T PROVINCIAAL NIEUWS CASTRICUM HEEMSTEDE HILLEGOM IJMUIDEN BERICHTEN UIT ONZE INGEZONDEN VORIGE OPLAGE De terechtstelling van Tetzner De Tol-Unie Een vrouwenmoordenaar Het lot van Jack Diamond De Engelsche positie in den Volkenbond Poging tot doodslag Vijf inbraken te Abcoude Wapenstilstand op Madeira VERGADERING VAN DEN RAAD Dc kermis blijft. Het openbaar onderwijs gereorganiseerd. De gasprUs verlaagd. De heer Res staat alleen. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad waren alle leden aanwezig. De notulen werden aangehouden tot de Volgende vergadering. De heer Aukes herinnerde er aan, dat reeds van 4 vergaderingen de notulen niet op tijd klaar waren; spr. weet wel, dat er den laatsten tijd veel werk op de secretarie is, doch daar het noodig kan zijn, dat raads leden zich op de notulen beroepen, zag spr. in het vervolg gaarne de notulen op tijd ge reed. De voorzitter zal ervoor zorgen, dat de notulen iedere vergadering aanwezig zijn. Bij de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van den hoofdingenieur, dat het tracé van den Rijksweg voorloopig door het dorp gehandhaafd zal worden. Voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten kwam een schrijven in, houdende een beslissing inzake de jaarwedde van de wethouders en het presentiegeld der raadsleden. De heer Aukes heeft gelezen, dat Ged. Staten bezwaar hebben tegen het brengen van de jaarwedden van de wethouders van f 200.— op f 400 Spr. vindt de jaarwedde van f 200.— niet te veel en vraagt of de Raad zich bij het besluit van Ged. Staten moet neerleggen. Ged. Staten hebben beslist, ondanks het ad vies van den Raad. Spr. stelt voor, dat de Raad zich ni e t met de beslissing van Ged. Staten vereenigt en bij de Kroon in beroep te gaan; de Raad kan hier beter een oordeel vormen dan Ged. Staten. De heer Hellinga heeft het laatste schrij ven van Ged. Staten met gezien. De voorzitter doet voorlezing van de laat ste correspondentie met Ged. Staten. Spr. heeft zelf 27 Februari 1931 en schrijven aan dat college gericht, waarin nij bepleitte het jaarweddebesluit van f 400.te handhaven. Spr. had op Bergen gewezen en op de toe nemende werkzaamheden van de wethouders in deze groeiende gemeente. Spr. had ge vraagd, dat Ged. Staen hun besluit zouden herzien en de Jaarwedde overeenkomstig raadsbesluit op f 400.— zouden stellen. Het voorstel-Aukes om bij de Kro..n in beroep te gaan, werd met 6 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Twist, Res en Kuijs; de wethouders bleven buiten stem ming. Van den ambtenaar ter secretarie, den heer De Nijs, was een dankbetuiging inge komen voor de hem toegekende gratificatie. Van Ged. Staten was ingekomen, dat de afrekening, overeenkomstig den legger van de wegen, heeft plaats gehad. Voorts een schrijven dat de gemeente niet in het gelijk gesteld is t.a.v. den Ouden Schulpweg door het Geversduin. Ged. Staten hebben besloten dezen weg niet op den leg- ger der wegen te plaatsen. Voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter antwoordt bevestigend op een vraag van den heer Hellinga of inzake de tuinderscredieten minder is toegestaan dan is aangevraagd; dit is gebeurd in overleg met de commissie. Goedgekeurd wordt een voorstel van B. en W. om een gedeelte berm van de Gasstraat niet meer aan den heer P. Ligthart in ge bruik te geven, daar dit gedeelte voor de gemeente noodig is. Van de commissie van de bedrijven was ëen schrijven ingekomen, waarin tevreden heid werd uitgesproken over den toestand van het eigen productie-bedrijf van gas. Zal behandeld worden bij pünt 13 van de agenda. "Aan dc orde was voorts een voorstel van en W. tot afschaffing van de kermis te Castricum en invoering in de plaats daar van van een feestweek. Van de caféhouders was een schrijven ingekomen, verzoekende dit voorstel te verwerpen. De heer De Vries gaat principieel met het schrijven van B. en W. accoord. Spr. zou het met B. en W. eens zijn, als er elk jaar zoo'n .feestweek zou komen. Dit moet echter door de burgerij op touw gezet worden en spr. Vreest, dat het er dan wel eens zou over schieten. Er zijn ook burgers, die slechts de kermis willen; spr. stelt voor de kermis in de feestweek op te nemen; allicht kunnen de pensiongasten er ook van genieten. De heer De Nijs herinnerde aan de goed geslaagde feestweek van het vorige jaar. Bij de begrooting had spr. reeds gevraagd de kermis naar de feestweek te verschuiven. Spr. handhaaft deze meening. De heer Res zag ook liever de kermis ge- handhaafd; indien er slechts een feestweek gehouden werd, zou er verlies geleden wor den; spr. zou de driedaagsche kermis willen houden. De heer Aukes herinnert aan het adres van de neringdoenden, toen deze zaak eeni- gen tijd geleden aan de orde was. Dit voor stel bereikte de raadsleden wel wat laat; een groot deel der bevolking kon zich er dan over uiten; nu dit niet meer kon, zal spr. niet voor het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Twisk