f 3000.- f 750.- f250. f125. f50. f40. Franciscus-Liefdewerk FANCY FAIR Z0ETESTRAAT 11 JOANNES, DOMINICUS, JOSEPH AENGENENT Ziet verslag en foto hedenavond in dit blad BUREAUX NA8SAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 4 MEI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17759 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL MINISTER OF KAMERLID AUSTRALIË ■lUSTITIA-ET-PAX- BISSCHOP VAN HAARLEM Pater Bern. Klumper O.F.M. Vrouw door een trein doodgereden Stukken van een fiets aan de locomotief Aardschok in Engeland Honderden schoorsteenen neergestort Ede 25 jaar garnizoens plaats Feestelijke herdenking Nederlandsche kaas naar Roemenjjë De poging tot moord te Ovezande 7 jaar gevangenisstraf geëischt George T. Baker t De nieuwe beweging te Kanton VOORNAAMSTE cdflEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Stormwaarschuwlngsdlenst Ned. R. K. Volksbond 88 Communisten terecht gesteld Wegens 1 Mei-betooging Waarheen dezer dagen te gaan? Natuurlijk VAN 8 TOT 11 UUR VRIJ ENTREE Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. I4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bü vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot -werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelïjken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger De behandeling van het wetsontwerp bevattende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dranken, kortweg Drankwet geheeten, hetwelk morgen in de Tweede Kamer aan de orde komt, zal vermoedelijk niet slechts aanleiding geven tot breedvoe rige gedachtewisseling over het vraag stuk van de drankbestrijding, maar bovendien ook tot een uit parlementair oogpunt wel zeer eigenaardigen strijd. Dit wetsontwerp, dat (zooals in de memorie van toelichting te lezen staat) geheel gegoten is in den vorm van een nieuwe wet, werd op 9 Juni 1927 bij de Tweede Kamer ingediend door minister Slotemaker de Bruine, nadat het door het kabinet bij zijn optreden in de re- geeringsverklaring van- 11 Maart 1926 was aangekondigd. Deze bewindsman was vóór zijn optreden als minister een leidende figuur in de drankbestrijdings- beweging, zoodat het wetsontwerp daar ook alle kenmerken van droeg. In het verslag van de commissie van voorbe reiding, dat op 28 December 1928 is uit gebracht, werd door tegenstanders van dit ontwerp dan ook opgemerkt, dat de Regeering bij tal van onderdeden van het voorstel duidelijk bezield bleek geweest door den geest van den feilen drankbestrijder, die, alle alcoholhou dende dranken uit den booze achtend, den Staat er voor wil spannen het ge bruik van deze dranken tegen te gaan. De door de Regeering in 1927 voorge stelde maatregelen waren dan ook voor ons maatschappelijk leven van diep in grijpende beteekenls, omdat er volgens het ontwerp feitelijk geen principieel verschil meer zou bestaan in de bepalin gen tusschen de behandeling van ster ken drank en van zwak-alcoholischen drank, zooals bier en wijn. Als dit ont werp ongewijzigd wet zou zijn gewor den, zouden de zaken, die niet geheel en uitsluitend op drankverkoop waren in gericht, geen bier op flesch of kruik of wijn meer hebben mogen verkoopen. Voegen we hier nog aan toe, dat het ontwerp voorstelde de plaatselijke keuze, waardoor de kiezers van de ver schillende gemeenten iedere vijf jaren zouden kunnen stemmen over al of niet opheffing van den verkoop van sterken drank in het klein in de gemeente of een deel daarvan en dat verder de ver gunning op naam van een vennootschap werd afgeschaft, waardoor vooral het hotel- en restaurantbedrijf getroffen zou worden, dan hebben we wel de meest vergaande bepalingen aangege ven. De groote vraag was of het algemeen belang op dat oogenblik een dergelijke uitbreiding van de Drankwet eischte. Er was in de vorige kamer nogal oppositie, niettegenstaande de Tweede Kamer zich reeds tweemaal, het laatst nog in 1923 bij het initiatief-ontwerp Rutgers voor plaatselijke keuze had uitgesproken. Tot behandeling van het ontwerp kwam het dan