Buitenlandsch c ifcSs FEUILLETON KU-KLUX-KLAN Na de revolutie in Spanje De communistische eischen Het einde van den strijd op Madeira Overgave der rebellen De regeeringskrisis in Bulgarije De strijd in China Staat van beleg in Kanton De Landdagverkiezingen in Schaumburg-Lippe Redevoering van Lavai Engelsche kruisers naar Kiel J TO UZ-ZTUTl fr De nieuwe Duitsche tarieven Verordening treedt 3 en 10 Mei in werking Gemenède (Buitenlandsche cBerichten Moord in een auto In een trein vermoord en beroofd Ontploffing op wielerbaan te Berlijn Geen menschenlevens verloren Haar moeder vermoord Een misdadige chauffeur Bom ontploft ten huize van een minister Geen slachtoffers Vergiftiging in een tin- fabriek 4 dooden Boot omgeslagen op het Bodenmeer Zes personen bij een brand om het leven gekomen RADIO-OMROEP KORT NIEUWS KERKNIEUWS St. Clemensretraitenhuis te Noord wijkerhout Humoristische Avonturen-roman Tijdens een bijeenkomst van communisti sche groepen te Seviila werd besloten, aan de regeering de volgende verzoeken te richten: gevangenneming en veroordeeling van koning Alfons; terechtstelling van generaal Berenguer; vrijmaking van de Baskiscbe provincies, Catalonië en Marokko, die ieder een onafhankelijken staat moeten vormen; ontwapening van de „Guardia civil" en van de volksweren en instelling van een revolutionnaire rechtbank, die de verantwoordelijkheid der dictatuur zal onderzoeken. Waarschuwing Aan een repliek van den ,,Diario de Bar celona" op een artikel over Spanje in de Parijsche „Humanité" is het volgende ont leend: Wü vertrouwen, dat de voorloopige regee ring haar plichten niet zal verwaarloozen en energiek en resoluut zal optreden, om ons van onze buiten landsche en binnenlandsche vijanden te bevrijden. Onder de laatstge noemden verstaan wij hen, die blindelings gehoorzamen aan de orders, die door Moskou worden uitgevaardigd. In dezen zou het wenschelijk zijn, het voorbeeld te volgen van het republikeinsche en democratische Frankrijk, dat de interna tionale communistische commissie eenvou digweg over de grens zette en met de grootst mogelijke strengheid optreedt tegen de on- gewenschte elementen, die getracht hebben den binnenlandschen toestand door daden van vandalisme als den beruchten aanval van den „Boulevard Sebastopol" te verstoren. Volgens telegrafische berichten, die dooi de buitenlandsche pers worden gepubliceerd, is uit Moskou naar ons land een commissie of een comité vertrokken, belast met de voorbereiding van de bolsjewistische revo lutie. Het openbaar gezag zal verstandig doen met de grenzen voor deze commissie te slui ten, om te voorkomen, dat buitenlanders zich in onze aangelegenheden mengen. Geen enkele bijzondere wet of verordening is noo- dig, om ons tegen dit gevaar te verdedigen Het katholieke blad „El Mati" schrijft o.m.: Velen zien van de constitueerende periode, die wij thans beleven, enkel de gevaren maar vergeten de plichten, die de huidige toestand voor alle burgers medebrengt. De gevaren worden eerter niet bezworen door angstwekkende voorspellingen en noodkreten en op verwaarloozing van onze plichten volgt steeds de verschuldigde straf. Wat zal de toekomst zijn van ons land op godsdienstig, moreel, economisch en politiek gebied? Voor zoover wij haar menschelijker- wijze kunnen voorzien, zal onze toekomst zóó zijn als zij door de meerderheid van onze stemmen zal worden gewild. Maar is het dan niet geoorloofd, zich aan het openbare leven te onttrekken? Neen», in het algemeen gesproken huldigen wij de opinie, die niemand de godsdienstige, mo- reele en economische belangen en evenmin zijn gezinsbelangen zal kunnen verdedigen, als hij er zich van onthoudt, het openbare leven te