woningen te huur TE HUUR NIEUWE AARDAPPELEN A. ZONDERLAND D. H. V B. T. Y. B. B. II—D. S. S. I 2—5 De Meer II—Concordia 4—4 R. K. F. LA WNTENNIS NederlandMonaco HOCKEY FrankrijkNederland 42 GOLF Kennemer Golfclub KennemerHilversum 823 GYMNASTIEK Uitvoering K. T. K. S. S. H. T. V. IJmuiden Selectie-wedstrijden België Nederland Internationale kampioenschappen DAMMEN BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE De toestand op Madeira De opstandelingen in de meerderheid Geweldige brand te Bombay Revolutie in Portugal De Vlootvoorstellen STADSNIEUWS Bollen-uitschot naar België Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent naar Rome Het vertrek a.s. Vrijdag Een gouden jubileum Hotel „Van Ouds het Raadhuis" te Overveen De Noordzeevisscherij in April burgerlijke stand Woningbureau „Noord-Holland" a 40.per maand. welbekende prima BRAVO'S Spaarnwouderstraat 79—81 - Telefoon 12915 De uitslagen luiden: Promotie- competitie le klasse B. T. Y. B. B. II—D. S. S. 3e klasse E. S. J. C. Ill—D. S. S. II 4e klasse F. Victrix IIIConcordia II 7—1 2—3 Oefenwedstrijd Haarlemsch elftalOnze Gezellen 62 Junioren NoordZuid 1—0 Stand promotie-competitie O. S. S. 1 1 0 0 5—2 2 V. V. E. 1 1 0 0 3—1 2 T. Y. B. B. II 2 0 0 2 3—8 0 S. J. C. III kampioen 3e klasse E. Door de 71-overwinnong op D. S. S. II heeft S. J. C. III het kampioenschap behaald der 3e klasse E. Onze gelukwenschen! De geelzwarte reserves hebben goisteren wederom een nederlaag te incasseeren gehad, waarvan de uitslag geen commentaar toelaat. Toegegeven dat deze uitslag geflateerd is, de overwinning was volkomen verdiend en het zal voor T.Y.B.B. moeilijk zijn den degrada- tiedans te ontspringen. De wedstrijd nam om 2.30 uur een aanvang en werd gespeeld op het H.B.C.-terrein, dat daarvoor welwillend was afgestaan. Nadat eerst D.S.S. bi) monde van den T.Y.B.B.-voorzitter was gecomplimenteerd met het behalen van het afdeelingskampioen- schap en de D.S.S.-aanvoerder een bouquet in ontvangst had genomen, floot scheidsrech ter De Wereld, bijgestaan door twee neutrale grensrechters beginnen. Beide ploegen zijn zoo goed als compleet, en de geelzwarten loopen hard van stapel. Voor dat D.S.S. weet wat er gebeurd is heeft Van Loon keeper Brink gepasseerd en is de stand 1o. Nog eenige malen moet de groen-roode keeper er aan te pas komen, doch dan raken Paulen c.s. ingespeeld en komt de D.S.S.- voorhoede los. In de achterhoede der thuisclub rammelt het geducht en spelen de zenuwen „de eer ste viool." Cramer, Willemse en Victoor gaan aan dit euvel mank en de D.S.S.-voorhoede weet daarvan geducht te profiteeren. De gebroeders Geels weten den achterstand in een 12 voorsprong om te zetten. Nog blijkt het niet genoeg te zijn, want als de snelle Zandstra langs de lijn rent, belandt zijn, als voorzet bedoeld schot in 't doel. Ondertusschen heeft ook T.Y.B.B. niet stil gezeten en meermalen verkeert het D.S.S.- doel in benarde positie, doch in deze periode loopt het de geelzwarten niet mee, vooral als v. Dijk een keurig doelpunt maakt, dat door den scheidsrechter wordt geannuleerd. Deze beslissing is naar onze meening de eenigste fout welke deze zeer correcte leider heeft gemaakt. De Yellows zwoegen om den achterstand op te halen, doch hun tempo is iets te lang zaam, terwijl ook een goede schutter ont- breekt Nog voor de rust weet v. Leuven na alge meen opbrengen den stand op 14 te bren gen en dan blaast de scheidsrechter voor de thee. Direct nadat er weer begonnen is, zit de D.S.S.