ook niet, zoodat minister Ver schuur het gereed vond bij zijn optre den; maar een nader beraad bracht hem tot het inzicht, dat hij niet bereid was het ongewijzigd te verdedigen. Dat twee opeenvolgende bewindslieden ten aanzien van een concreet onderwerp niet één van geest zijn, is niets bijzon ders en op zich zeker geen zorgelijk verschijnsel. Het gevolg was dan ook, dat hij het ontwerp wijzigde ten op zichte van de drie hierboven aangege ven punten. De Kamer heeft na deze wijzigingen het ontwerp opnieuw onderzocht en thans wordt met de behandeling een aanvang gemaakt. Een voorstel voor plaatselijke keuze is van dezen bewinds man niet te verwachten. Hij vindt dat deze prikkelt tot verplaatsing van het gebruik van sterken drank naar het ge zin, wat een ernstig gevaar is. Plaatse lijke keuze legt een beperking op aan het openbare leven, die nutteloos is, wijl zij op tallooze wijzen in particulieren vorm kan worden ontdoken. In Neder land kan zij bovendien in het openbare leven toch niet tot haar recht komen, waar de bebouwing van verschillende aan elkaar grenzende gemeenten steeds meer de gemeentelijke grenzen nadert. Als men in de eene gemeente geen ster ken drank kan krijgen, gaat men naar de andere, zonder dat dit bijzondere kosten of groot tijdverlies medebrengt. Bovendien is de belemmering in het openbare leven aan ruime kringen der samenleving in ons op vrijheid gesteld land antipathiek. Door den verkoop van wijn en bier in gesloten flesschen in allerlei winkels, een thans veel verbreide praktijk, te verbieden, meent hij, dat de gevestigde belangen van veel middenstanders ern stig geschaad zullen worden, zonder dat dit rechtvaardig kan worden genoemd. Eveneens deelt hij niet het inzicht van zijn voorganger omtrent de vennoot schapsvergunningen. Naar zijn meening moeten die wel worden toegelaten voor restaurants en dergelijke inrichtingen, omdat in den regel dan de geldelijke kracht om deze inrichtingen op een zeker peil te brengen en te houden aan wezig zal zijn, waardoor kroegen voor komen worden. Deze gang van zaken is op zich be schouwd niets bijzonders, want een minister stelt natuurlijk alleen datgene voor, waarmede hij het in beginsel eens is en wat dus ook door hem verdedigd- kan worden. Maar in dit geval is er iets anders. Minister Slotemaker de Bruine is na zijn aftreden kamerlid geworden. Nu was het een oud en goed gebruik, dat een minister die kamerlid werd di rect na het neerleggen van zijn porte feuille, de eerste zittingsperiode niet sprak bij begrootingen en wetsvoorstel len van zijn voormalig departement. In de laatste jaren is van dien regel echter nogal eens afgeweken. Oud-minister Aalberse heeft er zich echter stipt aan gehouden, maar de heer Slotemaker de Bruine doet dit niet. Hij gaat zelfs ver der, want door hem zijn op het oogen blik een aantal amendementen inge diend, waardoor hij een poging wil doen om datgene, wat minister Verschuur uit zijn ontwerp schrapte, er weer in te brengen. Dat is dus plaatselijke keuze, verbod van verkoop van zwak- alcoholische dranken in winkels en be perking van vennootschapsvergunnin gen. Wat hij als minister niet gedaan heeft kunnen krijgen, omdat de Kamer zijn wet niet behandelde, poogt hij nu als kamerlid te bereiken. Heel mooi kunnen we deze poging niet vinden. Het zou iets anders zijn, als een willekeurig kamerlid dergelijke amendementen had voorge steld, maar dat een oud-minister op deze wijze zijn oorspronkelijk wetsont werp in behandeling poogt te brengen, lijkt ons niet fraai, al heeft hij wettelijk als kamerlid daartoe natuurlijk het vol ste recht. Naar zijn opvatting strijdt hij hier voor zijn beginselen op het gebied van de drankbestrijding, maar of hij ze er mede dient, betwijfelen we, want het is de vraag of zelfs niet enkele kamerle den, die hem als minister misschien zouden hebben gesteund, hem nu niet hun steun zullen geven, nu hij zich om te winnen zoo persoonlijk tegen zijn opvolger keert. Iedere minister, die af treedt en kamerlid