LEEKEPREEKEN Si f 3000.- f 750.- f 250.- f125.- f50.- f40.- Franciscus-Liefdewerk FANCY FAIN ZONDAG 3 MEI H0LL&ÜDSCHE AVOID HENK FIBBE eerste jaar WONINGBUREAU ZATERDAG 2 MEI 1931 en buitenland. Voorsc botten incassi Onze uitvoer van Bloem bollen naar Amerika Ernstige auto-ongevallen VELE ATTRACTIES Gevaarlijke les in natuurlijke historie DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17758 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Incasseering op binnen- tegen Audiëntie Katholieke Jeugddag te IJmuiden De ramp van de Noordpool De gestolen auto Een rijwielpad door de Zuidhollandsche duinen? Het nieuwe instructievaartuig van het Onderwijsfonds De Boltha te Den Helder Leger-revue De bollenteelt in de V.S. gestimuleerd door invoerverboden Een zwaargewonde Een man gedood Half vier officieele opening Acht uur ZOETESTRAAT 11 VAN 8 TOT 11 UUR VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14 - TEL. 13781 De bloemenvelden 7-jarig meisje door een leeuw aangevallen Tetzner terecht gesteld BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie UJnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIÊN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bü vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Allé abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger 388 GEESTELIJKE MACHT Er is een eigenaardig conflict ontstaan tusschen het Vaticaan en de fascistische partij in Italië, een conflict, dat eenige leerzame elementen bevat, ook voor ons. Gelijk men uit verschillende protesten, redevoeringen en brieven zoowel van de zijde van den Paus en de leiders der Katholieke Actie in Italië, als van den kant van het fascistisch partijbestuur de laatste weken heeft kunnen lezen, gist en woelt het daar in de geesten van het nieuwe Romeinsche rijk. En menig een heeft zich er misschien over ver wonderd hoe het enkele feit, dat het fascisme zich met de Italiaansche jeugdbeweging wil bemoeien, zulk een geweldige beroering verwekken kan. De voorzichtigheid, welke ook door niet-katholieken in de leiding van het Pausdom steeds geprezen is en wordt, lijkt voor den oppervlakkigen toeschou wer ditmaal door Pius XI verwaarloosd te zijn, nu Z. H. in tal van redevoerin gen en dezer dagen nog in een uitvoe- rigen brief aan den Aartsbisschop van Milaan, telkens en telkens op een bijna tartende wijze, het recht der Katholieke Actie blijft opeischen om naar eigen goeddunken en inzicht te handelen. Uit zulk een optreden van den Paus is ech ter maar één conclusie te trekken, n.m. deze, dat er wel zeer ernstige, zuiver godsdienstige redenen moeten zijn, om zóó met het wereldlijk gezag in botsing te komen en een feilen meeningsstrijd gaande te honden. En die redenen zijn er te over. Wie de gebeurtenissen in Italië zooveel mogelijk op den voet ge volgd heeft zal begrijpen, dat de Paus zich, nu twee weken geleden, in volle lengte oprichtte en niets meer dan zijn hoogpriesterlijken plicht deed, toen hij met krasse woorden een rede van den secretaris-generaal der fascistische par ty beantwoordde. De rede moge voor lezers op een verren afstand weinig schokkends en alarmeerends bevat heb ben, voor hen, die den pennenstrijd en de redevoeringen tusschen de fascisten leiders eenerzij ds en de katholieke pers en de voormannen der Katholieke Actie anderzijds volgden, bleek duidelijk, dat die fascistische oppergod in diploma tieke taal en verbloemde woorden open lijk met zijn gezag dekte, wat mindere goden maanden lang ondubbelzinnig en met feilen hartstocht verkondigd