IN EEN DUIKBOOT MET WILKINS NAAR DE NOORDPOOL J. LOTTGERiNG NIEUW VAN OUD TWEEDE BLAD MAAND Aw iviü,! 1 >31 Interessant onderhoud met een der opvarenden GEMENGD NIEUWS Brutale aanranding te Hilversum Het slachtoffer geboeid en met een revolver bedreigd Motorfiets rijdt café binnen Nederlandsch stoomschip gestrand Voor Hoek van Holland Vrouw verbrand te Wassenaar Een vechtpartij met de politie Tetzner terecht gest Ververij en Chemische Wasscherij REINIGT EN MAAKT GR. HOUTSTRAAT 5A-TEL. 10771 De Sint Franciscus-Fancy Fair mwm SOCIAAL LEVEN Vakkundig Bureau Dreigende staking in het Dameskleedingbedrijf te Amsterdam Bespreking met den rijksbemiddelaar KERKNIEUWS Stille Omgang te Alkmaar STADSNIEUWS De derde Bloemen-Zondag Geweldige drukte De werkloosheid in 't visscherij- bedrijf IJ l o t^/ i Twee expedities naar het Noordpoolgebied zullen dit jaar in 't bijzonder de publieke aandacht bezig houden: de Noordpooltocht van het luchtschip „Graf Zeppelin" en de duikbootvaart van den Amerikaan Wilkins. Hier en daar duikt het bericht zelfs op, dat beide tochten gelijktijdig zullen plaats hebben, waarbij de „Graf Zeppelin" juist op de Pool- naar de aarde zou duiken, terwijl de „Nau tilus", het vaartuig van Wilkins, zich naar de oppervlakte der Poolzee zou verheffen. Wanneer dan ook nog een behoorlijk brokje ijs in de buurt is, zouden de beide kapiteins even kunnen uitstappen en een interessante ontmoeting zou dan het gevolg zijn In hoeverre dit fantastisch plan zal wor den uitgevoerd moet rustig worden afge wacht. Het is echter een feit dat de tocht van de „Nautilus", waarvan de geheele we reld reeds maanden lang met interesse de voorbereidingsmaatregelen heeft gevolgd, nuchtere werkelijkheid belooft te worden en thans zelfs zeer spoedig zal aanvangen. Deze dagen zou de „Nautilus" naar Engeiano varen en in Londen aankomen. Tien dagen za 't oponthoud in Engeland duren, daarna gaat men verder naar Bergen, waar de weten schappelijke apparaten zullen worden inge bouwd. Den 28en Mei zal de „Nautilus" ver trekken naar Tromsö, in 't noorden van Noorwegen, dat op 3 Juni bereikt wordt. Na twee dagen reeds gaat dan de tocht verder naar Spitsbergen. De duikboot zal op 10 Juni de Adventsbaai bereiken, de laatste Euro- peesche haven, en den 15én Juni begint dan de eigenlijke Noordpoolvaart. Bü de deelnemers aan deze buitengewone onderneming zijn slechts twee Europeanen. Een van beiden is de Freiburger poolonder- zoeker Dr. Bernhard Villinger, die in de „B. Zt." wordt beschreven als het type van een sympathieken, bescheiden sportman. Reeds twintig jaar geleden wist hij het kam pioenschap ski-loopen van het Schwarzwald te behalen en jarenlang met succes te ver dedigen. Daar, in de bergen van het Schwarzwald, is Villinger's tweede vaderland, dat hij lief heeft en vanwaar hij in 1913 uit trok voor zijn eersten tocht naar de pool streken, als leider van de slede-expedities ter redding van de in het ijs verongelukte groep Schröder-Stranz. „Hoe komt u eigenlijk als eenige Duitsche deelnemer bij den duikboottocht naar de Noordpool?" begon de vertegenwoordiger van genoemd blad zijn interview. Villinger antwoord glimlachend: „Ja, dat is een mooie geschiedenis. Ik werk met den Zweedschen professor Sverdrup samen in een commissie van de „Internationale Vereeni- ging tot onderzoek van het poolgebied met luchtschepen." Op een goeden dag kreeg ik een brief van hem, of ik zin had, met de duikboot mee te gaan naar de Noordpool. Hij had me daarvoor bij Wilkins aanbevolen, die ging er mee accoord. Nu, en ik