Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Centrale Verwarming Heringa-Johnson-Qliebranders Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 VAMPYR Stofzuigers f 105- LANDBOUWEN VEETEELT R. K. Bond van Groenten-, Aardappelen- en Fruithandel PROVINCIAAL NIEUWS Het Wit-Gele Kruis De Harger- o! Nieuwe Vaart te Schoorl Het electriciteitsbedrii! aan den Langendijk EGMOND-BINNEN ENKHUIZEN HEEMSKERK MONNIKENDAM KROMMENIE UITGEEST TUITJENHORN MIJDRECHT DE HOEF NIEUWER-AMSTEL ANDIJK SCHERMERHORN NOORDWIJK STADSNIEUWS Zitting van Ged. Staten Eindexamen R. K. Handels avondschool Woningbouw te Vogelenzang VAN ONZE RECHTBANK FAILLISSEMENTEN MA RKTNIEUWS terstond is daarop gezegd, dat het gemeente bestuur in beginsel voor premievrij eigen pensioen gevoelde. Ook dr. I. H. J. Vos heeft dat vroeger als wethouder gezegd. De rust in het bedrijf wordt genoemd als vrucht van de nieuwe loonregeling. B. en W. hebben in het georganiseerd overleg vele eischen afgewezen; wel wilden zij toestemmen in een loonrege ling, die het personeel eenige voordeelen gaf, mits deze regeling voor drie jaar zou gelden. Spr. betoogde ten slotte, dat het ur-inko- men van arbeiders bij de gemeente volstrekt niet altijd hooger is dan die in het parti culiere bedrijf, en legde ter staving een gra fiek over. Woensdagmiddag had in „Het Witte Paard" te Hoorn de algemeene vergadering plaats van de R.K. Vereeniging voor Volks gezondheid en Ziekenverpleging in West- Friesland. De vergadering, welke ditmaal niet druk was bezocht, werd op de gewone wijze met den christelijken groet en een woord van welkom door den voorzitter geopend. Van de voorgenomen plannen tot het f uitzenden van zwakke kinderen is nog niet \veel gekomen. Op dit terrein zal het bisdom Hgarlem zelfstandig gaan werken. In hoe verre het Wit-Gele Kruis dahrbij zal worden betrokken of medewerking verleenen, is nog niet bekend. Het jaarverslag, in opgewekten toon ge steld, wijst er op, dat de vereeniging steeds in groei toeneemt. Ook de parochie Ven huizen is dit jaar in den werkkring der ver eeniging opgenomen door de vestiging van een religieuze verpleegster. De vereeniging beschikt thans over drie religieuze- en vier leekenverpleegsters. Aan deze verpleegsters wordt in het verslag dank gebracht voor de ijverige vervulling van haar zware taak. Wegens toevallige baten, welke een vol gend jaar niet weer terugkomen, werd een Datig saldo in de financieele aangelegenhe den behaald. Het verslag wordt onder applaus en dank goedgekeurd. Aan de orde kwam vervolgens de rekening en verantwoording over 1930. De ontvang sten en uitgaven bedroegen 32.072.18, ter wijl de winst- en verliesrekening een bedrag aangaf van 11.015.81, met een saldo winst ad 745.18. Na een gunstig luidend verslag van de financieele commissie, uitgebracht door den heer Jb. Bimmerman, Lutjebroek en nadere toelichting op de gestelde vragen van pastoor JansenSchmid te de Weere, wordt de rekening goedgekeurd. Begrooting 1931. De inkomsten zijn geraamd als volgt: Contributiën 6300, gemeentesubsidiën f 2350, parochiale bijdragen 1000, Rijks bijdragen 2200. Onvoorzien en geraamd nadeelig saldo 350. De uitgaven zijn in totaal geraamd op 12.200, waarvan 10.000 aan salarissen verpleegsters. Na éhkele toelichtingen wordt de begroo ting aangenomen. In behandeling komt alsnu een bestuurs voorstel betreffende de administratie. De voorzitter zet uiteen, dat door het bedanken van dr. Schuren als secretaris- penningmeester, er verandering in de admi nistratie wordt voorgesteld. Hoewel de af tredende wegens drukke praktijk tot ont slagname is gekomen, zal door hem, voor zoover dit mogelijk is, een opvolger ter zijde worden gestaan. Verder blijft de heer Schu ren in het belang der vereeniging lid van het Dagelijksch Bestuur, waarin met den voorzitter ook de heer Moeskops van Nib- bixwoud zitting zal hebben. IJet 'n te benoemen'ambtenaar, welkende functie van administrateur wordt toege dacht en welken zonder verantwoordelijkheid voor de vereeniging het werk van het secre taris-penningmeesterschap zal worden op gedragen, zal het dagelijksch bestuur de zaken der vereeniging beheeren en op ge zette tijden daartoe bijeen komen. Voor be doelde functie wordt door het. bestuur aan bevolen de heer J. van Leeuwen te Hoog- karspel, waarnaast nog andere candidaten zich hebben aangemeld, n.m. de heeren C. •J. Dudink te Blokker en M. Th. Dudock te Zuidermeer. De heer Wfflebrands, Bovenkarspel, zou benoeming niet aan de algemeene vergade ring