-voorhoede weer voor Cramer, doch deze heeft zich hersteld en geeft dus niet thuis. De veranderde opstelling bij T.Y.B.B. blijkt geen verbetering, want het tempo blijft onvoldoende, het plaatsen gaat te langzaam, waardoor D.S.S. geregeld kan ingrijpen. Na 15 minuten heeft D.S.S. wederom suc- Hoewel er soms zwaar gespeeld wordt, 'forgt de scheidsrechter dat alles binnen de perken blijft, en wordt er in goede harmonie verder 2GSÜ66ld. De Yellows verdienen een pluim voor hun volhouden ondanks den enormen achterstand blijven zij zwoegen en een hard schot van den uitstekend spelenden v. Nieuwenhoven blijkt Brink te machtig 2—5. Wederom komen zij terug doch hun spel is te doorzichtig, waardoor Paulen en c. hun doel voor verdere doorboring weten te vrijwaren. Met onveranderden stand komt het einae. Om ruim half 3 blaast scheidsrechter v. Limburg een volledig De Meer en 10 Concor- dianen bij elkaar. Reeds direct is De Meer er goed in en onder aanvoering van den veteraan Karskens worden herhaaldelijk goede aanvallen opgezet, waaruit de rechts binnen reeds spoedig Aars passeert. Als dan Concordia ook eens probeert, heeft zij pech als haar linksbinnen wegens een oude bles sure ook nog uitvalt. Dan komt De Meer weer in den aanval en met een mooien kop bal wordt 't 2-0. Concordia komt er iets be ter in, als Martin langs verschillende Meer-bewoners tippelt en voorzet, welke buiten verwachting in doel belandt. Hierna is het met Concordia gedaan en met zuivere passen wordt de Blauwe achterhoede over rompeld. Als de midhalf te hard terugspeelt, kan Aars dezen bal slechts terug slaan en een roodhemd kan hem gemakkelijk inloo- pen. Nog voor de rust is er weer een puzzle voor het Concordiadoel en het is 41. Na de rust, waaronder zwaar gepraat wordt over 'n eventueelen uitslag, komen weer 10 vurige Concordianen in het veld. Reeds spoedig hebben ze succes. Als Martin goed door loopt, is het 4—2. Nu geven de 10 Concor dianen pas wat ze waard zijn. Jammer ech ter gaan vele mooie kansen verloren. Toch is in korten tijd de stand gelijk, respectievelijk door Martin en Beelen, welke van ver een vrijen trap hard onder de lat jaagt, zoodat het slot van een zeer gezellige match nog een 4—4 gelijk spel werd. Om het landskampioenschap. R.K.T.V.V.—Caesar H.M.S.N.E.O. Eerste klasse A. GrevenbichtKimbria R.K.O.N.S.O.V.C. Eerste klasse C. Grol's Heerenberg Quich—De Zweef S.D.O.U.C.—V.D.Z. Promotie 2e klasse. D. FortitudoSpartaan 2—0 3—1 5—1 4—0 7—1 3—2 4—2 0—2 Eerste klasse Leimonias IAce I Groen Wit ID. D. V. II Hilversum IHet Spiegel I Kralingen ILeimonias II Oranje T.C.Haarlem I Philharmonie IBreda Eindhoven IDen Bosch I Alta IArnhem I 8—2 6—4 9—1 7—3 55 10—0 4—5* 5—5 Tweedé klasse Haarlem IITopping Stadivo I—Festina II T.E.D.—K.E.K. I Velserbeek ITopspirs I T.E.A.—K.E.K. I Koog-Zaand. IK.A.T. I T.C.S.B. I—A.L.T.V. I Advantage IT.C.H. II Deuce IIStadivo II Groen-Wit III—T.C.S.B. II Derde klasse Twentsche Bank IJuliana II Enthous. IL.T.V. Zaandam K.E.K. II—Swift II Quick IIVelserbeek II S.V.I.B. IGame and: Set A.L.T.C. IIAdvantage II Spirit IWestrust I K.A.T. II—T.E.D. II TryBlack and White Groenendaal IS.M.N. I T.C.H. III—T.C.S.B. III Groenedaal IS.M.N. I BonzoT.H.C. '25 Topspin II—Groenendaal II Duinlust ISharp II S.M.N. II—Duinlust II A.L.T.V. IIEnthousiasten II Westrust II—S.V.I.B. II T.C.H. IV—Tw. Bank II Gestaakt. I 4—3 3—4 5—2 5—2 5—2 6—1 2—5 3—4 4—3 4—3 6—1 6—1 1—6 5—2 2—5 3—4 2—5 1—6 16 0—7 6—1 0—7 6—1 2—5 0—7 5—2 3—4 3—4 3—4 Zaterdag was het de tweede dag van den Landenwedstrijd NederlandMonaco. Ge speeld werd dubbelspel. Koopmanv. d. Heijden tegen Landau Galiepe. De Hollanders verloren met 6—2, 61, 46, 2—6, 2—6. Zondag werden de beide laatste enkelspe len gespeeld. Koopman begon tegen Landau veel beter dan op den eersten dag tegen Galiepe. In de eerste set verrastte hij zijn tegenstander geheel. Daarna ging de strijd gelijk op. De drie volgende sets vielen met gelijke cijfers resp. aan Landau, Koopman en Landau ten deel. In de beslissende vijfde set kwam on verwacht een voor Koopman noodlottig einde. Bij een snelle wending op de baseline had de Hollander n.l. het ongeluk zijn enkel te verzwikken, zoodat de partij gestaakt werd. In de laatste partij Van der Heijden—Gal iepe kwam de Hollander in de eerste set op 31, daarna maakte Galiepe door zijn kei harde service en schitterende drive 51 achter elkaar. Van der Heijden spande zich in de tweede set geweldig in. Wel kwam Galiepe met 20 voor te staan, doch