BLOUSES WENKJEN EN WIJ DOEN HET BEITSEN i Goedkoope Patronen ■ftfi rJ »/- ■A-r-L- -f" N BLOEMKOOL IN EEN NIEUW KLEED OM TE ONTHOUDEN OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN Paedagogie en, ik kan er niets aan doen zelfs het mooiere Nederlandsche woord opvoeding heeft voor mij in m'n kinder- en jeugdjaren altijd 'n aller- akeligsten klank gehad. En de ervaring zal het ons, volwassenen, allen geleerd hebben: het gaat meer, veel meer jonge menschen zoo, dan men over 't algemeen geneigd is aan te nemen. Het woord wekt in hen ongeveer dezelfde gewaarwordin gen als „dwangarbeid" of iets dergelijks geen angst, alleen maar een soort van spontane verontwaardiging, en een stil of luid, maar onbuigzaam ,,neen!" en een grenzeloos wantrouwen jegens allen die op eenigerlei wijze tot „opvoeding" schij nen te nelgen dus vóór allen jegens ouders en leeraren. Iedere naad, hoe wel gemeend ook, ieder gevoel, zij het nog zoo seht en oprecht, schijnt hun vergezeld van een geheime bijbedoeling, en Iistelijk er op gericht, hen in een bepaalde rich ting te dwingen, ten koste van hun eigen persoonlijkheid. De geslotenheid in de ontwikkelings jaren tegenover ouders en opvoeders i3 bekend genoeg, en de meest voorkomende vorm van die afwijzing aller invloeden van paedagogische strekking. Het proces van 't tijdelijk losser worden der banden van de innigste kinderlijke gehechthe den in t belang der eigen ontwikkeling, begint met 't wegsluiten, van alle inner lijk gebeuren. Op een tijdstip, waarop vaste en liefdevolle leiding 't dringendst geboden schijnen, glijdt de hand van het kind uit de onze.... En bijna ieder pogen om eenige voeling van actieven aard te behouden, wordt door den jongen mensch als dwang, als kinderlijke voogdij aangevoeld. Een en kele maal zien we, dat de zoon zijn ver trouwen aan de moeder gaat schenken, de dochter aan haar vader. Maar in de allermeeste gevallen schijnt alle belang stelling, alle vertrouwelijkheid, naar bui ten te worden verlegd buiten het be reik van liefdevolle zorg en controle. Wat dan? Het is niet juist, dat de rijpere jeugd, inplaats van bij de eigen ouders, ais regel steun en troost zoekt bij vrienden of vriendinnen van denzelfden leeftijd. Integendeel we zien dikwijls de vriend schap van heel jonge menschen vurig en vol bewondering uitgaan naar een vol wassene een vreemde. Mits deze maar het voorwerp van hun eigen keuze is; mits deze maar op geenerlel wijze iets over ben te zeggen heeft! Deze neiging is bij intelligente jonge menschen zóó sterk en algemeen voorko mend ze wordt met zóóveel Ijverzucht, overmatige bezorgdheid en dikwijls heerschzucht door de ouders tegenge- werkt en met zulke twijfelachtigs resultaten, dat 't de moeite waard lijkt, ons af te vragen, of men niet beter eens een geheel andere houding tegenover dit alles kan aannemen, een geheel niéuwen weg kan inslaan inplaats van den alge meen-gevolgden. Ons niet schrap zetten, maar abdicee- ren! Natuurlijk wèl-wetend, ten gunste van wien! En niet uit gemakzucht of vermoeidheid, maar in 't belang van den jongen mensch zelf! Ontdekken wij bij onzen zoon of onze dochter de neiging zich aan te sluiten bü iemand, dien we kennen als een door- en-door braaf mensch ook al verschilt hij op niet-principieele punten nog zóó zeer met ons van meening en smaak waarom dan in 's hemelsnaam niet de kans gelaten, te bereiken, wat wij zelf tóch in géén geval bereiken zouden? Hoe paradoxaal het moge klinken, het kind zoekt in deze jaren hartstochtelijk naar leiding, naar