aanvaring tusschen de st. „Reggestroom" en „Jolian van Oldenbarnevelt" Inzake de bekende aanvaring van de stoomschepen „Reggestroom" en „Johan van Oldenbarnevelt" in het Noordzeekanaal werd de gezagvoerder van de .Reggestroom" in Augustus 1930 door den Raad voor de Scheepvaart vrijgesproken. Intusschen was tegen dien gezagvoerder proces-verbaal op gemaakt ter zake van het verkeerd manoeu vreeren, terwijl gevaar voor aanvaring be stond. De kantonrechter te Amsterdam sprak den gezagvoerder, die buitenslands vertoefde toen hij moest terechtstaan, bij verstek vrij. De ambtenaar van het O. M. ging van deze vrijspraak in hooger beroep en thans werd de zaak door de Vijfde Kamer der Amster- damsche Rechtbank in appèl behandeld. Cok ditmaal werd verstek verleend, daar de gezagvoerder afwezig was. Nadat vijf getuigen waren gehoord, requi- reerde het O. M., mr. Overbosch, vrijspraak. Vonnis wijzende, achtte de Rechtbank het feit niet wettig en overtuigend bewezen en bevestigde daarom het vrijsprekend vonnis Wel is waar heeft de gezagvoerder de positie van zijn schip ten opzichte van de Johan van Oldenbarnevelt" niet voldoende over zien, maar de nalatigheden en de tekortko mingen, die hem ten laste zijn gelegd, zijn deels geen nalatigheden en deels niet aan zijn schuld te wijten en voor een ander deel van zoo weinig belang, dat hij daarvoor niet strafrechterlijk aansprakelijk gesteld kan worden. De geneesheer van Jack Diamond ver klaarde, dat de patiënt niet zou herstellen. Wanneer hij tot bewustzijn kwam, kon men trachten bloedtransfusie toe te passen, anders zou het einde binnen enkele dagen daar zijn. Negen arbeiders te water Het personeel van de firma Blaauboer en Tuinman te Schagen, dat iederen dag per auto van en naar het werk in de Wieringer meer vertrekt, is Dinsdagmorgen een ongeval overkomen. Bij het overzetten met het pontje de Wie ringermeer in, zakte het pontje met man en muis naar de diepte, waardoor allen tot den hals toe in het water geraakten. Zij wisten zich gelukkig allen te redden. De negen drenkelingen zijn hierop huis waarts gekeerd, na eerst een half uur in hun natte kleeren te hebben geloopen, alvorens zij een bewoonbaar oord bereikten, alwaar een auto verkrijgbaar was, die hen verder thuis bracht. Het zilveren feest van Praeses C^r, Taskin Burgemeester Ketelaar verwelkomt Mgr. Taskin aan het Warmonder hek De centrale raad der Katholieke Actie in Italië heeft aan alle diocesane liga's een schrijven gericht, waarin wordt medegedeeld, dat de algemeene vergadering van de Katho lieke Actie van Italië den 16en enl7en Mei te Rome zal worden gehouden. De vergadering valt samen met de plech tige viering van het jubilé der Encycliek „Rerum Novarum". In de eerste zitting zal de algemeene voor zitter verslag uitbrengen over de werkzaam heid der Katholieke actie in het jaar 1929- j.930, waarop een discussie volgt. Iri de volgende 'vergaderingen zal de cen trale raad het program van actie voor leggen en voorstellen, dit terstond te ver wezenlijken. De Encycliek „Rerum Novarum" zal de richtlijn zijn, die de Katholieke actie bij de ontwikkeling van haar verder program zal volgen. Een schrijven der liga De centrale liga heeft aan alle organisa ties, die bfj haar zijn aangesloten, een schrijven gericht, waarin verklaard wordt, dat de „beroepssecties" geen vakvereeni- gingsdoeleinden hebben, noch ooit zullen hebben, gelijk ook haar leden geen vak- vereenigingswerkzaamheid mogen uitoefe nen. De leden