het onvermoeide loopen van den Hollander op de moeilijkste ballen werd beloond en met 63 kwam de set aan Van der Heijden. De warmte hinderde den spelers merkbaar en speelde vooral den zwaargebouwden Galiepe parten. De derde set werd als beslissende gespeeld. Van der Heijden handhaafde zijn goede ballen en de duidelijk onder den in druk van de hitte zijnde Galiepe bood wei nig tegenstand. V. d. Heijden kwam op 40. Een uiterste krachtsinspanning bezorgde Galiepe nog 2—1, waarna de Amsterdammer de partij beëindigde. De uitslagen luiden: KoopmanLandau 62, 46, 64, 46, 01 (gestaakt). v. d. HeijdenGaliepe 36, 63, 62. Monaco won dus in het geheel 3 partijen. Holland won 1 partij, terwijl 1 partij onbe slist bleef. Gisteren werd voor een talrijk publiek de hockeywedstrijd FrankrijkNederland te Pa rijs gespeeld. Wat weinige Hollanders ver wacht hadden en de Franschen slechts ge hoopt, is gebeurd. Het Fransche team heeft de Hollanders gedecideerd geslagen. Na Bar celona hebben de Franschen aanzienlijke vor deringen gemaakt en vaststaat dat de Hol landers de zaak te licht hebben opgenomen. Te ruim half vijf stellen de beide elftallen zich in de Stade de Colombes als volgt op: Frankrijk: Tixier Prieur Chevalier Henon Remusat Desbonnets Volloge Grimonprez Goubert Declerq Soule. van Haar Kist du Pon Jannink Maas Van Lierop Ter Haar v. d. Hagen Lergstra De Waal Nederland: Hardebeck De Hollanders hebben den afslag en zitten direct op het Fransche doel. Dit duurt echter maar even, want met groote snelheid komen de Franschen opzetten en met een elan dat de Hollandsche achterhoede zichtbaar ver rast. Er is ruim 5 minuten gespeeld als Soule met een gelukkig schot het eerste Fransche doelpunt maakt. De Franschen vallen steeds weer aan, doch schieten te weinig en de Hollandsche aanvallen stuiten af op Prisuf en Tixier, die zijn doel uitstekend verdedigt. Na 20 minuten slaagt Kist er echter in hem te passeeren en gelijk tè maken. Dan is het weer mis. De achterhoede faalt herhaal delijk en als voor het Hollandsche doel een corner bulley genomen is, ontstaat er een scrimmage waaruit Grimonprez 21 maakt. Even later als Hardebeck uitgeloopen is, weet Declerq hem te passeeren en den stand op 3—1 te brengen. De Hollandsche aanval len stuiten steeds weer af op de Fransche achterhoede. Tixier verdedigt zijn doel uit stekend. Als kort voor de pauze Grimonprez alleen doorbreekt en den bal voor zich uit drijft, loopt Hardebeck m, doch mist en ge makkelijk slaagt Grimonprez er in 4—1 te maken, met welken stand de rust ingaat. Na de pauze zag men een geheel ander spelbeeld. De Hollandsche inzinking waarvan men wat de eerste helft betreft, kan spreken, is voorbij, en fraai combineerend komen de Hollanders steeds weer voor doel. Uit een corner bulley voor het Fransche doel, plaatst Maas fraai naar het midden, vangt den bal en schiet het tweede Holland sche doelpunt. De Hollanders vallen nu met zooveel elan aan, dat men meer doelpunten verwacht. Hun meerderheid is zoo groot, dat een gelijk spel niet uitgesloten wordt geacht. Herhaaldelijk krijgen we fraaie kansen voor het Fransche doel, doch Tixier weet steeds door stoutmoedig optreden zijn doel vrij te houden, terwijl een groote modder plas voor het doel het inschieten bijna on mogelijk maakt. Zonder verandering komt het einde met een 42 overwinning voor de Franschen. Zondag werd op de banen van de Ken- nemer Golfclub de maandelijksche wedstrijd verspeeld, waaraan 38 deelnemers (waar- ondr 10 dames) deelnamen. De eerste prijs der dames werd gewon nen door mevr. Nielsen met 2 dwon. De heer H. A. Healy won den eersten prijs der heeren met 1 down. 2e. de heer S. van der Graaf met 2 down. 3 down waren de heeren A. E. Rahusen, jhr. J. v. Spengler en jhr. R. von Mühlen. Verder waren er nog enkele spelers met 4 down. Te Zandvoort werd de handicapcompeti tiewedstrijd gespeeld, welken de gasten met 238 wonnen. De uitslagen der foursomes luiden: De heeren H. C. Looman en M. Ritsema winnen van