zag gaarne voor de kermis een andere plaats, omdat het terrein steeds erg bevuild wordt. De heer Hellinga herinnert eraan, dat de kermis een volksfeest is, dat er sinds men- schenheugenis was. Spr. vreest van samen gaan van kermis met volksfeesten uitgroeien van de kermis tot zes dagen. Spr. weet niet, of het bezwaar van de caféhouders voldoende is, om het voorstel van B. en W. niet aan te nemen. Spr. be grijpt niet, waarom men tegen het voorstel van B. en W. is; men noemde de kermis den laatsten tijd toch een dooie" boei. J>e voorzitter had gedacht, dat het voorstel in den geest van den Raad was en vermoedt zelfs, dat het uit den boezem van den Raad komt. Daar de Raad het voorstel niet deed, hebben B. en W. het maar gedaan. Spr. dacht, dat de kermis, nu er een feestweek kwam, wel overbodig was. Om 't bezwaar van zes dagen kennis op te heffen, zou men de kermis de drie laatste dagen van de feest week kunnen houden. Wethouder Hemmer betoogt, dat het be zwaarlijk is binnen 3 weken twee groote feesten te houden. Spr. was daarvoor wpor samensmelting. De Raad kan dan beperking 'géven van dansen en andere kermisvermake lijkheden. Spr. verwacht van samenkoppeling bevrediging der bevolking. De voorzitter betoogt t.a.v. de opmerking van den heer Twisk, dat men de plaatsing van de woonwagens van de omstandigheden moet laten afhangen. B. en W. zullen dit overwegen. De heer Aukes heeft er bezwaar tegen, dat de kermis op dezelfde dagen gehouden wordt als waarop de volksfeesten gehouden worden. Het voorstel-De Vries om de kermis te verschuiven op den 2den Zondag van Augustus, wordt door B. en W. overgenomen en aangenomen» met 9 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Hellinga en Westerman. Aan de orde kwam hierbij een adres van de Kermisvakgenooten om vrijstelling van de vermakelijkheidsbelasting. De voorzitter deelt mede, dat deze belas ting f 400.*- bedraagt B. en W. zien geen aanleiding deze 10 pet. belasting op te heffen en stellen voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. De voorzitter stelt hierna aan de orde een voorstel van B. en W. inzake het onderwijs, ni gunstig te beschikken op het verzoek van het bestuur der Christelijke School met den Bijbel om gelden beschikbaar te stellen voor den bouw van een school; voorts om de beide openbare lagere scholen op te heffen en daarvoor in de plaats te bouwen een centrale openbare lagere school en aan de School met den Bijbel aan te bieden de vrijkomende school in Bakkum. De heer De Nijs juicht dit voorstel toe en wil het gaarne steunen. De heer Twisk vraagt of het noodig is een centrale openbare school te bouwen; kan de school I niet voor openbare school bestemd worden? De heer Aukes verbaast zich over deze vraag; waar de heer Twisk voor zijn kinderen een goed geoutilleerde school heeft, begrijpt spr. niet waarom hij bezwaar heeft tegen een goede school voor anderen. Spr. betreurt het, dat dit voorstel niet 4 jaar eerder kwam; dan was er heel wat min der strijd geweest. Spr. vraagt wat met het centrum der gemeente bedoeld wordt en wil in het raadsbesluit de plaats zien aange wezen. Spr. is wat bang voor de oprichting van een Christelijke school en is van meening, dat deze gevraagd is door vele anderen dan ouders van a.s. leerlingen der Chr. school. Spr. zou het bezwaarlijk vinden als de kin deren van de openbare school te Bakkum overgeplaatst zouden moeten worden naar school I, vóór dat de centrale school er is om plaats te maken voor de kinderen van de Christelijke school. Spr. zag gaarne in het voorstel opgenomen dat de Chr. school niet in die te Bakkum wordt gevestigd, voor het centrale gebouw er is. De voorzitter heeft hiertegen geen be zwaar. Wat de plaats betreft, ook Ged. Sta ten zullen aanwijzing van deze plaats ver langen. Spr. kan wel zeggen, dat de door den heer Aukes aangegeven plaats tusschen den weg naar Bakkum den Spoorwegover- en den Rijksstraatweg, ook door B. en W het oog is gehouden. Den heer Twisk beantwoordt spr., dat diens voorstel geen kans van slagen heeft. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. De heer Aukes dankt B. en W. voor het voorstel en den Raad voor de aanneming. Vervolgens was een voorstel om het Bur gerlijk Armbestuur om te zetten in Maat schappelijk Hulpbetoon Het reglement voor de gemeentelijke instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon wordt z. h. st. goed gekeurd. Op e^n vraag van den heer Aukes deelt de voorzitter mede, dat omzetting van het B. A. in M. H„ zooals in Alkmaar, hier niet doenlijk is. Goedgunstig wordt beschikt op het verzoek van Jb. Res tot verlenging van den ontrui mingstermijn van een onbewoonbaarver- klaarde woning. Z. h. st. wordt B. en W. een crediet van f 320.toegestaan voor rioleering van een gedeelte van den Mijleweg. Conform een voorstel van B. en W. wordt z. h. st. besloten tot ontbinding van de huur overeenkomst met