Buitenlandsch oJ^ieuws FEUILLETON OOSTENRIJK EN TSJECHO-SLOWAKIJE HEERENBAAI KU-KLUX-KLAN *De rxttkf9, en geurige rooktabak, f DERDE BLAD ZATERDAG 2 MEI 1931 BLADZIJ DL 1 C 7 /o\QbH Uitstel der Ontwapenings conferentie Na de ontbinding van het Roemeensche parlement De opstandige beweging op Madeira Het bombardement begonnen Boycott der verkiezingen in Egypte I 1 Mei-onlusten Briand en het presidentschap De nieuwe Duitsche tarieven Het koninklijk paleis te Madrid De Sovjetvlag op de Berlijnsche Universiteit Dreigende schandalen in Frankrijk Gemengde ciBuitenlandsche USerich ren Om de berechting van Kürten De man zonder geheugen Ontrouw spaarbankdirecteur Het gevaar van tocht Potsing tusschen twee tramwagens KORT NIEUWS STOOMVAA RTLIJNEN llrop^ SEDERT 1753 ECHTE FRIESCHE 20 -50 ct. per ons Humoristische A vont uren-roman De Oostenrijksche regeering zal nu haar standpunt duidelijk maken tegenover de_ jongste verklaringen van den Tsjecho" Slowaakschen minister van buitenlandsche Zaken, Dr. Benesj ten opzichte van Oostenrijk en het plan der douane-unie. Uta Press Service publiceert een verklaring uit Ween- sche regeeringskringen. Daarin heet het Door de verklaringen van minister Benesj is voor Oostenrijk geen nieuwe situatie ge schapen. Dr. Benesj heeft in zijn laatste uiteenzettingen het standpunt verlaten, dat hij tot nu toe heeft ingenomen, n.l. dat het Duitsch-Oostenrijksche economische plan een douane-unie en dientengevolge een schen ding van de vredesverdragen en het Ge- neefsche protocol zou beteekenen. Hij heeft wel moeten vaststellen, dat in Engeland, Italië en de Vereenigde Staten deze opvat ting niet werd gedeeld. En nu is Benesj van meening, dat het douane-plan, waarnaar Duitschland en Oostenrijk streven, geen douane-unie is, daar het voorloopig tusschen- rechten wil invoeren en niet kan worden toegelaten, daar hierdoor het meestbegun- stigings-recht zou worden geschonden. Maar in zijn toekomst-program laat Dr. Benesj zelf de meestbegunstiging vallen. De Vol kenbond heeft in zijn recommandatie van het jaar 1925 allen staten zonder onderscheid aanbevolen, Oostenrijk op het gebied van handelspolitiek en anderszins tegemoet te komen, om zijn export te vergemakkelijken. De Volkenbond heeft dus geen verschil gemaakt, zooals Dr. Benesj, en diens ge volgtrekkingen stemmen dus niet overeen met de opvatting van den Volkenbond van het jaar 1925, en van de Pan-Europa-Con- ferentie van het vorige jaar. Vooral bij den uitleg van verdragen is Dr. Benesj geheel bevangen in de mentali teit van den oorlog en den overwinnaar en daarom is er geen praktische waarde te hechten aan zijn verzekering, dat hij zich in het belang van Oostenrijks souvereini- teit en onafhankelijkheid verzet tegen de uitvoering der voorloopige Duitsch-Oosten rijksche overeenkomsten. Ook de methode van minister Benesj, om Oostenrijk als een onmondigen pupil van Tsjecho-Slowakije te behandelen, hem aller lei goeden raad te geven en hier en daar ook met de roe te dreigen, toont aan, hoe weinig achting Dr. Benesj in werkelijkheid voor de souvereiniteit en onafhankelijkheid van Oos tenrijk heeft. Men moet toch in Oostenrijk omtrent de eigen behoeften en den eigen toestand wel beter zijn ingelicht, dan de Tsjecho-Slowaaksche minister van buiten- landsche zaken, die in den loop der vredes onderhandelingen in 1919 de Entente om trent de situatie van Oostenrijk niet alleen ontoereikende, maar ook onjuiste infor maties heeft gegeven, wat in het jaar 1920 is vastgesteld in een interpellatie, welke in het Tsjecho-Slowaaksche Huis van Af gevaardigden werd ingebracht. De heele argumentatie van Benesj is daarom zwak, omdat ze uitsluitend van een politiek gezichtspunt uitgaat. Voor Oosten rijk is de markt in het Duitsche Rijk even belangrijk als die in de successiestaten. Daar Oostenrijk in zijn bemoeiingen om de economische krisis te overwinnen, zich uit sluitend door economische overwegingen fyrlaat leiden, moet de voorgenomen gelijk- .