HET TOURISME IN PARIJS „DE MITTOVOS" R. K. VREDESBOND, AFD. HAARLEM PIJLTJES TWEEDE BLAD DINSDAG 5 MEI 1931 BLADZIJDE 1 BRIEVEN UIT FRANKRIJK STADSNIEUWS De officieele stich tin&sverfcadering Beethoven-Cyclus door dt H. O. V. Inleiding tot het derde concert Jubileum rran Eenige jaren geleden klaagden de zwart kijkers zelfs te Parijs, de stad „oü 1' cn chante et oü 1' on rit" (zoo zegt tenminste de chanson) vindt men pessimisten -- dat er te veel Amerikanen in Parijs waren. Er werd toen in de groote restaurants en in de schouwburgen inderdaad meer Engelsch- Amerikaansch, indien u dat prefereert (de Engelschen zelf erkennen namelijk nooit dat de Amerikaan Engelsch spreekt) gesproken dan Fransch. Diezelfde zwartkijkers nu, jammeren den laatsten tijd: „Er komen geen toeristen meer naar Frankrijk. Alles gaat slecht dit seizoen. We gaan met sneltreinvaart naar den onder gang. Men stelt geen belang meer in ons land en zelfs Parijs is verlaten Maar mèt de lente en mèt de bekende witte Meibloempjes schijnen ook de Amerikanen den weg naar Parijs teruggevonden te heb ben, zoodat de zwartkijkers hun refrein wel weer spoedig zullen moeten veranderen. Over het algemeen zijn de Parijzenaars na tuurlijk zeer ingenomen met dezen terugkeer van hun .vrienden met de dollars". Want ten slotte is het voor niemand een geheim, dat Parijs zonder de toeristen niet zou kunnen bestaan. Wat mij persoonlijk betreft, ik mag die drukke, altijd vroolijke. Amerikanen wel en bovendien, ze hooren eigenlijk bij het stads beeld, zooals de Eiffeltoren en de Place de la Concorde. De Amerikanen te Parijs! Montmartre. en Montparnasse zijn uit hun winterslaap ontwaakt. Op de terrassen eer café's wisselen de „gentlemen" krachtig „shake hands". „Hello! Hé, beste kerel! Wat doet me dat een pleizier, jou hier te ontmoeten. Ben je al lang in Parijs?" „Drie dagen „Dat is grappig! Ik heb je den hcelen win ter te New-York gezocht. Onmogelijk je te vinden. En hierJe hoeft maar naar de „Dóme" (een bekend café op Montparnasse) te gaan om je oude vrienden te ontmoeten! Een buitengewone stad toch eigenlijk. Parijs!" En zonder verder een oogenblik te verlie zen, banen de beide vrienden zich een weg door de menigte, om ergens in een rustig hoekje op hun ontmoeting te klinken. Er zijn verschillende soorten Amerikaan- sche toeristen De eerste, ze is lang niet de talrijkste maar stellig de bekendste, is be paald onuitstaanbaar en geheel alleen ver antwoordelijk voor de minder gunstige repu tatie, die de Amerikanen over het algemeen te Parijs genieten. Ze bestaat voornamelijk Uit dranksmokkelaars en houders van ver boden drank- en speelhuizen, die naar Parijs komen om daar een gedeelte der fabelachtige sommen, die ze in New-York verdiend heb ben, te verspillen. Ook enkele jonge .snobs" behcoren tot deze soort. Deze laatsten, dik wijls bijna nog maar kinderen, schijnen zich verplicht te achten r,e bewijzen, dat het waarlijk niet hun schuld is dat Amerika drooggelegd is en ze hebben daartoe geen betere manier gevonden dan vanaf drie uur 's middags dronken te zijn. Ongelukkig genoeg, vallen juist deze types het meeste op en beoordeelt men gewoonlijk naar hen alle bewoners der groote republiek aan de overzijde van den oceaan. De onderwijzers en studenten zijn over het algemeen de sympathieksten der Amerikaan- sche toeristen. Ze staan vroeg op en doorkruisen de stad in alle richtingen Ze brengen uren door in de museums, die de Parijzenaars zelf nooit bezoeken en bestudeeren met een vergroot glas de oude gebouwen en monumenten, in de hoop een jaartal of inscriptie, betreffende de oorspronkelijke bestemming, te vinden. Als het regent, ontmoeten ze elkander in de Bibliothèque Nationale" waar ze oude boe ken en manuscripten uit den winterslaap wekken. Zij zijn het, die den waren rijkdom van Frankrijk weten te vinden en op prijs stellen, maar ze maken veel minder lawaai dan hun met dollars smijtende dronken landgenoo- ten, zoodat men hen bijna niet kent... Er zijn ook de oude echtparen, die, lang geleden. hun huwelijksreis naar Parijs ge maakt hebben en die thans, na jaren van hard werken in het een