H. A. Nijsen (wegens fa milie-omstandigheden) en tot verhuring der woning te Bakkum aan den heer Gerten- bach, ambtenaar aan het Prov. Waterlei dingbedrijf voor f 500; na er voor f 230 ver beteringen in te hebben aangebracht. Besloten werd voorts ontheffing te ver zoeken inzake inrichten van lokalen en ter reinen voor lichamelijke oefening. De Voorzitter lichtte dit voorstel toe en deelt mee, dat bil den te bouwen Centrale Openbare school een gymnastieklokaal zal komen. De heer Aukes vraagt n. a. v. het adres van de onderwijzers in lichamelijke oefe ningen of B. en W wel eens er aan gedacht hebben of het niet beter is dat het vak „li chamelijke oefeningen" uitsluitend door be voegde leeraren gegeven wordt; hebben B. en W. al een terrein op het oog? De Voorzitter gelooft niet, dat er direct toe moet worden overgegaan vakleeraren aan te stellen; als terrein heeft spr. het ker misterrein op het oog. In behandeling kwam hierna een verzoek van J. Brakenhof e.a. tot verbetering van de Sifriedstraat. De heer Res zou, ondanks het feit. dat de weg niet aan de gemeente hoort, den weg toch willen laten verbeteren, zoowel voor het algemeen belang en in het belang van de 19 gezinnen, die er aan wonen. De heer De Vries wijst op den onhoudba- ren toestand van dezen weg, vooral in den winter. Spr. stelt voor dit punt aan te hou den, teneinde in de commissie van Openbare Werken een oplossing te zoeken met de eigenaren. Hiertoe wordt z. h. st. besloten. Tot éden gemeentewerkman werd bij 3de stemming de heer P. Beentjes benoemd met 8 stemmen. De heer P. Kuys kreeg 2 stem men. Aan de orde was voorts een voorstel tot het aangaan van een huurovereenkomst voor 5 jaar, inzake huur van strand voor f 120. Conform z. h. st. besloten. Z. h. st. werd besloten een voorschot te verleenen van 80 pCt. aan de bijzondere scholen, overeenkomstig art. 101 der L. O.- Wet 1920, n.l. aan de jongensschool f3.288.90 aan de meisjesschool f 3.490.35. Na eenige discussie werd B. en W. z. h. st. een crediet verleend van f 13000.voor aan leg van de gasleiding naar zee. Met de leiding zal gerekend worden op voldoende gastoevoer, ook voor „Johannes- hof" en het Kampeerterrein. De heer Aukes geeft in overweging het kreupelhout zooveel mogelijk te sparen; met welke wenk rekening zal worden gehouden. Voorts werd B. en W. nog een crediet van f 3.030 verstrekt voor nadere uitbreiding van de Lichtbedrijven. Bij het voorstel tot benoeming van leden der schattingscommissie voor de Rijksinkom stenbelasting vraagt de heer Hellinga in het vervolg bij aanwijzing van candidaten ook aan het niet-Katholieke bevolkingsdeel te denken. De Voorzitter zegt dit toe. In bedoelde commissie werden de heeren H. Hemmer met algemeene stemmen; G. Louter met 9 stemmen; H. J. Zandbergen met 8 stemmen herbenoemd. In de vacature- D. Twisk werd de heer P. Beentjes gekozen. Tenslotte kwam aan de orde het voorstel tot nadere regeling van den gasprijs. De directeur der lichtbedrijven is bij deze bespreking tegenwoordig. De heer Aukes herinnert aan een gehou den vorige vergadering waarin de heer B. Res wel erkende, dat de directeur van de Lichtbedrijven technisch bekwaam was, doch t. a. v. van diens bekwaamheid als commercieel en administratief man geen verklaring gaf. Spr. wees op het rapport van een com missie van onderzoek, waaruit bleek, dat er geen winst was van f 2342.12 doch een ver lies van f 1847.88. De stellers van dit rapport waren ervan overtuigd, dat de boekhouding der bedrijven niet in orde. was. Spr. beschul digt den heer Res, die een pamflet aan de bevolking onderteekende, ervan, dat hij de zelfde kwestie ook in den Raad had moeten mededeelen. De heer De Vries herinnert eraan, dat de heer Res steeds zijn goedkeuring gaf aan voorstellen inzake het gasbedrijf tot een ge zamenlijk bedrag van f 18000. Spr. weidt uit over de kwestie en concludeert, dat het pamflet van den heer Res vol onjuistheden was. De heer Hellinga heeft bij de cijfers in bedoeld pamflet geen verklaring gegeven. Spr. verwacht een nadere toelichting van den heer Res. De heer Res heeft het rapport van de kiesvereeniging aan.B. en W. ter hand willen stellen; doch deze weigerden het. Spr. herin nert er aan, dat hij meermalen aangedron gen heeft op grondig onderzoek naar goed- kooper gas. Spr. zelf heeft bedoeld rapport niet samengesteld; de heeren Aukes en Hel linga hebben er niet naar gevraagd. Spreker heeft steeds een grondig onderzoek gewild. Hij heeft zijn cijfers gehaald uit het rapport, dat in de openbare vergadering van de R. K. Kiesvereeniging besproken is. De Voorzitter geeft het woord aan den heer Van Hoeven. De heer Van Hoeven begint met te zeg gen, dat er in deze gemeente een actie is gevoerd in samenwerking met een ambte naar van het gasbedrijf te Beverwijk. Een commissie van onderzoek heeft een adviseur gehad, die betoogde, dat er geen winst, doch een verlies was. Dit rapport is niet in handen van B, en