een voorbeeld, een ideaal. Maar het voorbeeld moet het zélf ont dekt hebben het mag niet zijn aan geprezen en opgedrongen; en de leider moet een zelf-gekozen regent zijn: zoo iets als de president eener republiek, géén monarch, door erfrecht op den troon gekomen! Zoo energiek de rijpere jeugd alle op- zettelijk-paedagogische avances afweert, zoo enthousiast volgt ze na, wat haar pril, ontwakend onderscheidingsvermo gen heeft leeien kennen als bewonde renswaardig. De invloed, die hun idool in die jaren op hen kan hebben, is grooter en diepgaander, dan die van de ouders in alle voorafgaande kinderjaren ooit kan geweest zijn of deze er nu de oogen voor sluiten of niet. Even gewichtig als voor hen, wien het jonge menschenkind op die wijze tijdelijk ontglipt, is het probleem voor diegenen, bij wie het zich komt aansluiten. Zjj moeten zich ten volle bewust zijn van hun groote verantwoordelijkheid, van het feit, dat zij, minstens eenige jaren lang, inderdaad meer zullen vermogen, ten goede of ten kwade, dan de ouders en alle „officieele" moeders tezamen. Zij moeten er zich rekenschap van geven, dat hun terloopsche uitlatingen gretig worden ingedronken, hun kijk op men schen en toestanden zonder eenige cri- tiek overgenomen, hun lectuur als al leen-zaligmakend beschouwd. De in drukken van dezen tijd zijn in zeer vele gevallen beslissend voor het verdere leven 1 Uit den verwan-enden overvloed van zijn pas ontdekte innerlijke mogelijkhe den kan de jonge mensch nog maar niet dadelijk zijn eigen „richting" kiezen. Maar in dien invloed vindt hij de hoofd elementen voor een meer of minder groot aantal uiteenloopende menschelijke ty pen. Wélk daarvan hij definitief tot het zijne kiest welk daarvan hij in zich gaat uitbouwen en volmaken dat hangt af van de menschen, onder wier vriendschaps-invloeden hij geraakt. En dit is geen theorie, maar diep-emstige werkelijkheid nog veel te weinig onder 't oog gezien en overwogen door al lerlei belanghebbenden MACHTELD Mantelcostuums zijn ook dit seizoen weer geliefd en luxueuze blouses worden er bij gedragen. Misschien kunt u een keus doen uit de vier nevenstaande modellen. No 1 is van effen crêpe de chine en heeft behalve de in punten geknipte biais, welke achter doorloopen, een apart kraag-idee, met bijpassende manchet in dezelfde zijde der blouse. No. 2. Blouse, zeer geschikt om bij een sportief geheel te dragen. De aange knipte bies wordt met knoopjes vastge maakt, eenige füne plooitjes versieren den voor'.<r t. De blouse is aphter glad. No. 3. Sierlijke blouse van crêpe de chine met dubbelen geschulpten shawl kraag en eveneens dubbele geschulpte manchetjes in dezelfde kleur der blouse. Het model heeft van voren schouder- stukjes, middenachter loopen over den rug drie "'ine plooitjes. No. 4. Correcte blouse van waschzijde of crêpe de chine, met apart ingezette stukken van voren. Het schouderstuk loopt middenachter in een punt. Omge- -n manchetjes en gesloten kraagje dezelfde zijde. Aardiger is nog in plaats van de apart Ingezette baantjes, dezelfde lijnen te laten ajouren. INTERIM -dJL i i l Benoodigd: 2.40 M. ka toen of lingerie-katoen van 70 c_M. breedte, 3 knoopen, één str. D. M. C. Ge maakt het patroon op de aangegeven maten, waarna ge het op de vas te lijnen uitknipt; bij de ruimte kunt ge dus ook inknippen tot op 9 c.M. vanaf middenvoor, en middenachter. Voor het kraagje legt ge de schou ders bij het armsgat 2 c.M. over elkaar, waarna ge het kraagje hierop vanaf den hals 6 c.M. breed afteekent. Wanneer ge