ook natuur lijk!" Dr. Villinger had een kaart van het Noordpoolgebied op tafel uitgespreid en ging in 't kort de verschillende gehouden Noord pooltochten na. Namen van Peary, Amund sen, Nobile en Byrd werden genoemd. Vervol gens gaf de Freiburger Noordpoolvaarder 'n overzicht van doel en plannen van de Wil- kins-duikboot-expeditip. „Wij willen," zoo vertelde hij „in de eerste plaats onderzoeken, of een duikboot über haupt in het poolgebied te gebruiken is. Een van de gewichtigste arctische problemen is vervolgens het oprichten van meteorologi sche stations in het poolgebied. De bedoe ling is, het heele noordelijke halfrond te be dekken met een netwerk van weerstations. Dat is een vraagstuk van algemeen belang, omdat een betere weervoorspelling daardoor mogelijk wordt, wanneer men meer gegevens krijgt over het ontstaan van de cyclonen in het arctisch gebied. Onze landbouw bijvoor beeld zou ontzaglijk veel winnen bij een be tere weervoorspelling. Trouwens, de meeste van de problemen, die wij willen onderzoeken staan niet slechts in verband met algemeene wetenschappelijke vraagstukken, maar han gen samen met de practijk van het dage- lijksche leven. „De Noordpool-duikboot „Nautilus" werd onder toezicht van den commandant Danenhover nauwkeurig geprobeerd. Het schip is voorzien van alle denkbare nieuwig heden. Zoo is er bijvoorbeeld een uitschuif- bare boegspriet aan, die in geval van botsing werkt als buffer; twee telescoopachtige ijs- boren, die een dikke ijslaag doorboren kun nen, om bij al te lange vaart onder water de bemanning van frissche lucht te kunnen voorzien; verder onderwaterlampen, die de Poolzee verlichten en de dikte van een ijs laag vast zullen stellen. Omgekeerde sleden op 't dek maken het voor de duikboot moge lijk langs den onderkant van het ijs voort te glijden." Interessante dingen vertelt Dr. Villinger over het vermoedelijk verloop van den tocht. „De bedoeling is, dat de duikboot gedurende de vaart driekwart van den dag onder en één kwart boven water door zal brengen. Ik ben er van overtuigd, dat wij door de zomer warmte genoeg stukken open water zullen aantreffen. „Men rekent in 't poolgebied op circa 60 procent water tegen 40 procent ijsvlakten. Het schip kan 220 kilometer onder water blijven, maar we zullen dat minstens om de 100 kilometer onderbreken om de accumula toren niet uit te putten. Na elke 10 kilometer hopen wij open water vinden. We zullen on der water slechts met de snelheid van een voetganger, dus zoo ongeveer 6 kilometer per uur varen, zoodat de boot ten allen tijde on middellijk kan stoppen. „In theorie kunnen we ons al wel een voorstelling maken van het poolgebied onder water. Of dat allemaal met de practijk over eenkomt, is een andere vraag. Naar mijn stel lige overtuiging moet het mogelijk zijn, met een duikboot onder het ijs door te varen. Ijs bergen, waar men tegen aan kan stooten, zijn er immers niet en het samenpersen tusschen het ijs, wat voor gewone schepen het grootste gevaar uitmaakt in 't arctisch gebied, kan men immers met een duikboot ontkomen door onder te duiken. „Vanuit de Adventsbaai gaat de tocht eerst naar de noordoostkust van Groenland. Dan be gint, afwisselend onder en boven water, de tocht naar de Pool, en vanaf de Noordpiol gaan we den kant van Alaska uit, naar Pont Borrow. Deze verdere tocht van de „Nautilus" hangt echter af van het verloop van het eerste deel van de reis. Ondervinden we daar bij moeilijkheden, dan wordt de rechtstreek se weg door de Behringstraat naar Alaska ,pnomen. Eind Augustus, begin