erweaen m rui Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje I OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN ,0 'i'iiiji BINNENLANDSCH NIEUWS Steunverleening aan bieten verbouwers R. K. Handelshoogeschool De Koningin-Moeder Nederlandsche Verkeersdag Uitbreiding Jaarbeursgebouw Oorkonde voor H. M. de Koningin Bezuiniging bij de directe belastingen Promotie van een kloosterlinge Th. M. Ketelaar TWEEDE KAMER De Indische leening GEMENGD NIEUWS Door paard en wagen overreden overreden De branden in de Alexanderkazerne te Den Haag Tragisch incident bij een Meifeest Poging tot moord en zelfmoord I De kok in de verkeerde keuken Kind doodgevallen Twee huizen afgebrand Verduisteraar en dief Auto over den kop geslagen Ernstig auto-ongeluk te Loenersloot De zachte drang der reclame Ernstig ongeluk bij Oegstgeest Ernstige vechtpartij te Geleen Man in den buik geschoten KUNST EN KENNIS Kon. Akademie van Wetenschappen HANDEL EN NIJVERHEID Ned. Scheepsbouw Mij. RECHTSZAKEN Inbrekers veroordeeld LUCHTVAART De postvluchten op Indië FINANCIEN Philips Gloeilampenfabrieken I'll Leveranciers aan Belgische suikerfabrieken Op de vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Van Dijk, betreffende stopzfetten van den invoer van Nederlandsche suiker bieten in België en steunverleening aan ver bouwers van suikerbieten, die aan de Bel gische fabrieken leveren heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ge antwoord: Het antwoord kan in zoover bevestigend luiden, dat de suikerbietenindustrieelen in België zijn overeengekomen geen suikerbieten uit het buitenland te betrekken, gedurende het tijdvak, waarop het zoogenaamde plan „Chqdbourne" van de Intern. Suikerfederatie betrekking heeft, namelijk vanaf de cam pagne 1931'32 tot de campagne 1934'35. De te treffen maatregelen tot instandhou ding van de suikerbietencultuur, zooals deze zijn neergelegd in het ontwerp van wet tot wijziging van hoofdstuk V der Rijksbegroo- ting voor 1931 (uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van suikerbieten) maken het mo gelijk, dat ook verbouwers van suikerbieten, die tot nu toe aan Belgische fabrieken lever den, van den steun zullen genieten, mits en voor zoover hun bieten aan Nederlandsche fabrieken worden geleverd. De Rerum-Novarum-herdenking Bij de Rerum-Novarum-herdenking die !n een openbare zitting van den Senaat der R. K. Handelshoogeschool, op 12 Mei a.s. zal worden gehouden, zal het woord worden gevoerd door den Rector-Magnificus prof. dr. Weve O.P. en prof. mr. dr. L. Triebels. Naar Soestdqk H. M. de Koningin-Moeder is voorne mens 13 Mei a.s. de residentie te verlaten en 21 Mei het paleis Soestdijk te betrekken. Van 13 tot 21 Mei zal H. .M. incognito verblijf houden te Velp (Gelderland) en intrek nemen in het hotel Beekhuizen. De bond voor vrijwillige verkeersinspectiën schrijft ons o.m.: In de gelederen van de vrijwillige verkeers inspectiën is een levendige actie merkbaar voor den op 6 Juni as. te houden Verkeers dag. Terecht is een ééndaagsche grootsche pro paganda voor de naleving van de regelen van den weg op haar plaats. Voor ons land is zulk een groote landelijke reclame, op één dag, voor veilig verkeer, iets nieuws. De Bond voor Vrijwillige Verkeersinspectiën in Nederland zal op dien dag de behulpzame hand bieden. Zaterdag 6 Juni moet voor ons land staan in het teeken van een streven voor veilig verkeer. RÜksdeelneming in de obligatieleening Naar aanleiding van het besluit tot nieuwe uitbreiding van het Jaarbeursgebouw te Utrecht stelt de raad van beheer zich voor, het benoodigde bedrag, groot f 855.000, te ver krijgen door de uitgifte van eene obligatie leening 5 pCt., aflosbaar in 50 jaren, groot f 670.000, terwijl het resteerende