doch aan het bestuur willen overlaten. De voorzitter antwoordt, dat de statuten de benoeming voorschrijven aan de vergade- Na enkele besprekingen worden de voor stellen van het bestuur aangenomen en bü gehouden stemming de heer Van Leeuwen met op één na algemeene stemmen tot ad ministrateur benoemd. Het salaris wordt bij instructie bepaald op 400, met een borgstelling van 2000, terwijl nog verdere verplichtingen als kas- verificatie e.d. worden vastgelegd. Mede in verband met deze voorstellen en benoeming is het noodig de statuten te wij zigen. Goedgevonden wordt hiertoe een commis sie te benoemen, welke alsdan op de vol gende vergadering met haar rapport zal uitkomen en tevens het huishoudelijk regle ment aan een herziening zal onderwerpen. Als leden dezer commissie worden aange wezen de heeren Moeskops, Wiliebrands en P. Buisman. Naar aanleiding van de vorige vergade ring wordt voorgesteld, om, in afwijking van de geldende regeling bij periodieke aftreding, gelegenheid te geven vooraf candidaten bij het bestuur in te dienen. De heer Wiliebrands ziet van dit voorstel niet veel practisch nut en wijzigt zijn stand punt aldus, dat het bestuur voor elk aftre dend lid een tegencandidaat zal stellen, terwijl pastoor Jansen-Schmid ook de af- deelingen nog in de gelegenheid gesteld wil zien candidaten te kunnen inleveren. Aldus gewijzigd wordt het voorstel aan genomen. Als afgevaardigde naar de federatie bijeenkomsten wordt door den voorzitter verslag uitgebracht van de gehouden verga deringen, zoo van die van den Noora-Hol- landschen Bond als van de Diocesane' Fe deratie. De gehouden bestuursverkiezing had tot uitslag, dat de aftredende leden, de heeren C. Deken, Ph. Plaggenburg en D. Boots allen werden herbenoemd en de heer Jb. Bimmer man, idem tot lid der financieele commis sie. Bij acclamatie wordt voor 1931 tot secre taris-penningmeester benoemd de heer Moeskops te Nibbixwoud. Als afgevaardigde voor de federatie wordt benoemd de heer U. Frankena en als plaats vervanger de heer P. Nan. De geestelijke adviseur, pastoor Nix, zegt, ondervonden te hebben, dat liet bestuur alles doet wat in zijn vermogen is om de vereeniging te doen bloeien. Voor dezen ijver en toewijding zegt Zijneerw. hartelijk dank en feliciteert het bestuur, dat de voor stellen met algemeene stemmen zijn aange nomen. Dit is, zegt spr., een teeken van ver trouwen en tevens een aansporing om met vernieuwden ijver voort te gaan, wat ten gevolge zal hebben, dat het Wit-Gele Kruis in dit gewest zal bloeien en voortgang zal maken. Pastoor Jansen-Schmid is blij hier aan wezig te zijn en vraagt voor zijn parochie De Weere ter meerdere bekendheid met het doel en streven der vereeniging regle mentstoezending. Verder informeert Zijn eerw. of alleen verpleging van zieken wordt nagestreefd, dan wel of ook verplegings- materiaal kan worden verstrekt. De voorzitter zegt, dat alleen ziekenver pleging het doel der vereeniging is en wat het verstrekken van materiaal aangaat, dit de draagkracht te boven gaat. Aanvoelende de wenschelijkheid de paro chie De Weere inzake verpleging door de zuster tegemoet te komen, wordt het paro chiaal comité bevoegdheid verleend om in noodgevallen de verpleegster van den kring Spanbroek per auto te laten afhalen. De regeling hiervan wordt aan den afgevaar digde, den hpe- Schouten, opgedragen. De heer Moeskops brengt een woord van dank aan den afgetreden secretaris voor de betoonde ambitie. De voorzitter wijst op de goede onderlinge samenwerking met dr. Schuren ais secreta ris, waarvoor spr. hier openlijk dank wil brengen, alsmede voor de vele goede advie zen van hem ondervonden en hoopt, dat de heer Schuren nog vele jaren als bestuurslid werkzaam moge blijven. Dr. Schuren zegt hartelijk dank voor deze welwillende bewoordingen en hoopt, dat de aangenomen voorstellen inzake de nieuwe regeling der administratie zullen strekken tot bloei der vereeniging. Daarna werd de vergadering gesloten. Door het Provinciaal Bestuur van Noord- Holland werd hedenmorgen te Haarlem in het Gouvernementsgebouw aanbesteed: het aanleggen van een werkspoorweg van de Harger of Nieuwe vaart naar de Noordzee kust bezuiden Kamperduin bij strandpaal 27 300, het maken van los- en laadplaat sen en het verbreeden en uitbaggeren van de Hargervaart onder de gemeente Schoorl. met bijkomende werken. Ingekomen waren 23 biljetten. Laagste inschrijver was Ph. van der Pol, Amsterdam, met 43973.