September oopt de expeditie in Alaska te zijn, vanwaar de terugtocht over San Francisco door het Panamakanaal naar New-York gaat. Als alles goed gaat, hoopt de expeditie in de eerste dagen van October weer in New-York te zijn." Op de vraag „met welke gevaren en moei lijkheden houdt u rekening bij de duikboot vaart naar de Pool?" gaf Dr. Villinger ten antwoord „Het ergste, dat ons overkomen kan, is be schadiging van het schip. Er is een mogelijk heid denkbaar, dat de onderzeeër naar bo ven komen, maar dan niet meer onder dui ken kan. Voor dit uiterste geval, hebben wij onze nood-uitrusting: opvouwbare booten, sleden, levensmiddelen en poolkleecïing. Zou den we midden in het jjsgebied averij aan 't schip krijgen, dan moeten we op een ijs- schol een winterkamp opslaan, overwinteren en in 't voorjaar beginnen aan een marsch naar de kust. We zijn immers haast allen er varen poolmenschen. Maar de gevaren van dezen tocht zijn door onze technici aanmer kelijk verminderd. De duikboot heeft een dubbele bekleeding en alle denkbare veilig heidsvoorzieningen." Blijkbaar is Dr. Villinger nogal overtuigd van het welslagen van deze, aan leeken toch zoo gewaagd lijkende onderneming. Hoe het ook zij, als alles goed gaat, en ook dit mo derne sprookje werkelijkheid wordt, is het 'n bewijs te over van de roeping van den mensch om heer der schepping te zijn, een roeping, die te meer zware en grootere verplichtingen met zich brengt, naarmate zij grootscher is en meer verheven. H. K. Vrijdagnacht heeft op den Bussumer- grintweg te Hilversum een brutale en ernstige aanranding plaats gehad. Een juffrouw, ongeveer 25 jaar oud, fietste daar om half een in de richting Bussum en werd nabij de grens van die gemeente ingehaald door een persoon, die van Hilver sum af achter haar had aangereden. Deze gaf een trap tegen haar rijwiel-, waardoor het meisje viel en in de struiken langs het rijwielpad terecht kwam. Haar fiets ge raakte hierbij defect. De onverlaat sleepte daarop, naar de „G. en E." bericht, het meisje onder hevig verzet harerzijds mede naar het in de nabij heid gelegen rijwielpad, dat naar de zanderij loopt. Tijdens de worsteling bracht de aan rander haar een verwonding toe op het voorhoofd en dreigde haar met een revolver. Vervolgens zag hij kans, haar handen met een koord te binden en haar een prop in den mond te steken, waarna hij haar aan randde. De dader nam hierop met zijn fiets, die niet verlicht was, de vlucht. In zeer overspannen toestand ging het meisje midden op den Bussumergrintweg staan, teneinde te trachten, de aandacht van een passeerenden auto te trekken. Eerst de derde auto stopte voor haar en nam haar mede terug naar Hilversum, waar men zich bij het bureau van politie aanmeldde. Na een verhoor, dat de commissaris van politie haar afnam, werd onmiddellijk per auto naar de plaats der misdaad gereden en in tegenwoordigheid van het meisje een nauwkeurig onderzoek ter plaatse ingesteld, waarbij nog een gedeelte van 'n spatscherm van haar fiets werd gevonden. Vervolgens bracht de politie het meisje naar de ouderlijke woning, waar men reeds in groote ongerustheid verkeerde over het lang uitblijven der dochter. Eenige gewonden. Zondagmiddag had te Weesp een motor ongeluk plaats op den Muiderbinnenweg. Zaterdag was het 12 jaar geleden, dat de heer M. Angevaare werd benoemd tot directeur van de Coöp. Haarl. Groenten- en BloembolIenveiUng. Bovenstaande foto werd genomen tijdens de receptie, die des middags werd gehouden. Van het station kwam in de richting der stad rijden de heer