wordt, zal wel eens ondervinden, dat zijn opvolger over wetsontwerpen, die hij heeft voorbereid, anders denkt. Het zou een slechte ge woonte kunnen worden als een oud minister dan door amendementen zijn oorspronkelijk ontwerp aan de orde zou willen stellen. Ieder ander kamerlid staat daar anders tegenover dan de oud-minister en ontwerper van de wet. Het gaat hier, zooajs door niemand ontkend zal worden, om zeer belangrijke beginselen, en nu poogt het kamerlid nog eens in den verlaten ministerszetel te gaan zitten om zijn ontwerp te ver dedigen. We weten niet, of een dergelijk geval als nu plaats zal hebben in de Tweede Kamer zich in de parlementaire geschiedenis van ons land al heeft voor gedaan, maar we hopen niet, dat dit regel wordt. Hier zijn het feitelijk de beide ont werpers der wet, dus de twee ministers, die over het aan de orde zijnde vraag stuk in het openbaar van gedachte wis selen, dat is iets dat verre uitgaat boven het normale kamerdebat. Wat de zaak zelf aangaat betwijfelen we het of in dit geval het kamerlid, ook hoogst belangrijk kunnen worden en al mag het rekenen op den steun der socialisten, het van den minister winnen zal. We dienen echter af te wachten. In alle geval zullen de debatten er over daarom meenden we op den strijd tus schen den minister en den oud-minis- ter-kamerlid reeds nu de aandacht te moeten vestigen. Wij hebben al enkele malen de aan dacht gevraagd voor Australië, waar het socialistisch bewind zoo hopeloos vast liep» Men herinnert zich, dat de bewoners van Australië sinds jaren en jaren leefden uit den korf zonder zorg en dachten dat 't niet óp kon: de roode heilstaat was bereikt! Helaas, 't heeft niet zoo mogen zijn, 't zou tè mooi geweest zijn. Australië heeft opnieuw bewezen, dat weinig werken en veel geld verdie nen, veel genieten voor de massa een onbereikbaar ideaal is; men kan er een tijdje mee experimenteeren, ten koste van anderen, door, zooals Australië, te leenen en niet terug te betalen, maar eenmaal loopt zooiets spraak. „De Vrijheid" breiigt een en ander uit de Australische geschiedenis nog weer eens in herinnering: „De financieel-sociale politiek van deze socialistische regeerders heeft het land in groote moeilijkheden gebracht en de bankiers weigeren de zaak op den bestaanden grooten voet te helpen voort zetten. Daarbij kwam, dat de regeering van Nieuw-Zuid-Wales de rentebeta ling aan Engeland brutaalweg stopzette, DOOR DE GENADE GODS EN DE GUNST VAN DEN APOSTOLISCHEN STOEL aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van Ons Bisdom ZALIGHEID IN DEN HEER Zeer velen Uwer, Bern. Geloovigen, zullen, wanneer zij in de laatste jaren het Martel veld te Brielle hebben bezocht, opgemerkt hebben, dat de Bedevaartskapel aldaar zich bevindt in een toestand, die roept om belang rijke en uitgebreide herstelwerken. Daar deze werken zeer groote kosten met zich zouden brengen, terwijl het gebouw dan toch zijn karakter van noodkerk zou behouden, wijl het uit hout is opgetrokken, welk materiaal vroeger noodzakelijk was, omdat bepalingen van staatswege een belemmering waren om op die plaats een steenen gebouw te plaatsen, komt het Ons thans, nu Ons gebleken is, dat die bepalingen zijn vervallen, veel meer ge- wenscht voor om op het Martelveld een nieuwe kerk en wel van steen te stichten. Dit plan zal op dit oogenblik wel meer geld kosten dan voor het herstel der houten kerk noodig zou zijn, doch daar staat een dubbel voordeel tegenover. Allereerst zal in de toekomst veel meer kunnen bespaard worden op de onderhouds kosten, da^r een steenen gebouw uit den aard der zaak veel solieder is. En ten tweede krijgen wij dan veel waardiger bede-oord, dat veel meer in overeenstemming is met de heiligheid van de plaats en veel meer be antwoordt aan den eerbied en de liefde, die wij, katholieken van Nederland, aan onze Gorcumsche Martelaren toedragen. Ofschoon Wij weten, dat dit plan niet ge ringe offers vraagt, hebben Wij toch besloten, het ten uitvoer te brengen, omdat Wij over tuigd