—. Onze Langendljker correspondent deelt naar aanleiding van een dezer dagen door ons gepubliceerd bericht, in tegenstelling daarmede, het volgende mede: Van een afwijzende beslissing op de voor stellen van het F.E.N. om het electriciteits- bedrijf over te nemen, is nog niets bekend. Deze voorstellen moeten officieel nog be handeld worden in het bestuur en in de Com missie voor' de Lichtbedrijven, terwijl in laat ste instantie de Raden der verschillende ge meenten te beslissen hebben over al of niet overname. Wel is door den Directeur der Lichtbedrij ven een tegen-rapport samengesteld; echter is van een afwijzend besluit nog geen sprake. Dammen Zondagmiddag om 2 uur zal de heer J. W. van Dartelen in café Swart 'n simultaan-seance geven voor de Egmondsche Damclub. Voor deze gelegenheid zijn de ver- eenigingen, waartegen de club dezen winter een nederlaagwedstrijd speelde, ook uitge- nccdigd, om de door haar gewonnen prijzen in ontvangst te nemen. Film Zondag- en Maandagavond zal in 't patronaat het tweede deel van de bekende film „Michael Strogoff, de Koerier van den Czaar" worden vertoond. Zij die de eerste episode hebben gezien, zullen zeker met be langstelling dit tweede deel bijwonen. Het Witte Kruis Het Witte Kruis hield zijn Jaarvergadering. Na het openingswooid door den voor zitter, den heer K. D. Baas, was het woord aan dr. Stieler, die sprak over Huiszorg. In een interessante rede toonde spr. aan. wat voor een goede huiszorg noodig is: deskundige behandeling, goede verpleging, goed materiaal, goede ligging, goed voedsel, licht en lucht. Door den voorzitter werd den inleider dank gebracht, waarna nog eenige vragen werden gesteld. De secretaris, de heer S. Visser, bracht het jaarverslag uit. De financiën sloten in ontvangst en uit gaaf tot een bedrag van f 15645.09 y,. In de vacature van J. van der Land, welke niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer R. Kok. De secretaris-penningmeester, de heer S. Visser, werd herkozen. Het Witte Kruis telt thans 1762 leden. Door het bestuur werd nog medegedeeld, dat zuster Jonkman vertrokken is. Haar plaats wordt tijdelijk ingenomen door zuster Scholten. Bond van Staatspensionneering Woens dag vergaderde bovengenoemde bond in Café Flora. De voorzitter, de heer Nic. de Vries open de deze vergadering, waarna de notulen on veranderd werden goedgekeurd. Vervolgens bracht de penningmeester ver slag uit over het financieele gedeelte, 't uelk met een batig saldo van 1.81 sloot. Dank wordt gebracht aan penningmeester en controle-commissie. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre denden P. Jongejans en C. Kluft herkozen; evenzco de voorzitter Bij de rondvraag wijdde de heer N. de Vries eenige waardeerende woorden aan het overleden lid den heer C. Rozebroek, ook ten aanzien van het vereenigingsleven, waaraan de overledenen steeds zijn volle medewerking gaf, waarna sluiting volgde. Boerenleenbank De jaarvergadering der R. K. Boerenleenbankafdeeling, welke Woens dagavond in het Vereenigingsgebouw zou ge houden worden, is wegens een onvoldoend aantal opgekomen leden tot de eerste helft van Mei uitgesteld. 99 leden waren aanwezig; geldige beslui ten konden echter niet genomen worden, daar daarvoor minstens 121 leden aanwezig moesten zijn. Notariaat In verband met het vertrek van notaris T. de Koe, die in verband met zijn leeftijd eervol ontslag heeft aangevraagd en inmiddels verkregen, zal het kantoor, n^ar wij vernemen, voorloopig worden beheerd door den heer M. Donker, Notaris-Advocaat te Beverwijk, die zich intusschen hier geves tigd heeft. Gevallen Door het breken van de voor vork van zijn rijwiel had de heer K. de Z het ongeluk plotseling van zijn fiets te val len, waardoor hij aan zijn gezicht, alsmede aan zijn handen zeer ernstige verwondingen opliep, die door Dr. v. d. Br. verbonden werden. Koemarkt Op de gehouden voorjaars- markt alhier werden aangevoerd 120 stuks vee. Prijzen varieerden van 135 tot 390. Handel vast. Brug ingezakt Gistermorgen stortte plotseling een gedeelte van het brugdek bij de Groote Kerk in, waardoor een zeer ge vaarlijk diep gat ontstond. Bij onderzoek bleek, dat het Ijzeren gewelf, onder het be tonnen dek geheel verroest en door het ge dreun van auto's en "trams ingestort was. De plaats is direct afgezet, doch zóó, dat het verkeer nog juist kan plaats vinden. Wij ver nemen, dat de brug in onderhoud bij de T.N.H.T. is en nu vermoedelijk met het oog op de electrificatie der lijnen vernieuwd zal moeten worden, aangezien bij onderzoek is gebleken, dat ook het verdere bruggedeelte