Dr. Wartena met zijn dochter, terwijl uit de stad kwam de mo torrijder J. H M. met een groote snelheid. Beiden merkten elkander niet voldoende op, bovendien bevond zich tusschen hen nog een juffrouw met kinderwagen, wat tot gevolg had, dat hij met groote snelheid de voor deur binnenreed van het café van der Eijden. De wielen gingen door het onder- paneel, het hoofd door de ruit. K. v. A. die iets aan een tafeltje gebruikte, werd onderste boven gereden en een bijstaand jongetje tegen den grond geworpen. Eerst In een houten verbindingsdeur bleef de motor steken. Het was een ruïne. Dr. Wartena, die onmiddellijk terugkeerde, verleende de eerste hulp. Ernstig aan het hoofd gewond kon 0. H. M. worden verbonden, maar daar hij erg over borst en rug klaagde, werd transport naar Amsterdam gewenscht. Ook K. v. A. had veel hoofd-, en armwonden. Hij werd tevens met den inmiddels verschenen Roooè Kruisauto naar het Burgerziekenhuis ver voerd, waar beiden ter verpleging werden opgenomen. Het jongetje, dat over pijnen in het onderlijf klaagde, werd naar zijn huis vervoerd. Onmiddellijk waren gemeente- en rijkspolitie aanwezig. Het stoomschip „St. Annaland" van de Steeenkolen-Handelsvereeniging, met een lading op weg van Engeland naar Rotter dam, is Zaterdagavond op de Hinderribben bij het Oude Bokkegat gestrand. Voor schip en lading bestond geen ge vaar. Men hoopt het schip in den nacht, wan neer tegen 3 uur het hooge water opkomt, weer vlot te krijgen. De „St. Annaland" meet 2248 bruto- registerton en werd in 1916 gebouwd. Een ander stoomschip gestrand Het stoomschip St. Annaland, dat Zater dagavond op den Hinder is gestrand, is zon der assistentie vlot gekomen en naar Rot terdam opgestoomd. Zondag is opnieuw een stoomschip op den Hinder aan den grond geloopen. De naam van het schip is nog niet bekend. Sleepboo- ten zijn ter assistentie vertrokken. Vreeselijke thuiskomst van echtgenoot In de chauffeurswoning, behoorende bij de villa van den industriëel G., aan den Rijksstraatweg te Wassenaar, is een afschu welijk ongeluk gebeurd, dat aan een vrouw het leven heeft gekost. De 40-jarige echt- genoote van den chauffeur Swart, wilde heur haar met benzine wasschen, doch de man achtte dit te gevaarlijk en weigerde haar daartoe benzine te verstrekken. Toen de man omstreeks elf uur met den auto zijn dochter van den trein ging halen, maakte de vrouw van de gelegenheid ge bruik om in de garage benzine te halen. Zij beging daarna de groote onvoorzichtigheid om in de keuken vlak naast een brandend gasfornuis waarop een friseertang lag, het haar met benzine te wasschen. Wat daarop gebeurd is, aldus de „Cou rant", laat zich slechts raden, want toen de chauffeur na een half uur de woning na derde, zag hij, dat er brand was uitgebro ken. Terstond heeft hij alarm gemaakt, de brandslang uitgelegd en de ruiten inge drukt. Toen hij de keuken binnenstormde, kwam hij tot de vreeselijke ontdekking dat zijn vrouw geheel verkoold op den grond lag. Haar bovenlichaam en haar armen waren totaal verbrand; de dood moet onmiddellijk zijn ingetreden. De brand zelf kon spoedig gebluscht wor den, zoodat de materieele schade gering is en zich beperkt tot eenige brandgaten in den vloer. De politie, die met de brandweer spoedig ter plaatse was, nam het lijk in be slag. Daar natuurlijk van misdaad geen sprake is, werd het lijk na overleg met het parket vanmorgen vrijgegeven. Dronken man de oorzaak Zaterdagavond is de omgeving van de Ro- sendaalsche straat te Arnhem in rep en roer gebracht door een ernstige vechtpartij