E. Veltman Jr. en A. v. d. Graaf met 3 up. J. L. Kalff en J. C. Lee winnen van mr. H. ter Haar Romeny en E. A. Veltman met 8 up. C. Wagener en W. M. T. Thyssen verliezen van J. W. Nienhuys en mr. J. B. v. Houten met 6 up. De uitslagen der singles luiden: H. C. Looman wint van E. Veltman Jr. met 3 up. C. Wagener wint van J. W. Nienhuys met 1 up. W. M. T. Thyssen verliest van mr. J. B. v. Huien me 2 up. J. L. Kalff wint van A. v. d. Graaf met 3 up. M. Ritsema wint van mr. ter Haar Romeny met 2 up. J. C. Lee win van E. A. Veltman met 3 up. De belangstelling voor de a.s. Hemel vaartsdag ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de Chr. Gymn. Ver. „Tumlust" op het R. C. H.-terrein te houden uitvoering van den Kennemer Turnkring is groot. Alle bij den K. T. K. aangesloten vereenigingen nemen daaraan deel, behalve de Bloemen- daalsche G V. en Olympia te IJmuiden. Door de gemeente Haarlem werd de school aan de Overtonstraat voor kleedgelegenheid afgestaan, 's Morgens> worden op het ter rein verschillende repetities gehouden. Aan den optocht, die de uitvoering vooraf gaat, zullen de muziek vereenigingen Harmonie „Crescendo" en „Excelsior" medewerken. Op het terrein wordt een luidspreker-installatie aangebracht. De optocht vertrekt om half twee van ,,'t Kalfje" (Prinsenbolwerk). De route is: Prin- senbolwerk, Kennemerbrug, Schoterweg, Cronjéstraat, Middenweg. De volgorde van den optocht luidt: 1. Tum lust, Haarlem; 2. O. S. S., Zandvoort; 3. Gratia Plato, IJmuidenOost; 4. T. V. Sant poort; 5. Concordia, Haarlem; 6. Sparta, Velsen—Noord; 7. Bato, Haarlem; 8. Tum lust, Beverwijk. Ongeveer 1100 meisjes, jongens, dames en heeren zullen 't volgende programma afwer ken; 1. Algemeene vrije oefeningen; 2. Klassikaal brug heeren; 3. Springnet-oefeningen meisjes; 4. Springen jongens en springtafel heeren; 5. Vrije oefeningen Tumlust, Haarlem; 6. Tremplin-brug veteranen; 7. Toestel turnen dames; 8. Vereenigings-optreden (Concordia: lange stok jongens; Gratia Plato: knotszwaaien dames; Turnlust, Beverwijk: staafoefeningen heeren) 9. Keurtumsters tremplin-paard; keurtur- ners hoogrek; 10. Vrije oefeningen dames; De gymnastiek-afdeeling van de Sport- Staten Hoogovens heeft zich als proeflid van het K. N. G. V. aangemeld en is als zoo danig ingedeeld bij den Kennemer Turn kring. Als leider van de T. V. IJmuiden heeft bedankt de heer J. Zuidema. Zondag werd in de Turnhal te Amster dam de selectiewedstrijd gehouden voor de turners, die in aanmerking komen voor den op 7 Juni a.s. in Antwerpen te houden wedstrijd BelgiëNederland. Voor dezen kamp zijn van elke zijde 10 turners noodig. Op grond van vorige presta ties werden reeds gekozen verklaard de volgende 7 gymnasten: E. Melkman (Ber gen op Zoom), P. van Dam (Den Haag). G. Ens (Noord-Scharwoude), M. Jacobs, J- v. d. Vinden, J. Wijnschenk en J. Caransa (allen Amsterdam). Zondag moesten er dus nog 3 worden ge kozen. Van de gegadigden ontbraken C. Brand (Dubbeldam), J. v. Genderen (Vlaar- dingen) en J. M. Verbeek (Zaandam), die overigens zeker een kans zouden hebben ge maakt. Toch was de keus niet bijzonder beperkt, want 9 turners bonden den strijd aan, een aantal, dat weer grooter is dan vorig jaar, wat er op wijst, dat het aantal goede turners in ons land steeds toeneemt. Deze 9 turners waren: W. Zwaaf, C. Ag- steribbe en J. Lopes Dias (allen Amster dam), F. Winia en J. v. d. Reijden (Den Haag), J. Brauch (Eindhoven), J. Hoedel- mans (Bergen op Zoom), C. Langendijk (Noord-Scharwoude) en Th. Brouwer (Dordrecht). Deze heeren werkten dezelfde onderdeelen af, die geldig zijn voor den wedstrijd tegen België, n.l. vrije oefening, paard, rek, brug, ringen en paardsprong. De jury, bestaande uit dé heeren J. H. F. Sommer en J. Schmidt, stond voor een moeilijke taak, niet slechts, doordat de krachten over het algemeen zoo weinig uit een liepen, maar vooral, omdat niet alleen de verkregen punten meetelden. Immers, ook de routine, de vastheid spraken een duchtig woord in de