alle patro nen klaar hebt, legt ge eerst het voor pand, dan den rug en daaronder de mouwen neer, waarna ge alles met een één C.M. breeden naad uitknipt. Het kraagje, dat van dubbele stof wordt ge nomen, knipt ge ter hoogte van de arms gaten weg, terwijl de 35 c.M. lange en 7 c.M. breede reepen voor het split langs de zijkanten weggeknipt kunnen worden. Wanneer alles geknipt is, wordt midden voor een 30 c.M. lang spilt ingeknipt, waarna ge op bijna VA c.M. vanaf dit inknipsel de reepen aanstikt en op den goeden kant overstikt. Voor de inknip pen rimpelt ge de onderkanten in, waarna ge deze op den boven kant passend maakt. De naad mag niet breeder dan A c.M. genomen worden, daar ge hier anders een plooitje krijgt. Daarna kunt ge zij-, schouder- en mouwnaden met een plat ten naad dicht stikken, waarna ge onderaan een 3 c.M. breeden zoom m- stikt. Aan de mouwtjes wordt een manchetje ge stikt, dat ge 25 cM. lang en 10 c.M. breed knipt. Het mouwtje wordt onder aan ingerimpeld, waarna ge 't manchetje aanstikt, en op den goeden kant over stikt. Bij het inzetten der mouwtjes neemt ge den mouwnaad 3 c.M. meer naar voren dan den zijnaad. Het dubbele kraagje wordt langs den buitenomtrek gestikt, omgehaald en door middel van een schuin biesje op het nachtjaponnetje gestikt. De buitenom trek van het kraagje en de bovenkant van de manchetjes worden met een festonneersteek afgewerkt. Hierna maakt ge bovenaan in het split een liggend knoopsgat, waarna ge op IX en 21 c.M. een staand knoopsgat maakt. Daarna kunt ge de knoopen aanzetten. DINY. Bloemkool mag zeker gerekend worden tot de groenten, die bij het Hollandsche publiek in den smaak vallen. Maar zooals gewoonlijk gaat, ook zelfs met de fijnste gerechten: diezelfde bloemkool begint ons op den duur te vervelen, als we ze al te dikwijls (en dan nog steeds in denzelfden vorm) op tafel brengen. Het kan daarom van belang zijn, om eens na te gaan, of we in den tijd van bloemkoolovervloed geen middel tjes kunnen toepassen, waardoor het ge vaar voor eentonigheid vermeden wordt. De eerste keeren, dat onze echte zo merbloemkool ons wordt voorgezet, we ten we niet beter of het „melksausje" vormt er een onmisbaar onderdeel van. Eenige weken verder.... en we zouden dat onmisbare sausje graag wegkijken van de schaal, zóó verveelt het ons. Maar waarom dan er aan vastgehou den? Minstens even smakelijk en ter af wisseling zeker aan te bevelen is de bloemkool, die in de schaal is overgo ten met wat gesmolten boter (als we 't bijzonder smakelijk willen maken, drup pelen we door de gesmolten boter een Ietsje Maggi's Aroma). Of, blijven we hechten aan een bedek kende saus, dan bestaat er geen enkele reden, waarom 't juist altijd de melksaus zou moeten zijn en niet b.v. eens een tomaten-, een kerry-, een kaas- of zelfs een gamalensausje: die alle passen uit stekend bij de bloemkool. In de hoop, dat verschillende lezeres sen er haar menu mee kunnen varieeren, laat ik hier eenige recepten volgen, die wel in den smaak zullen vallen. BLOEMKOOL MET GEBRUINDE BOTER (4 personen) 1 flinke bloemkool, 60 G. (3 afgestre ken eetlepels) boter, 1 eetlepel azijn, theelepel Maggi's Aroma, 1 eetlepel fijn gehakte peterselie. Maak de bloemkool op de bekende wijze schoon (liefst in haar geheel) en kook ze gaar in ruim kokend water met zout (ongeveer uur). Schep ze met een schuimspaan uit de pan, laat ze goed droog uitlekken en breng ze over in een verwarmde schaal. Zorg, dat intusschen de boter licht bruin is gebakken, strooi er de gehakte