met de politie, naar aanleiding van de arrestatie van zekeren K., die onder den invloed van sterken drank verkeerde. De man verzette zich heftig en" trachtte zich door slaan en schoppen de politie van het lijf te houden. Tenslotte trok 'n hoofdagent van politie zijn gummistok en bracht daarmee den ar restant een klap toe, welke den man een ver wonding bezorgde. Het opdringende publiek nam hierop een dreigende houding tegen over de politie aan, zoodat de politie zich ge noodzaakt zag zich met de sabel te verde digen. Iemand uit het publiek liep daarbij een sabelhouw over het gezicht op. Daarover wond hij zich zoo op, dat hij naar de politie met een bierfleschje gooide, waarvan dn scherven in het rond spatten. Tenslotte gelukte het de politie, die intusschen versterking had gekregen, de beide woestelingen te overmees teren. Het uniform van een der agenten was finaal aan flarden gescheurd. Na in het ziekenhuis verbonden te ziin werd tegen den flesschenwerper in het Cen traal Politiebureau proces-verbaal opge maakt. Degene, die de oorzaak was van het relletje werd in den politiepost Johannaplein ver bonden en ter ontnuchtering in verzekerde bewaring gesteld. Het vonnis Zaterdagmorgen voltrokken Zaterdagmorgen te 7 uur is 't vonnis tegen den moordenaar Kurt Erich Tetzner vol trokken. Behalve de bevoegde vertegenwoordigers der autoriteiten waren nog tegenwoordig 12 Gisterenmiddag is in het huis van het S. F. L. in de Zoetestraat de Franciscus Fancy Fair geopend. Dat het er vroolijk aan toe gaat, bewijst deze foto wei. Pater Smits, de blijmoedige „père", temidden van 't groote aantal standhouders en medewerksters, dat niet eens op het plaatje kon. Zóó zouden we deze week eiken avond ^snapshots" kunnen nemen. Wat een gezellige boel op die F. F. F.' getuigen en 6 journalisten Ook de rechters, die Tetzner hebbeL veroordeeld, waren aan wezig. Tetzner zag bleek, doch was volkomen rustig. Na voorlezing van het vonnis vond de terechtstelling plaats door den beul uit Mün- chen. Zaterdag had in het „Comelis Broerehuis" te Amsterdam een gewestelijke vergadering plaats van het Vakkundig Bureau, dat een onderdeel is van den Ned. R.K. Grafischen Bond. De voorzitter, de heer Chr. v. d. Dries, uit Utrecht, sprak een inleidend woord, waarna de heer Jos. Musters uit Nijmegen, het onderwerp behandelde: „De taak der afdeelingen en studieclubs ten opzichte der vakontwikkeling". Spr. gaf eerst een uiteenzetting van het doel en daarna de middelen om te komen tot ontwikkeling der jeugdige grafische be werkers. Het pas uitgegeven leerboek van het Vakkundig Bureau „Het handboek voor den zetter", kan als een goede leidraad dienen, b.v. door het invoeren van een vraag en antwoord-systeem. Voor de grooteren is aanbevelenswaardig het oprichten van stu dieclubs of ontwikkelingscommissies, het abonneeren op en bespreken van vaklectuur en uitschrijven van excursies. Na deze inleiding had een aangename ge- dachtenwisseling plaats, waarbij algemeen de klacht naar voren kwam van de weinige belangstelling der leden voor ontwikkeling. Het Vakkundig Bureau gaf in ernstige over weging, dat de weinigen, die er zich voor willen geven, zullen volhouden, dan zal de belangstelling ten goede komen aan de vak ontwikkeling. Hierna werd gepauzeerd, welke rust door de aanwezigen werd benut om de tentoonstel ling van modem drukwerk in oogenschouw te nemen. Na de pauze hield de heer W. Nieuwen- huis uit Amsterdam, een causerie over het cultuurprobleem. Na deze hoogstaande doch soms moeilijk te volgen causerie, werd het