bedrag, groot f 185.000, uit de eigen middelen van de N.V. Mij. tot Bxpl. van Jaarsbeursgebouwen zal kunnen worden gevonden. Daarbij is uitge gaan van de gedachte, dat, evenals zulks bij de eerste uitbreiding geschiedde, voor één derde (f 285.000) van het benoodigde bedrag door het rijk in de obligatieleening zal wor den deelgenomen, voor één derde door de gemeente Utrecht en dat het resteerende één derde gedeelte van andere zijde (uit eigen middelen en door deelneming van handels-, industrieele- en scheepsvaartkringen zal wor den bijeengebracht. Na de opgedane ervaring meent de regee ring met vertrouwen het voorstel te kunnen doen ook ditmaal in de obligatieleening te participeeren. Ze heeft deswege in een giste ren ingediende suppletoire begrooting van het dep. van Financiën voor 1931 f 285.000 uitgetrokken. Zaterdagmiddag te drie uur heeft ten Kon. paleize op het Huis ten Bosch de aanbieding plaats gehad van een oorkonde aan H. M. de Koningin, door de Federatie van Landelijke Rijvereenigingen, tot besluit van een esta fette-rit, waarvoor de deelnemers Donderdag j.l. uit Leens startten. Tegen het vastgesteld uur vertrok de rui terstoet van het Malieveld, naar het Huis ten Bosch, voorafgegaan door de muziek van de huzaren en reed de laan van het Kon. paleis op, alwaar H. M. de Koningin met den Prins en Prinses Juliana alsmede een klein gevolg zich op het bordes hadden opgesteld. Nadat de stoet voorgereden was en de rui ters zich hadden opgesteld, klonk het Wil helmus. Hierna overhandigde de voorzitter der Federatie, Jhr. van Coehoom van Sminia de oorkonde aan H. M„ waarbij hij een korte toespraak hield, welke door de Koningin werd beantwoord. Vervolgens stelde hij de leden afgevaardig den der deelnemende vereenigingen aan de Kon. familie voor. Daarna werd door de ruiters voor de Kon. familie gedefileerd waarop men weder met de muziek voorop langs het Bezuidenhout naar het Malieveld terugkeerde. De bevordering van surnumerairs en adjunct-inspecteurs In een wetsontwerp tot wijziging van de begrooting van Financiën voor 1931 deelt minister De Geer mede, dat het in de be doeling ligt in 1931 geen examens te houden voor surnumerair der directe belastingen enz., terwijl het overigens in het voornemen ligt deze ambtenaren successievelijk te be noemen tot ontvanger in plaats van adjunct- inspecteur, zooals voorheen veelal gebruike lijk was. Daar voorts eenige adjunct-inspecteurs in verband met den aard van de hun opgedra gen werkzaamheden en gelet op hun dienst tijd tot inspecteur moeten worden benoemd, zal behalve het aantal surnumerairs ook het aantal adjunct-inspecteurs in die mate in- all krimpen, dat hieruit voor het loopende jaar een besparing voortvloeit van ongeveer f 78.700. Religieuze doctor in de Ietteren Nadat eenigen tijd geleden aan de R.K. Universiteit te Nijmegen de eerste promotie in de Theologische Faculteit plaats had, promoveerde Zaterdagmiddag Soeur Agnes Dicker, religieuze van de zusters van het Gezelschap van J. M. J. tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift: „karakter en cultuur der Romeinen in St. Augustinus' De civitate Dei IIV". De stof van het proefschrift is ongeveer dezelfde als die van het antwoord op een der prijsvragen, uitgeschreven door den senaat der Vrije Universiteit te A'dam, met welk antwoord Soeur Agnes een eervolle vermelding verwierf. Soeur Agnes Dicker is geboren te Gro ningen, waar zij ook het gymnasium volgde. Na dit te hebben beëindigd, trad zij in het klooster en haalde verscheidene diploma's Toen Nijmegen zijn R.K. Universiteit kreeg, ging zij daar studeeren in de klassieke let teren, op welke studie de promotie gevolgd is. Een huldiging Te Amsterdam is Zaterdagmiddag in de algemeene vergadering