m f 3000.- f 750.- f 250, f125. 150, f40. Franciscus-Liefdewerk FANCY FAIR Z0ETESTKAAT 11 DE ONTWAPENING! BUREAUXNA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 5 MEI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17760 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL GEEN BESCHEID MARIONETTENSPEL De R.K. Lagere School aan de Gedempte Oude Gracht Geleidelijke opheffing fe beginnen in September Achterstelling van Katholieken in Pruisen Motie van bet centrum daartegen Groote brand te Quebec De Betuwe in bloei Benoemingen De brandstichting in de Haagsche kazerne De dader bekent Dubbele auto-botsing op den Amsterdamschen straatweg Het werk van dronken autorijder De opstand in Honduras Santa Rosa gevallen Vervlaamsching bestuur in Vlaanderen Wetsontwerp goedgekeurd HEDEN SPECIALE BLOEMENAVOND VAN 8 TOT 11 UUR VRIJ ENTREE Moord op het Rokin te Amsterdam Het slachtoffer afgrijselijk verminkt Overstroomingen in Zuidelijk Klein-Azie 17 dorpen onder water Oostenrijksch—Hongaarsche economische onderhandelingen Mijnwerker gedood Op de Gemeenteraadsmarkt te Soest Ernstige brand te Baarland Anton Lang in ons land Ernstige onlusten in Spaansch-Marokko Anti-Republikeiusche troebelen Trotzky te vroeg blij gemaakt VOORNAAMSTE cXIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Een verbod voor Fokker-vliegtuigen Snowden's grondbelasting Rechten der gemeenschap op het grondbezit Prins Hendrik naar Karlsbad vertrokken Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bü vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van "n anderen vinger Met de ontwapening ter zee schijnt het in de wereld nog zoo'n vaart niet te loopen. De Britsche admiraliteit heeft een statistiek uitgegeven over de grootste vloten der wereld. Engeland staat natuurlijk bovenaan. Amerika op de tweede plaats. Frankrijk op de derde. Japan en Italië respectieve lijk op de vierde en vijfde. Duitschland staat niet vermeld. Dat heeft geen groote vloot meer. Als men de cijfers vergelijkt van 1925 tot 1931, is het al heel duidelijk, dat er maar weinig is afgevallen. Engeland heeft in die zes jaren vier linieschepen afgebroken. Amerika, Japan en Frank rijk geen enkel. Het aantal kruisers is alleen in Amerika sterk verminderd (tot op de helft, d.i. 14 stuks). In Frankrijk is het toegenomen van 10 op 17. In de overige landen is het vrijwel constant gebleven. Het aantal kleinere booten is echter over de heele linie gestegen. Italië heeft precies één onderzeeër afgedankt, Japan ook één en Engeland twee. Ame rika heeft er nog steeds 122, Japan 64, Engeland 53, Frankrijk 52, Italië 43. En wat de types der schepen betreft, staat Engeland aan de spits. Nu zou men kunnen meenen o hei lige onnoozelheiddat de regeeringen het daarmee wel doen kunnen. De admi raliteit geeft echter ook cijfers over de schepen, die in aanbouw zijn. Engeland zelf heeft 8 kruisers op sta pel van elk 10.000 ton ongeveer, die met zware artillerie zullen worden toegerust. Verder nog 26 kleinere schepen en 16 onderzeeërs. Amerika is begonnen met 18 kruisers' en 5 onderzeebooten. Japan: 4 mijnenleggers, 13 kleine ver nielers, 7 onderzeeërs. Frankrijk o.a. 4 kruisers en niet min der dan 47 duikbooten. Italië, dat Frankrijk wil inhalen, bouwt 10 kruisers, waarvan de grootere exem plaren 40 kanonnen dragen; 14 onder zeebooten en nog enkele andere types. De plannen gaan intusschen niet veel verder. Slechts enkele landen hebben den bouw van nóg meer schepen na de voltooiing van bovengenoemde geprojecteerd. Een optimist vindt hierin misschien