-making der douane zich niet beperken tot hej Duitsche Rijk en Oostenrijk. Dr. Benest plaatst de gedachte van een Donau-confe- deratie er tegenover en verliest zich daar mee weer in een combinatie, die niet aan de behoeften van Oostenrijk beantwoordt en ook niet aan die der Zuid-Oost-staten. Ook om politieke redenen zou deze ge dachte niet te verwezenlijken zijn. Of wil Vader mag je gen." tot zoon: „Wanneer je goed oppast, mij Zondag naar de bioscoop bren- Dr. Benesj, alleen om het Duitsch-Oosten rijksche economische plan te saboteeren, d e heele Pa n-E urop a-b eweging op het doode spoor der Donau- confederatie schuiven? Zelfs in de Fransche pers gaan er steeds meer stemmen op, welke kritiek uitoefenen aan het negativisme der politiek van minister Benesj, die, zooals de bladen opmerken, wel sedert jaren spreekt over een constructie der Midden-Europeesche politiek en over zijn welwillendheid tegenover de levensbe hoeften van Oostenrijk, maar die toch velerlei heeft belet. Voor zoover men kan zien, bestaat er in Tsjecho-Slowakije een sterk verschil van meening, of dit land moet deelnemen aan het Duitsch-Oostenrijksche economische plan, of niet. Oostenrijk heeft dus volstrekt geen reden een actie op te geven, die, omdat ze de economische vraagstukken scheidt van het streven naar politieke macht, bijzonder geschikt is de desorganisatie der Europee- sche economie en daardoor de algemeene economische krisis te overwinnen. Principieele wijziging Volgens een bericht in het „Journal de Genève" zou in diplomatieke kringen over wogen worden de Ontwapeningsconferentie tot nader order uit te stellen. Men zou in die kringen de meening zijn toegedaan, dat de algemeene politieke toestand zich sedert de bijeenroeping van de Ontwapeningsconfe rentie bij de Januari-zitting van den V. B.- Raad, als gevolg van de jongste vlootbespre- kingen en de kwestie van de Duitsch-Oos tenrijksche Tol-unie principieel gewijzigd heeft, zoodat uitstel van de per 2 Februari 1932 bijeengeroepen Conferentie gerechtvaar digd zou zijn. Men is geneigd, deze mededeeling te be schouwen als een door vooraanstaande Fran sche kringen van het V. B.-secretariaat ge ïnspireerd bericht, en wel omdat in Fransche regeeringskringen reeds geruimen tijd gere kend wordt op uitstel der Ontwapenings conferentie. Duitsche voorstellen De Rijksminister van Buitenlandsche Za ken Dr. Curtius heeft, in verband met het reeds eenigen tijd geleden ingediende voor stel voor de agenda van de Mei-zitting van den V. B.-Raad, waarin verplichte publicatie van den tegenwoordigen stand der bewape ning der onderscheidene landen gevraagd wordt; den Secretaris-Generaal van den Vol kenbond een nota doen toekomen, waarin de in bijzonderheden uitgewerkte tabellen voor de publicatie van den bewapeningsstand vervat zijn. De Duitsche tabellen stemmen in het algemeen overeen met de van Duit sche zijde reeds tijdens de onderhandelingen van de voorbereidende ontwapeningscommis sie ingediende voorstellen en behelzen tot in détails de gezamenlijke actieve en reserve troepen, de recrutentroepen en het geheele actieve en in voorraad liggende oorlogsma teriaal voor land-, lucht- en zee-bewapening. De tabellen bevatten dus den tota len stand der bewapening van de af zonderlijke landen en bieden aldus de mogelijkheid, dat de Ontwapeningscon ferentie zich een duidelijk beeld van den tegenwoordigen stand der bewapening zal kunnen vormen. De Duitsche tabellen zullen thans op grond van het Duitsche voorstel tot openstelling van de bewapeningscijfers in de Mei-zitting van den V. B.