beoordeeling mede en zoo is het te verklaren, dat niet alle hoogst-geplaatsten (in punten-totaal) wer den gekozen. Het resultaat was, dat behalve de 7 reeds genoemden, in de ploeg zullen worden opge nomen W. Zwaaf en J. Agsteribbe (Amster dam) en Th. Brouwer (Dordrecht). Toch 's de samenstelling nog niet geheel zeker, waarom over 2 weken nog een proef zal worden genomen. De gekozen ploeg is bijzonder sterk, vooral omdat v. Dam en Jacobs nu ook van de partij zijn, turners, die we resp. in 1929 en 1930 moesten missen. Maar ook de Belgen zullen een goede partij geven, beter in elic geval, dan we met de jubileumuitvoering van den K. T. K. van hen zagen. Wij ver namen n.l. van onzen kampioen Melkman, die onlangs een Belgisch-Zwitserschen wed strijd bijwoonde, dat onze Zuiderburen flink zijn vooruit gegaan en dat zij hun vrije oefeningen nu ook in modernen vorm heb ben gegoten. De strijd in Antwerpen kan dus spannend worden, In elk geval geven wij onzen landgenooten overigens een goede kans op de overwinning, gelet vooral op de prestaties van het aanvankelijk reeds geko zen 7-tal, dat Zondagmorgen gedurende den selectiewedstrijd in de Turnhal aan het oefenen was. Naar wij vernemen, zal ook het K. N. G. V. deelnemen aan de op 10 Juli in Parijs te houden internationale kampioenswedstrij den. De ploeg moet bestaan uit 3 man, die in Juiji zullen worden gekozen. Er is een landenwedstrijd en een persoonlijke wed strijd. WAAROM IS HET DAMSPEL ZÓO MOEILIJK TE LEEREN? Wanneer er eens een statistiek zou wor den opgemaakt hoeveel menschen het damspel beoefenen, dan zou men ongetwij feld bemerken dat zeker het grootste ge deelte van het menschdom zoo nu en dan een „dammetje" legt. Al die menschen noemen zich damspe ler, doch hoe weinigen kunnen feitelijk werkelijk aanspraak maken op dezen naam? Wanneer men denkt damspeler te zijn wanneer men de spelregels kent en dus de stukken kan verschuiven, dan slaat men de plank wel erg mis. Om een goed damspeler te worden is een geweldige studie noodig. Nadat men zich de regels van ons spel heeft eigen gemaakt, komt eerst de hors d' oeuvrede theoretische „kluif". Want zonder grondige kennis van de ehorie van het spel, dus van de funda menten waarop de geheele partij wordt op gebouwd, zal men het nimmer tot dam speler kunnen brengen Deze studie bestaat in het doorworstelen van de theorie van de openingen.... dus van de eerste tien zetten van de partij. Over de theorie van het spel zijn vele boeken geschreven en om deze alle gron dig door te werken vereischt natuurlijk veel tijd, een gezond verstand en een zeer scherp ontwikkeld geheugen. Heeft men zich de theorie eigen gemaakt, dan komt de groote praktijkhet con tact met de geoefende spelers. Hierbij zal eerst moeten blijken of men, behalve voldoende theoretische kennis, po- sitiegevoel bezit en een logischen gedach- tengang om den stand na eiken zet juist te kunnen taxeeren. De groote factor: „het hebben van aan leg", komt een ernstig woordje medespreken, vooral in standen waarin men uitsluitend „op gevoel' moet spelen. Heeft men aanleg voor het damspel, dan zal blijken dat men bij het kiezen van den juisten zet in de meeste gevallen niet mistast en gaat dus het vernuft en het diepzien in de partij een woordje mede- spreken. Wanneer men een voldoend aantal zetten vooruit berekenen kan en dus ca. 10 zetten van te voren kan zien aankomen in wel ken stand men geraken zal, dan komt 'het combinatievermogen een rol spelen. Als men nu bedenkt dat het aantal com binatiemogelijkheden in het damspel schier onbeperkt is, dan begrijpt men hoe moeilijk het is altijd en onder alle omstandigheden de plannen van zijn tegenstander te kun nen doorgronden. Tenslotte speelt de problematiek een niet te onderschatten rol. Immers vele slagwendingen, die in de problematiek bekend zijn, komen dikwijls in het practische spel voor en om in de partij niet plotseling slachtoffer te worden van een slagzet en ook om zelf op een slagzet te kunnen spelen is het