aanleiding om te meenen, dat de ont- wapenihgsgedachte veld wint. Wij willen hem dat genoegen niet ontnemen, maar houden ons liever aan de feiten, die in statistiek te brengen zijn. Met plannen pleegt men niet te koop te loopen. Maar wat er is, en wat er gebouwd wordt, dat kan men niet verbergen. Nu is Genève in zicht. Zullen er ditmaal spijkers met koppen geslagen worden? Of zullen we de heeren weer hooren praten als in een onwezenlijke wereld, en zullen we de verslagen van hun con ferenties lezen en daarbij in slaap vallen om dan althans te.... dróómen van ontwapening? De vraag klinkt na de geschiedenis der ontwapening tot op heden niet zeer bemoedigend. Toch mogen wij ons niet aan défai tisme schuldig maken: niets werkt zoo ontmoedigend en niets verlamt zoozeer onze'kracht als het vermoeden, het be sef, dat 't allemaal toch niets helpt. Neen! we moeten ervan overtuigd zijn, dat ook wij zij het dan indirect in Genève invloed kunnen doen gelden door stemming te maken en door een sfeer te scheppen, waarin een beter wereldge weten zich ontwikkelen kan. En daarom: Op voor de vredesactie! In een polemiek met het „Limburgsch Dagblad" over het „neutrale" onderwijs aan de door de sociaal-democraten te Heerlen te stichten bijzondere school had „Het Volk" te kennen gegeven, dat socialistisch schoolonderwijs eigenlijk een onmogelijkheid was: men moest eens aantoonen, zoo schreef „Het Volk" waarin het „socialistische" van het schoolonderwijs wel zou kunnen be staan. Wij deden een bescheiden poging in die richting; wij wezen erop, dat telkens weer in niet-socialistische kringen de vrees geuit wordt, dat het openbaar on derwijs den rooden kant opgaat, en dat zich herhaaldelijk conflicten hebben voorgedaan, waaruit zulks ook inder daad bléék. „Het Volk" noemt dit allemaal laster en de conflicten komen ook alleen maar voor, wanneer van de onderwijzers h i e t-neutrale dingen verlangd worden. Tsja! 't Is maar de vraag, wat men heutraal belieft te noemen: als men van onderwijzers, die in staatsdienst zijn, verlangt, dat zij tot op zekere hoogte medewerken tot officieele vie ring van feesten ter eere van het staatshoofd, en de onderwijzers Weigeren die medewerking op grond van hun beginsel, omdat er van hen dan een niet-neutrale daad verlangd wordt, ia, dan is dit natuurlijk een poging om zich eruit te praten, maar dan ziet ieder niet-spitsvondig aangelegd mensch er een zeer duidelijk bewijs in van den rooden geest in de openbare school. Maar daar ging 't eigenlijk niet om: „Het Volk" had gevraagd, waarin het socialistische in het schoolonderwijs wel zou kunnen bestaan en in antwoord daarop hadden wij geschreven: „socialistisch, heel gevaarlijk-socialis tisch kan het onderwijs worden, als de onderwijzer met z'n kinderen komt te spreken over het werk in de fabrieken, over rijke en arme menschen, over het landsbestuur, over de koningin, enz., enz." En om uit de praktijk aan te toonen, dat socialistisch schoolonderwijs heusch niet zoo onmogelijk is, als „Het Volk" zulks voorstelde, boden wij aan, dezer dagen eens enkele lesjes en versjes uit Weensche schoolboekjes in ons blad af te drukken. Helaas! Op het zoojuist geciteerde en op ons vriendelijk aanbod reageert „Het Volk" met geen enkel woord; daarop krijgen wij geen bescheid. Viel daar niet tegenop te tornen? Zelfs niet door„Het Volk"? We hebben er dezer dagen eens naar geïnformeerd, hoe bij de a.s. gemeente raadsverkiezingen de communistische lijst er uit zal zien. In best-ingelichte kringen wist men ons hieromtrent echter niets definitiefs mede te deelen: wél had de partij- afdeeling Haarlem een lijst opgemaakt en daarop den heer L. Peper nummer één en den heer J. Oversteeger, nummer twéé geplaatst, maar. dan zei nog niets, wantde beslissing lag in han den van het landelijk partijbestuur, dat de candidaten aanwijst!! 