W. gekomen of van andere officieele personen, doch het was gemeengoed Spreker bespreekt uitvoerig de inhoud van het rapport en de daarin voorkomende on juistheden. Spr. beschuldigt den directeur van de gas fabriek te Beverwijk en de samenstellers van het rapport van vuigen laster; spreker heeft zich reeds gewend tot het verificatiebureau voor Nederl. gemeenten. Spr. laat gaarne de beoordeeling van de door spr. verstrekte gegevens aan den raad. deeling van den raad. De eischen, die aan een rapporteur gesteld moeten worden zijn objectiviteit, kennis en juist inzicht. Het optreden van den rappor teur van die commissie was als van een oli fant in een porceleinkast; op de meest plompe wijze. De heer De Vries ziet in deze actie een geraffineerde actie en een leugencampagne, waarvan het hoofdkantoor te Beverwijk ze telt. Men gaat niet af op serieuse cijfers, maar op geraffineerde wijze heeft men een paar menschen uit deze gemeente leugen en laster voorgekauwd en deze hebben die ver spreid; het doel van deze campagne was te bereiken dat Castricum gas van Bever wijk zou betrekken. De heer Aukes vraagt den heer Res, waar om hij weigert zich uit te spreken over den directeur der lichtbedrijven als administra tief, commercieel en comptabel man. De in het pamflet genoemde cijfers moet de heer Res waar maken, maar hij weet het zelf niet. De heer Res: dat weet u ook niet. De heer Aukes: stelt u zich verantwoorde lijk voor de in dat pamflet genoemde cijfers? De heer Res: Ik heb dat rapport niet samengesteld. De heer Aukes: maar u zet die cijfers toch in uw pamflet? De heer Res: ik heb het rapport driemaal den voorzitter aangeboden. Over de leiding van den directeur heb ik het nooit gehad. De heer Aukes betoogt, dai, de heer Res niet het recht had het rapport te gebruiken. De R. K. Kiesvereeniging had te beslissen, wie het rapport in handen krijgt. De heer Res stuurt echter als raadslid In de gemeente een door hem onderteekend pamflet, waarin staat, dat er in plaats van f 2342.winst een verlies is. De heer Res: Volgens het rapport. De heer Aukes: Het was voor rekening van den heer Res; want hij onderteekende het pamflet. Spr. vraagt of de heer Res die cij fers voor zijn persoonlijke verantwoording neemt. Spr. neemt aan, dat iedereen ver baasd had gestaan over die cijfers. Als de heer Res als raadslid die cijfers de wereld in stuurt, legt dat bijzondere verplichting op. Spr. beschuldigt den heer Res ervan, dat hij zijn positie als raadslid misbruikt om niet- terzake deskundigen te misleiden. De voorzitter wil in aeze kwestie het laat ste woord spreken. Naar zijn meening heeft de gaskwestle zich afgespeeld op een niet zeer behoorlijke wijze. Dat heeft tot gevolg gehad, dat de niet directe critiek op zeer scherpe wijze is gevoerd. De tegenpartij heeft zich moeten verdedigen niet tegen een fat soenlijke, maar tegen minder faire actie. Spr. hoopt, dat als het eind aan de kwestie komt, dat ieder ten duidelijkste weet hoe het staat met de cijfers. Spr. kent het rondschrijven, dat verspreid is, niet, doch spr. acht het niet oirbaar van een raadslid, dat in den Raad alle gelegen heid heeft te spreken, dat het buiten den Raad aan de burgers zijn meening kenbaar maakt. De heer Res heeft gezegd, dat hij voor een grondig onderzoek blijft. Dat is er geweest; voor niemand is er een enkele aan leiding om daaraan te twijfelen. Bij de eerste geruchten, dat de levering door een ander bedrijf goedkooper was dan eigen fabrikatie, is spr. naar Hoogovens ge gaan; dat was in 1927. Hoogovens stelde toen geen prijs op gaslevering aan Castricum. Daarna heeft spr. zich gewend tot den directeur der lichtbedrijven, die blijk heeft gegeven in alle opzichten deskundig te zijn; blijkens diens berekening was gasvoorziening van buiten niet voordeeliger dan eigen gas productie. De kardinale fout van buiten staanders is geweest, dat men de waarheid van die cijfers gewantrouwd heeft. Dat is de fout van buitenstaanders; zij vertrouwen den directeur niet en zijn gegaan naar een belanghebbende deskundige. Men had geen vertrouwen in de cijfers van den directeur, doch meer vertrouwen in die van den direc teur van Beverwijk; om dan te kunnen zeg gen: zie je wel, Beverwijk zegt, het kan voor deeliger. Spr. herinnert voorts aan het rapport van den geheel onpartijdiger, deskundige in deze zaak, Ir. Wirtz uit Den Haag, die beweerde, dat voor 100 pet. bewezen is en daar is niets tusschen te krijgen dat, zooals het bedrijf thans beheerd wordt, het voordeeliger is zelf voor gas te zorgen, dan het van Be verwijk te betrekken. In een brief aan den heer De Wild heeft de heer Wirtz nog ge schreven, dat de gang van zaken in het bedrijf zeer normaal is; de leiding is in goede handen en hij vraagt daarom de actie te staken. Dat zou Ir. Wirtz niet geschreven hebben, als er maar iets tusschen was te krijgen. Spr. zegt, dat de kwestie van de eigen gasfabriek volkomen safe is en dat