beslist nood zakelijk dat men zich minstens de meest bekende slagsystemen eigen maakt. Om aan al deze eischen te kunnen be antwoorden, vergt een zeer scherp ontwik keld verstand, een goede dosis uithoudings vermogen en een onbeperkt geduld, gepaard gaande aan een voldoende dosis strijdlust. Dat "daarom slechts enkelen het tot een hooge sport op den damladder kunnen bren gen, is zeer begrijpelijk. Niet iedereen kan al deze factoren in zich vereenigen en daarom is het te ver klaren dat slechts enkelen zich boven een middelmatig peil kunnen verheffen. Doch juist deze groote verscheidenheid en veelzijdigheid maken het damspel tot een lusthof van den geest en hierom verdient het de belangtelling van allen die waarde hechten aan een nuttige hersenontwikke- ling. De berichten over de resultaten van de operaties der Portugeesche regeeringstroe- pen tegen Madeira zijn zeer tegenstrijdig. Terwijl uit Lissabon berichten worden ■ontvangen over geslaagde landingen der regeeringstroepen, melden de berichten der opstandelingen uit Madeira, dat de regee ringstroepen op alle punten werden terug geslagen en werden gedwongen zich weer in te schepen. Volgens een nog niet bevestigd bericht zijn Vrijdag nog een torpedojager en een schip met levensmiddelen en munitie uit Lissabon naar Madeira vertrokken, om de regeeringskrachten te versterken. De verlie zen der regeeringstroepen bij de landings pogingen zouden 2 dooden en verscheidene gewonden bedragen. Volgens een Havas-telegram uit Madrid, verluidt daar uit officieele bron over den opstand op Madeira, dat in de streek van Pico de Facha een hevig gevecht met de opstandelingen heeft plaats gehad. Groote versterkingen der opstandelingen rukken op, om hun kameraden te steunen. Bij een landingspoging in de nabijheid van Villa Cachico zouden de regeeringstroepen ernstige verliezen hebben geleden en ge dwongen zijn terug te trekken. De opstandelingen wisten zich tot dusver overal, waar zij werden aangevallen, te handhaven. Naar uit Bombay wordt gemeld heeft daar Vrijdag in den Bhèndijbazar, gelegen in de Mohammedaansche wijk een geweldige brand gewoed. De schade wordt ten minste op 300.000 pond sterling geraamd. Honderden families werden door de poli tie uit de gevaarlijke zóne verwijderd, om verlies van menschenlevens te voorkomen. Bij het verzenden van dit bericht was men er nog niet in geslaagd het vuur meester te worden. De onlusten op den 1 Mei-dag te Lissabon zijn, volgens uit de Portugeesche hoofdstad ontvangen telegrammen, uitgeloopen op een revolutionnaire beweging, met het doel een einde te maken aan de dictatuur van Presi dent Carmonix. Het kabinet heeft bescherming gezocht in de kazerne van het 3e regiment artillerie, dat haar trouw aan het huidige regiem heeft te kennen gegeven. Op alle strategische punten zijn troepen geplaatst, terwijl sterke pa trouilles alle hoofdstraten bewaken. Alle ca- fé's en amusementslokalen zijn voorloopig ge sloten. Ofschoon de autoriteiten toegeven, dat de toestand zeer ernstig is, was tot middernacht geen staat van beleg afgekondigd. Hoever de revolutionnaire beweging zich uitstrekt en zal uitbreiden, kon nog niet worden vernomen. De beweging werd ontdekt door een bom ontploffing gedurende de 1 Mei-demonstratie op een der voornaamste pleinen der stad, waarbij een paard van een soldaat werd ge dood. In den laten avond deden wilde geruchten de ronde, doch het was niet mogelijk te we ten te komen, of het tot een strijd is gekomen. Afwijzing van Engeland's compromis? Pertinax weet in de „Echo de Paris" eenige mededeelingen te doen over de Vlootvoorstellen. Volgens zijn inlichtingen, welke hij gewoonlijk uit zeer goede bron heeft, zal van Fransche zijde het Engelsche compromisvoorstel worden afgewezen en zal de Fransche regeering op haar tot nu toe ingenomen standpunt blijven staan. Pertinax merkt op, dat men aan Engel sche zijde schijnt te vergeten, dat de over eenkomst van 1 Maart geen definitief verdrag vormt, doch slechts een phase in