van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies de heer Th. M. Ketelaar gehuldigd in verband met zijn 25-jarig pen ningmeesterschap der vereeniging. Uit erkentelijkheid voor alles wat hij heeft gedaan, werd hem namens het ge nootschap een bronzen plaquette (voorloo- pig in gipsafgietsel) aangeboden, welke een plaats zal krijgen in een der kolonies. Op de plaquette staan de kop van den heer Ketelaar en de woorden „Centraal Genootschap aan Th. M. Ketelaar, ter ge legenheid van zijn 25-jarig penningmeester schap 1906—1931". Namens het gemeentebestuur werd hem de zilveren medaille van de stad Amsterdam uitgereikt. De afdeelingen boden een aquarel (Am- sterdamsch stadsgezicht) aan en aan me vrouw Ketelaar zilverwerk. Namens de oud-hoofdbestuursleden en het tegenwoordige hoofdbestuur werd tafel kristal geschonken. Mevrouw Ketelaar kreeg een zilveren vaas met bloemen. De positie van den Volksjraad Blijkens het Verslag tot het aangaan van een geldleening ten laste van Ned.-Indië (o.b. 9 April j.l.) betreurden verscheidene leden het, dat de Volksraad weer niet over dit wetsontwerp, waarbij de financieele belangen van Indië zijn betrokken, is ge raadpleegd. Zij meenden, dat de gevorderde spoed niet als argument voor de niet-raad- pleging kan worden aangevoerd. Nu meermalen gebleken is, dat de Volks raad niet kon worden gehoord over wets ontwerpen tot het aangaan van een geld leening, werd de vraag gesteld, of het niet mogelijk zou zijn bij de wet een algemeene machtiging aan Ned.-Indië te verstrekken tot het aangaan van geldleeningen met inachtneming van een maximum bedrag. Aan de Indische wetgevende macht kan dan worden overgelaten het tijdstip en de voor waarden voor elke leening te bepalen. Daartegen werd opgemerkt, dat hiermede een te groote bevoegdheid aan de Indische regeering zou worden gegeven. Nu de regeering in de Memorie van Toe lichting melding maakt van den finan- cieelen toestand van Ned.-Indië en van de doorwerking van de bezuinigings- en verso- beringspolitiek, stelden sommige leden de vraag, of het niet gewenscht zou zijn bij dit wetsontwerp de daartoe beraamde middelen aan een bespreking te onderwerpen. Andere leden waren van oordeel, dat de bezuini gings- en versoberingspolitiek der regeering niet bij dit wetsontwerp behoort te worden besproken. Vader en zoon zwaar gewond Zaterdagmiddag werden op den Ganzen- heuvel te Nijmegen, een drukke winkelstraat, door een met een paard bespannen wagen, bestuurd door J. H. Meeuwsen uit Lent, de 40-jarige H. Hendriks uit Doornenburg en zijn 6-jarig zoontje overreden. Zij werden vrij zwaar gewond. Dr. Moeys constateerde in wendige kneuzingen. Na voorloopig verbonden te zijn werden zij per auto naar hun woon plaats overgebracht. Volgens verklaringen van ooggetuigen zou de voerman te snel hebben gereden. Een spoor van den brandstichter? Binnen enkele weken is, naar gemeld, driemaal brand geweest in de Alexander kazerne. Bij den tweeden brand werden reeds sporen gevonden welke er op wezen, dat kwaadwilligheid hier aan het werk was geweest. Tot nu toe kon het vuur steeds in den aanvang worden gestuit, zoodat de schade tot een minimum beperkt bleef. De laatste maal behoefde zelfs de Haagsche brandweer geen assistentie te verleenen. In- tusschen stelde de militaire politie een uit gebreid onderzoek in, terwijl de bewaking der kazemegebouwen eenigermate werd versterkt. In verband met andere feiten is dezer da gen een dienstplichtig wachtmeester in de Alexanderkazerne onder de wapenen in ar rest gesteld. De militaire politie onderzoekt nu, naar wij vernamen, in hoeverre er ver band bestaat tusschen de gevallen van brandstichting en de feiten, waarvoor de hiervoor genoemde wachtmeester is opge