HUIZING'S EEN WENDING IN HET FASCISME BRIEVEN UIT ITALIË De periode van innerlijken opbouw De vergiftiging in een tinfabriek INGEZONDEN BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Ernstig vliegongeval te Berlijn De Kleine Entente De nieuwe beweging te Kanton UIT DEN OMTREK CASTRICUM EGMOND AAN DEN HOEF HEEMSKERK IJMUIDEN VELSEN HAARLEMMERMEER Schoenenmagazijn Croote Houtstr. 42-44 BEVERWIJK EDAM HILLEGOM VRAGENBUS FAILLISSEMENTEN BOEKBESPREKING Onze Romeinsche correspondent meldt ons: De stichting der eerste „gevechtsgroep" te Milaan op 23 Maart 1919, welke den grond slag vormde, waarop Mussolini eenigen tijd later zijn nationale fascistische partij, en na 3>j jaar van ongeloofelijken groei,zijn regee ring bouwde, is een feit, dat men uitsluitend voor de jongeren nog een beetje in eere houdt, maar dat overigens ondergaat in de eentonige reeks der bijna 30 officieel erkende feestdagen, waarmee de Italianen jaarlijks eigenlijk meer geplaagd dan verblijd worden. De groote feestdag, het eigenlijke jaarfeest van party en regeering, is en biyft 28 Octo ber, datum van den merkwaardigen Marsch op Rome, welke zoo groote veranderingen te weeg bracht en brengt. 'Van Lombardije tot Sicilië hebben dan groote betoogingen plaats. Het derde tijdperk Ook in 1930 had deze fascistische viering van 't oude in 't nieuwe plaats, maar de herdenkingsrede werd door Mussolini niet uitgesproken voor een verzameling soldaten of arbeiders of boeren zyn gewone audi torium op zulke dagen maar voor alle grooten der partij, die hy rond zich verza melen kon en hij sprak niet op 28 October, maar in den morgen van den dag daarvóór, zoodat alle kranten van Italië die op den feestdag niet verschynen mogen aan stonds zyn heele rede in den letterlijken tekst konden opnemen. Toen het fascisme na de revolutie van October 1922 de regeering overnam aldus sprak de „duce" waren wij bereid om met onverschillig wie aan het herstel van den staat en zijn macht mee te werken. Er was echter niemand, die aan medewerking dacht en daar vrijwel een ieder den staat bestreed, konden wij niet anders dan dit staatsvijandig streven krachtig onderdruk ken. Dit lukte in 1924, toen alle partyen uit gebannen, alle niet-fascistische kranten op geheven en alle daden tegen den staat straf baar gesteld konden worden. De tweede periode bedoelde den staat, welke op deze wyze behouden was, ook zyn geheele en onverdeelde macht terug te geven. Leger en vloot werden gereorganiseerd; de financiën hersteld; orde en tucht namen de plaats in der anarchie, die vroeger alles had ontwricht. Het nagestreefde doel lag in dit program; alles in, voor en door den staat; niets tegen den staat; en dit doel is ook bereikt. Zoo begint thans de derde periode, welke heel den staat aan heel het fascisme, en heel het fascisme aan heel den staat geven zal. Het fascisme was al lang geen party meer, maar een staat in den staat. Die twee staten moeten tot één samen smelten, zoodat de Italiaansche staat het fascisme, het fascisme de Italiaansche staat worde. Dit derde tydperk is dus gewyd aan den inneriyken opbouw van den fascistischen staat. De innerlijke opbouw Mussolini, geheel als hij voortdurend door regeeringswerkzaamheden in beslag genomen wordt, kan by het leven en de ontwikkeling der party hoogstens toezien en sommige richtlijnen aangeven; er aan deel nemen, er zich geheel aan wyden, kan hy niet. Daarom moet hy de uiterst belangrijke functie van partijleider aan een ander overlaten, en wel aan den algemeenen secretaris, omdat hij het voorzitterschap, al bezit hy dat ook in naam, om begrypelijke redenen niet uit handen geven kan. zyn groote verdienste is het, dat hy in de keuze van deze medewerkers 'aan wie hij in zekeren zin zün eigen leven toevertrouwen moest geen enkelen keer heeft misgetast. Het eerste tydperk de krachtdadige uit- dryving van alle bestrijders van den staat stelde hy onder de leiding van Robèrto Farinacci, een man die alles durfde, die voor geen geweld terugschrikte en.... te dom was om de mogelijke gevolgen van zyn optreden ook maar in de verste verte te kunnen aan voelen. De tweede periode het teruggeven van de macht aan den staat die behouden was werd de taak van Augusto Turati, een on- verwoestbaren optimist, een onvermoeibaren, taaien werker, diplomaat, een man, die wist te geven en te nemen, en zonder twijfel de meest hoogstaande en meest beminde figuur, welke het fascisme tot heden heeft voortge bracht. Turati verrichtte het werk dat men hem opgedragen had en toen alle macht in han den van het fascisme