o° Voetbalkamp. BELGIE—HOLLAND Uit het KI ROOMSCHE HAARLEMSCHE VOETBALDAG VIERDE BLAD ZATERDAG 2 MEI 1931 BLADZIJDE 1 VOORSPEL VAN DEN GROOTEN STRIJD R.K.F. D. H. V. B. R. K. V. V. Onze Gezellen K. N. V. B. Hermes-D. V. S.Stormvogels Stormvogels-veteranenV. O. C.- veteranen Oefenwedstrijd, teèen „Onze Gezellen' Junioren-wedstrijd Noord-Zuid Terrein „Onze Gezellen", Vergierdeweg BRABANTSCHE BRIEVEN De strijd om den hoogsten titel in de R. K. F. competities gaat thans meer interesse vragen omdat we momenteel de kracht der deelnemende elftallen een weinig beter ken nen. Het meest frappeert de slechte start van Caesar, die tegen D. H. L. op eigen veld een smadelijke 6—1 nederlaag leed. Natuurlijk kunnen de menschen uit Beek een off day gehad hebben, het peil der Lim- burgscbe eerste klasse komt echter wel in een slecht licht te staan. Ondanks de nederlaag van H. M. S. tegen R. K. T. V. V. (4—2) in Tilburg behoeven de Utrechtenaren den moed nog niet op te geven. Inmiddels heeft T. V. V. met 2 gewonnen wedstrijden thans een nuttigen ^oorsprong. N. E. O. begint morgen den strijd om den landstitel. Zij moet in Utrecht H. M. S. bekampen hetgeen naar onze meening een zwaar karwei wordt. De thuisclub heeft o. i. de beste kansen. Voor Caesar staat morgen in Tilburg bui tengewoon veel op het spel. Indien ook nu de club uit Tilburg weet te zegevieren, behoudt zij niet alleen een nuttigen voorsprong, maar worden de kan sen van een der concurrenten al zeer gering. In het tegenovergestelde geval wordt de strijd weer geheel open hetgeen de spanning in niet geringe mate zou bevorderen. Belangstellend zijn we naar de verdere prestaties van Caesar maar vooralsnog moe ten we R. K. T. V. V. de beste kansen op een nieuwe zege geven. In de promotie-competitie begint reeds eenige teekening te komen. Momenteel heeft het er allen schijn van dat de eerste klassers plaats moeten maken hetgeen uit onderstaanden stand blijkt: Spartaan Santpoort Lisse RKAV. Fortitudo Na de wedstrijden van morgen kan reeds beslist worden wie naar de eerste klas pro moveert. Spartaan speelt uit tegen Fortitudo en Lisse gaat naar Amsterdam om R.K-A.V. te bekampen. Vele mogelijkheden kunnen zich voordoen maar indien Spartaan wederom wint en dus haar puntenaantal op 6 brengt, gaan de Rotterdammers naar de eerste klasse. Fortitudo is nog niet in het strijdperk ge weest dus durven we geen uitslag voorspel len. De strijd tusschen de eerste klassers be looft interessant te worden. De verliezer kan zich wel „opschrijven" zoodat we een hardnekkigen kamp verwach ten welke o.t door de Amsterdammers wordt gewonnen. In de 2e klasse N wordt nog gespeeld Alw. Forward—G.V.O. Deze strijd zal wel op een nederlaag van laatstgenoemde uitloopen waardoor zij degradatiewedstrijden moet gaan spelen. R. K. F.-PROGRAMMA. Kampioenschap van Nederland. HJ4.S.-NH.O. R.K.T.V.V.—Caesar. Promotie le klasse D. E. R. K. A. V.—Lisse. Fortitudo—Spartaan. 2e klasse N. Alw. Forward—G.V.O. 2 2 0 0 4 7—3 2.— 3 2 0 1 4 8—7 1.33 I 0 0 1 0 2-4 0.— 2 0 0 2 0 3—6 0.— 0 0 0 0 0 0—0 0.