woord gevoerd door den heer B. Lijn uit Nijmegen, die een beroep op allen deed, het Vakkundig Bureau financieel te steunen. Vervolgens behandelde de heer G. J. Jong uit Amsterdam nog het onderwerp: „Onze beweging op hooger plan", waarbij spr. voor al deed uitkomen het verschil tusschen techniek en schoonheid en de aanwezigen opwekte tot een daadwerkelijke vakstudie. Hiermede was deze leerzame middag van het Vakkundig Bureau geëindigd. Te Amsterdam had Zaterdagmiddag een zeer druk bezochte vergadering plaats van de personeelen, die bij het dreigend con flict zijn betrokken. Mededeeling werd ge daan van een telegram, van den rijksbe middelaar ontvangen, die de partijen, bij het conflict betrokken, tot een bespreking op Donderdagmiddag twee uur te Den Haag heeft opgeroepen. Mocht op dien dag geen voor de bonden gunstige beslissing worden verkregen, dan zal de staking Vrijdag a.s. ingaan. De eventueele staking zal zich ook uit strekken tot de personeelen van eenige zeer belangrijke ongeorganiseerde werkgevers. Donderdagavond komen de personeelen op nieuw bijeen. De Mirakelstad van Noord-Hollands Noorderkwartier heeft weer haar Stillen Omgang gehad. De eerste Zondagmorgen van de bloeiende Mariamaand was er getuige van. 't Was een heerlijk zachte, zomersche morgenstond met zang van leeuweriken bo ven de polders en met een frisch ontwaken van de heerlijke natuur. Uit de steden en de vele Roomsche dorpen van ons mooie Holland, uit de polders en de Kennemerstreek, waren ze gekomen, velen te voet, nog meerderen per fiets, als leden van den groeienden Bond van R. K. Rijwiel clubs in Noord-Holland „St.' ChristophOrus". Met het groeiende licht uit het verre Oos ten naderden de pelgrims onze Mirakelstad, waar zij zich tegen vier uur verzamelden aan den voet van den ouden St. Laurenskerk, vanwaar de biddende tocht langs den al- ouden processieweg begon. t Was wederom een lange rij van bidden de mannen en jongelingen. In hun uniform liepen de verkenners uit Haarlem, onder lei ding van kapelaan Th. van Haaster. Van de Amsterdamsche rijwielclub „Sub tutela Matris" namen een 250 mannen aan dezen omgang deel; vanuit het roode Zaan dam was een 20-tal te voet naar onzen Mira kelstad gekomen. Het aantal deelnemers kan veilig op 3500 a 4000 geschat worden. Het gebed van de pelgrims werd gestort, om Gods Zegen af te smeeken over het jeugdwerk; voor den bloei van de mannen- en jongelingen-congregaties; voor de bekee ring vari Rusland en voor de stipte naleving van de heilige huwelijksplichten. Op de Steenenbrug werd wederom een stille hulde gebracht aan de relikwie van het H. Bloed. In de St. Laurentius-kerk, die nagenoeg geheel gevuld was, werd door den W. E. pater Josaphat de H. Mis opgedragen, welke o.a. ook door de Amsterdamsche pelgrims werd bijgewoond. Tijdens de H. Mis hield de celebrant de predicatie, om allereerst de juist gepasseerde gebeurtenis, n.l. den ommegang, te releveeren, die was gegaan door Alkmaars stüle straten, langs de oude huizen, die nog spreken van het verleden. Het zware stappen van de zoo talrijke pelgrims heeft geklonken als het zegelied van de stoere, katholieke kracht, die in de Noord-Hollanders schuilt. In die plech tige momenten hebben we innerlijk de vreugde gesmaakt, die te constateeren viel in de Middeleeuwen, toen onze voorvaderen met weische praal hun processies in de straten hielden. Doch ook dit stille gebed is een hulde-lied geworden voor den Emmanuel, den God met ons, die Zelf een ommegang houdt in de zielen van de geloovigen. Hij bezoekt onze zielen