-Raad ter sprake komen. Critiek op de regeering De Roemeensche dagbladen houden zich uitvoerig bezig met de gebeurtenissen van gisteren, waarbij al naar de richting min of meer scherpe critiek wordt uitgeoefend, in de eerste plaats, omdat Jorga het gewaagd heeft het op te nemen tegen de tot dusverre gel dende almacht der partijen. Ook Maniu stelt vast, dat hij de treurige genoegdoening heeft te kunnen constateeren, dat zijn voorspelling, dat de nieuwe regeering een soort dictato- risch karakter zou dragen, bevestigd is. De Nationaal Tsaranistische dagbladen meenen dat Jorga's bedoelingen hoofdzakelijk gericht zijn tegen de nationaal tsaranistische partij. Het volk heeft het recht opheldering te eischen over de verklaring van Jorga, dat aan de kroon zekere rechten teruggegeven moeten worden, die haar in den loop van de laatste jaren zijn ontnomen. Critiek wordt uitgeoefend op het regee- ringsprogram. De liberalen nemen een afwachtende hou ding aan, doch toonen zich eveneens onte vreden met den maatregel der parlements- ontbinding. Zij constateeren dat de eigen gereidheid van Jorga gevolgen zal hebben welker draagwijdte nog niet kan worden over zien. Ook betwijfelen zij of de regeering in haar tegenwoordige samenstelling sterk ge noeg is om den tegen haar geopenden strijd te kunnen doorstaan. Jorga heeft overal in het land een procla matie doen aanplakken, waarin hij zijn hou ding rechtvaardigt en de redenen uiteenzet, die tot ontbinding van het parlement heb ben geleid. Hij geeft uitdrukking aan de hoop, dat de a.s. verkiezingsstrijd tot een overwinning zal voeren voor hen, die,een samenvatting van alle nationale krachten nastreven. Met de voorbereiding van den verkiezings strijd is reeds begonnen. De Portugeesche kruiser „Vasco da Gama" heeft Pico Cruzin in d'e nabijheid van Fun- chal gebombardeerd, zonder dat de opstan delingen het vuur beantwoordden. Volgens Engelsche berichten bieden de opstandelin gen slechts zwakken weerstand aan de op verschillende punten van het eiland onder spervuur gedebarqueerde regeeringstroepen. Hun hoofdmacht verkeert in vollen terug tocht naar Funchal. Vele opstandelingen hebben zich reeds aan de regeeringstroepen overgegeven en zich met hen verbroederd. De verbonden van opstandelingen zijn ten deele ontbonden. Verscheidene insurgenten zouden aan boord van een Engelsch schip in de ha ven van Funchal gevlucht zijn, toen het offensief der regeeringstroepen aanving. Het moreel van de regeeringstroepen moetj vol gens berichten uit Lissabon, uitstekend; zijn. Maatregelen te Cairo Volgens een Reuter-bericht uit Caïrö over de campagne tot voortzetting van den boy- cat der verkiezingen zouden achttien Waf- disten en liberalen gewond zijn door stok slagen bij de relletjes aan het station, "Uw. naar men zegt ook de ex-premier Mahmoed Pasja, die tegen den grond zou zijn gesla gen. I De premier heeft de troepen te Cairo .met infanterie en cavalerie versterkt voor het geval er vóór het eind van den dag gepoogd zou worden te betoogen. Het was te Cairo volmaakt rustig; het station bleef streng bewaakt en met stokken gewapende politie agenten waren op alle strategische purijfcen opgesteld. Volgens den minister van binnenlandsfehe zaken is de toestand te Tanta en in heel Egypte kalm en normaal. Te Barcelona. Te Barcelona werden na de manifestatie der syndicalisten, waaraan 3 a 4000 personen deelnamen, voor het Statengebouw eenige schoten gelost, ten gevolge waarvan een po litiebeambte werd gedood en twee anderen zwaar gewond. Bovendien is, naar verluidt, een tiental demonstranten gewond. Bij het door de politie ingestelde onderzoek is nog niet aan het licht gekomen, wie het eerst -geschoten heeft. Bij de demonstraties werden dundoeken meegevoerd met opschriften als: „Weg met de Kerk", „Weg met de tyrannen". Te Madrid. Te Madrid is alles rustig gebleven In ver band met den Nationalen Feestdag is in de hoofdstad en in het geheele land heden niet gewerkt. Te Lubartow. Te Lubartow (in Polen) is het bij de ont binding van een demonstratie tot botsingen gekomen tusschen communisten en politie. Twee politieagenten werd ontwapend, waarna de politie van vuurwapenen gebruik maakte. Hierbij werden twee personen gedood. Voorts Werden twee