de vlootonderhandelingen beteekent. Overigens moet hij toegeven, dat zelfs Briand met zijn Engelschen collega destijds de gepubliceerde cijfers als een bereikten overeenkomst heb ben voorgesteld. De „Petit Parisien" betoogt, dat men eindelijk de regeering te Londen moet over tuigen van de onvoldoende concessies, wan neer men inderdaad nog hoop wil hebben, de onderhandelingen te kunnen voortzetten. Vele bloemenliefhebbers blij gemaakt met een doode musch Misleidende advertenties uit Nederland Het oordeel van Nederlands Landbouw- consulent Er wordt thans in het Holland-Huis te Brussel een zeer fraaie tentoonstelling van Nederlandsche voorjaarsbloemen gehouden. De Brusselsche correspondent van de „Tele graaf" heeft van deze unieke gelegenheid ge bruik gemaakt, om eenige gedachten te wis selen met den Nederlandschen landbouweon- sulent, jhr. J. van Vredenburch over een voor den Nederlandschen bollenhandel zorgwek kend verschijnsel. „Dit hier is het mooie, dat de bezoeker," aldus onze vertegenwoordiger, „ziet. Maar er bestaat op dit-ooger.blik een misbruik in den bloembollenhandel, waartegen ik onze land genooten, zoowel als onze Belgische afnemers ernstig waarschuwen moet, een misbruik, dat de koopers teleurstelt en de goede han delsreputatie van ons land in opspraak brengt. Er wordt den jongsten tijd in de Bel gische bladen geregeld geadverteerd voor bloembollen. Deze advertenties worden aan trekkelijk opgesteld. Gansch het jaar zal de kooper zijn tuin vol Nederlandsche bloemen hebben en aan de argelooze koopers worden dan 400 a 500 bloembollen aangeboden voor buitengewoon lage bedragen, voor 50 francs of zooiets. Voor dit kleine bedrag nu ontvangen de Belgische koopers inderdaad 400 a 500 bloem bollen klein goed, uitschot, rommel, Ik zal daar niet verder over uitweiden of wel zij ontvangen dat met veel te veel vertraging en ook hoorde ik wel eens een klacht dat er ab soluut niets werd ontvangen. In het laatste geval wordt dan aangevoerd, dat de firma 5000 bestellingen had uit te voeren en letter lijk overstelpt was. Als het dan gebeurt dat de koopers hun geld vooruitsturen, kan men hun ontstemming gemakkelijk begrijpen. Er behoeft hierop geen lange commentaar gemaakt te worden om duidelijk te doen blij ken dat de gesitueerde, degelijke, vertrouw bare bloembollenhandel bij deze practijken tenslotte schade zal ondervinden. Ik leg er speciaal den nadruk op, dat niet alle adver- teerende firma's in de bedoelde fouten ver vallen. De Vereeniging voor Bloembollencul tuur kan in dezen voorzeker goed werk doen. Men kan tegen haar zeggen: ,,Let op uw saeck". Twintig of vijf en twintig „scharre laars" kunnen veel schade berokkenen. Wat daartegen te doen? Gerechtelijk optreden in België? In Nederland? Stel u het psychologisch proces voor, dat zich bij den slechts half ingewijden kooper afspeelt. Op een tentoonstelling als deze ziet hij mooie bloemen. Een advertentie biedt hem voor een kleinigheid d'e kans aan om die in den eigen tuin te winnen. Hij wint vrijwel niets, of wel heeft hij lust om de bollen te ontvangen. Het bedrag, dat hij voor zijn liefhebberij betaald heeft, is te gering om een klacht in te dienen; en in letterlijken zin kan men meestal niet zeggen, dat iemand die drie gulden besteedt voor 400 of 500 bloembollen, bedrogen werd. Het slot is even wel toch misnoegen, het gevoel van beet genomen te zijn, wrok en ketteren op den Nederlandschen handel. In Nederland is de Officier van Justitie, wellicht ook de burgemeester van Hillegom, ter zake reeds attent geweest, maar wets overtreding zal in deze moeilijk vast te stel len zijn. Bovendien valt het een firma, die daarom trent eenige moeilijkheid ondervindt, in het buitenland gemakkelijk om van naam te veranderen. Het eenige wat men ten slotte in de huidige omstandigheden doen kan is de Nederlandsche firma's en de buitenlandsche koopers te waarschuwen. De Belgische koo pers dienen te weten dat de export over ge vestigde firma's in België gaat. Zij moeten