Stofzuigërhuis fMERTENS HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Exide Batterijen - Ook reparaties PROVINCIAAL NIEUWS AKERSLOOT ASSENDELFT CASTRICUM HEILOO HEEMSKERK TER AAR NIEUWER-AMSTEL LIMMEN NES AAN DEN AMSTEL NIEUWVEEN WILNIS HAARLEMMERMEER MONNIKENDAM KROMMENIE PURMEREND VOLENDAM WEESP LISSE BEVERWIJK SLOTEN De bloemenklok te Alkmaar Barteijorisstraat 16 - Tel. 10756 Apex klop-veeg-stofzuigers f 175 Nagekomen Kerkberichten HEILOO MARKTNIEUWS Gemeenteraad De raad dezer gemeente vergaderde Donderdag in voltallige zitting. Het bekende verzoek van den raad van Arnemuiden werd evenals de andere stuk ken voor kennisgeving aangenomen. De vaststelling van de 5-jarige herziening der strafverordeningen in verband met art. 208 der gemeentewet werd algemeen goed gekeurd. Als leden der Schattingscommissie Rijks Inkomstenbelasting werden de aftre denden de heeren M. Groot, R. Mul, J. v. 't Hof en J. Berkhout met meerderheid van stemmen herbenoemd. Het verzoek A. Zwart Boekelermeer om vergoeding van reisgeld in verband met art. 13 der Lager Onderwijswet voor zijn kind. dat de sfljiool in Alkmaar zal bezoeken a 1.50 per week voor autobuskosten leverde veel bespreking op. B. en W. stellen voor 40 per jaar te verleenen als tegemoetko ming, rekening houdende met den vacantie- tijd en de financieele draagkracht van aan vrager. Na eenige bespreking dienden B. en W. een gewijzigd voorstel in om 50 per jaar te verleenen. Algemeen werd zoo besloten. De voorzitter brengt ter sprake uitbreiden van gedeelten electrisch net. De aanleg naar het perceel Rotteveel zou rendabel zijn. Het gedeelte van SpaanBankers zou een ver lies opleveren van 59 per jaar. Van de per- ceelen in de Stierop zijn er van de 5 4 aan gesloten, netlengte 1900 meter. Van de per- ceelen Kogerpolder van de 8 4 perceelen aan gesloten, netlengte 1100 meter. Dan kwam het verzoek van M. J. Groot om aansluiting aan het electrisch licht aan den Blokkerweg en herziening der tarieven. Om deze zaak eens grondig te onderzoeken met den admi nistrateur van het G. E. B. achten B. en W. een commissie uit den raad gewenscht. Zij stelden voor, dat de heeren Schut, Scher merhom en Berkhout in deze commissie zit ting zullen nemen. Dezen namen de benoe ming aan. Na rondvraag volgde sluiting. Gouden Huwelijksfeest Het echtpaar D. Jongejans Pzn. en M. Jongejans-Schoone, herdacht een dezer dagen het feit, dat zij voor vijftig jaar terug in het huwelijk waren getreden. Beiden genieten nog een uitste kende gezondheid, en zij zijn beiden 72 jaar oud. Gas-demonstratie Uitgaande van het Gem. Gasbedrijf te Krommenie, waarvan As sendelft het gas betrekt, werd Donderdag 23 en 30 April een gas-kook-demonstratie ge houden in het R. K. Vereenigingsgebouw. Den eersten avond werd er met Prome- teus-toestellen gedemonstreerd en den twee den met Küpperbusch-toestellen. Verbetering In ons raadsverslag van gisteren staat in de passage over de gas- kwestie: „De heer Heüinga heeft bij de cijfers in bedoeid pamflet geen verklaring gegeven, dit moest zijn: „geen verklaring gevonden." Burgerlijke Stand. Overleden: Geertje Rekers, oud 74 jaren, echtgenoote van J. P. van Keulen, wonende te Castricum; Regi- na Catharina Schlotboom, oud 64 jaren, echtgenoote van J. C. Demoitié, wonende te Castricum; Klaas van den Berg, oud 89 jaren, weduwnaar van A. Prjns. wo nende te Castricum. Ondertrouwd: Pieter Kuijs, oud 37 jaren, tuinarbeider en Maria Jacoba de Zeeuw, oud 25 jaren, zonder beroep, beiden wonen de te Castricum. Aanbesteding Naarmen ons mededeelt is het bouwen van een electrisch water gemaal en gewapend betonnen brug opge dragen aan den heer J. Appeldoorn, aan nemer te Egmond-Binnen voor f 8580.—. Benoemd Als kassier der Coöp. Boeren leenbank is benoemd de heer J. Akkerman. Wegverbreeding Door den Minister van Waterstaat is bepaald, dat de wegverbreeding langs het bestaande tracé zal gaan. De weg zal een kruinbreedte krijgen van 22.50 M. Geitenfokvereeniging Door het Hoofd bestuur van den Bond van Geitenfokvereeni- gingen is tot controleur voor Heiloo be noemd de heer C. Groot te Egmond a. d. Hoef. RJK. Kiesvereeniging De stemming over de volgorde op de definitiefe groslijst van de candidaten voor den gemeenteraad wordt gehouden Zondag 3 Mei in de navolgende lokalen: voorm. van 8.30 tot 12 uur in de bibliotheek, bij Th. Bolten, en N. J. Hoebe, en van 9 uur tot 12.30 bij Jb. Kerssens. De tand des tyds De welbekende reeds eeuwen-oude boerenwoning aan de „Oost zijde" alhier, toebehoorende aan de familie D. Zwart, wordt wegens bouwvalligheid ge sloopt. De laatste jaren werd het pand niet meer bewoond; 't was als zoodanig niet meer geschikt. Met dit pand gaat weer een stuk oude historie heen. Levering De totale levering- gordijn stoffen, benoodigd voor de R. K. scholen alhier, is opgedragen aan den heer H. J. M. Bergfeldt. Winkeliorsvereeniging. Donderdag vergaderde de Winkeliersvereeniging in het K. S. A.