— Meer en meer nadert het einde. De wei nig talrijke wedstrijden veroorloven geen overzicht meer. Wij zullen dan ook volstaan met enkele bijzonderheden. In de 2e klasse C is, zooals bekend, het pleit beslecht ten gunste van D. S. S. waar over elders meer. In de 3e klasse E valt morgen de beslissing by den wedstrijd S. J. C. XHD.S.S. II. In dien eerstgenoemde wint, en daar houden wij het op, is ze kampioen. In de 4e klasse F komt geen einde. Hier is het verloop zoo onregelmatig, dat men de beslissing vooreerst nog niet kan tege moet zien. Concordia II zal wel kampioen worden naar dat duurt nog wel eenige we ken. De promotie-competitie le klasse is reeds in vollen gang. V. V. E. boekte reeds een 3—1 zege op T.Y3.B. II. Laatstgenoemd elftal speelt morgen tegen D. S. S. We geven den Boys in deze ontmoeting wel een kansje. D. H. V. B.-PROGRAMMA. Promotie Xe klasse B. T.Y.B3. II—D.S.S. (terr. H. B. C.) Competitie le klasse B De Meer II—Concordia. 2e klasse A St. Louis—G.V.O. A.R.C. IIVoorwaarts. 2e klasse B PurmerendConstantius. Wilskracht III—Gezellen Vier. 2e klasse C Onze Gezellen nAlliance. 3e klasse A Alw. Forward II—V.V.U. 3e klasse B A.D.O. nVictoria. Vios—D. E. M. Hl. 3e klasse E. S.J.C. III—D. S. S. II. 4e klasse C. A.R.C. III—W.S.V. II. 4e klasse F Victrix IIIConcordia II. Victrix IIOnze Gezellen III. Heemskerk speelt tegen Rotterdam. Het ongeval, den Geel Wit-doelman op 19 April jJ. in Amsterdam overkomen, is geluk kig niet van zoo'n emstigen aard geweest als het zich aanvankelijk deed aanzien. Hij is weer in zooverre hersteld, dat hij in den wedstrijd tegen Rotterdam op 10 Mei a.s. het Haarlemsche doel zal verdedigen. Morgen echter wil hij liever nog een dagje rust nemen en wordt zijn plaats ingenomen door Metten (T.Y.B.B.) De samenstelling van het Haarlemsche elftal. Voor den oefenwedstrijd tegen Onze Ge zellen op morgen ziet het Haarlemsche elftal er vermoedelijk als volgt uit: Metten, Duinhoven, Gigengack, Kamer, Heesakkers. Drayer, Teledo, Martin. Elfrink, Smit, v. Leuven. Seer. J. J. Loerakker, Leeuwerikstr. 13, Haarlem. Programma: Onze Gezellen I—R. K. Haarlemsch elftal, 2.30 uur. Onze Gezellen IIAlliance I, 12.30 uur. Victrix IIOnze Gezellen III, 12 uur. Onze Gezellen VAlliance IV, 3 uur Mid denweg. De wedstrijd O. G. IIAlliance I wordt in verband met de te spelen proef wedstrijd van het districtselftal op het Gezellenterrein, met medewerking van het Alliancebestuur op 12.30 uur gespeeld op het Alliance-ter- rein. De wedstrijd Victrix IIO. G. III is niet om 2 uur aan den Vergierdeweg, doch vindt om 12 uur plaats op het daarvoor welwillend afgestaan Santpoortterrein. Junioren. Zondag aa. na de Hoogmis moeten alle junioren zorgen om aanwezig te zijn in het Patronaatsgebouw aan de Kerklaan. Daar er zéér belangrijke mededeelingen zullen worden gedaan, mag er zeker geen enkele junior ontbreken. Onze GezellenDistrictselftal. Doordat niet minder dan 3 Gezellen uit moeten komen voor het districtselftal, zal as. Zondag Onze Gezellen met de volgende ploeg den strijd aanbinden: De Reus, C. van Roon, Handgraaf, Lindström, Boot, Jac. Lindström, H. van Roon, H. Smit, Voogd, Van Roode, de Raad. Programma voor Zondag. Ned. B-Elftal—België B-Elftal. Noordr NederlandN oard-Duitjschland. Afdeeling I. le klasse Hermes-DVS—Stormvogels. Promotiecompetitie 2e klasse. ExcelsiorDWS. 2e Klasse A Beslissingswedstrijden APC—DEC, terrein Ajax. Hollandla—TOG, terrein ZVV. Promotiecompetitie 3e klasse BFC—HVC. 3e klasse A DSVAmstel. Oranje-Zwartde Meteoor. 3e klasse B DWV—DJK. SDW—ODE. 3e klasse C CulemborgOWO. RapiditasAllen Weerbaar. De VolewijckersHolland terr. A.F.C. 4e klasse A JOSRivalen. 4e klasse B ZaanlandiaSchinkelhaven. EVCRCA. ZilvermeeuwenPurmersteijn. 4e klasse C TIW—Neerlandia. 