of andere industrie centrum, op den drempel van den ouderdom, nog eens de lente te Parijs willen zien. Ze maken lange wandelingen langs de oevers der Seine en ze zijn gelukkig, als ze iets ontdekken, dat aan disn gelukkigen tijd herinnert. In de lichte nevels, die het Fa- rijsche landschap in een geheimzinnig waas omhullen, herleven de droomen van vroeger „Leven de Amerikanen" las ik onlangs bo ven den ingang van een café op Montmartre. De eigenaar van dat café heeft gelijk. De zwaluwen zijn de boden der lente; de Ameri kanen kondigen ons den tijd der vacanties aan. Voorbij de winter; voorbij het werken in sneeuw en modder. Nog eenige weken en de Parijzenaars vertrekken naar zee en bosch. En terwijl ze ver var) de warme stad van de buitenlucht genieten, zorgen de onvermoeide Amerikanen er voor. dat Parijs zijn vroolijk- lreid en levenslust behoudt De één-Mei-dag is dezen keer al bijzonder kalm verloopen. Dat hebben we voornamelijk te danken aan de energieke maatregelen van den prefect van politie, den heer Chiappe. Niet alleen, dat hij de groote vergadering, die de communisten in het Cirque d'Hiver hadden uitgeschreven, verboden heeft, maar ook de bijeenkomst, waartoe de leiders der communistische partij hunne leden daarna uitgenoodigd hadden en die vóór het gebouw zou plaats vinden, werd verijdeld, door het verbieden van iedere volksverzameling in de omgeving van het Cirque d'Hiver. De mee tings in de voorsteden, die voornamelijk ge organiseerd waren om de politie te dwingen hare krachten te versnipperen, verloren daar door natuurlijk hun voornaamste reden van bestaan. Bovendien zijn 30 April eenige „vooraanstaande" raddraaiers gearresteerd, terwijl eenige bekende buitenlandsche com munisten over de grens zijn gezet. Over het algemeen was het bijna een dag als alle andere: er reden minder taxi's dan gewoonlijk in de stad. maar veel meer dan anders op 1 Me:. Er was veel oolitie op de been, maar meer verspreid en in mindc-r groote afdeelincen (dus minder opvallend) dan andere jaren. Maar de politievliegmachine cirkelde bo ven Parijs en voorsteden en op de binnen plaats van het politiehoofdkwartier stonden de groote automobielen gereed om onmiddel lijk de reserves daarheen te voeren waar hun tegenwoordigheid noodig zou zijn geweest Doch, de communisten waren gewaarschuwd en hielden zich kalm en zoo hebben slechts de verkoopsters der Meibloempjes aan de stormloopen van het publiek blootgestaan, zeer tot hunne tevredenheid trouwens. H. d. J. Het eere-comité 1 der „Mittovos" is thans definitief samenge steld. En de sympathie voor en het opgaan in deze Missie-actie onzer geestelijke en we reldlijke autoriteiten spreken wel het duide lijkst uit het verblijdend feit, dat op de tal rijke uitnoodigingen geen enkel bedankje is binnengekomen. Het zou ons te ver voeren alle namen der leden van het eere-comité hier te gaan noe men en wij zullen ons dus in hoofdzaak beperken tot de kwaliteiten. Bovenaan staat natuurlijk Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, als de Beschermheer der „Mittovos". Hierna de Doorluchtige en Hoogeerw. Heer Mgr. M. P. J. Möllmann, Vicaris-Generaal, als voorzitter van het eere-comité. Dan de Hoogeerw. Heer L. A. A. M. Wes- terwoudt, Kanunnik en Deken van Haarlem, algemeen voorzitter der „Mittovos". De leden van het Hoogwaardig Kapittel der Haarlemsche Kerk. De voorzitter en de secretaris-penning meester van het Diocesaan Missie-comité. De leden van het Dagelijksch Bestuur der Broederschap van den H. Geest tot voort planting des Geioofs. De leden van het Dagelijksch Bestuur van het Genootschap der H. Kindsheid. De Hoogeerw. Nationale Directeur van het Liefdewerk van den H. Petrus. De H.H. E.E. P.P. Provinciaals der deel nemende Missionneerende Orden. De Zeereerw. Heeren Secretarissen van Z. H. Exc. den Bisschop. De Zeereerw. Heeren Pastoors en Rectoren van Haarlem en aan Haarlem grenzende parochies, benevens van Vogelenzang, om dat deze parochie de geboorteplaats is van pater Desiderius OM.C., den voorzitter der „Ver. Missionarissen". De R.K. leden der Eerste Kamer, wonend in Haarlem en aangr. Par. De