was, stelde hij de nete lige vraag, welke voordien vele malen ge fluisterd. maar nooit uitgesproken werd; is Italië er voor het fascisme, of is het fascis me er voor Italië?.... Alleen het laatste kan het geval zijn, beantwoordde hy zich-zelven. Daarom nu heel Italië fascistisch is, au wy van het fascisme Italië-zelf gemaakt hebben is de fascistische partij als staat in den staat misschien gevaarlyk, in elk ge val overbodig, en laten we die dus zoo gauw mogelijk afschaffen. De tegenstand, welke dadelyk tegen deze woorden ontvlamde, was het politieke dood vonnis van den man die, wetende wat hy zeide, eerlyk gezegd had, wat hy niet ver- zwygen kon. Maar het kan tevens niet ont kend worden, dat deze tegenstand ook an dere redenen had dan alleen de vrees der leden, die zooals dat by elke overwinnende beweging noodzakelyk het geval is de zekere voordeelen, welke aan hun lidmaat schap natuurlyk verbonden zijn, liever niet verloren. Immers, alle macht was wel aan het fascisme, maar men had nog een enorme behoefte aan menschen, die deze macht op alle manieren bereid waren te schragen. Met andere woorden, het fascisme steunt op po litie en soldaten, en daarvan afstand doen het fascisme dus laten steunen op de meer dan 95 pet. der Italianen, die er in het gunstigste geval volkomen onverschillig te genover staan was niet zoozeer een kwes- tii van moed, dan wel van roekeloosheid. En Turati verdween en zyn opvolger, Giovanni Giuriati, kreeg Mussolini's vertrou wen voor het derde tydperk, gewijd aan den inneriyken opbouw van den fascistischen staat, waarvan practisch alleen de prachtige voorgevel was klaargekomen. De geestelijke revolutie Iets wat tot heden uitsluitend een stok paardje van den „duce" was en nu eensklaps op den voorgrond wordt geplaatst, is de op vatting: dat de Marsch op Rome niet de wisseling eener regeering, de val van een partij en de overwinning van een andere partij beteekende, maar een keerpunt in de geschiedenis van Italië en van de wereld. Het fascisme toch gaf het antwoord op de vraag, welke de Fransche Revolutie alleen maar had kunnen stellen. De greep naar de macht van Mussolini en zijn aanhangers was zoo een revolutie in den waren zin des woords en de grootste omwenteling, welke sedert Karei den Grooten heeft plaats gehad op so ciaal gebied. Men verbaze zich daarom niet. dat de Marsch op Rome zonder slag of stoot, zond»' hined t« versdeten en zonder terreur, betrekkelyk kalm verliep. Het was het „ia- tynsche genie" dat zich, in orde en volmaak te discipline, opmaakte om de wereld voor de tweede maal te beschaven. Het fas cisme bracht niet op de eerste plaats een machtsverschuiving, maar een nieuwen tijd, een nieuwe gedachte, een nieuw doel; het was een omwenteling in het denken der menschheid, een revolutie van den geest! Deze opvatting te verbreiden en dus heel het Italiaansche volk van de fascistische ge dachte te doordringen, heel het Italiaan sche volk fascistisch te leeren voelen, is al- zoo het groote streven van het ingeluide nieuwe, derde tydperk. De methoden, welke Mussolini daartoe aangegeven heeft, zijn twee in getal: afbre ken en opbouwen. Afgebroken moet de oude, voor-fascistische mentaliteit worden. Men verwijt ons, zeide Mussolini, geen echte re volutie gemaakt te hebben, omdat er geen bloed vloeide, geen hoofden vielen, geen te genstanders tegen den muur werden ge plaatst. We geven toe, dat dit een fout was, maar beter laat dan nooit we zullen nu revolutie maken, zooals men dat van ons eischt, en er zal bloed vloeien en er zullen hoofden vallen en onze tegenstanders zullen tegen den muur worden geplaatst. Er zijn in Italië nog breede massa's tegen ons gekant en die zullen met geweld worden uit geroeid. Opbouwen wil men voorts den fascisti schen staat in de generatie van morgen. De jeugd is het eenige wat Mussolini's werke- lyke en algeheele belangstelling heeft. De ouderen kunnen, wanneer zy overtuigde fas cisten en yurlge Italianen zijn, in de zwarte gelederen blyven. Maar om hen verlegen is men niet. Het nieuwe Italië mag den tijd van parlement, stemrecht, stakingen en democratie zelfs niet by herinnering ken nen. De nieuwe tyd, welke geboren gaat worden, moet het ideaal voor zich, de on wetendheid achter zich hebben. De grondslag gelegd Mussolini heeft dit tegen zich, dat hy al zoo veel, zoo razend veel zeide en voortgaat te zeggen, wat hij op slot van rekening toen niet verantwoorden kan. Hierdoor is het te verklaren, dat de wereldpers wel notie nam van zyn rede op den verjaardag der revolutie, maar er verder geen