4e klasse D Laren—APWC. SOEST—TDO. VictoriaKampong. Reserve le klasse. EDO 2Hilversum 2. ZFC 2—Ajax 2. Promotiecompetitie reserve 2e klasse HRC 2Zeeburgia 2. Promotiecompetitie reserve 3e klasse Baarn 2DWS 2. Reserve 3e klasse A OSV 2—QSC 2. ZRC 2—ZW 2. de Spartaan 3DEC 3. Reserve 3e klasse B EDW 2—Hollandla 2. West-Frisia 2Meervogels 2. Reserve 3e klasse C ADW 2—ODE 2. Amstel 2Swift 2. Reserve 3e klasse D Hercules 3Allen Weerbaar 2. Kampong 2BFC 2. Rapiditas 3Voorwaarts 2. Afdeeling II. le klasse Beslissingswedstrijd Blauw-WitEDO, terrein 't Gooi. Afdeeling III. PEC—AGOVV. Afdeeling IV BWEindhoven, de Valk—Willem II. 2e klasse A N eptunus—VOC. 2e klasse B OvermaasDCL. RFC—ODS. SVW—Fortuna. 3e klasse A Lugdunum—LFC. HillinenAlphen. Deze wedstrijd is voor geen van beide partijen van eenig belang meer. Beide clubs hebben dit seizoen hun eerste-klasseschap weer „geprolongeerd" gezien en voor de bovenste plaats komen ze niet in aanmer king. Toch gelooven we niet, dat het in deze ontmoeting lauw zal toegaan. De wedstrij den tusschen genoemde clubs toch plegen altijd nog al met het noodige vuur gespeeld te worden. Voorts heeft Stormvogels de vriendschappelijke wedstrijden van de laat ste weken serieus opgenomen, dus zal zij dat ook zeker doen in een competitie-wed strijd. Ook ditmaal zal Koster weer op het appèl ontbreken. Van Gelder is echter een goede plaatsvervanger. Het elftal ziet er dus als volgt uit: 1 De Waard Haak v. Gelder Effem Toe v. d. Velde V. d. Steen, Groeneveld, Plokker, Prins Boekelaar Zaterdag e.k. ontvangen de Stormvogels veteranen de „oude knarren" van V. O. C. Stormvogels' oude garde komt als volgt uit: Terhorst, Engelhart, Blinkhoff Jr., Struys, P. Verwoerd, Snoeks, Niessink, J. Verwoerd, Nuyens, Bremerkamp, de Jonge. In ons blad van Woensdag hebben we reeds melding gemaakt van een op til zijnde be langrijke Roomsche voetbalgebeurtenis. Een sportfestijn waarop we ditmaal meer dan gewone aandacht schenken omdat bij dit gebeuren het spelpeil, de groei en bloei der Roomsche voetbalbeweging naar buiten zal worden getoond. WU hebben in ons eerste artikel gewezen op den achteruitgang van het neutrale voet bal, op de mindere belangstelling voor neu trale wedstrijden in Haarlem en tevens daar bij vermeld dat onze Roomsche wedstrijden zich in meerdere publieke interesse mogen verheugen. Wij wijzen in dit verband ter loops op de plaatselijke ontmoetingen tus schen H.B.C. en T.Y.B.B., Santpoort en Onze Gezellen, de wedstrijden waar wat „bo ven" stond, zooals T.Y.B.B.D.H.L., H.B.C.— DJH.L. enz. enz. Bij al deze wedstrijden bleek overduidelijk dat men den Roomschen voetballer niet meer alleen laat ploeteren voor de goede zaak, maar het werk ongetwijfeld gaat waardeeren. We tellen thans mee en we worden niet meer op den achtergrond geschoven. Daarom is het thans de beste gelegenheid, aan het einde van een voor ons alleszins gunstig seizoen, iets aparts te organiseeren en dit doet men dan ook in den vorm van eenige voetbalwedstrijden tusschen de ver tegenwoordigende Junioren en Senioren elf tallen der Districten Haarlem en Rotterdam op Zondag 10 Mei a.s. Het District Haarlem organiseert dien dag den traditioneelen Roomschen Haarlemschen Voetbaldag! Het is niet voor de eerste maal, dat een dergelijk voetbalfestijn wordt georganiseerd. Reeds vele malen hebben we iets derge lijks meegemaakt en steeds mochten we tot ons genoegen constateeren, dat van een der- gelijken dag geweldige propaganda voor de Roomsche sport uitgaat. In den loop der volgende week hopen we op vroegere voetbaldagen