beïnvloeden in die mate, waarin hij zijn invloed moet doen gelden. Als katholiek en Cataimiër moeten wij op ieder oogenblik en onder alle omstandig heden tusschenbeide komen, om te bereiken, wat voor ons het meeste waarde heeft. V/at voor stormen er dan ook boven ons hoofd zullen losbreken, nooit zullen wij verslagen worden. Nu de tijd der verkiezingen vcor de Cortes nadert, moexn wij onze waakzaam heid verscherpen en onze activiteit vergroo- ten. Men vergete echter niet, dat energiek optreden geen voorzichtigheid uitsluit. Wij vertrouwen dan ook dat het ons te gelegener tijd niet zal ontbreken aan be hoorlijke leiding en het noodige gezag bij het oplossen van kwesties, die wij thans beter nog niet ter sprake brengen. Tegen de Jezuïeten De gemeenteraad van Gijon (Asturië) heeft, naar de „Oss. Bom." meldt, dezer dagen voorgesteld de Jezuïeten uit Spanje te verbannen. Dat echter dit initiatief 'n de kringen der republikeinen geenszins onver deeld gunstig is ontvangen, toont de motie, die door den gemeenteraad van Liqueitio, die evenzeer als die van Gijon republikeinsch is, werd aangenomen. Daarin wordt krachtig geprotesteerd tegen het besluit van den ge meenteraad van Gijon, en wordt dit in strijd geacht met de normen der rechtvaardigheid en de rechten aller burgers. Gyon moet niet denken, dat de rest van Spanje het zal vol gen in deze campagne van haat en vervol ging, en van grove ondankbaarheid voor het onmetelijke werk van apostolaat en onder wijs, waaraan duizenden Spaansche Jezuïe ten hun leven hebben gewijd. „Wetende, dat de rechtschapenheid, de geest van rechtvaardigheid en liefde voor het democratische Spanje, welke de regeering der republiek bezielt een voldoende waarborg zijn, dat pogingen als die van Gijon niet worden goedgekeurd, wendt de gemeenteraad vaD Liqueitio zich tot de Regeering met een krachtig blijk van verzet. De gemeenteraad noodigt bovendien alle gemeenten van Bis- caye uit om zich solidair te verklaren, opdat de godsdienstige gevoelens van de groote massa der burgers niet worden gekwetst en het volk de gewaarwording bespaard blijve, dat bij de verandering van regeeringsvorm de wederzijdsche eerbiediging der ware vrij heid niet gewaarborgd zou zijn". De strijd op Madeira is geëindigd. De re bellen hebben zich overgegeven, de leiders vluchtten in het Britsche consulaat. Het moreel van de opstandelingen werd gebroken door het bombardement van den Portugee- schen kruiser „Vasco da Gama". Er zijn enkele gewonden. Britsche matrozen gingen aan land om leven en eigendommen te be schermen van de leden der Britsche kolonie. Alle buitenlanders zijn ongedeerd. Een en kele burger is gewond. Het bericht van de overgave. De Portugeesche minister-president ont ving een radiogram van den minister van marine, meldende, dat de opstandelingen hem telegrafisch hadden medegedeeld, dat zij zich overgeven met het oog op de over macht in aantal en materiaal van de re- geeringstroepen en ten einde bloedvergieten onder de bevolking te voorkomen. i Hoe de revolutie verliep Het merkwaardigste bij deze revolutie was, dat in tegenstelling met in het buiten land circuleerende berichten de bevol king zich vrijwel niet met de beweging heeft ingelaten. Alleen een 400-tal gedeporteerden toonden zich tegenstanedr van 't wettig re giem. Dezen bevonden zich reeds sinds Ja nuari j.l. gedwongen in de Europeesche ko loniën en erden later door de regeering in de gelegenheid gesteld naar Madeira te gaan in verband met hun gezondheidstoestand. Het betreft hier in hoofdzaak aanhangers van de z.g. „Liga de Paris", welke onder lei ding stond van voormalige parlementsleden, die in het bezit zijn van het Fransche Le gioen van