hadden en wat hierop neerkomt: het fascisme is een stelsel, een heilig idee. Het is niets minder dan de godsdienst der Ita lianen; en omdat de Italianen katholiek zijn, daarom is ook het fascisme katho liek. Katholicisme wil dus voor den mo dernen Italiaan hetzelfde zeggen als vaderlandsliefde. Het fascisme moet dus de jeugd voor het vaderland, voor de groote idee van Mussolini opvoeden. Dan is die jeugd vanzelf katholiek en is bij de opleiding derhalve geen hulp of inmenging van priesters en kloosterlin gen noodig. Afzonderlijke vereenigingen als bijv. de Katholieke Actie met haar leekenapostolaat zijn geheel uit den booze, omdat zij den indruk wekken, alsof het fascisme zichzelf niet genoeg was; alsof het in zichzelf niet voldoende cultureele factoren bezat en aanvulling van buiten behoefde. Dus weg met de inmenging van de kerk in de jeugdop- voeding! Ziedaar de gedachte, welke bij de blinde bewonderaars van het fascisme wortel heeft geschoten. Zulk een ge dachte is echter niet zonder meer tot uiting te brengen. Dat zou een domheid zijn, welke men aan leiders van een zoo machtige en in vele opzichten geniale beweging als het fascisme niet mag toe dichten. De strijd om geestelijke waar den is altijd op een andere wijze dan door het bloot leggen der geheime ge dachten en gevoelens gevoerd. Daarmee krijgt men ook geen vat op de massa. Het groote publiek wenscht tastbare leuzen en sensationeele beschuldigingen aan het adres der tegenpartij. Ook het fascisme verstaat in dat opzicht de kunst. De machtige pers dier beweging is dagelijks bezig om eensdeels de open bare meening op te zweepen tot chau vinisme, tot een vergoddelijking van het vaderland en een verdoeming van alles en allen, die niet in eerbiedige bewon dering voor het fascisme geknield lig gen; anderzijds met een ondermijning van het kerkelijk gezag, door scherpe ritiek op geestelijken en katholieke ver- migingsleiders, die durven waarschu wen tegen een wegdringen van den odsdienst uit de opvoeding en uit het openbare leven. Diezelfde fascistenlei- .ers men moet het hun toegeven .ebben een breeden en juisten kijk op de dingen. Zij begrijpen dat de groote massa te dom en te onontwikkeld is om nog voor hun idealen warm te loopen. Zij werpen zich daarom voornamelijk op de Jeugd. En het is ongeloofelijk, hoeveel moeite en kosten de fascistische staat 1 zich geeft om de jeugd in zijn geest op te voeden. Voor kort geleden werd een nieuw weekblad voor de „jonge vecht- fascisten" opgericht, dat zijn de jongelui tusschen 18 en 20 jaren, die uit de jeugdorganisaties in een nieuw verband treden. In weinig tijds bereikte dit weekblad een fabelachtig hooge oplaag. Mussolini schrijft er iedere week zelf een artikel in en is voor een buitenlan der daarin bijna niet herkenbaar. Uit heel deze lectuur waelit de hartstocht op van dwepers, die zich een wereldrijk droomen, zooals eens de Romeinen in hun bloeitijd bezaten. En al wat dit droombeeld in den weg staat moet wor den uitgeroeid. Dat is de leidende ge dachte, welke de jeugd bij voortduring wordt ingeprent. Deze geest komt na tuurlijk met het Evangelie, met de christelijke moraal, dus met de Kerk in botsing. En bij zulk een gesteldheid mag de Kerk niet zwijgen. Toen dan ook twee maanden geleden in bedoeld jeugdor- gaan een ophitsend artikel verscheen tegen het Slavische ras (met de bedoe ling het concurreerende volk der Joego- Slaven aan den anderen kant van de Adriatische zee te treffen) en een belee- digend stuk tegen een geestelijke, die „wegens politieke