-gebouw, ter bespreking Winkel sluitingswet. De voorzitter, de heer H. Bergfeldt, open de met een woord van welkom, waarna de notulen onveranderd werden goedgekeurd. De heer Bergfeldt deelde alsdan mede, dat nog geen adres is gericht aan den Raad betreffende de winkelsluiting, wijl het be stuur had gemeend, hiermede nog even te wachten met het oog op alsnog kenbaar ge maakte wenschen van de groep visch- en fruitwinkels Waar het de bedoeling was, de verlangens der verschillende groepen in het adres vast te leggen, adviseerde de voorzitter, dat de ze categorie van zaken met elkander zullen confereeren en dan een geformuleerd schrij ven richten aan het bestuur; evenals dit is geschied door de kappers en coiffeurs annex sigarenwinkeliers. Echter dient dit spoedig te" gebeuren. Mochten er nog zaken zijn, die meenen onder een bepaalde groep te behoo- ren en hieronder nog niet gerangschikt zijn, dan kunnen deze zich alsnog combineeren. Hierna werd overgegaan tot het meer huishoudelijk gedeelte van den R. K. Mid denstandsbond. De waarnemende secretaris de heer A. v. Lieshout bracht een uitgebreid verslag uit der laatstgehouden vergadering. Voorzitter bracht dan nog de beste wen schen over van den oud-geestelijk adviseur Kapelaan Nijsten; en deelde voorts mede, dat als Geestelijk Adviseur is aangewezen de WelEerw. Heer Kapelaan Verhoeckx. De heer A. Hartog bracht als verifica teur verslag uit en verklaarde de boeken en bescheiden van den penningmeester in de beste orde te hebben bevonden. Besloten werd dat de vereeniging als zoo danig niet officieel zal deelnemen aan de Rerum Novarum-herdenking te Beverwijk; wél echter worden de leden aangespoord, zooveel mogelijk allen aanwezig te zijn. zijn. De bestuursverkiezing werd uitgesteld tot de volgende vergadering, in het vertrouwen dat alsdan meer leden aan den oproep gevolg geven. 13 Juni a.s. zal het 20 jaar geleden zijn dat de R. K. Middenstandsbond werd op gericht ter plaate. Het bestuur zal een plan ontwerpen om dezen dag een eenigs- zins feestelijk cachet te geven. Na rondvraag volgde sluiting. Candidaatstellmg Gemeenteraad Dins dag 12 Mei zal bij den Burgemeester ten Raadhuize gelegenheid bestaan tot het in leveren van candidatenlijsten voor verkie zing van leden voor den Gemeenteraad en wel van 9 tot 4 uur. Eerste en plechtige H. Communie Don derdag was het weer de dag, een van de mooiste, uit het rijke Roomsche leven. Het heerlijke zonnetje, dat een paar dagen haar stralen verborgen had, goot deze rijke lijk neder, als op een echten Lentedag. De algemeene H. Communie zou plaats hebben voor de kinderen. Dit was 'n groot- sche plechtigheid, vooral voor de groote schare van kinderen die de eerste H. Com munie deden en voor die van de plechtige H. Communie. Des namiddags werd er een plechtig Lof gecelebreerd, waarbij de op drachten gedaan werden. Verder was het voor vele parochianen een mooie, innige dag. St. Josephsgezellen Zondag is het voor de gezellen-leden de sluitingsdag van het winterseizoen. Des morgens is er een H. Mis, waaronder een algemeene H. Com munie voor de leden. Daarna gezamenlijk ontbijt in het Patronaat. Personalia Bij het te Amsterdam door het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart gehouden examen voor machinist aan boord van schepen, gebezigd in de Rijn- en Bin nenvaart, is geslaagd voor machinist aan boord van stoomschepen, de heer P. Wijn gaarden, en voor het voorloopig diploma machinist aan boord van stoomschepen, de heer H. Splinter, alhier. Gemeenteraadsverkiezingen Naar we vernemen zijn de onderhandelingen tusschen het Centraal Bestuur en het Bestuur van de R. K. Kiesvereeniging te Nes a. d. Amstel om tot een oplossing te komen niet geslaagd. Dit zal tot gevolg hebben, dat er twee lijsten met katholieke candidaten zullen worden in gediend. Nu bestaat de mogelijkheid, dat dit geen zetelverlies tengevolge zal hebben; wanneer de Nesser-candidaat den kiesdeeler voor juist weet te halen en alle overige katholieke kiezers hun stem eenparig uit brengen op de