zijn, dat allen dit plan van harte zullen toejuichen en er verreweg de voorkeur aan zullen geven boven een herstel der bouwval lige houten kerk, en omdat Wij dus weten, dat allen met liefde een grooter of kleiner steentje willen bijdragen, ten einde mogelijk te maken, dat ter eere van onze Neder- landsche Martelaren een passende bede vaartskerk worde gebouwd. Immers onze hoogvereerde Martelaren hebben het geloof, dat wij van hen geërfd hebben, bezegeld met hun bloed; zij hebben door het storten van hun bloed op onzen vaderlandschen grond den bodem van ons land gezegend en be vrucht en ontvankelijk gemaakt voor een nieuwen opbloei van het geloof, waarvan wij in onze dagen de gelukkige getuigen mogen zijn. Thans is naar Onze meening de tijd gekomen om ons te kwijten van den plicht van dankbaarheid en bun ter eere een waar dig moment op te richten. Wij mogen vol komen vertrouwen, dat zij van uit den hoogen hemel vol belangstelling ons gade slaan en dat zij. staande voor Gods troon, den hemelschen zegen met nog grooter aan drang over ons zullen afsmeeken, naarmate zij zien, dat wij hun grooter eere brengen. Met het volste vertrouwen doen Wij op dit oogenblik een beroep op U allen, Onze dier bare Diocesanen. Het is in Ons Bisdom, dat de Martelaren van Gorcum hun glorieu- zen dood gestorven zijn. W ij zijn het, die het voorrecht hebben den grond te bezitten, waarop hun bloed gevloeid heeft. Het is uit Ons Bisdom, dat jaarlijks verreweg de meeste processies optrekken om op den gewijden grond de verheven Martelaars te vereeren. Wij kunnen niet aannemen, dat Wij Ons zouden vergissen, indien Wij de blijde ver wachting koesteren, dat gij allen zonder de minste uitzondering naar de mate uwer krachten zult medewerken om de uitvoering van Ons plan ter eere der Martelaren van Gorcum uit te voeren. Uw groote devotie tot de ons zoo dierbare Nederlandsche Heiligen zal U gaarne tot het offergn uwer gaven brengen. Wij verzoeken daarom bij deze de Zeer- eerwaarde Pastoors en de Rectoren van Ka pellen om op een der volgende Zondagen van deze maand Mei onder alle H.H. Missen een collecte te houden voor het boven uiteenge zette doel. En Wij zijn ten volle overtuigd, dat zij met liefde U tot medewerking aan dit schoone doel zullen aansporen. Het is slechts éénmaal, dat Uw medewerking voor dit doel zal gevraagd worden. En de heilige Marte laren zullen zonder twijfel op honderdvou dige wijze uwe edelmoedigheid te hunnen opzichte beloonen. En zal dit Ons herderlijk schrijven op Zon dag 3 Mei in alle kerken van Ons Bisdom en in alle kapellen, waarover een rector is aangesteld op de gebruikelijke wijze worden voorgelezen. f J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. Hoogw. Excellentie, J. M. VAN DER TUYN, Secretaris. teneinde aan versobering te ontkomen. Premier Scullin verwierp deze methode, doch met de bezuinigingspolitiek van Lyons ging hij evenmin mee. Theodore werd weer Minister van Financiën, de man van deinflatie. Leenen, uit geven van ongedekt bankpapier (tot een bedrag van 18 millioen), was de hoogste wijsheid der Regeering. De Se naat heeft het betreffende voorstel ech ter verworpen, en daarmee zit de Ar- beidersregeering in de knel. Voorloopig heeft de regeering te Lon den de federale regeering van Australië eenige verlichting gegeven, door het be drag, door Nieuw-Zuid-Wales verschul digd, waarvoor de federale regeering moet opdraaien, te verlagen, maar te genover het tekort van 240 millioen gul den gedurende driekwart jaar zet deze hulp weinig zoden aan den dijk. Onder leiding van Lyons, die om de politiek van Scullin als Minister heen ging, heeft zich nu een krachtige be weging gevormd, welke de leuze aan heft: Terug naar een gezond bewind. Voorloopig is het inflatieplan van ScullinTheodore door den Senaat met 21 tegen 6 stemmen verworpen." Wat zal er nu moeten gebeuren? Het blijkt wel, dat de socialisten het zaakje niet redden kunnen en misschien ook niet redden willen, omdat zij door de altijd onaangename maatre