Eer. De 400 revolutionnairen. die nu op Madeira een staatsgreep ensceneer den, zijn voor het meerendeel vroegere mili tairen. Hun actie had weinig resultaat, hoe wel zij in den grond niet onschuldig mocht worden genoemd. Zij verwachtten, dat hun geestverwanten in het moederand en in de uitgebreide overzeesche bezittingen terzelf der tijd de revolutie zouden ontketenen. In dien de regeering niet onmiddellijk troepen en oorlogsbodems naar het eiland had ge zonden, dan had het plan zeer wel kunnen gelukken. De dictatuur te Lissabon handelde echter zeer doortastend en met groote koel bloedigheid. Zij stelde onmiddellijk een scherpe radiocontróle in en controleerde alle plannen van de „Liga de Paris". Toen de regeering een partieele mobili satie afkondigde, was zij er zich van be wust, dat er plannen bestonden tot vestiging van een pan-Iberische republikeinsche fede ratie, welke voor het Portugeesche Rijk ge vaarlijk zou kunnen worden. De regeering is thans den toestand vol komen meester. De#in de laatste dagen ver breide geruchten over onlusten te Lissabon zijn onjuist en misleidend. Wat de capitulatie van de opstandelingen van Madeira betreft, kan worden gemeld, dat de regeeringstroepen er vandaag in ge slaagd zijn een nieuwe afdeeling op dë Oost kust van het eiland te debarqueeren. Twee detachementen hadden zich reeds in den loop der week aan de Westzijde toegang we ten te verschaffen. Door samenwerking van beide contigenten konden de opstandelingen, die geheel ingesloten waren, tot overgave worden gedwongen. Een officieele verklaring zegt, dat ook de stad Funchal door de op standelingen aan de regeeringstroepen is overgedragen. In de neutrale zone wachten 300 Engelsche marinesoldaten en matrozen de ontwikkeling van de gebeurtenissen af, om de levens der buitenlanders te beschermen. Het kabinet Liaptschcf blijft De regeeringskrisis in Bulgarije is na be sprekingen, die twee weken in beslag heb ben genomen verrassend snel geëindigd door de verklaring van Liaptschef, dat de koniftg het demissionnaire kabinet Liapt schef in zijn vroegere samenstelling op dracht gegeven had tot het voortzetten der regeer ingszaken De hardnekkigheid van alle partijen in den strijd om de machtsverdeeling heeft den koning geen andere keuze gelaten. De poli tieke toestand is hierdoor echter noch op gehelderd, noch verbeterd. Men verwacht dan ook, dat de a.s. verkiezingen tot een scherpen verkiezingsstrijd aanleiding zullen geven. Volgens Russische berichten uit Kanton hebben de opstandelingen de staatsbank en de regeeringsgebouwen bezet en de roode vlag geheschen. In de stad is de staat van beleg afgekondigd. De insurgenten hebben een eigen regeering gevormd. Aangezien de censuur zeer scherp is, ontbreken nadere bijzonderheden. De niet-officieele totaalresultaten van de Landdagverkiezingen in Schaumburg-Lippe luiden: Soc. dem. 12989, Duitsch nat. 2942, Duitsohe Volkspartij 1607, Staatspartij 1242, Comm. 1854, Landvolkpartij 390, Nat. soc. 7849. Dit komt neer op de volgende zetelver- deeling: Soc. dem. 7 (4), Duitsche nat. 1 (met Landvolk 3), Duitsche Volkspartij 1 (1), Staatspartij 1 (1), Comm. 1 (0), Landvolk 0 (met Duitsch nat. 3), Nat. soc. 4 (3). Verschillende zaken besproken De Fransche minister-president, Laval, heeft Zondagmiddag in zijn kieskring Cour- neuve, in het district Aubervilliere, zijn reeds aangekondigde redevoering voor de her opening van de Kamer op 5 Mei uitgespro ken. De minister-president behandelde uitvoerig de huidige binnenlandsche en buitenlandsche politiek. Na een overzicht gegeven te hebben over de werkzaamheid van de huidige re geering, wekte Laval ernstig op tot het be trachten van spaarzaamheid, teneinde