R.K. leden der Tweede Kamer, wonend in Haarlem en aangr Par. De R.K. leden der Prov. Staten, wonend in Haarlem en aangr. Par. De R.K. leden van de gemeenteraden Haarlem, Bloemendaal, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer, Heemstede en Velsen. De R.K. rechters en advocaten van Haar lem en aangr. parochies. De R.K. notarissen en bankiers. De presidenten der groote, diverse R.K. vereenigingen en verder eenige vooraan staande figuren in onze R.K. beweging. Wie aan de „Mittovos" zullen deelnemen? Wij noemen de volgende Missionneerende Orden Paters der H. Familie. Priesters van het H. Hart. Paters van het Goddelijk Woortï. Witte Paters. Fathers van Mill-Hill. Paters Scheutisten. Sociëteit der Afrikaansche Missiën. Missionarissen van het H. Hart van Jesus. Paters Assumptionisten. Paters Maristen. Paters der HH. Harten. Paters Redemptoristen. Paters Passionisten. Paters Montfortanen. Paters van den H. Geest. Paters Lazaristen. Paters Jezuïeten. Paters Capucijnen. Paters Kruisheeren. Paters Dominicanen. Paters Franciscanen. Paters Carmelieten. Paters Norbertijnen. Verder prachtige stands van 't Patriar chaat van Jeruzalem, van de Pauselijke Ge nootschappen, van de Verloting en den Ba zar, der ver. H. Sacrament en van de Naai- kransen, van de Huisvlijt, der Medische afdeeling, enz. De verloting Bij ministerieele beschikking van 22 April 1.1. is toestemming verleend tot het organi- seeren eener groote verloting ten- bate der „Mittovos". Voor deze verloting zullen worden uitge geven 40 duizend loten 25 ets. Er zullen 1000 prijzen minstens beschik baar worden gesteld, zoodat er op elke 40 loten minstens één prijs zal vallen. De prijzen zullen bestaan uit eere-prijzen van de kerkelijke autoriteiten, uit hoofd prijzen, bestaande uit luxe-, kunst-, huis houdelijke voorwerpen, enz. en alle moge lijke andere prijzen. Al deze prijzen zullen in een prachtige stand op de tentoonstelling geëxposeerd worden. Reeds den dag na de sluiting der ten toonstelling, n.l. op 26 October, zal de trek king plaats hebben. Voor den verkoop dezer loten is in elke parochie van Haarlem en omgeving een hoofdzelatrice aangesteld, die weder ver schillende zelatrices onder zich heeft. Iedere verkoopster van minstens 100 lo ten krijgt een toegangsbewijs voor een gran- dioozen feestavond. Reeds thans zijn der commissie voor de verloting tal van waardevolle prijzen ter beschikking gesteld en daarbij hebben de R.K. artiesten van Haarlem zich op buiten gewone en sympathieke wijze onderschei den. Later zullen wij hun namen publiceeren. Men ziet het, ook op 't gebied der ver loting is de vóór-organisatie reeds tip-top in orde. Zoodra de ontwerp-teekening van het lot door de verlotingscommissie is goedgekeurd, worden zij direct gedrukt en worden zij onmiddellijk daarna in circulatie gegeven. De Pauselijke Genootschappen zullen op de „Mittovos" voor het eerst met een eigen stand uitkomen en deze zal prach tig worden. De uitvoering is door 't bestuur der „Pau selijke Genootschappen" opgedragen aan den bekenden Haarlemschen kunstschilder, den heer H. J. Wesseling. De Huisviyttentoonstelling belooft alle verwachtingen te zullen over treffen. Voor deze tentoonstelling ontwikkelt zich een steeds stijgende animo en de secretaris, de heer W. G. van Seggelen, is volop in actie en bezoekt getrouw alle scholen, instellingen en besturen. Het Medisch Missie-comité vergadert dezer dagen. De volijverige secre taris, Dr. H. N. A. Roozen, heeft na verschil lende reizen en officieele besprekingen, ne- slag weten te leggen op de onvergelijkelijk mooie Missiestand der Antwerpsche Wereld tentoonstelling. Deze universeele stand komt hoogst waar schijnlijk naar Haarlem. Oók de Maria- Stichting en 't Ziekenhuis St. Johannes de Deo zullen alle medewerking verleenen. Zang, Muziek en Tooneel Om van andere onderdeden van 't program ma dezer Commissie nog maar te zwijgen voorloopig mogen wij toch wel melding ma ken van 't feit, dat aan de R. K. Oratorium- vereeniging zal worden verzocht op den plechtigen sluitingsavond op te treden. Het ligt in de bedoeling der R. K. Orato- riumvereeniging, behoudens