actie" door de regee ring verbannen was, trok het pauselijk orgaan hiertegen te velde het was niet de eerste maal en vroeg, of het niet beter was aan de jeugd groote hei ligen uit het verleden als voorbeelden van naastenliefde voor te stellen, dan haar met ophitsing tegenover andere volken en rassen en met schimpscheu ten tegenover geestelijken te vergiftigen. Daarop is een antwoord verschenen van Carlo Scorza, hoofd der jonge vechtfas- cisten, getiteld: „Haat de vijanden". Hierin kwam de eigenlijke geest van de fascisten-leiders helder naar voren, een geest om van te schrikken en te huive ren. En het zou ons niet verwonderen wanneer juist dit artikel de maat van het geduld bij den Paus heeft doen overloopen en hem de eerste de beste gelegenheid in de rede van den secre taris-generaal der fascistenpartij heeft doen aangrijpen, om een halt te roepen aan deze in wezen onchristelijke bewe ging en haar, zoo noodig, den oorlog te verklaren. In bedoeld artikel wordt o.a. dit ge zegd: „Zijn vijanden niet te haten, of erger zelfs ze lief te hebben, is een vorm van lafheid, die geen enkel mensch met principes kan erkennen of aanvaarden. De haat tegenover de vijanden van het Vaderland en van het Fascisme, dien wij prediken, is de alleredelste vorm van verdediging onzer Idee, die een reli gieuze idee is, en vindt zijn diepen wortel in de leeringen van de Katholieke Kerk. Het Fascisme is een geheel oor spronkelijk, typisch Italiaansch ver schijnsel en kan zich dus niet op het verleden beroepen of zich den weg laten bakenen door eenige andere beweging: doch als het in zijn methoden noodig had een leering te volgen, dan is voor ons de eenig mogelijke leering, die der Kerk. Doch men moet dit goed verstaan: wij doelen niet op dat deel der kerkge schiedenis, waarin sprake is van be scheiden figuren en nederige zielen, die, niettegenstaande hun onbetwiste heilig heid, de Kerk zooal niet tot den onder gang dan toch tot groot verval brachten; liefde en zachtmoedigheid zijn waarde loos zoolang de vijand voor de deur staat. Wij doelen integendeel op dat werkelijk opbouwend deel der kerkge schiedenis waarin sprake is van groote Heiligen, groote Pausen, groote Bis schoppen; politici en krijgslieden, die het zwaard wisten te hanteeren als het kruis en die al naar gelang hun toe vlucht namen tot den brandstapel en tot den banvloek, tot de marteling en tot sluipmoord en vergif, steeds voor de grootere glorie der Kerk, hun Idee." Ziedaar een moderne ketterij van al- lerbedenkelijkst gehalte, 't Is de terug keer tot het oude heidendom en de meest brutale vergoding van den Staat. De Kerk is de verkondiger en de draag ster van Christus' leer, een leer van liefde die culmineerde in het gebod van Jezus: hebt uw vijanden lief en doe wel aan die u haten! Deze geest van het Christendom gaat rechtstreeks in tegen een stelsel, gericht op het groot-maken van den Staat ten koste van alles; een stelsel dat iedereen minacht, die niet tot de eigen landgenooten behoort; een stelsel dat te vuur en te zwaard neemt, wat het niet langs vreedzamen weg krijgen kan. En nu de groote les uit dit conflict tusschen het Vaticaan en den fascisti- schen Staat, tusschen Pius XI en Mus solini. Maar al te vaak wordt aan de Kerk zwakheid verweten, omdat zij niet in staat is oorlogen tegen te houden; dubbelzinnigheid, omdat zij geen pro paganda voor eenzijdige ontwapening maken wil; lafheid, omdat zij heet te heulen met vorsten en diplomaten, met de grooten der wereld, die de macht van den sterken arm en van het