mogen alleen binnen het kader van hun officieele en wettelijke vakvereeni- gingen, waartoe zij behooren, hun mede werking verleenen. De katholieke „beroepssecties" hebben slechts een geestelijke zending voor haar leden te vervullen. Alle instellingen der Katholieke actie zijn er slechts, om het geestelijk welzijn van haar leden te bevorderen, in zooverre het verband houdt met de verschillende beroeps klassen en standen Daarom kunnen tot de Katholieke actie in Italië alle standen behooren, van den boer tot den beambte toe en iedere stand ontvangt den voor hem noodzakelijken gees telijken bijstand. Wel te begrijpen is het, dat de Katho lieken niet met instemming van deze circulaire kennis genomen hebben, omdat daardoor te kort gedaan wordt aan het doel der Katholieke actie.. Een aantal werkloozen te Sevilla kwam naar het stadhuis om werk en levensmiddelen te eischen; zij werden door den burgemeester en door den secretaris te woord gestaan. Ver volgens trokken zij door de hoofdstraten der stad, eveneens om voedsel vragende. Daar hun houding dreigend scheen, sloten verscheidene winkels hun luiken, andere verdeelden levensmiddelen en geld. Uit Madrid wordt gemeld, dat de minister van binnenlandsche zaken verklaarde, dat het vraagstuk, hetwelk hem de grootste zorg verschafte, was, dat de werkloosheid werd verergerd, doordat arbeiders uit de provin cie naar Madrid trokken. Hij ontving een delegatie van werkloozen. die een dreigende houding aannamen. De minister zeide tot hen, dat zij een andere houding moesten aannemen en niet moesten afgaan op hetgeen agents provoca teurs zeiden. Minister Maura deelde verder nog mede, dat, daar landeigenaars in de omgeving van Sevilla vreezen voor onlusten tijdens het zaaien, hun 25 motorwielrijders der burger wacht zullen worden gezonden om hen te beschermen. Twee dooden Gistermorgen is een Fransch bombarde mentsvliegtuig, dat met twee inzittenden te Chalons-sur-Mame was gestart, op eenige honderden meters hoogte in een wervelstorm geraakt en ter aarde gestort. De machine vloog in brand. Beide inzittenden kwamen in de vlammen om. Zaterdag 2 Mei a.s. zal een electrische extra trein rijden van Amsterdam naar Alk maar voor de commissarissen van de Neder landsche Spoorwegen. Vertrek Amsterdam Centraal Station om 13.11 uur. aankomst te Alkmaar om 15.05 uur. Vertrek uit Alkmaar om 18.36 uur en aankomst te Amsterdam Centraal Station 19.08 uur. Gistermorgen vond de postbode Mooij te Westwoud een man in een sloot lan^: den weg. Nadat burgemeester Haverkamp als hulp officier van justitie ter plaatse was gekomen, werd het slachtoffer uit het water gehaald. Het bleek te zijn de bloemenkoopman P. v. d. Hulst uit E^'-n. De dood kon slechts worden geconstateerd. Waarschijnlijk is het slachtoffer Maandag avond tegen een boom aangereden, waardoor hij van den wagen in het water geraakte. Ofschoon men den bloemenwagen onbe heerd vond, heeft men Maanciagavond geen nader onder- rit naar den bestuurder inge steld. oorzaak moet gezocht worden in drank misbruik. Na gehouden stemming in de R. K. Kies- vereeniging „Recht en Plicht" te Bloemen daal is de candidatenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen als volgt samen gesteld: 1. A. J. Prinsenberg (aftr.); 2. Mr. Th. de Lestrieux Hendrichs; 3. R. P. Bolleman; 4. P. VerdegaalRzn. (aftr.); 5.Mr. dr. P. J. Witte- man; 6. H. A. E. M. Kraetzer; 7. L. Warmer- dam; 8. J. G. Lensen; 9. J. M. B. van Vlij men; 10. C. van den Berg; 