in slechten toestand verkeert. Burgerlijke Stand Geboren; Maarten, z. van W. Bak en Gr. Jonge jans; Alida, d. van C. Kloos en C. J. Schoorl; Herman Hein- rich, z. van J. J. Hackman en C. Does; An- nechien. d. van Jb. O. van Duin en IJ. Rus. Getrouwd: S. van der Kolk van Velsen en C. J. Noom; J. Kramer van Wormerveer en Tr. Steijn. Overleden: Willem Nentjes, 00 jaar, echt genoot van KI. Koffemon. Marktbericht Op de laatst gehouden eierveiling werden aangevoerd 4350 stuks kip eieren welke verkocht werden voor f 3.G0— 4.50 per 100 stuks. Personalia Te Amsterdam is geslaagd voor het diploma van de Industrieschool aldaar de heer M. Leguyt, alhier. Been gebroken Bij het spelen kwam het 7-jarig dochtertje van den heer B., al hier, zoodanig te vallen, dat zij haar been brak en ter verpleging in het St. Elisabets- gasthuis te Alkmaar moest worden opge nomen. Nummering candidaten voor "de gemeente raadsverkiezing Zondag 3 Mei wordt in het Patronaat aan de leden der R.K. Kies- vereeniging gelegenheid gegeven de officiëele candidatenlljst samen te stellen. Mochten er kiezers of kiezeressen zijn wien de wijze van nummering niet geheel duidelijk zal zijn, dan worden deze in het algemeen belang ver zocht, toelichtingen te vragen aan bevoegde en deskundige personen op het stembureau in het Patronaat. Gemeenteraadsverkiezing De verkiezing van den gemeenteraad is voor deze gemeente vastgesteld op Dinsdag 9 Juni. Emmabloempje De Emmabloemcollecte heeft alhier opgebracht de som van f 23,05, hetgeen voor hier een flink bedrag genoemd mag worden. Een woord van hulde aan de ijverige verkoopsters. Pad van Janmaat Door een aantal in woners van De Hoef is aan den Raad der gemeente Mijdrecht een request met ruim 100 handteskeningen gezonden, waarin ver zocht wordt, verbeteringen aan te brengen bij het Pad van Janmaat. Bazar De vanwege de Wijkverpleging ten behoeve van de t. b. c.-bestrljding te houden bazar is, met het oog op de turn- feesten, uitgesteld tot 19. 20 en 21 Mei a.s. Badhuis Wij vernemen, dat pas tegen half Juni a.s. het badhuis voor het publiek opengesteld zal kunnen worden. De werk zaamheden vlotten naar wensch. De ope ningstijden en de tarieven zijn intusschen reeds vastgesteld. Chr. Landarbeidersbond Bovengenoem de vereeniging hield in Patrimonium haar eerste jaarvergadering op feestelijke wijze. Door ziekte van den voorzitter opende de heer Schoenmaker met gebed. Daarna heette spr. allen hartelijk welkom en toonde het nut en de noodzakelijkheid van het organi- seeren aan. TJit het jaarverslag van den se cretaris bleek dat de vereeniging met 6 le den was begonnen en thans 37 leden telt. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 56.97. De voorzitter dankte den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Bij de bestuursverkiezing wegens, perio diek aftreden van voorzitter en secretaris werden beiden met algemeene stemmen her kozen. Daarna volgden eenige voordrachten, welke zeer in den smaak vielen. Na behandeling van eenige ingekomen stukken en bij de rondvraag bespreken van een loonkwestie met de gemeente, werd in zake dit laatste besloten, een conferentie met B. en W. aan te vragen. Hierna volgde sluiting Lager Nijverheidsonderwijs. Woensdag middag hield bovengenoemde vereeniging in het café „De Meiboom" van den heer Jb. Dekker, een welgeslaagde tentoonstelling en een demonstratie met een zigzag-apparaat. De tentoonstelling werd officieel geopend door het Hoofd der Chr. School, den heer de Boer, die speciaal burgemeester Groot en de wethouders G. Prins en J. A. Groot en de secretaresse mej. Schut, welkom heette. Daarna werd aan alle leerlingen een di ploma uitgereikt. Vervolgens werd een algemeene jaarverga dering gehouden. De heer de Boer opende de vergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat nog in kas was f 530. Daarna volgde verslag Damescommissie door mej. Statega, welke 'n mooi verslag uit bracht over de werkwijze enz. enz. Bij de bestuursverkiezing werd D. Molen aftr. met algemeene stemmen herkozen. In het Damescomité werd benoemd in de vacature Dekkers—Bostard mej. Stolp. Daarna zette de leerares mej. Schut de nieuwe werkwijze der school uiteen. Spreekster moedigde de ouders aan tot medewerking voor de school. Daarna verkreeg burgemeester Groot het woord, die de leerares dankte voor de werk zaamheden. Na rondvraag werd de vergadering met een opwekkend woord door den voorzitter gesloten. R. K. Leesbibliotheek De R. K. Lees bibliotheek is tot het a.s. seizoen