geld heb ben. .Ziehier ^enjastbaar bewijs,van.het. AARIME bank tegendeel. Er is voor den Paus, voor den jongen Pauselijken staat, alles aan ge legen om vrede te hebben met de re geering van Italië. En toch, de Paus, vorst zonder land, koning zonder leger, trekt het zwaard en treedt onbe schroomd de leiders van het in Italië oppermachtige fascisme tegen, zoodra het aankomt op de handhaving van zijn geestelijke macht, de leiding der zielen, de opvoeding der jeugd en zoodra de leer van de Kerk, dat is de leer van Christus, wordt verdraaid en verkracht. Dit optreden van het hoofd der kerk is voor den vrede van ontzaglijk veel meer belang dan al het gepraat van diplomaten in gewichtige conferenties, dan al de propaganda van anti-oorlogs partijen. Immers, deze vredesactie grijpt het oorlogskwaad in den wortel, in den menschelijken hoogmoed en heersch- zucht; beschermt het opgroeiend ge slacht tegen een valsche leer en eischt het recht op om de jeugd op te voeden volgens de beginselen der naastenliefde, welke alleen een vruchtbaren bodem voor een duurzamen vrede vormen. Wie dus vraagt; wat doet de Paus, wat doet de Kerk voor den vrede en tegen den oorlog, die kan het antwoord vinden in de fiere houding, welke Pius XI tegenover het hedendaagsche fascis me aanneemt, HOMO SAPIENS. Komaan, mijn lier opnieuw gestemd, En ik zing blijde versjes, Want op de veiling zijn ze weer: De kersen en asperges! Het zijn de éérste van het jaar, O, zalig, zoet genieten Alleen dé prijs bestemt ze nog Voor mondjes der élite! Maar daarom echter niet jaloersch, Daar nijdas-zijn niet fair is. Ik kan nog best wat wachten tot De prijs meer populair is! Doch, wat ik thans maar zeggen wil, Een blij gevoel, dat zit me Weer in de beenen, want de lucht Is vol van zomersch rhythme. En nu ik van asperges lees En kersenlaat ze duur zijn, Ja, laat ze voor mijn schrale beurs Voor mijn part nog te zuur zijn, Dat komt terecht! en ik zeg zoo, Ofschoon het nog pas Mei is, Ik weet nu, dat het zomerweer Gelukkig zéér nabij is! MARTIN BERDEN. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week alleen Maandag en Dinsdag audiëntie verleenen en verder geen audiëntie tot nadere aankondiging. Een demonstratie van 800 jongens! Wederom zal het katholieke leven zich ontplooien. En wel op Zondag 17 Mei te IJmuiden. Nu zijn de jongens aan de beurt! Zij, onze fiksche, frissche Patronaatsjongens zullen, nu anderen zoozeer geslaagd zijn in hun pogen, om van hun jonge krachten en blijde idealen blijk te geven, ook eens too- nen wat zij kunnen. Hoort, daar marchee- ren zij, honderden in getal, met hun kleurige vlaggen en vaandels, door muziek en trom melslag opgevroolijkt. Blijde, met hun jongen moed in de vaandels geschreven, rukken zij voorwaarts om straks op het vrije veld als uit één mond hun geloof en trouw aan Christus' Koning te belijden en vervolgens door turnen en sport blijk te geven van hun geoefende gespierdheid en kracht. Enthou siast wordt er geoefend en voorbereid om straks in orde en regelmaat voor den dag te komen. Welke katholiek, oud of jong, van verre of nabij, zou zulk een schouwtooneel van katholieke blijheid en krachtsontplooiing on gezien voorbij kunnen laten gaan? Het laatst gevonden stoffelijk overschot De voorzitter van het landelijk comité voor da begjafstjis van de slachtoffers der Noordpoolranïp, de burgemeester van Maassluis, deelt mede, dat het stoffelijk overschot van Noordzij, den kok, dat ge vonden is, in het laatst van de volgende week per s.s. van de Batavierlijn van uit