personen gewond. Te Parijs. Te Parijs was de politie versterkt.e Noe menswaardige incidenten deen zich slechts 'Voor te St. Denis. Op eenige plaatsen hebben de communisten getracht doe tramwegen te Versperren. De daders werden gearresteerd. Te Parijs en omgeving hebben ongeveer 50.000 personen het werk neergelegd. Te Londen. Te Londen hebben demonstraties plaats gehad in Hyde Park. In verband met de Mosley-beweging had Mac. Donald voor de .redevoeringen als parool uitgegeven: Een- heid in de Arbeiderspartij." Overigens werd in de -edevoeringen het ontwapenings- en vredesprobleem behandeld. In Johannesburg. In aansluiting op de door de communisti sche partij georganiseerde Mei-betooging poogden 500 Europeanen en een gelijk aantal Afrikaanders het Carlton Hotel, het deftig ste hotel der stad, en de Rand Club binnen te dringen. Dertig politie-agenten snelden in een vrachtauto toe en kwamen buiten de club tusschenbeiden toen de toestand kritiek be gon te worden. Er volgde een vechtpartij tusschen de politie en de menigte, welker vijandigheid de politie veel moeilijkheden be rokkende bij het arresteeren van zeven Europeanen en twee Afrikaanders. Te Berlijn De Duitsche Communistische Partij had haar aanhangers tegen gistermiddag 16 uur in den Lustgarten voor een demonstratie op geroepen. Een uur tevoren marcheerden reeds afzonderlijke optochten door de straten, voor afgegaan door muziekcorpsen, met roode vaandels en transparanten, waarop o.m. Mei- groeten aan de Spaansche revolutionnairen waren aangebracht. De leden van de com munistische sportbonden traden in sport- kleeding aan. In de stoeten werden vooral veel kinderen gezien, die o.a. Pantserkrui sertjes medevoerden. Door een tiental spre kers werd van verheven spreekgestoelten het woord gevoerd. Onder hen bevonden zich ook een aantal jongelieden. Zij verklaarden allen, dat de K.P.D. met of zonder toestemming en met of zonder Noodverordening haar gang zal gaan. Door allen werd de lof, der Sovjet- Unie verkondigd, waarbij felle critiek werd geoefend op het tegenwoordig Duitsch be wind en in het bijzonder op de sociaal democratie. Ten gevolge van de uitgebreide politie maatregelen werd in volmaakte orde afge marcheerd. Te München De sociaal-democratische Mei-viering is niet zoo rustig verloopen als het oorspronke lijk scheen. Reeds tijdens de opstelling van de stoeten kwam het tot communistische" ordeverstoringen. De straten moesten hier en daar met geweld worden ontruimd. Ten slotte moest aan de sociaal-democratische stoeten een andere route worden toegewe zen. Toen de opmarsch nog in vollen gang was waagden de communisten een nieuw offensief, waarbij gejoeld en met steenen ge worpen werd. Vijf politiebeambten werden gewond. Het kwam nog herhaaldelijk tot ordeverstoringen, waarbij de politie met de gummiknuppels moest optreden. Er werden tal van communisten, waaronder ook vrou wen, gearresteerd. In Stiermarken Elijkens ontvangen berichten betreffende de 1 Mei-viering is het te Judenburg in Stier marken tot bloedige onlusten gekomen. Toen aldaar de communistische demonstratie op het hoofdplein was afgeloopen, begaf zich een staatsambtenaar, vergezeld van twee po litiemannen, naar de leiders van den stoet der communisten. De communisten, vermoe dende dat er een arrestatie zou plaats heb ben, wierpen zich op de politiedienaren, die zich met gummiknuppels en bajonet ver weerden. Een hunner bekwam een steek door een der longen: een der aanvallers werd door een bajonetsteek zwaar gewond. De leider van de betooging en een andere communist werden gearresteerd. Een afdee- ling militairen ontruimde het plein. De daarna volgende sociaal-democratische betooging verliep zeer ordelijk. Bespreking van zijn kansen De a.s. verkiezing van den president der republiek geeft aanleiding tot talrijke pers artikelen. In het bijzonder wordt aandacht geschon ken aan de mogelijkheid, dat Briand tot president der republiek