sloten. De viering van het socialistisch Meifeest in Overschie is door een triest incident ver stoord. Sedert geruimen tijd was de verlo ving tusschen een 21jarigen kuiper uit de Julianastraat en een 18-jarig meisje uit de Terpstraat aldaar verbroken. De jongen had zich dit zeer aangetrokken en het plan op gevat het meisje en ook zichzelf te dooden. Tijdens den optocht, die Zaterdagavond ge houden werd, ging hij achter haar loopen en drukte haar eensklaps een revolver in den hals. Hij haalde den trekker over, doch toen bleek, dat hij in zijn overspanning ver geten had het wapen te laden, zoodat het meisje ongedeerd bleef. Er ontstond groote consternatie, tijdens welke de dader ontvluchtte. Hij werd na gezet door een politieagent en eenige bur gers en heeft zich toen een eind verder door den slaap geschoten. Hij was onmiddellijk dood. Het lijk en het wapen zijn in beslag genomen. Het bleek, dat de jongeman onderweg nog een schot gelost had om zich er van te overtuigen, dat het wapen nu goed func- tionneerde. 7 uur Zaterdagochtend vond personeel van een familie aan de Parklaan te Rotter dam een dronken man in de keuken op een stoel zitten. De politie werd gewaarschuwd en al spoedig bleek toen, dat men met een 49-jarigen kok te doen had, die allerlei snuisterijen en een gebedenboek, toebe- hoorende aan de familie, in zijn zakken had. Bij nader onderzoek vond men in de keuken een leege portflesch en in een ver trek naast de keuken een leege rhumflesch. Men mag aannemen, dat de kok die fles- schen heeft leeggedronken in elk geval was de man Zaterdagochtend nog zoo beschon ken, dat de politie hem niet kon hooren. Vrijdagmiddag is het vierjarig zoontje van den heer De Rooy, wonende aan het Jaagpad te Waddinxveen, op het dak van een pakhuis geklommen en in 'n lichtkoker gevallen. Hij kwam op een betonnen vloer terecht en werd met een zware hersen schudding opgenomen. Hij is gistermorgen, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, over leden. De bewoners vluchtten in nachtgewaad Te Waalre zijn twee woningen afgebrand op het gehucht Loon; het eene huis werd bewoond door de famliie S., het andere was onbewoond en behoorde toe aan den heer P. v. d. A. De familie S. moest in nachtge waad de vlucht nemen, wijl de woning boven hun hoofd geheel in vlammen stond. De oorzaak is onbekend. De gevolgen van een zwak oogenblik Een 19-jarige bankbediende te Delft, die een bedrag van 400 aan geïnde gelden had verduisterd en bevreesd was, dat deze malversaties aan het licht zouden komen, heeft 500 op zijn kantoor gestolen om de verduisterde gelden te betalen. De diefstal kwam echter spoedig aan het licht, met het gevolg, dat de politie hem in arrest heeft Een doode, een gewonde In den nacht van Zaterdag op Zondag is, vermoedelijk tengevolge van het afloopen van een der achterwielen, een auto, waarin een paar monteurs gezeten waren, die repa ratiewerkzaamheden verricht hadden, tus schen Raalte en Heinoo over den kop ge slagen. De inzittende H., 30 jaar oud en ongehuwd, was op slag dood, terwijl de chauffeur aan een zijner armen werd ge wond. De politie stelt een onderzoek in. sonenauto o met zeven inztttenden is ver moedelijk tengevolge van een defect aan de stuurinrichting in de Zuwe gereden. Ijlings toesnellende voorbijgangers slaagden er na veel moeite in de drenkelingen te bevrijden en op het droge te brengen. De doktoren Pierot uit Vinkeveen en De Snoo uit Breu- kelen werden onmiddellijk van het ongeval op de hoogte gesteld. Toen zij ter plaatse verschenen bleken bij twee der drenkelingen de levensgeesten reeds te zijn geweken. Overleden zijn mevrouw Sweers en een van haar dochters, uit Arnhem. Haar echt genoot en een andere dochter waren be wusteloos. Zij waren om 