goedkeuring der commissie, op dien avond uit te voeren: „Die Himmel erzahlen" van Haydn; het „Halleluja" van Handel en het „Te Deum" van Hubert Cuijpers. De Sport Oók deze commissie is op prijzenswaardige wijze in actie. Laten wij van haar actieve werk twee éclatante feiten naar voren halen. Op Zaterdag, 10 October, op den aller- eersten dag der Missieactie, nadat des mid dags de Faters-Missionarissen feestelijk zijn ingehaald, zal des avonds in één der stads palen een grootsch georganiseerde turnavond worden gegeven. En dan voor de velerlei sportdemonstra- ties met de alg. jeugdhulde aan de Paters- Missionarissen heeft deze Commissie de be schikking gekregen over niets meer of min der danhet H. F. C.-terrein. Men kan dus wel begrijpen, wat dat voor een beweging worden zal! Ten slotte: Het Missiepost kantoor Dezer dagen is van den Directeur-Gene raal der Posterijen o.m. de volgende beschik king afgekomen: 1. Tegen het inrichten van een tijdelijke postinrichting in eigen beheer op het terrein der te uwent te houden Missie tentoonstelling bestaat bij mfj geen bezwaar. 2. Overeenkomstig uw verzoek zal een dag- teekeningstempel worden aangemaakt, waar in de woorden: „Missietentoonstelling Haar lem „Mittovos" October 1931" voorkomen en een brievenbus ter beschikking worden ge steld. Aangenomen wordt, dat het de bedoe ling is in den stempel tevens de aanwijzing van uur en datum te doen aanbrengen. 3. Omtrent de tijdstippen, waarop het overbrengen der correspondentie naar het postkantoor te uwent zal moeten geschieden, gelieve u zich t. z. t. met den directeur van genoemd kantoor in verbinding te stellen. Oók deze aangelegenheid is dus voor el kaar en op onze „Mittovos"-actie zal een officieel cachet worden gedrukt in den let terlijken zin des woords. De „Mittovosactie Overal woelt het, groeit en bruist het! Alles is in drukke voorbereiding! Zij is precies gelijk aan de Lente! Straks springt alles, dank zij zonneschijn en enthousiasme, uit den grond om wasdom en fleur te geven en uiteindelijk in het na jaar de vruchten. Het gaat, zooals God het wil, in de na tuur en bij ons, steeds.... „Excelsior!" Gisteravond heeft te Haarlem de officieele stichtingsvergadering v. d. afd. Haarlem en Omstreken v. d. R.K. Vredesbond in Neder land plaats gehad. Daarbij waren tal van autoriteiten aanwezig. Allereerst Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haar lem, met den secretaris, den Zeereerw. heer J. v. d. Tuyn, de Hoogeerw. neer H. M. D. Wijtenburg, mr. J. B. Bomans, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, Pastoor A. Willenborg, de heer P. J. M. van Tetering secretaris van 't Comité van Katho lieke Actie te Haarlem, mej. Peeters, eere presidente van den R. K. Vrouwenbond te Haarlem, afgevaardigden van verschillende vereenigingen. De voorzivter, de heer Povel, opende de vergadering met den Christlijken groet en een woord van welkom, speciaal tot den bisschop, het lid van het hoofdbesuur van den R. K. Vredesbond, den heer Bulten en den mede-oprichter van dien bond, den heer Ko de Haan. Bericht van verhindering was ingekomen van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, van den burgemeester, mgr. Möllmann, deken Westerwoudt e. a. De voorzitter somde vervolgens de reeds bekende motieven op, waarom de R. K. Vredesbond is opgericht. De bond beoogt twee vredes-factoren: studie en actie. Speciaal wees spreker op het tijdschrift „Pro Pace" en op de internationale gebeds actie voor den vrede. Het lid van 't hoofdbestuur, de Hoogedel- gestr. heer J. Bulten verklaarde 't bestuur met eenige opgewekte woorden geïnstalleerd. Spr. wees er op, dat na den oorlog van 1914 de internationale vredesactie begonnen is en dat zich speciaal de Katholieke gedachte daarvoor eigende. De gedachte is al spoedig een daad geworden. Pater de Langen Wendels heeft in 1926 den stoot tot de oprichting van den R. K. Vredesbond in Nederland gegeven. Spreker hoopte, dat het bestuur in Haarlem veel zou kunnen doen, om de vredes-idee te bevorderen. De Zeereerw. Hooggel. Pater Prof. dr. Titus Brandsma O. Carm. uit Nijmegen hield ver volgens een