en bij dien rondgang denken we aan de algemeene intentie, n.l. vele en heilige priesters. Reeds velen gaan naar de seminaries, doch in nog meerdere harten heeft God te kiem van het priester schap gelegd. Het is daarom zoo dringend noodig, die eimen tot grooteren bloei te brengen; hier valt een echt-roomsche plicht te vervullen. Daarom dienen onze huisgezin nen als 't ware seminaries te zijn, waar de vader priester en de moeder priesteres is, en een heiligdom te worden, waar Christus regeert en vader en moeder het offer weten te brengen om hun kinderen aan den Mees ter af te staan. Om dit schoone ideaal te bereiken, dienen we goede katholieken te zijn, maar vooral ook katholieken van de daad. Daarom moeten we ons, juist als de martelaren van Alkmaar, ons sterken aan de H. Tafel, niet een enkele maal, maar trouw, zooals het een oprecht katholiek betaamt. Hierdoor wordt den kinderen het juiste voor beeld gegeven, en zal de kiem van het pries terschap veilig gaan bloeien. Zoo zal de Eucharistische God, zoo nederig verborgen. Zijn stillen omgang houden in onze zielen en zullen wij Hem dan dringend bidden om vele en heilige priesterroepingen. Tijdens de H. Mis werden door het zang koor eenige gewijde liederen ten gehoore ge bracht, terwijl alle pelgrims tot de H. Tafel naderden. In de St. Dominicuskerk De schitterend verlichte St. Dominicuskerk was tot in de uiterste hoeken gevuld met pelgrims. Hier werd de H. Mis opgedragen door Pa ter Herman O.C. Door het koor onder leiding van den heer Joh. Kuiper werden na de gebruikelijke lie deren gezongen het Credo uit de Missa in Honorem Sanctorum Innocentium van Alb. Franssen, het O Salutaris Hostia van Gounod en na den zegen het Laudate van Ruygrok. Het orgel werd op zeer kunstzinnige wijze bespeeld door den heer P. v. Langen. Na het Evangelie hield de Eerw. celebrant een vurige toespraak naar aanleiding van den tekst: „Laten wij het erfdeel der vaderen handhaven." De gewijde spreker herinnert aan de smart, die iederen pelgrim aangrijpt, als hij ons oude bezit, de schoone St. Laurentius- kerk, aan onzen eeredienst onttrokken ziet. Doch men moet niet wanhopen, wellicht dat eens weer dit schoone bouwwerk, door den godsdienstzin onzer vaderen opgetrokken, nog weer in het bezit der rechtmatige eigenaars terug keert. In dit verband wijst spr. op Hulst, waar de kerk, die sinds Napoleon de Katholieken met de Protestanten moesten deelen, weer geheel aan de Katholieken is teruggekomen. Maar zoo iets kan alleen gebeuren als iedere katholiek ook waarlijk leeft volgens de heilige leer van onze Moederkerk. Eens. teen de reformatie begon telde Alkmaar 3000 Katholieken, nu zijn het er 10.000! Dan wijst de pater er op, dat allen propa ganda moeten maken voor den Stillen Om gang. Aan vaders hand moet het opgroeiend geslacht dezen nachtelijken tocht mesmaken, om het zoo tot een gewoonte voor z'n leven te maken. Doch niet alleen in dezen nacht moet onze godsdienst zoo oplaaien, we moeten ook in het gewone leven onze liefde tot de K. Eucharistie toonen door minstens eiken eer sten Vrijdag of Zondag tot de H. Tafel te naderen. Spr. vraagt deze H. Communie op te dra gen tot eerherstel niet alleen voor eigen te kortkomingen, maar ook voor die onzer voorzaten, door wier schuld of laksheid wij onze schoone kerk verloren. Met de bede, dat het weer moge worden één schaapstal en één herder, eindigde Pater Herman z'n vurige toespraak. In de St. Josephkerk bad de samenkomst plaats van de leden van de Rijwielclubs. Geen plaats was onbezet en iedereen had een