gelen, die dan genomen moeten wor den, natuurlijk hun populariteit bij de massa zouden inboeten, zij zuller. wel niet den moed hebben, zich zelf onpo pulair te maken, nu de hoogste belan gen van den staat dit eischen van hen, van hèn, die toch dezen chaos ge schapen hebben van hèn, die toch verantwoordelijk zijn voor den huidigen stand van zaken. Er zal een niet-socialistische regee ring moeten komen, en als die er is en optreedt, zooals land en volk dit ab soluut noodig hebben, dan zullen de so cialisten zich de weelde kunnen veroor loven van heftige kritiek. De Hoogeerw. Pater Bernardinus Klum per, oud-minister-generaal van de Orde der Minderbroeders, is voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. Op den onbewaakten overweg op den Beyerschen weg in de nabijheid van de halte Stolwijkersluis van de spoorlijn Gouda Schoonhoven is een wielrijdster door den trein gegrepen. Na het passeeren van den overweg be merkte de machinist van den trein, die om 19 uur 19 van Schoonhoven was vertrokken en om 20 uur te Gouda moet aankomen, stukken van een fiets aan zijn locomotief. De trein werd tot stilstand gebracht en een on derzoek werd ingesteld. Langs de rails vond men spoedig het li chaam van een vrouw, wier levensgeesten reeds waren geweken. Het lijk was aan het hoofd erg verminkt. De identiteit van het slachtoffer, dat op slag gedood moet zijn, is, daar zij geen papieren bij zich had, niet kunnen worden vastgesteld. Waarschijnlijk is de overredene een boerendienstbode van naar schatting 25 jaar. Men heeft het stoffelijk overschot naar het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda ver voerd. Omtrent de toedracht van het gebeurde weet men niets, daar bij het passeeren van den trein, die met een kwartier vertraging te Gouda aankwam, niemand aanwezig was De bewoners van Salfort in het district Manchester vluchtten Zondag uit hun hui zen, als gevolg van een aardschok die in een gebied van bijna 100 vierkante mijlen werd gevoeld. Torentjes van huizen en kerken en honderden schoorsteenen vielen naar bene den. Vensterruiten braken en enkele mu ren ontstonden scheuren. De aardbeving ging vergezeld van ge rommel. De brandweer rukte onmiddellijk uit, doch nergens werd brand gemeld. Gedurende 2 uren reden de brandweerlieden door het district en verwijderde alle gevaarlijke stukken schoorsteen, enz. Het kinderziekenhuis te Manchester had ernstig van den aardschok te lijden en er ontstonden scheuren n de muren. De kinde ren werden naar elders in veiligheid ge bracht. De bevolkng vluchtte op straat. On gevallen worden niet gemeld. 5 Mei zal hef 25 jaar geleden zijn, dat Ede garnizoensplaats werd. Dit feit zal met eenigen luister worden herdacht door garnizoen en burgerij. Reeds vroeg in den morgen wordt reveille met muziek voor de infanterie- en artillerie- kazernes gehouden waarna om negen uur een concert op het Marktplein wordt gege ven, gevolgd door een marsch van de troe pen door Ede en Bennekom. Des middags zal op plechtige wijze een geschenk van de burgerij aan het garnizoen op het voorplein der infanteriekazerne wor den overgedragen. Na afloop zal de Koninklijke Militaire kapel zich op het Marktplein doen hooren, terwijl daarna een groote militaire taptoe wordt gehouden, gevolgd door een marsch door het dorp, als om de kroon te zetten op de verbroedering van burgerij en gar nizoen. Invoerrecht met twee derden verlaagd De directie van den Landbouw deelt mede, dat, blijkens telegrafisch bericht van H. M.'s gezant te Boekarest, de Roemeen- sche regeering heeft besloten Nederlandsche Edamer en Goudsche kaas tegen hetzelfde invoerrecht ten invoer toe te laten als Fran- sche Roquefort Kaas, d.w.z. tegen een in voerrecht var 2200 Lei per 100 K.G. in plaats van, zooals tot dusver, 6600 Lei. De Roemeensche douane is reeds ter zake ge ïnstrueerd. De rechtbank te Middelburg heeft Zater dag de zaak tegen den koster te Ovezande behandeld, die verdacht wordt van poging tot moord op zijn vrouw, op 5 Februari j.l. ge pleegd door op haar van korten afstand een geweerschot te lossen, waardoor de vrouw ernstig aan hals en rug werd gewond. Subsi diair werd ten laste gelegd poging tot dood slag, poging tot zware mishandeling met voorbedachten rade, en poging tot zware mishandeling. Een groot aantal getuigen werd gehoord, waarbij de pastoors, bij wie verd. werkzaam is geweest, gunstige verklaringen voor hem aflegden. De Officier van Justitie eischte 7 jaar ge vangenisstraf. Uitspraak 13 Mei a.s. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL Op den weg HalfwegSloten Hedenmorgen om ongeveer 8 uur had bij HalfwegSloten een ernstig ongeval plaats. De wielrijder G., die achter de bus van Hjn C reed, schoot plotseling achter die bus te voorschijn en kwam in aanrijding met een tegemoet rijdenden auto. In ernstigen toestand moest het slachtof fer naar een ziekenhuis te Amsterdam wor den vervoerd. Aardschok in Engeland. Een erfenis van 500 millioen dollar George T. Baker, op twee na de rijkste man van Amerika, is op 92-jarigen leeftijd aan longontsteking overleden. Zijn vermo gen wordt geshat op 500 millioen dollar. Veiligheidsmaatregelen getroffen De opstandige beweging tegen Chang Kai Chek die in Kanton is begonnen, breidt zich, volgens hier ontvangen telegrammen, verder naar het noorden uit. De troepen van Nan king hebben in verband met de onzekerheid in den politieken toestand de operaties tegen de Communisten gestaakt. Nanking heeft 37 schepen voor transport doeleinden klaargemaakt. Chang Kai Chek wenscht in verband met den opstand in Kanton betrouwbare troepen te Nanking te hebben. De Engelsche kruiser „Vindietive" heeft op dracht gekregen van Hongkonk naar Nanking te gaan. Het schip bevindt zich reeds op weg daarheen. Twee andere te Wai-hai-Kei gestation- neerde kruisers worden voor direct vertrek gereed gehouden. Deze maatregelen worden genomen in ver band met de mogelijkheid van een vijandige beweging tegen de vreemdelingen als gevolg van den opstand in Kanton. Verlaging der invoerrechten op Nederland sche kaas naar Roemenië. (blz. 1, 1ste blad) Het s.s. St. Annaland bij Hoek van Holland gestrand en weer vlot. Een ander schip ge strand. (blz. 1, 2de blad) Een dreigende staking in het damesklee- dingbedrijf te Amsterdam. (blz. 1, 2de blad) Bij een auto-ongeluk te Loenen zijn twee dooden gevaUen. (blz. 4, 2de blad) Ernstig ongeval op het Bodenmeer. 10 per sonen verdronken. (blz. 2, 2de blad) Het kabinet Liaptschef in Bulgarije blijft aan. (blz. 2, 2de blad) Poging tot moord te Overschie. Zelfmoord van den dader. (blz. 4, 2de blad) Tegen den verdachte van poging tot moord te Ovezande is 7 jaar gevangenisstraf ge- eischt. (blz. 1, 1ste blad) Einde van den strijd op Madeira. (blz. 2, 2de blad) De tariefverordening in Duitschland afge kondigd. (blz. 2, 2de blad) Van 411 Juli bezoek van Britsche krui sers aan Kiel. (blz. 2, 2de blad) Vergiftiging van arbeiders in een tinfa- briek. Eenige dooden. (blz. 2, 2de blad) 88 Communisten terechtgesteld wegens 1 Mei-betoogingen. (blz. 1, 1ste blad) De Londensche vlootbesprekingen zullen na de a.s. raadszitting worden hervat. (blz. 3, 2de Wad) Bomaanslag op den Japanschen minis ter van Financiën. (blz. 3, 2de blad) ItlllIHlff#/ Barometerstand 9 uur v.m.: 7.50 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 8 uur. Hoogste barometerstand 768.7 te Jan Mayen. Laagste barometerstand 744.9 te Den Helder. Verwachting: Meest matige Westelijke tot Zuidelijken wind. Zwaar bewolkt met tijde lijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer. Weinig verandering in tem peratuur. Geseind van De Bilt hedenmorgen om 8.50 aan alle posten: Weest op uw hoede! Centrale-Raadsvergadering te Haarlem De Centrale-Raadsvergadering van den Nederlandschen R. K. Volksbond zal gehou den worden Maandag 1 Juni in de Sociëteit „St. Bavo" te Haarlem. Te Swatow (Chineesche provincie Kwan toen g) zijn 88 communisten in verband met de 1 Mei-betoogingen terechtgesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1