lijst der R. K. Staatspartij De katholieken zullen alle zeilen moeten bijzetten om een goed resultaat te verkrijgen. Een motie De winkeliersvereeniging „Neringdoende Middenstand" te Amstelveen nam in hare vergadering de volgende motie aan: kennis genomen hebbende van het bericht in de plaatselijke pers, dat de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer een feest met kennis ip den a.s. zomer wil organiseeren; overwegende, dat door een kermis zeer veel geld uit de gemeente verdwijnt in de zakken van kermisexploitanten; dat dit in de eerste plaats tot schade is van vele winkeliers; dat de schade veel grooter is dan het eventueele voordeel, dat misschien een enkele winkelier heeft; besluit, in navolging van de middenstands organisaties te Hilversum (weigeren van iedere medewerking aan een feest met ker mis) en den Kruideniersbond te Amstelveen (die reeds een besluit nam) het feestcomité allen steun in welken vorm ook, te onthou den; en deze motie ter kennis te brengen van de V. V. V., de R. K. Middenstands organisatie „De Hanze", de Winkeliersver eeniging „Het Centrum", den gemeenteraad en de plaatselijke pers. Koninklijke belangstelling Naar we ver nemen mocht het bestuur der Wijkverple ging, alhier, van H. M. de Koningin-Moeder een mooie bijdrage ontvangen voor den te houden bazar ten behoeve der T.B.C.- bestrijding. Tevens kan wo:den medegedeeld, dat de opbrengst der Emmabloem-collecte weer hooger was dan het vorig jaar en thans 427.98 heeft bedragen tegen het vorig jaar 341.26. Bloembollenvelden Deze week hebben de bloemen flinke vorderingen gemaakt, overal waar men het oog richt, geniet men volop van de schitterende kleurenpracht. Den vorigen Zondag kwamen reeds velen ondanks het minder gunstige weer een kijkje nemen. Doch de eigenlijke Bloemen- Zondag is ongetwijfeld morgen; men behoeft niet te zoeken, want het geheeie dorp is een kleurig tapijt. Om rustig te genieten neme men de Laan, Kerkweg, Disseldorp, Middenweg, Oude weg en Westerzijde. Naar wij vernemen zal de Harmonie „Ex celsior" morgen een buitenconcert geven ter gelegenheid van den Bloemenzondag. Brand Donderdagavond omstreeks half tien brak plotseling brand uit in een houten schuur van C. K„ aan den Uitgeesterweg. In zeer korten tijd lag alles voor den grond, gelukkig dat er weinig wind was, anders zou het woonhuis het zwaar te ver antwoorden hebben gekregen. Een hoeveel heid gereedschap ging verloren. Zondag 3 Mei 1931 hopen mej. Neeltje «botweg, 75 jaar, en de heer Gijs. van Ze- venhadea 76 Jaar hun 50-jarige echtvereeni- gl.g te Ik -n. De oudjes genieten nog een goede gezond heid en wi) hopen dat deze dag niet zonder belangstelling voorbij zal gaan. Burgerl. stand Geboren: Neeltje, doch ter van D. Spek en Wilhelmina van Harten. Overleden: Gerardus de Jong, 83 jaar. Een eierenveiling Naar wü vernemen ïs men begonnen met uitvoering van 't plan tót stichting van een eierenveiling enz. Gemeenteraadsverkiezingen De candt- datenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkie zing der S.D.A.P. geeft de volgende namen 1. A. Koren. 2. A. de Geus. 3. F. van Vliet 4, J. van Soest. R. K. Damvereeniging „St. Canisius" De Bondswedstrijd tegen D. O. S. van Naald wijk zal niet op 10 Mei doch op 17 Mei plaats hebben. Deze wedstrijd wordt ge speeld te Utrecht. Dinsdagavond speelden voor de clubcom petitie: J. RoeleveldA. J. Oosterom 0-2 0-2; A. v. DijkJ. v. Leeuwen 0-2; M. Reurings— P. v. Zijl 0-2; M. v. LeeuwenA. v. Nieuw- kerk 2-0; H. WiegmansW. Maijenburg 2-0; H. v. Nieuwkerk Hzn.J. v. d. Meer 2-0; W. MaijenburgG. v. Nieuwkerk 2-0; A. E, ten BergeH. v. Vliet 0-2; B. de Zwart— H. v. Vliet 0-2; A. v. LeeuwenH. H. van Nieuwkerk 1-1. Afgebroken werden: H. y. Nieuwkerk Hzn.G. Bosman, H. de Graaf— C. G. de Jong, G. v. NieuwkerkG. Bosman. GEMEENTERAAD Gistermiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemees ter, mr. A. Slob. Afwezig waren de heeren Bras en Joore. Een begraafplaats te Schiphól Aan de orde wordt gesteld een adres van de vereeniging „Draagt elkanders lasten" en een commissie uit de bevolking, hou dende verzoek tot stichting van een be graafplaats bij het dorp Schiphol. B. en W. stellen voor, het adres in hun handen te stellen om advies. De heer DE ZEEUW merkt op, dat deze kwestie niet nieuw meer is. Spr. meende, dat de zaak al in den raad is besproken, waarbü B. en W. toezegden een advies te zullen geven. Spr. dringt er dan ook op aan, dat het adwes spoedig zal verschijnen. Het zou een goede gelegenheid tot werkverschaf fing zijn in den a.s. winter. De heer GRIEKSPOOR dringt hier even eens op aan en vraagt een definitieve toe zegging. Ook de heer TREUR herinnert er aan, dat reeds vroeger op spoedige uitvoering van het plan is aangedrongen. Spr. dringt op spoed aan. Wethouder OUWERKERK zegt er reeds 10 jaar geleden over gesproken te hebben. Spr. kon B. en W. toen niet overreden. In- tusschen is de zaak niet zoo eenvoudig op te lossen. B. en W.