het nergens beter gaat. In het rondschrijven heeft men wel ge publiceerd wat ten nadeele van ons bedrijf is, doch niet wat ten voordeele ervan strekt. Doch het grondig onderzoek strekt zich nog verder uit, n.l. het onderzoek van den accountant van het Bureau voor Verificatie van de Nederlandsche Gemeenten. Zelfs aan diens hand heeft men getwijfeld. Iemand, die zegt, dat dit accountantsrapport niet goed is, moet maar een klacht indienen bij de Justitie, dat een rapport is ingeleverd, dat niet juist was. Het schrijven van den accoun tant eindigt met de conclusie, dat de admi nistratie van het bedrijf toont, dat het be heer in goede handen is en dat aan de ge meentelijke verordening goed de hand wordt gehouden; de door den Raad vastgestelde bedrijfsbegrooting is steeds het uitgangspunt en leidraad voor den directeur. Spr. constateert, dat wie beweren, dat er geen voldoende of geen goed onderzoek is geweest, die beweren dat tegen beter weten in. Spr. vraagt den heer Res: moet het rapport uit Beverwijk zwaarder wegen dan de rapporten van: le. den voorzitter zelf; 2e. van den heer Wirtz; 3e. van het Bureau voor Verificatie; 4e. van den directeur der lichtbedrijven te Velsen, en 5e. van den di recteur zelf? Hecht men meer waarde aan het rapport van een directeur, die er belang bi) heeft? Ook aan Akersloot en Egmond aan Zee wil men uit Beverwijk leveren, doch men kan dit niet zonder ook aan Castricum te leveren. Spr. is van meening, dat de commissie te veel vertrouwen gesteld heeft in het rapport dat de commissie in handen heeft, en te wei nig in het rapport van andere deskundigen. Niet, omdat men denkt, dat die directeur van Beverwijk het zoo beter weet, maar zij hebben zich kunnen laten wijs maken: wij hebben gelijk; daarvan waren zij overtuigd; maar zij hadden geen gelijk. Er is tot in de finesses en in alle opzichten een grondig onderzoek geweest; als u denkt, dat B. en W. van Castricum him plicht niet gedaan hebben, wend u dan tot hoogere autoriteiten. Daar wachten B. en W. op! Spr. hoopt dat hiermee de heele gaskwes- tie, zoolang deze Raad nog leeft, is uitge schakeld. De heer Res: ik wil nog eens een grondig onderzoek, (gelach). De Voorzitter constateert, dat de heer Res denkt, dat er geen grondig onderzoek heeft plaats gehad. Spr. meent dat het onderzoek zoo grondig is, als het nooit geweest is. Spr. verklaart de discussie over deze kwestie voor gesloten, Aan de orde is hierna het voorstel tot gas- prijsverlaging, dat dcor weth. Louter wordt toegelicht. B. en W. stellen, in overeenstemming met de commissie voor de Bedrijven, den Raad voor met ingang van de meteropname April- Mei 1931 de volgende gas- en metertarieven met intrekking van de vastrecht heffing, in te voeren: a. gas over de gewone en muntmeters voor de eerste 30 M3. per maand 10 ct. per M3. en voor het meerdere verbruik per M3. 5 ct. b. huur voor gewone meters (3. 5 en 10 lichtmeters) te brengen van 30 op 40 ct. per maand; c. in te voeren voor muntmeter-gebruikers een vergoeding als meter- en installatiehuur van 50 ct. per maand. Door invoering van deze regeling wordt bij een afname van 30 M3. per maand door de verbruikers een voordeel genoten van: 1. voor verbruik over den gewonen meter, 50 ct. vastrecht en 20 x 1 ct. gasprijs-verla- ging verminderd met 10 x 1 ct. gasprijsver- hooging en 10 ct. meterhuurverhooging; een verlaging van 50 ct. plus 20 ct. is 70 ct. ver minderd met 10 plus 10 ct. is 20 ct., voordeel derhalve 50 ct. per maand; 2. voor muntmeter-gebruikers, welke thans voor de eerste 20 M3. per maand betalen 12 ct., 50 ct. vastrecht, 20 M3. k 2 ct. is 40 ct. is in totaal 90 ct., verminderd met 10 x 1 ct. is 10 ct. en 25 ct. installatiehuur is 35 ct., voordeel derhalve 55 ct. per maand. B. en W. meenen, dat aan de billijke ver langens der klemverbruikers hierdoor wordt tegemoet gekomen. Ten opzichte van de kosten deelen B. en W. mede, dat ongeacht de tengevolge van deze prijsverlaging te verwachten toename van het verbruik, deze voor het resteerende exploitatie jaar, zijn te stellen op rond f 3000.—. De heer De Nijs verheugt zich er over, dat ook de kleine gebruikers geholpen zijn. Dit voorstel kan alle critiek doorstaan. Spr. ver wacht toename van «bruik en hoopt, dat binnen afzienbaren t'jd ook de meterhuur kan afgeschaft worden. De heer Aukes brengt hulde aan weth. Louter voor de klare wijze, waarop hij het voorstel toelichtte. Spr. had graag afschaf fing der meterhuur gezien. Waarom is de commissie niet overgegaan tot afschaffing van meterhuur en deze verhoogd, en het vastrecht afgeschaft? De heer Hellinga juicht het voorstel toe; doch het komt spr. voor, dat men de impo pulariteit van het vastrecht heeft opgeofferd aan het goed recht van het vastrecht. De verhooging van de meterhuur treft de klei ne verbruikers Spr. begrijpt niet, waarom men dit voorstel zoo ingewikkeld heeft ge maakt, om tot verlaging te komen. Weth. Louter herinnert