nog eens terug te komen. Wij wijzen thans slechts op de activiteit van het Haarlemsche Districtsbestuur dat dien dag in alle opzichten wenscht te doen slagen. En het meeste succes boekt men wanneer het sportieve gedeelte van dien aard is dat men van ons Roomsch spelpeil een gunstigen indruk meeneemt. Zorgvuldig is men te werk gegaan om een zoo sterk mogelijk vertegenwoordigend elftal zoowel Junioren als Senioren, samen te stel len. Het voorloopig Senioren-elftal is reeds bekend, terwijl het Junioren-elftal wordt gekozen na den proef wedstrijd Noord-Zuid. Men is er in Haarlem van overtuigd dat in Rotterdam een sterke tegenstander is gevon den zoodat we niet onvoorbereid ten strijde kunnen gaan. Voor den Haarlemschen voet balliefhebber is het morgen reeds een prach tige gelegenheid om met het voorhande zijnde materiaal kennis te maken. Morgen n.l. worden eenige oefenwedstrij den gespeeld op het fraaie terrein van Onze Gezellen in Haarlem-Noord aan den Ver gierdeweg. Om een uur spelen twee Junioren-elftal len, Zuid-Noord, ter samenstelling van het definitieve elftal. In ons eerste artikel wezen we nog op den sterken aanwas van Junioren en vooral deze wedstrijd is een gang naar het Onze Gezellen-terrein waard. Bij dezen kamp kun nen we constateeren dat de Roomsche sport op den goeden weg is en zeer gunstige pers pectieven opent voor de toekomst. Om half drie komt het voorloopige Haar lemsche elftal binnen de lijnen tegen Onze Gezellen. Laatstgenoemd elftal moet drie zijner beste spelers afstaan aan de vertegenwoor digende ploeg maar komt door opname van enkele erkende goede krachten vrijwel op peil. Onze Gezellen zal dan ook een waardige tegenpartij vormen voor „Haarlem". De „kern" van het Haarlemsche elftal is bewaard gebleven, slechts op enkele plaatsen is sinds den laatsten wedstrijd, in Augustus j.l. tegen Leiden, wijziging aangebracht. De zoo noodige en gewenschte combinatie zal dan ook spoedig gevonden worden, het geen den wedstrijd ten goede komt. Het belooft dus aan den Vergierdeweg een genotvolle sportmiddag te worden waar we een bezoek met een gerust hart durven aan bevelen. Zij, die nog niet met het Roomsche voetbal hebben kennis gemaakt, moeten deze gele genheid benutten. Wij zijn er van vvertuigd, dat een zieltje wordt gewonnen. Hoe meer zieltjes hoe' meer vreugd. Zieltjes en vreugd vooral op den Room schen Haarlemschen voetbaldag op 10 Mei a.s. waarvan morgen het proloog plaats vindt. Roomsch Haarlem, morgen reeds present in Haarlem-Noord! P. K. R. K. V, V. „SPARTA" TE WOGNUM. Kampioen derde klasse A. D. H. V. B. Staande van links naar rechts: S. Booi, A. Veken, L. Mooy, J. Veken, C. Commandeur, H. Kuyer. Knielend: G. Beerepoot, Joh. Groot, K. Kuiper, B. Smiers, J. Veken Niet zoodra heeft het Nederlandsche elf tal den zwaren strijd tegen Duitschland achter den rug, of reeds staat weer de interland-ontmoeting BelgiëNederland voor de deur en vraagt onze bijzondere aan dacht. Het is wel kenmerkend, dat een wedstrijd tegen België door geheel voetbalminnend Nederland met groote belangstelling wordt tegemoet gezien, zoo zelfs, dat de meest verstokte Nederlander, die alles wat maar even naar voetbal zweemt., den rug toe draait, toch wanneer Holland tegen België in het strijdperk komt, met belangstelling den uitslag tegemoet ziet. Zoo gaat het ook in België, wanneer Ne derland als tegenstander fungeert en het is dan ook niet te verwonderen, dat het Antwerp-terrein te Deurne gelegen