de Fransche begrooting niet te veel te belasten. Ook inzake de Duitsch-Oostenrijksche Tol- unie legde Laval ver-klaringen af. Een niet-officieel bezoek De Engelsche admiraliteit maakt bekend, dat ingevolge een uitnoodiging van de Duit sche regeering de kruisers „Dorsetshire" en „Norfolk" van 4 tot II Juli een niet-officieel bezoek aan Kiel zullen brengen. Dit bezoek vindt plaats na een kruistocht van het twee de Engelsche kruiserseskader in de Oostzee. Te Berlijn wordt het in de Duitsche en Engelsche pers reeds aangekondigde bezoek algemeen toegejuicht. De Engelsche gasten kunnen verzekerd zijn van een hartelijk wel kom. Het verblijf van de Britsche oorlogssche pen zal Duitschland de gelegenheid geven de groote vriendschap te beantwoorden, welke de Duitsche schepen bij het aandoen van Engel sche havens overal ten deel is gevallen. DE GEVOLGEN VAN LIEFDADIGHEID De dame, die op een goeden dag, den bede laar. die voor haar huis was gaan zitten een Cognacje gaf om op te snappen. (Gaiety) v/„.. De verordening-over de Duitsche tarief- wijzigingen is afgekondigd; zij treedt 10 Mei in werking. De wijzigingen voor haver en erw ten treden reeds 3 Mei in werking. Door een schot uit een pistool gedood. In den omtrek van Trebin werd Zaterdag in den laten avond een ernstig misdrijf ont dekt. Een groep toeristen vond tusschen Kerzen- dorf en Ludwigsfeld een grooten personen auto, die met de voorwielen in een sloot langs den weg stond. Aan het stuur zat een jonge man, die aan het hoofd doode- lijk gewond bleek te zijn. De politie meende aanvankelijk, dat het hier een ongeval betrof tengevolge van on voorzichtig of al te snel rijden. De bestuur der van den auto scheen met het hoofd tegen de kap geslagen te zijn, wijl men daar bloedspatten ontdekte. Bij nader onderzoek bleek, dat het hier waarschijnlijk een misdrijf betreft. De hoofdwonde schijnt door een schot veroor zaakt te zijn. De kogel moet van achteren in het hoofd gedrongen zijn en heeft her geheele hoofd doorboord. In den auto werd nog een pistool gevonden. De daders verdwenen. Op het traject van Kowel naar Sarny zijn in een trein een kwartiermeester en zijn begeleider door bandieten beroofd, vermoord en uit den trein geworpen. De kwartiermeester moest naar het In Sarny in garnizoen liggende regiment infan terie een bedrag van ongeveer 100.000 Zloty brengen voor het uitbetalen van tractemen- ten en het voldoen van rekeningen. Even voor Sarny bemerkte de conducteur in een compartiment bloedvlekken en verschillende kenteekenen van een geleverd gevecht. Een commissie van onderzoek, die het tra ject in een anderen trein afreed, vond on geveer 40 K.M. voor Sarny naast de spoor lijn het lijk van den kwartiermeester. Men vermoedt, dat de bandieten na den moord op de beide militairen met hun buit uit den trein zijn gesprongen. Men heeft geen spoor van hen gevonden en weet ook niet wat er van den begeleider is geworden. Tegen vier uur Zondagmiddag heeft op de Ruett-Arena, een vrij groote wielerbaan, een ernstige ontploffing plaats gehad. Binnen enkele minuten stond de baan in lichter laaie. De ontploffing is vermoedelijk ont staan in eenige benzinevaten. De brandweer moest uitrukken met 7 wagens en een zie kenauto. Bij dezen brand zijn, naar thans is komen vast te staan, geen menschenlevens te be treuren. De bekende wielrenner en vroegere wereldkampioen Walter Ruett, heeft bij de blussphingswerkzaamheden brandwonden op- geloopen. Het is als een groot geluk te beschouwen, dat de baan bij het uitbreken van den brand geheel verlaten is geweest. Indien er wed strijden zouden hebben plaats gehad, zouden de gevolgen ongetwijfeld niet te overzien zijn geweest. De baan is