vredes-rede. Nog klinkt in onze kerken, aldus de gewijde redenaar, het Alleluja, en steeds weer hooren we in onze kerken het vredewoord van Chris tus „Vrede zij U". Maar de wereld wil geen vrede en men bewapent zich, tegen den Chris- telijken grondregel in, tot op de tanden. Juist in dezen tijd, nu aan den vrede wordt gewanhoopt, moeten we Christus' woord des te krachtiger uitdragen. Ruim 10 jaar na den oorlog is men nog tot weinig resultaten ge komen. Ieder strijdt voor zich zelf en de we reld meent, dat slechts strijd den mensch vooruit kan brengen; men meent, dat de macht van den sterkste het recht brengt. Men noemt den vrede een utopie, een hersen schim; vredesactie is het werk van goedge- loovige idealisten, men waarschuwt zelfs tegen vredesactie op grond van de historie: strijd is noodig om het goede in de maat schappij te handhaven; als het goede wil overwinnen moet het zich sterk maken. Zoo wapent zich het eene volk tegen net het andere, de eene klasse tegen de andere. Dat is niet alleen de praktijk des levens, maar de theorie van talloos velen. Door de groote oorlogen, zegt men, krijgt men een omwenteling in de maatschappij, die heilzame gevolgen heeft. Wanneer men dergelijke theorieën ver breidt, zaait men wind om storm te oogsten. Men heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van den laatsten oorlog. Het feit van den oorlog heeft niet bewezen, dat hij niet te vermijden was. Het was geen werk van enkele menschen, het was het werk van op hitsers, die volk tegen volk in het harnas joegen. Er worden ook thans geen stappen gedaan om den vrede te behouden. Men confereert, maar men wantrouwt elkaar. En een man als Briand wordt gevaarlijk voor zijn land genoemd, omdat hij zijn ontwapeningsideeën te ver zou voeren. Is misschien vrede voor velen onmogelijk, omdat hun het begrip van den vrede des Heeren ontbreekt? De maatschappij is ziek en de oorlog open baart ons, hoe diep het kwaad is ingedrongen. De hervorming van de zieke maatschappij is noodig en als die ziekte in krankzinnigheid dreigt over te slaan, moeten de Christenen de gezondheid trachten weer te geven. Chris tus' vrede zal door velen verworpen worden; maar zooals de oorlog nog steeds gepropa geerd wordt, zullen wij den waren vrede blij ven propageeren. De vrede is bestaanbaar, maar door Christus! Wij zijn echter niet on genegen, onze vredes-actie aan te passen aan anderen, die den vrede willen. Spreker schetst vervolgens de factoren, die tot den oorlog drijven en welke zaken zich in den oorlog openbaren. Men spreekt van nationale helden, van gou den en zilveren tijdperken. De geschiedenis boeken moeten op deze wijze nationalen trots aankweeken! Het is te hopen, dat ze spoedig veranderen, omdat het geweten daarbij in het geheel geen rol heeft gespeeld. Men mqet niet tevreden zijn een ander het zijne te laten, men moet anderen goed doen en gelukkig maken. De stichter van den R. K. Vredesbond, prof. de Langen Wendels O.P. begreep zoo goed, waarvoor 'n chritelijke vredesactie zoo nood zakelijk was. Wij missen teveel den moed, vredesapostel te zijn, wij denken altijd aan ons zeiven. Alle altruïsme .s niet afwezig, maar men eischt altijd groote dankbaarheid. Maar al te dikwijls wordt vergeten, dat men soms een offer moet brengen, om den vrede te bewaren. Spreker wees in dit verband op de onderhandelingen tusschen België en ons land. Het is bedroevend, dat een man als Colijn, alle internationale onderhandelingen heeft moeten staken, omdat alles cp eigenbelang was ingesteld, omdat ieder volk de belangen uit egocentrisch oogpunt bekeek. Vooral in dit jaar, nu we de herdenking van de ency cliek „Rerum Novarum" vieren, mag op den wereldvrede gewezen worden. Dit zou niet noodzakelijk geweest zijn, als die encycliek geheel was opgevolgd en begrepen. Op de maatschappij-hervorming moet de vrede steunen. Laten wij onze beginselen be leven. de christelijke naastenliefde beoefenen, wraak en haat verwerpen, de geboden van liefde en vergevingsgezindheid onderhouden. Dan zal de oorlog doeltreffend bestreden worden. Het is een glorie voor uw stad, voor uw bis dom, aldus spreker, dat u een afdeeling van onzen Vredesbond hebt kunnen oprichten. Katholieken van Haarlem, werkt voor den vrede, onder aanvoering van uw bisschop, die dat groote doel steeds voor oogen heeft ge houden en zal blijven houden. Moge zegen op uw werk dalen, nu u deze afdeeling hebt opgericht, in de maand Mei, de maand van de Koningin des Vredes. De voorzitter dankte den professor voor zijn hoogst belangrijke rede. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent gaf zijn blijdschap te kennen over de stichting van de afdeeling Haarlem. Daardoor wordt een der twee woorden verwezenlijkt, die Mgr. in zijn devies heeft genomen „Justitia et Fax". De Christelijke levensopvatting houdt vanzelf in: een vredesactie. Als iedere Katho liek deze gedachte heeft, waarom dan nog die vredesbonden? Waarom dan toegetreden tot die bonden? Ik antwoord daarop, aldus Mgr., dat elke mensch met een goede le vensbeschouwing, den drang bezit daarmede te manifesteeren. Daardoor wordt de inner lijke levensovertuiging versterkt. Wanneer andere richtingen ook dien drang gevoelen, moeten wij ons innerlijk leven zeer zeker naar buiten openbaren. De Christelijke vvedesidee moet zich ook in uiterlijke actie toonen. Daarvoor is dan een bond noodzakelijk. Uiterlijke actie is zelfs noodwendig. Er most aan de bestuurders getoond worden, dat het volk werkelijk den vrede wil. Daar om verheug ik mij, aldus Mgr., dat in de bisschopsstad een fadeeling van den Vredes- tss-f* e jiK if bond is opgericht, ten voorbeeld aan ande ren. Mgr. sprak de hoop uit, dat het bestuur zeer veel goeds zal kunnen doen en het le dental zal zien groeien. Mej. Peeters dankte voor het aangeboden eere-lidmaatschap. Spr. telde voor, dat het hoofdbestuur van den bond het initiatief Zou nemen, om in samenwerking met pro fessoren, leeraren en onderwijzers te onder zoeken, wat de school kan doen om de kinderen, om de jeugd te doen opgroeien en te bevestigen in de vredesidee. Dit onderzoek zal internationaal moeten zijn. De bisschop gaf daarna aan de vergade ring zijn zegen, waarna de bijeenkomst ge sloten werd. Na het concert van uitsluitend orkest werken van Zondagmiddag, morgenavond weer een soliste. Het programma voor morgenavond bestaat uit: De vijfde Symphonie, Schottische Lieder (mit Klavier, Violine und Cello), en De Zesde Symphonie. Soliste in Schottische Lie der is Annie Woud. A '4 „Herinnert je dat niet aan den tijd toen we nog verloofd waren Willem, en we ook zoo genoeglijk bloempjes verzamelden?" (Answers) De vijfde Symphonie is zonder twijfel de meest geliefde van alle. Ieder jaar beleeft zij een groot aantal uitvoeringen en telken male is er een even groote belangstelling voor. Toch is er voor de voorkeur, die dit werk geniet, moeilijk een verklaring te vinden, zij is zeker niet rijker aan inhoud dan de andere acht symphonieën. Alleen spreekt uit dit werk het duidelijkst van alle de diepe menschelijkheid van Beethoven. Beethoven, die ondanks zijn groot talent, ik zou haast zeggen goddelijk talent, toch zoo'n gewoon mensch was, met mcnschelijke gevoelens en hartstochten. Dit alles spreekt uit de vijfde symphonie; de vele teleurstellingen welke Beethoven ondervonden heeft, zijn liefde voor de menschen. Dit werk schildert ons het heele leven van den meester. Het bruist van hartstocht en is tevens vol van kinder lijke deemoedigheid. Het eerste hoofdmotief is zeer heftig. Dit motief beheerscht het heele stuk, het ge- heele werk is uit de vier eerste tonen van dit hoofdmotief gevormd. Het tweede thema is meer zangerig maar toch is ook dit op het hoofdmotief opgebouwd. Eveneens het Coda. In het eerste gedeelte komt een kleine cadenz voor hobo-solo 'voor. Het Coda overtreft al het voorgaande. Het eerste hoofdthema van het .Andante con moto" wordt door de alten en cello's ge speeld en door de violen afgesloten. Het twee de thema geeft den indruk van een marsch, dit komt ten deele door de instrumentatie (pauken, hoorns en trompetten). Aan het slot van dit deel komt nog eens het volledige hoofdthema terug. Het derde deel is geheel anders van stem ming dan het tweede. Het wordt door de bassen en