-1 hebben de zaak onder het oog, maar een definitieve toezegging, dat de zaak vóór den a.s. winter haar beslag krijgt, is niet te geven. Er zit heel veel aan vast; Wethouder KISTEMAKER wijst er op, dat de raad moet beslissen over de uitvoering. B. en W. kunnen dus niet toezeggen, dat de uitvoering zal plaats hebben, zooals de heer Griekspoor vroeg. De heer VAN WIJK betoogt, dat in de commissie van financiën de ernstige wil naar voren is gekomen om Rijk en omge ving aan een begraafplaats te helpen. Er was echter een verschil over de wijze van uitvoering. Thans moet echter spoed worden betraeht. Spr. zegt voorts, dat de aanleg van een begraafplaats niet zooveel gelegenheid geeft tot werkverruiming. De VOORZITTER zegt, dat aan deze zaak veel meer vast zit, 4an men oppervlakkig' zou denken. De raadsleden zullen wel begrij pen, dat niemand van hen thans direct zal kunnen zeggen, of hij er vóór is. Een moeilijkheid is b.v., dat de begraaf plaats te Hoofddorp reeds te klein dreigt te worden. Hierbij rijst de vraag of het niet beter is in de centrale plaats Hoofddorp een uitbreiding te geven aan de begraaf plaats en de stichting te Schiphol maar achterwege te laten. Verder moet de vraag onder de oogen worden gezien of het een kleine of een groote begraafplaats rrioet worden. Ook is gebleken, dat verschillende inwo ners van Nieuw Vennep, waar een begraaf plaats is, hun dooden bij voorkeur te Hoofd dorp begraven. In ieder geval doet de raad goed eerst het advies van B. en W. af te wachten. Die zullen de verschillende moeilijkheden onder de oogen zien en probeeren ze op te lossen. Spr. merkt echter nog op, dat deze zaak niet in verband met de werkverschaffing kan worden bezien. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt hierna besloten. Stichting school Aan d® orde is hierna het voorstel inzake den bouw van de in het dorp Zwanenburg te stichten school voor openbaar lager onderwijs. Besloten wordt dit voorstel na de rond vraag eerst in besloten vergadering te be handelen. Verhuur sportterrein B. en W. stellen voor aan de vereeniging „Vooruit" te Hoofddorp het sportterrein te verhuren voor 500 per jaar en voor een bedrag van 1000 deel te nemen in het garantie-fonds. Aldus wordt besloten. Bouw manége Naar aanleiding van het verzoek van mevr. C. F. Schwarz te Noordwijk, inzake den bouw van een manége te Hoofddorp, stellen B. en W. voor, den benoodigden grond, ter oppervlakte van 1000 M2„ aan de bestaande rijschool in huur te geven voor 1.per jaar, voor den tijd van 15 jaar. De heer BELJAARS vraagt zich af, of men zich niet op een gevaarlijk terrein be geeft, door den grond voor 1.— per jaar te verhuren. Anderen zullen ook komen. Spr. heeft er dan ook wel eenig bezwaar tegen. De heer TREUR heeft dezelfde bezwaren. De heer F. BOS stelt voor om aan de voorwaarden* een bepaling toe te voegen, volgens welke de gemeente het recht zal hebben om, bij niet-nakoming der voor waarden, de huur tusschentijds op te zeggen en het gebouw te doen verwijderen. De heer DE ZEEUW betreurt het, dat ook hier weer de bepaling is opgelegd, dat de zaak op Zondag gesloten zal moeten zijn. Spr. stelt voor, deze bepaling te doen ver- vallen. De heer VAN WIJK twijfelt er niet aan, of B. en W. zullen andere soortgelijke vereeni- gingen op gelijken voet behandelen. De aanvragers willen alles zelf betalen. Dan is het toe te juichen, dat de gemeente him sportief werken steunt door het ter rein voor niets te verhuren. Wat de sluiting op Zondag betreft, spr. wijst er op, dat in deze gemeente het histo risch geworden gebruik bestaat, om op Zon dag deze inrichtingen te sluiten. De VOORZITTER antwoordt, dat hij geen bezwaar heeft tegen het voorstel van den heer Bos, hoewel anders geredigeerd. Wat de huur betreft, spr. herinnert er aan, dat ook aan het „Witte Kruis" op de zelfde manier grond in erfpacht is gegeven. N.l. voor de stichting van een gebouw. Dit is ook nu het geval. Er wordt terrein ge vraagd voor de stichting van een gebouw. De hiervoor benoodigde grond