6 uur gisteravond nog steeds niet bij kennis. De familie sweers, bestaande uit den heer en mevrouw Sweers, hun twee dochters en hun zoon, alsmede twee kennissen, allen uit Arnhem, keerden van een tocht naar de bollenvelden naar laatstgenoemde plaats terug, toen het ongeval geschiedde. De burgemeesters van Vinkeveen en Loe- nersloot, de heeren Wouters en Vorderhake. en de gémeenteveldwachter van Loenen, de Jong, waren spoedig op de plaats des onheils aanwezig. Nader wordt gemeld: De naam van de Amhemsche familie is niet Scheers doch Sweers. Men is erin geslaagd bij den heer Sweers de levensgeesten op te wekken. Het bewuste- looze meisje blijkt niet tot de familie te be- hooren. De heer Sweers en het meisje zijn in hoogst zorgwekkenden toestand naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De chauffeur, alsmede een der andere inzitten den, bleven ongedeerd. De dood bij de beide slachtoffers werd geconstateerd door dr. Posthuma uit Loe nen, die ook spoedig na het ongeval ter plaatse was. Van de familie Sweers, zijn, zooals reeds gemeld, overleden mevrouw Sweers en haar 15-jarige dochter. De heer Sweers, die bij kennis gekomen is, is met zijn 11-jarig dochtertje, dat nog steeds bewusteloos is, en wier toestand hoogst zorgwekkend is, maar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht over gebracht. Van de andere inzittenden werden licht-gewond het 12lA-jarige vriendinnetje en het 15-jarig zoontje van de familie Sweers. Deze beiden zijn eveneens naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. De be stuurder van den auto, een bloedverwant van de familie S., bleef ongedeerd en is heden doorgereisd naar Arnhem. Twee dooden Zaterdagmiddag te vier uur heeft te Ter Aasche Zuwe, gemeente Loenersloot een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een per- 'r?i (Dr. Johnson, die schreef omstreeks 1750, verklaarde, dat ,,het reclame bedrijf nu zoo dicht bij zijn vol maaktheid was, dat het niet gemak kelijk zou zijn, nog verbeteringen aan te wijzen".) 5 December., Die Encyclopedie der Kookkunst" schijnt een goed ding te zijn. Er wordt overal geadverteerd, dat het een pracht van een hulp is in de keuken, voor de financiën en voor het huiselijk geluk. Zij is te krijgen (compleet in vijfentwintig lij vige deelen, in een patent-vrijwiel-draaiend- notenhouten kastje) voor een halve kroon contant, en vijf shillings per maand gedu rende vijf jaren. Kon wel eens een goed Kerst-cadeau voor mijn vrouw zijn. Zal schrijven om nadere inlichtingen. 7 December. Brief ontvangen van den uitgever dat ik geen tijd te verliezen heb, aangezien er nog maar een paar stel van de Encyclopedie over zijn, maar als ik dadelijk telefoneer, xxox zuid, zullen ze er een voor mij apart houden. Adres op de envelop is „T. Smith". Mijn naam is J. Smith erger me altijd geweldig aan verbasteren van na men. Heb besloten niet te koopen. 8 December. Een bosje drukwerk ont vangen met proeven van bewerking uit de Encyclopedie der Kookkunst". Zeven honderd tweeënveertig recepten voor padde stoelenpastei". „Hoe men met een lams bout een week kan doen", enz. Later op den dag waait er een klein plum- puddinkje binnen„vervaardigd volgens recept 8073 uit de Encyclopedie der Kook kunst". 9 December. Weer een brief van den uitgever waarbij ingesloten een lijst van graven, 'hertogen, doctoren, leden van het Parlement en Amerikaansche millionnairs, die ingeteekend hebben op de Encyclopedie der Kookkunst. Of ze mijn naam aan de lijst mogen toevoegen. Dezen keer hebben ze mijn naam gespeld „Smyth". Denk er echter over, toch maar te koopen. ZooaJs de uit gever aanstipt, vijf shilling per maand mis je niet. Bovendien heb ik dan meteen een geschikt Kerstgeschenk voor mijn vrouw. 