aandacht aan schonk. Trouwens, ook in Italië bleef men er vrij rustig onder en zelfs de fascistische kranten gingen niet verder dan de gewone lawaai-hymne, waar ze niet buiten kunnen en die geen mensch overigens leest. Zondag 19 April echter heeft, ter gelegen heid van 't Feest van den Arbeid, dat op den stichtingsdag van Rome wordt gevierd, de nieuwe algemeene secretaris, Giuriati, te Mi laan een rede gehouden, welke op Musso lini's woorden sloot als de deksel op een bus. De leider had verteld hoe het moest; de uitvoerder zyner plannen zeide, hoe het er mee stond. En zyn samenvatting van feiten, die al lang bekend waren, maar die voor het eerst zoo meesterlyk tot een slui tend geheel werden ingelyst, was een ver rassing. De fascistische staat is een corporatieve staat. Er zyn de corporaties (gilden), een twintig in getal, die elk alle werkgevers en alle werknemers in een bepaalde industrie nolens volens omvatten. Het lidmaatschap is niet verplichtend, maar andere organisaties bestaan niet, en wie zich niet aansluit, is rechteloos, terwyl hy toch de voorgeschre ven contributie betalen moet en aan de be slissingen der corporaties onderworpen is. De centrale besturen dezer corporaties ze telen op het betreffende ministerie, kunnen natuurlyk geen enkele zelfstandige beslis sing nemen, zyn doodgewone regeerings- ambtenaren en voeren slechts de bevelen der regeering uit. Dat wil dus zeggen, dat alle werkgevers en werknemers goed be schouwd in regeeringsdienst zijn, geen en kele beslissing kunnen nemen, en dat de fascistische staat practisch ver vooruit is op de staats-trust-idee, waar het bolsjewisme al zoo lang voor ploetert. Door middel van deze corporaties zal thans de innerlyke opbouw van den fas cistischen staat worden doorgevoerd, waar toe men federatie na federatie, corporatie na corporatie, zal iniyven bij de fascisti sche gelederen. Maar, als eerder gezegd, de jeugd is van het grootste belang. Te dien einde heeft men alle scholen aan de fascistische jeugd organisaties afgestaan, terwijl de particu liere inrichtingen van onderwys aan een strenge controle onderworpen zyn. Examens hebben alleen waarde als ze op staatsscho len worden afgelegd. Dit geldt ook voor de leerlingen van het bizonder onderwijs. De lagere s&hool is natuurlijk verplicht voor iedereen. Uitgebreid, middelbaar en hooger onderwijs echter kunnen alleen verstrekt worden aan leden der fascistische party of daarvan afhankelijke organisaties, zoodat zelfs de geestelijke vorming van niet-fas- cisten ten eenenmale buitengesloten is. De groote massa der kinderen van Italië wordt zoo automatisch opgenomen in de fascisti sche jeugdvereenlgingen, die er beslag op leggen van het 7e tot het 21e jaar en er daarna een lid van maken voor de fascisti sche party. Hier kan geen twijfel bestaan, of de grond slag is gelegd. Dit is nog niet de innerlyke opbouw, maar wel de eerste noodzakelyk- heid daarvoor. Het fascisme: een levensbeschouwing De massa-eed van trouw aan Mussolini, aan den eenen kant op bevel uitgesproken door de corporaties, aan den anderen kant eigeniyk zonder eenige overtuiging gezworen door de Italiaansche jeugd, wykt in zoo verre niet af van de oude, tot nu toe ge volgde methode der bevordering van den groei in de breedte, het getal. Doch tege lijk met dezen stap ging men over tot een ander, nieuw systeem, dat den groei in dc diepte, de overtuiging, niet anders dan spoedig brengen kan. De innerlyke opbouw zal aan den buitenkant een groote afbrok keling ten gevolge hebben. Innerlijke op bouw, zeide Giuriati, is zuivering! Toen in Januari de gebruikelijke üitdee- ling der lidmaatschapskaarten van de party, welke elk jaar vernieuwd moeten worden, begon met het overreiken van kaart num mer één aan Mussolini, zeide de secretaris, dat hij voor het uitgeven der overige kaar ten eens den tijd zou nemen om voor ieder lid afzonderlijk na te gaan of hy zijn lid maatschap nog waard was. Einde Maart had deze „zuivering" ten gevolge, dat er reeds 125,000 kaarten ingetrokken waren, waarvan dc helft voorgoed. Dit wil zeg gen, dat 6 "pet. der leden voorloopig en 6 pet. voor altyd er uit gesmeten is. Deze resultaten achtte Giuriati zoo uitstekend, dat hy de „zuivering" tot een jaarlijks te ne men maatregel verklaarde. Deze zuivering het spreekt vanzelf zal voortaan niet meer de fascistische party betreffen, .maar in een nabye toekomst, heel het Italiaansche volk. dat naar de fascistische partij gedreven wordt. En wie dan gewogen en te licht bevonden is, zal zich uitgedreven, uitgebannen en onder de verworpenen