cello's met kommervolle tonen in gezet: In het Trio verandert de stemming geheel, het is vroolijk, krachtig en levens lustig. Deze geest blijft echter niet heer- schen; het thema wordt steeds minder forsch verwerkt en leidt in zachte klanken tot den hoofdsatz terug. Plotseling barst met groote kracht het thema van de Finale los. Hierin werken voor het eerst, in deze symphonie, de bazuinen mee en verleenen een bijzon- deren glans aan dit deel. Juist doordat wij ze thans voor het eerst te hooren krijgen, wordt hiermee een geweldig effect bereikt. Het slot brengt nog 'n verrassing. In plaats dat de eerste hoofdsatz, gelijk verwacht, te rugkeert, krijgen wij hier weer motieven uit den derden satz. Het machtige werk wordt met een overwel digend slot besloten. Wat betreft de Schottische Lieder (mit Klavier, Violine und Cello), kan de bespre king kort zijn, aangezien het hier eenvoudige melodieën en harmonieën geldt. Deze werken zijn uit den aard der zaak niet van zoo hooge waarde als de groote instrumentale werken. Deze liederen zijn, gelijk alles van Beethoven, volmaakte kunstwerken. Beethoven was een groot natuurvriend. Liefde en bewondering voor de natuur hebben hem er toe gebracht zijn zesde Symphonie (Pastorale) te schrijven. Bij het eerste deel der symphonie staat ge schreven: .Krwachen heiteren Empfindungen bei der Ankunft auf dem Lande". Bij het tweede: „Scene am Bach". In het eerste the ma van het tweede deel spelen de tweede violen en cello's doorloopend een achtsten figuur. Het is wonderlijk hoe juist Beethoven in dit deel het gevoel der eenzaamheid in de vrije natuur weergeeft. Het geheele lange tweede deel is uit zeer weinig grondstof op gebouwd. Ondanks deze lengte blijft het, door de rijke verwerking van het motief, dat tel kens in een andere gedaante terugkeert, tot het einde toe boeien. De derde satz is getiteld: „Lustiges Beisam- mensein der Landleute". En de inhoud is ge heel naar evenredigheid met den titel. Het begin van het derde deel is werkelijk „lustig" en de stemming wordt steeds lustiger en uit- gelatener. Men hoort en ziet de buitenmen- schen dansen, dol van vroolijkheid en levens lust. Tot plotseling als een donderslag aan helderen hemel de bassen beginnen te tremo- leeren, en alle feestvreugde een einde neemt. Hier begint het vierde deel: „Gewitter, Sturm". Men hoort den storm razen en ziet de bliksemflitsen, de regen klettert in stroomen neer. Dit wordt opgedreven tot een beangsti genden, adembenemenden climax, tot met een slag de bliksem inslaat. Thans drijft het on weer voorbij, steeds verder weg gaat het gerommel van den donder en eindelijk ver schijnt de zon weer. De violen zingen en de luit begint met het vijfde en laatste deel: „Hirtergesang. Frohe und dankbare Gefühle nach dem Sturm". De clarinet en de hoorn spelen de inleiding, gevolgd door het hoofd thema, gespeeld door de violen. Eenige krach tige, forsche slotaccoorden besluiten deze symphonie. H. TH. S. Mocht Alcala Zamora revolutie maken Zamora, de president van de Spaan- sche republiek, heeft eenigen tijd ge leden een bezoek gebracht aan de hoofdstad van Catalonië om de Cata- Ionische kwestie te bespreken. Hij werd in Barcelona enthousiast ontvangen en toen de plechtigheid der eerste begroe ting was afgeloopen (het was Zondag morgen), gaf Zamora aan president Macia te kennen, dat hij nog geen H. Mis had gehoord. Onmiddellijk werd de pastoor opge beld van de parochie van Maria Onbe vlekt Ontvangen en gevraagd, of er nog een geestelijke beschikbaar was, die in de kapel van Sint George in het paleis der generaliteit de H. Mis zou kunnen lezen. Eenige oogenblikken later ver scheen de geestelijke, vergezeld van een misdienaar, die de paramenten droeg. Behalve Alcala Zamora woonden ook de minister van economie, Olwer, en tal van andere hooge autoriteiten de H. Mis bij. Desgevraagd verklaarde de president der voorloopige Spaansche regeering in een onderhoud met journalisten, dat hij het enthousiasme, dat hij gevoelde voor de republiek, niet onvereenigbaar achtte met een vurig katholicisme. Een onzer lezers, die ons dit verhaal onder de oogen brengt