11. E. Warmer- dam. Modderbandjir In het Moentilansche. Drie bruggen weggeslagen. (biz. 1, 1ste blad) Op den Pasar Baroe te Bandjermassin ver oorzaakte een brand een schade van 175.006. (blz. 1, 1ste blad) Te Lissabon is het stoomschip „Ares" van de K. N. S. M. in brand geraakt. Bemanning en passagiers zijn gered. (blz. 1, 1ste blad) In Indië is een nieuwe nationalistische ver- eeniging gesticht, (blz. 1, 1ste blad) De werkloosheid in Spanje wordt ernstiger. (blz. 1, is te blad) Betoogingen tegen de dlctatnnr in Por- tugaL (blz. 2, 1ste blad) De moordenaar Tetzner wordt niet bege nadigd. (blz. 2, lste blad) Bij een ontploffingscatastrophe in Texas zijn 10 dooden gevallen. (blz. 2, lste blad) Het zilveren jubileum van Praeses Taskin. (blz. 1, 2de blad) Centrale Raadsvergadering van „De Han* ze" te 's-Gravenhage. (blz. 3, 2de blad) De Eerste Kamer over den steun aan de suikerindustrie. (blz. 3, 2de blad) Volgens de nieuwe Spaansche grondwet zal Spanje een Bondsstaat worden. Scheiding tusschen Kerk en Staat. (blz. 1, 3de blad) Verklaringen van minister Hijmans in de Belgische Kamer over de zaak-MouIin. (blz. 1, 3de blad) Uitsluiting van 50.000 Deensche arbeiders voorkomen. (blz. 1, 3de blad) Burgemeester Walker van New-York wordt niet uit zijn ambt ontzet. (blz. 1, 3de blad) Aan de revolutionnairen op Madeira is een ultimatum gesteld. (blz. 1, 3de blad) De interpelIatie-Kortenhorst over onze handelspolitiek. (blz. 2, 3de blad) Benoemd is een Regeerlngscommlssie, In zake verbetering van de afwatering der Gel- T (blz.-2, 3de blad) i\lllllllfry7 Amendement- Schaepman De heer Schaepman heeft een amende ment ingediend op art. I van het wetsontwerp tot wijziging van de Auteurswet 1912 naar aanleiding van de in 1928 te Rome gesloten herziene Berner conventie ter bescherming van letterkundige en kunstwerken. De strekking van het amendement is uit te sluiten, dat bronvermelding bij overname van artikelen, berichten of andere stukken, ge schiedt door het vermelden van één of een paar letters van den naam van bet nieuws blad of tijdschrift, waaruit wordt overge nomen. Gaat zich te Aerdenhout vestigen Naar het Hbd. verneemt, zal de gouver neur-generaal van Ned. Indië. jhr. mr. De Graeff, in Mei Buitenzorg definitief ver laten en tot het vertrek in September het paleis te Batavia bewonen. Na zijn aankomst in Nederland zal de oud-landvoogd zich vestigen te Aerdenhout. Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen opgestoken om; 7.51. Hoogste barometerstand 767.6 te Vardö. Laagste barometerstand 753.8 te Skagen. Verwachting: Matige tot zwakken, Weste lijke tot Zuid-Westelijken of Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tij delijke opklaring, aanvankelijk nog eenige regen, later Iets zachter. Thans stellen wij voor onze abonné's ver krijgbaar het premieboek: van GRACE LIVINGSTONE HILL. Tc bestellen bij onze agenten en bezorgers tegen den prijs van slechts Rechtstreeksche toezending geschiedt aUéén na ontvangst van 20 cent aan postzegels. Voor Beverwijk verkrijgbaar aan het Bijkan toor, Breestraat 121. Administratie N. H. COURANT. Naar de onafhankelijkheid van Indië Een comité is samengesteld, bestaande uit de heeren Sartono, Angron Soearidjo Mana Disoewirjo en Soekemi, welk comité de op richting voorbereid van een Indonesische nationale volkspartij met als doelstelling de onafhankelijkheid van Indonesia en met het beginsel van „self help".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1