't Is dus eigenlijk Moskou, dat voor de Nederlandsche gemeenteraden de candidaten voorschiijft! Wat 'n marionettenspel toch! Twee nieuwe parochiale scholen Naar wij uit zeer goede bron vernemen, zal de R.K. Lagere School aan de Gedempte Oudegracht, waarvan de heer A. J. Luyten hoofd is, geleidelijk verdwijnen. Het nieuwe schooljaar, dat met September begint, zal slechts met de bestaande klassen worden voortgezet, inschrijvingen voor de eerste klas worden niet meer aangenomen. In 1932 valt de tweede klas af. enz. Op deze wijze is de school over zes jaar opgeheven. Anders is het met de U.L.O.-school. Deze zal blijven bestaan, men houde daarmede wél rekening Men is tot dezen maatregel overgegaan in verband met de toenemende ontwikkeling van de parochiale scholen. Het ligt thans in de bedoeling twee nieuwe scholen te bouwen. Deze plannen hebben echter nog geen vasten vorm. De Centrum-fractie in den Pruisischen Landdag heeft een motie ingediend., waarin wordt uiteengezet, dat de katholieken sinds jaren stelselmatig in Pruisen zijn acnterge- steld bij vervulling van oificieele functies. Deze misstand is natuurlijk niet ineens te veranderen, maar betoogd wordt dat het ongetwijfeld tot de zedelijke verplichtingen van den staat behoort, krachtig te bevor deren, dat den katholieken geleidelijk in dit opzicht recht wordt gedaan. Derhalve wordt voorgesteld, maatregelen te doen nemen door de verschillende centrale en provinciale autoriteiten, dat bij aanstel ling van nieuwe ambtenaren zoolang de voorkeur wordt gegeven aan katholieke sol licitanten, dat de achterstand althans eenigs- zins als ingehaald kan worden beschouwd. f 600.000 schade In Quebec (Canada) brak Maandagmiddag een enorme brand uit, welke zich over drie fabrieksgebouwen uitbreidde en vandaar naar twee woonhuizen oversloeg. Eerst na vele uren slaagde de brandweer er in het vuur meester te worden. Alle aangetaste gebouwen brandden totaal af. De schade bedraagt meer dan 50.000 pond sterling. Geheel onverwacht nog, na nauwelijks twee etmalen van bijna zoel voorjaarsweer, heeft de lente haar stempel gedrukt op onze Betuwsche dreven. De late kersen bloeien en ze bloeien prachtig; de bloesem kwam als een dekkleed, dik en donzig, en de weelde ervan wordt niet verdrongen door de over- heerschende bladtint. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heefft benoemd tot godsdienstleeraar aan de R.K. Meisjes H. B. S. te R'dam den Weleerw. heer J. Nolet; tot Rector van de kapel van het H. Sa crament te Rotterdam den Weleerw. heer C. Mol en verder tot kapelaan te Rotterdam (H. Ant. Abt) den Weleerw heer H. van Leeuwen: Vlaardingen W. v. d. Berg; Ouder kerk a d. A.: J. v. d. Hoek; en Warmen- huizen fr. Th. Knots O. F. M., die kapelaan was te Zwaagdijk. Naar wij vernemen, heeft de dienstplich tige O., wachtmeester bij de treinafdeeling van de cavalerie alhier, die dezer dagen in voorloopige hechtenis werd gesteld als ver dacht van eenige militaire vergrijpen, ter wijl werd vermoed, dat hij zich had schuldig gemaakt aan brandstichting in de cavalerie- kazerne, Zondag tegenover de militaire poli tie bekend de dader te zijn, zoowel van de brandstichting op Dinsdagavond j.l. als van de eenige weken geleden in genoemde kazer ne plaats gehad hebbende