gesloten. Houders van boeken worden beleefd ver zocht de boeken zoo spoedig mogelijk terug te geven. Personalia Naar wij vernemen zal de heer J. N. A. Hermes, na afloop van de a. s. gemeenteraadsverkiezing, zijn ontslag indienen als secretaris der R. K. Kiesver- eeniging. Wegens uitbreiding van zaken heeft de heer Hermes den laatsten tijd zich uit ver schillende vereenigingen, waarvan hij meestal of voorzitter of secretaris was, teruggetrokken en hü zal nu ook binnen kort de kie-vereeniging verlaten. Gemeenteraadsverkiezing De a. s. ge meenteraadsverkiezing zal in deze gemeente plaats hebben op 10 Juni a.s. Het bestuur der R. K. Kiesvereniging hoopt, dat alle Roomsche kiezers zonder uitzondering, zulen stemmen op r.o. 1 van de Roomsche lijst,. Hanze-Bloemendag Door B. en W, is aan de plaatselijke Hanze toestemming ver leend tot het houden van een bloemendag op 14 Mei, Hemelvaartsdag. Herijk De herijk voor maten en ge wichten zal plaats hebben te Nco.dwij.i aan Zee op 8 Mei en te Noordwijk-Bumen op 11, 12 en 13 Mei. Gasthnismeester Door de gasthuismees- ters is aan den heer L. Overzij I op zijn ver zoek op de meest eervolle wijze omslag ver leend als gasthuismeester. Het a.s. concours Op Hemelvaartsdag zullen door het gemeentebestuur op het raadhuis officieel ontvangen worden de be sturen van de deelnemende vereenigingen aan het door het fanfarecorps Excelsior" te drganiseerén muziekconcours. Een bezwaarschrift van het Verbond van Ned. Werkgevers in het coMege van Ged. Staten behandeld De loonen van Amsterdam Ged. Staten van Noord-Holland hebben gisterenmiddag te Haarlem in een openbare zitting het adres van het Verbond van Ned. Werkgevers inzake de nieuwe loonregeling der gemeente Amsterdam behandeld. Het Verbond had Ged. Staten in dit stuk ver zocht, de begrooting van Amsterdam voor 1931 niet goed te keuren wegens het in deze begrooting tot uiting komende raadsbesluit van 10 Juli 1930, ten gevolge waarvan voor 1.931 aan verminderd pensioensverhaal en verruiming der vacantie-bijslagen in totaal 745.000 meer moet worden uitgegeven. Voor het Verbond van Ned. Werkgevers waren aanwezig de heeren ir. J. A. Kalff, voorzitter en mr. A. N. Molenaar, secretaris; voor de gemeente Amsterdam de heer mr. C. J. D. Kropman, wethouder van Arbeidszaken. De voorzitter van Ged. Staten, jhr. mr. dr. A. Röell, recapituleerde het raadsbesluit van Amsterdam en het daartegen gerezen verzet. Na het bezwaarschrift van het Verbond van Ned. Werkgevers zijn nog andere bezwaar schriften van gelijke strekking ingekomen, o. m. van den Kring van Industrieelen te Amsterdam-Noord. B. en W. van Amster dam hebben tegen deze adressen een verweer geschreven, waarvan de voorzitter eveneens een Inhoud weergaf. Na re- en dupliek deelde de voorzitter, jhr. mr. dr. A. Röell mede, dat Ged. Staten later uitspraak zullen doen. Het eerst verkreeg de heer ir. J. A. Ka'.ff het woord ter toelichting van het bezwaar schrift. Spr. zeide, dat het Verbond zijn ver zet baseert op het algemeene belang, zich daarbij afvragend wat de invloed van den maatregel moet zijn op het bedrijfsleven te Amsterdam. De zwaardere lasten zullen mede door het bedrijfsleven gedragen moeten worden, m. a. w. de productiekosten zullen worden ver hoogd. De te Amsterdam bestaande werk loosheid kan dus erdoor worden vergroot. Al wat; strekt om den moeilijken toestand te verergeren, is afkeurenswaard. De gemeente Amsterdam gaat blijkens haar verweer ervan uit, dat het raadsbesluit in kwestie „redelijk" is, en dat, zoo het heet, met een „kleine" verlaging van het verhaal van pensioenspremie de „rust" in het be drijfsleven en de loonbepaling verzekerd wordt; spr. stelde hiertegenover, dat het gemeentepersoneel het volgens deze theorie steeds in de hand zal hebben, door overvra gen een voordeel te behalen, indien men weet, dat de gemeente door concessies een dergelijke „rust" koopen wil. Spr. ontkende tegenover de gemeente voorts, dat het Verbond geen Inzicht zou hebben in den plicht van de overheid als werkgeefster; de overheid heeft hierin geen anderen plicht dan een goede werkgeefster te zijn. Amsterdam beweert, dat het Ver bond ten onrechte loonen een improductieve uitgave heeft genoemd; dit is geheel onjuist, in het adres wordt alleen deze bepaalde fei telijke vermeerdering van het loon als im productief gequalificeerd. Wat is voorts het „behoorlijke levensonder houd" dat Amsterdam beweert te geven? Dit kan alleen door een vergelijking worden uitgemaakt, en een dergelijke