en dat ongeveer 40000 toeschouwers kan bevatten, voor deze ontmoeting wederom veel te klein blijkt te zijn en velen teleurgesteld moesten worden. Toch zullen nog vele Hollandsche sup porters onze Oranje-ploeg vergezellen. Voor al in het Zuiden des lands maken zich velen voor de komende ontmoeting gereed. Het zal dus onzen spelers te Antwerpen zeer zeker niet aan aanmoedigingen ontbreken. Wat den uitslag van den komenden strijd ons echter zal brengen, is nog een groot vraagteeken. De elftal-commissie heeft weliswaar als blijk van vertrouwen geen wijzigingen aangebracht, doch zoo heel ze ker van een overwinning zijn wij lang niet. Onze middenlinie, waar Anderiesen dus 'nog als invaller zal optreden, zal wel van zich doen spreken en weten te handhaven en nu ook v. Kol, alhoewel lang niet meer de oude rot van vroeger, zijn plaats nog waardig blijkt te zijn, kan hetzelfde van onze achterhoede gezegd worden. Wat onze voorhoede echter zal prestee- ren, is en blijft een open vraag. Wat Adam en v. Nellen betreft, deze zullen evenals tegen Duitschland wel het beste beentje voor zetten, en voor deze spelers behoeven wij ook niet bang te zijn, doch in het bin- nentrio zit de moeilijkheid. v. d. Heyden kan zich veelal behoorlijk vrijspelen, doch zijn schieten is nog uiterst zwak. Het zelfde kan, mogelijk in nog groo- ter mate van den Xerxesman Lagendaal gezegd worden. Deze toch is vooral om zijn gevaarlijk schot in ons elftal opgenomen. Tegen Duitschland echter leek dit naar niets en hebben wij bijna geen enkel be hoorlijken kogel kunnen noteeren. En dan Tap, de getapte man van de elftalcommis sie. Lukt het hem in den beginne met zijn spel, dan wordt dit steeds beter en is hij de right man on de right place. Lukken zijn trucjes echter niet al te best, dan wordt het een eindeloos gepingel, waardoor er meer kwaad dan goed tot stand wordt gebracht. De Belgische ploeg is na den wedstrijd tegen ons elftal te Amsterdam, iets sterker geworden. Al is men in België nu niet ge heel en al nog over de halflinie te spreken (men beschouwt aldaar Hellemans nog steeds niet als den gewenschten spil, terwijl Simons hier debuteert), de voorhoede is door het opnemen van v. Beeck en v. d. Eynde be slist sterker geworden, terwijl in de achter hoede wederom de beproefde oude garde is opgesteld. Met dit al een elftal van goede kwaliteit en vooral door het op eigen grond spelen, een uiterst lastige tegenpartij. Wanneer echter door de Oranjeploeg den geheelen wedstrijd met hetzelfde enthou siasme gespeeld wordt, zooals tegen de Duitschers voor rust, kan echter op dit elftal, zij het na zwaren strijd, wel een overwinning bevochten worden. De Hollan ders hebben bovendien nog iets goed te ma ken, want van de 21 in België gespeelde wedstrijden, hebben de Belgen er 9 gewon nen en 4 gelijk gespeeld. Een overwinning voor Nederland zou dus de schaal weer in evenwicht kunnen brengen. Volledigheidshalve vermelden wij hieron der nog de elftallen: BELGIË: (F. C. Brugge) (Liersche S. K.) (Standard) Van Beeck Van den Eynde (Antwerpen F. C.) (Beerschot) Scheidsrechter HANSEN (Denemarken). NEDERLAND Van Nellen v. d. Heyden Lagendaal (D. H. C.) (Wageningen) (Xerxes) W. Tap L. Adam (A. D. O.) (H. V. V.) Van Heel W. Anderiesen J. Paauwe (Feijenoord) (Ajax) (Feijenoord) Van Kol Van Run (Ajax) (P. S. V.) v. d. Meulen (H. F. C., aanvoerder) Verdere bijzonderheden In België gaat deze week, 1 Mei n.l., de zomertijd in; men houde daar bij het