eraan, dat de ver laging beoogt de kleine gebruikers ten goede te komen; daardoor was afschaffing van het vastrecht noodig. Het vastrecht heeft geen onderhoud, de meters wel; om de kleine verbruikers toch nog een kleine belasting te geven, is de me terhuur iets verhoogd. De heer Aukes heeft meterhuur steeds als een onrechtvaardigheid gevoeld. Nu wordt dit onrechtvaardigheidsgevoel nog versterkt. De voorzitter wijst er op, dat het vastrecht meer als een onrecht gevoeld werd. daarom lijkt het spr. juister dit op te heffen. De Voorzitter dankt deze verlaging aan het goede beleid van den directeur, aan hem is de vooruitgang in de bedrijven te danken. Spr. gelooft, dat B en W. bij de begroo ting voor 1932 weer met verlagingsvoorstel- len kunnen komen. Spr. meent, dat dan ook de huur der meters verlaagd kan worden. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. Na rondvraag volgde sluiting. Vergadering Vereeniging voor Vretsmde- llngenverkeer De afdeelingen Heemstede en Bennebroek van bovengenoemde ver eeniging hielden dezer dagen haar jaarver gadering in Hotel Van Ree. Jhr. Quarles van Ufford opende de bij eenkomst met een woord van welkom, waar na de notulen werden goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris gaf een uitvoerig beeld van de werkzaamheden over het afgeloopen jaar. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat het ledental iets achteruit gaat en nu bedraagt voor Heemstede 131 en Bennebroek 17. De kas sloot met een voordeelig saldo over 1930 van f 17.25. Naar aanleiding van het jaarverslag van den secretaris, merkte een der leden op, dat wandelen op huize Vogelenzang altijd een attractie is en werd de vraag gesteld of er ook in Heemstede niet iets in dien geest te krijgen is. Uit het antwoord bleek, dat er iets is be reikt bij de Amsterdamsche Waterleiding. Dank zij de bemoeiingen van het gemeen tebestuur zijn er lederen werkdag op het raadhuis, en Zaterdagsmiddags op het po litiebureau dagwandelkaarten tegen betaling van 10 cents verkrijgbaar, waarmede men recht krijgt, te wandelen in het duinterrein der Amsterdamsche Waterleiding voor ten hoogste 25 personen, omdat voor gezelschap pen en voor scholen gezelschapsbiljetten, bij de directie moeten worden aange vraagd. Deze toegangsbewijzen gelden echter al leen voor wandelaars en kinderen onder geleide. Deze bepaling geldt ook voor niet-leden der Vereeniging. Staande de vergadering werden de boe ken van den penningmeester gecontro leerd, en na in orde bevonden te zijn, werd den penningmeester décharge verleend. Als bestuursleden werden herkozen de heeren N. Vos, G. W. Vaags, J C. van der Weiden, K. J. G. Baron van Hardenbroek en W. J. A. Duynstee, en werd gekozen in de plaats van wijlen den heer H. M. Ruysenaars Hz. den heer N. Wildschut. Als afgevaardigde naar de jaarvergadering der Algemeene Vereeniging te houden op 15, 16, 17 en 18 Juni, werd benoemd de heer dr. E. A. M. Droog en als plaatsvervanger de heer N. Vos. Bij de rondvraag kwamen nog ter sprake de te houden concerten. De Vereeniging „Schubert" uit Amster dam, had zich weer bereid verklaard, dit jaar twee concerten te geven, wat dankbaar zal aanvaard worden. Hierna sluiting. Emmabloemcollecte Met grooten en lof- waardigen ijver hebben de verschillende da mes en jongedames zich gisteren geweerd om de Emmabloem-collecte te doen slagen. En het succes is dan ook niet uitgebleven. Des avonds had in het Nutsgebouw de telling plaats. In totaal heeft de collecte opgebracht f 869.62 x,, waarbij komt een bedrag van f 3230, gecollecteerd ten kantore der firma L. Stassen Jr., hetgeen het bedrag bracht op f 901.82X- Een schitterend succes; meer dan de opbrengst van verleden jaar. De heer Voeren, die dit mededeelde, bracht verder dank voor de vele moeite en opoffering zich getroost. Spreker bracht tevens hartelijken dank aan de tallooze Hillegomsche neringdoen den, voor het belangeloos beschikbaar stel len van zoovele prijzen voor de verloting. Tevens heette hij den nieuwen voorzitter der vereeniging, dr. Hanrath, die voor het eerst aanwezig was, hartelijk welkom. Hierna had de trekking plaats der ver schillende prijzen. Filmspel Onze gemeente werd gisteren vereerd met een bezoek van de fox Movie tone Filmmaatschappij, die per auto ons land afreist, om een Hollandsche geluids film te vervaardigen. Nu werden de bloem- bollenvelden het slachtoffer. De firma A. C. van der Schoot had wel willend haar tuinen en gebouwen beschik baar gesteld en daar werden vele opnamen gemaakt. Daar bloemen alleen echter niet bijzonder geschikt zijn voor een geluidsfilm, werden de velden „gestoffeerd" met een ge zelschap Volendammers in origineel costuum, waarvan een de harmonica op verdienstelijke wijze handteerde. Ook bij het te verrichten schuurwerk, als het verpakken der bollen, verleende dit ge zelschap zijn medewerking, zoodat het eenigszins zonderlinge beeld werd verkregen van Volendamsche mannen en vrouwen aan de paktafel. Wanneer de geheele film op dezelfde wijze aangekleed wordt, achten wij de cultureele waarde daarvan niet erg groot. Natuurlijk was de belangstelling groot. Aanrijding Op de Wilhelminakade, hoek Cronjéstraat, heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een autobus van de Mij. Stormvogels en een jongetje van C., te IJmuiden. Het jongetje zat op een rijwiel en kwam uit de Cronjéstraat. Het jongetje werd licht gewond en het rijwiel werd ver nield. Dr. K. verleende geneeskundige hulp. Een onderzoek wordt ingesteld. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk COMITÉ ZIEKENTRANSPORT HAARLEM EN OMSTREKEN VOOR DE NAT. NED. BEDEVAART NAAR LOURDES „Mei", de maand van Maria, de maand van Onze Lieve Vrouw, de maand, waarin wij veel tot Hare meerdere eer en glorie wil len doen. Dit jaar, van 15—24 Juli gaat de 38e Na tionale Nederlandsche Bedevaart naar Lour- des en hoopt daarbij 300 zieken mede te ne men naar het genadeoord. Driehonderd zieken uit Nederland, het is een groot getal en een geweldig werk, doch het kan, mitsde deelname van pelgrims zoo groot is, dat uit hun midden een leger kan gevormd worden, hetwelk in staat is al onze arme zieken te kunnen helpen. Om deze 300 zieken te kunnen helpen, zooals het noodig is, zijn 300 infirmières en 150brancardiers noodig en dan moeten er pelgrims, machtig veel pelgrims zijn, die de zieken steunen met hun gebed en als een groote familie zullen wij te Lourdes leven mét en voor de zieken. Dames, die genegen zijn te helpen met grootere of kleinere werkzaamheden, zooals het aan- en uitkleeden der zieken, hen te verzorgen met eten en drinken, het onder houden van de ziekenzalen, enz„ geeft U op als infirmière, doet het uit liefde tot onze zieken, ter eere van Maria, En gij, heeren, blijft niet achter, dóch Stélt U beschikbaar voor het dragen eh vervoeren onzer zieken, het halen en verzorgen van water, materiaal, enz.; komt, wacht niet langer en geeft U op als brancardier. Gij, die als pelgrim wilt medegaan, wendt U tot de correspondenten en vraagt pros pectus, waarin alle verdere inlichtingen ver meld staan. Stelt niet uit en begint deze Meimaand goed; doet het uit liefde tot de zieken, voor Onze Lieve Vrouw van Lourdes. Tenslotte gij, arme zieken, die verlangend uitziet naar den dag, waarop ok gij naar Lourdes moogt gaan om daar aan O. L. Vrouw de verhooring Uwer gebeden te vra gen, om Haar, de Hulp der zieken, te bidden, dat ge, zooal niet de genezing uwer ziekte, dan toch verlichting en berusting moogt verkrijgen, ook gij moet niet langer uitstellen en U onverwijld wenden tot het Comité Zie kentransport Haarlem en Omstreken. Dit Comité behandelt voor geheel Ken- nemerland de aanvragen voor de Nationale Bedevaart. 15 Mei a.s. sluit definitief de inschrijving voor de zieken. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt. De secretaris is te spreken Zaterdag van 2 tot 3.30 uur, Zondag van 12 tot 12.30 uur en Maandagavond a.s. van 7 tot 8 uur. Namens het Comité Ziekentransport Haarlem en. Omstreken: F. N. DUIJN Jr., Secretaris. St. Jansstraat 16, Haarlem. R. K. ACTIE TE HEEMSTEDE EN DE VERKIEZINGEN Mijnheer de Redacteur, Om te waarschuwen is doel van mijn aan merkingen. 't Is niet m'yn bedoeling om 't actie-werk dat alhier verricht wordt af te keuren, want 't is mij absoluut onbekend of dit veel of weinig is. Ondergeteekende woont een jaar te Heemstede en omreden in dit jaar nog nim mer iemand is geweest, voor de R. K. zaak, meen ik dat er iets aan de actie hapert, en vermeen dat zoo 't mij vergaat, dit ook anderen kan vergaan, die zich alhier vestigen. Mocht mogelijk de gedachte over- heerschen, ieder R. K. kent zijn plicht, dan heb ik de vrees, dat niet allen dien plicht zwaar genoeg zullen nemen, en acht zoo nu en dan 'n aansporing zeer verdienstelijk werk. We hebben zoo juist de verkiezingen voor de Staten achter ons. Nu is 't mij daardoor te meer opgevallen omdat in al dien tijd, die de verkiezing is voorafgegaan, ik van propagandist noch kiesvereeniging heb ge hoord. Wel werden door menschen die in onze gelederen behooren de candidaten becritiseerd en om deze redenen vind ik 't van groot be lang, dat zij, die zich alhier vestigen, goed worden ingelicht door onze vertrouwensmen- scnen. Mijn gedachte is, dat als van onzen kant niet met zeer groote actie wordt ge streden, onze grootste tegenstander er wel bij vaart. Met dank voor de plaatsing, hoogachtend. C. TH. BLOKKER. Naar aanleiding van bovenstaand ingezon den stuk, hebben wij ons gewend tot de R.K. Politieke Propagandaclub te Heemstede, die ens het volgende mededeelde: Met belangstelling hebben wij kennis ge nomen van het ingezonden stuk van een uwer lezers, die met zijn opmerkingen aan het adres van onze propagandaclub blijk heeft gegeven ons een goed hart toe te dra gen. Laat de heer Blokker zich echter niet ongerust maken over de actie, of liever ge