branden, waarbij in al deze gevallen, dank zij de waakzaam heid en het tijdig ingrijpen van anderen, erger werd voorkomen. De motieven, die O. moet hebben gehad, zijn nog vrijwel duister gebleven, doch wel staat vast, dat het geen anti-militaristische overwegingen zijn, die hem tot deze daden hebben gebracht. O. blijft voorloopig in ver zekerde bewaring. Een gewonde Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf heeft op den Haarlemmerweg tusschen Half weg en Slotendijk een ernstige autobotsing plaats gehad. Rechts langs den weg in de richting Slo- terdijk stond een bestelwagen van de Haust- beschuit-fabriek uit Amsterdam. Uit de richting Halfweg naderde met groote vaart een andere vrachtwagen, die zonder eenige reden eerstgenoemden wagen aanreed, waarbij de aanrijdende auto over den weg slingerde en bovendien een uit de richting Amsterdam naderenden luxe-wagen, waarin een heer en een dame gezeten waren, raakte. 13e oorzaak van deze vreemde manier van auto-rijden, was, dat de beide inzittenden van den vrachtauto in beschonken staat waren. De Haust-wagen werd zwaar beschadigd. De chauffeur, die juist benzine ingenomen had en bezig was, den wagen weer op gang te brengen kreeg een schok, die hem een neusbloeding bezorgde. Overigens kwam hij er goed af. In de cabine van dezen bestelwagen zat bovendien een zekere K. uit Amsterdam, die door den hevigen schok zoodanige inwendige verwondingen opliep, dat hij in bewuste- loozen toestand door den inmiddels gewaar- schuwden gemeentelijken Geneeskundigen Dienst uit Amsterdam, naar een der zieken huizen aldaar moest worden overgebracht. Vermoedelijk heeft de man een hersen schudding bekomen. De politie van het bureau Admiraal-de- Ruyterweg was spoedig ter plaatse en stelde eèn onderzoek in, waarbij de beide wagens in beslag werden genomen. De beschonken inzittenden van den vrachtauto trachtten eerst te ontvluchten, hetgeen een van hen gelukte, doch de be stuurder kon worden gearresteerd en is voor loopig aan het bureau Admiraal-de-Ruyter- weg in verzekerde bewaring gesteld. De derde auto, die uit Amsterdam kwam, was aan een der spatborden beschadigd, doch kon de reis voortzetten. De aanrijdende vrachtauto werd zeer zwaar beschadigd. fl Gisteravond is de 18-jarige K., die bij het auto-ongeval bewusteloos geraakte en verwondingen bekwam, na bij kennis te zijn gekomen en te zijn behandeld naar zijn wo ning overgebracht. De chauffeur, die de aanrijding veroor zaakte, de 40-jarige S. E., uit Amsterdam, is in bewaring gehouden. Volgens te New-York ontvangen berichten hebben de opstandelingen in Honduras, na een hevigen strijd, de stad Santa Rosa in genomen. Het geheele aan de regeering trouw gebleven garnizoen, bestaande uit 150 man, werd over de kling gejaagd. De regeering' verkeert in een hachelijke positie en treft voorbereidingen voor een tegen offensief. De gouverneur Copan en de regeerings- ambtenaren zijn omgebracht. In België is het wetsontwerp inzake het gebruik der Fransche en Vlaamsche talen in de oentrale, provinciale en gemeentelijke be sturen goedgekeurd Hierbij wordt de ver vlaamsching van het bestuur in Vlaanderen, doch met beperkingen, geregel/" Vele attracties als American-Bar, Hoepla-tent, Visschen, Schieten, Werpen, Trekken, Metselen, enz., enz. Origineele Beiersche Bierhal Bediening in nationaal costuum. Eenieder hedenavond naar Gisteravond tegen negen uur bezocht de heer Fahrenholz zijn kantoor op het Rokin 99. Toen hij de buitendeur had geopend zag hij in de kleine vestibule overal bloedsporen. Achter de tochtdeur lag het lijk van een man, geheel met bloed overdekt. Hij bleek op gruwelijke wijze te zijn vermoord. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd en binnen eenigen tijd waren aanwezig de commissaris van politie, de heer Harrebomee, de inspecteur Van Cleef, eenige rechercheurs en spoedig daarna de subst. officier van Jus titie, Mr. Versteeg, benevens de politie-schei- kundige de heei Van Ledden Hulsebos en de anatoom-patholoog de heer Hammer. De heer Fahrenholz, die den moord had ontdekt, kon aan de autoriteiten meedeelen, dat het slachtoffer de concierge van het per ceel, de heer Van de Velde, was, een man van omstreeks 55 jaar. Bij het eerste onder zoek bleek, dat den man de hersens waren ingeslagen en dat hij een zevental steekwon den boven of in de maagstreek had. De vermoorde was de schoonvader van den tandarts V. C. de Munck, die in het zelfde gebouw de praktijk uitoefent. Deze laatste woont in Zand voort en werd gewaarschuwd. De politie heeft zoo spoedig mogelijk een groot deel van het Rokin afgezet, opdat zoo weinig mogelijk personen de onmiddellijke omgeving van het huis zouden betreden in verband met het ontdekken van den dader. Hiervoor werd een politiehond gerequireerd. Voor deze er was, kon worden vastgesteld, dat de vreeselijke daad moet plaats hebben gehad omstreeks acht uur. Het lijk bleef on aangetast liggen tot foto's waren genomen. Een onderzoek van het lijk bracht aan het licht dat deze moord niet was geschied uit roofzucht, want in de zakken werd een porte- monnaie met geld gevonden. Omstreeks tien uur kwam de tandarts de Munck. Hij constateerde, dat het slachtoffer inderdaad zijn schoonvader was. Hij deelde ook mede, dat de vermoorde, die wel concierge is in het gebouw, er niet woont. Zijn woning is gelegen aan een der grachten, terwijl zijn vrouw in Zandvoort woonachtig is. Het onderzoek met den politiehond had weinig resultaat. De hond liep, nadat hem lucht was gegeven in de richting van den Dam. Hij bleef echter spoedig staan. Daarna ging hij naar het bekende pontje en liep weer terug naar het perceel, waar de moord heeft plaats gehad. Een tweede poging lever de evenmin iets op. De politie tast omtrent den dader op het oogenblik nog in het duister. Het mes, waarmede de moord moet zijn bedreven, is niet gevonden. Lang na midder nacht waren justitie en politie nog druk in het huis bezig. Het lijk was intusschen door den Geneeskundigen Dienst naar het Binnen Gasthuis overgebracht. De schoonzoon verhoord Nader vernemen wij nog, dat bij een ver der onderzoek in het huis in een keukentje achter in de gang een krant met bloed ge vonden is Verder heeft de politie een lang dolkmes en een houten hamer ontdekt. Op het dolkmes werd bloed gevonden. Deze voorwerpen zijn in beslag genomen. Door den heer Ledden Hulsebos zullen deze voorwerpen onderzocht worden. De politie vermoedt, dat de vermoorde is overvallen, toen hij het huis betrad. Zij grondt dit vermoeden op het feit, dat in den laatsten tijd reeds tweemaal in het per ceel is ingebroken. De hoofdinspecteur van politie Van der Heul en de inspecteur Van Cleef zijn in ver band met den moord per auto naar Zand voort gegaan. De commissaris van politie, de heer Harre bomee, heeft "nedennaent dén heer De Munck nog een verhoor afgenomen. In de omgeving van Kestel, ongeveer 100 K.M. ten Noorden van de stad Adalia aan de Golf van denzelfden naam, hebben over stroomingen plaats gehad. Zeventien dorpen staan onder water. Tot nu toe zijn vijf doo- den gemeld. Overeenstemming bereikt Het einde van de