en zich daarbij verheugt over het feit, dat alweer is ge bleken hoe geheel ten onrechte de socialistische pers de Spaansche om wenteling beschrijft als een socialis tische zege en als een stap in de rich ting van den socialistischen heilstaat (Zamora is, naar beste weten, geen so cialist, doch alleen republikein), stelt ons niettemin de vraag, hoe wij over dit geval denken. Zamora zou, aldus deze abonné, dus een goed katholiek zijn en toch tijdens het koningschap van Alfons stevig hebben geijverd voor de repu bliek! Immers, hij heeft er zelfs gevan genisstraf voor ondergaan, Als katholiek echter mocht hij niets ondernemen te gen het wettig gezag, nietwaar, en dat wettig gezag was het koningschap! Tot zoover de vraag. Wij moeten een afdoend antwoord aan onzen weetgierigen lezer voorloopig schuldig blijven, omdat wij van de fijne bijzonderheden, die met de revolutie in Spanje verband houden, niet op de hoogte zijn. En deze wetenschap toch is noodig, zooals wij verder zullen aan- toonen. Op de tweede plaats moet de lezer niet uit het oog verliezen, dat, al zou Zamora, in den tijd van het koning schap, krachtens de katholieke leerstel lingen, gefouteerd hebben, wij en geen enkele katholiek de opdracht heeft hem vrij te pleiten. Wij willen maar zeggen, dat het best mogelijk is, dat het gedrag van Zamora, van het standpunt der katholieke leer bekeken, niet geheel door den beugel kan, maar dan is dat een zaak, die hem persoonlijk aangaat en niet de leer der katholieke kerk in discrediet brengt. Maar de lezer wil waarschijnlijk de juiste leer van de Kerk omtrent den oorsprong en de leiding van het open baar gezag weten. Hieromtrent leeren vooraanstaande theologanten, gelijk pa ter Duijnstee in zijn boek „Kerk en Staat" aangeeft, het volgende: „Van de verschillende staatsvormen ver oordeelt de Kerk geen enkelen, indien zij maar uit hunnen aard geschikt zyn, om den burgers nuttig te wezen; zij verlangt echter, dat elk van hen, wat de natuur zelve duidelijk voorschrijft, zoodanig zij ingericht, dat aan niemand onrecht ge schiede, en dat bovenal de rechten der Kerk ongeschonden blijven." „De drager van het gezag ontvangt dus zijn aanstelling onmiddellijk van het volk en slechts middellijk van God, waardoor de tyrannie wordt buitengesloten. Aldus is er een groot verschil tusschen het kiezen van een staatshoofd, dat onmiddellijk door het volk geschiedt, en het verjeenen van het gezag, dat de gekozene onmid dellijk van God ontvangt. Hierop doelt ook de leer van paus Leo XIII, neergelegd in zijn encycliek „Diuturnum illud": „Het gaat hier niet om den regeeringsvorm, want het is de Kerk om het even, of de Staat door één of door meerderen geregeerd wordt, als het staatsbestuur maar wettig is en het gemeenschappelijk welzijn be oogt. Daarom kan het volk met inachtne ming van de rechtvaardigheid zich een regeeringsvorm kiezen, welke ofwel met hunne opvatting ofwel met hun voorva derlijke instellingen en zeden het beste strookt. Wat echter het politiek gezag be treft, zeer juist leert de Kerk, dat dit van God uitgaat". Hieruit volgt tevens, dat het den volkswil niet vrijstaat, den eens aangestelden en door God met de volheid van het staatsgezag bedeelden drager van dat gezag willekeurig af te zetten. Slechts om zeer gewichtige redenen en onder be paalde omstandigheden, door de kerkelijke leer scherp omschreven, kan men van regeeringsvorm of van staatshoofd ver anderen." Hier blijkt dus ook uit, dat men tot in standpunt uit, het volk met inachtne ming van de rechtvaardigheid zich een regeeringsvorm kan kiezen en dat het niemand vrij staat willekeurig den dra ger van het gezag af te zetten. Met na druk op willekeurig. Hieruit blijkt dus wel, dat men tot in bijzonderheden alle omstandigheden zou moeten kennen waaronder de strijd voor de republiek in Spanje door Zamora en de zijnen is gevoel d om een oordeel over hun handelingen uit te spreken. De heer P. Jansen v. d. Voort zal a.s. Woensdag den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij de Stoomwasscherij „Edel weiss" in dienst is getreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5