voor meer dan de helft ver nield. De blusschingswerkzaamheden van de brandweer duurden ongeveer twee uren. De schade wordt slechts ten deele door verzeke ring gedekt. t Door zwakzinnige dochter Te Berlijn is in de Reinickendorferstrasse een 81-jarige vrouw door haar zwakzinnige dochter door messteken om het leven ge bracht. De daderes is gearresteerd. Te Mainz is een 10-jarig kind door een met razende snelheid langs den weg vliegende automobiel doodgereden. De auto reed door en een der inzittenden sommeerde den rijweg vrij te houden, aan welken eisch hij kracht Sam: Zij: „Den geheelen zomer heeft de zon nog niet zoo prachtig geschenen als van daag. Waar zullen we eens naar toe gaan?" Hij: „Wat zou je zeggen van de Bios coop?" bijzette door een revolver te trekken. Een Schupo-waehtmeester slaagde er niettemin in den wagen tot staan te brengen en den dader te arresteeren. Zaterdagavond is in de woning van den Japanschen minister van financiën Inoeie te Tokio een zeer zware bom ontploft. Slechts enkele vensterruiten werden verbrij zeld. De scherven van de bom vlogen tot aan de overzijde der straat, waar zich de woning van prinses Koeni, de moeder der keizerin, bevindt, doch richtten geen schade aan. Niemand werd gekwetst. De dader van den bomaanslag is onbekend. In verband hiermede zijn 14 personen door de politie gearresteerd. De gearresteerden ontkenden allen op eenigerlei wijze bij den aanslag betrokken te zijn. Men neemt aan, dat politieke redenen geen drijfveer tot de daad zijn geweest, doch dat ontevredenheid over door den minister getroffen belastingmaatregelen, aanleiding is tot de daad. Te Harburg heeft een ernstig bedrijfsonge- luk, hetwelk tot dusver vier slachtoffers eischte, in de tinbewerkingsfabriek WUhel- mintburg plaats gehad. Bij het vervoer van tinrestanten kregen de daarmede bezig zijnde arbeiders plotseling hevige hoofdpijn, terwijl ze onpasselijk werden. De onmiddellijk ontboden arts liet hen naar het ziekenhuis brengen, waar bleek, dat men met een arsien-waterstofvergiftiging te doen had, zooals tot dusver in het bedrijf nog niet was geconstateerd. Behalve de drie vermelde arbeiders is nog een vierde overleden. Drie personen zijn nog ernstig ziek. Tien personen verdronken Zondagmorgen heeft op het) Bodenmeer een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een uit Friedrichshafen afkomstige boot met 11 op varenden sloeg tengevolge van den hevigen wind om. Tien van de elf opvarenden ver dronken. Eerst in den middag werd het on geluk door een Beijersch stoomschip bekend gemaakt. Een der opvarenden van de verongelukte boot werd opgemerkt met een noodvlag. Hij werd gered en is naar Lindau overgebracht. Drie slachtoffers zijn geborgen, terwijl de po gingen om de andere slachtoffers te bergen naarstig worden voortgezet. De op het Bodenmeer verongelukte boot blijkt van de marinevereeniging Friedrichs hafen te zijn. Het ongeluk had plaats op 7 K.M. van de Zwitsersche grens. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn in het gehucht Jastokow bij Kielce in Polen zes gebouwen met bijgebouwen geheel door brand vernield. Voor de brandweer aanwezig kon zijn, waren de huizen reeds bijna geheel afgebrand. Zes personen kwamen hiefbij om het leven. DINSDAG 5 MEI 1931 HUIZEN, 1875 M. Uitsl. K.R.O.-Uitz. 8.009.15 Gramofconpl. 10.0011.30 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsdienstig- halfuurtje Pastoor Perquin 12.00 Politie berichten 12.15—1.45 Concert K.R.O.-trio o.l.v. P. Lustenhouwer 1.452.00 Game- lan-muziek 2.003.00 Vrouwenuurtje 3.304.00 Gramofoonpl. 