peterselie in, roer er den azijn en de Maggi's Aroma door en giet dan het mengsel over de bloemkool. BLOEMKOOL MET TOMATENSAUS (4 personen) 1 flinke bloemkool, 4 d.L. kokend wa ter met 2 Maggibouillonblokjes, 4 eetle pels dikke tomatenpuree, 30 G. (3 afge streken eetlepels) bloem, 40 G. (2 afge streken eetlepels) boter, wat gehakte peterselie. Kook de bloemkool op de gewone wijze gaar en breng ze met behulp van een schuimspaan goed uitgelekt in een ver warmde schaal over. Bereid, even voordat de kool gaar is, de saus. Verwarm daarvoor roerende de boter met de bjoem tot een gelijk papje, voeg er langzamerhand eerst de toma tenpuree en vervolgens den bouillon bü en laat de saus een oogenblik zachtjes doorkoken. Giet de saus over de bloemkool en strooi er ten slotte de fijngehakte peter selie op. BLOEMKOOL MET KERRYSAUS EN GARNALEN (4 personen) 1 flinke bloemkool, 4 dX. kokend water met 2 Maggi-bouillonblokjes, 1 theelepel kerry, 30 G. (3 afgestreken eetlepels) bloem, 40 G. (2 afgestreken eetlepels) boter, 100 G. (1 ons) gepelde garnalen. Kook de schoongemaakte bloemkool (liefst in haar geheel) in kokend water met zout gaar. Bereid intusschen de saus, door de boter met de bloem en de kerry roerende te verwannen tot een glad papje, daarbü langzamerhand den bouillon te voegen en het mengsel dan even te laten door koken. Wasch tie garnalen in wat water met zout en roer ze door de warme saus. Schep op een schuimspaan de bloem kool goed droog over op een verwarm den ronden schotel; overgiet ze geheel met de saus. Omring dit bloemkool gerecht des ver kiezende met een rand van gebakken saucüsjes (voor 4 personen ongeveer 150 a 300 G.). BLOEMKOOL AU GRATIN (4 personen) 1 flinke bloemkool, L. melk, 40 G. (4 afgestreken eetlepels) bloem, 60 G. (3 afgestreken eetlepels) boter, 60 G. (onge veer 4 volle eetlepels) geraspte kaais, 1 theelepel Maggi's Aroma. Kook de bloemkool in kokend water met zout gaar (liefst in haar geheel)leg ze met behulp van een schuimspaan goed droog uitgelekt in een vuurvasten schotel. Verwarm roerende de bloem met 2 le pels van de boter tot een gehjk papje, voeg daarbü langzamerhand de melk en laat de saus even doorkoken tot ze flink gebonden is; maak ze dan af met de Maggi's Aroma, 3 lepels van de geraspte kaas en zooveel zout als voor den smaak noodig blijkt te zijn. Bedek de bloemkool geheel met de saus, strooi er het restje van de geraspte kaas over en spreid er de overgehouden boter over, in kleine klontjes verdeeld. Zet den schotel in den oven, tot de overgestrooide kaas goudbruin is ge kleurd. Presenteer dit gerecht als een „groente- tusschensehotel", zonder toevoeging dus van vleesch of aardappelen; of wèl, geef er varkenscotelettes of saucüsjes bü met aardappelpurée of met gekookte aardap pelen. M. non al onze mcdellen, die genummerd zijn boven 4QOO» rijn verkrijgbaar aan ,Jiet Patron* nkantoor, Postbus No. i, Haarlem. Onberispelijke coupe. Da mesidee ding in de maten 88, 96, 104 bovenwijdte, a 0.55. Kinder* kleeding. alleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd a 0.35. Bij elk patroon handleiding voor kot knippen en naaien, benevens een verkleind* patroon- schets. Franco toezending, direct na ontvangst van heetst* lingmet het verschuldigde bedrag aan postzegels in gesloten. waarbij vermeldnaam en adres, nummer van het model en het bladwaarin het voorkomt en bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het lichaam, recht onder de armen door, gewoon glad. zonder extra toegift. Bronzen voorwerpen die vuil en