wordt thans gegeven voor 1.per jaar. Wanneer straks een voetbalvereeniging komt om grond van het sportterrein voor de stiGhting van een kleedhuis of iets der gelijks, dan krijgt ook zij den benoodigden grond voor 1.Echter niet voor een sportterrein. Daarvoor zal de gewone huur moeten worden betaald. Ten aanzien van de Zondagsluiting wijst ook-spr. op de bestaande usance. Hierover debatteeren zou onvruchtbaar zijn. Beheer DE ZEEUW handhaaft zijn voor stel om de bepaling betreffende de sluiting op; Zondag te schrappen. De heer VAN WIJK geeft in overweging- om dit uit te stellen tot na de verkiezingen. Dan kan over de Zondagsrust gedebatteerd wórden in den nieuwen raad, die dan nog met twee leden zal zijn uitgebreid. Na langdurige discussie verdedigt de voor zitter nog eens het voorstel en betoogt, dat ook de gemeente van het bestaan van het gebouw kan profiteerén. De heer BELJAARS meent, dat het voor- stel-De Zeeuw wel aangenomen kan worden. De bepaling immers kan bezwaren opleve ren bij stichting van andere vereenigingen. De heer BLOM meent, dat men af kan wachten, totdat de vereeniging zelf om in trekking der bepaling vraagt. Na nog eenige discussie stelt wethouder KONING voor om te bepalen, dat de in richting des Zondagsmorgens en tusschen half twee en vier uur des middags niet ge opend mag zijn. be heer DE ZEEUW is hier tegen. Spr. wil voorloopig deze voorwaarde behandelen. Later zal hij een voorstel doen, om de tot nog toe gevolgde gedragslijn ten opzichte van de Zondagsrust in haar geheel te wij zigen. De heer VAN WIJK wijst er hierna op, dat het niet mogelijk is zoo incidenteel deze beslissing te nemen. Laat men zich in den nieuwen raad uitspreken over de door De Zeeuw voorgestelde algeheele wijziging in de gedragslijn. Wordt dan besloten om de Zondagsrust niet meer te handhaven, dan kan vanzelf afwijkink van de onderhavige voor waarden worden toegestaan. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van den heer De Zeeuw verworpen met 13 tegen 4 stemmen. Vóór stemden de hee ren Griekspoor, De Zeeuw, Treur en Vreeke. Wethouder KONING trekt zijn amende ment in, waarna het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Rondvraag -De heer BELJAARS vraagt waarom de benoeming van den ontvanger zoo lang uit blijft. Zit hier soms iets achter? Verder vraagt spr. hoe het staat met het wegenplan en de overneming van wegen te Zwanenburg. De heer JANSEN vraagt de steunverlee- ning aan werkloozen nog voort te zetten, zoolang de werkloosheid duurt. De heer GRIEKSPOOR vraagt voortaan geen raadsvergadering te houden op den 1 Mei-dag. Spr. vraagt voorts inlichtingen over de opruiming der krotwoningen. De heer VAN WIJK heeft bij de laatste stemming voor de Prov. Staten eenige on nauwkeurigheden geconstateerd in de kie zerslijst. Spr. vraagt inlichtingen hierover. De heer F. BOS antwoordt den heer Bel- jaars, dat met de eigenaars volkomen over eenstemming is bereikt.Vandaag of morgen zal de overdracht der wegen plaats hebben. De 'heer BLOM betreurt ook het uitblij ven van de benoeming van den ontvanger. Ook spr. heeft geconstateerd, dat er on nauwkeurigheden in de kiezerslijst waren. De heer J. BOS vraagt wat de burge meester verstaat onder „korten tijd". (Hila riteit). Geruimen tijd geleden is gevraagd om een lichtpunt bij het spoor op den Slo- terweg. Toegezegd werd dat het binnenkort zou geschieden. Het is echter nog niet ge beurd. Wethouder KONING antwoordt den heer Jansen, dat, wanneer het aantal werkloozen zoo blijft, de steunregeling niet zal worden ingetrokken. Deze aangelegenheid heeft de volle aandacht van B. en W. De VOORZITTER antwoordt, dat ook de benoeming van den ontvanger een moeilijke aangelegenheid is geworden door de Wijzi ging in het college van B. en W. De indee ling van den dienst leek B. en W. onjuist. Er moet een reorganisatie plaats vinden. De benoeming van den ontvanger staat hier mede in verband. Getracht zal worden de zaak spoedig tot stand te brengen, ri Spr. deelt verder mede, dat overeenstem ming is verkregen over het transport der - wegen in Zwanenburg. Dit transport zal de volgende week plaats hebben/ Daarna zal .met den aannemer gesproken worden over de uitvoering. Wat de onnauwkeurigheden in de kiezers- lijst betreft, spr. geeft een uitzetting van den gang van zaken. De late levering der stembiljetten door den drukker, waardoor er geen tijd meer was voor de correctie van 3de kiezerslijsten van twee stembureaux, is oorzaak geworden van deze onaange