bepa len van z'n trein voor zoover men niet met één van de extra-treinen gaat re kening mee. De wedstrijd vangt om half vier (Belgische zomertijd) aan, dat is dus 2.io uur Hollandsche tijd. De reserves zijn: Voor België: Caudron (Anderlecht), La- vigne (Racing C. B.), Mertens (Antwerp F. C.), Noeth (F. C. Mechelen), J. Diddens (R. C. Mechelen). Voor Holland: Odijk (De Hollandiaan), Diepenbeek (Ajax), Van Zeijl (P. S. V.), Breitner (A. D. O.), Wels (Unitas) en Vol kers (Ajax). (Steens is wegens blessure verhinderd). Ten slotte laten wij hieronder nog volgen den eerestaat der gespeelde wedstrijden: IN NEDERLAND: 14-5-'05 Rotterdam Nederl.België 4—0 13-5-'06 Rotterdam: 2—3 9-5-'07 Haarlem 1—2 26-5-'08 Rotterdam 3—1 25-4-'09 Rotterdam 4—1 10-4-10 Haarlem 7—0 1-4-11 Dordrecht 3—1 28-4-12 Dordrecht 4—3 20-4-13 Zwolle 2—4 26-4-14 Amsterdam 4—2 7-5-'22 Amsterdam 1—2 29-4-'23 Amsterdam: 1—1 29-4-'24 Amsterdam l—l 3-5-'25 Amsterdam 5—0 2-5-"26 Amsterdam: 1—5 l-5-'27 Amsterdam: 3—2 10-3-'28 Amsterdam: 1—1 5-6-'28 Rotterdam: 3—1* 4-ll-'28 Amsterdam: 1—1 2-12-'29 Amsterdam: 1—0'i- 4-5-'30 Amsterdam 2—2 29-3-'31 Amsterdam: 3—2 Olympisch troosttoumooi. Feestwedstrijd jubileum K.N.V.B. Badjou Nederland 21 11 5 5 27 54—33 (Daring C. B.) België 21 5 5 11 15 33—54 Nouwens Hooydonckx 42—38 (R. C. Mechelen) (Excelsior Hasselt) België 21 9 4 8 22 Simons Hellemans Nederland 21 8 4 9 20 38—42 (Antwerp F. C.) (F. C. Mechelen) Moe schal Totaal (Racing C. B.) Nederland 41 19 9 14 47 92—75 Versijp Voorhoof CapellL België 42 14 9 19 37 75—92 30-4- 9-4- 14-4- 29-9- 21-4- 13-3- 19-3- 10-3- 9-3- 15-3- 31-8- 15-5- 26-3- 27-4- 15-3- 14-3- 13-3- 1-4- 5-5- 18-5- 14-9- IN BELGIË AntwerpenBelgiëNederh Brussel: 1—4 5—0 1—3 1—4 1—4 3—2 1—5 1—2 3—3 2—4 3—0* 1—1 4—0 1—1 0—1 1—1 2—0 1—0 3—1 3—1 4—lt Olympisch tournooi. t) Feestwedstrijd K.B.V.K. ULVENHOUT. 28 April 1931. Menier, Snapte nouw wa Tan da veurjaar? Mijn petje ga-g-et glad te boven. Wa-d-is 't toch jammer van dieën küstelijken tijd, die zoow triestig naar de pinnekes gaat. Trui is er zoow van in de wèèr, da ze van de week naar Amsterdam is gegaan, wa ze aanders in deuzen tijd wel uit d'r lijf zal laten. Maar 't is waar, me zijn 'n maand ten achteren mee alles, op z'n minst, amico, en me kunnen 't werk op ons slofkes af. „Ouwe", zee ze van de week teugen me, as ze da zeet mot ze wa van me gedaan emmen, aanders is 't: zeg, heur 's effe, of ze flirt s en as ik dan kijk, dan gooi ze d'ren kop mee 'n snukske achter over, maar van de week zee ze dan: „Ouwe, Tc gaai 's effe 'n dagske op-en-neer naar de kienders in Amsterdam, 'k Ben toch zoow nuuwsgierig hoe ze 't stellen en 't is zóów laank geiejen. gij wil-d-oew eigen zekers wel 's 'nen dag behellepen, ee?" J „Ollee", zee ik: „doet da. Maar komt dan 's avonds ver om, dan haal ik oew af mee de sjees, doe ze daar m'n beste kompele- menten en pakt d'n kleinen Dré maar 's flink bij z'n lurven van me". Keb toen veur da boske 'nen vollen buil mee tooverballekes gehaald bij vrouwke Oomen, daar is ie razend op, op die tooverballekes tenminste, die haalt ie elke menuut uit z'nen mond om te kijken wa veur 'n klürke 't balleke nóuw weer hee, en Trui d'n aanderen dag mee d'r Zondag- sclie muts mee blommekes en netjes in 't zwart en d'r karbieske bij d'r, naar Am sterdam. En toen 'k ze 's avonds weer oplaaide in de sjees, toen hee ze van de stasie af tot da 'k al 'n haalf uur in de bedstee lag, verslag gedaan van d'r reis. Wa die