stoffig zijn geworden, maakt men schoon door ze zachtjes af te wrijven met een lapje in zoete olie gedoopt. Eerst met een zach- ten of harden schuier al 't stof verwijde ren en dan de olie goed in het brons wrüven en even in laten werken. Met een klein borsteltje (ouden tandenborstel) of penseeltje de olie in de hoekjes poetsen. Met een schoon lapje de olie uitwrijven en ten slotte met een zeemleeren lapje stevig napoetsen tot alle vetdeelen ver wijderd zijn. Blüft er olie opzitten, dan zou deze spoedig stof opnemen en een koek vormen. Daar passen we dus voor op. Witte heften van messen en vorken kan men goed onderhouden en mooi wit en glanzend doen blijven, door ze telkens na het gebruik eerst met zeep te was- schen en met schoon water na te spoelen en stevig droog te wrüven. Daarna met een wollen lap en krijt oppoetsen. Harsvlekken van nieuw hout kan men uit wollen of katoenen stoffen verwüde- ren door ze te wasschen met zuivere spi ritus of met Hoffman-druppels. Voor zichtigheid met vuur in de nabijheid is geboden. Oude noten kan men weer smakelijk en als versch doen worden door ze te be gieten met heet, sterk gezouten water. Daarin laten staan tot het water koud is geworden. Het binnenste van de noten kan men daarna gewoon afschillen zooals bij versche het geval is en de smaak heeft veel gewonnen. Wormen in bloempotten kan men ver drijven met wilde kastanjes: 6 a 8 wilde kastanjes van de schillen ontdoen, stampt men fün en kookt ze met 'n halven liter water. Zoodra dit aftreksel afgekoeld is begiet men de bloempotten ermede. De aanwezige wormen komen dan naar bo ven en kunnen gemakkelijk verwyderd worden. Marmerlym kan men zelf bereiden. Daarvoor mengt men geraspte witte kaas met ongebluschte kalk en heet water tot een taaie massa. De gebroken plaatsen in het marmer worden daarmede bestre ken en stevig tegen elkaar aangedrukt. S. H. Op bijgaande illustratie ziet u twee eenvoudige smaakvolle schemerlampjes, die u zelf kunt fabriceeren. Wellicht hebt u een vaas of pul, die u voor dit doel kunt gebruiken als voetje. Een stuk perkament in den vorm geknipt en omgeregen met raffia, vormt het kapje. Dit is voor de huisvrouw ge makkelijk in elkaar te zetten. Het technische gedeelte, dat wil zeg gen de fitting en wat daarbij te pas komt is een werkje voor den heer des huizes of een handigen zoon. Op deze manier krijgt u een aardig geheel. -R. K. We vervolgen ons praatje over het beitsen van hout nog met de opsomming van eenige soorten. Een goedkoope soort waterbeits ver- ki'ijgt men nog door oplossing van Van Dijk's bruin kristallen in heet water. We zeven deze oplossing weer, om te voorkomen, dat het hout met onopgeloste deeltjes in aanraking komt. Dit beits kan met een kwast opgebracht worden. op vloeren, welke reeds eerder geschil derd of gevernist zijn. Was-beits is alleen geschikt voor nieuw hout of hout, dat met water-beits behandeld is. Een voor deel voor den amateur is de eenvoudige toepassing van deze soort. Het hout wordt eerst glad geschuurd en gaatjes Een andere soort beits, welke goed doordringt en welke een sterk bederf werende eigenschap bezit, is een der creosoot beitsen. De meest bekende wordt in den handel gebracht in 12 verschillen de kleuren, waaronder blauw, groen en rood. De bruine is echter de popu lairste en wordt veel gebruikt voor het afwerken van binnen- houtwerk in huizen. De creosoot-beitsen kunnen aangeraden worden voor nieuwe gronden, daar ze het hout tegen rotten beschermen. Over vernis-beitsen hoort men veel