zegd over het gebrek aan actie in onze ge lederen. Hij zal dit bij de a.s. gemeente raadsverkiezingen wel gewaar worden! In zender zal ons echter niet kwalijk nemen, dat wij niet aan de groote kick hangen, i.c. r.iet in de pers bekend maken, hoe onze or ganisatie in den verkiezingstijd werkt, dat is het geheim van den smid! De uitslag van de voorbije verkiezingen voor de Provinciale Staten, speciaal wat Heemstede betreft heeft wel zeer duidelijk gedemonstreerd, dat er bij ons niets hapert. Wij hopen en zullen ons uiterste best doen, dit straks nog duidelijker te demonstreeren. Wil de heer Blokker ech ter met onze werkwijze op de hoogte ko men, welnu, laat hij zich bij ons aansluiten, hij is van harte welkom in ons midden. Wij kunnen nog best een paar mannetjes gebrui ken! A.s. Zaterdag De ter dood veroordeelde moordenaar Tetzner zal Zaterdagmorgen om 7 uur op de binnenplaats van de gevangenis te Re gensburg worden terechtgesteld. Briand's tegenvoorstel tegen het Duitsch- Oostenrijksche tolverdrag zal reeds binnen eenige dagen door de diplomatieke vertegen woordigers van Frankrijk aan de verschil lende Europeesche regeeringen worden overhandigd. Reeds Dinsdag zette Brland voor den ministerraad uiteen, de methode, die toegepast zou worden voor het scheppen van afzetmogelijkheden voor de graan overschotten en de industrie-producten. Ook pmtrent den financieelen toestand werden uitvoerige mededeelingen gedaan. Waarschijnlijk zal nog heden aan de ver schillende regeeringen het plan worden te hand gesteld. In Parijs gearresteerd Een moordaanslag op een jeugdige Pool- sche te Parijs leidde gisteren tot de arresta tie van 'n 22-jarigen Oostenrijker, Raviki genaamd. Bij zijn arrestatie bekende hij in België reeds vier vrouwen te hebben vermoord. De jonge Poolsche had hij slechts eenige dagen geleden te Parijs leeren kennen en tiij had haar verteld, dat hij wilde, dat zij met hem naar Oostenrijk ging om met hem te trou wen. Toen de jongelui te Straatsburg over nachten trachtte Raviki het meisje te wur gen, om zich in het bezit van haar spaar geld, een bedrag van ongeveer 1000 frank, te stellen. Eindelijk ten val gebracht De procureur-generaal van den staat New York, die een onderzoek heeft ingesteld naar den aanslag op Jack Diamond, die mét een aanval van pleüris en schotwon den in het ziekenhuis ligt, heeft verklaard, dat hij voldoende bewijzen tegen Diamond heeft verzameld om dezen levenslang naar de gevangenis te zenden, als hij herstelt. Een scherp oordeel In een buitengewoon scherp artikel wijst de „Daily Express' op de gevaren, die voor Engeland voortvloeien uit zijn huidige posi tie in den Volkenbond in verband met den hudigen toestand van Europa. Duitschland en Oostenrijk willen een tolovereenkomst sluiten. Men behoorde hun zulks toe te staan, doch Frankrijk verbiedt het in naam van de „geheiligde verdragen van Versail les". Frankrijk strekt zijn hand uit over Roemenië, Polen, Joego-Slavië en Tsjecho- Slowakije en wenscht de volledige hege monie over Europa. Wanneer ergens een schot zal vallen, zal het voor Frankrijk zijn. Zal de Engelsche jeugd, vraagt het blad, moeten sterven als er iets gebeurt waardoor de Fransche hegemonie bedreigd wordt of wanneer er toch een tolverbond tot stand komt? De Volkenbond moest een lichtende fakkel voor de menschheid zijn, doch thans, schijnt hij een fakkel, waarmede eiken dag Europa in brand gestoken kan worden. Zoo goéd als Amerika zich buiten den Volkenbond heeft weten te houden had ook Engeland dat moeten doen, want het beteekent een gevaar voor het EryjeLsche wereldrijk. Engeland moet zich uit Europa terugtrekken. Het hart van het Britsche wereldrijk ligt te Londen niet te Genève. Reiziger veroordeeld De Groningsche rechtbank heeft heden den 33-jarigen reiziger W. K. te Groningen, die in den aanvang van Maart jl. zijn vrouw met een scheermes ernstige verwondingen aan de armen toebracht, wegens poging tot dood slag veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. De eisch was 6 jaar gevangenisstraf. In den afgeloopen nacht is ingebroken in een vijftal perceelen in de Hoofdstraat te Abcoude. De inbraken geschiedden o.a. bij den Burgemeester, waar ongeveer 100 is gestolen, bij den gemeenteontvanger en bij particuliere, naast elkaar gelegen perceelen. Een onderzoek wordt ingesteld. De portugeesche minister van Oorlog heeft het tultimatum aan de opstandelingen op Madeira met 24 uur ver'engd, gedurende welken tijd een wapenstilstand zal heer- schen. Inmiddels zal men trachten een vreed zame oplossing van het conflict te verkrijgen. De opstandelingen zijn bereid zich over te geven, doch slechts op bepaalde voorwaar den. De onderhandelingen worden dus voort gezet. De neutrale zóne op het eiland, die bestaat uit de 3 internationale hotels te Funcha', wordt bewaakt door marinesolda ten van voor Funchal liggende kruisers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6