naamheid. Het lichtpunt aan den Sloterweg zal er .waarschijnlijk nog vóór den a.s. winter komen. De heer BELJAARS merkt op, dat, wan- ?neer de ontvanger benoemd wordt, deze zijn advies kan geven bij de reorganisatie. Na nog eenige bespreking gaat de raad an besloten zitting. Burgerlijke Stand Geboren: Adrianus Nicolaas, z. van A. de Jong en J. M. A. Tessel. Overleden: Maria Stevens wed. van R. Brlnkkemper. Vaccinatie B. en W. maken bekend, dat in de maand Mei gelegenheid zal wor den gegeven tot kosteloözé inenting van kin deren beneden de leeftijd van één jaar. Aangifte hiervan moet geschieden ter Ge meente-secretarie voor 7 Mei a.s. Winkelsluiting Met ingang van 1 Mei is het bij politie-verordening wederom toe gestaan de winkels tot 9 uur geopend te houden in tegenstelling met de wintermaan den waarin om 8 uur gesloten moet worden. ói ''Jubileum De heer J. Blijenburg alhier, herdenkt dezer dagen het feit dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij de N. V. Vereenig- de Blikfabrieken alhier. De jubilaris is mo menteel als calculator aan genoemde fabrie ken werkzaam. Marktmeester Door B. en W. is dezer dagen tot marktmeester benoemd de heer j?. F. Kriek alhier. Sociale Zondag Er bestaan hier plannen tót het houden van een Socialen Zondag. Deze zou worden georganiseerd door de K.S.A., in samenwerking van de Standsorga- riisaties ter plaatse. Verhooging vleeschprijs Naar wij ver nemen hebben de gezamenlijke slagers alhier dè vleeschprijzen met 5 cent per pond ver hoogd. Ansjovis Deze week heeft een der aan de sleepboóten een 300-tal ansjovissen gevan gen. Stemming candidatenlijst Zondag' a.s. zal alhier de stemming voor de candidaten lijst worden gehouden. Zorgen alle leden daaraan deel te nemen. Personalia Tot ambtenaar ter Secretarie alhier is benoemd de heer Deurlo uit Brakel (N. Br). Dit is reeds de derde Brabander, die hier ter secretarie werkzaam is. Gemeenteraad Een vergadering van den raad der gemeente wordt Dinsdag 5 Mei, n.m. 2 uur, gehouden. De agenda is als volgt: 1. Benoeming van leden der schattings commissie voor de inkomstenbelasting. 2. Benoeming' van leden der commissie tot wering van schoolverzuim. 3. Ontslagaanvraag van den heer J. A. Collette, als ambtenaar van den Burgerlij ken Stand. 4. Ontslagaanvraag van den heer H. P. van Stigt, als ambtenaar aan de gasfabriek. 5. Kohier zakelijke belasting op het be drijf voor 1931. 6. Kohier Hondenbelasting voor 1931. 7. Voorschot vergoeding art. 101 L. O.-wet aan bijzondere scholen over 1931. 8. Adres pachter der Schutsluis over verla ging van pacht. 9. Ontslagaanvraag van den heer J. Voor hoeve als ambtenaar van den Burgerlijken Stand en benoeming van den heer Deurlo. 10. Subsidie-aanvraag voor een te houden tentoonstelling van de Gooische Landbouw Sportvereeniging. 11. Opheffing onbewoonbaarverklaring woningen Achter 't Vosje 8 en 12. 12. Wijziging van het uitbreidingsplan der gemeente. 13. Rekening Gereformeerd Burgerwees huis over 1930 en begrooting 1931. 14. Loon schoonmaakster gebouw Water leiding. 15. Restauratie van schilderyen in het Raadhuis. 16. Oprichting tuinbouwschool te Naarden. 17. Adres inzake vermindering van pacht van gemeente-landeryen. 18. Onderhandsche verhuring van grond aan de N.V. Weesper Houthandel en Zagerij. 19. Pacht van het Bijlmertolhek. 20. Adres inzake werkverschaffing. 21. Mededeelingen. Concert De Harmonie „Trou moet Blij- cken" gaf ter gelegenheid van Prinsesse- verjaardag een concert in de muziektent. Ondanks het minder aanlokkelijke weer was er tameiyk belangstelling. Benoeming Door Z. H. Exc. den Bis schop van Haarlem zyn tot kerkmeesters herbenoemd de heeren G. Vreeburg en L. Onderwater. Luidsprekers in de kerk Ter versterking van het geluid der priesters zijn thans in de R.K. Kerk een viertal luidsprekers ge plaatst. Eerste druiven Aan de Coöp. Tuin bouw-, groenten-, fruit- en aankoopver- eemging „De Vrije Veiling" werden deze week reeds de eerste druiven aangevoerd. R. K. Gymnastiek-vereeniglng „Sport Staalt Spieren" Er is deze week wederom een kleine stijging van het ledenaantal te bespeuren en in 't bijzonder de heerenafdee- üng heeft kans te worden' vermeerderd, daarom kan ik niet nalaten allen aan te sporen door eè'n trouwe opkomst een voor beeld te zün voor de medeleden. A.s. Maan dag is de eerste oefenavond voor de kleinere afdeeling meisjes nJ. van 712 jaar en deze zal aanvangen om half zes en om kwart voor zeven een einde nemen. Ook voor de jongens wordt