10 December. Twee mannen, als koks* gekleed, borden dragend waarop: ,,Koop de Encyclopedie der Kookkunst en Gij Leeft Honderd Jaar!" komen vier maal door onze straat. Ben nog niet besloten. 11 December. Thuiskomend vind ik een telegram en een jongen van den IJlbestel- dienst. Telegram van uitgevers, met bood schap, dat zij het laatste stel der Encyclo pedie voor mij gereserveerd hebben. IJlbe- steljongen brengt een paar fazanten met een kaartje „Groet van de uitgevers" en „Zie blz. 4533". Ik geloof dat ik niet beter kan doen, dan de Encyclopedie koopen als Kerst geschenk voor mijn vrouw. Stuur bestelbiljet en een halve kroon in. 12 December. Felicitatie-brief van de uitgevers prijzen de wijsheid van mijn stap. 28 December. De Encyclopedie komt. Een beetje laat voor Kerstgeschenk, maar kan het onmogelijk wegstoppen, tot vrouw jarig is, dus geef het haar maar zóó! Vrouw niet erg blij zegt dat ze op huishoudschool geweest is vroeger en dat we best een keu kenmeisje kunnen betalen. Vraagt of er iets aan eten ontbroken heeft. Had liever een bontjas of een diamanten hanger gehad onredelijk! 29 December. Vrouw heeft Encyclopedie op mijn werkkamer gezet. Zij zegt dat de dienstbode dreigt te vertrekken als boeken in de keuken moeten staan. Ik stel voor sa Irm 30 December. Trek voorstel in zake sa lon in. Vrouw begint nut der Encyclopedie in te zien: gebraden sehapébout aan 't diner. 31 December. Koude schapebout aan 't diner. I Januari. Schapebout met herrie aan 't diner. 4 Januari. Op kantoor lang opgehou den. Gedineerd in de club. 5 Januari. Vind dat de Encyclopedie in werkkamer te veel plaats inneemt. Vrouw zegt, dat het een geschikt cadeau zou zijn voor tante Maria. Goed idee! Verzend het direct! Geen diner. Fido had de rest scha pebout gestolen. 6 Januari. Encyclopedie terug van tante Maria. Zegt dat zij er zelf al op ingeteekend had. 7 Januari. Waarom verkoopen we 't ding niet? Goed idee. Advertentie in de „Morning Gramophone": Heer biedt ter overname aan „Encyclopedie der Kook kunst'^ compleet in vijfentwintig lijvige dee len in'patent-vrijwiel-draaiend kastje. Bijna nieuw. Wat geboden? Ook genegen te ruilen voor iets nuttigs. 10 Januari. Geen antwoord op adver tentie. 12 Januari. Dito. 16 Januari. Dito. 17 Januari. Voel, dat mijn huis geen thuis meer zal zijn met de Encyclopedie in huis. Presenteer haar den melkboer ter aan vulling van zijn nieuwjaarsfooi. Zeg hem, dat 't een prachtig cadeau voor zijn vrouw zal zijn. Melkboer kijkt somber is zelf in- teekenaar biedt aan, de encyclopedie in zijn voortuin te begraven, voor een halve kroon. Ga onmiddellijk op aanbod in. Door de tram gegrepen en gedood Zaterdagavond is de ongeveer 45-jarige J. J. H., uit Leiden, even voorbij het dorp Oegstgeest, door de electrische tram van de N. Z. H. T. M. overreden. De man werd geheel vermorzeld. De politie stelt een onderzoek in. Te Geleen heeft Zaterdagavond een ern stige vechtpartij plaats gehad. De gebroeders G. waren onder den invloed van sterken drank en verzetten zich tegen de politie. Toen deze een van hen, F. G., wilde arresteeren, kwam zijn broer, W. G., dreigend tusschenbeide. De politie zag zich genoodzaakt een waar schuwingsschot te lossen. Toen de dreigende houding der gebroeders in een aanval overging, schoot de politie opnieuw en trof W. G. in den buik. De toestand van den getroffene was heden zeer ernstig. De afdeeling Letterkunde van de Koninkl. Akademie van Wetenschappen heeft in haar vegadering van 13 April j.l. benoemd tot ge wone leden: de heeren prof. Mr. L. J. van Apeldoorn, hoogleeraar aan de universiteit van Amsterdam; prof. dr. J. J. L. Duyvendak, hoogleeraar te Leiden en dr. Gerlach Royen O.F.M., leeraar aan de R.K.H.B.S. te Heerlen. Tot buitenlandsche