gerekend zien, die niet meer meetellen en ademen mogen, zoo lang zy de lucht voor de anderen niet vertroebelen; maar overigens onder plichten gebukt gaan en geen rechten kunnen doen gelden. Want Giuriati zeide nog meer: Men vraagt mij, of ik .de partij, die door Mussolini de ruggegraat der fascistische regeering werd genoemd, maken wil tot een massa of tot een keurbende. Ik kan en zal daar geep antwoord op geven, althans niet recht streeks. Een party als massa wil ik, opdat het fascisme in zoo breed mogelyke krin gen gekend, bemind en beleefd worde. Maar een partij als keurbende verlang ik, omdat uit haar rangen al degenen gekozen moeten worden, die alle verantwoordelijke functies in den staat bekleeden, die het leven van heel het land in al zijn uitingen beheer- schen en die bereid zijn de regeering op alle manieren te steunen en te verdedigen. Aldus het doel en het wezen der derde pe riode, welke den naam draagt van inner iyken opbouw Mussolini draaide er lang om heen en deed duidelijk uitkomen, wat hij bedoelde, zonder nochtans den naam te noemen. Giuriati deed dit wel. Het fascisme was eens een partij, een streven, een proefneming, een richting. Die tyd is voorbij. De fascist van vandaag moet fascistisch denken, fascistisch handelen, fas cistisch voelen. Was het fascisme eens een stelsel, thans is het een levensbeschouwing. J. H. Rome, 26 April 1931. Twee andere te Wai-hai-Kei gestation- neerde kruisers worden voor direct vertrek gereed gehouden. Deze maatregelen worden genomen in ver band met de mogeiykheid van een vyandige beweging tegen de vreemdelingen als gevolg van den opstand in Kanton. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Heemskerk, 3 Mei 1931. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van mijn ingezonden stukje, geplaatst in uw blad van 1 Mei jX, en het antwoord wat ik daarop ontving, zag ik dit stukje gaarne geplaatst. Bij voorbaat mijn oprechten dank. In dit stukje staat o.m. een wandeling van circa drie kwartier, maar dit moet zijn een wandeling heen en terug van circa drie uur. Dat de juistheid van myn schryven, door het bestuur van de R. K. Kiesvereeniging niet in twijfel wordt getrokken moet ik prijzen. Toch zou ik gaarne opmerken, dat al was de chauffeur geen betaalde kracht, maar iemand die pro Deo werkt, dit geen vrijbrief moet zijn om zoo te hindelei, want m.i. kan men van iemand die zich uit liefde voor de goede zaak geeft, meer verwachten, dan van een betaalde kracht. En als zoo iemand nu gestuurd wordt om de kiezers van den Relweg te halen, moet men toch niefop de Waterleiding zyn, want als ik b.v. om schelvisch gestuurd word, kom ik niet met roode poonen thuis. De bewering van den secretaris is onjuist als hij opmerkt, dat wij toch altijd gehaald worden. Onderget. woont hier nu zes jaar, en is slechts één keer gehaald. Zelfs toen ik na een lange ziekte niet in staat war om te reizen, ben ik niet in de gelegenneid gesteld om te stemmen, •ïu schrijft de secretaris: voortaan is dit ech ter uit, beter gezegd, nu ben je stout geweest door critiek te oefenen op ons beleid, nu blyf je voortaan thuis." Nu, geachte secretaris, dit is een aardig woord voor een vader tot de kleine jongens, maar niet voor een bestuurs lid van een R. K Vereeniging. Wat betreft de reisgelegenheid, dat gaat ook wel, alleen zou ik willen opmerken, dat u het zeker niet erg vindt om 'n halven dag onderweg te zijn, wegens de verbinding. En een half uurtje fietsen, nu geachte secretaris, een motorfiets heb ik niet, en op een gewone flets gaat dat niet, vooral daar mijn vrouw ook moet stem men, en niet fietsen kan. Verder, geachte secretaris, al ben ik zoo vrij geweest critiek te oefenen, toch hoop ik, dat al wil u ons niet meer laten halen, dit slot moge bydragen tot bloei van uw vereeniging. U, mijnheer de re dacteur, nogmaals dankend. hoogachtend, ALB. A. SCHELLEVIS, Heems kerker Relweg, Heemskerk, Post wyk aan Zee. 2 dooden Hedenochtend te elf uur heeft op het vliegveld Staaken, by Berlijn, een ernstig ongeval plaats gehad. Een Heinkel tweedek ker werd direct na den start door een wind stoot tegen de aarde gedrukt, zoodat het toestel loodrecht neerviel. Daarbij vloog het toestel in brand. De vlieger, de 34-jarige Peter von Ka- macke, en zyn begeleider, de 31-jarige God fried Waschinski, kregen zóó ernstige brand wonden, dat zy nog op de plaats van de ramp overleden. Bijeenkomst der ministers De resultaten van de eerste zitting, die de ministers der Kleine Entente Zondag heb ben gehouden, zyn zeer sober. In de ochtenduren werd