zal worden gekozen. De vrienden van Briand doen alle moeite hem te bewegen de candidatuur te aanvaar den, daar zü meenen. dat 't staatspresident schap een waardige bekroning is van zijn lange en fraaie loopbaan. Er wordt op gewezen, dat ook als Briand op 13 dezer tot president wordt gekozen, hij toch naar Genève kan gaan, daar hij pas een maand later zijn nieuw ambt zal aan vaarden. De verhooging der botertarieven In de kringen die in nauwe relatie met Schiele staan, wordt verklaard, dat het feit, dat de agrarische maatregelen van het kabi net geen verhooging der invoerrechten op boter behelzen, geenszins het gevolg is van een besluit om deze uit te stellen, maar van een overeenkomst tusschen Schiele en Brü- ning, daar men de andere maatregelen niet wil vertragen door de moeilijkheden, waarop een verhooging der botertarieven zou stuiten. Het wordt een museum Uit Madrid wordt gemeld, dat volgens een mededeeling van den minister van financiën het voormalige koninklijke paleis daar ter stede tot museum zal worden ingericht. Te Berlijn is het na het vertrek van de sociaal-democraten uit den Lustgarten, giste ren een communist gelukt op het dak van de Universiteit de Sovjetvlag te hijschen. Toen daardoor een menigte op de Franz Joseph Platz te hoop liep, begaf zich een student, on der leiding van een beambte van het Univer siteitsgebouw naar het dak. Hij haalde de vlag neer en verscheurde deze voor de oogen der menigte. Caillaux en Painlevé in het geding Uit Parijs wordt gemeldt, dat in den loop van de beraadslagingen der parlementaire commissie van onderzoek in de Oustric- zaak de kwestie zou zijn besproken of ue commissie zich ook met de aangelegenheid van de naftabronnen te Bakoe zou bezighou den. Daarbij zou een memorandum van den procureur-generaal ter sprake zijn gebracht, waarin deze de meening zou hebben geuit dat een gerechtelijk onderzoek dezer aange legenheid moet worden tegengegaan, daar anders verscheidene beklaagden van plan zijn politieke persoonlijkheden als Caillaux en Painlevé er bij te betrekken. Uitvoering van het vonnis geëischt In den Pruisiscben Landdag hebben de leden van de D. Nationale Fractie een voor stel ingediend, waarin de Regeering ver zocht wordt het tegen den massa-moorde naar Peter Kürten gewezen vonnis te doen voltrekken. De fractie veroordeelt het streven van een deel der linksche pers, dat op begenadiging vrn den veroordeelde wil aandringen. Dit zou volgens de D. Nationalen in flagranten strijd zijn met het rechtsgevoel van de meer derheid van het volk. Opgeëischt door twee vrouwen Het gerechtshof te Florence heeft het met spanning verwachte vonnis gewezen in de zaak van den zoogenaamden „onbekende van Collegno", waarover onze Romeinsche cor respondent onlangs uitvoerig berichtte. Het gerecht te Turijn, dat de eerste maal deze zaak behandelde, besliste, dat het bewijs niet geleverd was dat de onbekende de boek drukker Bruneri was en niet prof. Canella. In hooger beroep werd dit vonnis echter vernietigd. Het hof van appèl te Florence heeft thdns opnieuw het standpunt van de familie Bruneri als juist erkend. Vermoedelijk zal „prof. Canella" wel we gens bedrog terecht moeten staan en verder de straffen van Bruneri nog moeten uit zitten. Een tekort van 73.090 M. Te Landsberg heeft een bij de stedelijke spaarbank ingesteld onderzoek onregelmatig heden aan het licht gebracht. Er bleek een kastekort te zijn van 73.000 M. De directeur van de bank. Ballenberger, is voortvluchtig. Doof geworden aan één oor Te Berlijn is dezer dagen een schadever goedingsproces behandeld dat door zijn prin cipieele beteekenis nogal de aandacht heeft getrokken. Het ging om een eisch tot schadevergoe ding wegens verlies van gehoor. Een winkelbediende beweerde, dat hij vier jaar lang op een plaats in zijn zaak had ge staan waar hij voortdurend last had gehad van tocht, zoodat hij een oorziekte had op- geloopen, in welker verloop hij