Aberdeen naar Rotterdam zal worden overgebracht. Vandaar zal het stoffelijk overschot per lijkwagen naar Maassluis worden vervoerd. Het staat nog niet vast, wanneer de teraardebestelling zal plaats hebben. Het is het laatste slachtoffer uit Maassluis. De algemeene Nederlandsche Wielrijders- bond stelt pogingen in het werk om een mooi fietspad in het schoone duinlandschap aan te leggen van Den Haag over Wassenaar, Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee. Het Departement van Defensie en het Be heer van de Domeinen hebben reeds de toe zegging gedaan, dat zij er de toestemming voor zullen verleenen. Of de voornemens van den A.N.W.B. slagen zullen, zal geheel afhangen van de medewer king der betrokken gemeenten. De A.N.W.B. heeft te kennen gegeven, dat hij met een groot subsidie in de te maken kosten zal voorzien. Een Duitsche chauffeur naar zijn land terug Dezer dagen is een auto, die Zondag j.l. gestolen was uit een garage in de Spaarne- straat te 's-Gravenhage, teruggevonden in de buurt van de gemeente Losser, ongeveer 400 meter van de grens af. Nader is gebleken, dat de dief ook in Loenen (Gelderland) geweest is. Daar had hij benzine noodig, maar aan gezien hij geen geld had, gaf hij een reserve band in onderpand. Het was waarschijnlijk zijn bedoeling de grens over te rijden, welk voornemen hij door benzinegebrek niet kon volvoeren. De tank van den auto was althans leeg. In Losser had hij nog voor 39 cent benzine gekocht. Dit bedrag was alles, wat hij aan geld bij zich had. De verdachte is de 21-jarige Duitsche chauffeur H. W., die bij de bedoelde garage in dienst is geweest. De chauffeur zal wel de grens over zijn. Op den auto is beslag gelegd. Te water lating door Prinses Juliana Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van H. K. H. Prinses Juliana per soonlijk 't nieuwe instructievaartuig voor de zee-, Rijn- en binnenvaart van het Onder wijsfonds voor de Scheepvaart, dat „Prinses Julinana" zal heeten, te water te laten. Het schip wordt, zooals bekend, gebouwd op de werf „Gideon" van de firma J. Koster Hzn. te Groningen. De te waterlating van het instructievaar tuig „Prinses Juliana" zal plaats hebben op Zaterdag 13 Juni, des middags te 2 uur. Een herinnering aan de deelnemers aan den tiendaagschen veldtocht. Naar de „Avondp." verneemt, zal in de eerste helft van Augustus de koningin in Brabant een leger-revue houden. Vermoe delijk zal dit geschieden op de Molenheide bij Breda, ongeveer op dezelfde plek waar honderd jaar geleden koning Willem 1 een revue heeft gehouden over het vrijwilli gersleger, dat aan den tiendaagschen veld tocht heeft deelgenomen. Aan deze revue zullen deputaties uit alle onderdeelen van het leger medewerken. Ook de zeemacht zal vertegenwoordigd zijn. Is het blad juist ingelicht, dan zal zooveel mogelijk een uitnoodiging tot bijwoning der revue worden gericht tot de afstammelingen van hen, die aan den tiendaagschen. veldtocht hebben deelgeno- l.men. Goedkoope trein De Nederlandsche Spoorwegen hebben een goedkoopen trein 2de en 3de klasse van Rot terdam D. P., Schiedam, Delft, Den Haag H.S.M., Leiden en Haarlem naar Den Helder en terug, met bezoek aan de Bloembollen tentoonstelling de „Boltha" te Huisduinen, ingelegd op Zondag 10 Mei 1931. Een belangrijk rapport van het Amerikaansch Departement van Landbouw Van het grootste belang voor de Neder landsche bollenkweekers is het officieele rap port, dat het Bureau of Agricultural Econo mies, ressorteerende onder het Departement van Landbouw te Washington, heeft