klachten, en het is waar, vernis-beits houdt slecht stand en geeft ook weinig vol doening. Het wordt zeer vlug beschadigd, ïchter heeft 't nog djcht gemaakt met was van dezelfde kleur, als die van 't beits. Het beits wordt ge lijkmatig opgebracht met een kwast, en het voorwerp, of den vloer laten we ge durende eenige uren drogen. Daar het van de tempera tuur afhangt hoe snel de droging volgt, is het beter, indien u een serieus stuk doet, dit een nacht te la ten drogen. Want in dien een kant of een naad of een plek niet geheel droog is bü het uitborstelen, komen er leelyke lichte plek ken en uw werk is doelloos geweest. Indien goed droog wordt gepolijst met een tamelük harden borstel, zoo noodig wordt het hout daar- stukjes zijn verdienste wanneer een grond reeds eerder met vernis behandeld is en het niet de moeite loont om een serieuze tijdroovende behandeling van afschuren toe te passen. Het is tevens de eenige soort beits welke we over een oude vernislaag kun nen gebruiken. De nerf van het hout wordt door deze soort beits geheel ver borgen voor het oog, en zij leent zich dan ook bij uitstek om een slechte kwa liteit hout te verbergen. Olie-beitsen worden verkregen, door een grondkleur te vermengen met lijn olie, en te verdunnen met terpentün. De hoeveelheid tèrpentijn, welke men toevoegt, beslist over de diepte der kleur. Olie-beitsen zün weliswaar duurder dan water-beitsen, maar zij dringen door in het hout en voorkomen kromtrekken en scheuren. Het hangt van uw persoon lijken smaak af, of u dit beits met een laag vernis of met was wilt afwerken. Was geeft een mooier aanzicht. Dat de eigenschappen, zooals het voorkomen van kromtrekken, scheuren enz., alleen van kracht zün, toegepast op houtwerk en vloeren, die nog nooit met vernis of verf in aanraking geweest zün, behoeft zeker geen nader betoog, daar dan alleen de olie goed doordringen kan. Was-beitsen bestaan uit was en beits; deze soort kan ook niet toegepast worden na v>or den tweeden keer «beitst. Heet u een meu- belstuje dat u nu eens >xtra fün wilt hebben dan gaan we na der, eersten keer beitsen, wanneer het stuk >eheel goed droog is de vlakken bewerken met een torentje <f stuk har de was n de kleur der beits. T kunt die zoo koopn, doch twüfelt u aan de kleur, smelt lan liever wat gele was (voorzichtig met >verkoken op het vuur, want het is zeer gvaarlfik) en meng dit met de kleur bes welke u gebruikte, tot dat de goede klur ver kregen is. Laat de was hard worden en sc.uur er stevig drukkend mee over de geritste vlakken. Alle nerven, gaatjes, schuren enz. van een bovenblad van een tafel, kast of ander meubel, worden nu fevuld met harde was. Daarna halen we met een scheermesje de lilige was aan de oppervlakte we or schrapen en schuren met grc uurpapier, niev, te hard drukken. U zult een u ach tig glad spiegelt^ vlak krijger n wanneer je met de haid er over strijkt is geen nerfje meer te vei len. U heeft meer bereikt, dan met jarci wrijven. Daarna wordt nog een keé overgebeitst. Mooie lichte paneelen, zooals geziei worden in oud meubelwerk, verkrygeiV; we op dezelfde manier, doch dan wordt het met harde was ingesmeerd en met bot (gebruikt) schuur-papier geschuurde gedeelte niet. overgebeitst, doch gewreven met meubelwas. De lichte plekken op laden en deurtjes van een buffet of een bovenblad van een tafel enz. geven een mooi oud effect. Eerst wordt het geheele meubelstuk, ook de licht te maken dee- len, in de gewenschte kleur gebeitst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 14