de agenda vast gesteld, terwijl verder de algemeene toe stand in Europa werd besproken, waarby op nieuw werd vastgesteld, dat tusschen de Sta ten der Kleine Entente ten opzichte van de Europeesche politiek volkomen overeenstem ming bestaat. In den namiddag werden besproken alle vraagstukken, die verband houden met den Volkenbond, in het byzonder de aanstaande Ontwapeningsconferentie. Tegelijkertyd werd het standpunt der Kleine Entente voor de Volkenbondsvergadering in September vastgesteld. Heden zullen de ministers bespreken de kwestie van de Duitsch-Oostenrijksche Tol linie. Veiligheidsmaatregelen getroffen De opstandige beweging tegen Chang Kai Cl.ek. die in Kanton ia begonnen, breidt zich, valgens hier ontvangen telegrammen, verder naar het noorden uit. De troepen van Nan king hebben in verband met de onzekerheid in den politieken toestand de operaties tegen de Communisten gestaakt. Nanking heeft 30 schepen voor thansport- doeleinden klaargemaakt. Chang Kai Chek wenscht in verband met den opstand in Kanton betrouwbare troepen te Nanking te hebben. De Engelsche kruiser „Vindictive" heeft op dracht gekregen van Hongkong naar Nanking te gaan. Plet schip bevindt zich reeds op weg daarheen. Nog 2 slachtoffers Het ongeval in de tinfabrieken van Wi- helmsburg heeft tot hedenochtend nog 2 slachtoffers geëischt. Aanbesteding Gisteren is door het ge meentebestuur aanbesteed het aanleggen van de gasbuisleiding naar zee, waarvoor in de vorige vergadering van den raad een crediet is verleend van f 13000. Voor den aanleg van deze leiding, zonder bijlevering van de buizen werd ingeschreven als volgt: J. Twisk te Castrjcum voor f 2536; A. Borst idem f 2758; Firma Wilson Den Haag f 278740; J. v. Duuren, Neder - Hardinxveld f 3450. N. V. de Ruijter te Haarlem f 3650 en Gebr. Boeren te Slie- drecht f 3948. Het werk is aan den laagsten inschryver gegund. Verbetering Stationsplein Ons wordt medegedeeld dat de vernieuwing van de be strating van het Stationsplein, welke reeds in den loop van het vorige jaar was toege zegd, nog dit jaar zal plaats hebben. De bedoeling is dat de bestaande bestrating met zware en ongelijke keien verdwynen en daarvoor in de plaats zal komen een klin kerbestrating. Vooral nu door den aanleg van verschil lende leidingen de bestrating meermalen ls opgebroken, is het meer dan tijd dat die be strating wordt verbeterd en het lijkt ons zeer goed indien deze nog wordt uitgevoerd voor het komende zomerseizoen, omdat an ders een gang over het Stationsplein velen zal terugschrikken, ook al is de treinverbin ding dan nog zoo verbeterd, tot een tocht naar Castricum. Laten we hopen dat de Ned. Spoorwegen ook haar eigen belang zal inzien en zorgen dat voor het as. zomerseizoen alles aan- trekkeiyk is. PANIEK OP DANSAVOND. Zondagavond had de heer Palsma een dansavond georganiseerd en daarvoor een Volendammer gezelschap geëngageerd. De avond zou waarschyniyk zeer gemoe- delyk en gezellig zijn verloopen, indien niet eenige inwoners van Egmond aan Zee weer oneenigheid hadden gezocht. Ongeveer 10 uur kregen Butter, Brouwer en Dekker van Egmond aan Zee woorden over een oude kwestie, waarby Dekker But ter een klap gaf. De ruziezoekers stoven daarna vechtend de zaal door, waardoor een hevige paniek ontstond onder de aanwezi gen en het musiceerende gezelschap. Butter kreeg hierby een klap met een stoel op het hoofd, waardoor hy neerviel en eenige oogenblikken bleef liggen. Ook eenige an dere Egmonders mengden zich in den twist er vlogen bierflesschen en glazen door ae zaal, bovendien raakten een 5- of 6-tal stoe len kapot. De politie werd onmiddellyk gealarmeerd en was dadelyk present, behoefde echter niet meer handelend op te treden. De avond bleef rumoerig zoodat de po litie het raadzaam vond om 1115 te sluiten. De hotelhouder had permissie tot 12 uur, doch legde zich gaarne by dit vroeger slui ten neer. Koninginnedag en Harddraveryvereeniging Vrydag 8 Mei, des avonds 8 uur, houdt bovengenoemde vereeniging een algemeene ledenvergadering in café Flora van den heer L. Schipper Op de agenda komen o.m. voor bestuursverkiezing en bespreking a.s. hard- dravery. Tentoonstelling Huisvlijt Zondag wera in een lokaal van de R.K. Meisjesschool een tentoonstelling gehouden van in den af- geloopen winter vervaardigd houtsnijwerk de Patronaatsjongens. Veel schoons op gebied van houtsnywers viel te bewonderen en getuigde van energiek kunnen en beproefde leiding. Ook waren by deze gelegenheid verscha lende schilder- en teekenstukken van een Patronaatslid te bezichtigen, welke