aan één oor doof was geworden. Volgens zijn meening lag de schuld aan zijn werkgever, daar hij herhaaldelijk bij de directie had aangedrongen op verbetering in den toestand. Hij eischte ten slotte schade vergoeding n.l. betaling van de herstelkosten en van een levenslange uitkeering, daar zijn arbeidsprestatie door zijn doofheid was ver minderd. De rechtbank heeft beslist, dat inderdaad de directie tekort was geschoten in haar verplichting als werkgever. De oorzakelijke samenhang tusschen de ongunstige staan plaats van den bediende en diens oorziekte werd door vijf deskundigen bevestigd. De rechtbank nam aan, dat de arbeids prestatie van eischer voor 30 pCt. was ver minderd door de doofheid en veroordeelde de firma tot betaling van ineens 2300 M. en een jaarlijksche uitkeering tot 's mans 65e iear van 89 M. per maand. De eischer is thans 40 jaar oud. Veel personeel gewond Vrijdag heeft op de tramlijn RomeCas- telli Romani een botsing plaats gehad tus schen twee tramwagens, waarbij 40 personen min of meer ernstige verwondingen opliepen. Er is een onderzoek ingesteld naar de oor zaken van het ongeval. Men neemt aan, dat de remmen van een der wagens hebben ge weigerd. Bij het over den kop slaan van een autobus op den dienst Bone—Philip- peville (Algerië) zijn vier passagiers ge dood. Van een militair munitietransport te Czenstochau in Polen zijn 12 kisten handgranaten gestolen, vermoedelijk door communisten. Volgens de officieele statistiek bedroeg in 1930 het geboorte-overschot in Frankrijk 100.0C0. De grootste wolkenkrabber der wereld, het Emoire-State-Building op den hoek van de 45ste straat en de 5th Avenue te New-York. is officieel ingewijd. Het gebouw is 415 M. hoog. heeft 86 étages en biedt ruimte voor 25.000 menseden. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. BOSKOOP 1 Mei van Hamburg te Ant werpen. COLOMBO, (uitr.) pass. 30 April Azoren. EOS 30 April van Fiume naar Bari. ERATO, Danzig-Amst.; pass. 1 Mei Bruns- buttel. GANYMEDES 30 April van Bourgas naar Varna. HEBE 1 Mei van Valencia te Amsterdam. MARS 30 April van Alexandrië te Limmi. NEREUS 30 April te en van Passages n. Bilbao. ODYSSEUS 30 April van Kopenhagen n. Aalborg. ORION, Lissabon-Amst.; p. 1 Mei Beve- zier. SIMON BOLIVAR (thuisr.) 30 April van Curacao naar P. Cabello. VESTA 1 Mei van Amsterdam te Rotter dam. VENUS 1 Mei van Hamburg te Amst. KON. HOLL. LLOYD. AMSTELLAND (uitr.) 30 AprU van Montevideo. GELRIA I Mei van Zuid-Amerika te Amsterdam. HALCYON LIJN. STAD AMSTERDAM 30 AprU van Ham burg naar B. Ayres. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. GRIJPSKERK (thuisr.) pass. 30 April Ouessant naar Antw. NIJKERK (thuisr.) pass. 30 AprU Dakar naar Duinkerken. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. DAMSTERDIJK, Rott. naar Vancouver 30 AprU te Swansea. VOLENDAM 30 AprU van Vera Vruz n. New York. HOLLAND—BRITSCH-INDIë-LIJN. BOVENKERK (uitr.") 1 Mei te Colombo. HOLLAND—OOST-AZIë-LIJN. OLDEKERK 30 April van Antwerpen te Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BALOERAN (uitr.) te Southampton. BONDOWOSO (thuisr.) 30 AprU van Barcelona. JACATRA (thuisr.) pass. 30 AprU Fi- nisterre. TJERIMAI (thuisr.) 1 Mei te Marseille. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN. ALWAKI (thuisr.) 30 AprU Finisterre gep. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALBLASSERDAM 30 AprU van Riga n. Rotterdam. **- ALPHARD 30 April van Las Primas, Ibicuv naar Rotterdam. w BATAVIER I 30 AprU van Hamburg n. Rotterdam. BATAVIER V 1 Mei v.m. 8 uur 50 van Rotterdam te Gravesend. DORDRECHT 29 AprU Manchester naar New York DUIVENDRECHT 1 Mei van Preston n. Baltimore. HENNIE 1 Mei van Blyth te Truro. IJSSEL 29 April van Kenitia te Bathurst. JEANETTE Mei van Antwerpen naar Landernau. JOBSHAVEN 30 AprU Finisterre gep. Rosario naar Antwerpen. JOHANNA 30 AprU van Pontershaven te Newcastle. KERKPLEIN 1 Mei Udaire gep. Rott. naar Narvik. LEER SUM 30 