vergelijking is in het adres ook gemaakt. Daaruit blijkt de zeer bevoorrechte positie der gemeentelijke werknemers. Het gevolg dezer bevoorrech ting is, dat alle andere werkgevers in des te grooter moeilijkheden komen. Ook het verweer van Amsterdam, dat het sinds 1924 nog een oude verplichting had om geleidelijk het eigen pensioen vrij te maken en den va- cantiebijslag te verruimen, is niet gelukkig; in dezen tijd en de uiterst moeilijke omstan digheden van nu had men die plichtsvervul ling maar wat moeten verschuiven. Spr. ci teerde nogmaals de index-cijfers van het levensonderhoud, en drong er nogmaals op aan, dat Gedep. Staten hun goedkeuring aan de begrooting zouden onthouden. De heer G. C. J. D. Kropman antwoordde: Het gemeentebestuur van Amsterdam meent, aldus spr., dat de verhouding van de gemeente als werkgeefster tot haar werk nemers inderdaad geheel anders Is dan dl? in het particuliere bedrijf. In het laatstge noemde zijn de loonen „onkosten", en er Is verband tusschen financieele uitkomsten en loonen; bij de gemeente staan de zaken ge heel anders. Een der voornaamste normen der gemeentelijke loonbepaling is: Een be hoorlijk levensonderhoud te geven. Het ge meentebestuur stelt bij de aanneming van personeel hooge eischen, waartegenover het een vaste positie geeft, daar het personeel gewoonlijk werk doet dat elders niet voor komt; men vindt dan ook na de overheid te hebben gediend, zeer moeilijk elders weer werk. Het is een andere positie, niet zoozeer een „bevoorrechte", die het gemeenteperso neel inneemt. De overheid geeft behoorlijke loonen en overweegt daarbij dat dit geid weer terugvalt aan andere kringen, daar het wordt verteerd; de middentsand heeft dan ook geen bezwaren tegen het raadsbesluit bij Gedep. Staten ingebracht. De werkgevers verwijten de gemeente, dat zU te ver is gegaan, en dat de uitgaven we gens de nieuwe loonregeling ook door arbei ders opgebracht moeten worden. Maar men moet, aldus spr., het gemeentelijke beleid in zijn geheel nemen; als voorbeeld geeft spr. de afschaffing der zakelijke bedrijfsbe lasting, verlaging van de inkomstenheffing; speciaal ten bate van de industrie-subsidies voor sociale regelingen, enz. De gemeente is dus niet eenzijdig in haar beleid, maar det juist op het belang van verschillende bevol kingsgroepen, ten bate van het geheel. De kosten van het levensonderhoud zijn oos te Amsterdam gedaald, ondanks de beweerde gevolgen van de raadsbesluiten, die net leven duur zouden maken. Voor het eindcijfer van de begrooting is het raadsbesluit van zeer ondergeschikte be- teekenis; ook is het geen juiste voorstelling van zaken, dat de gemeentelijke uitgaven geheel uit belastingen zouden worden be taald. De overheid moet een zekere stabiliteit in de loonen handhaven, onafhankelijk van haar eigen politieke samenstelling en ook onafhankelijk van de economische conjunc tuur; de gemeente heeft ook tijdens een groote vraag naar arbeidskrachten in het partic. bedrijf haar loonpeil deswege niet verhoogd, en wil het omgekeerd nu niet ver lagen. Wel heeft zij vroeger, in den slechten tijd, pensioensaftrek moeten invoeren en den vakantiebijslag moeten verminderen, maar Uitreiking diploma's Dinsdagavond werd in de R. K. Jongens school aan de Ged. Oude Gracht het laatste gedeelte van het eindexamen der R. K. Han delsavondschool op de gebruikelijke wijze in den vorm van een openbare les, afgenomen. Ook nu weer waren uit handels- en onder wijskringen verschillende officieele personen aanwezig. De heeren G. H. Weustink en Mr. Witteveen vertegenwoordigden de Commissie van Toezicht op het M.O., de heeren Ten Eoom en Hooy, de Commissie van onderwijs uit de K. v. K., terwijl verder het examen werd bijgewoond door den Weleerw. Pater Frankenmolen, de heeren Pastoor, Jonck- bloedt en Willenborg, die het bestuur der school vormen, de Weleerw. heeren Van den Oudenhoven en Van Beijnum, den Directeur van den cursus, den heer Luyten, en de leeraren. De voorzitter, pater Frankenmolen, ver welkomde in zijn kort openingswoord de aanwezigen en memoreerde het feit, dat nu voor de tiende maal eindexamen afgenomen werd. Toen de openbare les geëindigd was, nam, na een korte beraadslaging der examinato ren, de voorzitter weer het woord. Het speet Zijn Eerw., dat na het schrlftelijl» gedeelte de directeur aan drie jongelui moest be richten, dat hun werk niet voldoende was en dat hun het diploma niet uitgereikt kon worden. Hü feliciteerde de geslaagden met den suc cesvollen uitslag, waarvoor