gepu bliceerd over den omvang van de bollenteelt in de Vereenigde Staten. Al draagt dit slechts een voorloopig karakter, het kan als basis dienen voor verder onderzoek op dit gebied, dat tot nu toe vrijwel braak lag, ook al door dat de bollenteelt voor handelsdoeleinden in de Vereen. Staten een nog zeer jong bedrijf is. De samensteller van het rapport, R. G. Hill, stelt vast, dat bollenteelt is gestimuleerd door de verboden van invoer van verscheidene bollensoorten, n.l. narcissen, mombresia's, irissen, gladiolus en dahlia's, welke slechts met bijzondere vergunning voor voortkwee- king ingevoerd mogen worden. Zooals bekend, zijn deze invoerverboden uitgevaardigd om ziekten en parasieten buiten het land te hou den. Sommige variëteiten mogen in het ge heel niet worden ingevoerd. Het onderzoek had ten doel, een inzicht te verkrijgen in den omvang van teelt en verbruik van de belang rijkste bollensoorten en in dê localiseering van de teelten. Men maakte hierbij gebruik van een rondvraag onder kweekers en ver bruikers en ook van de opgaven van regee- ringspersonen. De resultaten verliezen aan waarde, doordat de verhouding tusschen het aantal ondervraagde en het totaal aantal kweekers niet bekend is. Van de 8380 onder vraagde personen antwoordden er 2126, van wie evenwel 783 onvoldoende. Voor onze kweekers zijn de verbruikscijfers van het meeste belang. Vóór 1924 werden jaarlijks ongeveer 77.000.000 narcissenbollen verbruikt; dit aantal steeg in 1926 als gevolg van den sterk gestegen invoer voor voort- kweeking tot het abnormale van 142.000.009 bollen. In 1928 werden ongeveer 225.000.000 in Amerika gekweekte bollen door de autoritei ten geïnspecteerd, in 1929 273.500.000. De invoer van tulpen, die geheel vrü is wat het aantal betreft, steeg van 65.000.000 in 1922 tot 192.000.000 in 1929, als gevolg van de da lende prijzen in Europa, die het prijsverloop ook op de binnenlandsche markt bepalen. In 1929 werden in Amerika ongeveer 6.000.000 tulpenbollen geoogst, in 1930 ongeveer 9.000.000, waarvan echter slechts 2.750.000 le verbaar. Het verbruik van leliebollen varieert tus schen 8 en 21 millioen, waarvan 85 pCt. uit Japan komt. Hyacinten zijn er jaarlijks van 22 tot 32 millioen noodig; in Amerika worden ze niet noemenswaard geproduceerd. De belangrijkste centra voor bollenteelt in de Vereenigde Staten bevinden zich in de staten Washington, Oregon, Florida, Michi gan, New York en Masschusets; de teelt treft men verder in vele der andere Staten aan. Vooral de narcissenteelt is gelocaliseerd, de gladiolus daarentegen schijnt minder eischen te stellen en komt op een groot aantal plaat sen voor. De verkoop van afgesneden bloe men van bollen, die later ook verkocht wor den, komt zeer veel voor. Van de 1343 kwee kers, die zich hieromtrent uitlieten, waren er slechts 27 pCt., die uitsluitend de bollen verkochten; 62 pCt. verkochten zoowel bollen als bloemen, en 11 pCt. kweekten de bollen uitsluitend om er de bloemen van te snijden. Men ziet evenwel in, dat de snijbloemen van het open veld de kasbloemen concurrentie aandoen. Gisteravond om tien uur heeft te Laren op het gevaarlijke kruispunt Hilversummer- weg—Nieuwe Rijksweg een ernstig auto ongeval plaats gehad. Een two-seater, be stuurd door den garagehouder Keyer, reed op den Hilversumschen weg in de richting van Laren. Toen hij genoemd kruispunt was genaderd, kwam uit de richting Amersfoort een vrachtauto, bestuurd door den heer Koningsdaal uit Zaandam, aanrijden, waar voor de heer K. had moeten stoppen. Hij reed