Hongaarsch-Oostenrijk- sche onderhandelingen is spoedig te ver wachten. Op alle punten is overeenstemming bereikt. Het nieuwe verdrag treedt op 1 Juni in werking. De onderhandelingen van Hongarije met Duitschland zullen nog deze maand begin nen. De onderhandelingen met Tsjecho- Slowakije, die op 1 Mei hervat zijn, hebben tot dusverre nog geen resultaat gehad. In de Domaniale mijn te Kerkrade is de mijnwerker Paffen, uit Kerkrade, van pl.rn. zeventig meter hoogte gevallen. Hij was on middellijk dood, Geen vijf, geen vier.voor niets. De Raad te Soest stelde de presentiegel den op f 5.per zitting. Gedeputeerde Staten vonden dat te hoog en stelden het op f 4.Dat was eenigen Raadsleden te erg. Zij stelden voor dan liever de presentiegel den af te schaffen. Hetgeen aangenomen werd met 2 stemmen tegen. Thans dus geen f 5.en geen f 4.maar.... niets. Woonhuis en schuur tot den grond afgebrand Hedennacht omstreeks 12 uur is brand uit gebroken in de schuur en het woonhuis van den kleinlandbouwer L. d. J. te Baarland. Beide perceelen brandden tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Anton Lang, de bekende Oberammergauer Passiespeler, die driemaal achtereen de Christusrol vervulde en in het laatste Pas siespel verleden jaar de Proloogzegger was, vertoeft op het oogenblik in ons land. Te zamen met zijn vrouw en dochter, die aan de Universiteit te Bonn studeert, is hij thans de gast van zijn Hollandsche vrien den. De Hollandsche gastvrijheid staat voor hem open, en Lang is het waard, want van al zijn vrienden uit Holland, met wie hij te Oberammergau kennis heeft gemaakt, is hij er geen. vergeten. Gisteren ging de reis naar Edam, Volen- dam en Marken, vandaag naar Amsterdam om het Rijksmuseum te bezoeken, Woens dagavond gata hij over Rotterdam naar Hoek van Holland, om naar Engeland over te ste ken, waar hij tot einde Mei bij Engelsche vrienden blijft vertoeven. Op Sacramentsdag moet hij weer in Ober ammergau terug zijn, want dan is het de groote Ommegang, waarbij Lang een voor name functie moet vervullen. Lang is nu 57 jaar, en is nog trouw ge bleven aan zijn prachtigen Christuskop, die hem zoo waardig karakteriseert. In Spaansch-Marokko is het volgens be richten uit Tetouan tot groots anti-republi- keinsche onlusten gekomen. In Villa Sanjurjo had Vrijdag j.l. een botsing plaats tusschen leden van het Vreemdelingenlegioen, die met de vlag der monarchie door de strater. trok ken en Spaansche infanterie, versterkt door inlandsche troepen. Bij deze botsing zouden velen zijn gedood en gewond. De leden van het Vreemdelingen legioen moesten zich in de kazerne terug trekken. Toen het bericht van de botsing Dor Ruf- fien, het hoofdgamizcen van het Vreemde lingenlegioen, bereikte, werd ook daar de vlag der monarchie geheschen. Op bevel van den oppercommissaris rukten daarna een regiment inlanders en drie Spaansche com pagnieën van Ceuta naar Dor Ruffien, dat werd omsingeld. Later kwamen versterkingen aan, waarna het Vreemdelingenlegioen zien na korten strijd overgaf. 