zij vijf lange ja ren gewerkt en offers gebracht hadden. De heer Ten Boom sprak eerst namens de K. v. K. zijn groote bewondering uit voor het uitstekend onderwijs, dat op deze Handels avondschool gegeven wordt. Aan de ernstige toewijding van directeur en leeraren bracht hij zijn welgemeende hulde. Zij vinden het schoone resultaat van hun onderwijs, dat %de vergelijking met andere handelsscholen glansrijk kan doorstaan, in het groote per centage geslaagden. Als voorzitter van de Chr. Middenstands- vereeniging wilde de heer Ten Boom de pas geslaagden er door een ernstig, welgemeend woord nog met aandrang op wijzen, dat zij niet alleen goede zakenmenschen, maar ook en vooral goede Christenen moesten zijn, want dat het hun niets zou baten, indien zij de geheele wereld zouden winnen, maar schade leden aan hun onsterfelijke zielen. Vervolgens sprak de heer Weustink, die zich verheugde over de netheid en accura tesse, waarmee gewerkt was. Hierna werden de getuigschriften uitgereikt, waarop een der geslaagden namens allen bestuur en leeraren bedankte voor alles, wat dezen voor de jon gens gedaan hadden. Pater Frankenmolen zeide tenslotte, dat hij de tegenwoordigheid van zoovelen buitenge woon op prijs stelde en dankte voor de har telijke woorden. Een speciaal woord van dank bracht hij den zeereerw. heer pastoor, die al de tien jaren, dat het eindexamen af genomen wordt, tegenwoordig is geweest. Aan de volgende leerlingen werd het di ploma uitgereikt: L. F. Halem, J. J. Houkes, P. J. Jansen, J. A. Klein. J. J A. Krouwels, J. N. Noorder- meer, J. A. v. d. Putte, J. J. M. Sens, J. H. P. van Spanje. Door het bestuur der woningbouwvereeni- ging „St. Jozef" te Vogelenzang werd gis termiddag in café Roozendaal te Overveen aanbesteed: het bouwen van 9 arbeiders woningen te Vogelenzang, onder architec tuur van architect A. J. Prinsenberg. Ingekomen waren 20 biljetten. Ingeschre ven werd als volgt (a betreft rood- en b kalkzandsteen) Van der Wal en Cloppenburg, Amsterdam en Utrecht, a 33.533.—, b 33.333.—. Fa. Sluiters en Holleman, Velsen, a 34.700.—, b 35.300.—. Van de Ven en Venhoven, Vogelenzang, a 33.662.—, b 32.762.—. M. Koppe, Bennebroek, 33.660. J. J. de Korte en C. G. Waleveid, Haar lem, a 37.487.—, b 36.857.—. G. Kloos en Co., Haarlem, a 38.167. b 37.867.—. j. van der Walle, Haarlem, a 30.333. b 30.033.—. A. Eveleens, Heemstede, a 30.280.b 30.080.—. H. van Iterson en M. van Egmond, Rijns burg, 29.975.—. J. Buis, Heemstede, a 36.005.b 35.675.—. C. Opdam, Haarlem, 32.490. C. Bakker en Co., Haarlem, a 38.500. b 37.500.—. D. van Buuren, Bloemendaal, a 36.700. b 36.520.—. B. Boerrigter, Haarlem, a 36000.b 35.730.—. A. van Hoften, Haarlem, a 33.900.b 33.600.—. E. v. Woudenberg, Haarlem, a 41.950. b 41.650.—. H. Bakker, Haarlem, a 39.900.—, b 39.400.—. G. H. Houtkamp, Haarlem, a. 39.336. b 38.956. J. v. d. Putten, Haarlem, a 41.240.b 40.040.—. H. J. Oppenkamp, Haarlem, a 38.900. b 38.600.—. De begrooting bedroeg 34.000. Door de Arrondissementsrechtbank te Haarlem zijn Donderdag 30 April de volgen de uitspraken gedaan: B. J. P. v. L., vertegenwoordiger te Haar lem, thans gedetineerd, diefstal, één jaar ge vangenisstraf o.v. B. J. P. v. L., vertegenwoordiger te Haar lem, thans gedetineerd, diefstal door middel van braak, één jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek prev. hecht. o.v. A. J. T., autogeenlasscher te Haarlem, thans gedetineerd, verduistering meermalen gepleegd, negen maanden gevangenisstraf met aftrek prev. hecht. o.v. J. J. v. d. D., radiohandelaar te Haarlem, heling, 2 maal gepleegd, vier maanden ge vangenisstraf o.v. J. G., naaimachinehandelaar te Haarlem, heling, 2 maal gepleegd, zes maanden ge vangenisstraf o.v. J. G. F. D., reiziger te Zandvoort, thans gedetineerd, verduistering en diefstal, een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek prev, hecht. o.v. Bovengenoemde bond hield Dinsdag 21 April een bestuursvergadering in hotel „Con- fiance". Stationsweg, Den Haag. De voorzitter opende de vergadering en heette allen welkom. De notulen werden goedgekeurd met een woord van dank aan den secretaris. De vergoeding secretariaat werd met op één na algemeene stemmen afgewezen. De penningmeester bracht verslag uit, waaruit bleek, dat de kas zich in goeden toestand bevindt. De besprekingen om centraal in te koopen hadden tot resultaat, dat een commissie be noemd werd, bestaande uit de heeren: J. v. Rossum, Baltus, v. d. Mey en Bakkenhoven, om deze zaak uit te werken De heer Baltus