nie al legaar te vertellen wit as ze zoo 's 'nen dag is weg gewiest. da's in één woord: indruk wekkend! Ze was onverwachts gegaan, ze wouw ze daar 's verrassen, zee ze, maar as ik oew nouw gong schrijven wa zij allegaar vertelt, alleen al van d'n tram van de Am- sterdamsche Statie tot da ze boven kwamp bij onzen Dré, dan was oew kraant al te klein. Twee dagen achter mekaar, van d'n vruugen mergen tot da ge 's avonds in bed legt, doe ze verslag. En ollee, da's nie on gezellig, horre. Tc Laat ze maar kaaieren en as ik 's effe mee m'nen kop knik of m'n oogen vertrek, zéggen hoef ik niks, dan ga ze weer 'n uur deur. Inwendig lach ik me dan 'nen aap, da vuulde en dan begrijp ik ok 'n bietje van d'r klacht as ik 's weggewiest ben: ..Gij? Gij wit nooit wa te vertellen. Gij zij net op reis as de karbies; gij reist mee as de schouw op de lokkemo- tief". Alles en alles vertelt ze; ze wit zelfs te vertellen wat de menschen denken, die z' onderweg ontmoet hee, ,,Die blonde juf fer van één hoog trok open en toen zee ze, da 'k verkeerd gebeld had, zee ze, maar ik docht: lopt naar de pinnekes en toen zag ik wel wa zij docht, maar da liet me netuurlijk zoow koud„As 'nen ijswa fel", hoef ik dan maar te zeggen en dan lop ze weer 'n paar uur achter mekaren af. Affijn, 't veurnomste is da ze t daar goed stellen, ik geleuf meer en meer dat 'r nog 'nen aparten lieveneer is, om de kunstenèèrs deur de weareld te trekken; m'nen verver schijn 't best te boeren, en da Trui weer 's heelegaar gerust is. Waant as die maar denkt en da schiet 'r dan zoow onverwachts in d'ren kop as bij 'n aander buikpijn da ze van d'n een of aanderen van 't span 'n tijdje niks ge- heurd hee, dan gaat heur „veurgevuul" aan 't werk en is ze zoo stiekumweg van d'ren streek 't Meeste lol hè 'k g'ad toen 'k vuulde aan 'n klaankske in d'r stem, dat d'n klei nen Dré, d'n oudste daar, zo'n bietje in z'nen wiek geschoten was, da z'n opa nie mee was gekomen. „En wa zee-t-ie van z'n tooverballekes"? vroeg ik toen. „O", zee Trui zo'n bietje-n-effen aft „toen ie z'nen mond er mee vol gedouweh had, toen zee-t-ie: en toch ha 'k liever gehad da-d-opa zeivers gekomen was; veul liever as 'n mud tooverballetjes." Ik schok te van d'n lach en 't wier vanbinnen 'n bietje wèrm in me, amico. Da's nouw niè om wa te zeggen; maar zo'n tweede boskë lopt er nie' „En hoe vonde de blombollen, Trui?" vroeg ik, toen Tc docht da 'k alles wiest. „Blombollen?" zee ze en ze trok 'n ge zicht mee rimpeltjes of ik had gevraagd of z' onderweuge ijsberen gezien had: ..blombollen?" „Ja, de blommenvelden tusschen Leiën en Amsterdam?" „Prachtig", zee ze: „prachtig, maar ik zie liever 'nen akker mee blomkool!" „Ieder in z'n vak", zee ik. „Ieder in z'n vak", zee Trui op 'n toontje of ze zeggen wouw: „mijn 'nen biet." Nouw. amico, keb ze zeivers gezien, de blommenvelden. Zaterdag, teugen zonsondergaank, toen 'k op Hilversum aan moest, om daar te gaan kaaiëren veur d'nen miekerefoon. Heel d'nen gosgaanschelijken middag had 't gegoten. Mee pèèrdevrachten waren de buiën naar omlaag gesallemaanderd en teugen dat d'n avond gong vallen, brak de locht aan klonters. Of 't erom gedaan wier, zoow schoon was 't. As 'nen bal van gloeiend goud zwom de zon deur 't pèèrse westen. Nevels stegen van de èèrde af of 'r sluiers van gouwen weefsel zachtjes wie ren neergespreid op 't bloeiënde laand daar bene jen. In 't Oosten voeren gevaarten van zuiver, zoo groot en zoo statig as zeilsche pen in 't