leden: prof. dr. O. Jes- persen, oud-hoogleeraar te Kopenhagen en prof. dr. Enno Littmann, hoogleeraar te Tü- bingen. Tot correspondent: dr. Henri Frankfort te Londen. Deze benoemingen zijn door de koningin bekrachtigd. Een belangrijke opdracht De „Nederlandsche Scheepsbouw-Maat- schappij" heeft dezer dagen een opdracht ontvangen voor den bouw van drie enkel- schroef-motor-passagiers- en vrachtschepen, met een draagvermogen van 9500 ton elk. voor een buitenlandsche reederij. De schepen worden voorzien van een groote koelruimte voor het vervoeren van vruchten en visch. Zware straffen Voor het Schwurgericht te Aken hebben drie Duitschers terechtgestaan, die in Mei 1930 een inbraak hadden gepleegd op een hoeve te Hoensbroek. Een van de inbrekers had een schot op de jonge huisvrouw gelost en twee schoten op den eigenaar der hoeve, zonder hen echter te treffen; een zoon van den eigenaar was licht aan het hoof<i ge raakt. Kisten en kasten waren door de boeven overhoop gehaald, doch geld werd niet gevonden. Het gerecht veroordeelde de drie dieven resp. tot vier en twee jaar gevangenis straf en vijf jaar tuchthuistraf. De PH-AFR te Rangoon. Het retourvliegtuig, de PH-AFR, gezag voerder Beekman (van Batavia 1 Mei) is Zaterdag om 5.10 uit Medan vertrokken en na een tusschenlanding te Alorstar (van 7.10—7.45) om 15.40 te Rangoon geland. De PH-AFS te Cairo Het uitgaande vliegtuig, de PH-AFS, ge zagvoerder Tepas (van Amsterdam 30 April) is om 6.10 van Athene vertrokken en tan 13.30 te Caïro geland. De P.H.-A.G.R. te Allahabad Bij de K.L.M. is bericht ingekomen dat de P.H.-A.G.R., het vijftiende retourvliegtuig, Zondag te 3.40 uit Rangoon is vertrokken en te 10.08 te Calcutta geland. Vandaar vertrok het toestel te 10.58 uur en landde te 16.35 uur te Allahabad. Aan boord is alles wel. Het vliegtuig heeft 228 K.G. post aan boord. Het 17 de postvUegtuig te Bagdad Het 17de postvliegtuig is Zondagmorgen om 5 uur 33 uit Caïro vertrokken, te 7 uur 47 te Ghaza gearriveerd, vandaar om 8 uur 40 ver trokken en te 16 uur 32 te Bagdad aange komen. Alles is wel aan boord. Winstcijfers Het Amsterdamsch Effectenblad verneemt dat de netto-winst der Gloeilampenfabrie ken in 1930 29.000.000 bedragen heeft. Op de gewone aandeelen zal een dividend van 11 pet. Cv.j. 21 pet.) uitgekeerd worden en op de preferente aandeelen 7 pet. (v. j. 9 pet.). De directie deede aan de „Msb." mede, dat deze cijfers onjuist zijn. Overeenkomst met Osram Volgens Berlijnsche bladen heeft de N. V Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhover een overeenkomst gesloten met de Osram Comandit Ges. G.m.b.H. te Berlijn, waarin bepaald wordt, dat de exploratie, de fabri catie en de verkoop van de beide maatschap pijen op het gebied van de neon-buizen ver- eenigd zullen worden. De belangen van de beide concerns op dit gebied worden samengevat in een interna tionale neon-mij. In Duitschland zal de ver koop geschieden door de Agelindus A. G für Elektr. Industrie, een dochter van de Osram, waarbij de rieon-afdeeling van de Deutsche Philips Ges. zal worden aangeslo ten S 317. Wim, nieuwsgierig, wat scharrelend Tusschen deze tentenstad. „Ik wou," dacht hij, „dat ik hier kon blijver. Bij het circus een baantje had. Maar wat moet je kennen voor een circus, Ik heb daarvoor nog niets geleerd. Ik zou misschien stalknecht kunnen worden, Kom, het maar eens geprobeerd." 318. Juist kwam generaal Absmoel eens kijken, Ook een man zoo zwart als roet, Hij keek uit de hoogte naar de vreemden, Wisselde toen een korten groet. Eindelijk zei hij tot den jongen: „Je stak de tong uit tegen een moor, Ik waarschuw jou, blanke snoeshaan, Dat ik &it voortaan niet meer hoor."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 8