echter zonder vaartverminderen door met het gevolg dat hij tegen den vrachtwagen aanbotste en dat zijn eigen wagen totaal verbrijzeld werd. Eenige perso nen, die het ongeluk zagen gebeuren, droe gen den heer Keyer, die het bewustzijn had verloren, uit de overblijfselen weg. Het slachtoffer, dat met de borstkas tegen het stuur gekneld zat en eenige ernstige hoofd wonden had opgeloopen, werd in deerniswek- kenden toestand naar het St. Jansziekenhuis vervoerd. Gisterenmiddag omstreeks 1 uur werd op den Maastrichtschen weg onder de gemeente Echt een vrachtauto van den heer Verhei)- den te Kerkrade van achter aangereden door een uit de richting Roermond komen den anderen vrachtauto. De eerste wagen botste tegen een aan den kant van den weg staanden boom en werd zwaar bescha digd. Een inzittende knecht werd op slag gedood. De identiteit kon nog niet worden vastgesteld. De chauffeur en een inzittende vrouw kregen lichte verwondingen. De auto, die -de aanrijding had veroor zaakt, is doorgereden. De marechaussee uit Echt stelt een onderzoek in. Een rapport over de bloembollencultuur in Amerika. (blz. 1, 1ste blad) Ernstig auto-ongeluk te Laren; een zwaar gewonde. (blz. 1, 1ste blad) Interessante Iegermanoeuvres in Septem ber. (blz. 1, lste blad) Tetzner terecht gesteld. (blz. 1, lste blad) Schadevergoedingsactie tegen den staat door den verdachte van den moord onder Stompwijk. (blz. 2, 3de blad) Directe luchtverbinding AmsterdamKo penhagen. (blz. 2, 3de blad) Uitstel der Ontwap ingsconferentie? (blz. 1, 3de blad) 1 Mei-onlusten in het buitenland. (blz. 1, 3de blad) Relletjes te Cairo. (blz. 1, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 759. Stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.56, overmorgen om 7.58. Men seint ons uit Hillegom, het centrum der bollenstreek: Alles prijkt thans in vollen feestdos en is op zijn mooist.. Het koude weer van de laatste dagen deed een en ander slechts zeer langzaam voortgaan. Behalve de hya cinten, die zich best houden, bloeien aller wegen ook de vroege tulpen, terwijl de dar- wins ook reeds kleur verraden. Ondanks ht weinig gunstige weer, waren alle dagen veel vreemdelingen hier, niet het minst bui tenlanders. Zondag mag bij eenigszins gunstig weer op een ongekende drukte worden gere kend: alles rekent daarop. De best te volgen routes gaven we reeds. Bizonder wijzen we er nog op, dat een der mooiste is: vanaf hotel Sistermans tot de nieuwe brug en dar. onmiddellijk rechts af wijst de weg zich zelf. In een school te Cincinnati is een zeve; jarig meisje door een jongen leeuw aangeval - len en zoo deerlijk verminkt, dat men voor haar leven vreest. De leeuw, benevens een welp en een beer waren aan een riem in het klasselokaal bin nengebracht ter „illustratie" van een les in de natuurlijke historie. Het kind schrok, en door haar gegil werd de leeuw blijkbaar woe dend. Hij rukte zich los en sprong op het meisje toe. Eerst toen een politieagent wss binnengeroepen gelukte het 't arme kind te bevrijden en den leeuw 'weer in bedwang t° houden. Het vonnis hedenmorgen voltrokken Hedenochtend te 7 uur is het vonnis teg^ den moordenaar Kurt Erich Tetzner vol trokken. Behalve de bevoegde vertegenwoordigers der autoriteiten waren nog tegenwoordig 12 getuigen en 6 journalisten Ook de rechters, die Tetzner hebber, veroordeeld, waren aan wezig. Tetzner zag bleek doch was olkom: rustig. Na voorlezing van het vonnis vond d terechtstelling plaats door den beul u" M'"' chen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1