een kleinere afdeeling opgericht, zy, die hiervoor intresse hebben en zich een Donderdagdag nog niet hebben aangegeven worden in de gelegenheid gesteld dit toten met as. Woensdag nog te doen aan het adres Breestraat 130. Bij genoegzame deelname zal hiertoe worden overgegaan. Doch de oefe ning voor deze afdeeling zal dan wezen des Donderdags van half vijf tot kwart voor zes. Personalia Bij het te Amsterdam door het onderwyzersfonds voor de Scheep vaart gehouden examen voor machinist aan boord van schepen gebezigd in de Ryn- en binnenvaart, is geslaagd voor machinist aan boord van stoomschepen met groot vermogen de heer A. P. de Vries. We lezen in „Sylvester" van heden, het weekblad van den R.K. Bond van Horloge makers, Goud- en Zilversmeden, het vol gende De Alkmaarsche bloemenklok is gebouwd volgens de nieuwste principes. Ze is in af- wyking van andepe zelfstandige uurwerken zonder slinger of eenige regulatie. De aan drijving geschiedt door een kleinen synchroon-motor, waarvan het toerental ge lijken tred houdt met de frequentie van de electrische centrale, die met dat doel op het juiste aantal wordt gehouden. Ze is de grootste klok in Nederland en een van de eerste groote uurwerken en waarschijnlijk het grootste uurwerk ter wereld, dat recht streeks door een synchroonmotor wordt aangedreven. Het uurwerk werd gebouwd door de Ne- derlandsche Fabriek van Torenuurwerken, Klokken en Carillons, B. Eijsbouts te Asten, die op dat gebied een ruime bekendheid geniet, zoowel in Nederland als elders en ook nu weer biyk gaf, volkomen voor haar taste-berekend-te"zijn. v" De diameter van de cijferplaat bedraagt 6 meter, terwyi de totale lengte van. den minuutwijzer 355 c.M. bedraagt; de uur- wuzer meet 265 c.M. De cyfers bestaan uit bloembakken, terwyi ook de minuutpunten losse bakjes zijn. 'n Idee van de grootte krijgt men, als men bedenkt, dat de punt van den grooten wijzer per minuut circa 30 c.M. aflegt, d.i. per seconde circa V? c.M.; zelfs de uurwijzer legt per minuut nog een afstand van 2 c.M. af aan de punt, zoodat hier wel geldt: „De tyd vliegt snel De wijzers draaien op betrekkelijk geringe hoogte boven het bloemperk, de cyferplaat voorstellend en worden gedreven door het werk, dat zich in een onderaardsch kamer tje bevindt, waarvan de assen door het plafond uitsteken. De synchroonmotor, 3 phasen 2220 Volt, maakt, afhankeiyk van de centrale, een constant toerental van 1500 per minuut, ofwel 90.000 per uur. De vertraging vanaf den motor tot den minuutwyzer bedraagt dus 1 90.000 en van den motor tot den uurwy- zer I 1.080:000. Een dergeiyke overbrenging heeft natuur- ïyk byzondere eischen, temeer daar de mo tor niet te sterk beïnvloed mag worden en zoodoende uit den pas zou raken. De vertra ging vanaf den motor tot 1 9,000 loopt dan ook in een volkomen afgesloten oliekast, draalt daardoor uiterst licht en heeft een minimum siytage. De nu drijvende as, te- ver,s frictiékoppeling en verstelinrichting, maakt dus 10 omwentelingen per uur en drijft met een rondsel een groot tandrad, dat op de minuutas zit; een wisselwerk zorgt voor een vertraging van 1 12, waardoor de uuras, die als bolle as om de minuutas draait, wordt gedreven. De zwaarte der wijzers, die geheel met koper bekleed zyn, en tevens de door de abnormale lengte optredende belastingen, maakten het noodig, ruim gebruik te maken van radicaal- en druk-kogellagers, waardoor een zeer lichten gang werd be reikt. ZONDAG H. H. Missen te 7.30 en 10 uur de Hoogmis. 2 uur Maria-Congregatie afd. I. 3 uur H. Familie afd. vrouwen. 6 uur Jongens- congregatie. 7 uur Lof met Rozenhoedje voor Petrus- Rolie. -> -rsr tj MAANDAG onder beide H. H. Missen col lecte voor de kerk. De H. H. Missen zyn te 7 uur in de paro chiekerk en by de Zusters. Dinsdag, Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag zijn de H. H. Missen te 7 uur en kwart over 8. DINSDAG 'te 7 uur gezongen Requiem voor degenen die op de Doodceel staan. ZATERDAG van 48 uur gelegenheid om te biechten, te 7 uur Maria-Lof met Rozen hoedje. Op de overige dagen 's avonds te 7 uur Meimaandoefening. WOGNUM, „De Volharding" Witlof le soort 0.20—0.25; 2e soort 0.160.22; 3e soort 0.100.17; Spinazie 9.1012.60; Ra- dys 5.00; Andijvie 3.00—4.20; Sla 1.40 4.80; Slaboonen 1.15; Aardbeien 2.34. ALKMAAR, 1 Mei. Groentenveiling. Aard beien 2.30—2.90 per 100 st., andyvie 6120, bloemkool I 2940, idem II 1020, per 100 stuks; gele kool 8.10 per 100 K.G., kropsla 4.20—6.20, knolselderie 1.70—2.90, komkommers 2230, per 100 stuks; prei 7.209.90 per 100 bos, postelein 1.49—1.60 per dubb. bakje, rabarber 311, raapstelen 4.10—4.90, radijs 3.90—8.70, selderie 4.40 —6.20, per 100 bos; spinazie 3060 ct. per gr. bak, dubbele spercieboonen 5760 per 100 pond, uien 2.60 per 100 ko.; wortelen 14.30—17 per 100 bos, witlof I 10—14, idem II 58, per 100 pond. PURMEREND 1 Mei. ..Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken* Aardappelen 1.08—1.45 per zak van 25 K.G. Slaboonen 1.44 per 5 K.G., Aardbeien 0,32 1.01 per doosje, Tomaten 0.88 pér K.O„ Witlof 6.00—27.— per 100 K.G., Bloem kool 9.0031.per 100, Savoye kool 1.40 5.60 per 100, Boerekoolspruitjes 0.200.35 per kist, Spinazie 030—0.62 per 6 K.G., Postelein 0.240.40 per 4 K.G., Sla L80 6.10 per 100 krop, Andyvie 2.805.50 per 100 krop, Radys 4.00—8.70 per 100 bos, Pe terselie 2.00—32.per 100 bos, Selderij 12.00 per 100 bos, Raapstelen 2.60—4.80 p. 100 bos. Rabarber 6.0017.— per 100, Uien 0.68—082 :per 25 K.G;.. Prei 10.00—.14.— p. 100 bos. HEILOO, 1 Mei. ÈxportVeiling „St. WtlTi- brordus". Brüssêisch witlof Ié soort 21—28 ct., idem 2e söort 14—19 ct., per K.G.rabar ber 4560 ct., wortelen 0.801.40 per 10 bos; spinazie 7085 ct. per kist, kropsla le soort f 3.905.40, idem 2e srt. 1.802.70 per 100. BEVERWIJK, R.K. Coöp. Tuindersvereeni- ging „Kennemerland". Prysnoteering van 1 Mei Spinazie per kist 601.50, Sla per stuk 3—8, Bloemkool per stuk 1530, Worte len per bos 3035, Selderie per bos 46, Prei per bos 6tt-22,. Pieterselie per bos 37, Raap stelen'per bos 4—6, Radijs per bos 810, Ra barber I 212, n 56, Asperges D, PI. per bos 75—80, Witlof per K.G. 14—32, Peulen per K.G. 1.00. BEVERWIJK, 1 Mei Coöp. Tuinbouw- groenten fruit en aankoopvereeniging „De Vrije Veiling" W. A. Spinazie 0.60—1.20; Postelein 1.25—1.80; Witlof, stek 0.40— 0.65; Sla 0.950.90 per kist; Rabarber 0.06—0.13; Peen f 0.30—0.31; Radys 0.07 —010; Stelen 0.04—0.05; Prei 0. 814 per bos; Aardbeien per doos 0.35—0.50; Poste lein per 50 K.G. 16—18; Holl. Witlof 0.08 0.15; Spinazie per 100 K.G. 0.080.15; Sjalotten 5.507.50; Bloemkool, uitschot 0.11; Sla 0.03—0.08% per krop; Seldery en pieterselie 0.040.05 per bos; Zwing, per bakje 0.200.21; Spinazie oploopende markt. BEVERWIJK, 1 Mei. Bloemenveiling „*t Centrum." Aangevoerd en betaald werd per bos van 12 stuks de volgende pry zen: Wm. Copland 2235 ct.; Wm. Pitt 2445 ct.; Le Nótre 2040 ct.; Pride of Haarlem 1530 ct.; Sieraad van Flora 18—32 ct.; Pr. Elisa beth 2643 ct.; Victoire d'Oliveira 25—35 ct.; Moonligt 32—44 ct.; Mr. Moon 34—50 ct.; Gretschen 2232 ct.; Wristler 28—34 ct.; Caledonia 2637 ct.; Sultan 2234 ct.; Frati Anglica 2432 ct.; Prins der Nederlanden 2540 ct.; Bartigon 2436 ct.; Baron de la Tonnaye 2235 ct.; Prof. Rauwenhof 2532 ct.; Mad. Krelage 2237 ct.; Fame. Sanders 2235 ct.; Clara Butt 2034 ct.; Zulu 3550 ct.; Ires 2233 ct.; Gouden Kroon 2843 ct.; Inglesc. Yellow 2847 ct.; Inglesc. Pink 22 28 ct.; Bouton d'Or 2543 ct.; Herm. Schle- gel 17—34 ct.; Mac Kinley 22—30 et.; Hob- bema 2842 ct.; La Reine 1530 ct.; Pr. van Oostenrijk 22—33 ct.; Flamingo 2532 ct.; Rose gris-de-lin 1626 ct.; Duch. de Parma 3544 ct.Murillo 1527 ct'.Mr. v. S'. Hóef 3749 ct.; Theeroos 2534 ct.; Couronne d'Or 3246 ct.; Coul. cardinal 3852 ct.; Schoonoord 22—30 ct.; L. Coster 3872 ct.; Gouden Spoor 2040 ct.; Sir Watkin 18—44 ct.; Lucifer 22—40; Prinoep 1427 ct.; Em peror 2845 ct.; Victoria 2040:ct.; Treserve 40—60 ct,; Spring Glorie 2540 ct.; Glorie of Lis 4585 ct.Incomberable 3057 ct.; Zil ver Phoenix 7080 ct.; Imperator f 2.50 f 2.60; Poggenbach f 24; White Excelsior f 2.405.00; Huchtenburg f 24; Von Ëver- dingen f 3—4.60; The Furst f 5.70—0.30; Jan de Wnit f 23; Frans Hals f 12.40; Yellow Queen f 45; David Bless f 45; Precos f 34; Dr. Haering f 4—5; blauwe druifjes f 0.100.30; diverse Anemonen f 0.502.00; Lathyrus f 0.050.12. WARMENHUIZEN, 2 Mei. Uien f 3.50— 4.60; Groote f 3; Drielingen f 1.201.30; Peen f 2.10—2.90; Kleine peen f 1.201.30; Gele kool f 3.605.40; Deensche witte kool f 8.50. TER AAR, 1 Mei. Centrale Veiling. Sla 1.008.10, Vellen per kist 10—29, Peu len per pond 59—63, Spinazie per kist 23— 41, Aardbeien per doosje 47—50, Radys 3.20—490, Peen per bos 21, Postelein per Kilo 3639, Seldery per bos 28, Prei p. 100 bos 080, Bloemkool per stuk 17—51, Sny- boonen per 100, 84 cent. Afdeeling Bloemen. Violen per bak 19 38, Cineraria's 2224, Anemone 7 ct. p. bos- Primula's 15 cent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2