AprU van Port Talbot te Montreal. LINGE 29 April van Rott te Algiers. MAAS 25 April van Dakar te Bordeaux. NOVTD 1 Mei van Sunderland naar Lindholn. OOTMARSUM 30 April van Rio Janeiro naar B. Aires. OUDEWATER 30 April van Antwerpen naar Montevideo. PROF. BUYS 30 April van Hardingen te Huil. RIJN 28 April van Carthagens a. d. Sa- loun-rivier SAN ANTONIO, ms. 1 Mei Brunsbüttel gep. Oskarshamn naar Rotterdam. VECHT 30 AprU van Duinkerken te Im- mingham. VEERHAVEN 30 April van PensUola n. Rott., via Bremen en Hamburg. A86 16. Toen het gezelschap zich van de plaats des onheils verwijderde, liep Benstone naast juffrouw Weston, en weer bemerkte hij dat wonderlijke, raadselachtige glimlachje op haar gezicht. „Het zou mij een penny waard zijn om te weten, waar u aan denkt", zei hij schert send. „Zag u in de keuen iets, dat uw theorie bevestigt?" „Neen, ik hoorde alleen iets, wat men mij reeds gezegd had." „En dat was?" „Als u er ooit toe besluit een detective roman te schrijven, zou ik wel lust hebben om de intrige in elkaar te zetten", lachte zij. „Goed, dan zullen wü samenwerken", ant woordde Benstone vroolijk. „U kunt er op aan, dat het 't beste is, wat wij doen kunnen." Het speet hem bijna, toen het bezoek, waartegen hij zoo had opgezien, ten einde liep en hij aanstalten moest maken om zich by oom Chipperton te voegen, die hem wenkte met hem te gaan. „Arme Brickie", grinnikte Theophilus. „hij scheen zich niet best te amuseeren, hè?" „Ik dacht, dat hij nog al aanstellerig deed, maar misschien was hij uit zijn humeur, dat zijn vrouw de invitatie had aangenomen, terwijl hij niet veel zin had er heen te gaan." „Neen! dat was 't niet; hij was jaloersch." „Jaloersch?" „Zeker! natuurlijk; jaloersch, omdat er bij Wellaby iets bijzonders is gebeurd, dat hem in staat stelt overal als een gewichtig man rond te loopen en die inbraakgeschiedenis rond te bazuinen. Maar Brickie behoeft niet ongerust te zijn, hij zal ook zijn beurt wel krijgen." John James moest op dat oogenblik uit wijken voor een wagen en verstond daardoor de laatste woorden niet. Eenige oogenblikken liepen zij zwijgend voort. „Zeg, heb je wel eens van Klu-Klux-Klan gehooid", vroeg Theophilus plotseling. „De Ku-Klux-Klan!" herhaalde Benstone, „was dat niet een geheim genootschap, dat in Amerika na den burgeroorlog werd opge richt en dat allerlei wreedheden beging, waardoor het een tijdlang een soort schrik bewind uitoefende." „Juist, maar kort geleden is de Ku-Klux- Klan in de Vereenigde Staten opnieuw ver rezen; naar ik vernomen heb, neemt de regeering maatregelen om die vereeniging uit te roeien. Er liepen geruchten, dat er een afdeeling in Engeland zou worden ge vestigd. Heb je het niet in de krant ge lezen?" „Nu u er over spreekt, geloof ik toch, dat ik er iets over gezien heb in een der nieuws bladen, maar ik kan bezwaarlijk gelooven, dat zooiets mogelijk is. Maar hoe komt u'die Ku-Klux-Klan zoo opeens in de gedachte?" Een scherper opmerker dan John James zou het opgevallen zijn, dat oom Chipperton voor een oogenblik aarzelde. „O, het is slechts naar aanleiding van die krantenberichten, dat het mij zoo juist v te binnen schoot." John James was zeer bevreesd gewèeslj dat het bezoek op Berrycroft en het zien van de antiquiteiten den verwarden geest van oom Chipperton tot meerdere avonturen zou prikkelen. Maar het was gelukkig juist andersom, want Theophilus bleek alle' be langstelling voor de imitatie-inbraak ver-r loren te hebben. Hij kwam er gedurende het diner geen enkele maal op terug en toen zij na tafel in de bibliotheek kwamen, ging hij brieven schrijven. Nu hy aan zich zelf was overgelaten, slenterde Benstone eens langs de boeken kasten, tot opeens zijn spiedend oog op een hem welbekend boek viel, dat tusschen twee oude jaargangen op de bovenste plank stond. Het was een present-exemplaar van Benstone's „Levensloterij", dat hij destijds aan zyr. oom had gezonden. „Opgeborgen bij