60 gewapende leden van het Vreemdelingenlegioen vluchtten naar de in de nabijheid wonende inlandsche stammen. De overige leden van het legioen moesten alle tot nu toe door hen bezette posten aan de regeeringstroepen overgeven. Zij werden daarna naar Larach en Arsiia op transport gesteld. Deze gebeurtenissen zijn aanleiding ge weest tot onlusten onder de inlanders van Tetouan. Maandag werd daar tot algemeene staking besloten. Alle winkels werden gesioten. Ongeveer 3000 stakers eisch'er, gelijke behandeling als de Spaansche arbeiders: den 8-urigen ar beidsdag, arbeid voor werkloozen enz. De oppercommissaris ontving weliswaar een de legatie. doch daarna vielen demonstranten het regeeringsgebouw aan, vernielden de ven sters der ambtswoning van den commissaris en plunderden de Eu: opeesche winkels. De inlandsche cavalerie, die werd gebruikt om de orde te herstellen, moest door infan terie en machinegeweer-afdeelingen worden versterkt. De troepen moesten ten slote van de vuurwapenen gebruik maken. Wat de Spaansche regeering antwoordt Het verzoek van Trotzky, om verblijf te mogen houden in Madrid, zal later worden behandeld, daar de regeering zich hiertoe onbevoegd acht, als zijnde slechts een voor loopige. Afgrijselijke moord op het Rokin te Am sterdam. (blz. 1, Iste blad) Een groote brand te Quebec (Canada) heeft voor 600.000 schade aangericht. (blz. 1, lste blad) De dader van de brandstichting in de Haagsche kazerne heeft bekend. (blz. 1, lste blad) Dronken autorijders veroorzaken ernstig ongeluk op den Amsterdamschen straatweg. Eén zwaar gewonde. (blz. L lste blad) Snowden's voorstel inzake een grondbe lasting in Engeland. (blz. 1, lste blad) Ernstige Anti-Republikeinsche troebelen in Spaansch-Marokko. (blz. 1, lste blad) Het besluit tot opheffing der afzonderlijke jurisdictie voor vreemdelingen in werking ge treden. (blz. 1, 3de blad) Kemal als president van Turkije herkozen. (biz. 1, 3de blad) Te verwachten is een rijks-kwaliteitskeu- ring van exportbloembollen. (blz. 2, 3de blad) Cassatie aangeteekend in zake de moord zaak in de Willebrordusstraat te Rotterdam. (blz. 3, 3de blad) i Barometerstand 9 uur vjm.: 765. Vooruit Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.01. Hoogste barometerstand 770.3 mM. te Jan Mayen. Laagste barometerstand 748.5 m.M. te Lerwick. Verwachting: Matige tot zwakken Zuide lijke tot Zuid-Oostelijken wind, meest half bewolkt, weinig of geen regen, warmer over dag. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt heden te 9.10 uur aan alle posten: Attentiesein neer! In de Vereenigde Staten De betrokken afdeeling van het departe ment van handel heeft verordend, dat alie Fokkervliegtuigen van. het type F X A F. uit den luchtdienst moeten worden genomen. Deze vliegtuigen worden gebruikt op 4 lijnen. De verordening is een gevolg van het onder zoek naar een ongeluk, dat op 31 Maart heeft plaats gehad. In het Engelsche Lagerhuis heeft Snowden een financieele resolutie voorgesteld, waarbij machtiging wordt gegeven om voor 't dienst jaar 1933/34 en volgende jaren een jaarlijk- sche belasting van 'n penny per pond sterling te heffen van de vastgestelde waarde van iedere grondeenheid in Groot Brittannië. Snowden betoogde, dat de eisch inzake een dergelijken wetgevenden maatregel boven alle politieke geschillen uitgaat; de regee ring is vastbesloten hem ingewilligd te zien. Het ontwerp doet de rechten der gemeen schap gelden op het grondbezit en verklaart dat particulieren geen voorrecht mogen ge nieten ten koste van het welzijn der ge meenschap. De belasting zal niet van toepas sing zijn op bouwland voorzoover dit geen andere waarde heeft dan die van bouwland, maar daar waar het bouwland een hoogere waarde heeft zal het belast worden naar de waarde boven die van bouwland. De waarde zal voor een tijdperk van 5 jaar worden vastgesteld; in 1936 zal er een nieuwe schatting plaats hebben en zoo vervolgens alle vijf jaren. Z. K. H. Prins Hendrik is gisteravond met den trein van 18.37 Staatsspoor naar Karls bad vertrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1