plaatsje gekregen. Het zangkoor zong onder leiding van den heer Al de driestemmige mis van Lorenzo Perosi. De Z. E. Pater Dominicus, die de plechtige H. Mis opdroeg, hield na het Evangelie een predikatie, waarvoor tot tekst gekozen waren de woorden: magister adest et vocat te. De Meester is daar en roept u. De gewijde spreker herinnerde er aan, hoe God in den loop der tijden. Zijn wonderen wrochtte om de ongeloovigen tot inkeer te brengen en om het geloof van de kinderen der H. Kerk te verlevendigen en te verdie pen. Het H. Sacrament is de groote Centrale, waardoor het Christendom verlicht en ver warmd wordt; het is de groote magneet, die alle harten van het Christenvolk tot zich trekt. De Meester is daar, dezelfde Meester, die uit liefde tot de menschen mensch werd en Zijn weldadige wonderen wrochtte in het land van Judea. Hij is daar tegenwoordig onder de een voudige gedaante van brood; over zooveel nederigheid staan wij verbaasd. Hij is daar tegenwoordig, omdat Zijn Hart van liefde tot ons klopt; om bij ons te zijn, opdat wij Hem onze hulde brengen en tot Hem onze toevlucht nemen in tegenspoed; opdat wij Hem dikwijls bezoeken en dikwijls ontvangen in de H. Communie. Als wij zoo toonen de H. Eucharistie te eeren, en zoo gehoor geven aan de roepstem van Onzen Meester, zal Hij ons zegenen naar ziel en lichaam, zoowel met geestelijke als met tijdelijke goederen. De regenbuien, die in den vroegen Zondag ochtend neervielen, hebben niet kunnen ver hinderden dat zeer velen den hun reeds weken uitgestelden tocht langs de bollenvelden heb ben gemaakt. Toen het weer later op den morgen opklaarde en een schuchter zonnetje nu en dan de illusie van een mooien voor jaarsdag gaf, vertoonden de wegen rondom Haarlem het beeld van een echten bollendag. Een onafgebroken stroom auto's autobussen, touring cars, motorrijwielen en fietsen be woog zich in de richting Bennebroek, Hille- gom en Lisse, waar nu de tulpenvelden in vollen bloei staan. Opmerkelijk was het, dat zeer veel Duitschers per auto naar de bollen streek waren gekomen om van dit specifiek Hollandsch schouwspel te genieten. Ook de binnenwegen en -paden werden druk be wandeld door hen, die rustig van de bloe menpracht wilden genieten. Vroeg in den avond, toen een donkere lucht regen voorspelde, wélke voorspelling naderhand uitkwam, begon de drukte op nieuw, doch thans bewogen de files zich in andere richtingen. De electrische en stoom tram reden met veel materiaal en hadden moeite, de talrijke reizigers steeds weer bij tijds te verwerken. Ook Groenendaal deelde in het bloemen- feest. Duizenden hebben genoten van het ontluikende groen. Het terras van het ver- verschingshuis zat veelal vol. Als een bewijs van de groote drukte zij vermeld, dat op de Amsterdamsche vaart, waar een verkeerstelling werd gehouden, in eenhalf uur tijd meer dan 500 auto's pas seerden. Ongelukken kwamen, behoudens eenige kleine aanrijdingen, niet voor. Geheel deze week aslmede a.s. Zondag kan nog op enorm veel belangstelling in de bol lenstreek worden gerekend. Het Fonds voor Sociale Voorzieningen be richt: Over de week van 18 tot en met 24 April werden aan 523 (390) werk'ooze opvarenden uitkeeringen verstrekt tot een totaal bedrag van 5875.— 4313). Dit aantal was als volgt over de verschil lende gemeenten verdeeld: 213 Velsen, 133 Egmond aan Zee, 26 Katwijk aan Zee, 69. Scheveningen, 82 ove rige gemeenten. De tusschen haakjes geplaatste getallen hebben betrekking op dezelfde week van het vorig jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5