aantoon den dat ook voor deze kunst goede talenten schuilen onder de Patronaatsleden. Oudersavond Zondagavond had in het R. K. Vereenigingsgebouw een oudersavond plaats van de gezellen en patronaatsjon gens. De Weleerwaarde heer kapelaan Houdyk, directeur, heette de aanwezigen harteiyk welkom, vooral de ouders. Zyn Eerw. deelde mede, dat eenige pry- zen zullen worden uitgereikt aan de jon gens van de avondschool. De 1ste prys in de 1ste afdeeling viel ten deel aan J. Bakker, 2e prys KI. Diemer, 3e prys F. Beentjes, 4e prys P. Bakkum, 5e prys C. van Roon, 6e prys J. Zuurbier, 7e prys B. Koper en 8e prys N. Wei- boren. Groep 2: J. en H. v. d. Kolk, beiden den len prys; 2e prijs Joc. Zonneveld, 3e prijs Nic. Duin, 4e Jb. Kos, 5e Jo de Jong, 6e C. Meyer, 7e J. Bleyendaal, 8e O. Scheer- man, 9e R. Welboren, 10e M. Groot en 11e J. Bruin. Vervolgens sprak de Weleerwaarde heer Pastoor eenige goed gekozen woorden tot de jongens, feliciteerde hen met hun prijs en spoorde hen aan hun best te blijven doen. Den ouders vroeg hy, mede te helpen de schoolvrije jeugd tot degelijke jongens op te voeden. Verder dankte spreker den directeur en de heeren van het Patronaat voor het vele werk, dat zij voor de jongens doen. Vervolgens deelde de directeur mede, dat de tooneelclub van de gezellen zou opvoeren een tooneelstuk, getiteld ,Mea Culpa". Hierna kwam de heer P. Wokke uit Beverwyk, ten tooneele en gaf een kort overzicht van het op te voeren tooneel- spel. By het spelen van het le bedrijf dachten de spelers niet aan het pubilek in de zaal en dit was dan ook niet goed te volgen. De laatste twee bedryven werd heel goed spel geleverd. Tusschen het 2de en 3de bedryf werd aan 30 jongens het insigne der Jozefgezellenver- eeniging door den Zeereerw. heer pastoor uitgereikt. De Zeereerw. heer Pastoor feliciteerde de jongens met hun lidmaatschap en sprak hierby den wensch uit, dat zy tot dege- lijke mannen zouden opgroeien. I Het is een mooien avond geweest voor de jongens van het patronaat en gezellen en een woord van dank mag hier wel gebracht worden aan hun yverigen directeur, kape laan Houdyk, die alles doet om het den jongens zoo aangenaam mogeiyk te ma ken. Cursussen voor werklooze schippers en stuur lieden van stoomtrawlers Hei bestuur van de Reedersvereemging heeft een circulaire verzonden aan schippers en stuurlieden van stoomtrawlers, waarin o.m. gezegd wordt: „Zooals U vermoedelijk bekend zal zyn, bestaat er een groote waarschijnlijkheid, dat nog in dit jaar in werking zal treden de wet op de verplichte visscherydiploma s. By die inwerkingtreding zal aan schippers en stuurlieden, die gedurende een bepaalden tyd als schipper of stuurman hebben gevaren, een einddiploma worden verstrekt. Het is evenwel nog niet bekend, of deze diploma's zonder meer zuilen worden afge geven, of dat belanghebbenden eerst nog een klein onderzoek zullen moeten ondergaan, ten aanzien van hun kennis van de Interna tionale bepalingen ter voorkoming van aan varing op zee e.d. Maar zelfs al zou het en slotte blijken, dat de diénstdiploma's zóo zullen worden afge geven, dan is het toch nog dringend nood zakelijk, dat iedere schippet en iedere stuur man goed op de hoogte is van deze Inter nationale bepalingen. Ons bestuur is nu te rade gegaan, dat juist deze tyd van groote werkloosheid door schippers en stuurlieden moet worden benut, om zich die kennis eigen te maken en het heeft daarom besprekingen gevoerd en plan nen beraamd in overleg met den Adjunct- Inspecteur voor de Scheepvaart en Directeu ren van de Visscherijschoicn te IJmuiden en te Egmond aan Zee, om de gelegenheid te openen, waardoor de schippers en stuurlieden in dezen tijd hiervan de noodige kennis kunnen opdcen. Daarby zullen dan tevens worden behan deld enkele andere practisohe zaken betref fende de zeekaarten en hunne teekens, de stroomingen in het Engelsche Kanaal enz. Daar deze pogingen near wensen zyn ge slaagd, doet ons bestuur thans op alle schip pers en stuurlieden die werkloos zijn een ernstig beroep, om van deze gelegenheid te profiteeren en een der cursussen, die daartoe zullen worden gehouden, in hun eigen belang te volgen. Dezelfde belangen hebben uit den aard der zaak ook de varende schippers en stuur lieden en om daaraan tegemoet te komen, zullen ook deze in de gelegenheid worden gesteld, op de dagen dat ze tusschen de reizen meer dan één etmaal binnen zijn. van zulke cursussen gebruik maken, waartoe zy by dezen met ernst worden opgewekt. Nadere inlichtingen kan men bekomen bij den Adjunct-Inspecteur voor de Scheepvaart te