liefst geen aankoopen doen op rembourse- ment of ook geen geld bij voorbaat zenden, maar een zending op zicht bestellen. Of er aanleiding bestaat om een uitvoer verbod voor minderwaardige producten af te kondigen is een vraag, waarover de regee ring beslissen mpet. Voor de goede handelsreputatie van Neder land is het evenwel noodig, dat den kort- zichtigen firma's, die trouwens gering in ge tal zijn, op haar fouten wordt gewezen. Als wij niet opletten, zullen enkele verdwaalden ons doen blozen. Naar wij vernemen, zal Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent a.s. Vrijdag naar Rome ver trekken. In gezelschap van Z. H. Exc. zullen mede reizen de Hoogeerw. Heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, de Hoogeerw. Heer A. A. P. M. Guiljonard, deken van Schagen en oud-minister P. J. M. Aalberse. Het Hotel „Van Ouds het Raadhuis" te Overveen staat op 3 Mei a.s. 50 jaar onder directie van éénzelfde familie. Het gebouw zelf is reeds eenige honderden jaren oud. Waarschijnlijk is het vroeger een. „Rechthuis" geweest. Maar thans is het 50 jaar geleden dat de grootvader van den tegenwoordigen be stuurder het hotel kocht. In een stuk van 1782 wordt reeds over het gebouw gesproken als over „een herberg, waar de zwaan uithangt". In 1793 verleende het Hoogheemraadschap .Rijnland" aan den toenmaligen eigenaar vergunning tot het aan leggen van een „kolfbaan". In een verkoop- acte van 1817 wordt het logement aangeduid als „Het Rechthuis van Tetterode, Aelsberts- herberg ende Vogelenzang". In 1832 heette het ,,Het Raadhuis van Overveen", in 1845 „Het Raadhuis" en in 1866 „Van Ouds het Raadhuis". In 1881 kocht de grootvader van den tegen woordigen eigenaar, den heer H. C. G. Kok, het. Onder de uitstekende leiding van de familie Kok is het hotel geworden wat het thans is, een modem hotel, naar alle eischen ingericht. Vooral na de verbouwing van 1906 is het aan zien heelemaal veranderd. Het is thans een zeer druk bezocht hotel, dat door vele, elk jaar terugkomende gasten geroemd wordt om zijn vele geriefelijkheden en uitstekende keu ken. Ook zijn er mooie vergaderzalen, waar een zeer druk gebruik van gemaakt wordt. Het hotel heeft dan ook een zeer goeden naam en is overal bekend. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt er Dinsdag 5 Mei van 2 tot 5 uur een receptie gehouden. Gedurende de maand April 1931 kwamen te IJmuiden binnen: Van de trawlervisscherij 197 (249) Hol landsche stoomtrawlers met 484.042 623.554), 5 (16) Duitsche stoomtrawlers met 24.700 75.939), 291 (339) motor- loggers met 150.721 (205947), 689 (578) motorkustvisschers met 40.565 38.350), 9 (12) open booten met 49 186), 2 (0) Duitsche en 2 (2) Belgische motorkotters met 2485 1671). Van de drijfnetvisscherij kwamen binnen 4 (4) Engelsche stoomloggers met 2303 3537). Van de beugvisscherij kwamen binnen 38 (31) stoombeugers met 41.788 38.594). De opbrengst der consignatiezendingen bedroeg 9.571 9.749). De totale omzet in April bedroeg 756.223 1.000.958). Totaal in de eerste 4 maanden 3.945.595 4.877.308). Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van het overeenkomstig tijdvak in 1930. Ondertrouwd: 1 Mei: P. H. M. Rijkers en J. Eelman. Geboren: 30 April: M. N. de Reusv. Dijck, d. J. M. Kemp—Wesseling, d. C. Piers—Mes, d. H. C. Witmer—v. Rijs wijk, d. Overleden: 29 April: H. J. Berendsen, 67 j., Antoniestraat 30 April: H., 1 mnd., d. van J. v. Wees, J. F. Helmerstraat J. Guito- neau—Meester, 76 j., Heerensingel. ALLARD "piERSONSTRAAT 12 - TELEFOON 14368, heeft nog enkele Te aanvaarden 15 MEI a.s. zult U nog niet verlangen als U eens mijn geprobeerd hebt. SCHITTERENDE KWALITEIT EN GEEN AFKOKERS. per K.G. per H.L. EXTRA FIJN GESORTEERDE BRAVO'S 12 Ct. 7.75 GROVE DRIELINGEN BRAVO'S 8 ct. 5.— SCHITTERENDE ZEEUWSCHE BLAUWEN en BONTEN 12 ct. 8. GROVE DRIELINGEN BLAUWEN (puik best) 8 ct. 5.— REDSTAR (iets fijns) U ct. 7.25 THUIS BEZORGEN ZONDER PRIJSVERHOOGING

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7