4.005.00 Con cert door leerlingen van het Pensionaat St. Louis Amersfoort o.l.v, G. Rood'a 5.00 5.10 Causerie over Tourisme in Zwitserland 5.10—6.40 Concert K.R.O. Kunst-Ensem ble o-l.v P. Lustenhouwer 6.307.00 Pater Lector B. H. Molkenboer: „Savanorola" 7.007.30 Schriftverbeteringscursus 7.30 Politieber. 7.45 Verbondskwartiertje 800—11.00 Concert K. R. O.-orkest o.l.v. J. Gerritsen. M. van 't Woud (cello). M.m.v. het Frits Bouwmeester Ensemble „Dr. Roem's Vacantiereis" van D. J. de Klerk. „Rosalie" van Max Maurey, c.a. 9.00 Vaz Dias 11.0012.00 Gramofoonpl. HILVERSUM, 298 M. Uitsl. A.V.R.O.- Uitzending 8.00—9.50 Gramofoonpl. 10.0010.15 Morgenwijding 10.30—11.00 Gramofoonpl. 11.0012.00 Concert. G. Iaquinto (viool), I. Cohen (piano), H. Swe- res (zang) 12.00—2.00 'A.V.R.O.-kwartet o.l.v. D. Groeneveld. Gramofoonpl. 2.30 3.00 Lezing 3.004.00 Knipcursus 4.00 4.30 Viool-recital A. Pot. Vleugel: H. Schouwman 4.305.30 Kinderuur 5.30 —6.15 Kov. Lajos en zijn orkest 6.15—6.45 P. Veldstra „Het Binnenaanvaringsregle- ment" 6.45—7.00 Luit.-Generaal Wittert: „De Beteekenis en het streven van den Nederl. Bond in Duitschland" 7.007.30 Engelsche les Fred. Fry 7.308.00 W. Pijper: „De jongste Nederlandsche muziek" 8.008.20 de heer Meijeringh: „De In komstenbelasting" 8.208.45 Omroepor kest o.l.v. N. Treep 8.459,15 Felix Tim mermans leest eigen werk 9.159.45 Ver volg concert 9.45 Dr. P. Ritter bespreekt „De Weg terug" van Erich Maria Remarque 10.15 Vaz Dias 10.3011.00 Omroep orkest 11.0012.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 9.35 Morgenwij ding 10.05 Lezing 11.20 Orgelspel door E. O'Henry 12.20 Orkestconcert 1.15 Televisie 1.25 Uitz. voor scholen 3.50 Orkestconcert 4.35 Kinderuurtje 5.20 Lezing 5.35 Nieuwsber. 6.00 Piano spel door L. England en R. King 6.20 Le zing 645 Lezing 7.05 Orkestconcert 7.20—7.50 Lezing. Daarna: Vervolg concert 8.20 Berichten 8.35 Berichten 8.40 Lezing 9.00 „Baghdad-on-the-=-Subway". „Vaudeville-programma 1.0011.20 Dans muziek. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20 Gra mofoonpl. 9.3510.20 Gramofoonpl 11.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkest- concert 4.205.20 Orkestconcert 7.20 Orkestconcert Intermezzo: „Des Knaben Wunderhom". Koor en solisten. BRUSSEL, 508.5 M. en 338.2 M. 508.5 M.: 4.20 Orkestconcert 6.05 Gramofoonpl. 7.20 Concert. Orkest, trio en zang 338.2 M.: 4.20 Orkestconcert 6.05 Gramofoonpl. 7.20 Concert. Orkest en solisten. PARIJS „Radio Paris", 1725 M. 7.05 Gramofoonpl. 11.50 Gramofoonpl. 12.25 Giamofoonpl. 5.20 Gramofoonpl. 7.20 Orkéstconcert 8.05 Vervolg concert 8.50 Concert. Orkest en solisten. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Orkestconcert 2.204.20 Orkestconcert en voordracht 7.207.40 Orkestconcert 7.409.05 „Varulven". Tooneelstuk van Wol- demar 9.059.20 Liederen-voordracht 9.3510.20 Orkestconcert. ZEESEN, 1635 M. 5.05 Tijdsein 5.50 Gymnastiek en daarna Gramofoonpl. 9.3011.50 Lezingen 11.5012.15 Gramo foonpl. 12.151.20 Berichten 1.201.50 Gramofoonpl. 1.503.50 Lezingen 3.50 4.50 Concert 4.507.50 Lezingen 7.50 Militair concert 9.30 Lezingen en berich ten. Daarna concert van Herbert Groh- werken. De 9-jarige kroonprins Michaël van Roemenië is lijdende aan keelontsteking. De broodprijs te Berlijn is weer met 2 pfennig verhoogd. 1922 Mei: Meisjes 6.50 2326 Mei: Mannen en Jongelin gen 6.50 2629 Meii Meisjes 6.50 6— 9 Juni: Mannen en Jonge lingen 6.50 ■912 Juni: Gemeentewerklieden 6.50 13—16 Juni: Jonge iDames 10 1619 Juni: Politiebond 6.50 2023 Juni: Meisjes 6.50 27—30 Juni: Gehuwde mannen van Schiedam e.a. plaatsen 6.50 47— 7 Juli: Mannen en Jongelin gen 6.50 11—14 Juli: Mannen en Jongelin gen 6.50 14_17 juli: Dames Middenstand 10.— 18—21 Juli: Mannen en Jongelin gen 6.50 21—24 Juli: Meisjes 6.50 25—28 Juli: Mannen en Jongelin gen 6.50 1— 4 Aug.: Onderwijzers 10.