IJmuiden, de directeuren van de Vissche- ryscholen te IJmuiden en Egmond aan Zee, en ten kantore onzer vereeniging, Midden havenstraat 42-44 te IJmuiden. De cursussen te IJmuiden worden gegeven alle werkdagen, met uitzondering van den Zaterdag: des voormiddags van 9 tot 13 uur, des namiddags van 1.30 tot 3.30 uur, zich aan te melden bij den directeur der school, by voorkeur dagelyks tusschen 10 en 11 uur v.m. of Dinsdagavond of Donderdagavond tusschen 6.30 en 7.30 uur. De cursussen zullen te Egmond aan Zee waarschyniyk worden gegeven op de vyf eerste werkdagen van de week des avond van 6 tot 9 uur, terwijl des voormiddags van 9 tot 12 uur les zal worden gegeven in breien, boeten en schiemannen." Gem. Dienst der Arbeidsbemiddeling Werkloosheidsverzekering Telefoon 150 Overzicht per 2 Mei 1931 Bieden zich aan; a). Bouwvakarbeiders: Betonyzervlechters 9, bouwk teekenaar 1, gasfitters 1, grond werkers 37, loodgieters 1, metselaars 5, even- bouwers 1, opperlieden 12 w.o. 2 ben. 18 jaar, straatmakers 1, timmerlieden 16 b.) Metaalbewerkers: Bankwerkers 30 w.o. 2 ben. 18 jaar, constr. werkers 1, electriciens beneden 18 jaar 1, handlangers 2, 'soleerders 1, ketelmakers 6, klinkers 1, electr. lasschers 5, machinisten 30, metaaldraaiers 8, metaal- slypers 1, monteurs 7, plaatwerkers 9, pijp- fitters 1, scheepstimmerlieden 5, smeden 1, stokers 10, tegenhouders 1, voorslaanders 1, vormers 4, vuurwerkers 9, ijzerwerkers 1. c). Kantoorpersoneel: Bedienden mnl. 14, idem vr. 9, aank. bedienden mnl. 3, aank. bedienden vr. 2. d). Huish. beroepen: Dagdienstboden oen. 18 jaar 1. e). Diverse beroepen: Letterzetters 1, rout- zagers 1, kuipers 7, mach. houtbewerkers, 1, meubelmakers 1, modelmakers 1, aardewer kers 3, broodbakkers 3, koks 2, tuinlieden 4, kruideniersbedienden 1, mag. bedienden 5, reizigers i, winkelbedienden vr. 3, w.o. 2 ben. 18 jaar, bakkenschippers 4, chauffeurs 7. dek- knechts 1, koetsiers 1, opzichters 1, portiers 2, incasseerders 2, controleurs 2. f). zonder vakkennis: Losse en fabrieks arbeiders 198 w. o. 9 beneden 18 jaar. AANVRAGEN: In de gemeente: behanger, halfwas-lood gieter, schilders, halfwas-schilders, dag- dienstboden, dienstboden voor dag en nacht, werksters Buiten de gemeente: Mach. houtbewerker, halfwas wagenmaker, bouwk. opzichter, schilders. Burgerlijke Stand Geboren: C. J Dam— Elsnerus, d.; J. PostBakker, d.; C. P. Ka bel—Pronk, z A. Schelling—v. Dort, d.; W. Vinkvan Veluw, z E M. RoothSigault, d.; C. de Vlieger—Jansen, z.; W. Brijs—v. Amen d E. M. Westerhoven—Tromp, d.; N. Kraker—Ris, d.; H. M. Duyn—Koelman, d Getrouwd: A. Duivestein en E. M v. d. Bos; K Dijkhuis en J- Dik; H. Balm en W. C. Jongenelis; J Dekker en J. C. de Wit; M G. Koppelman en W. de Custer; J. van Oos en A. de Vries; A. Henkes en A. van Heyst; A. Koffeman en F. Noordzy; Fr. Zwarts en G. Kramer. Overleden: Maria Oorthuis, 25 jaren; Ge- rardus Jacobus de Graaf, 41 jaar; Jannetje Meyboom—v. Vliet, 78 jaar; Cornells Blok, 67 jaar. Ondertrouwd: A. Boot en E. M Haver, A. van Slooten en J. R Orth; P. C. Kuvener en J. Koster; A. J. Claes en E. van Ombergen; D. D. Dijkhuizen en A. P. Engelhart; P. Konst en C. A. Molenaar. Werkzaamheden begonnen Maandag is een begin gemaakt met het werk aan den Vijfhuizerweg. Er is begonnen aan de Hoold- vaart in de richting Vyfhuizen. Dit gedeelte zal eerst onder handen worden genomen, daarna zal het gedeelte ten Zuiden van de Hoofdvaart aan de beurt zyn. Waterleiding Een nieuwe buisleiding ten behoeve van het Prov. Watreleidingbedryf zal worden gelegd langs den Spaarnwouder- weg van het pompstation aan den IJ weg tot den Aalsmeerderweg. Met een flink aantal ar beiders wordt er aan gewerkt. De buizen zijn reeds aangevoerd tot aan den Nieuwkerker- weg. Aanbesteding De Vyfhuizertocht zal aan beide zyden van de brug aan den IJ weg over een gedeelte worden uitgediept. Dit werkje werd Zaterdag aanbesteed in café Jurriens. De laagste inschryver was A. Griekspoor van Nieuw-Vennep voor 120. Burgerlijke Stand van 28—30 April 1931. Geboren: Anna Louisa Maria, d. van H. C. van der Veldt en E. P. van Weerdenb jg. Theodora Maria, d. van W. Trouwen en L. M. Boelé Marretje, d. van A. Nieuwkoop en M. G. van Blaaderen. Hendrik, z. van J. Vis- ser en G. van Veen. Geertje, d. van A. A. Markus en T. Rietveld. Ondertrouwd: Dirk Jacob Been, 25 jaar en Henriette Cornelia Franzen, 19 jaar. Maak ten Albertus Dykman, 25 jaar en Janna Kooij, 27 jaar. Nicolaas Jacobus Engele, 32 jaar en Catharina Elizabeth Cazander, 29 j. Getrouwa: Martinus Anthonius Kauff- man, 25 jaar en Theodora Cornelia Willem- se. 24 jaar. Petrus Brouwer, 27 jaar en Mar tha Teeuwen, 24 jaar. Evert Beid, 37 jaar en Jantje van Erkelens, 28 jaar. Evert Hol, 21 jaar en Geertje Been, 20 jaar. Salomon Cornelis van der Stelt, 33 jaar en Hendrika Guldemeester 28 jaar. Jacob Cornelis Bax, 26 jaar en Adriana Verhoog, 26 jaar. Pieter van Maasdam, 31 jaar en Cornelia Stolk, 38 jaar. Leendert Visbeen, 25 jaar en Judiekie van Gulik, 21 jaar. Pieter van der Luit, 27 jaar en Leentje Speelman, 26 jaar. Cornelis Jongepier, 24 jaar en Hendrika Rooden- burg, 24 jaar. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: F. Hen driks en A. A. Reuderink. Getrouwd: A. Kuyper en A C. Al; Th. H. van Buggenum en J. M. C. L. Burger. Geboren: H DuikerAardenburg, d.; L. Jansen—Buding, d.; D. P. Nijveld—Kwaak, d.; J. H. van Dijke—Joor, z.; L. Repko— Kuiper, d.; H. Dekker—Brouwer, d.; P. van EerdenJansen, d. Overleden: G. M. Th. Bontekoe, 44 jaar, geh. met M. J. van Es (gew. hebb. te Vel- sen). DE RESTAURATIE VAN HET CARILLON. Naar wy vernemen, zal de restauratie van het carillon in den speeltoren binnen veer tien dagen gereedkomen. Dan zullen er in den speeltoren 7000 gaat jes zyn geboord en 700 z.g. eenheidspennen aangebracht. Verder is het klavier dan in anderen stand en in vasten vorm gebouwd. Het dradennet van de speeltafel en het mechanische gedeelte is in phosphorbrons vernieuwd. Dit carillon is het oudste van ons land en dagteekent uit de eerste helft van de zes tiende eeuw. Medewerking der burgerij verzocht. Do commissie, door den Gemeenteraad ingesteld met het doel om de lezingen, waardoor on rast in de gemeente is ontstaan, in andere banen te leiden, heeft dienaangaande on derhandelingen aangeknoopt. Daar het echter mogelijk is, dat voor het resultaat der onderhandelingen vaststaat, nog een lezing zal worden gehouden heeft de commissie een circulaire, geteekend door voorzitter en secretaris, resp. burgemeester Pont en den heer J, O. Vermeer, verspreid, waarin zy het vertrouwen uitspreekt, dat de burgery hier tegenover een rustige en waar dige houding zal aannemen en dat zij, die niet met de lezingen sympathiseeren, deze als niet voor hen bedoeld willen beschou wen. Vr. I: Welke is de kortste weg per fiets van Assendelft naar Westervoort? Vr. II: Welke is de kortste weg van Wes tervoort naar Hengelo? Vr. III: Welke is de kortste weg van Hengelo naar Assendelft? Antwoord I: Assendelft, Amsterdam, Diemerbrug, Muiden, Hakke'aarsburg, Naar- den, Laren, Eemnes-buiten, Eemnes-binnen, Soestdijk, Soest, Amersfoort, Nieuw-Leusden, Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoi'.de, De Klomp, Ede, Ginkel, Arnhem, Westervoort. Afstand 100 K.M. Aptw. III: Hengelo, Delden, Wiene, Goor, Diepenheim, Lochem, Wamsveld, Zutphen, Voorstonden Hall, Eerbeek, Loenen, Woest- Hoeve, Zijweg Hoenderloo, Otterlo, De Valk, Barneveld, Hoevelaken, Amersfoort, Soest, Soestdijk Eemnes-binnen, Eemnes-buiten, Laren, Naarden, Hakkelaarsburg, Muiden, Diemersburg, Amsterdam. Antw. II: Westervoort, De Nijgraaff, Lat- hem, Bahr, Giesbeek. Bingerden Doesburg, Steenderen, Baak, Wichmond, Vorden, Lo chem, Diepenheim, Goor, Wiene, Delden, Hengelo. Afstand 75.5 K.M. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: 1 Mei: A. v. d. Bok Jr., exporteur van groenten en fruit, Rotterdam, Veelzichtstraat 8. R.c. Mr. Th. R. J. Wijers. Cur. G. J. C. Schilthuis, Rotterdam M. A. van Dongen, koopman, Hillegersberg, Kleiweg 36. R.c. Mr. Th. R. J. Wyers. Cur. Mr. H. L. van Zanten, Rotterdam. Lourens Cornelis Voortman Jr., koopman in manufacturen, Schiedam, Vlaardingerdijk 259. R.c. Mr. Th. R. J. Wijers. Cur. Mr. C. Ver maas, Schiedam. Opgeheven wegens gebrek aan,actief: 1 Mei: W. Pieket, Rotterdam; L. de Wit, Rotterdam. Grieksche Mis Verschenen is een keurig bewerkt boekje: „De schoonste gebeden en gezangen oer Grieksche Mis", door M. van Es S.VD. De schrijver beroept zich in de Inleiding op den uitdrukkelijken wensch van Z.H. Paus Pius XI, die als eerste en beste middel ter be vordering van 't Hereenigingswerk aanbeveelt de „kennis van, en hoogachting voor de eerbiedwaardige Oostersclie Liturgieën." Voor 't bereiken van dat doel lykt 't boekje ons zeer geschikt te meer, daar 't zoo is bewerkt, dat 't altijd ook onder onze H. Mis en by de H. Communie gebruikt kan worden. Een byzondere aantrekkelijkheid ervan is zeker wel 't bijvoegsel, met de volledige zan gen der Gr. Liturgie, in düidelyk noten schrift. Het boekje is verkrygbaar aan het Missiehuis te Uden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6