wilde onder den centralen inkoop ook zuurkool ondergebraent zien en besprak de wijze van verkoop van duinaard appelen op de bèurs te Beverwijk Tot afgevaardigden voor de conferentie met het hoofdbestuur van de Hanze, op 6 Mei a.s. te Den Haag, werden benoemd de heeren J. v. Rossum en H. J. A. Bakken hoven. Besloten werd bij wijze van proef voor iederen hoofdbestuurder een insigne te be stellen. De secretaris besprak hierna de hooge fusthuren, welke vooral in het Zuiden nog geheven worden. De heer Bakkenhoven deelde mede, dat hij in correspondentie is met Alkmaar, om daar eventueel een afdeeling van den R. K. bond te stichten. Tot 2en secretaris werd benoemd de heer H. Bakkenhoven. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. 29 April opgegeven door v. d. Graaf Co. N. V. (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken; 27 April. J. Minnee, koopman, Den Haag, Korte Twentstraat 3—5. R.c. mr. F. J. A. Hijink. Cur. mr. B. P. Smeele, Den Haag. Nalatenschap van A. In 't Hout, destijds Den Haag, Rijklof van Goenstraat 17. R. c. mr. H. van Wageningen. Cur. mr. R. J. Bergmans, Den Haag. N. J. Kanters, Den Haag, Nieuwe Haven straat 38. R.c. mr. J. C. v. d. Burcht van Lichtenbergh. Cur. mr. E. Hollander, Den Haag. Mej. M. H. van Pareren, Den Haag, Iep laan 88. R.c. mr. G. H. B. van den Boom. Cur. Jonkvr. mr. M. J. E. Alting van Geusau, Den Haag. 1—1 30 APRIL A. Candido, Leiden, Boommarkt 2a en 2b. R.c. Jhr. Mr. Th. W. C. Calkoen, Cur. Mr. L. de Blécourt, Leiden. K. van der Eist, winkelier en koopman, Den Haag, Fisherstr. 1. R.c. Mr. H. W. E. Klomp. Cur. Mr. Jhr. E. G. van Benthem v. d. Bergh, Den Haag. C. J. Blaauw en F. D. Blaauw, aannemers, handelende onder den naam Blaauw's Be tonbouw, Rijswijk, Caen van Necklaan 70. R.c. Mr. G. Scholten, Cur. Mr. A. de Lau were, Den Haag. 28 April: P. C. Roose, vroeger caféhouder thans werkman. Middelburg. R.c. Mr. J. H. Bybau, Cur. Mr. J. F. van Deinse, Middel burg. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 27 April: H. J. Erkelens, Den Haag. B. P. Bleuzé, Den Haag. N.V. Nationale Houtbewerkingsfabriek, Leiden. Vernietigd op grond van verzet: 27 April: T. N. Prulsman, Odoorn. Uitgesproken: 29 April: F. A. Esveld, garagehouder, Am sterdam, Jan Hanzenstraat 28. R.c. Mr. J. G. de Vries. Cur. Mr. J. L. Bakhuysen Schuld, Amsterdam, Keizersgracht 441. A. Groenewegen, aannemer van grondwer ken, Amsterdam, Holendrechtsrtaat 41 hs. R.c. Mr. J. G. de Vries. Cur. Mr. J. L. Bak huysen Schuld, Amsterdam, Keizersgracht 441. W. F. Schulz, winkelier in huishoudelijke artikelen Amsterdam, Mercatorplein 30 hs. R. c Mr. J. G. de Vries. Cur. Mej. Mr. C. F. Katz, Amsterdam, Heerergracht 352 Opgeheven wegens gebrek aan actief: 28 April: H. E. A. Taurel, Amsterdam. AMSTERDAM, 1 Mei. De aardappelprij zen warerf heden onveranderd. Aanvoer 1 lading, zijnde 800 H.L. ALKMAAR, I Mei. Kaasmarkt. Aange voerd 51 stapels, wegende 135.000 K.G. Fa- brieks kleine 31.50, idem commissie 34, Boeren-commissie 33. Handel goed. .NOORD-SCHARWOUDE, 1 Mei 10.600 K.G. Wortelen f 3.60—4.20; 3000 Roode kool 22.30—27.80; 12.200 Gele kool 6.50—10.70; 59.400 Deensche Witte kool 10.5013.70; 18.800 Uien 2.6—4.60; Grove 3.304.40; Drielingen 170—2.20; Nep 0.70. BROEK OP LANGENDIJK, 1 Mei 7>< K.G. Tomaten f 1.05; 16000 Gele Kool 7.10— 1160; 15.000 Deensche Witte kool 11.30 12.30; 12000 Uien 3.103.70; Grove 3.103.50; Drielingen 0.400.60; 1750 bieten 1.40. HOORN, 30 April Kaasmarkt Kleine 33; Commissie 33; Fabriek f 31; Fa- briekscommissie geen. Aanvoer 22 stapels, wegende 32215 K.G. Handel vlug. UITHOORN, 30 April 1931. Op de kaas markt waren aangevoerd 400 stuks. Prijs van Goudsche kaas 1ste soort R. M. 3134; id. 2e'soort 27—30. Handel vlug. BEVERWIJK, 30 April 1931. Spinazievei- ling. Spinazie per kist van 8 K.G. 0.70— 1.10; Postelein per bakje 0.700.80; Holl. Witlof 0.18—0.30; Witlof stek per kist 0.35 0.50; Rhabarber, radijs en raapstelen f 0.04— 0.14; Aardbeien per scho tel 0.30—0.65. ENKHUIZEN, 30 April 1931 Noteering Bloemenlust Copland 1.90, Ing. Yellow 2.50, Pride of Haarlem 2.—, Anemonen 0.50 —0.70, Hadley 4.60—5.40 per 100 stuks. HOOFDDORP, 30 April Graanmarkt Tarme (witte) 6—8 Tarwe (roode) 6—8, Rogge 4—5, Gerst Chevalier 6—6.50, Haver 56 «5Duiveboonen 11—13Groene Erwten 7—8'/,, Karwij 2829, Blauwmaan- zaad 3032, Kanariezaad 14—16. Alles per 100 kilo. WARMENHUXZEN, 1 Mei Uien 3.10 —4 30. groote 3, drielingen 0.80, veldgele 2.70.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2