— 17. „Ik moet bijna een uur geslapen hebben; maar nu wacht ik niet langer, ik zal het licht maar uitdraaien en naar bed gaan." Hij rekte zich een uit, stond op en raapte zijn boek van den grond. Ineens overviel hem het vreemde gevoel van niet alleen te zijn. Snel draaide hij zijn hoofd om. De deur van de oibliotheek stond open en op den drempel bevond zich een spookachtige verschijning als uit een nacht merrie. Zij was van het hoofd tot de voeten in een wit gewaad gehuld' een masker be dekte het gelaat en een spitse kap het hoofd. Op de borst was een grove teekening zichtbaar, voorstellende een doodskop met twee gekruiste beenderen er onder; blijkbaar uit zwarte stof vervaardigd. John James sprong overeind en staarde met ontzetting naar de verschijning, niet goed wetende of hij waakte of droomde. Toen ontwaarde hij in de gaten van het masker de schittering van menschenoogen. „Wat moet dat beteekenen?" stamelde hij. Angstig vloog hem de gedachte door het hoofd, dat het huis door een troep woestelin gen overvallen was, die voornemens was allerlei wreedheden te bedrijven. Er volgde geen antwoord op zijn stame lende vraag, doch de gedaante begon zich te bewegen en kwam naderbij. „Halt!" Terwijl hij dit bevel uitschreeuwde, boog John James zich naar den haard, greep den zwaren pook en zwaaide er mede in de lucht. „Geen stap verder of De gedaante stond stil, maakte een bijna onmerkbare beweging en plotseling volgde nu een uitbarsting, waardoor het masker weg schoof en aan het eene oor ning te bengelen. „Ha, ha. ha!" John James liet den pook vallen en week een pas achteruit, zoodat hij met één voet tegen het haardhekje schopte, waardoor de tang en de schop kletterend neervielen. „U!" riep hij. „Ik kon niet helpen, dat ik lachen moest om je verbaasde gezicht," riep oom Chipper- ten vroolijk. ,,'t Is vrij goed, hè? de kleeding bedoel ik; in aanmerking genomen, dat ik alles zelf moes' maken." „Trek het in 's hemelsnaam uit! Het vrou welijk personeel zal zich doodschrikken, als het u zoo ziet." „Beste jongen, ze zijn naar bed", grinnikte oom Chipperton, „vertel me nu eens, hee Je den grootmeester vindt?" „De wat?" Oom Chipperton bracht zijn vermomming weer in orde en het antwoord volgde op een diep plechigen toon van achter het velletje wit papier, dat het masker vormde: „De grootmeester van Ku-Klux-Klan!" HOOFDSTUK IX HET VERMISTE NACHTHEMD Toen hij den vorigen nacht de eerste was bij de bestorming van de zoldertrap, had John James getoond eigenschappen te bezitten, die in zijn stil, regelmatig leven tot nu toe nooit tot uiting hadden kunnen komen. Want niettegenstaande hij hier de witte ge daante voor zich zag, die zijn bloed in ijs deed veranderen, voelde hij zich toch in staat zijn zelfbeheersching te bewaren, en door zijn uiterlijk niet te toonen, wat er in zijn bin nenste omging. „Wij hadden nooit naar Berrycroft moeten gaan," dacht hij. „Het prikkelde hem; en dit is het resultaat: hij is waanzinnig." „Niet slecht, hè?" lachte de grootmeester, toen hij zijn eigen hoofd en schouders in den spiegel boven den haard zag. „Ik zou wel eens willen hooren wat Nancy zou zeggen, als zij mij zoo zag, ha, ha!" Het geheele geval walgde Benstone. Het was of men een kind onder het spelen zag vallen en zijn hoofd stooten en dan, als men het wilde opnemen, tot de ontdekking zou komen, dat zijn schedel» verbrijzeld was. ,,In deze vermomming hoop ik mij aan herkenning te onttrekken," boomde oom Chipperton door, „dat is zoo ongeveer wat de schurk in een oud melodrama zou zeggen. Nu je het gezien hebt, zal ik het maar weer uittrekken." „Ja, dat zou ik stellig doen," zei John James kalmeerend, „U