blaauw van d'n brekenden dag. En 't gouwen licht van de rijzende zon in 't Westen da ketste d'r teugen da-d-et weer neerstroomde op de dürpkes daar gun- der aan d'n ender, die dreven op de geu rende nevels, gestegen van de bloeiende velden. Mee 'nen open mond hè 'k zitten kijken van stomme bewonderink. Waant die dürpkes van vurigen baksteen, glimmend van d'nen overdadigen ren gel nog, die hon- gen as pèèrlmoeren kaantwerk aan de zware lochten die geruischeloos aan 't brok kelen waren boven da laand van drijven de kleuren. Rimpelend goud sting daar in de slooten. En 't was of d'n hemel d'nen bloeienden ar beid op deuze pèèrlmoeren velden wouw vatten en zetten in goud van 't puurste karaat. Velden van oranje gloeiden as vu ren; velden van geel waren zuut as de room. Plakaten van lila, van wit en van rose, die dekten de èèrde in vloeiënde pracht. 'k Zag er de stilstaande, diepblaauwe „meren" van muljoenen hyacintenbloei. En 't getoover van de lochten, waar 't vuur van de zon in versmeulde, da mokte ons laandje daar tot 'nen droom. En as ik dan eindelijk m'n oogen dicht moes knijpen, moei as ze wieren van gul zigheid bij al da schoons; as m'n haart te snel gong kloppen van 't zien van al die wonders; as ik dan heurde 't gesnater van duuzenden vogels die as jachtende wolken deur de lochten trokken; as ik dan èl die kleuren vuulde drijven in m'n twee oogen. dan vuulde-n-ik 't goud aan m'n oog- horkes hangen die knipperden of ze lachen moesten van 't veul te veule schoons. En dieper zeeg d'n dag. De zon zonk achter de kale takken van hoog struikgewas en gouwen netwerk wier gespannen aan d'n ender. Snotverdemallemosterdpot, amico, ge zouw gaan vloeken van al die pracht op 't ééne moment en gaan bidden bij weer 'n aander tafreel dat er telkens van d'n he mel rolde. En eindelijk, toen dieën wonderen, godde- lijken vuurbal zoo diep verzonken wa" of ie n gat in de eerde had gesmolten om in weg te zakken, toen alleen 't vlammend gefon- kel de plak verraaide waar ze ergens zweef de in de wondere schepping, toen de locht gong düsteren en weer de wolken in me kaar slierden as onmetelijke sluiers nouw, toenGod, wa was da kollesaal! toen spoot 't goud van de zon achter de éérde, teugen da sluiërende zwark, en toen sting de schepping in 'n laaienden braand. Heel 't Oosten sting daarboven te sidde ren en te gloeiën in roodkoperig gevlam. t Was of heel de éérde aan 't verbraanden was en z'n schijnsels teugen de lochten smeet. Maar ok, of onzenlieveneer, na al de pracht op èèrde, ons de geweldiger pracht vertoonen wouw van d'n hemel die gouwig gloeide boven de dakenzee van Amsterdam, waar me binnenrejen. Amico, as ge 't nie gezien hèt, as ge op da mement oew Zaterdagsche kas zat op tt maken, as ge toen wa zuiver van laag ge halte zat te tellen misschient, jonk, dan hedde heel wa goud deur oew vingers la ten druppen! 't Was zóów bovenmenschelijK schoon, da 'k wouw, da 'k 't veul schonder vertellen kon, om oew toch nog 'n bietje-n- ervan te tconen Ik heb van 't jaar de blommenvelden gezien: op 'n avond chof'? mee z. e. kwaai weer en mee 'n snelheid van zcuvent.g Kielemeters in 't uur, maar keb ze nog nooit zóów schoon gezien! Kom, ik schei d'r maar af. Waant as ge over zulke pracht mot potlooien, dan is 't, of ge 't beste van onzenlieveneer aanrokt mee 'n paar groffe, zwarte werkhaanden. Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toe a vo" RE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 13