de afgewerkte lectuur", bromde de auteur, „dat zegt genoeg". Hij ging op zijn teenen staan, pakte het boek van de. plank en nam. plaats in een gemakkelijken stoel. Toen begon hij het voorwoord te lezen. Zijn aandacht werd door niets verstoord, zoodat hij weldra geheel in zijn boek was verdiept. Met steeds stijgend verlangen zocht hij, of, behalve de beschrijving van Vancross, nog andere passages waren te vinden, die de goedkeuring van juffrouw Weston zouden kunnen wegdragen. Hij kwam aan het einde van het vierde hoofd stuk; toen rustte hij even om een sigaret uit zijn koker te halen. „O ja. evn lucifer" zei hij. Hij draaide toevallig zijn hoofd om en bemerkte tot zqn verwondering, dat hij alleen in het vertrek was. „Hij moet de deur toch verbazend zacht geopend hebben, anders zou ik hem toch gehoord hebben," mompelde Benstone, „en naar bed zal hij ook niet gegaan zijn, want dan zou hij mij wel gevraagd hebben, het licht uit te draaien". Hij stond op en liep naar het cylinder- bureau van zün oom om lucifers te zoeken. Op het vloeiblad zag hy twee schijfjes wit papier liggen, ongeveer ter grootte van een halve kroon. Er was geen reden, waarom oom Chipperton na het schrijven van zijn brieven, zich voor tydverdrijf niet zou bezig gehouden hebben met figuurtjes knippen, en toch ondervond John James, waarom wist hij zelf niet, een onaangenaam gevoel van onrust. Hij nam de schijfjes in zijn hand. bekeek ze oplettend en legde ze toen weer op hun plaats. „Ik ben benieuwd te weten, wat hij is gaan doen; misschien was het beter ge weest, dat ik hem gevraagd had om een partijtje schaak te spelen." Benstone ging naar de eetkamer, toen naar het salon en vervolgens naar boven. De deur van oom Chipperton's slaapkamer stond open en het gaslicht brandde met volle vlam, maar van hem zelf was niets te bespeuren; er stond een lade half open waaruit ondergoed afhing en waarvoor eenisre stukken on don grond lagen „Misschien is hij een bad gaan nemen". John James ging langzaam terug; op het portaal bleef hij aarzelend staan, want hy zag steelsgewijs en slechts voor een oogen blik, dat iemand de deur van Nancy's kamer binnenging. „Is u het oom?" Theophilus kwam uit de kamer terug; hij droeg iets in zijn hand, dat bij nadere be schouwing een speldenkussen bleek te zijn. „Het spijt mij John, dat ik je even alleen heb moeten laten, ik heb wat rommel in mijn kamer opgeruimd ik ben zoo goed als klaar." Er was iets gejaagds in de bewegingen van den gastheer, maar mogeiyk was het hem streng verboden zich met de dingen van zur dochter te bemoeien en misschien had hij een oogenblik vergeten, dat zij van huis was. „Ik was benieuwd om te weten, of U» nog zin heeft een spelletje schaak te spelen", zei Bentone, z'jn aanwezigheid nader verkla rend. „Hm! neen. daar zal niet veel tijd voor zijn; maar ga nog niet naar bed. Brinen een paar minuten ben ik beneden en kunnen wij samen nog wat praten." Blij, dat er geen reden tot ongerustheid was, zocht John James zijn plaats in de bibliotheek weer op, stak een sigaret op en nam het boek. dat hii bij het vijfde hoofd stuk open har' n liggen, weer ter hand. O" r £- e hei' hoofdstuk geko men, begon hij te kr 'heboden. Hij wandelde nu met juffrouw Weston door Elmchurch, dat een vriendelijke combinatie scheen van High-Rusting en het gefantaseerde Vancross. Begroeide beekjes zag men er nakst statige mausoleums. Juffrouw Weston zei, dat deze plaats haar uitstekend geschikt leek voor een geheimzinnig verhaal, waarin misdaden gepleegd worden; maar zij kon geen intrige bedenken. Toen moesten z j in allerijl een trein halen en kenden nergens een station vinden. De droomer werd met een schok wakker; het boek, dat op zijn knieën lag, was op den grond gevallen. Eenige seconden bleef hy zitten knipoogen en haalde toen zijn horloge i te voorschijn. „"00 laat kan het toch met 1 zijn," mompelde h j. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9