hebt het hier in deze warme kamer zeker niet noodig." „Schrok je erg op het eerste gezicht?" „Zoo erg, dat ik graag nog wat wilde roo- ken om mijn zenuwen eenlgszins tot rust te brengen, alvorens naar bed te gaan. Kom, steekt U ook niet een sigaret op? En laten wij nog een poosje praten." Theophilus deed zijn masker af. „Ik heb dit uitgeknipt, terwijl je zat te le zen," zei hij. „Misschien wilde je graag we ten, wat ik daarboven uitvoerde? Nu moet je weten dat ik ad jarenlang pyama's draag; het kostte mij dus heel wat moeite om de collec tie oude nachthemden te vinden. En met de nachtmuts was het 't zelfde geval; dat is nog een overblijfsel uit den pommade- en anti- macassartijd." Hij trok zijn costuum uit en legde het op den draaistoel naast zijn cylinder bureau. Hij streek met zijn hand zijn haar weer in den goeden vorm, die door de muts zeer geleden had, ging daarna zitten en nam een sigaret. „Dat doodshoofd en die gekruiste been deren doen het beter op de kleëding van een zeeroover dan op die van den grootmeester," merkte Benstone aan, die zooveel mogelijk zijn best deed het gesprek gaande te houden. „Ik meende, dat het costuum van een groot meester versierd was met de teekens van den Dierenriem." „Ja, maar het is geen gewone grootmees ter," luidde het vlugge antwoord. ,Het moet het vol ornaat van den grootmeester van Ku- Klux-Klan voorstellen. Weet je niet meer, dat wij er na ons bezoek bij Wellaby over ge sproken hebben?" John James knikte. Het was dus zooalp hij verondersteld had: het was de schuld van die theepartij en het was een moeilijke kwestie, hoe met dezen idioot om te springen. Mis schien kon hij hem aan den praat houden, tot hij uitgeput was en hem dan met een zoet lijntje naar bed troonen. „Hoe kwam U toch op de gedachte van de Ku-Klux-Klan?" „Een paar dagen geleden las ik er iets over in onze krant. Dat gaf mij het gelukkige idee, waarnaar ik zocht. Ik dacht direct aan den armen Manch; al den tijd, dat wij op Berrycroft waren, was hij niet uit mijn ge dachten." Oom Chipperton leunde achteloos in zijn stoel, met een welwillenden glimlach op zijn gelaat, die hem op een Kerstmannetje in menschelijke gedaante deed gelijken. „John," begon hij, „de wereld moest jou dankbaar zijn, dat je die novelle hebt ge- .schreven, en mij ook een beetje, omdat ik op de gedachte ben gekomen de theorie te ver wezenlijken. Je hebt nu gezien hoe die kleine dosis kunstmatige opwinding, waarmede het saaie leven van Wellaby als 't ware is ge ïnjecteerd, zulke verrassende resultaten heeft opgeleverd. Hij mocht je wel een huldeblijk of minstens een dankbetuiging sturen." „Het kost hem in alle geval eeh nieuwe ruit in het benedenvenster," zei Benstone. „Neen! Neen! van dien kant moet je de zaak niet bekijken. Wat beteekenen die paar shilling tegenover het enorme zedelijke voor deel, dat hij er uit getrokken heeft? De man is eenvoudig een ander schepsel geworden; opgewekt, vriendelijk en gelukkig als een leeuwerik. Het eenige waar ik spijt van heb is, dat Manch er niet bij was." John James begon de situatie lang zoo ernstig niet te vinden als eenige minuten te voren. Hij had zich reeds voorbereid op een worsteling met den gevaarlijken idioot en nu scheen het, dat zijn oom eigenlijk meer lij dende was aan een herhaling van deze vreemdsoortige monomanie. „Ja, het was jammer, dat Manch er niet bij was," vervolgde Theophilus, „Wellaby ver telde mij, dat hij hem geïnviteerd had, maar hij moet zeker gehoord hebben dat Brickie ook kwam. Want je moet weten, hij kan Brickie jiiet uitstaan; hij heeft zeker al in geen jaren een woord tegen hem gesproken." „Wie is die Manch?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6